ALGEMEEN >1 Jaco van der Mooien krijgt schrijfopdracht van Le Maire Nieuwe keten administratiekantoren verzorgt eerste-lijns dienstverlening Amerikaanse middel tegen koopverslaving blijkt verrassend effect te hebben Grote actie op tv voor Wereld Natuur Fonds helpt gebruiker op de snelweg Rotterdam op Zak Vrije Academie geeft ook kindercursussen 'Wat is internet?' WEEK 36 36-1001 Voor iedereen die geiiteresseerd is in Internet maar geen idee heeft wat het precies is of hoe het werkt, is er nu een handleiding op video te koop in de boekwin kel, platenzaak en warenhuis. Deze videoband 'Wat is Inter net' duurt 35 minuten en kost 14,95. Aan de hand van interviews met doorgewinterde internet gebrui kers en demonstraties van bij voorbeeld programma's als E- mail, World Wide Web en Tel net wordt het werken met Inter net inzichtelijk gemaakt. Internet is een communicatie middel dat goedkoop, snel en zeer uitgebreid is. De gebruiker kan van achter zijn computer in verbinding komen met de mil joenen aansluitingen over de hele wereld. In 1998 zullen dat er naar verwachting 100 miljoen zijn. Omdat tegelijkertijd de mo gelijkheden van Internet zich in een razend tempo uitbreiden, wordt de drempel om zich te verdiepen in dit verschijnsel voor niet-gebruikers steeds groter. Mogelijk dat deze video de drempel zal verlagen. De handigste Internet-handleiding in beeld! De eerste stappen op de elektronische snelweg Hij is er weer! De nieuwe Rotter dam op Zak agenda 1996. Nog dikker, nog vollediger, nog mooier. Boordevol adressen van allerlei instellingen in Rotter dam: o.a. sport en recreatie, buurt- en clubhuizen, ouderen huisvesting, alle uitgaansgele genheden, maar ook met de lij nen van het openbaar vervoer, toeristische tips, festivals en bij namen van Rotterdamse gebou wen. Nieuw zijn o.a. de rubrie ken 'Boeken over Rotterdam', 'Dieren' en 'Yogacentra'. Iedere week van het agendage deelte heeft een uitspraak van een (bekende) Rotterdammer b.v. van burgemeester Bram Pe per: 'In bepaalde opzichten ben ik ook een Rotterdammer'. De agenda is te koop bij alle boek- winkjels en vestigingen van de Gemeentebibliotheek in Rotter dam voor f. 17.95. Leden van de Gemeentebibliotheek krijgen de agenda op vertoon van hun pas je voor f. 15.- (alleen bij biblio theekvestigingen). Voor meer in formatie kan contact opgeno men worden met de Gemeente bibliotheek tel. 010-4338388. De Vrije Academie Rotterdam is een instelling waar mensen zich in vele takken van de beeldende kunst kunnen ontwikkelen. Naast programma's tekenen, schilderen, modeltekenen en beeldhouwen zijn er cursussen in de toegepaste kunsten zoals mode, interieurarchitectuur en tuinarchitectuur. De leerstof van de cursus kunstgeschiedenis wordt afgewisseld met twee ex cursies. De VAR is er niet alleen voor volwassenen. Elke woens dagmiddag wordt er een kinder cursus gegeven. Ook daaraan zijn uitstapjes naar Rotterdamse kunstinstellingen gekoppeld. Inschrijven is ook na 4 septem ber nog mogelijk.(010-4775297). Het zal je maar gebeuren. Je bent 21 jaar en je krijgt van Louis Le Maire een schrijfop dracht voor een toneelstuk. Jaco van der Moolen, intus sen een jaartje ouder, werd door de artistiek leider van het Hofpleintheater benaderd, nadat deze hem medio 1994 eigen poëzie had horen voor dragen. 'Gezelligheid kent haar tijd' is de werktitel van het toneelstuk. Het thema is: het niet direct beseffen dat keuzes die je nu maakt heel zwaar wegen voor de toe komst. Het thema is Jaco op het lijf geschreven. Twee jaar geleden ving hij de studie Theaterweten schappen aan. Omdat hij er ge lukkig vrij snel achter kwam dat de studie hem niet gaf wat hij erin had gehoopt te zulen vin den, stapt hij nu over op de studie Nederlandse Taal en Let terkunde, eveneens in Utrecht. „Als kind schreef ik al. Ik wilde schrijver worden. De studie The aterwetenschappen was een ver keerde keuze. Is veel te weten schappelijk. Mijn nieuwe studie is vooral voor mijn schrijven veel praktischer en biedt een ruimer vocabulair. Ik wordt door des kundigen gedwongen via een be paalde lijn veel te lezen. Wat de moeite waard is, bedoel ik", legt Jaco zijn verkeerde keuze en zijn ommezwaai uit. Primeur Hij was zes jaar leerling van het Hofpleintheater. Drie jaar volg de hij lessen, waarna hij speelde in de produkties 'Boven Water', 'In De Soete Suikerbol' en 'De Eikelvreters'. Hij schreef het ca baret 't Kistje dat hij tweemaal opvoerde in Studio 7. In februari volgend jaar volgen twee opvoe ringen ervan in 't Kapelletje in Rotterdam. „Dan met een ach tergrondkoortje", vertelt Jaco. Jaco van der Moolen is de eerste leerling van het Hofpleintheater die een schrijfopdracht krijgt van Le Maire. „Ik besefte met een dat het heel moeilijk zou worden. Een toneelstuk is iets anders dan een verhaal of poëzie schrijven. Ik ben maar gewoon begonnen", zegt Jaco. Elke maand had hij overleg met Le Maire die hem veel adviezen gaf en hem in het proces begeleidde. De eerste versie was verkeerd. Jaco had het stuk geschreven voor een bezetting van vier man nelijke en drie vrouwelijke ac teurs. Jaco: „Toen hoorde ik pas dat het toneelstuk bestemd was voor leerlingen van het Hof pleintheater die met de opvoe ring ervan nog een kans krijgen om van het tweede jaar naar het derde te gaan. Bovendien bleek dat ik sowieso teveel personages had gebruikt en dat ik in de personages teveel mijn eigen taalgebruik had gelegd. Louis vond dat ik ook niet theatraal genoeg was geweest en dat het verhaal daardoor voor het pu bliek niet spannend genoeg was. Er was voor het publiek weinig reden om met die mensen mee te gaan om ergens achter te kunnen komen. Ik had gewoon een luis- terverhaal geschreven. Ik ben toen met hetzelfde thema weer van voren af aan begonnen." Komisch Het verhaal gaat over een reünie van vier studenten die zo'n der tig jaar geleden in één huis woonden. Het blijkt dat het niet zo fijn is wat hen allemaal is overkomen en dat de keuzes in het verleden gemaakt, niet voor iedereen de juiste is geweest. Jaco vertelt dat ondanks dat sombere gegeven het toneelstuk ook komische kanten heeft. De tweede versie is nu af en is nu volgens de auteur een stuk waar in anderen praten en waarin ze bestaan. „Het is een voller ver haal, waarin ik heel goed mijn ei kwijt kon", aldus Jaco. Het to neelstuk zal volgend jaar v 'maart achtmaal worden opge voerd in Studio 7. Het wordt geregisseerd door een ex-leerling van het Hofpleintheater, Serge Feldmann. „Het was niet alleen een leerza me ervaring", vertelt Jaco, „maar het heeft mezelf ook tot nadenken gezet. Het is voor jon geren van mijn leeftijd moeilijk om een keuze te maken. Ook omdat het toekomstbeeld in Eu ropa onduidelijk is. Daarnaast heb je tegenwoordig zoveel opleidingen, dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Ik vind dat je bij het maken van keuzes ook op lange termijn moet kijken. Wat heb je er aan straks afgestudeerd te zijn, ter wijl er in die richting geen werk is. Ik vind dafje daar toch ook rekening mee moet houden, want je levenlang je hand op houden is ook niet alles." Kleine ondernemers en particulie ren kunnen vanaf heden kwalitatief goede en goedkope administratieve dienstverlening krijgen. De eerste acht van een keten van RAAD-administratiewinkels, ge vestigd onder andere in Rhoon, Vlaardingen en de Rotterdamse wijken Het Lage Land, Kralingen en de Kop van Zuid, bijten het spits af van ruim vierhonderd kantoren in Nederland in het jaar 2000. Binnenkort start RAAD tevens met RAAD Belasting Consulen- tes, een landelijk netwerk van vrouwelijke zelfstandige onder nemers die volgens de RAAD- -formule en tegen een zeer scher pe prijs het formulier Inkoms tenbelasting van de particulier invult. Het is de planning dat in het werkgebied van elk RAAD- -kantoor 4 tot 5 RAAD Belas ting Consulentes werkzaam zul len zijn. RAAD springt in op de behoefte in de markt en geeft daarmee een impuls aan de werkgelegenheid, „De RAAD administratiekanto ren zullen hun klanten duidelijk heid en helderheid met altijd als uitgangspunt de kwaliteit van het werk bieden. De onderscheidende kracht zit vooral in de scherpe prijsstelling via het abonnementensysteem. Op basis van gegevens van de klant zelf, zijn organisatie en er varingscijfers uit de betreffende branche, betaalt hij een vaste prijs per maand. De klant weet vooraf dus precies waaraan hij toe is." Donderdag 17 augustus jl. pre senteerde Henry Leijdsman, di recteur van RAAD Holding BV, de nieuwe RAAD-formule. Directe aanleiding tot het initia tief zijn de sinds eind jaren 70 ingetreden veranderingen in de administratieve dienstverlening. Naast de registeraccountant, RA, zag de discipline accoun tant-administratieconsulent, ook wel AA genoemd, het le venslicht. Volgens Leijdsman traden met name bij de kwalitatief betere administratiekantoren daardoor veranderingen op. Hij vertelde dat onder andere door de AA's alle activiteiten werden afgesto ten, waarmee zij op provisiebasis inkomsten hadden. Leijdsman: „In de loop der jaren hebben de AA's zich ontwikkeld tot een hoogwaardige beroeps groep, die in staat was het werk terrein van de registeraccoun tant binnen te sluipen. Juist de toegevoegde waarde van de AA heeft gevofgen voor het Midden- en Klein Bedrijf, want met de opwaardering van de AA stijgen meestal ook de tarieven. RAAD zag daarin een gat in de markt en na de nodige marketing en research is gebleken dat er een goede markt is voor kwalitatief goede administratiekantoren, die goedkoop en efficiënt kun nen werken en een breed pakket aan eerste-lijns diensten kunnen leveren." RAAD is een landelijke keten van hoogwaardige administra tiekantoren met een geheel eigen, uniform gezicht. De for mule bestaat uit een gerichte aanpak van verkoop van diens ten op administratief gebied en aanverwante adviesterreinen zo als finacieringen, assurantiën, vermogensbeheer, incasso, fac toring, leasing en juridische za ken. Alle RAAD kantoren worden opgebouwd door zelfstandige ondernemers, de RAAD Admi nistratie Consultants. Zij werken volgens de RAAD-formule en krijgen hiervoor een licentie van RAAD Holding. Om een kan toor te kunnen openen krijgt de toekomstige consultant een op leiding van tien weken om zijn certificaat te kunnen halen. De Stichting Fobieclub Neder land (SFN) vindt dat er snel een onderzoek moet komen naar de koopverslaving in Nederland. Aanleiding tot de oproep zijn de opnmerkelijke resultaten die met het geneesmiddel Fevarin zijn bereikt bij een kleine groep koopverslaafden in de Verenigde Staten. De Fobieclub vermoedt dat koopverslaving jaarlijks ook tienduizenden Nederlanders in ernstige problemen brengt. Zij baseert zich hierbij op cijfers uit de Verenigde Staten, waar koop verslaving veel voorkomt, in Nederland wordt koopversla ving nauwelijks als ziektebeeld erkend. Dr. D. Black van het Acade misch Ziekenhuis van Iowa, gaf acht koopverslaafde patiënten Fevarin (fluvoxamine), een ge neesmiddel dat al tegen depressie en dwangstoornissen wordt ge bruikt. Positief effect De resultaten zijn onlangs be kend gemaakt tijdens het jaar lijkse congres van de American Psychiatrie Associaton. Drie pa tiënten reageerden positief in de eerste week van het acht weken durende behandelschema. Bin nen vijf weken waren alle proef personen grotendeels van hun verslaving af. Na het staken van de therapie kwam het dwangma tig gedrag weer terug. Hervat ting van de behandeling met het geneesmiddel verbeterde het ge dragspatroon echter onmiddel lijk weer. Koopverslaving komt in de Ver enigde Staten op grote schaal voor: geschat wordt dat er 3 tot 5 miljoen patiënten zijn. Volgens dr. Van Balkom, psychiater bij Psychiatrisch Centrum Amster dam-Zuid Nieuw West, is in Ne derland maar een topje van de ijsberg bekend. 'Doordat over deze aandoening zo weinig be kend is, blijven veel koopver slaafden onbehandeld. Het on derzoek van Black lijkt er echter op te duiden dat behandeling goed mogelijk is.' Fobieclub Mevrouw M. de Wolf van De Stichting Fobieclub Nederland is blij met deze uitspraak van de kant van de hulpverlening. 'Wij worden regelmatig geconfron teerd met vragen over koopver slaving, meestal door familiele den die zich zorgen maken over de uit de hand gelopen aanko pen van partners of kinderen. Het dwangmatig aankopen van spullen - mees.tal kosmetica, sie raden, kleding of schoeisel - heeft echter een psychiatrische achtergrond. Net als bij andere dwangstoornissen is professio nele hulp. therapie en/of behan deling met geneesmiddelen dan beslist noodzakelijk'. De fobieclub Nederland is te be reiken via telefoonnummer 03438-18711. Populaire programma's als de finale van 'De Soundmixshow', 'Moppentoppers' en 'Het zonne tje in Huis' worden afgewisseld met maar liefst 10 speciale shows gepresenteerd door Andre van Duin (als Wout Regenwoudt) en Loretta Schrijver, tijdens het speciale RTL-4 Premièreweek end dat geheel in het teken van het Wereld Natuurfonds zal staan. Informatie over het we reldwijde werk van het Wereld Natuur Fonds en het wel en wee van bedreigde diersoorten, wer ving van nieuwe donateurs en een nieuw dierenspel onder lei ding van Wout, zijn de ingre diënten die in het programma van 8,9 en 10 september verwe ven zijn. Naast de Andre Loretta Show zal uniek filmmateriaal uit het privé archief van Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernard te zien zijn in speciale afleveringen van het 'Het Uur van de Waar heid'. Het Premiere-weekend zal worden afgesloten met een spe ciale Finaleshow gepresenteerd door Caroline Tensen die een keur aan bekende gasten in dit programma zal ontvangen. Rond het RTL 4 Premiere-week end zullen de 50.000 Rangers (jeugdleden van het Wereld Na tuur Fonds) onder de noemer 'Kids for Cubs' ook actie voeren om familie, buren en kennissen donateur te maken. RTL's 'Tele- kids' volgt de Rangers op de voet en zal voor deze gelegen heid mar liefst 10 uur live uitzen den in dit weekend. Naast de Rangers zijn ook meer dan 40 vrijwilligerscomite's van het Wereld Natuur Fonds overal in het land volop actief. In Rot terdam doen ze dit in een stand die op de hoek Lijnbaan/Bin nenwegplein bij de boekhandel Donner zal komen te staan. Het is voor velen misschien nog wat vroeg, maar de speelgoedfa brikanten zijn met hun produk- tie al volop bezig met Sinter klaas en Kerst. Dan wordt door talloze kinderhanden het aange schafte speelgoed uitgepakt. Of het is wat ze verwachten, of het veilig speelgoed is, of dat het na keer spelen al uit elkaar valt, dat is van te voren moeilijk te bepa len. Een handvat voor goed speelgoed geeft de stichting Speel Goed Nederland, die elk jaar de verkiezing van het Speel goed van het Jaar uitschrijft. Voor het eerst wordt dit jaar de mening van het publiek ge vraagd en dat resulteert in de verkiezing van De Gouden Tol. Op woensdag 22 september is het zover. Dan zal 'Ome Wil lem' Edwin Rutten in 't Spant in Bussum bekend maken welk speelgoed van de genomineerde produkten wordt bekroond met de titel Speelgoed van het Jaar. Iedere ouder is het er over eens dat goed speelgoed een belang rijk punt is in de opvoeding. Kinderen leren door spelen te delen, hun fantasie te gebruiken, op hun beurt te wachten en te concentreren. Deskundigheid Goed speelgoed is veilig en vol doet aan de eisen die wettelijk vastgesteld zijn. Op veilig speel goed staan de letters 'CE' (Con- formité Européenne) voor speelgoed dat aan de gestelde normen voldoet. Maar goed speelgoed voor een kind van tien jaar is natuurlijk niet per definitie veilig voor een peuter. Daarom kiest de Stichting Speel Goed Nederland elk jaar het Speelgoed van het Jaar in zes categorieën: babyspeelgoed (0-2 jaar), peuter- en kleuterspeel goed (2-4 jaar) speelgoed voor het schoolgaande kind, spellen en puzzels, hobby en techniek. In de jury zitten deskundigen uit de speelgoedbranche, maar ook een kinderfysiotherapeute en een directeur van een basis school. Nieuw dit jaar is de ver kiezing van de Gouden Tol, de stem van het publiek. In hon derd speelgoedwinkels wordt van half augustus tot en met half september het genomineer de speelgoed aangeboden. De klant wordt gevraagd welk speelgoed naar zijn of haar me ning het predikaat Speelgoed van het Jaar verdient. Wie de slagzin afmaakt op het wed strijdformulier kan bovendien meedingen naar de prijzen: speelgoed natuurlijk. Ook De Gouden Tol wordt bekend ge maakt op 20 september. De kanshebbers zijn echter al bekend. In de zes categorieën worden meerdere produkten ge nomineerd. Voor de baby's vanaf zes maanden staan op het lijstje: de Dierenspeelplaats van Duplo (Lego, f59,95), de een denfamilie die mee gaat in bad (Family Duck van Ambi Toys, f 19,95) en de rol- en rammelbal (Playskool, f24,75). Voor de peuters en kleuters zijn de drie genomineerden: een gro te graafmachine, die echt kan scheppen en kiepen (3-10 jaar, Little Tikes Central Europe, fl 19,-), het grote avonturenkas- teel met vele verrassingen (3-7 jaar, Fisher Price, f129,-) en het spelletje Hup Nijntje, Hop! (vanaf VA jaar, Ravensburger, f27,-). De drie nominaties voor school gaande kinderen zijn de blokhut van Playmobil (vanaf 4 jaar, f89,95), de vliegende popjes Sky Dancers (5-12 jaar, Otto Simon, f24,95) en Sindy en Imani - krul len en kralen (vanaf 3 jaar, Has bro, 39,95). In de categorie spel len en puzzels staan op de nomi natie: het fantasyspel Goblin's Gold (vanaf 7 jaar, Jumbo, f59,- het Peruaanse dobbelspel Pe- rudo (vanaf 15 jaar, Parker, f39,95) en het bordspel Groot Van Dale spel der Nederlandse taal (vanaf 14jaar, Jumbo, f89,- Bij het onderdeel hobby zijn genomineerd: de goocheltrucs Magie! (vanaf 8 jaar, MB, 1995), Iedereen kan schilderen (15-30 jaar, Ravensburger, f24,95), de steeds opnieuw te beschilderen knuffelbeer Dood le Bear (4-10 jaar, Tyco Toys, f39,95). In de categorie Tech niek tenslotte, zijn er twee geno mineerden: het radiografisch be stuurbare voertuig 6V Jet Turbo Rebound (vanaf 8 jaar, Tyco Toys, fl 39,95) en de PreCompu- ter 2000 (vanaf 8 jaar, VTech Electronics, f249,50). Mei eenvoudige lniernei-iocpassinjjeii 'Gezelligheid kent haar tijd' door LIANNE VAN ECK Directeur Henry Leijdsman presenteerde in het Novotei in Rotterdam de nieuwe RAAD-formule. Foto Leendert van der Waal Loretta Schrijver en André van Duin Publiek kiest in strijd om titel Speelgoed van het jaar 'y'.y.,iyp Student en auteur Jaco van der Moolen foto Mischa Keijser

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 29