Het nieuwe schooljaar begint met milieukeur Gezondheid van uw baby begint al vóór de zwangerschap 1 L*s-r: i Lichtend voorbeeld Aangehoord. Mexicaanse salade ilfi'li'zcn. I Afgezien... AüTmlii fW - Voorgeproefd.. m -1 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 IRS 95-183 «rr* redactie service weekbladen wegener ABCDEFGHI J K L M N O r a li" m, I éméM Daze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Reacties op of informatie voor deze pagina toezenden aan: Postbus 1830, 3000 BV Rotterdam Tel. 010-4.699.725, fax. 010-4.699.362 ïkwwï w mme, Dikke boeken, dunne boe ken, nieuwe boeken, oude boeken. Het enige wat je er voor moet kunnen, is lezen. Wie dat ooit geleerd heeft, is bevoorrecht. Op elke plaats, op elke tijd kun je het doen. Boek kopen of lenen en hup- pekee. Er gaat een wereld voor je open. De wereld van Tommy Wieringa bij voorbeeld in Dormanti- que's Manco (uitg. In de Knipscheer). Het manco van Dormantique is dat hij zich alles en iedereen herinnert. Vooral Nina, zijn grote jeugdliefde, en Friedrich, met zijn zelf moordpogingen waardoor die uiteindelijk in een ge sloten inrichting terecht komt en zijn broer Louis, die in de goot belandt en jong sterft aan kanker. Hij herinnert zich tevens Ol- lie, de gekke, zwervende Engelsman die overhoop geschoten wordt aan de Marokkaans-Algerijnse grens, en de serveerster zusjes uit het Mexicaanse restaurant waar Bas Dor mantique afwasser is. Wieringa stapt op bij de nieuwe generatie schrij vers. Hij hanteert bloem rijke, soepele taal in zijn mengeling van reis-, lief- des- en jeugdverhaal. Le vensangst, lichte filosofie en modern leven zijn steeds terugkerende pun ten in dit debuut van een schrijver die pas van 1967 is en van wie je dus nog wat kan verwachten. Casper Markesteijn KoopvideoGetting Even with Dad. Met a.o. Ted Danson, Macaulay Culkin en Glenne Headly Ray (Ted Danson) is een prima banketbakker, die - gedreven door zijn verle den als bajesklant en een gedroomde toekomst als multi-miljonair - hoopt, samen met twee oude vrienden, de hand te kun nen leggen op een waarde volle partij oude munten. Dan daagt plots, uit het niets, zijn zoontje Timmy (Macoulay Culkin) op om de liefde en aandacht op te eisen die hij, sinds de dood van zijn moeder en de 'vakantie' van zijn va der, heeft moeten ontbe ren. Over slechte timing ge sproken.... En als een vrouwelijke re chercheur (Glenne Head ly) zich ook nog eens over vader en zoon wil gaan ontfermen, gaan de pop pen helemaal aan het dan sen. Getting Even with Dad is een lachfilm van het aller hoogste niveau, die tevens een hartverwarmende boodschap uitdraagt....en zo zijn er weinig. Aan het begin van het nieuwe schooljaar vinden vele agenda's, schriften en pennen weer een nieuwe eige naar. Een toenemend aantal fabrikanten let echter niet alleen op het uiterlijk en de kwaliteit, maar ook op het milieu. Wie verantwoord bezig wil zijn en zeker wil weten of het gekozen produkt tot de milieuvriendelijkste behoort, kan tegenwoordig letten op de milieukeur. Dit milieukeur (duidelijk herkenbaar aan een vuist èn het opschrift 'milieukeur') is een betrouwbaar keurmerk, dat inmiddels al op veel schoolspullen is terug te vinden. Zo is er volop schrijfpapier met milieukeur verkrijgbaar van allerlei verschillende merken. Waar dit schrijfpapier het predikaat 'milieuvriendelijk' aan heeft verdiend? De grondstof bestaat uit 100 oud papier en de schrijfblokken zijn zo ingebonden dat het papier zonder moeite aan twee kanten kan worden beschreven. Daarmee worden veel grondstoffen bespaard en dit is dus, zoals u zult begrijpen, goed voor het milieu. Naast schrijfblokken zijn ook schriften, ordners en kopieer papier met milieukeur verkrijgbaar. .T ..\X •Aq Per jaar worden in ons land naar schatting 300 van de 200.000 kinderen geboren met een zoge naamde 'neurale-buisde- fect'. Dit is een afwijking aan het ruggemerg, waar door het kind met een li chamelijke afwijking wordt geboren. De meest bekende vorm is Spina Bi fida, ofwel het open rugge tje. Eind 1993 brachten de Gezondheidsraad en de Voedingsraad een rapport uit over de rol van folium zuur bij het voorkomen van neurale-buisdefecten. Aangezien foliumzuur nog weinig bekend is, heeft het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) het initiatief genomen tot een voorlich tingscampagne die bin nenkort via verschillende kanalen van start gaat. Een neurale-buisdefect ont staat doordat er heel vroeg in de zwangerschap, vlak na de bevruchting, iets mis gaat bij de aanleg van het zenuwstel sel van het kind. De mate waarin het kind ge handicapt is, varieert. Sommige kinderen hebben lichte loopstoornissen, ande ren zijn volkomen afhankelijk van een rolstoel. Ook komt incontinentie vaak voor. Kinderen met deze afwijking moeten vaak meerdere keren worden geopereerd en heb-, ben een intensieve verzorging nodig. Advies Zoals gezegd brachten de Ge zondheidsraad en de Voe- Foto: B'eb'e Confort. dingsraad eind 1993 een rap port uit over de rol van foli umzuur bij het voorkomen van neurale-buisdefecten. Hieruit kwam het advies voort aan alle vrouwen om per dag 0,4 tot 0,5 mg folium zuur te gebruiken zodra ze zwanger willen worden. Fodi- umzuur is een B-vitamine die de kans op een kind met een aangeboren afwijking aan het zenuwstelsel verkleint met minimaal de helft. Omdat de dagelijkse voeding veel minder foliumzuur le vert, zijn foliumzuurtabletten de enige manier om in deze hoeveelheid te kunnen voor zien. Als de vrouw eenmaal zwan ger is, zijn foliumzuurtablet ten niet meer nodig op het moment dat de zwangerschap tien weken telt. Foliumzuurtabletten van 0,4 en 0,5 mg zijn zonder recept verkrijgbaar bij de apotheek en drogist. Beide doseringen zijn goed. Als de 0,5 mg tabletten op recept worden verkregen, wordt het vergoed. Vrouwen die eerder een kind met een neurale-buisdefect kregen, wordt geadviseerd bij een volgende zwangerschaps- wens contact op te nemen met de huisarts. Deze zal een veel hogere do sering foliumzuur voorschrij ven van 5 mg. Hierbij is bege leiding van de arts gewend. Voorlichting Aangezien foliumzuur nog weinig bekend is, heeft het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) het initiatief genomen tot een voorlichtingscampag ne die binnenkort via ver schillende kanalen van start gaat. De uitvoering van de cam pagne is in handen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding (VoVo), in samen werking met de Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties (VSOP) en de Landelijke Vereniging voor GGD'en (LVGGD). De campagne vindt plaats in september en wordt onder steund met radiospots, aan dacht in vrouwenbladen en behandeling in verschillende tv-programma's, zoals de 5 Uurshow en Gezond Wel. Tevens kunt u bij uw apo theek terecht voor een gratis folder over foliumzuur en zijn er twee informatielijnen opengesteld. Zo kunt u bellen met de Voe dingstelefoon van de VoVo, tel. 070-3510810 en met de ERFO-lijn van de VSOP, tel. 02155 - 28555 (na oktober '95: 035 - 6028555). Electro Junior (Jumbo). Spelenderwijs wijzer wor den. Dat is al jarenlang de achterliggende gedachte van Electro. En hoewel het spelprincipe door de jaren heen onveranderd is geble ven, is het uiterlijk èn de inhoud van het spel afge stemd op deze tijd. Speciaal voor kinderen die nog niet kunnen lezen, zijn er twee uitvoeringen van Electro De kaarten zijn volkomen tekst loos en behandelen onderwer pen als vormen, kleuren, die ren, beroepen enz. Electro Ju nior en -Super hebben een aangepast montuur dat nog be ter aansluit bij de moteriek van de kleuter. Na het succes van 'The Lion King' is Elton John weer te rug bij zijn roots. Op het nieuwste album 'Made in England' hebben we te maken met merendeels ballad-ach- tige songs die - zoals gebrui kelijk - uit de koker van mu- ziekcomponist Elton John en zijn tekstenmaatje Bernie Taupin komen. De titelsong heeft iets van een vrolijke summersong zoals E.J. er in het verleden meerdere tot hits heeft gemaakt. De track 'Belfast' is met name muzikaal van een ongekende schoonheid en steekt 'A Whi ter Shade Of Pale' naar de kroon voor wat betreft het al lermooiste arrangementen ooit gemaakt. Op dit album is E.J. voor mij weer terug op het niveau van weleer: abso lute klasse. (Jacques Nachte gaal) Zondag 3 september staat in het teken van het interieur. Op deze Dag van het Wonen kunt u in De Jaarbeurs (Utrecht) en in het Home T rade Center (Symfonielaan 1, Nfèu- wegein) van 10.00 tot 17.00 uur terecht voor het bekijken van de nieuwe woontrends en het opdoen van wooni- deeën. Tussen beide locaties rijden gratis pendel bussen en de toegang kost 15,-. Kinderen tot 4 jaar mogen gratis naar binnen en de jeugd van 4 tot 15 jaar betalen slechts 7,50. Ook 65-plussers mogen de beurslokaties voor de reductieprijs betre den. Ingrediënten (4 pers.): 400 g (USA) langkorrel- rijst, 400 g gekookt stukjes kippevlees, 2 avocado's (geschild en in blokjes gesneden), 150 g bleekselde rij (in plakjes gesneden), V.i groene paprika (in stukjes gesneden), 1 kleine (fijngehakte) ui, 3 el citroensap, 2 el plantaardige olie, 1-1 Va tl zout, 1 tl suiker, 'A tl peper, 1 teentje (geperste) knoflook, chilisaus (naar smaak) en 1-2 tomaten (in stukjes gesneden voor garnering). Kook de langkorrelrijst volgens de gebruikaanwijzing op de verpakking en laat de rijst vervolgens afkoelen. Schep de kip, avocado-blokjes, stukjes bleekselderij, paprika en ui door de afgekoelde rijst. Doe de citroensap, de olie, zout, suiker, peper, knoflook en chilisaus in een afsluitbare beker en schud de ingre diënten goed door elkaar. Schenk deze saus over het rijstmengsel. Voorzichtig doorroeren. Dek de salade af en zet deze 1 tot 2 uur in de koelkast. Daarna garneren met stukjes tomaat en..eet smakelijk! "j3<J Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per hori zontale of vertikale regel. Ieder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld Al is het raakpunt van regel A vertikaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: l.instinctmatig-voorzanger 2.zoogdier-zaadkorrel-rivier in Engeland 3.tijdmaat- Chinese maat-rijksweg (afk)-teleurstellend 4.roofdier-ontspanning-duivenhok 5.muzieknoot-water in N-Br.-hoenderprodukt-selenium (afk) 6.plaats in Dren- te-familielid 7.groep sportmensen-witte mier 8.voorzetsel-lidwoord 9.werktuig om kaarspit af te knijpen-godsdienstonderwijzer 10.medisch specialist (afk)- nabootsing 11.voorzetsel-pers.vnw.- pers.vnw.-familielid 12.water in ons land-? stukgrond-kookgerei 13.vrucht-hij (spreektaal)-maanstand (afk)-vinger 14.kle- dingstuk-klein-feestelijke tafel 15.vloeistof voor honing-overwinnen. Omschrijving vertikaal: A.gezamenlijke werken v/fe kunstenaar-geluid van krekels B.Europeaan-ontken ning C.opening-inhoudsmaat (afk)-klein kind-bedeplaats D.hoofdtelw.-het op leggen van belasting-bedorven E.pers.vnw.-deel v/d bijbel (afk)-tegenover (afk)- bijdehand meisje F.bijbels figuur-scheepstouw G.schroeflijn-gerecht H.muziek- noot-eerstvolgend (afk) I.droevig-antilope J.grasveld-loofboom K.ten bedrage van-personeelsorgaan (afk)-getij-geestelijke (afk) L.buitendijks land-plaats in N- Br.-dikke boterham M.kampeergerei-muzieknoot-uitroep-stad in Italië N.vor dering-man van adel O.hazardspel-erkentelijkheid bewijzen. Er ontstaat een zegswijze wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: D5.D6.E7-D5.B4.I9.K9-E1 .K6.L6.L9.N8- N11.M9.N9.07-F9.G9.C9.D9.E9. l^A ^9 "Q - !o .9

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 21