UIT in 't kort Het beeld van de politiek R '95 festival 'Grenzeloze stad' wil het onzichtbare binnenste van de stad onthullen oor CÖTE D'AZUR 798, Sapho bezingt haar roots met de van haar bekende passie m WEEK 37 37-1002 In het Centrum Beeldende Kunst een tentoonstelling over eten en eetcultuur in het kader van R '95, grenzeloze stad. Werk van Hanneke Breuker, Gusta Kullberg, Marleen van Wijngaarden, Billy Leliveld en Erik van der Schalie. 14 t/m 24 september, Nwe Bin nenweg 75, Rotterdam. Vrijdag 15 september Dans De keuze van de Schouw burg: Her Silent Smile, Rotterdamse Schouwburg Film Forrest Gump, Filmhuis in De Teerstoof, 4269455 100 jaar Cinema: L'Ata- lante, Lantaren/Venster Rot terdam, 4361311 Het zevende Werelddeel: filmprogramma, De Unie, 4141666 Muziek Rotterdams World Music Festival 1995, De Doelen, Rotterdam, 2171717 O Trio Tango Tupambae, De Blauwe Vis, 2227 (Slovenie), De Vlerk, 4116800 Backlash, Limburgse hea vy metal, The Little Cave, 4210572 My Fair Lady, Luxor Theater, Rotterdam, 4138326/4141715 0 Death Bangers Ball: Death plus support acts, Nighttown, 0 De Melissa's, dansbare pop, Stadsgehoorzaal/Har monie, Vlaardingen, 4340500 0 Fragment, Theatercafé Plan-C, 4124352 0 Tuva Ensemble, Werelmu- ziekcentrum Matrix, 4123514 Theater 0 Twee eenakters, Bibliot heektheater Rotterdam, 0 The Kitchen, De Schiecen- trale 0 Angels in America, RO Theater 4047070 Zat. 16 september Film 0 L'Atalante, Lantaren- Venster Rotterdam, 4361311 0 Het zevende Werelddeel: filmprogramma. De Unie, 4141666 Jeugd 0 Inloopconcert, De Doelen, Rotterdam, 2171717 0 Klein Duimpje, Jeugdthea ter Hofplein, 4662044 Muziek 0 Trio Tango Tupambae, De Blauwe Vis, 0 Bluesmasters, Bluessocië teit l'Esprit, 4828542 0 Afrikaanse disco, Café de With, 4257145 0 Songs of Finity, CXafé Overstag, 0 Ballroom Hits, De Vlerk, 4116800 0 Inloopconcert, Grote of St. Janskerk, 4266241 0 Avondorgelconcert, Grote of Sint Laurenskerk, 4130900 0 Club Regionale, Jongeren centrum Baroeg, 0 Daniel Strijkkwartet, Messiaskerk, 0 The best of Paul de Leeuw, theaterconcert, Stadsgehoor zaal/Harmonie, Vlaardingen, 4340500 0 Orgelconcert, Stedelijk Museum, 4269067 Theater 0 Angels in America, RO Theater 4047070 0 Operatie Kwartet, 4 thea trale soaps in de hal van het Dijkzigt Ziekenhuis, 13.00, 16.00 en 19.00 uur. De fotografie is zowel een be langrijke bondgenoot als een ge niepige vijand in de politiek. Via de verkiezingsposter wordt het portret van de politicus tot een ikoon, maar wanneer diezelfde politicus slapend tijdens een banket gefotografeerd wordt, schaadt dit behoorlijk zijn ima go. De politiek, wetend wat er op het spel staat, duldt dan ook nauwelijks omgecontroleerde omstandigheden. Zogenaamde toevaligheden worden zorgvul dig in scene gezet; niets wordt aan het toeval overgelaten. Geen wonder dat fotografen hiertegen in opstand komen. The Image of Politics wil de verande rende aanpak van de fotografen zichtbaar maken en doet dit op vijf plekken. Kunsthal (Westzeedijk 341) t/m 1 november: Politicans. Neder lands Foto Instituut (Witte de Withstraat 63) t/m 8 oktober: Taco Anema. Galerie Fotoma- nia (Hoornbrekerstraat 22) t/m 8 oktober: Argela Neuke. MK Expositieruimte (Witte de With straat 53) t/m 15 oktober: David Griffiths. SKVR Foto en Video- school (Eendrachtsstraat 12a): Lezingen op 12,19 en 26 septem ber en 1 oktober (Info: 010- 4334051). 'Faya' is een nieuwe Zuidamerikaanse musical die zich afspeelt in Suriname. 'Faya' is vuur, gloed, hitte, brand. De brand van de verboden liefde tussen een Creoolse jongen en een Hindoe- staans meisje en de politieke brand in het onafhankelijke Suri name van 1975, waar de militairen de macht grijpen. Op 25 november 1975 wordt Su riname een zelfstandige repu bliek en dat wordt uitbundig en met groot optimisme gevierd. Yori, een Creoolse student, ont moet op het feest Indira, de dochter van een conservatieve Hindoestaanse middenstander. Hij wordt direct verliefd op haar. Yori's vriend Regi ver klaart hem voor gek. Wat haalt hij zich op de hals? Iedereen weet toch dat de verschillen tussen Creolen en Hindoestanen nau welijks te overbruggen zijn? Na het feest verliest Yori Indira uit het oog, maar hij is door haar betoverd. Yori woont bij zijn moeder Irene en werkt af en toe bij zijn tante Sjane, die een barretje met een terras heeft. Zijn vader woont in 'Patata' (Holland) en heeft onre gelmatig contact met zijn zoon. Eén van de vaste klanten van tante Sjane is de blinde Durand, een 'boeroe' ofwel een blanke Surinamer. Als hij een slok te veel op heeft geeft Durand vaak op spottende wijze zijn mening over de politieke situatie. De dj van een klein, onafhanke lijk radiostation -Radio Wakti- man- helpt Yori om met Indira in contact te komen. Op een swingend dansfeest slaat de vonk over tussen de twee gelief den. Sham, een jeugdvriend van Indira, waarschuwt Yori echter dat hij van Indira moet afblij ven. De onafhankelijkheid wordt niet het feest dat men had verwacht. Veel Surinamers verdwijnen naar Nederland en economisch gaat het steeds slechter. Durand kankert er op los en krijgt steeds meer mensen mee. Maar de ui tingen van onvrede zijn vrolijk van toon, want een Surinamer zegt nooit 'nee' tegen een feestje. Culturele verschillen In deze rumoerige tijd bekennen Yori en Indira elkaar hun liefde. Ondanks hun culturele verschil len en de tegenwerking van Indi ra's familie kiezen ze voor el kaar. Voor Yori zijn er ook te genslagen: zijn vader schrijft dat hij niet zal terugkeren uit Neder land en zijn vriend Regi sluit zich aan bij de militairen. Na onrust binnen het leger vindt er een coup plaats van een aantal onderofficieren. Even is er hoop op een nieuw élan, de hoop dat alles ten goede zal veranderen. Maar dat valt tegen, de situatie wordt er niet beter op. Als de studenten een demonstratie te gen de militairen organiseren wordt deze door soldaten neer geslagen. Het kritische Radio Waktiman wordt bedreigt en kort daarna monddood ge maakt. Indira wordt tegen haar wil in door haar vader uitgehuwelijkt aan Sham. Yori en Indira vluch ten daarop samen en drijven het conflict met haar familie op de spits. Uiteindelijk kent hun lief de geen gelukkig einde. De rol van Yori wordt gespeeld door Stanley Burleson, Farida Nabibaks speelt Indira. Andere rollen worden gespeeld door on der anderen Gerda Havertong, Jetty Terborg en Helen Kamper veen. Zij worden omringd door twaalf zangers en dansers en bij gestaan door een orkest van ze ven musici onder leiding van Glenn Gaddum. Lodewijk de Boer tekende voor de regie en Paul Middellijn schreef de lied jes. 'Faya' is van 21 tot en met 24 september te zien in de Rotter damse Schouwburg. De officiële première is gesteld op 23 septem ber. Van 14 tot en met 18 novem ber is de produktie terug in Rot terdam, ditmaal in het Luxor Theater en op 14 en 15 december vinden de laatste voorstellingen in deze regio plaats in de Bonkelaar te Sliedrecht. 4 Lang voor het -nog steeds niet door een betere term vervangen- begrip wereldmuziek gangbaar werd, was Sapho al een sensatie op Nederlandse podia. Met een zevental zeer getalenteerde Franse en Marokkaanse muzikanten, wist ze gepassioneerd en vakkundig een mix neer te zeten van het klassieke Arabische lied, Amerikaan se rock en het Franse chanson. Ze leefde haar leven via diezelfde route. In Marakkech (Marokko) geboren, naar de States geëmi greerd en uiteindelijk in Frankrijk neergestreken, onderging ze - ook muzikaal-invloeden vanuit diverse windstreken die ze in haar muziek voel- en hoorbaar weet te maken. Haar uitverkochte zalen bezorgde ze hartkloppingen, kippevel en bijna-huilbuien. Ook op andere kunstzinnige terreinen heeft Sapho haar talenten bewezen. Zo schreef ze een viertal boeken die in het Frans en het Japans zijn uitgebracht, componeerde ze muziek voor speelfilms en commercials en zong ze de soundtrack van de Polanski-film Bitter Moon. Onlangs besloot ze het repertoire van de in 1975 overleden legendarische Arabische zangeres van het klassieke werk Oum Kalsoum 'tot zich te nemen' om dit op haar eigen wijze te vertolken. „Het is onmogelijk Oum Kalsoum te imiteren. Dat probeer ik ook niet", beweert Sapho. In het kader van de manifestatie Rotterdam World Music Festival '95 (op 14,15 en 16 september) brengt ze The Ruins of Love, een opera voor één stem en volgens Sapho een van de meest perfecte zangstukken uit de traditionele Arabische poëzie en muziek. „In The Ruins of Love wordt de essentie van de introverte sensualiteit bezongen. Het smachten naar en de opwinding over onze ontmoeting met Het Oosten. Ik breng dit stuk op mijn eigen manier zonder dit lied van de woestijn, dit gedicht dat het gemis aan liefde betreurt, te beschadigen," Oum Kalsoum is tot op de dag van vandaag de meest beschreven en beluisterde zangeres uit de Arabische wereld. Ze is een mythe: de Arabische Edith Piaf, Maria Callas en Ella Fitzgerald ineen. Sapho zingt Kalsoum op 15 september in de kleine zaal van de Rotterdamse Doelen. Kaartverkoop en reserveren kan via tel. 010- 2171717, elke dag van 10.00 tot 18.00 uur en op vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur. 'Ik wijs ten hemel heen, een stad is meer dan steen' schreef de Brabantse dichter H. Wezelaar is 1967. Het beeld, waaronder deze regels gebeiteld zijn, drukt woede uit. Een persoon staat met gebalde vuist naar de hemel gericht. Deze regels blijven in drukwekkend, ook nu, zo'n dertig jaar later. Wat maakt iets tot een stad, zodat je er echt kunt leven, ja sterker nog, dat je ervan kunt houden?. De komende weken krijgt de Rotterdam mer een antwoord op deze vraag. En dan niet alleen via sympo sia, waar verschillende wetenschappelijke disciplines zich weer eens over deze vraag buigen, maar midden in de stad zelf, tij dens een groots opgezet festival, dat een jaarlijks terugkerend element zal worden in de reeks van festivals die Rotterdam al kent. 'Grenzeloze Stad' is de eerste van deze zogenaamde 'R'-festivals, dat van 14 tot 24 september prominent in de stad aanwezig zal zijn. 'De smaak van het onbekende' is de titel van een novelle die Ma rion Bloem in opdracht van Rot terdam Festivals schreef ter gele genheid van dit eerste 'R'-festi- val. (Overal te koop voor 16,90). 'De smaak van het on bekende' is tevens een titel die prima de lading dekt van dit festival waarin meer dan zestig instellingen samenwerken. Shir ley Azimullah, de inhoudelijke coördinator van de 'R'-festvals, vat het samen als 'zichtbaar ma ken van het onzichtbare'. R(95) wil de verborgen stad voor haar bewoners onthullen. Drie elementen worden hiertoe sa mengebracht: Internationale kunst en cultuur en de stad. Nieuw concept In een stad als Rotterdam heb ben zich zoveel culturen verza meld, dat er een geheel nieuwe cultuur aan het ontstaan is, die voortdurend in verandering is. De vitaliteit is groot. Maar je moet het wel willen er varen. De opzet van het festival werkt volgens een nieuw concept en doet een appèl op de drang naar het avontuurlijke in de mens. 'Je krijgt het niet kant en klaar op een bord gepresenteerd zodat je alleen nog maar hoeft te beslissen wanneer je er heen gaat, watje in de pauze drinkt en of je al dan niet even, naar het toilet zal gaan.' De bezoeker moet keuzes maken. Voedsel is het thema binnen de beeldende kunstprojecten als metafoor voor de snelle verande ringen in een smeltkroes van we reldculturen. En, om in het eet- jargon te blijven: de kaart heeft erg veel te bieden, maar je moet zelf het menu samenstellen, een voorafje kiezen en een toetje. Alles is daarbij geoorloofd, de volgorde ligt niet vast. Wat de boer niet kent moet hij nu toch maar eens eten. Zappend door de stad Shirley Azimullah verzet zich te gen het beeld van een kille sa menleving, waar rituelen vrijwel zijn verdwenen en waar de men sen zich hebben teruggetrokken binnen hun eigen privédomein. 'Ik ben vrijwel nooit ongelukkig of alleen. Er is zoveel te doen in de stad en al die culturen die hier in een soort zevende werelddeel andere gratis gen. zaken en kortin- zijn samengebracht hebben zo veel te bieden. Je hebt er bijvoor beeld geen idee van hoeveel fees ten er hier 's avonds in de stad zijn.' Wat haar verbaast is dat veel mensen de avond al zap pend voor de tv doorbrengen. 'Ik heb nooit tijd voor tv.' Waar ze zich wel aan stoort is de grote hoeveelheid voorschriften, regels en vergunningen in deze ge meente. 'Ik heb over de hele we reld gewoond, maar hier zou je de lust ontnomen worden om iets te organiseren.' Wat rituelen betreft, Nederlan ders hebben nog wel degelijk ri tuelen, maar herkennen ze niet meer als zodanig. 'Waarom eten wij bijvoorbeeld beschuit met muisjes als er een kind geboren is? Of, wat dacht je van de Eure- ka-week voor nieuwe studenten aan de Erasmus. Dat is duidelijk een initiatie-ritueel.' Programma-onderdelen Het festival laat zich splitsen in een aantal hoofdcategorieën. Roots Unlimited speelt zich niet af binnen de beslotenheid van het theater maar middenin het chaotische haastige stadsleven. Gedurende twee weekeinden wordt de mogelijkheid geboden van de ene naar de andere loka- tie te zappen: verhalen over ge boorte en dood in het Stadhuis, theater in het Dijkzigtzieken- huis, begrafenisrituelen in uit vaartcentra, onmoetingen in de moskee. Maak eens een Chinese theeceremonie mee of een vuur- offer van Hindoestanen. Voor vijf gulden is er overal in de stad een paspoort te koop, waarmee de meeste plekken gra tis toegankelijk zijn en dat ook nog tal van bonnen heeft voor Theater. Vijf premières of ver schillende lokaties in de stad. Zo is er het stuk 'The Kitchen' van Dirk Tanghe in de voormalige Schiecentrale van het GEB. Of Operatie Kwartet in het Dijkzigt Ziekenhuis. Regisseurs hebben één ding gemeen: ze lieten zich inspireren door de noodzaak van liefde, samenwerking en ver draagzaamheid in de internatio nale samenleving. Muziek. Woensdag 13 t/m za terdag 16 september is er het Rotterdam World Music Festi val in de Doelen. In Lantaren- /Venster is er het wereldmuziek- (film)festival (15 t/m 17 septem ber). In Nighttown het festival Le Monde du Raï (17 septem ber). In Vertelkunst (Odeon, Bibliot heektheater, Stadhuis). Verhalen over initiatie, huwelijk, geboorte en dood door vertellers uit Afri kaanse landen, Turkije, Surina me, Marokko, India en de Antil len. Dit laat zich weer prima inpassen in een weekeindroute: je pakt dan even een uurtje ver halen mee. Mode, Beeldende Kunst, Kids Unlimited, Literatuur, Geschie denis, een complete programma beschrijving zou een katern ver gen, en dat heeft al in Vrij Ne derland gezeten. Het beste is dit katern even op te halen bij één van de vele instellingen in de stad, waar ook het paspoort te koop is of te bellen met de spe ciale informatie en reserverings- lijn: 06-8998890. Donderdag 14 september gaat het festival van start met de opening van een videokunstproject die zich maar liefst op zeventig monitoren afspeelt. Zo'n 80.000 passanten per dag zullen zich niet kunnen onttrekken aan de visie van de kunstenaars Janssen, Wiegman en Salki op het thema voedsel en culturen. 9-DAAGSE EXCURSIEREIS Lezersreizen VERTREKDATA REIS HZ 129/138: 30/9, 7-14-21/10 UIT r - t i' Het vuur van de verboden liefde Stanley Burleson en Farida Nabibaks. Foto: JAN SWINKELS 'Rotterdam is vitaal, veelzijdig en veelbelovend door PIETER KERSTEN UAÜl Een in scène gezet Antilliaans begrafenisritueel. Eén van de 'verborgen'gebeurtenissen die regelmatig plaatsvinden in de stad en tijdens R'95 voor iedereen te zien zijn. Foto JANSSEN DE KIEVITH GRANDIOOS VOORDEEL!! Op Pad met uw Week blad organiseert i.s.m. KRAS Ster Vakanties dit na jaar een groot aantal mooie excursiereizen naar de altijd zonnige Cöte d'Azurkust in Frankrijk. En zoals u van ons gewend bent hebben we de reissom weer ZEER AANTREKKELIJK gehouden. Voor deze COMPLETE 9-daagse betaalt u namelijk nog geen... achthonderd gulden! En dat is ECHT VOOR DELIG als u beseft dat hierbij is INBEGREPEN de hele reis per moderne Tourist Class touringcar, zijn INBEGREPEN diensten ervaren chauffeur/reis leider, is INBEGREPEN verblijf in zeer comfortabel ***Hotel Residentiale in Antibes (o.a. met 2 zwem baden), is INBEGREPEN verblijf in Zuid-Frankrijk op basis van halfpension en is INBEGREPEN een prachtig excursieprogramma! Deze heerlijke excur sies brengen u o.a. naar het parfumstadje GRASSE, St. PAUL DE VENCE, de GRAND CANYON DU VERDON, St. TROPEZ en PORT GRIMAUD. Bij voldoende belangstelling gaan we ook nog naar... MONACO, het minivor- stendom dat uw stoutste verwachtingen zal overtreffen!!! Opmerking: we verwachten voor deze reis een ENOR ME BELANGSTELLING en raden u aan niet te lang te wachten want het aantal PLAATSEN IS BEPERKT! -N, Reizen worden uitgevoerd i.s.m. KRAS Stervakanties. Inlichtingen boekingen: 010-4137433 - Hoogstraat 47 - Rotterdam 01720-72304 - Hooftstraat 112 - Alphen a/d Rijn 070-3633879 - Plein 17a - Den Haag Of op ons centrale reserveringsnr. 04199-3622 en 072-158060

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 11