'Het zijn de kleine dingen die het doen' 'Schiedam, beeld van een stad' Groep wegbebakening krijgt onterecht stank voor dank Mari Dingenouts kijkt 'naar gras voor zijn voeten Expositie over de spraakmakende metamorfose van het centrum HAVENLOODS HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT - DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 PAGINA 11 SCHIEDAM Mari Dingenouts is een van die zeldzame optimisten die niet verlangend turen naar de over kant van de sloot. Hij geniet van het gras voor z'n voeten en heeft het talent daar het mooie in te ontdek ken. Dat vermogen is voor de Bran dersfeesten van onschatbare waarde geweest. De ONS-medewerker (eerst als pr-man, sinds kort als milieucon troleur) is van het begin afaan bij de organisatie van het september-evene- ment betrokken en vervult ook van meet afaan de functie van voorzitter van het bestuur van het Watersport weekend. De traditionele openingsklapper van de feestweek, waarvan het jubileum de 16de en 17de september spetterend wordt gevierd, is Mari Dingenouts z'n meest in het oog lopende inbreng in het draaiboek. In een officieel pro gramma plegen capaciteiten als een meeslepend enthousiasme niet ver meld te worden. En toch ligt daar waarschijnlijk de basis, van het succes van onbetwiste hoogtepunten van de Brandersfeesten als bijvoorbeeld De Gondelvaart. Mari Dingenouts zélf, toch het brein achter deze feeërieke botenparade door de Lange Haven, noemt dan ook het idee op zich 'niet zo belangrijk'. „Je moet de mensen om je heen hebben die zo'n idee op pikken en de prikkel hebben om dat uit te werken. De ONS hadden toen nog de havens in beheer en ik had het geluk dat mijn bedrijf me ten volle steunde bij het verwezenlijken van het initiatief. In wethouder Aad Wieg man vond ik op bestuurlijk niveau een bevlogen medestander. De water sportverenigingen waren nog wel on- deling verdeeld, maar ook in die krin gen was de tijd er rijp voor om de handen in één te slaan. De basis lag er. De Gondelvaart was de vonk die het vuurtje verder deed ontvlammen. Het was gewoon een cruciaal moment in de geschiedenis van Schiedam, dat eindelijk bereid was niet alleen de lasten maar ook de lusten van het verleden te zien. Op zo'n moment zijn niet de initiatieven op zich het belang rijkst. maar de saamhorigheid, het gevoel dat er achter zit. Ik durf te beweren dat dat ook de basis is van het roemruchte nieuw elan en al die veranderingen-ten-goede die daarmee gepaard gaan." De Gondelvaart trok bij de eerste aflevering in 1986 nog 'slechts' 5000 belangstellenden, maar dat aantal liep in snel tempo op tot zelfs 40.000 bezoekers vorig jaar. Cijfers, hoe goed ook, zijn volgens Mari Dinge nouts echter 'slechts dooie dingen': „De kracht van het evenement zit hem in de gemoedelijke, ontspannen sfeer. Als je aan grootheidswaanzin gaat lijden, dan red je het niet. Die grote versierde schepen, zoals zo'n Chaka Zulu van enkele jaren geleden, zijn natuurlijk heel indrukwekkend. ■Maar ik heb evenveel genoten van die 'Hekkesluiter'een simpel bootje met een hek erop waarboven een lampje hing. Het is heel belangrijk om oog te houden voor juist de kleine dingen. Zo is in feite ook het hele watersport weekend ontstaan. De plaatselijke ha vens zijn echt schitterend en er waren heel wat stadgenoten die dat stilletjes- voor-zichzelf vonedn. Pas toen al die gelijkgestemde zielen - waar ik er slechts één van ben - de koppen bij elkaar staken, raakte de zaak in een stroomversnelling." Mari Dingenouts mag dan een tevre den man zijn. zijn bezigheden nu al twaalf jaar voor De Brandersfeesten, moeten hem de nodige grijze haren hebben gekost. Hij geeft eerlijkt toe, dat het 'een opluchting zou beteke nen, als hij de fakkel zou kunnen overdragen". Iedere keer weer heb je natuurlijk zo'n moment, dat je denkt 'waar doe ik dit allemaal voor?' Mis schien klinkt het te theatraal of filoso fisch, maar al die mensen die het naar hun zin hebben, maken alles telkens opnieuw weer goed. Ik geloof ook in naastenliefde en zorg voor elkaar. Je kunt wel allemaal afzonderlijk gaan zitten kankeren, maar om een pro bleem op te lossen of iets tot stand te brengen heb je elkaar nodig. Wil je de wereld verbeteren dan moet je bij jezelf, je naaste buren, je eigen stadge noten beginnen. Dan lukt het. Dat zie je momenteel maar aan Schiedam." SCHIEDAM Schiedam wordt steeds mooier. Spraak makende nieuwbouwprojecten schieten als paddestoelen uit de grond, de fraaie monumenten worden gekoesterd, het winkelen in de binnenstad krijgt nieuwe impulsen. Vanaf zaterdag 16 september is in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat een expositie te zien die van dit alles een impressie geeft. 'Schiedam, beeld van een stad' is de ambitieuze titel van deze tentoonstelling. En voor zover ze het al niet weten, kunnen bezoekers ervan ontdekken dat de doem van het Zwarte Nazareth voorgoed tot het verleden behoort. „Eigenlijk is de expositie een vervolg op de manifestatie 'Schiedam gaat het maken' die we twee jaar geleden hielden in een aantal grote tenten op het Stadserf," vertelt Jan Langstraat, coördinator van Gemeentewerken. „Die ééndaagse tentoonstelling trok toen vijfduizend bezoe kers. Het vervolg erop houden we in de kerk, een schitte rende lokatie gelegen aan de centrale winkelroute door de binnenstad. Bovendien duurt 'Schiedam, beeld van een stad' een hele week. We hopen dan ook op extra veel belangstelling." Het centrum gaat momenteel vrijwel in z'n totaliteit op de schop. De bezoeker van de expositie krijgt hiervan een goede indruk. Aandacht wordt besteed aan thema's als verkeer en vervoer, sport en recreatie, monumentenzorg, Schiedam-centrum, onderwijs en cultuur, groen, wonen en werken en de toekomst. Dit gebeurt op verschillende manieren. De maquette van het Stadserf-project staat bijvoorbeeld opgesteld. Ook zijn er video-presentaties van Schiedamse bedrijven die vernieuwend bezig zijn. De vorderingen van het metro-project, van het toekomstige jenevermuseum De Gekroonde Brandersketel en van de restauratie van de Liduinabasiliek worden op aanspreken de wijze in beeld gebracht. Liefhebbers kunnen een kleu- renposter kopen met daarop een luchtfoto van het stads hart anno 1995. Voor het ontwerp van deze puur Schiedamse expositie is de dienst Gemeentewerken op zoek gegaan naar plaatselij ke vormgevers. Jan Langstraat: „We kwamen uiteindelijk bij standbouwer Gerard Vink terecht. Hij toverde de Grote Kerk om in een echte tentoonstellingsruimte. Kuns tenaar Peter Hellemons ontwierp een logo en de poster van de expositie. Marcel Warmenhove maakte een beeld van bouwafval omdat veel van wat we laten zien met bouwen te maken heeft." De tentoonstelling 'Schiedam, beeld van een stad' is geopend van zaterdag 16 september tot en met zaterdag 23 september tussen 10.30 en 16.00 uur en op koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. Op zondag is de expositie gesloten. De toegang is gratis. SCHIEDAM De Brandersfeesten betekenen topdrukte voor de groep wegbebakening van de Dienst Gemeentewerken. Onder leiding van Lammert Sloots wordt door een ploeg van vijf mannen handenvol werk verricht om het verkeer in goede banen te leiden. „In feite beginnen de voorbereidingen al in de zomermaanden," vertelt Lammert Sloots. „Zodra iets bekend begint te worden over het programma, probeer ik op een rij te krijgen wat de gevolgen zullen zijn voor het verkeer. Dit betekent, dat ik moet uitdokteren welke wegen afgesloten moeten worden en hoe ik het verkeer moet omleiden. Ook moet ik duidelijkheid hebben over het materiaal dat daarvoor nodig is." Met dit materiaal wordt gedoeld op allerlei hekken en borden die worden geplaatst om een goede voortgang van de feesten mogelijk te maken. „Die borden maken we allemaal zelf in de werkplaats," vervolgt Sloots. „De weken voor De Brandersfeesten zijn onze mensen daar bijna full-time mee bezig. Een paar dagen voor het eerste evenement, het Watersportweekend, worden al de nodige borden en hekken opgesteld en gedurende de hele week van de Brandersfeesten komen we diverse keren in aktie om programma-onderdelen mogelijk te maken. De Zondagsmarkt is het meeste werk. We staan dan al om vijf uur op om alle wegen af te kunen zetten. Ook op de dag zelf zijn we voortdurend bezig om ervoor te zorgen dat hekken en borden op hun plaats blijven. Het komt namelijk regelmatig voor dat ze verschoven worden en niet worden teruggezet. Na afloop van de markt zijn we dan tot elf uur 's avonds bezig om de normale doorgang van het verkeer mogelijk te maken en zoveel mogelijk spullen te ruimen. Al met al bezorgt dat de Zondagsmarkt ons een lange werkdag, maar dat geeft niet, want het is toch fantastisch dat Schiedam zo'n evenement heeft. Het enige, dat ons wel eens dwarszit is dat sommige mensen zo vervelend reageren als we wegen aan het afsluiten zijn. Er worden dan allerlei verwensingen naar ons hoofd geslingerd, terwijl we toch ook maar gewoon ons werk doen. Ik hoop dat we daar dit jaar van verschoond blijven. AFGESLOTEN 'op zo, 24-9-1995 i.v.m. brandersfeesten BOUTE o H :EESTE^ ^DOORGAAND Mari Dingenouts bij De Brandersknecht die uitgroeide tot het symbool van het plaatselijk nieuw elan. Van links naar rechts op de foto: Jan Langstraat (gemeentewerken), Len Rademakers (centrummanagementen Gerard Vink Vink Standbouw). De ploeg van Lammert Sloots heeft er de handen vol aan om het verkeer straks in goede hanen te leiden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 27