Organisatie verwacht miljoenste bezoeker Scouts met eigen boot in Gondelvaart* HAVENLOODS HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT - DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 PAGINA 13 SCHIEDAM Voor Jacques Meyer, voorzitter van Scouting groep Burgemeester Van Haaren en penningmeester van het water sportweekend, zijn de afgelopen maanden in één woord samen te vatten, namelijk hectisch. Met de Brandersfeesten in zicht ziet het er niet naar uit dat hij het de komen de veertien dagen kalmpjes aan kan gaan doen. Volgens Meyer bestaat het watersportweekend dat dit jaar het tienjarig jubileum viert, uit een aantal elementen. Daaronder vallen de Gondelvaart en de waterspelen. Aan de spelen wordt deelgenomen door het Zeekadettenkorps, de Rode Val ken, Eldos en scouting Burge meester Van Haarenlaan. De acti viteiten vinden plaats op twee lo caties, namelijk bij de Appel- marktbrug en bij de Koemarkt- brug. De scouting zal voornamelijk te vinden zijn op en rond het water bij de Koemarkt, waar een vlottenrace wordt ge houden. Van binnenbanden van vrachtwagens, pallets en houten palen worden vlotten gebouwd waarna een behendigheids- en snelheidsrace plaatsvindt. Aan dit spectakel nemen ruim honderd jongens en meisjes deel in de leef tijd van 10-15 jaar. De deelnemers zijn afkomstig uit Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. Bijzonder is dit jaar de deelname aan de Gondelvaart met het eigen motorschip Alewijn de Groot. ke verbonden aan de Jongerenvereni ging Rode Valken, verricht zijn vrij willigerswerk geassisteerd door zoon Ton en Johan van Alphen. „Dit jaar zijn er dus weer meer activi teiten op het water, alleen is het ver velend dat het water op gezette tijden zo vervuild is. In ieder geval kunnen de deelnemers nu onder de douche die wij laten plaatsen." Op het programma staan onder meer boegsprietlopen, branderszak-slaan en een apenbaan. Aan dit laatst ge noemde onderdeel kunnen alleen zeer behendige 'apen' deelnemen. Dat is zeker noodzakelijk omdat men moet proberen via een stalen kabel die over het water hangt naar de andere kant te komen. Bovendien maakt dit jaar voor het eerst het sjoffel lopen (op waterschoenen over het waterjdeel uit van het programma. „Oh ja", roept Klepke enthousiast, „ook het specta culaire pikhaak hangen hebben we op het programma staan. Dat heb ik een keer gedaan, maar nooit meer. Dat hou je echt niet lang vol." Tijdens de beide Brandersdagen strij den vier teams op het water om de hoogste eer. Zij zijn afkomstig uit de Gorzen, Woudhoek, Rode Valken en jeugdvereniging Eldos. Het is nu al duidelijk dat de 17- en 18-jarige deel nemers zich niet zonder slag of stoot gewonnen zullen geven. SCHIEDAM Het jubileum van van Het Watersportweekend wordt gevierd op zaterdag 16 en zondag 17 september. De watersportverenigin gen, jeugdverenigingen en de ONS - met in hun kielzog tal van andere organisaties - hebben een spetterend programma samengesteld. Het week end wordt tegelijk met De Branders feesten de 16de om 11.00 uur officieel geopend. Als een aktiviteit geschiedenis heeft gemaakt, dan is het wel De Gondel vaart (ditmaal zaterdag 16 september tussen 21.00 en 22.00 uur). Dankzij deze varende lichtstoet met lampio noptocht vooraf kreeg het plaatselijk stadshart tot ver in de omtrek de bijnaam 'Het Venetië van de Rijn mond'. Vindingrijke watersporters wisten het publiek telkens opnieuw de meest spraakmakende taferelen voor de schotelen. Ze versierden hun boten niet alleen simpelweg met lampjes, maar bouwden ze om tot ware pronk juwelen. Schepen met schilderachtige namen als Shaka Zulu, Fred Flinsto- ne, Jungle Boek, De Indische Water lelies en Les Miserables zullen genera ties Schiedammers onuitwisbaar in het geheugen staan. De felle, maar sportieve concurrentie ten spijt ging WSV De Nieuwe Waterweg tot nu toe steeds met de eerste plaats en de wisselbokaal strijken. Ook ditmaal is de spanning 'in het havenwereldje' weer voelbaar. Want alle andere vijf deelnemende verenigingen - De Schie, De Nieuwe Haven, De Volharding, De Samenwerking en Jachtclub Schiedam - zijn er tuk op de felbe geerde trofee binnen boord te halen. En bovendien zendt ook het Rotter damse Delfshaven een afvaardiging. Wethouder Aad Wiegman, traditio neel onverschrokken voorzitter van de jury van De Gondelvaart, zal er ook ditmaal een zware klus aan krij gen. Wiegman heeft overigens in het verleden bewezen voor geen kleintje vervaard te zijn. Diverse malen trot seerde hij regen en onweersbuien om een ter zake kundig oordeel te vellen. De bekendmaking van de winnaars vindt plaats op Het Schippersbal (za terdagnacht de 16de in de Westmo lenstraat, alleen toegankelijk voor ge nodigden). Ook nu weer krijgen toe schouwers de gelegenheid na te genie ten van de Feeërieke vloot. Zondag de 17de september wordt er een para de gehouden in de Lange Haven vanaf 14.00 uur. Waterspelen Het Watersportweekend bestaat niet alleen bij gratie van De Gondelvaart. De waterspelen altijd in de buurt van de Koemarkt en de Vismarkt mogen evenees een spectaculair onderdeel genoemd worden. Waaghalzen kun nen hun behendigheid testen bij spor tieve krachmetingen als boegsprietlo pen, pikhaak-hangen en sjofellopen. Pechvogels die al dan niet vrijwillig een nat pak halen kunnen rekenen op etra applaus. Geen beter vermaak, dan leedvermaak tenslotte. De spelen worden mogelijk gemaakt door de inzet van de Scouting, Eldos, De Rode Valken, Het Zeekadetkorps en Radio Schiedam. De vaste organisa toren Guus en Ton Klepke, Sjaak Meyer, Johan van Alphen en Robert Jan Ewijk hebben ter gelegenheid van het jubileum voor 16 en 17 september een parcours samengesteld met de moeilijkste 'proeven van bekwaam heid' van de afgelopen jaren. Liefheb bers kunnen bun borst dus vast nat maken. Miljoenste De formule van het watersportweek end komt uit de koker van Mari Dingenouts, medewerker van de ONS en vanaf het begin afaan voorzitter van de organisatie van het weekend en betrokken bij die van De Bran dersfeesten. Hij was overtuigd van de waarde van de stille getuigen van het Schiedams verleden en nam eerder al het initiatief om de oorspronkelijke naam van het complete september- evenement 'Feestweek' om te dopen in 'Brandersfeesten'. Dingenouts wist tal van stadgenoten, verenigingen en organisaties in zijn enthousiasme mee te slepen. Wethouder Aad Wiegman, toenmalig havenmeester Theo Sabel, brugwachters en soortgelijke suppor ters gaven er mede de aanzet toe, dat de plaatselijke grachtengordel weer in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan. De Nutsbedrijven, P. van der Kooij Transport, de gemeen te en De Stichting Brandersfeesten dragen er van meet afaan zorg voor dat financieel de eindjes aan elkaar geknoopt kunnen worden. Om het jubileum te vieren zullen meerdere historische vaartuigen de 16de en 17de september afmeren in de Lange Haven. Tezamen met alle gepavoi- seerde pezierjachten zullen ze een lust voor het oog vormen. Ook wat be langstelling betreft gaat het Water sportweekend een mijlpaal tegemoet; dit jaar wordt de miljoenste bezoeker verwacht. SCHIEDAM De Brandersfeesten zouden de Brandersfeesten niet zijn als er niet een groot aantal spectacu laire evenementen zich op het water zouden afspelen. Het is voor heel veel omstanders nu eenmaal ontzet tend lollig, om erbij te zijn als iemand in het water tuimelt", aldus Guus Klepke, wiens naam al geruime tijd aan de Brandersfeesten is verbonden. „Vorig jaar hebben we geprobeerd wat minder water in de spelen te stoppen maar het publiek vermaakt zich toch het meest als men iemand koppie onder ziet gaan." Guus Klep- Een nat pak doet het goed bii het publiek Spetterend jubileum watersportweekend Guus Klepke's naam is nauw verhonden methei Watersportweekend. Watersportvereniging De Nieuwe Waterweg won al negen maal de wisselheker van De Gondelvaart. In 1994 M'as de 'Japanse boot' van deze creatieve 'club'goed voor de eerste prijs. Maar of het lukken zal om ook de 16de september als nummer één te eindigen?

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 29