yj SCHIEDAM Spaargeld uit muur J'ACCUSE...het stadsbestuur Burgerlijke stand Nieuwe stad van Lego Jacob van Heemskerck ook aktief tijdens Brandersfeesten Weekmarkt verhuist weer terug naar Broersveld Marten Putman omgekomen Inloopconcert in Grote Kerk Muziek in aula mfc Gevonden Fraudeur Rommelmarkt en taallessen Het Nieuwe Stadsblad DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 SCHIEDAM In het kader van de Kunstestafette wordt sinds maandag in de rechterbovenzaal van het Stedelijk Museum Schiedam door kinderen uit het basisonderwijs 'Een Nieuwe Stad' gebouwd. Op de vloer is een grote plattegrond gelegd, waarop alleen de havens, de molens en het museumgebouw aangegeven staan. De kinderen gaan de stad invullen. Onder begeleiding van Pim Schenkelaars, kunsthisto ricus van het museum, bouwen 2000 tot 2500 kinderen in de leeftijd van 6 tot 8 jaar met Lego een Schiedam, zoals zij dat willen zien. Het aardige van dit project, volgens Pim, zit 'm in de eigen ideeën van de kinderen: „Met de plannen van die kinderen krijgt de stad natuurlijk heel eigen innova ties." Tot 3 oktober zal hij iedere ochtend en middag een andere groep kinderen helpen. De organisatoren hopen dat Intertoys, een van de sponsers van het evenement, een olifant van Lego beschikbaar stelt. Het lijkt Pim een leuk idee om daar een wedstrijd aan te verbinden: „Wie raadt uit hoeveel stenen de olifant is opgebouwd of het meest dichtbij zit met zijn gok, mag hem mee naar huis nemen." Wat er met de stad gebeurt als deze klaar is, is nog niet duidelijk. „Het zou mooi zijn als het verkocht kon worden, zodat de kosten van de Lego nog wat terug verdiend worden", meent Pim Schenkelaars. „Als het goed is, kan het werk ergens in Schiedam ingepast worden." Hoewel van particulieren een aardige hoeveelheid Lego is binnengekomen en Lego b.v. Nederland 30 kilo bouwsteentjes geschonken heeft, kan het museum nog een hoop Lego gebruiken. Mensen die nog wat Lego te geef hebben, kunnen contact opnemen met het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat 112, telefoon 4269066. i 37-1475 SCHIEDAM De weekmarkt in het centrum verhuist vrijdag 15 september weer terug naar de Lange Kerkstraat en Broersveld. In april verhuisde een deel van de markt naar het parkeerterrein achter de Hema. Dit gebeurde in verband met de bouwwerkzaam heden aan de Nieuwe Passage. Nu deze op donderdag 14 septem ber wordt geopend, kan de weekmarktcentrum weer terug naar het Broersveld. Om deze hereniging een feestelijk tintje te geven, wordt de dag opgeluisterd met een gezellige muzikale omlijsting van een paar jazzbands, te weten de Jazzy Rabbits en de West Coast Jazz Band, die spelen van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Iedere klant krijgt bovendien een flesopener, met daarop de tekst: 'Gezellig hè, op de Schiedamse markt.' „Een beetje gejat van de Vakantieman, ja", geeft marktmeester Jan van Meel lachend toe. Hij verwacht in combinatie met de heropende Nieuwe Passage meer bezoekers dan normaal. Niet alleen de opstelling van de markt verandert vrijdag. Van Meel is vast van plan de paden tussen de marktkramen op het Broersveld zo wijd mogelijk te houden. „De kramen hebben een standaard breedte en het Broersveld kan ik niet breder maken, maar we kunnen er wel voor zorgen dat niets meer voor de kramen staat, zoals borden. Daar gaan we dus streng op toezien en de kooplieden werken daar graag aan mee, want het vrijhouden van die paden is in ieders belang." Zowel de winkeliers rond de weekmarkt als de meeste marktkoop lieden zijn blij dat de markt terugkeert naar de oude lokatie. De winkeliers, omdat met de marktkramen ook de klanten weer terugkeren en de marktkooplieden, omdat het aantal marktbezoe- kers na de verhuizing wat terugliep. Volgens Jan van Meel is dat ten eerste te wijten aan de verbou wing in het centrum zelf. „Zo'n grote bouwput doet toch af aan de gezelligheid voor de marktbezoekers. Ook het feit dat de parkeer gelegenheid wat minder was, nu het parkeerterrein achter de Hema bezet was, zal daarmee te maken hebben." De marktmeester verwondert zich erover dat de parkeergarage in de Kreupelstraat, bij het ABC complex, zo weinig gebruikt werd. „Voor één gulden het eerste uur kun je daar de auto kwijt. Toch is de bovenste verdieping van de garage nauwelijks gebruikt." De weekmarkt staat nog een tijdelijke verhuizing te wachten. De bestrating van van de Kerkstraat tot aan het Herenpad moet nog worden aangepast en dat marktdeel zal vermoedelijk weer verhui zen naar het parkeerterrein achter de Hema. Wanneer dat is, kan de marktmeester nog niet zeggen. Voorlopig blijft de oude opstel ling zoals die vanaf vrijdag is. WATERWEG— Marten Put man (56), directeur van de Stadsgehoorzaal en projectleider van het projectbureau Cultuur van de Dienst Welzijn in Vlaar- dingen, is zaterdagavond om het leven gekomen bij een auto-on geluk. Zijn echtgenote raakte ernstig gewond, maar verkeert inmiddels niet meer in levensge vaar. Het ongeval werd landelijk nieuws, omdat de auto van Mar ten Putman werd aangereden door de jonge Ajax-speler Pa trick Kluivert. Volgens de poli- tie-informatie reed Putman weg uit een parkeervak en wilde hij juist keren, toen zijn auto vol in de flank werd geramd. Oogge tuigen hebben verklaard dat de Ajacied met zeer hoge snelheid kwam aanrijden. Marten Putman werd op 19 maart 1939 geboren in Amster dam. Zijn gehele leven stond in het teken van kunst en cultuur. Van 1962 tot 1967 runde hij een eigen theaterbureau, waarna hij zakelijk directeur werd van de stichting Funhouse. In 1977 trad Marten Putman als directie-me dewerker in dienst van de Stads schouwburg in Breda. In mei 1982 kwam hij naar Vlaardin- gen, waar hij werd benoemd tot directeur van de Stadsgehoor zaal. Onder zijn leiding groeide het Vlaardingse theater tot een succesvolle instelling. Het is nog niet bekend waar en wanneer Marten Putman wordt begra ven, SCHIEDAM De twee vrachtwagentrekkers die vorige week donderdagavond waren gestolen bij een bedrijf aan de Schuttevaerweg zijn jongstleden maandag teruggevonden. De trekkers werden in de omgeving van Meppel door de plaatselijke politie gevonden. De Schiedam se politie gaat door met het on derzoek naar de diefstal. SCHIEDAM Een 26-jarige Schiedammer is maandag aange houden wegens valsheid in ge schrifte. De man blijkt de Socia le Dienst voor ruim zevendui zend gulden te hebben bena deeld. Hij kreeg in 1990 en 1992 gedurende enkele maanden een uitkering, terwijl hij inkomsten uit arbeid had. De man moet het geld terugbetalen. SCHIEDAMHet wekelijks inloopconcert in de Grote Kerk van zaterdag 16 september wordt verzorgd door het klari netkwartet St. Radboud uit Ke- thel. Op het programma staan werken van onder andere Schu mann. Aanvang: 15:00 uur; toe- P11!1' iirnlir_^»— 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM 'De wind en de golven zijn altijd op de hand van de beste zeelui', luidt een gezegde. Als die uit spraak op waarheid berust dan zit het wel goed met de jongelui van het Zeekadet korps Jacob van Heems kerck. En voorzitter F. Berg- veldt zal dat met hartstocht beamen. Volgens hem is er voor kinderen vanaf 11 jaar geen leuker tijdverdrijf denk baar dan deel te nemen aan alle activiteiten die het zeeka detkorps organiseert. Spelen derwijs worden de jongens en meisjes vertrouwd gemaakt met allerlei werkzaamheden die op een schip kunnen voor komen. Deze vaardigheden kunnen zij op de eigen vaar tuigen van Zeekadetkorps Ja cob van Heemskerck in prak tijk brengen. Watersporter Bergveldt: „Het Zeekadetkorps is in 1948 ont staan naar een idee van de En gelse marine en koopvaardij en bedoeld om kinderen te interes seren voor alles wat zich op en rond het water afspeelt". Volgens de voorzitter bestaat het verenigingsleven van het zeeka detkorps uit twee verschillende periodes. In de wintermaanden wordt hoofdzakelijk onderricht gegeven en in de zomermaanden wordt tijdens het roeien en zeilen het geleerde in praktijk ge bracht. De instructies vinden plaats op zaterdagmiddag van 1.30 - 18.00 uur. „Per bak", zegt Bergveldt sprekend in zeeman- INGEZ0NDEN BRIEF Nu de 'EXODUS' in de wijk Nieuwland, van honderden ge zinnen, goed op gang begint te komen, past het om eens een tussenbalans op te maken van deze door de gemeente Schiedam georganiseerde 'ETNISCHE ZUIVERING'. Dit lijkt meer thuis te behoren in het voormali ge Joegoslavië, maar heeft er desondanks grote overeenkomst mee. Wie wonen of woonden er in dit gedeelte van de wijk Nieuwland? Hoofdzakelijk mensen met een smalle beurs en ook een hoog percentage buitenlanders, die zich daar dus niet gevestigd heb ben uit welstand. Verder is deze wijk ruim voorzien van AO- W'ers, WAO'ers en bijstandtrek kers, die ook bepaald niet uit stralen dat ze zich op elk wille keurig punt in Schiedam k'unnen vestigen. Beide groepen hebben met elkaar gemeen, dat ze eco nomisch zeer zwak zijn en zich ook minder goed kunnen verwe ren. De eerste groep door veelal taalproblemen, en de andere doordat de leeftijd en/of de op leiding een duchtig woordje mee spreken. Dus destijds een fluitje van een cent voor de batterij voorgebak ken ambtenaren die van de ge meente Schiedam de opdracht staal, „wordt les gegeven in een aantal vakken. Zo komen navi gatie, schiemannen (werken met touw), zeil-theorie, betonning en bebakening aanbod. Als een meisje of jongen een onderdeel onder de knie heeft wordt daar examen in gedaan waardoor men een trede in rangorde kan stijgen. In de laatste fase komen er meerdere vakken bij die als basis dienen voor het behalen van het vaarbewijs." Bergveldt benadrukt dat er voldoende tijd over blijft voor andere activiteiten als spelle tjes." hadden ontvangen deze kwets bare groep mensen in te pakken en onder de tafel te kletsen in zgn. medebeslissingsbijeenkom sten, zo'n twee jaar geleden in de '4 Molens'. Eventueel goed van de tongriem gesneden betrokke nen werden de mond gesnoerd of van de vergaderingen geweerd door allerlei ordebepalingen. Deze ingestudeerde poppenkast was nodig om de 'Verrijking' van het woonaanbod in Schie dam te verwezenlijken, want daar ontbreekt nogal wat aan, volgens onze bestuurders, die hierin worden bijgestaan en voorgekauwd door Projectont wikkelaars met fijne neuzen voor goudmijnen op het gebied van nieuwbouw. Zij zijn dan ook degenen die zich 'verrrijken' ten koste van de uit hun huizen ver dreven bewoners. Wat er met deze ontheemden gebeurt, is hun een zorg. De gemeente Schiedam geeft hun een 'oprotpremie' van 4.000,- en daarmee is de kous af. Verder worden allen de huur subsidie ingedreven of er nóg dieper in ondergedompeld, want niemand van deze asielzoekers kan nog een woning vinden van zo'n 300,-- per maand en moet minstens 2 tot 3 maal zoveel aan huur ophoesten door deze etni sche zuivering. De 4.000,-- voor de verhuizing Grote vloot Kinderen die graag lid willen worden van het Zeekadetkorps Jacob van Heemskerkck maar bang zijn dat er alleen maar wat met een sloep heen en weer wordt gevaren, kunnen gerust zijn. Voorzitter Bergveldt vertelt dat het korps beschikt over een redelijk grote vloot. „Wij hebben drie grote zeilsloepen, twee sta len zeilvletten en twee motorbo ten. Bovendien bezitten we ook een reddingssloep, zo'n snel ding waarmee Green Peace acties on- is op het eerste gezicht een leuk bedrag, maar lang niet toerei kend om de kosten van zo'n volksverhuizing te dekken. Dit bedrag is waarschijnlijk bere kend en toegekend door of na mens een wethouder, die in 1,991 bij zijn toetreding tot het nieuwe stadsbestuur, een wethouderska mer heeft laten verbouwen en opnieuw heeft laten inrichten voor het vriendenprijsje van 45.098,75 Dat is nog eens 'dif ferent cook'. Een prachtig staaltje van wo ningbouwbeleid is de wijk bij station Nieuwland, alwaar van de in 1956 gebouwde 228 eende re huizen, er 108 worden ge sloopt. Niet omdat ze zo slecht zijn, want wat is 39 jaar voor een woning, maar omdat de wijk die zogenaamd saai en eentonig is, op te tillen naar een wat gevari eerder woningaanbod. Zodoen de ziet men nu, in de omgeving van de Van Hogendorpstraat, aan de ene zijde een bouwinstel- ling om de flats heen staan, om die te renoveren en aan de ande re kant een mobiele kraan die met een stalen kogel dezelfde soort flats in elkaar beukt (bijna een Belgenmop... met excuus aan de Belgen). In de buurt van de Troelstra- laan; aan de ene zijde gereno veerde flats en aan de andere kant dezelfde flats uit hetzelfde derneemt." Maar daarmee heeft Bergveldt nog niet alles opgenoemd. Want sinds twee jaar is de stichting in het trotse bezit van exmijnenve- ger Van Versendaal. „Dat schip is met veel mankracht helemaal opgeknapt en de kinderen heb ben er al verschillende kampen mee doorgebracht. Zo zijn er dertig slaapplaatsen gemaakt en is de betimmering aan de bin nenzijde ter hand genomen. Voorts start de motor soepeler, is de veiligheid verbeterd met onder meer radar en dieptepei- lapparatuur en kan gebruik wor- bouwjaar, die reeds gesloopt zijn of hiervoor op de nominatie staan. Hier gaat het om 96 reeds gesloopte woningen en 112 stuks die spoedig aan de beurt zijn. Bovendien staan er nog eens 96 op de nominatie op later te wor den gesloopt, zodat het totaal af te breken huizen in Nieuwland komt op 412. Maar dat is nog niet het einde van deze kapitaal vernietiging... Blijkbaar kan de gemeente Schiedam zich veroorloven zo'n aderlating te ondergaan, want ze smijten daar met honderden mil joenen alsof het pepernoten zijn. Zie oa. de voorgenomen sloop van het Nolet- en het Gemeente ziekenhuis, waar eerst de brood nodige tientallen miljoenen moe ten worden ingepompt voor aan passingen en verbouwingen, voordat daar definitief de slo pershamer wordt ingezet. In deze hoogstens 35 jaar oude ge bouwen, die absoluut moeten verdwijnen voor een honderden miljoenen kostende nieuwbouw aan het Bijdorpplein. Schiedam doet wederom een gooi naar de prolongatie van de eretitel die het had in het begin van deze eeuw: 'Zwart Naza reth'. Leve de Sociale Vernieuwing- /Vernieling F. Heusdens, Schiedam den gemaakt van douches met warm/koud water. Een hele luxe als je dat vergelijkt met vroeger. Echt een schitterend schip, die Van Versendaal", zegt Bergveldt met een diepe zucht. De afgelopen zomer waren de zeekadetten aanwezig bij de vlootdagen van de marine, die vanouds werden gehouden in Den Helder. Daarna werd koers gezet naar het Haringvliet, waar de jonge kadetten deelnamen aan het Nationele zomerkamp. In de strijd om de hoogste eer zetten alle vijftien zeekadetkorp- sen van Nederland hun beste (zee)beentje voor. „Het korps van Jacob van Heemskerck, met dertig kadet ten, eindigde als tweede, zowel bij het zeilen als in de algemene beoordeling, een resultaat waar we trots op zijn. De komende week zijn we tesamen met de scouting en de Rode valken ac tief tijdens de Brandersfeesten. Doordat wij vorig jaar als win naar uit de Nationale roeiwed- strijden te voorschijn kwamen is de gemeente Schiedam verplicht op 7 oktober deze races te orga niseren. De wedstrijden worden gehouden in de Voorhaven. Het vaarseizoen wordt door ons af gesloten met een mosseltocht naar Bruinisse, waar niet alleen het zeebanket wordt verzameld maar ook wordt verorberd", al dus voorzitter Bergveldt. Het Zeekadetkorps Jacob van Heemskerck wordt beheerd vanaf drijvend clubhuis Spica, een oude loodsboot. Kinderen en ouders kunnen voor meer in formatie bellen met telefoon nummer 4702840/4349716. SCHIEDAM Organist Ge rard Legierse en violist Carlo Nabbe verzorgen zaterdag 16 september een concert in de aula van Stedelijk Museum. Op het programma staan werken van Bach, Teleman en Wesley. Aan vang 15.00 uur, vrij entree. SCHIEDAM In Kluphuis Oost is zondag 17 september weer rommelmarkt. De toe gang is gratis en bezoekers kunnen terecht van 11.00 tot 16.00 uur. Er zijn nog enkele tafels te huur voor een tien tje. Ook kan men er Frans, Engels en Spaans leren op beginners- en gevorderenni- veau. Franse les wordt op dinsdagavond gegeven, En gels op donderdagavond en Spaans op maandagavond. De taalcursussen kosten 100,- voor 20 lessen (25% korting met Rotterdampas). Bij inschrijving betalen cur sisten 25,-. De cursussen starten in de tweede helft van september. Geïnteresseerden kunnen bellen met Kluphuis Oost in de Galileistraat 86, telefoonnummer 4735435. WATERWEG— Bij de Rabo bank wordt het het in de eerste helft van volgend jaar mogelijk spaargeld uit de muur te halen. Er wordt hiervoor een speciale geldautomaat ontwikkeld. „Zo als het er nu naar uitziet, kan straks met dezelfde bankpas als nu bij de geldautomaat geld van de spaarrekening worden ge haald', zegt een woordvoerder Geboorteaangiften Schiedam 1 t/m 7 september Lisanne d.v. van Rutten-Valk, Jesse M z.v. Achmad, Dave z.v. Keizer-van Bleijswijk, Kevin z.v. Bliekendaal-Leeuw, Kevin A. z.v. Löke-de Nijs, Shahjejan A.R. z.v. Choudry-Logut, Lau ra, d.v. van Unnik-Braxhoof- den, Mathijs R. z.v. Blomsma- van den Broek, Muhammed A. z.v. Atseken-At?eken, Laura M. d.v. van der Waal-Elvers, Mi chael R. z.v. Maduro-Guzman Diaz, Joanne J. d.v. Boon-van der Heijden, Rodney, z.v. van Hagen-Meertens, Bradley, z.v. de Graaf-Hendriks, J. Dylan z.v. Scholten-Groenenberg, Sophie H. d.v. Crama-Peeters, Dilek z.v. Terkivatan, Tuba N. d.v. Kilic-Kilic, Joshua z.v. Winkel man-Oosterhof, Pepijn A. z.v. Kleinjan-Bogerman, Sem z.v. Kieviets-van Mourik. Ondertrouwd te Schiedam: R. Knijnenburg 24 jr. en M.H.S. Heukers, 20 jr., J. Lijbers 31 jr., en P.A. Bouts, 25 jr., H. van Persie, 45 jr. en W.J. vanDeur- sen, 45 jr. Getrouwd te Schiedam: V.J.A. van Hees 31 jr. enN. Teeuw 27 jr., L.J. den Aantrek- van de Rabobank. Volgens hem wordt bewust bij de plaatsing van geldautomaten extra ruimte vrijgelaten voor plaatsing van de nieuwe automa ten. Een andere ontwikkeling, die nog wel de nodige tijd op zich laat wachten, is het storten van geld in een speciaal daar voor ontwikkelde geldautomaat, aldus de woordvoerder. ker 26 jr. en W.T. van der Vel den 24 jr., J.E. van Zanen 26 jr. en S. van den Bedem 23 jr., K. Schumm, 32 jr. en M.M. Ver beek 31 jr., F. Durak 19 jr. en Y. Akansel 17 jr., E. van Berkum 36 jr. en L.A. Buurman 62 jr., J. van Leeeuw 31 jr. en A.C. Zuid geest 33 jr., B.A. Burger 28 jr. en D.G.M. van Roosmalen 33 jr., R. Hazebroek 26 jr. en J.C. van der Ree 26 jr., E. Beekwilder 29 jr. en S. van Dam 23 jr., A.G. van Dorp 33 jr. en M. Degens 28 jr., M. van Schie 26 jr. en B.J. Goudappel 22 jr., G.E.C. Clriell- aard 32 jr. en E.M. Heijtvelt 26 jr- Overleden te Schiedam; B. van Kleef vr. 85 jr. geh. gew. met J.C.I. Pesselse, C.G. van 't Zelfde man 91 jr., M.M. Mole naar vr. 91 jr. geh. gew. met E. de Koning, D. de Mik man 43 jr., H.T.A. Kouwenhoven vr. 79 jr., e.v. F.J. van Beek, H.M. Ver meulen vr. 90 jr. geh. gew. met J.C. Landsbergen, A. de Ligt vr. 78jr., A. Kraan man 85 jr., W, Booister vr. 88 jr. geh. gew. met L. van Brandwijk, N. Breure, vr. 88 jr. geh. gew. met J.F. Ververs, E.H., Schipper vr. 92 jr. geh. gew. met J.J. Rijnberk Het Schielandshuis presenteert: DE PIJP VAN ANDRE VAN DER LOUW Historisch Museum Rotterdam de geschiedenis van Rotterdam kent veel tevreden rokers Korte Hoogstraat 31 Zeekadetkorps heeft 'zilvervloot' S 'jfc* •v, De Van Versendaal, de trots van het zeekadetkorps Marktmeester Jan van Meel is blij met de terugverhuizing van de vrijdagmarkt. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3