_Ti JÏ2 J Bc J-J JY 1/ jU taptoe/Ihoy: dS+V TENTENSHOWS Katendrecht Tatoeage en Piercing .ZATEBti tirri TTERDAM BER 1995 kaufrr4nt INTERACTIEVE GELUIDSINSTALLATIE EN HET RECHT VAN DE ZWAARSTE j Luegener sLjthofT weekbLaden i DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 55 r. Daar heb je wat aan. City InformatieBank toont de stuwende kracht van de Rot terdamse binnenstad Kralingen-Crooswijk Rotterdam-Noord VOOR INFORMATIE KUNT U TERECHT IN DE ONDERNEMERSWINKEL, BIJ ONZE STARTERSBALIE OF BEL DE STARTERSTELEFOON 010-412 18 36 BEAUTY DENT ONDERPROTHESE NU KLEMVAST TANDTECHNIEK 30 sept.-l okt. - Rotterdam 7-8 oktober - Hilversum Sinds 30 jaar medisch verantwoord tatoeëren Open: ma.-zat. 13.00 - 23.00 u. Capelle aan den IJssel i Delistraat 16 Rotterdam-Zuid Tel.: 010-484 46 94 Met medewerking van o.a.: De junilorende Mtiriniersdcapi-I dor KoninL'lijL'o marine Atlvemlo ^nooL- Jultal Dordroolit Iniron.nu I l\ o 11 o rdam Junilorond lamKner-ni ImmpellerL'orpsï Alioy Rotterdam K G Loidon Royal Arlillorv Band (I K) Rollordain< Majorelleif Peloton I )emon>lralio Ballroom Dancing door dansinstituut Mover fc* l ib Speciale demonstratie van liet motor lea in van do KoninLdijL'e Marechaussee Mi,I,I a£vix>rslelltn£ om 14.01) uur. Avondvoorstelling om .20.00 uur. Do kaarten /.ijn to koop aan do kassa van Alloy do VVV I lioalorliespreekkuro's on do Ix'kendo voo r ve rkoo pa d resse n Do kassa van Alloy is geopend van maandag lot on met zaterdag van 10.00 - 16.00 uur. Do toegangsprijs Ix'draagl j .25,- of 30,-. Kinderen lot en met 1.2 jaar kelalen sleek Is J 10,-. Zuiderparkweg 20-30, 3084 BB Rotterdam Telefonisch reserveren: 010-4 104 304 Lezers van deze krant krijgen tegen inle-1 vering van deze bon f 5.00 korting op de toegangsprijs voor de V middagvoorstelling van Taptoe Ahoy' op zaterdag 7 oktober. Normale prijs f 25.00, met bon f 20.00. De bon is geldig aan de kassa van Ahoy'l voor maximaal 4 personen. Niet in com-1 binatie met andere kortingsregelingen. In de tijdstroom die achter ons ligt heeft de binnenstad van Rotterdam spectaculaire veranderingen onder gaan. In de tijdstroom die voor ons ligt, zal de binnen stad blijven veranderen. Hoewel alle plannen welover wogen en van te voren goed bedacht zijn, schijnen veel plannen als een vloedgolf bij opkomend tij over de bin nenstad heen te spoelen. De nota 'Binnenstad Rotter dam 1993-2000' vermeldt de voorstellen voor stede- bouwkundige ontwikkelingen in het stadscentrum en de City InformatieBank geeft er informatie over. Dit ge meentelijk informatiecentrum presenteert en visuali seert de plannen met actuele foto's, maquettes, bro chures en plankaarten. De bezoeker wordt op deze wijze op de hoogte gehouden van de binnenstedelijke ontwikkelingen. Groepen kunnen een videofilm bekij ken en een diapresentatie bijwonen, die de wederop bouwperiode en het beleid tot het jaar 2000 belichten. Produkties De City InformatieBank heeft naast een overvloed aan informatie ook andere produkties van hoog peil. On langs verscheen het boek 'De Slanke Stad', een Nederlands-/Engelstalige uitgave over Rotterdamse hoogbouw. Een andere produktie is een 'Oogje op Rotterdam', een architectuurwandeling voor kinderen. Verder levert zij een bijdrage aan R'95 Grenzeloze stad en aan het tienjarige verjaardagsfeest van het Jeugdva- kantiepaspoort, dat in de herfstvakantie gevierd wordt op de Mullerpier. Verdwenen haven In de loop van de tijd zijn haven-aktiviteiten en water partijen uit de binnenstad verdwenen. Voormalige wa terwegen lieten sporen na en zijn nog terug te vinden in het stratenpatroon en in straatnamen, zoals de bij de plannen betrokken Coolsingel, Binnenrotte en Zalmha ven. Nieuw watergebied Na al dit dempen en droogleggen zal de binnenstad in de nabije toekomst verrijkt worden met een enorme, reeds bestaande waterplas: de Nieuwe Maas. De Erasmusbrug zal in 1996 het bestaande stadscentrum 'over de rivier heen trekken' naar de Kop van Zuid. De clusters Wilhelminapier en het Entrepotgebied leveren op de Kop van Zuid de nodige centrumfuncties. De 'Zwaan' zal midden in het centrum van de uitgedijde binnenstad dobberen in de rivier, die weer een promi nente plaats zal innemen in de Rotterdamse binnen stad. Tot 2000 Het binnenstadsbeleid tot het jaar 2000 richt zich ver der op het kwalitatief verbeteren van de buitenruimte, het verhogen van het aantal woningen en het verrijken van het culturele klimaat. Wie de stuwende kracht van de binnenstad wil bele ven, kan dagelijks terecht bij de City InformatieBank, Van Oldenbarneveltplaats 20, tegenover de Bijenkorf. Openingstijden: maandag van 13.00 - 18.00 uur, dins dag t/m donderdag van 10.00 - 18.00 uur, vrijdags van 10.00 - 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den IJssel en de Rotterdamse deelgemeente Prins Alexander hebben volgens grafisch ontwerper André Cremer met elkaar gemeen dat ze voor de oorlog 'nauwelijks bestonden' en nu grote kernen vormen waar mensen blijven wonen. Deze ontwikkeling werd mogelijk gemaakt door de Algera-sluizen en de brug, die Krimpen met de Rotterdamse regio verbond. Ook de recente discussie over het laagst gelegen punt in Nederland -lag dat nou wel of niet in de Alexanderpolder?- is terug te vinden in Cremers paviljoen. Zaterdagmiddag 2 september is zijn paviljoen nog een kale bedoening. Samen met de standwerkers wordt er nog volop geklust aan de beweegbare vloer. Van de vier vitrines die in het houten pavil joen een rol krijgen toebedeeld, ontbreekt nog elk spoor. Toch maken de standwerkers en Matthijs een ontspannen indruk en verzekeren ze dat het paviljoen op dinsdag 5 september klaar zal zijn. Vier kanten uit duizenden In overleg met beide deelgemeenten zullen de vitrines elk een thema gaan vertegenwoordigen. 'Straat en kinderen' voor de deelgemeente Noord en 'ondernemen en recreatie' voor de deelge meente Kralingen-Crooswijk. 'Het zijn vier kanten uit duizenden in de twee deel gemeenten. Toch zeggen de twee thema's veel over het gebied. Met elkaar vormen ze het beeld van wonen, leven, werken en recreëren en daar mee kon ik goed uit de voeten', vertelt Matthijs. Kralingen-Crooswijk en Noord zijn normale wijken van Rotterdam, vindt Matthijs. Arm en rijk, jong en oud, mooie en minder mooie woningen, er is van alles wat.'De deelgemeente Noord is kinderrijk en het straatbeeld wordt daar mede door bepaald In één van de vitrines komen kleine schoolstoeltjes. Miniatuurtjes van de stoelen die je overal op de scholen van Rotterdam ziet. In de andere vitrine van Noord komen allerlei soorten ballen. In de derde vitrine kan niet gekeken worden. Zakelijke, neutrale lamellen voorkomen het. In de vierde komt een Laser-zeil, dat de Kralingse Plas verte genwoordigt', legt Matthijs de beelden in de glazen kastjes uit Horen en zien De bezoeker kan aan twee kanten toegang tot het paviljoen krijgen. Vanuit een 'halletje' stapt hij of zij op een beweegbare vloer, die zakt naar één van de vier hoeken waarheen de bezoeker stapt. De beweging zet een geluidsinstallatie in werking, die het geluid geeft dat bij het thema in de vitrine hoort: pratende telefonistes, scheepstoeters, op straat ketsende ballen en kinderliedjes van leerlin gen van de Margrietschool in de deelgemeente Noord. Staan er gelijktijdig meerdere bezoekers op de vloer, dan zal de zwaarst wegende bezoeker bepalen welk geluid er komt. 'Wat zwaarder wegende mensen kunnen in mijn paviljoen einde lijk eens voordeel trekken uit hun gewicht', zegt Matthijs lachend. Zien en horen, en in die volgorde, daar draait het om in het paviljoen van Matthijs de Bruijne. Derge lijke interactieve installaties ontwierp hij ook voor onder andere de tentoonstelling De Uitvinders in Arti Amisitia in Amsterdam. In opdracht maakte hij tevens geluidscomposities voor dansvoorstellingen, zoals l-Mechanism van Erik Kouwenhoven, een produktie van Lantaren/Venster. Beter woonklimaat De voorzitter van de deelgemeente Noord, Theo Eikenbroek, zegt nieuwsgierig naar het resultaat van het werk van De Bruijne te zijn. 'Vanmiddag ga ik kijken en ik kan je vertellen dat ik me erop ver heug. We hebben gekozen voor 'straat' en 'kinde ren' omdat onze deelgemeente dichtbebouwd is. Er zijn veel straten en weinig publieke ruimten. Kinderen zoeken hun heil op straat. Niet alleen de jeugd, maar ook onze straten zijn de toekomst. Er zijn al heel wat acties en Opzoomercampagnes gevoerd en uitgevoerd om in de straten een beter woonklimaat te realiseren, aldus Eikenbroek. gemeente Rotterdam dienst Stedebouw Volkshuisvesting De toekomst voorspellen kan niemand, maar alles aan het toeval overlaten willen we ook niet. De regio Rotterdam met haar uitgebreide havengebied moet immers ook in de volgende eeuw leefbaar, toonaangevend en economisch sterk zijn. De dienst Stedebouw en Volkshuisvesting is dagelijks bezig met het aanzien van de stad en de regio in de 21ste eeuw. Met plannen voor uitgekiende weg- en railverbindingen die een maximale bereikbaarheid laten samengaan met minimale overlast. Met plannen voor nieuwe woonwijken en bedrijventerreinen die aangenaam en betaalbaar zijn. En met plannen voor natuurontwikkeling, recreatiegebieden en ontspanningsmogelijkheden voor de ruim 1,2 miljoen inwoners van de regio. Kortom, met plannen die de toekomst toch enigszins voorspelbaar maken. En ondertussen gaan we natuurlijk ook gewoon door aan de stad van vandaag. dienst Stedebouw en Volkshuisvesting postbus 6699, 3002 AR Rotterdam telefoon 010 489 6966 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas Beursplein 37 - Postbus 30025 - 3001 DA Rotterdam - Tel. 010-405 77 77 - Fax 010-414 57 54 Startersbalie: Beursplein 37 - 3e etage Kamer van Koophandel - Tel. 010-405 77 75 Ondernemerswinkel: Beursplein 37 - "Main Hall" Beurs-World Trade Center - Tel. 010-405 20 77 Blijf niet tobben met een loszittend ondergebit als het ook klemvast kan! Het nieuwe klemvast ondergebit stelt u in staat alles te doen alsof het uw eigen tanden zijn. Affix is de naam en het zit echt heerlijk en gemakkelijk. Ongelooflijk zonder Meetmiddelen. Dit zijn de reakties van patiënten die zich reeds een Affix prothese hebben laten aanmeten door Beauty Dent. Ook voor ziekenfonds, I.Z.A. en diverse verzekeringen. Laat ook u zich vrijblijvend informeren. Bel: 010-466 94 07 of 010-467 77 30. Langskomen kan ook van 9.00 tot 14.00 uur. Bergweg 257, Rotterdam. Dit najaar hebben wij nog twee tentenshows in de open lucht waaru alle tentmodellen kunt bekijken, betasten, passen, proberen, voelen, meten, vergelijken, en beoordelen En heeft u nog meer vragen7 We zullen ze graag voor u beantwoorden Op de gezellige Stadscamping staat onze volledige collectie: Bever, E.SHilleberg, Moss, Lowland, The North Face, en Walk A Way Vanaf Klein Polderplein de aanduiding Blijdorp volgen daarna de borden Stadcamping Openbaar vervoer Vanaf Rotterdam C.S. met bus 55 Op deze tentenshow is het ook mogelijk uw oude tent te verko pen. Huur een plekje voor f20,- en als u op dit weekend een nieu we tent koopt is de plek zelfs gratis informatie en reservering: 035-244233 Terrein "de Lieberg" ter hoogte van Laren-NH De bordjes Tentenshow wijzen u de weg Met het openbaar vervoer: vanaf station Hilversum met bus 135 richting Laren tot halte Vredelaan Hiervandaan is het nog een klein haltuur lopen Ovfdoof lnnov/3+orC Den Haag Calandplein 4 Rotterdam Adm de Ruyterweg 33-35 t Balijelaan 10-12 Arnhem Utrechtsestraat 5 i Zijlweg 63 Breda Wilhelmstraat 22 Apeldoorn Brinklaan 45 Hilversum Havenstraat 16 i Stadhouderskade 4 Steenwijk Woldmeentherand 11 Catalogus en informatie: 070-3883700 TATTOO BOB Krimpen aan den IJssel De drie (deel) gemeenten Prins Alexander waren voor mij eerst vrij moei lijk op één lijn te krijgen', vertelt André. 'Dat kwam vooral door de zeer verschillende sociale structuur van de drie deelnemers. Er waren natuurlijk de yoor de hand liggende thema's als de kwaliteit van het wonen en het laagste punt van Nederland, maar wat mij vooral interesseerde was het feit dat deze drie kernen voor de oorlog nauwelijks bestonden. Krimpen en Capelle waren heel klein en Alexander was niet meer dan een polder waar je nog geen koe op kon laten grazen.' Begin Deltawerken 'Tot er met de Algera-sluizen een begin werd gemaakt met de Deltawerken. In '53 stond de boel hier nog onder water en nu was opeens groei mogelijk. Dat ging met een enorme explosie in de bebouwing. Twee kleine gemeenten en een stuk polder veranderden in een gebied met zo'n 200.000 inwoners, waar veel mensen uit Rotter dam naartoe trokken. Met veel enthousiasme wer den de nieuwe gebieden bewoond, maar wat ik zo wonderlijk vind, is dat de bevolking zo stabiel is, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Bijlmer waar een enorm verloop is.' 'Er moet dus iets zijn dat de mensen hier houdt, een omslagpunt van kwantiteit naar kwaliteit. Eigenlijk was dat meteen al duidelijk toen mensen uit hele slechte Rotterdamse huizen er kwamen wonen. Wat een ruimte, wat een groen, wat een licht! En doorzon! Dat hadden ze helemaal nog nooit meegemaakt.' Niet het laagst Bij de uitwerking van zijn ideeën is toch het laagst gelegen punt van Nederland in André's opstelling terechtgekomen. 'Dat bleek niette kloppen', zegt hij, 'maar zeven meter onder de grond blijft natuurlijk erg laag.' Een grote geel-zwart gestreep te paal van zeven meter lang, geeft aan hoe laag dat is. Daaromheen staat in de bijna vierkanten, ruwhouten constructie een koker, waarin op twee schermen dia's geprojecteerd worden. Aan de ene kant worden in een staccato-ritme beelden van straten en huizen getoond en aan de andere kant glijden in een veel langzamer tempo dia's van de Algera-brug en de sluizen voorbij. Aan de wanden zijn statistishe gegevens over de bevolking te zien, waarbij een vergelijking wordt gemaakt tussen de tegenwoordige tijd en twintig jaar geleden. 'Ik wilde de bezoekers ook nog in de onderbuik raken', vertelt André. 'En dat doe ik met geluid. Op straat ga ik mensen voor de microfoon halen om ze te vragen waarom ze hier wonen, waarom ze gebleven zijn in plaats van terug te gaan naar Rotterdam. Ik maak opnamen van hun stemmen, die dan in de koker zachtjes uit de wanden klinken Dus geen gekrakeel van gemeenten over 'het ven ster naar de provincie' en de 'poort naar het ach terland', maar gewone mensen die eerlijk hun mening geven.' Best off both worlds Theo Venhovens, voorlichter van Prins Alexander is betrokken geweest bij het totstand komen van André's paviljoen. Hij beaamt met enige trots dat de bevolking in 'zijn' gebied goed weet te aarden. 'Ommoord is bijvoorbeeld één van de populairste woonwijken met een heel laag verloop, ongeveer 7 procent. Dat komt vooral door de goede voor zieningen, de ruim opgezette wijken met veel groen en de goede verbindingen met het centrum van Rotterdam. Je hebt in dit gebied 'the best of both worlds'. Je woont in de stad, maar door het groen krijg je toch een beetje het idee dat je buiten woont.' Dat André Cremer in zijn paviljoen toch de ligging van enkele meters beneden N A P. benadrukt, vindt Venhovens een goed idee. 'Het blijft toch bij zonder dat er op 6 meter onder N A P. zo'n 85.000 tot 100.000 mensen wonen. Ook in culturele zin; Nederland is toch het enige land dat zich op die manier aan de zee ontworsteld heeft.' Prins Alexander bouv4t dan ook hard aan een monument om dat feit te markeren. De onthulling vindt waarschijnlijk plaats in maart 1996. 'Geluid, in welke vorm dan ook, beïnvloedt de mens. Neem de supermarkt. De muziek verandert het koopgedrag van de klant en nodigt uit tot meer kopen dan de bedoeling was. In mijn paviljoen heb ik de rollen omgedraaid. Mijn vitrines trekken de aandacht, waarna pas het geluid komt.' Matthijs de Bruijne, afgestudeerde 'audio-visueel', kreeg ais opdracht een paviljoen te ontwerpen en in te richten voor de deelgemeenten Kralingen-Crooswijk en Noord.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 6