ROM-Rijnmond: sterke economie in leefbare regio Ruimte voor wereldhaven Haven en industrie bereikbaar Grote schoonmaak bij bedrijven Slimme inrichting van de stadsregio Een 'bloeiende' regio Het verkeer moet 'groener' DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 51 - STADSREGIO >- N ROTTERDAM Ruim één miljoen mensen bevolken de regio Rijnmond. Een gebied van ongeveer 40 bij 18 kilometer waar wordt gewoond, gewerkt en gerecreëerd. Een regio waar multi nationals hun thuisbasis hebben rondom de grootste ha ven ter wereld. Een streek die bruist van economische acti viteit en een groot economisch belang heeft voor heel Nederland. Maar ook een omgeving waar planten en die ren voorkomen die nergens anders ter wereld bestaan. Dat levert dikwijls spanning op. Aan de ene kant is er de wil om de schaarse natuur te behouden en de woon/werkomgeving te verbeteren. Tegelijkertijd is er de noodzaak om geld te verdie nen. Omdat we allemaal ver schillende wensen en verlan gens hebben, is het af en toe duwen en trekken voor een plekje. De één wil eeh nieuwe snelweg om op tijd goederen bij zijn klant te krijgen, een an der is juist tégen de aanleg. Omdat er sprake is van geluids overlast of omdat die snelweg dwars door een mooi, open ge bied is gepland. Daarom hebben het bedrijfsle ven, de gemeenten in de regio, de Stadsregio Rotterdam, ver schillende ministeries en de pro vincie Zuid-Holland met elkaar afgesproken om de economie in de Rijnmond een nieuwe im puls te geven en tegelijkertijd het leefmilieu (in brede zin) te verbeteren. Al die afspraken, ideeën en initiatieven zijn gebundeld in ROM-Rijnmond. ROM staat voor Ruimtelijke Ordening en Milieu. 47 projecten maken die af spraak van mooie doelstelling tot realiteit. De totale kosten om alle plan nen uit te voeren bedragen tot 2010 ruim acht miljard gulden. Natuurlijk, niet iedereen is het altijd met elkaar eens over volg orde en bestedingen. Maar alle partijen hebben wél een gezamenlijke doelstelling: de economie laten groeien en tegelijkertijd het milieu ver beteren. Inge van Assen, burgemeester Westvoorne: Een goed woon- en leefmilieu is essentieel voor het behoud van een goede werkgelegen heid. Niemand past op z'n veertigste nog de kleren die hij op z'n zestiende droeg. Daar is-ie uit gegroeid. Hetzelfde geldt voor de Rotterdamse haven. Als die niet meer ruimte krijgt, is het afgelopen met de groei. ROM-Rijnmond richt zich dan ook op mogelijke aanleg van bedrijfsterreinen. De verwach ting is dat in het jaar 2010 de bedrijven in de Rotterdamse haven in totaal 6.700 hectare nodig hebben - ruim twaalfdui zend voetbalvelden - om de mainportpositie te handhaven. De manier om de Rotterdamse haven uit te breiden, valt in twee stukken uiteen. Ten eerste worden oude havens zoals de Vierhaven/Merwehaven ge dempt en vervolgens geschikt gemaakt voor bedrijven; de Fruitport, die weer zorgt voor meer werkgelegenheid. Door de opwaardering van oude ha vengebieden heeft de mainport minder grond nodig, waardoor er ruimte overblijft voor bijvoor beeld woningbouw, een natuur gebied of recreatie. Ten tweede wordt er de moge lijkheid onderzocht om voor de kust een Tweede Maasvlakte aan te leggen. Eenvoudig, door een nieuwe zandvlakte op te spuiteh, waarop bedrijven zich kunnen vestigen, die werkgele genheid creëren voor inwoners van Rijnmond. Maar niet alleen bedrijven pro fiteren van die nieuwe ruimte. In de studies is ook een fors aantal hectares gereserveerd voor na tuur- en recreatiegebied. Er is afgesproken dat de haven mag groeien, maar alleen als natuur en milieu worden ontzien of ge compenseerd. Weer die dubbe le doelstelling. Met bouwen in en rondom de haven alleen red je het niet. ROM-Rijnmond kijkt ook wat verder landinwaarts. Er zijn ge noeg bedrijven die niet per se een plaats aan de havenkade nodig hebben. Op voorwaarde dat de wereldhaven wel snel be reikbaar is. Bijvoorbeeld via de weg, maar liever via het water en het spoor, want dat is beter voor het milieu. In ROM- Rijnmond bestaan plannen voor de aanleg van bedrijfsterreinen langs spoor-, water- en snelwe gen die vanaf Rotterdam naar de rest van Nederland en naar het buitenland gaan. Projecten: aanleg van een distri- park bij Maasvlakte 1, onder zoek naar een Tweede Maasvlakte, onderzoek naar de beste plekken voor aanleg van bedrijfsterreinen. René Smit, wethouder Havenzaken Rotterdam: Dë haven van Rotterdam is van groot belang voor de Neder landse economie. Verdere uit breiding is noodzakelijk. Minstens zo belangrijk voor de ontwikkeling van de regionale economie is een goed woon- en leefklimaat. Het ROM-project geeft de weg aan waarlangs de haven zich de komende jaren zal ontwikkelen, terwijl gelijk de broodnodige aandacht besteed zal worden aan het verbeteren van het mi lieu en groei van natuur- en re creatiegebieden. ROM is dus een noodzakelijke voorwaarde voor een voorspoe dige ontwikkeling van de regio. Wat je van ver haalt is lekker, maar je moet er wel bij kun nen. Het is natuurlijk zonde als er een grote partij sinaasap pels in de Rotterdamse haven staat en vanwege een ellen lange file geen enkele vrachtwagen die sinaasappels tijdig naar Enschede kan vervoeren. Een goede verbinding tussen haven en industrie en de klanten van de havenbedrijven is van essentieel belang om alle goederen die de haven bin nenkomen, ook netjes op de plaats van bestemming af te leveren. Een goederenstroom die in de toekomst alleen maar zal groeien. Helaas wordt dat transport steeds moeilijker en lijkt het er op dat we binnenkort langer in de file staan dan dat we daad werkelijk rijden. Daarom wil ROM-Rijnmond bestaande ver keersknelpunten rond de haven oplossen door onder andere een nieuwe Calandtunnel aan te leggen en de bestaande A15 te verbreden. Het zijn niet alleen snelwegen die worden verbeterd of hele maal nieuw worden aangelegd. Met nadruk kiest ROM-Rijn mond voor een verschuiving van vervoer over de weg naar ver voer over water, spoor en via pijpleidingen. Speciaal voor het spoor wordt een Botlektunnel gebouwd, als onderdeel van de Betuweroute. En er wordt gekeken naar mogelijkheden om de bruggen over het Hartelkanaal te verho gen, zodat het scheepvaart verkeer gewoon doorgang kan vinden, terwijl vrachtwagens ook ongehinderd hun goederen kunnen vervoeren. Maar liefst 22 projecten hebben hierop betrekking, uiteenlopend van het subsidiëren van zwave- larme dieselolie tot en met de mogelijke aanleg van auto-arme woonwijken of het terugdringen van verkeerslawaai voor omwo- nenden. Er zitten wat onortho doxe ideeën bij die ook van de bewoners van de regio nogal wat zullen vragen. Hpt verkeer moet 'groener'. Bijvoorbeeld de studie naar ver laging van de maximumrijsnel- heid naar tachtig of negentig ki lometer per uur op sommige wegvlakken. Met 120 kilometer per uur over bepaalde snelwe gen levert veel files op, waar door je uiteindelijk langer on derweg bent. En hard rijden zorgt voor een hoog benzine verbruik, veel lawaai en een ver hoogde kans op ongelukken. Minder hard rijden en toch net zo snel op de plaats van be stemming, daar zet ROM- Rijnmond zich voor in. Bedrijven en particulieren ma ken steeds meer gebruik van de (vracht)auto. Maar de partijen die hun handtekening hebben R.J.M. de Bok, voorzitter Rotterdamse Kamer van Koophandel Mé» Projecten: drie studies naar ver betering van de verbinding tus sen de Maasvlakte en Ridderkerk (MARICOR), door vervangen of verbreden van de Dintelhavenbrug, aanleg van een Botlektunnel, verhogen van de bruggen over het Hartelkanaal, aanleg van een nieuwe Calandbrug of -tunnel, aanpassing en verbreding van wegen. Deze pagina is geproduceerd door de Stadsregio Rotterdam, i.s.m. het programmabureau ROM-Rijnmond. Tekst: Chapeau I Vormgeving Mijs Van der Wal Waar gewerkt wordt, rookt de schoorsteen. Het is in een notedop de situatie in de regio. Grote bedrijven hebben hier onderdak gevonden en dan met name de petrochemi sche industrie. Nog steeds wordt een groot deel van de Rotterdamse haven in beslag genomen door bedrijven die op de een of andere manier te maken hebben met olie. Marcel Houtkamp, portefeuillehouder ROM en Milieu stadsregio Rotterdam: Mensen kunnen het ROM-Rijnmondproject niet beter ondersteunen dan door te kiezen voor wonen en werken in de regio Rotterdam. Aan het welslagen van de dubbele doelstelling helpt ook mee: de auto zoveel mogelijk thuislaten! Het aantal auto's en vrachtwagens groeit met de dag en daarmee neemt ook de luchtverontreiniging toe en de geluidsoverlast. Al met al hartstikke slecht voor het milieu. ROM-Rijnmond kiest voor het alternatief: meer vervoer per spoor, water en pijpleiding. Dat is door de geschiedenis be paald toen oliemaatschappijen als Shell en Exxon een plek zochten in de Botlek om olie te raffineren. Op hun beurt trokken zij weer allerlei bedrijven aan die olie verwerken, van panty's tot auto banden, van benzine tot medi cijnen. Of installatiebedrijven die pijpleidingen kunnen aan leggen. Uitermate goed voor de werkgelegenheid, maar olie stinkt. De bedrijven in de regio besef fen dat maar al te goed, en dus is één van de projecten van ROM-Rijnmond gewijd aan het terugbrengen van stankoverlast door bedrijven, door een 'Stappenplan stank'. Maar de ondernemingen doen meer. Bijvoorbeeld het terug dringen van stofhinder door buikoverslag of onderzoeken hoe ze energie kunnen be sparen. Projecten onder meer: beperking stank- en stofhinder en uitstoot, afstemming milieu beleid overheden, energiebe sparing en milieubeleidsplan nen bedrijven, recycling rest stoffen. Bob Polderman, directeur Stichting Het Zuidhollands Landschap: Het streven is goed, maar het gaat erom de juiste keuzes te maken; willen we de Oranjebuitenpolder volbouwen met een agrarisch distributiecen trum of groen houden? Om te voorkomen dat mensen het •ge voel krijgen dat er hier geen na tuurschoon en geen rust meer zijn te vinden, moet er nog heel wat gebeuren, bijvoorbeeld be houd en versterking van het duin gebied van Voorne. De Rotterdamse regio moet met trots kunnen zeggen dat zij bin nen haar grenzen de grootste ha ven en het grootste aaneenge sloten natuurgebied weet te combineren! gezet onder de dubbele doel stelling kiezen liever voor de mi lieuvriendelijker alternatieven. Daar besteden ze in de toe komst dus ook meer geld en aandacht aan. Door in de regio het openbaar vervoersnet ver der uit te breiden. Of te onder zoeken of een 'waterbus' kans van slagen heeft. Onlangs is een eerste onder zoek afgerond naar de mogelijk heden voor 'personenvervoer te water'. Uit vergelijkingen met andere steden in Europa en in de rest van de wereld lijken ook in de regio Rotterdam kansen aanwezig voor openbaar ver voer per boot. De komende pe riode wordt een aantal mogelij ke verbindingen en aanlegsta- tions onderzocht. Projecten onder meer op het gebied van: subsidiëren zwave- larme dieselolie, verlaging rij- snelheden, verminderen ver keerslawaai, onderzoeken naar ligplaatsen binnenvaart, open en sluitregime van bruggen, pijpleidingenvervoer, verbete ren bereikbaarheid en person envervoer te water. De grote betekenis van het ROM-project is dat overheden en bedrijfsleven gezamenlijk een eenduidige visie op de economische ontwikkeling en de verbetering van het milieu in de Rotterdamse regio hebben ontwikkeld. Een grote uitda ging in deze regio! Grote investeringen zijn nodig, vooral van overheidszijde. Dat geeft het bedrijfsleven vertrou wen om zelf te investeren, on der meer in nieuwe en betere milieutechnieken. Deze opwaartse spiraal is ook van groot belang voor de, gehe le Nederlandse economie. De verwachting is dat in de komende jaren de bevolking in de regio fors toeneemt. Al die mensen willen prettig wonen en voldoende mogelijkheden om te werken en te recreëren. De verdeling van de schaarse ruimte bepaalt hoeveel woningen straks beschikbaar zijn en hoe het zit met de ontspanningsmogelijkheden. Bovendien is het van belang dat in de om geving ook een bruisende economische activiteit bestaat. ROM-Rijnmond legt daarbij niet de nadruk op het creëren van nieuwe gebieden, rViaar op be staande. Deze moeten worden opge knapt en geschikt gemaakt om te wonen, te werken en te re creëren. Net zoals bij het opknappen van de oude havengebieden in de Rotterdamse haven. Ook hierbij geldt, hoe slimmer de bestaande grond wordt ingericht, hoe meer ruimte er overblijft voor natuur en re creatie. In de gemeenten Schiedam, Maassluis, Vlaardingen en Spijkenisse worden oude ha vengebieden opgeknapt en ge renoveerd. Afhankelijk van de wens van de gemeente ligt in de ene de nadruk op verster king van de lokale economie en het openbaar vervoer, terwijl een volgende gemeente liever kiest voor een gezellig terras aan de oude haven met een mooie jachthaven. Uitgangspunt is altijd een schone en prettige woon/werk omgeving. Dat kan betekenen dat sommige bedrijven die te veel geluids- of stankoverlast bezorgen, naar elders moeten verhuizen. Of dat eerst vervuil de grond wordt opgeruimd voordat er woningen en winkels mogen komen. Projecten onder meer: herstructurering havengebie den, Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Spijkenisse ontwikkeling Landschapspark IJsselmonde. i Wie doen er mee aan ROM-Rijnmond? De ministeries van: Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu Verkeer ën Waterstaat Economische Zaken Landbouw, Natuurbeheer en Visserij De provincie Zuid-Holland De Stadsregio Rotterdam De gemeenten: Rotterdam Albrandswaard Barendrecht Bernisse Brielle Capelle aan den IJssel Hellevoetsluis Krimpen aan den IJssel Maassluis Ridderkerk Rozenburg Schiedam Spijkenisse Vlaardingen Westvoorne De Stichting Europoort Botlek Belangen De Kamer van Koophandel Rotterdam De Haven Ondernemers Vereniging SVZ Ook buiten de directe woonomgeving moet er ruimte zijn voor groen, vindt ROM-Rijnmond. Daarom moeten recreatie- en natuurgebieden worden aangelegd en uitge breid en is er een plan om bossen in de regio te betalen. In overleg met belangengroe pen zijn eerst alle plekken in het Rijnmondgebied in kaart gebracht die in aanmerking ko men voor recreatie-, natuur- of landbouwgebied. In goed over leg wordt vervolgens gekozen welk gebied het meest geschikt is voor een bepaalde bestem ming. Net zoals de mens ruimte no dig heeft om te wonen en wer ken, heeft de natuur veel ruimte nodig om goed tot ontwikke ling te kunnen komen en te blij ven bestaan. Daarom kunnen het beste één of meer grote gebieden worden aangewezen waarin de natuur haar gang kan gaan. En door de gebieden met elkaar te verbinden, kun nen dieren 'reizen' en kan flora zich verder verspreiden. Deze grote gebieden moeten onder andere komen tussen Brielle en Zwartewaal, tussen Geervliet en Spijkenisse, op de eventueel aan te leggen Tweede Maasvlakte en in IJsselmonde. Voordat deze plannen kunnen doorgaan, is er een forse in spanning nodig van alle partij en in ROM-Rijnmond om het geld op tafel te krijgen. Dan kan er in totaal zo'n 1.750 hec tare méér aan natuur- en recre atiegebied bijkomen. En dat is in ieder geval een flinke stap in de goede richting. Projecten: ondermeer uitbrei ding en verbetering van recre atiegebieden op Voorne Putten, bossenplan voor de regio, herinrichting Oranje buitenpolder. Voor meer informatie: ROM-programmabureau, tel. 010 - 476 2010 of Stadsregio Rotterdam, tel. 010 - 417 23 89

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 8