SCHIEDAM AL EENS AAN Gratis baseball cap kW kinderbril Face lift voor Swarte Leeuw UJ Gratis oogmeting u; 'Omgangsvormen minder formeel dan voorheen Vuurvreters te gast op basisschool De Klinker BELOOFD; Wethouder Wiegman koopt eerste UNICEF-kaarten UNICEF-actie Activiteiten voor ouderen Geldautomaat in Nieuwe Passage Groeneveld Opticiens Het Nieuwe Stadsblad WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 39-1440 MEDITATIECURSUS De Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam start een meditatiecursus op dinsdag 10 oktober om 19.30 uur en op maandag 30 oktober om 9.30 uur. De cursus wordt geleid door Ds. Gerard Duinker en de kosten zijn 70,- voor 7 keer. De meditatie vindt plaats in de HaverSchmidtzaal aan de Westvest 90-92 (tegenover Molen De Walvisch) en is voor iedereen toegankelijk. Geïnteresseerden kunnen bellen met het secretariaat, telefoon 4260756. ^oek naar een hTeui^re uitdaging^ Of een zinvol le besteding van uw tijd? Bahoefte aan contact met andere mensen? 'teun hiedam Spreekuur op afspraak maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur Nieuwe Haven 147 Schiedam TEL. 010-246 50 11 SCHIEDAM - De carrière van Paul van Aalst, docen t/adjunctdirecteur op het Maaseollege loopt deze maand ten einde. Na ruim 40 jaar onderwijs maakt hij ge bruik van de vutregeling. „En die laatste loodjes wegen licht als een veertje", verklaart hij. "En dat is wel een heel ver schil met veertig jaar geleden toen ik als jong broekie van negentien startte als onderwij zer op de St. Willibrordus- school in Rotterdam. In die begin periode stond ik regel matig met klamme handen voor de klas", bekent hij openhartig. Vutter Van Aalst gaf de eerste jaren van zijn loopbaan les in het toen gebruikelijke brede school- pakket. Hij behaalde verder een akte voor hoofdonderwijzer en was gekwalificeerd als leraar godsdienstkennis, Engels en maatschappijleer. Op het Maas college verzorgt hij de twee laat ste vakken, „En vooral dat laat ste onderdeel ligt mij na aan het hart", verklaart hij. Naast het feit dat er de afgelo pen vier decennia nogal wat in het onderwijs veranderde, maak te het huidige Maascollege nog andere hectische tijden mee. Rond I969 groeide het aantal leerlingen op zo'n spectaculaire wijze, dat bij de aanvang van het schooljaar dranghekken moes ten worden geplaatst om de in schrijving in goede banen te lei den. Jaren later werd de rode loper uitgelegd om maar leerlin gen binnen te kunnen halen. Van Aalst was getuige van nog meer verandering binnen 'zijn' school. In 1961 ging hij in Schiedam aan de slag op de R.K. Technische School St. Joseph en dankzij vier fusies overleefde deze onderwijs instelling. Wel veranderde de naam van de school door de fusies. Dit waren respectievelijk Scholengemeenschap Nieuwe- lant, SG Nieuwelant/Liedewij- de, SG Brandersstad en sinds l augustus 1995 gaat de scholenge meenschap als Maascollege door het leven. De hoofdvestiging is in Maassluis. Volgens Paul van Aalst fluctueerde het aantal leer lingen met de samenvoegingen mee. „Zo zaten er eind jaren zestig ruim 1200 leerlingen op onze school en tegenwoordig 460. Dat getal is vrij stabiel en SCHIEDAM Vuurvreters en fakirs waren afgelopen vrijdag te gast op de openbare basisschool De Klinker in Schiedam-Noord, waar zij een spectaculair optreden lieten zien. De leerlingen keken ademloos naar hun verrichtingen en waren zeer onder de indruk. De bijzondere gasten waren uitgenodigd in het kader van het project 'Circus', waaraan de leerlingen al drie weken gezamenlijk werken. Aanleiding voor dit project is de komst van het Circus Royal ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van De Klinker. De viering van het tweede lustrum van de basisschool gebeurt vrijdag 6 oktober namelijk op zeer feestelijke wijze; 's avonds treden alle vijfhonderd leerlingen op in het circus en hun ouders vormen het aandachtige publiek. Voor de dierennummers, clownsoptredens, acrobaten- en jon- gleursacts hebben zij wekenlang gerepeteerd. Niet alleen de eigen juf of meester gaf les, ook echte koorddansers en clowns speelden tijdelijk voor onderwijzer. Docenten van de Stichting Steunfunctie Kunstzinnige Vorming gaven leiding aan zowel leerkrachten als leerlingen. De dag van het feest begint al om 9.00 uur 's morgens, als op het plein feestliederen gezongen worden. Dan is het tijd voor de ballonnenwedstrijd, waarna de kinderen getracteerd worden en spelletjes gaan doen. Na het optreden van de leerlingen 's avonds, treden de echte artiesten van het Dordtse circus op voor de ouders én de kinderen. Het Circus Royal, dat onder de naam Teuteberg een rijk verleden heeft, kan op zaterdag 7 en zondag 8 oktober op het Bachplein bezocht worden door circusliefhebbers, die niet verbonden zijn met basisschool De Klinker. SCHIEDAM Voor de vierde maal wordt dit jaar weer de UNICEF-vreemde munten actie gehouden op vele Schiedamse basisscholen. Het is de'bedoeling dat kinderen thuis of bij familie en vrienden vragen of er nog vreemde munten zijn overgeble ven na een buitenlandse reis. De opbrengst van deze actie is be stemd voor de UNICEF-projec- ten in Mozambique, een land dat werkt aan de wederopbouw. Wie vreemde munten voor dit doel wil afstaan kan ze meegeven aan de schoolkinderen of contact op nemen met UNICEF-mede- werkster Gerda Verkade, tele foon 2732332. Desgewenst komt zij de munten ophalen. SCHIEDAM Bij Groeneveld Opticiens kan tot en met zater- dig 14 oktober iedereen, die aan zijn gezichtsvermogen twijfelt, gratis zijn ogen laten meten. Tij dens de Oogmeetweken, deelt Croeneveld na afloop van de rreting ook een cheque uit, ter waarde van 25,-. Deze kan worden ingewisseld bij de aan loop van een nieuwe bril van bij Croeneveld. Groeneveld Opti- cens is in Schiedam gevestigd ain de Hoogstraat 73a. SPEELGOED- EN KLEDING- EEURS— Buurthuis Nieuw- Imd organiseert 29 september etn kleding- en speelgoedbeurs. Ce spullen moeten geprijsd en gtnummerd worden ingeleverd a) de dag van de verkoop van 900 tot 9.45 uur. De verkoop zllf is van 10.00 tot 12.00 uur. Ce spullen, die niet verkocht zijn kinnen op dezelfde dag tussen 12.00 en 13.00 uur weer worden qjgehaald. Van de opbrengst gat 20% naar het Foster Pa- rmts Plan. Voor meer informa- te kan gebeld worden tot en met 3 september. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Wethouder Aad Wiegman van de PvdA gaf afgelopen woensdag in de we reldwinkel het startsein voor de verkoop van de UNICEF-na- jaarscollectie, door de eerste kaarten uit deze collectie te ko pen. Het nieuwe assortiment van het kinderfonds van de Verenig de Naties bevat onder andere wenskaarten met unieke ontwer pen en leerzame spelletjes voor jong en oud. Tevens kunnen klanten er terecht voor exclusie ve geschenken voor kinderen en volwassenen. Unicef zet zich in voor een ge zonde en evenwichtige toekomst voor kinderen in nood, ongeacht nationaliteit of gelooft Het plaatselijk UNICEF comité wil haar verkoop- en voorlichtings- aktiviteiten uitbreiden en daar om zijn nieuwe vrijwilligers zeer welkom. De UNICEF-kaarten zijn per doos of per stuk te koop bij de Wereldwinkel aan de Lan ge Achterweg en op enkele parti culiere adressen. Geïnteresseerden in de kaarten of het vrijwilligerswerk kunnen bellen met mevrouw R. Duren- kamp, telefoon 4261768. SCHIEDAM De open dagen van de Stichting Ouderenwerk Schiedam waren een groot suc ces. In totaal zijn er 448 bezoe kers gekomen naar de diensten centra en wijkposten om zich te laten informeren over het nieuw ste programma-aanbod. Er wa ren demonstraties van onder an dere de dansexpressie en het ont spannen bewegen. 'Martin Green Music Service' staat garant voor een /.ondag met levende muziek op 1 okto ber. De aanvang is 13.30 uur en de toegang is 2,50. Bingo is er in Wijkpost Zuid. Oude Maas straat 22. De aanvang is om 13.30 uur en de kosten zijn 5,- voor 12 rondes. In Wijkpost Zuid en diensten centra de 4 Molens en de Woud- hoek is er nog plaats voor cursis ten voor onder andere stijl-, da mes- en volksdansen, gymnas tiek, koersballen, toneelspelen en uiterlijke verzorging. Geïnte resseerden kunnen op werkda gen van 8.30 tot 12.30 uur bellen met het Centrale Meldpunt, tele foon 4264022. SCHIEDAM De Rabobank nam afgelopen woensdag officiéél de nieuwe geldautomaat in gebruik bij de ingang van het winkel centrum de Nieuwe Passage aan de Hoogstraat. De heer De Jongh, directeur commerciële zaken overhandigde een bankpas met pincode aan mevrouw Siaila van het bestuur van de speeltuin vereniging 'In het park'. De opening werd opgeluisterd door een groep kinderen van die 'club' uit Nieuwland, die een gift kreeg van de Rabobank. De geldautomaat is de zesde in Schiedam van de Rabobank. Het bijzondere van deze is dat het een zogenaamde stand-alone betreft. Dat betekent dat de geldautomaat niet is gevestigd in een kantoor van de bank, zoals gebruikelijk is. De bank probeert zo tegemoet te komen aan de wensen van zowel de winkeliers, als de bezoekers van het winkelcentrum. Door de gift aan de speeltuin vereniging wilde de bank tevens haar lokale betrokkenheid bena drukken bij de gemeenschap waarin zij werkzaam is. SCHIEDAM Na drie en half jaar onderhandelen met de gemeente is nu de kogel door de (voormalige Paulus) Kerk aan de Korte Haven. Wethouder Adri Reijnhout gaf maandag het startschot voor een ingrij pende restauratie van het sterk verwaarloosde gebouw met de gehavende gevel op nummer 125. De Stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam (SBSS) heeft de taak op zich genomen het pand grondig op te knappen. Het gebouw heeft in de afgelo pen eeuwen verschillende be stemmingen gekend. In 1724 was het onder meer een brande rij en rond 1880 werd het ge bruikt als kerk. Wethouder Reijnhout verwij derde als openingshandeling de gemeentevlag die over het be- drijfsbord van de laatste ge bruiker, een marmerhandel, hing en daarmee werd het begin aangekondigd van de restaura tie. Mede dankzij de financiële steun van twee sponsors, waar onder het VSB fonds Schie dam/Vlaardingen is SBSS in staat het vervallen pand aan te pakken. P. van Velzen van Architectenbureau Restauro te kende het ontwerp en aanne mer F. Bijl Zn zorgt voor de uitvoering daarvan. Leerlingbouwplaats Het project is aangewezen als leerlingbouwplaats en dat bete kent dat jonge bouwvakkers ter plekke worden opgeleid en ge schoold in het restauratievak. Naar verwachting is de klus ge klaard in de zomer van 1996. De begane grond zal in gebruik worden genomen door de Stichting Kunstwerkt en op de bovendieping komen twee kan toren, waarvan een bestemd is voor SBSS. naar ik aanneem een afspiege ling van de huidige tendens in Nederland." Toch is volgens ad junct-directeur veel bij het oude gebleven. Geen voetstuk „Herhaaldelijk wordt mij bij voorbeeld gevraagd hoe ik denk over de tegenwoordige jeugd in vergelijking met die van veertig jaar geleden. Mijn antwoord luidt dan, dat je vroeger lieve jongens en meisjes had en kleine etterbakjes, nou en daar is heden ten dagen nog niets in veran derd. Wel is de houding van de ouders de afgelopen jaren sterk gewijzigd. Voorheen keek men toch wel op tegen het onderwij zend personeel. Over het alge meen is men zelfbewuster, vaak beter opgeleid en voorts goed geinformeerd over de gang van zaken op school. Wat een leraar te berde brengt, wordt niet meer voetstoots aangenomen. Vroe ger kreeg je als leerkracht min of meer carte blanche om te bepa len wat goed of slecht was voor een leerling. In die houding is godzijdank verbetering geko men". Discipline In zijn terugblik wijst Van Aalst geamuseerd op een paar zaken die de huidige schoolgaande ge neratie belachelijk in de oren zal klinken. Niet alleen zaten meisjes en jongens in aparte klassen maar ook werden de laatsten, zeer onpersoonlijk aan gesproken bij hun achternaam. De spreektaal van de onderwij zers onderling was formeel, iedereen was 'u' en het hoofd van de school 'mijnheer'. Van de leerlingen werd ver wacht, dat ze zich voor de aan vang van de les, in een rij in de gang opstelden. Oplopend vanaf het kleinste kind naar de groot ste, om vervolgens in de pas de klas in te gaan. Soms kwam het hoofd even binnen en dan ston den alle kinderen op. Dat was heel gebruikelijk in die tijd, maar daar moet je nu' toch niet meer aan denken", aldus Van Aalst. „Verder werd eenmaal per maand gezamenlijk een kerk dienst bijgewoond. Hieruit ont stond zelfs een koor, maar dat is alleen nog maar op oude gram mofoonplaten te beluisteren." Dat kerkbezoek behoort tot het grijze verleden van de van oor sprong Rooms Katholieke school. Toch vindt er in het ka der van educatieve uitstapjes nog wel eens een bezoek plaats aan een kerk. Het is Van Aalst daarbij opgevallen dat de kinde ren dan diep onder de indruk zijn van de afmetingen van het gebouw en de stilte Het aantrekkelijk van zijn vak lag voor Paul van Aalst in het contact met de leerlingen. „Nog altijd ben ik nieuwsgierig naar het verloop van hun verdere le ven. Als de leerlingen van school zijn dan hoor en zie je ze echter niet meer en dat vind ik weieens jammer. Af en toe blijkt dat ik een kind in de klas heb wiens vader of moeder eveneens bij mij in de schoolbank zat." Paul van Aalst weet zeker dat hij zich niet zal vervelen na zijn ver vroegde pensionering. „Ik ben in ieder geval vastbesloten om mijn schade op cultureel gebied in te halen en mijn sociale contacten weer nieuw leven in te blazen. Want die zaken kwamen wel in de knel door mijn verbonden heid aan de school. Verder wil ik mij inzetten als vrijwilliger in de gezondheidszorg." Op vrijdag 29 september neemt hij afscheid van collega's en (oud)leerlingen. De receptie vindt plaats van 17.00 - 19.00 uur in het Branderscollege, Mgr. Nolenslaan 99b. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam kan u helpen Dij het zoeken naar vrijwilligerswerk. Het Steunpunt bemiddelt tussen u als vrijwilliger en de organisatie die vrijwilligers zoekt. Het Steunpunt Kan ook voor u op zoek gaan naar passend vrijwilligerswerk. Het Steunpunt geeft voorlichting aan zowel de vrijwilligers als de organisa ties over de faccetten van het vrijwilligerswerk. U zult verbaasd staan over de vele mogelijkheden binnen het vrijwilli gerswerk! Er zijn vacatures op het gebied van: hulpverlening peuter- en kinderwerk jongerenwerk lichamelijk/geestelijk gehandicaptenwerk buurthuizen ouderenwerk milieu maaltijdbezorging kinderboerderij speeltuin Kom eens langs om de mappen met verschillende vacatures in te kijken. Misschien zit er iets voor u bij. Om een paar voorbeelden te noemen: begeleider/ster van handvaardig heidscursussen zoals: limokleien, brooddeegfiguren maken, zijdeschil- deren, kerstversieringen maken. enz. intern vervoer van patiënten in een verzorgingshuis. Demappen liggen op de volgende lokaties in Schiedam. Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam, Nieuwe Haven 147 Infotheek Gemeentelijke Sociale Dienst, 's Gravenlandseweg 567 Bibliotheek Lange Haven, Lange Haven 131 Bibliotheek Zuid, Leliestraat 10 Bibliotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 163 Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 190 Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Laan van Bol'es 3 MEER INFORMATIE: door NANS WOLTERS Bij aankoop van een komplete keigave kinderbril je de enige, echte Brilly Durf baseball cap helemaal voor nop! (T/m 14 oktober of zolang de voorraad strekt.) De beste zaak voor- je ogen. SCHIEDAM, Hoogstraat 17. Vuurvreters en fakirs waren vrijdag bijzondere gasten van basisschool De Klinker. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardmgen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727, DIRECTIE: Th. S, Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS De heer De Jongh, directeur commerciële zaken Rabobank nam officieel de nieuwe geldautomaat in de Nieuwe Passage in gebruik, door de speeltuinvereniging 'In het parkeen bankpas met pincode te overhandigen. Laatste loodjes makkelijk te dragen Paul van Aalst De voormalige marmerfabriek is nu nog sterk verpauperd, maar degeven oogt niettemin als een plaatje.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3