'd J Ook Sunny-opvolger heeft airco standaard Kia Pride eerste Zuid-Koreaanse mini Nieuwe wissers vegen schoner Rover Tourer als turbodiesel Jos Verstappen heeft eigen autoradio Verkiezing van de 'Caravan van het Jaar' Audi A4 Avant in aantocht Hi SIS SSS SB SB SSS SSS «5 S5B IK ill SSi SiS III iii ill ill iii WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 41-453 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: (070) 3190254, Fax: (070) 3952669 Ook al heeft de Limburgse coureur Jos Verstappen momenteel (nog) geen eigen Formule-1 auto, wèl heeft hij inmiddels een ei gen Jos Verstappen autoradio, die hem kan helpen de moed erin te houden. Als privé-sponsor van Jos Verstappen brengt Philips Car Systems voor de fans en sympathisanten een speciaal autoradio-pakket op de markt. Deze audio-set is onlangs toepasselijk geïntroduceerd tijdens de Belgische Formule 1 Grand Prix te Francorchamps. Prijs van de autoradio: 699 gulden. Philips brengt met de Jos Verstappen autoradio geen gewone au toradio, maar een compleet audio-pakket op de markt. De set be staat uit: autoradio met speciale cassetteklep bedrukking 'Jos Verstappen' (RDS, 4 x 30 Watt, afneembaar front, 4x line out, CDC-control, enzovoort); Jos Verstappen T-shirt; Jos Verstappen helm-pin; Jos Verstappen helm-stickers; genummerd certificaat met de handtekening van de coureur; luxe verpakkingsdoos met fotoprints van Jos Verstappen. 'Collectors Item' Om de waarde van dit 'Collectors Item' te garanderen, heeft Phi lips Car Systems er slechts 1000 gemaakt, die allemaal genum merd en gecertificeerd zijn en persoonlijk door Jos Verstappen zijn gesigneerd. Wie geïnteresseerd is, moet zich dus - geheel in Formule 1 stijl - in vliegende vaart naar de Philips audiozaak rep pen. Nederland heeft de grootste caravan-dichtheid ter wereld. Na de vele verkiezingen van de 'Kampeerder van het Jaar' en de enige jaren bestaande verkiezingen van de 'Trekauto van het Jaar' en de 'CaravanTechnicus van het Jaar' kon de verkiezing van de 'Caravan van het Jaar' niet uitblijven. "V Binnenkort is het zover. Dan wordt de eerste 'Caravan van het Jaar' verkozen. Naast de vakjury kan ook het publiek meestem men bij de typisch Nederlandse verkiezing. De verkiezing van de 'Caravan van het Jaar' is een initiatief van de RAI afdeling Caravans, die hiermee de aandacht wil vestigen op het plezier en gemak van caravannen met een moderne toerca- ravan. In het vroege voorjaar van 1996, wanneer dikwijls de aan schaf of vervanging van een caravan wordt overwogen, wordt be kend gemaakt welk produkt als eerste deze eretitel mag voeren. Er is een vakjury, maar ook het publiek dat de komende Kam peer Caravan RAI (24 t/m 29 november) bezoekt, kan meedoen met de beoordeling. Onder de naam 'Avant' beschikt Audi al sinds mensenheugenis over stationcar-versies van zijn modellijn. Na het vervangen van de Audi 80 door de A4 hield Audi de Avant-versie van de Audi 80 nog in het programma. Inmiddels is bekend dat vanaf medio maart 1996 deze Audi 8 Avant wordt opgevolgd door de A4 Avant. iïi iiï iii iii BSB iii ïi i i 1 5 SIS 255 S5S 255 SS5 SIS 252 t UI MIS MMM MM MMN SSHM HMI3 MUI HHH 111 PIMM Hiermee brengt Audi het aantal combi-versies van zijn nieuwe programma op twee: A4 Avant en A6 Avant. Het wachten is nu nog op de A8 Avant. De A4 Avant is de combi-uitvoering van de succesvolle Audi A4, die sinds begin 1995 in ons land wordt verkocht. Aanvankelijk le vert Audi z'n A4 Avant met drie motoren. De nieuwe A4 Avant valt direct op door zijn eigen, sportieve en chique vormgeving. Hiermee is de A4 Avant een compacte, luxe combi voor actieve mensen die een auto zoeken waarmee zij zich kunnen onderscheiden. Net als de Audi A4 sedan kent de A4 Avant een uitgebreide stan daarduitrusting. Vanaf december 1995 worden de uitvoeringsde tails en de prijzen bekend gemaakt. Nissan heeft jaren lang in de midden klasse de 'Sunny' in het programma ge had. Maar aan alles komt een eind, zo ook aan de loopbaan van de Sunny. Om de op volger maximaal te onderscheiden van zijn voorganger, be dacht Nissan een nieuwe naam: 'Alme ra'. Nissans ontwerpers ko zen ervoor de styling- ideeën van de Maxima QX ook bij de Almera door te zetten, zodat de neus duidelijk lijkt op die van het Nissan-top- model. Dit komt de fa mily-look ten goede. Voorts zet Nissan Motor Nederland bij de Alme ra zijn succesvolle 'air- co'-politiek voort. Wie overigens mocht denken dat de naam 'Al mera' verwijst naar de nog jonge Nederlandse stad Almere, zit er naast. 'Almera' past ge woon lekker in het rijtje huidige Nissan-namen: Micra, Primera, Maxima Almera. Bestond de Sunny-serie nog uit vier modellen (drie-, vier-, vijfdeurs en stationcar); bij de Alme ra combineert Nissan de vijfdeurs hatchback en de stationcar tot één combi-model. Hierdoor telt de Almera-lijn drie typen: 3-, 4- en 5-deurs. De driedeurs is een kor date rakker met twee grote portieren en een handige achterklep. De vierdeurs doet sterk denken aan een ver kleinde Maxima QX. Helaas scharniert de kofferbakklep nog met onpraktische draaibeu- gels. De vijfdeurs is een lang gerekt stationcarmodel met z'n opvallend ge vormde achterste zijruit als typisch stylingmo- tief. Door z'n kloeke bin- nenmaten biedt de vijf deurs veel gebruiksmo gelijkheden. Qua uiterlijk is Nissans middenklasser er verge leken met de Sunny op vooruit gegaan; toch is er geen sprake van een grote sprong voor waarts. Nissan vaart qua modellenpolitiek een vrij behoudende koers. Ook het interieur van de Almera ademt een ver trouwde sfeer. Dash board en overige inte rieurafwerking zien er keurig en ordentelijk uit. Vooral van de stoffe ring heeft Nissan werk gemaakt: goede kwali teit, vlotte dessins. De handgrepen boven de deuren zijn van keihard plastic: wie zijn hoofd stoot, voelt dat. Eén air bag is standaard; voor de tweede geldt een meerprijs. Groot pluspunt is dat de Almera vanaf de GX- versie standaard wordt uitrust met airconditio ning. Airco is een waar borg voor meer comfort en meer veiligheid. Im mers, je zit op warme da gen niet te puffen, je legt een alerter rijge drag aan de dag en arri veert fris op je bestem ming. I Aluminium motorblok Het hart van de auto be staat uit een licht en vooral stevig alumini um motorblok. Dit wordt beademd door zestien kleppen, gevoed door multi-point injec tie en leverbaar met in houden van 1.4 of 1.6 li ter. Per medio 1996 is te vens een sportief 2,0 li ter GTi-topmodel te koop. Nissan Europe had voor de persintroductie van de Almera een fraaie route door Noord-Hol land uitgestippeld met snelwegen, echt Hol landse dijkwegen en doortochten door pitto reske dorpjes. Tijdens deze rit leren we de Almera kennen als een hoogst aangena me reisgezel. Vooral de 1.4 liter is een verade ming: stil, sterk en vrij sportief reagerend op het gaspedaal. Z'n stille gedrag is mede te danken aan de technische nieuwtjes, zoals het nieuwe uitlaat systeem, aluminium motorsteunen, vloeis- tofgevulde motorrub bers, aangepaste deur rubbers, ja zelfs ver nieuwde ventilatoren in het verwarmings- en luchtcirculatiesysteem. Deze elementen zorgen samen voor een hoog ba- siscomfort. Prijsplaatje Met een vanafprijs voor de 1.4 LX 3-deurs (deze heeft geen airco stan daard) van 28.995,- en de 1.4 GX (mét airco) vanaf 30.695,- is het prijsplaatje van de Al mera zoals verwacht. Kia Motors heeft zijn modellijn onlangs uit gebreid met een nieuw type: de compacte Pri de. Door de komst van deze nieuweling kreeg het Kia-programma, dat voorheen bestond uit de vierdeurs Sephia sedan en de vijfdeurs Sportage jeep, een nut tige aanvulling in de compact-klasse. De Pri de is het eerste Zuid- Koreaanse automodel in de mini-klasse. Dae woo en Hyundai zijn in dit segment niet verte genwoordigd. De Pride is een circa 3,60 meter 'korte' hatchback met twee of vier deuren. De grote achterklep geeft ruim toegang tot een varia bele kofferbak. De Pri de wordt aangedreven door een zuinige, dwars voorin geplaat ste viercilinder motor van 1,3 liter. Kenners van de auto markt weten dat de Kia Prida geruime tijd te rug ook al in ons land te koop was, toen onder de naam Mazda 121. In Zuidoost-Azië was deze auto te koop onder de naam Ford Fiesta. De Pride is compleet Sephia hatchback: nuttige en nodige uitbreiding van het Kia-programma. uitgerust. Afwerking en kwaliteit staan op Kia-niveau. Kia bouwt jaarlijks zo'n 140.000 Prides. Om de Pride goed op de markt te zetten, heeft Kia Mo tors Nederland de auto scherp geprijsd: 18.950,- voor de 3- deurs en 19.950,- voor de 5-deurs. Met de Sephia Hatch back brengt Kia vanaf voorjaar 1996 de lang verwachte uitbreiding van de Sephia-lijn te weeg. De vierdeurs se dan is al sinds septem ber 1993 in Nederland verkrijgbaar. Voor de Kia-dealers kan de vijf deurs versie wel 'ns be langrijker worden dan de vierdeurs, omdat in deze klasse de grote achterklep en de varia bele kofferruimte (in combinatie met een neerklapbare achter bank) belangrijke ver koopargumenten zijn. Begin 1996 zet Kia ook de driedeurs versie van z'n Sportage-jeep op de weg. De driedeurs heeft een kortere wielbasis dan de vijfdeurs. Ook de totale lengte is wat korter dan die van de vijfdeurs Sportage. Naast beide tweeliter benzinemotoren komt de 2,2 liter dieselmotor uit de Besta bestelwa gen beschikbaar in de Sportage. Zowel de drie- als de vijfdeurs Sportage is/wordt le verbaar met een vol automatische viertraps automaat. Met ruitewissers is het net als met tandenbor stels: uw wisselt ze nooit vaak genoeg. Pas als ze echt versleten zijn, begint u aan nieu we te denken. Slijtage aan de wisserbladen is een langzaam, onmerk baar proces. Veel auto bezitters hebben dan ook vaak niet tijdig door dat het wisser- blad versleten is. Wie echter tijdig de ouder- domsverschijnselen herkent, waarbij de wissers onvoldoende gaan werken en z'n rui- tevegers dan vervangt, voorkomt dat zijn vei ligheid in gevaar komt. Menigeen denkt dat een ruitewisser niet meer is dan een gewoon blaadje rubber. In werkelijk heid gaat achter de au tomatische glazenwas ser een hele wetenschap schuil. Deze wis-kunde leidt tot steeds verder verbeterde wisserbla den. Het zijn thans ver fijnde rubberstrips, ont worpen door technici en ontwikkeld in laborato ria. Hoe klein ook en hoe bescheiden binnen het totaalpakket van de au tomobiel, toch vormen de wissers een onmis baar element voor veilig en comfortabel autorij den. Ze moeten regen water kunnen verplaat sten en het liefst ook meteen definitief weg vegen. Moderne wissers voeren het hemelwater af met de stroming van de rij- wind. De wisser moet voldoende wi(l)skracht hebben, zonder al te zwaar op de ruit te druk ken. Hij moet bestand zijn tegen vorst, zand, stof, roet en pekel en lang meegaan. Dank zij jarenlange ont wikkelingen zijn de mo derne wissers opgewas sen tegen al deze proble men. Vingerafdruk Als de werking van uw ruitewissers terugloopt, is uw eerste ingeving: 'nieuwe wisserbladen', omdat die meestal de schuldige zijn. Door evenwel de 'vingeraf- druk' van het wisser- blad op de voorruit te bestuderen, kunt u vaak de juiste oorzaak van het defect ontdekken. Er kan een mechanisch probleem zijn met de wisserarm, een vervuild wisserblad of een ver slapte veer, die te weinig wisdruk geeft. Er bestaan wel tien ver schillende mankemen ten, die ieder een ander herkenbaar spoor op de voorruit nalaten. Veel automobilisten wachten tot het wisser- blad aan flarden is, voor ze het vervangen. Dat zo'n gescheurd wisser blad weinig nuttig effect heeft, is duidelijk; het kan echter ook krassen maken op de ruit. Dan is de schade nog groter dan de geringe prijs van een nieuw wisserblad. Ook in minder extreme gevallen is het nuttig 'ns wat vaker naar de condi tie van de wisserbladen te kijken. Een slechte werking kan vaak met een kleine ingreep wor den omgezet in een effi ciënt zwaaiende wisser. Sinds zijn introductie was de Rover 400 Tourer uitsluitend leverbaar met een 1.6 liter benzi nemotor. In het zojuist begonnen modeljaar 1996 komt de al langer bij Rover bekende, 1769 cm3 grote viercilinder turbodieselmotor de Tourer-gelederen ver sterken. Prijs van de Rover Tourer 1.8 Turbo diesel: 49.990 gulden. De jongste Rover-telg accellereert in 13 sec. van 0 naar 100 km/u. Hij haalt een top van 180 km/u. Gemeten volgens ECE- norm bedraagt het ge middelde brandstofver bruik van de Tourer 1.8 Turbodiesel 5,7 liter per 100 afgelegde kilome ters. Dit komt neer op een uiterst gunstige 1 li ter dieselolie voor iede re 17,5 km. V Met zijn bordpapieren evenknie presenteert de Limburgse coureur Jos Verstappen het naar hem genoemde audio-pakket van Philips Car Systems. mm j.-vi/.T-/:-,,-; Met de verkiezing van de 'Caravan van het Jaar' haakt de caravan branche aan bij de al vijf jaar bestaande verkiezing van de 'Trekauto van het Jaar'. Kenmerkende Audi-lijnen bepalen het uiterlijk van de A4 Avant. Wl Basismodel van de Nissan Mmera: een kordate driedeurs met een vanafprijs van nog geen 29 mille. 28.995 gulden. Afgeron de vormen met een Cw van 0.33 dragen bij aan het stille, prettige rijkarakter. Almera: moderne invulling van klassieke kwaliteiten ALMERA Van achteren houdt de Nissan Almere vijfdeurs het midden tussen een stationwa gon en een hatchback. Kia Pride: driedeurs compact-car van zo'n 3,60 meter lengte. Prijs net geen 19 mille. De vijfdeurs is duizend gulden duurder. '77 7 - -» ,-i/ - - v i Rover heeft de Tourer-reeks uitgebreid met een Turbodiesel variant, voorzien van een 1.8 liter grote krachtcentrale.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 11