Russisch bezoek op Schiedams Stadskantoor P Burgerlijke stand KUNSTGEBITTEN Cursussen spanningen en sociale vaardigheden Anneke Grönloh op Indische Pasar-Malam September: 641 stankklachten Echt gezelligheidsdier en flinke hondenhater Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers Vlaardingse fotograaf met overzichtstentoonstelling in Schiedam Voetpadendag door natuur Aerobic-lessen Kleding maken en fotografie Volksdansen en rommelmarkt UVG verbaast VERINGMEIER TANDTECHNIEK yyI NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 41-1443 SCHIEDAM - In de zomer van 1994 doorkruisten drie Nederland se kunstenaars het Euro-Aziatische continent van zee tot zee (Hoek van Holland-Vladivostok) per trein vanuit Rotterdam. Zij hadden het idee het begrip afstand te begrijpen en te verwezenlijken in een beeldend kunstproject. Dit bezoek heeft tot vele ideeën geleid en mondde een maand geleden uit in een tentoonstelling op NS-station Schiedam/Rotterdam-West. Plannen, plannen en nog eens plannen waren te zien en te lezen op deze expositie. Afgelopen dinsdag op het Stadskantoor te Schiedam ontmoeten wethouder Hafkamp, van onder andere Cultuur, en Alexander Gorodny elkaar. De naam zegt het al, Gorodny is een Rus. Deze Vladivostokse galeriehouder en mede-organisator van het project Rotterdam-Vladivostok, overhandigde de wethouder een catalogus die verschenen is naar aanleiding van alle ideeën die de kunstenaars op het station in Schiedam tonen. Hafkamp gaf op zijn beurt een boek weg omdat hij bijzonder trots is op de collectie in het Stedelijk Museum in Schiedam. Dit boek bevat een grote hoeveelheid afbeel dingen van de Cobra-collectie. Waar beide gulle gevers het overeens waren is dat de het stadhuis van Schiedam en het stadhuis van Vladivostok op elkaar lijken kwa architectuur. De catalogus die is uitgegeven bij de tentoonstelling verhaalt van alle ideeën over het begrip afstand. Een opmerkelijke inzending komt van de in Neder land woonachtige Vladivostokse kunstenaar Oskana Malevanik. Zij schrijft in haar plan: „Aan koningin Beatrix zal gevraagd worden een paar schoenen ter beschikking te stellen. Aldus geschoeid wil ik, nu ik in Amsterdam woon na een afwezigheid van tien jaar als een 'koningin' in mijn vaderland terugkeren." Plannen zat dus, maar nu nog de financiën. Dat wordt het doel van de werkgroep om dat voor februari rond te hebben en dan definitieve stappen te ondernemen om het project gestalte te geven. Een ontmoeting tussen wethouder Hufkamp en kunstenaar Alexander Gorodny Twintig jaar fotokunst9 valt zo te zien niet mee voor Auke Bergsma SCHIEDAM In Buurtcen trum Trefpunt-Oost wordt elke donderdagavond aerobic-les ge geven. Er is plaats voor iedereen, die ouder is dan 18 jaar en die aan zijn of haar conditie wil wer ken op een gezellige en leuke manier. De lessen zijn van 20.00 tot 22.00 uur en kosten 12,50 per maand. Geïnteresseerden kunnen bellen met Buurtcen trum Trefpunt-Oost aan de Cel- siusstraat 2, telefoon 4621066. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker is nog plaats voor mensen, die graag zelf kleding willen maken. De lessen zijn op woensdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur en op donderdag van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten zijn 72,- voor tien lessen. Te vens start op dinsdag 24 oktober een cursus fotografie voor begin ners. De les begint om 19.30 uur en de cursus kost 50,- voor 6 lessen. Geïnteresseerden kunnen bellen met wijkcentrum De Er ker aan de Jan van Avennestraat 32, telefoon 4267767. AFSCHEID Mevrouw H.Th. Smits-Borgers neemt vandaag, 11 oktober, afscheid als voorzit ter van het CDA Vrouwenbe- raad. Mevrouw Smits-Borgers is ruim zeven jaar actief geweest in deze functie. Het Vrouwenbe- raad heeft een nieuwe voorzitter gevonden in de persoon van me vrouw W.C. Gelderblom-Hup- se. SCHIEDAM In Kluphuis Oost aan de Galileistraat 86 komt iedere maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur een enthou siaste volksdansgroep bij elkaar. Zowel mannen als vrouwen zijn welkom om dansen te leren uit vele landen, zoals Bulgarije, Is raël en Griekenland. De kosten bedragen 7,50 per maand. Te vens wordt er zondag 15 oktober weer rommelmarkt gehouden. Bezoekers kunnen terecht van 11.00 tot 16.00 uur en de toe gang is gratis. SCHIEDAM De dames van UVG hadden de verloren wed strijd tegen AHF Arnhem bij tijds van zich afgezet. Afgelopen zondag tegen Blauw Wit laten zij zien wel degelijk mee te tellen in de eerste divisie. Blauw Wit, met veelvoudig international Diana Mouton, werd verrassend op 15- 15 gehouden. Blauw Wit werd met enig ontzag tegemoet gezien, maar het pakte anders uit. Vanaf het begin werd er door UVG goed en fanatiek gehandbald, waardoor de Schie- damsen zowel verdedigend als aanvallend gelijke tred hielden met Blauw Wit. Een aantrekke lijke eerste helft werd met een 9- 7 voorsprong voor de Amster damse ploeg afgesloten. In de tweede helft eenzelfde spel- beeld. Toch kreeg UVG steeds meer grip op de wedstrijd en zette door goed handbal de ach terstand om in een voorsprong. In die fase groeide UVG-doel- vrouwe Mirjam van Bol'es uit tot grote hoogten. Door de stunt die in de lucht hing, was de spanning zowel op tribune als in het veld om te snijden. In het veld uitte zich dat tot hard spel met als gevolg de nodige gele kaarten en tijdstraffen. Met nog vijf minuten te spelen leidde UVG met 15-13. Een snelle bre ak-out van Wendy Rooders ging echter mis, waardoor Blauw Wit door een strafworp en een bre ak-out toch nog op 15-15 kon komen en een puntje uit het avontuur peurde. Voor UVG scoorden: Karin Dekker (6), Bianca We ber, Martine Menses en Astrid Winters (elk 2), Manon Roo ders, Inès Veigas en Stefanie Terlouw (elk 1). door YVONNE LENS SCHIEDAM De komende weken is in Schiedam een bij zondere expositie te zien: een overzichtstentoonstelling van twintig jaar fotografie, die niet lang meer in Nederland te bezichtigen is. Denemarken is helemaal geïnteresseerd in de fotografische kunsten van beeldmaker Auke Bergsma: het fotomuseum aldaar kijkt uit naar de werken van de Vlaardingse kunstfotograaf, want onlangs werd hij uitge nodigd voor een solotentoon stelling in het grootste foto mekka van Scandinavië, het fotomuseum in Odense. Polaroid-, vijftiger jaren- en knallende kleuren-fotograaf Auke Bergsma toont tot 23 ok tober 'The best of van de afgelo pen twintig jaar in de Schiedam- se galerie 'Moesman Beeldende Kunst' aan de Lange Haven. Deze oude rot in het fotokunst vak reageert: „Ja, natuurlijk vind ik die uitnodiging van het Deense museum helemaal te gek. Maar ik kan toch niet nalaten om te zeggen dat men hier in Nederland niet op de fotokunst zit te wachten. In het buitenland zijn ze daar al veel verder mee. Men invensteert hier liever in Middeleeuwse prenten." Beetje zonde is dat wel, want de bekende 'Mieke-serie' (van de Gigantjes) met haar vijftiger ja ren-suikerspin op het hoofd - in SCHIEDAM Anneke Grön- loh is één van de vele artiesten die optreden op de Pasar-Malam op zaterdag 14 en zondag 15 oktober in de Margriethal. Twee dagen lang verandert de hal in een groot Indisch eiland met vol op muziek, zang en dans. Edith, Diana en het Trio Manna ver zorgen verschillende optredens en ook kunnen bezoekers de ver schillende traditionele dansen van Indonesië bewonderen, zo als die van het eiland Bali. Er zijn tientallen kraampjes met rotan meubelen en huishoudelij ke artikelen, mooie beelden van houtsnijwerk en wierook uit ver schillende landen in Azië. Wie zich nieuw in de kleren wil ste ken kan terecht bij de kramen waar zowel moderne al batikkle- ding wordt verkocht. Natuurlijk kan men er de inwen dige mens versterken met pittige Indische hapjes en snacks en zonder de tropische vruchten en drankjes zou de Pasar-Malam niet compleet zijn. Dit evene ment is recreatie in oosterse sfe ren en toch niet ver van huis! De openingstijden zijn op zaterdag van 12.00 tot 23.00 uur en op zondag van 11.00 tot 21.00 uur. De entree bedraagt 7,50, voor 65-plussers 5,- en kinderen van 4 tot en met 12 jaar betalen 2,50. de Pontiac, in de stoel(en), bij de Dakotavliegtuigjes - zal waar schijnlijk naar het buitenland verdwijnen. Wij, Nederlanders, houden er niet veel van over (behalve wat afdrukken in de bekende fotobladen). Kunste naar zijn in Nederland is al las tig, maar fotografie als kunstui ting is in Nederland helemaal moeilijk te slijten. Kunstverza melaars menen dat 'de chemica liën niet houden' en bovendien 'doet ouderwetse, de tijd door stane kunst, het altijd goed'. Deze antieke gedachtengang viert hier nog steeds hoogtij. Op handen gedragen In Scandinavië denkt men daar heel anders over. Bergsma wordt in Zweden en Denemarken op handen gedragen. Meer dan twintig krante-artikelen en -re censies uit die landen heeft hij in z'n Vlaardingse atelier liggen. Verzamelaars en een galerie in Kopenhagen kochten zijn foto werken bij tientallen tegelijk aan. Bergma's in scene gezette kleu renfoto's gaan erin als koek. „Tja, ik maak natuurlijk best wel vreemde plaatjes. Geënsce neerde fotografie lijkt simpel, maar is toch altijd een verhaal, een zoekplaatje. Foto's worden altijd als realistisch versleten, maar dat is absoluut niet zo. Je optiek, je standpunt, is waar het om draait. En dan maak ik nog eens een keertje hele theatertjes en decors voordat ik op het knopje van m'n camera druk: het is een soort schilderij. Ik heb ook uitgeknipte en uitvergrote foto's in het uiteindelijke plaatje WATERWEG— Bij de meld kamer van de DCMR Milieu dienst Rijnmond zijn in de maand september 641 stank klachten binnengekomen. Dit zijn er acht minder dan in dezelf de maand vorig jaar. Het totale aantal stankklachten dit jaar is echter veel meer dan in 1994. Tot en met september zijn nu al 6688 klachten behandeld, tegen 6170 in dezelfde periode vorig jaar. De grootste boosdoener in sep tember was wederom het vlieg verkeer van Rotterdam-Airport. In september kwamen 32 klach ten binnen over kerosinestank van vertrekkende vliegtuigen. Hiertegen valt echter weinig te ondernemen, omdat de vliegtui gen zich aan alle (veiligheids)re- staan. Beeld in beeld noem ik dat. En m'n keuze in licht er overheen is ook altijd vervreem dend: het geeft een extra dimen sie aan de foto's. Al met al lijkt het realistisch,' maar dat is het niet, het is zelfs het volledig te genovergestelde: het is een ge creëerde wereld." Spijkerharde punk In het begin van de tachtiger jaren brak Auke Bergsma door in fotoland met afbeeldingen van punks. Alle bladen in Ne derland en Europa publiceerden z'n foto's. Kale koppen, leren jacks, keiharde krachtige por tretten maakte hij. De pers sprak van 'Spijkerharde punk van Auke Bergsma'. Daarna had hij 'de polaroid-periode'. Wie herin nert zich niet zijn uit broodroos ters vliegende foto's? Maar be halve de gangbare, kleine pola roids kwamen vijf stuks giganti sche polaroidcamera's in om loop en Bergsma kreeg de kans er een aantal keren mee te wer ken. Punk en travestietenpunk is de beste omschrijving voor deze enorme foto's. Behalve polaroi- dafbeeldingen is zijn hele serie kleurenfotografie te zien (inclu sief een gigantisch grote cibach- rome), waaronder ook zijn nieuwste passie: de 3-dimensio- nale fotografie. Moesman Beeldende Kunst is geopend van donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Het adres is: Lange Haven 50 in Schiedam. gels houden. Uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis kwamen op de och tend van woensdag 27 september 27 klachten binnen over een olie lucht. De stank werd veroor zaakt door een lekbak aan boord van de olietanker Kazi- mah, die in Rotterdam-Euro poort lag afgemeerd. Nadat de lekbak was geleegd, werden geen klachten meer ont vangen. Ook Farm Frites uit Bernisse komt weer op de lijst voor. Vori ge maand kwamen 17 klachten binnen over een baklucht. Het bedrijf is bezig met een intern milieuzorgsysteem, waardoor de stank in de nabije toekomst moet gaan afnemen. Geboorteaangiften Schiedam 22 tot en met 28 september 1995 Rintje J.C. z.v. Dijkstra - Weber, Sanne M.S. d.v. Dijkstra - We ber, Pascal G.G. z.v. Springer - van Diejen, Ramazan z.v. Alkan - Alkan, Annemaaike F. d.v. Van Peppel - de Lavoir, Jana E. d.v. Mucek - Lepolder, Zekiye d.v. Kücükbarutcu - Kübükba- rutcu, Naomi d.v. Kreischer - Broekhuizen, Bas J.P. z^. Mid dendorp - Voskuil, Calvin z.v. Barkmeijer.- van Wijland, Nas- rin d.v. Hanzouli - Hanzouli, Ferhat z.v. Ekici - Ekici, Dondu d.v. Ciftci - Ciftci, Rukiye d.v. Kabakyer - Kabakyer, Stefan z.v. de Vet - Valk, Dominique d.v. Mastenbroek - Posthumus, Laura d.v. van Leeuwen - Speij- er, Willem J. z.v. de Hoog - Ypes, Ricardo T. z.v. Beumer - Both, Sarina H.G. d.v. Polder dijk - Westerhuis, Jamie C. z.v. Cheung - Tang, Fatma d.v. Firat - Firat, Laila d.v. Vogelezang - de Rouw, Kevin H.A. z.v. Be renschot - Koppenhagen Ondertrouwd te Schiedam: C.A. Verhaeren 49 jr. en A. Ga- viria de Arcila 53 jr., P.L. van Dijk 33 jr. en Y. Gerrets 26 jr. WATERWEG De Vereni ging Vluchtelingenwerk Vlaar dingen is op zoek naar vrijwillig- (st)ers. Het gaat om mensen, die bereid zijn om te helpen met bardiensten of bij de opvang en begeleiding van asielzoekers en vluchtelingen, die na een verblijf in een opvangscentrum elders in het land in de gemeente Vlaar dingen komen wonen. De opvang en begeleiding begint al op het moment dat de asiel zoeker in Vlaardingen uit de trein stapt. De vrijwilliger haalt de vreemdeling op, wijst hem of haar de weg en biedt praktische hulp bij het wegwijs maken in de Nederlandse samenleving. Voorts gaat de vrijwilliger met de asielzoeker mee bij bezoeken Getrouwd te Schiedam: R.A. Everts 33 jr. en H.J. Fons 39 jr., G. van Oosten 28 jr. en C.E. Hellemons 27 jr., R.J. Bos man 28 jr. en A.C. Oppelaar 28 jr., F.J. van der Zee 33 jr. en J.M. van Puffelen 32 jr., E.F. Bouwmans 26 jr. en E. Prins 26 jr., M.T. Nihof 43 jr. en F.J.M. Tuijtjens 36 jr., T. van Gulden 30 jr. en C.Crooswijk 27 jr., D.J. Borsboom 22 jr. en N.T. Stam 20 jr., P.W. Faber 25 jr. en J.J.G. Albers 27 jr. Overleden te Schiedam: L.J. Comender vr., 90 jr., G.H. Loke man, 58 jr, P. de Vries man, 73 jr., M. van Wieringen vr., 69 jr., B.A. van der Wissel vr., 81 jr., geh.gew.met: L.J.C. Groeneveld, M. van Hofwegen vr., 74 jr., echtgenote van J.A.H.C. Raadsen, E. Riemslag vr., 88 jr., geh.gew.met: R.G. Visser; M.A. Meure man, 85 jr., W.A. Plomp man, 76 jr., E. Damiri man, 39 jr., J. Middelkoop vr., 86 jr., geh.gew.met:A. Tit, G. Blom man, 62 jr., M. van Aper- loo vr., 88 jr. geh.gew.met: J.P.C. Slicker, B.C. Kleiss man, 75 jr., N. Ovunda man, 60 jr. aan de sociale dienst, de tandarts of dokter, terwijl ook hulp wordt geboden bij het invullen van formulieren. Daarnaast is de Vereniging Vluchtelingenwerk Vlaardingen op zoek naar onbetaalde krach ten met kennis van of interesse in juridische zaken. Zij volgen in grote lijnen de asielprocedure en onderhouden de contacten met advocaten. De vrijwilligers kunnen rekenen op een intensieve begeleiding van beroepskrachten, de moge lijkheid voor scholing en trai ning en een onkostenvergoeding. Belangstellenden kunnen zich melden bij de Vereniging Vluch telingenwerk Vlaardingen, Oos terstraat 86a, tel. 4346728. SCHIEDAM De Stichting Maatschappelijk Werk start bin nenkort met enkele cursussen. Op de cursus 'Omgaan met Span ningsklachten' werken deelnemers onder meer aan lichaamsge richte oefeningen en oefeningen, die gericht zijn op gedragsveran dering. De cursus is bedoeld voor mensen die zich gespannen voelen en voor hen die terugkerende lichamelijke klachten heb ben, zonder dat daar een aanwaijsbare reden voor is. De kosten zijn 35,- voor 8 lessen en de cursus start donderdagavond 12 oktober. Ook de vervolgcursus 'Sociale Vaardigheden' staat op het pro gramma. Deelnemers zijn voor die mensen, die bepaalde onzeker heden hebben overwonnen, maar ervaren dat ze in specifieke situaties vastlopen. Deze cursus begint op dinsdag 7 of woensdag 8 oktober en bestaat uit 10 lessen. Deelnemers aan de cursussen hebben eerst een kennismakingsgesprek met de cursusleiding. Geïnteresseerden kunnen bellen met Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam aan de Van Schwindensingel 40, telefoon 4731033. Anneke Grönloh is één van de vele artiesten, die zaterdag 14 oktober op de oosterse Pasar-Malam acte de présènce geeft BRIDGEIn het Denksportcentrum zijn de afgelopen week weer de nodige bridge-wedstrijden georganiseerd. Het duo Hoek/Roermund werd met 63,29% winnaar van het TAS-toernooi, een voorronde van het Nederlands kampioenschap bridge. Van Arum/Van Arum werd tweede met 60,42% en Smit/ Van Leeuwen derde met 58,04%. De winnaars van de clubwedstrijden: maandagclub A- groep; Engelsman/Van de Heijden 57,64%, B-groep; Polhuis/De Jong 67,36%, C-groep; Blokland/De Jong 60,74%. Donderdagmiddag; Van Tilburg/Van Dam 57,64%. Vrij dagclub A-groep; Meijer/Van de Heuvel 67,50%, B- groep; Reijmen/Wibers 56,04%. WATERWEG De Vereniging Natuurmonumenten organiseert zondag 15 oktober een 'voetpadendag'. Onder het motto 'Wandelen in de stadsranden' zijn in drie provincies tientallen routes uitgezet langs vaak onbekende paden. Ook in deze regio zijn routes uitgestip peld en wel in de Aalkeetbuitenpolder en in de Vlietlanden. De beide routes starten vanuit NS-station Maassluis. In de rijwiels hop zijn de route-omschrijvingen te koop voor 2,50. In Maassluis wordt gewandeld langs het stadsgroen, dat inmiddels in herfsttooi is gehuld. Eenmaal Maassluis uit loopt men onder de A20 door naar het natuurgebied, waar men kan genieten van onder meer de weilan den en de Foppeplas. Na ruim anderhalf uur kan men pauzeren in café Het Jachthuis, waar een kraam van Natuurmonumenten staat opgesteld. Om 12.00, 13.15 en 14.30 uur start bij Het Jachthuis ook een vaarexcursie door de Vlietlanden. Deze vaartocht duurt ongeveer een uur en eindigt aan de overzijde in de Aalkeetbuitenpolder. Hier leven momenteel talloze soorten vogels, die op trektocht zijn. De vogels zijn goed te bewonderen vanuit de vogelobservatiehut. De wandeling zet zich voort naar de andere kant van de snelweg, waar het stadsgroen van Vlaardingen wacht. Na twaalf kilometer wandelen eindigt de tocht bij station Vlaardingen-West. Major SCHIEDAM Major is een echt gezelligheidsdier. Hij haat het om alleen thuis te zijn, maar verder is het een ideale hond. Deze twee jaar jonge bastaardreu kan goed overweg met kinderen, katten en soortgenoten. Hij is dol op autorijden en houdt van stappen met zijn baasje. Major is gecastreerd en heeft een zwart- /gele vacht. Karabas is een heel ander verhaal. Hij is met zijn acht jaar zijn wilde haren inmiddels wel kwijt en kan juist goed alleen thuis zijn. Hij heeft ook geleerd zich binnensshuis rustig te gedragen en buiten uit te dollen. Aan andere honden heeft deze Mechelse herder een hekel, maar met kinderen kan hij goed overweg. Veiligheid van eigen huis haard en mensen staan hem na aan het hart. Hij zou het daarom ook goed doen als waakhond. Informatie over Major, Karabas of andere honden of katten bij dierenasiel De Hargahoeve, Sportlaan 2, tel. 4714151. De ope ningstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Auke Bergsma verovert de wereld 3-.D foto: AUKE BERGSMA reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam 010-4261417

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17