Sjoelen in Oost Cabaretier bezoekt scholengemeenschap Toneel en cabaret voor jong en oud Figuurzagen en naaien Artoteek deelt prijzen uit Biljarten voor ouderen In kunstklas is nog plaats SCHIEDAM Dit seizoen ook verloting van gesigneerde boeken en biebabonnementen BELOOFD: Landschappen in Filmhuis 'Nightwatch' in Filmhuis Groen licht voor doorgifte MBC Clownsfestival in De Teerstoof Driekorenconcert Modeshow van tweedehands bruidsjaponnen Meidengroep in Nieuwland Activiteiten in Thurlede WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 41-1442 SCHIEDAM In Filmhuis Schiedam wordt op vrijdag 13 oktober en zaterdag 14 oktober de spannende thriller 'Nightwatch' gedraaid van de regisseur Ole Bornedal. Mar tin is student en verdient wat bij in een mortuarium. He laas loopt daar ook een serie moordenaar rond, die boven dien iedere verdenking in Martin's schoenen probeert te schuiven. De aanvang is op vrijdagavond 21.30 uur en op zaterdagavond op 20.30 uur. Toegang is voor donateurs 6,- en niet leden betalen 8,50 voor het donateurschap én de toegang voor de film. SCHIEDAM Het spel met de harde schijven, sjoelen, wordt sinds kort in Klubhuis Oost voor de gezelligheid beoefend. De deelnemers mogen topsjoelers zijn, maar ook mensen die het spelletje nog nooit hebben gespeeld zijn van harte welkom. Jong (vanaf 16 jaar) en oud betalen tien gulden per zes avonden. Van dit geld wordt een gedeelte apart gezet om iets extra's te onderne men. Proefspelen kan ook ook. Dan betaalt men twee gulden. De sjoelavond begint om 19.30 uur, om 22.00 uur worden de schijven opgeborgen. SCHIEDAM De Vereniging van Kabelexploitanten (VECAI) heeft laten weten dat de problemen tussen BUMA/Stemra en het station MBC (Middle East Broadcasting Corporation) zijn opge lost. De VECAI geeft hiermee weer groen licht voor de doorgifte van het station ook in Schiedam. SCHIEDAM Op uitnodiging van de Stichting Schiedamse Theater verzorgde cabaretier Robert Brouwer onlangs een werk- voorstelling op Scholengemeenschap Schravenlant. Robert Brou wer vertelde de leerlingen iets over de geschiedenis van het cabaret waarbij hij onder andere de verschillen tussen Youp van 't Hek en Herman Finkers onder de loep nam. Ook de diverse stromingen in deze theater kwamen aan de orde. Ter afsluiting liet hij zijn toehoorders een klein gedeelte uit zijn eigen programma zien. De Stichting Schiedamse Theaters biedt de plaatselijke middelba re scholieren nog meer 'klassevoorstellingen' aan maar dan in zoldertheater De Teerstoof in de Nieuwstraat. Met een fikse krting kan een abonnement aangeschaft worden voor een serie van vier optredens waaronder dat van Robert Brouwer op 26 april. RYTHM BLUES In café De grote Markt op het gelijkna mige adres speelt zaterdag 14 oktober de formatie The Fuse- busters. Deze vier man sterke band brengt het betere rythm blues- werk. Aanvang: 22.00 uur: toe gang: gratis. SCHIEDAM Op het programma van Theater de Teerstoof staan deze week zeer diverse acts. Volledig volgens de traditie krijgt onbekend cabaret talent de kans zich te bewijzen op het reeds uitverkochte 30e Camaretten Festival. Het theaterduo Die derik van Vleuten en Arie van der Wulp presenteren vrijdag 13 oktober hun avondvullende programma 'De Moed der Wan hoop'. Een ontroerend en lachwekkend programma, waarin twee mannen van een verloren generatie onverbloemd hun mening geven over de huidige maatschappij. De aanvang is 20.30 uur en de toegang is 19,50. De jeugdvoorstelling 'Dromen Mathias' van John de Winter speelt zaterdag 14 oktober. Mathias wil net als zijn vader, die zeeman is, grote avonturen beleven. Hij doet dit, samen met de kinderen in de zaal, in zijn dromen. Dan gaat hij de strijd aan met de IJsheks Secretia. De voorstelling is voor kinderen van 4 tot 8 jaar en bgint om 14.00 uur. De toegang is 7,50. Marijke Boon en Harry Piekema geven zaterdag 14 oktober in 'Vogelkijken voor Beginners' samen een cursus vogelkijken. Zij is de vrouw met de erudiete uitstraling en hij moet nog veel leren. Zij spreekt met doorrookte stem en hij zwijgt voornamelijk. Cultuur, natuur en amusement in één leerzaam geheel. De aanvang is 20.30 uur en de toegang is 19,50. Tenslotte begint op woensdag 18 oktober het VSB- Clownsfesti val. Het festival duurt tot dinsdag 22 oktoberen er staat iedere dag een andere clownsact op het programma. Kaarten voor de voor stellingen kunnen worden gereserveerd bij de Schiedamse Thea terkassa aan de Brede Marktsteeg 3, telefoon 4269563. SCHIEDAM Voor de vakan tievierende jeugd wordt in De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 volgende week een clownsfesti val gehouden. Het programma, dat duurt van woensdag 18 tot en met zondag 22 oktober, bestaat uit een serie kinder- en familievoorstellingen, workshops schminken, acroba tiek en clownerie én de strijd om de Gouden Neuzentrofee (de 22ste oktober). Deelname aan de workshops die zijn bedoeld voor kinderen tus sen de acht en dertien jaar kost 15-, Informatie over de verschillende activiteiten en inschrijven bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De openinsgtijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM - Voor beginners en gevorderden worden in Kluphuis Oost op donderdagavond naailessen gegeven. De cursus is opge bouwd uit blokken en een zo'n blok bestaat uit zes lessen van twee uur. De kosten bedragen 30 gulden. De deelneemster kunnen gebruik maken van de aanwezige naaimachines en patronen. Cursisten ver vaardigen een eigen kledingstuk en worden daarbij begeleid door een lerares. Vrouwen die liever niet met draad en naald in de slag gaan, maai meer voelen voor figuurzagen kunnen vrijdagmorgen hun hart opha len. De aandacht ligt daarbij op het zagen van leuke cadeautjes ah poppenmeubeltjes, raamhangers en fotolijstjes. Ook liggen voorbeel den klaar voor kerst- en paasdecoraties. De cursus vindt plaats van 9.00 tot 11.00 uur. Per blok van zes lesser betaalt men zes gulden. Aanmelden bij Kluphuis Oost, Galileistraai 86, tel. 4735435. SCHIEDAM Het vijf-jarig bestaan van Artoteek Schiedam wordt aangegrepen om meer bekendheid te geven aan het lenen van kunstvoorwerpen. Niet alleen personen die reeds abonnee zijn van de artoteek en een nieuw lid aanbrengen, maar ook mensen die zich binnenkort aanmelden kunnen in november meedingen naar verschil lende prijzen. De artoteek, sinds kort onderdeel van de Openbare Bibliotheek, zal op korte termijn de koers wijzigen. Tot voor kort was de samenstel ling van de collectie nogal elitair van karakter. Door kunst in de verzameling op te nemen die de gemiddelde kunstliefhebber meer aanspreekt hoopt de directie de drempel voor aspirant-leners te verlagen. Voor het lidmaatschap betaalt men 72 gulden per jaar. Janica Kleiman, coördinator van de uitleen, heeft uitgerekend dat dit 1,50 gulden per dag is. Voor dit bedrag kan men dagelijks in huiselijke sfeer genieten van bijvoorbeeld een schilderij, zeefdruk of beeld. In totaal zijn er tien prijzen aan de actie verbonden. De hoofdprijs is een exclusief door beeldend kunstenaar Peter Hellemons geschilderd portret. Hellemons gaat uit van het standpunt dat daarbij alles mogelijk moet zijn en dat de winnaar niet verplicht is per se een eigen portret te laat vervaardigen en dat deze bovendien kan kiezen voor een niet zo gebruikelijke afbeelding. De (zeven) tweede prijzen bestaan onder meer uit een prent naar keuze van verschillende kunstenaars. De (twee) derde prijzen leveren een kunstboek op. De troostprijzen bestaan uit boekjes over kunststromingen, een Mu seumjaarkaart of een kunstcadeaubon. De actie wordt mogelijk gemaakt door het VSB-fonds, Boekhandel Mercurius en het Stedelijk Museum Schiedam. SCHIEDAM Biljarten voor ouderen is in en dat geldt zowel voor het sterke als het zwakke geslacht. In dc De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 krijgen daarom heren én dames de kans om zich te bekwamen aan het groene laken. De dames biljarten iedere woensdag tussen 19.00 en 22.00 uur. De groep telt inmid dels 18 deelneemsters tussen de 50 en 83 jaar. Er wordt niet alleen gespeeld voor de gezellig heid, maar ook meegedaan aan wedstrijden. Voor het ouderenbiljarttoernooi dat in De 4 Molens wordt ge houden tussen september '95 en maart '96 kunnen zowel mannen als vrouwen deelnemen. Inschrij ven kan nog steeds. Informatie over deze en andere activiteiten bij het dienstencen trum, telefoonnummer 4705500. SCHIEDAM -In de Magnalia Deï Kerk aan de Albardastraat 67 wordt vrijdag 13 oktober een driekorenconcert verzorgd door het jongerenkoor 'Come let us sing', het I.J.E.-koor uit Ridder kerk en 'Coram Deo' uit Rotter dam. De bekende koren zingen onder leiding van Wim Brands jr. bekende gospels en een com bo, samengesteld uit diverse in strumenten, begeleidt de koren. De aanvang is 20.00 uur en kaar ten a 7,50 zijn verkrijgbaar in de kerk of kunnen gereserveerd worden bij Carla van 't Hoff, telefoon 4353448. SCHIEDAM In boerderij 'Landvreugd' aan de Sweelinc- ksingel 7 wordt donderdag 14 oktober een modeshow gehou den van tweedehands bruidsja ponnen. Bezoeksters kunnen kiezen uit zo'n 40 modellen in alle kleuren, maten en soorten. De prijzen beginnen bij ongeveer 300 gulden. De show duurt van 20.00 tot 22.30 uur, toegang kost 10-. Reserveren kan telefo nisch via de nummers 4731949 of 5918268. SCHIEDAM Het jongeren werk van de Stichting Buurthuis Nieuwland start na de herfstva kantie met twee meidengroepen op de woensdagavond in het on derkomen aan het Willem Dreesplein 2. Tussen 18.30 en 20.00 uur kunnen 12- tot en met 15-jarigen terecht voor een praatje en spelletje of andere be zigheden als koken. Tussen 19.00 en 21.00 uur is de beurt aan meiden van 16 tot en met 21 jaar. Deelname aan de groepen kost twee gulden per keer, maar is ter introductie gratis op woensdag 18 oktober. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Dit seizoen wordt een nieuwe serie Schrij versavonden georganiseerd door boekhandel Mercurius en de Openbare Bibliotheek. Te gast zijn ditmaal: Carl Friedman, Carolijn Visser, Rascha Peper, Kristien Hem- merechts, Kader Abdolah en Midas Dekkers. Telkens zijn losse kaarten (a 5,00) ver krijgbaar, maar ook is het mogelijk voor slechts 17,50 een passe-partout voor alle avonden aan te schaffen. Ruud Aret, van boekhandel Mercurius, is zeer tevreden met deze groep auteurs. „Het zijn allemaal interessante schrijvers, die wat te vertellen hebben. Mis schien gaat het niet om de be kendste auteurs, maar op deze manier zit er altijd een verras singselement in. Ik denk dat het publiek dat wel waardeert. We hebben inmiddels een trouwe be- zoekersschare opgebouwd met onze wat eigenzinnige program mering. Ik hoop dat we die lijn kunnen doortrekken. Overigens hebben wij bij de keu ze van de auteurs rekening ge houden met de wensen van onze bezoekers, zoals zij die middels een enquête kenbaar hebben ge maakt." Kampverleden De Schrijversavonden in het bi- bliotheekfiliaal aan het Bach- plein vinden steeds plaats op vrijdag om 20.15 uur. De eerste gast op 27 oktober is Carl Fried man. Zij debuteerde in 1991 met 'Tralievader', over het onver werkte kampverleden van haar vader. Twee jaar later verscheen 'Twee koffers vol'; een zoektocht naar de zin van het bestaan. Op 24 november komt Carolijn Visser op bezoek, een vooraanstaand auteur van reisliteratuur. Met veel humor doet zij verslag van haar wederwaardigheden over de hele wereld. De laatste bundel 'Ver van hier' is een compilatie van haar werk. Rascha Peper is op 26 januari '96 te gast in Schie dam. Vorig jaar werd zij met haar boek 'Rico's vleugels' ge nomineerd voor de AKO-litera- tuurprijs. Haar werk staat voor al in het teken van relaties. Op 23 februari is het de beurt aan Kristien Hemmerechts. Deze Belgische schrijfster han teert een koel, sober taalgebruik. „Schrijven is een vorm van puz zelen", is een uitspraak van haar. Laatst verschenen boek is 'Amsterdam retour'. De avond met Kader Abdolah belooft een bijzondere te worden. Abdolah studeerde natuurkunde in Tehe ran, maar ontvluchtte zijn land in 1985 om politieke redenen. In zeer korte tijd kreeg hij, neerge streken in Zwolle, de Nederland se taal onder de knie. Met 'De adelaars' verbaasde Abdolah vriend en vijand. Het boek werd in 1993 bekroond met de de buutprijs voor oorspronkelijk Nederlands werk. Trefwoorden zijn culturen, vluchtelingen, ver vreemding en integratie. De laatste gast, op 26 april, be hoeft nauwelijks introductie. Midas Dekkers is bekend van radio, tv en de krant. Met veel humor en kennis van zaken be schrijft hij de wereld van mens en dier. Passe-partouts De passe-partouts zijn alleen bij boekhandel Mercurius (in het Hof van Spaland) verkrijgbaar, de losse kaarten zijn ook in de bibliotheek aan het Bachplein te koop. Nieuw is dat dit seizoen op elke bijeenkomst een gesig neerd exemplaar van de betref fende auteur en een abonnen- ment voor de bibliotheek wordt verloot. SCHIEDAM Al vele jaren worden in het Stedelijk Museum kunstklassen georganiseerd voor zowel kinderen als volwassenen. De lessen worden wekelijks ge geven en vinden plaats in een zaal die als creatieve werkplaats is ingericht. Het museum wil dit initiatief kinderen en volwasse nen in de gelegenheid stellen hun creatieve- en kunstzinnige moge lijkheden te ontdekken en te ont plooien. Dat dit soms verstrek kende gevolgen heeft bewijst stadgenote Marjo van Soest. Ooit zelf als leerling gestart in een kunstklas, verzorgt zij thans als docente en beeldend kunste naar samen met collega Henny van Leeuwen de lessen voor vol wassenen. Het accent bij het kunstonder- richt ligt hoofdzakelijk bij teke nen en schilderen. Een voorop leiding is niet nodig en beginners en gevorderden kunnen zich in schrijven. Het museum legt voortdurend een verbinding tussen de kunst klas en de collectie/tentoonstel- lingen van het museum. Zo is in december een overzicht te zien van Jan Nieuwenhuijs (1922 - 1986). Een kunstenaar die be hoorde tot een van de oprichters van de Experimentele Groep en deelnemer aan Cobra-tentoon stellingen. Voor leerlingen van de kunstklas wordt een rondleiding langs de schilderijen van Nieuwenhuijs verzorgt, daarna gaan zij aan de hand van een thema zelf aan de slag. Iets dergelijk staat gepland in het kader van de expositie in maart van Wilma Kuil en Anna Verweij. Daarnaast wordt regel matig een bezoek gebracht aan andere musea. Voor meer informatie bellen met telefoonnummer 4269066. SCHIEDAM Erna Sparla, geboren in Schiedam maar tegenwoor dig woonachtig in Eindhoven, exposeert tot en met vrijdag 28 oktober haar schilderijen in het Filmhuis aan Nieuwstraat 12. Het werk van de kunstenares toont Jordaanse en Franse landschappen. Deze laatste impressies zijn geschilderd op rijstpapier en krijgen daardoor een transparante uitstraling. De landschappen geïnspireerd op Jordanië dragen sporen van verwering, zand en stof. De tentoon stelling kan bezichtigd worden voorafgaand aan de filmvertoning. Dat is vrijdag van 20.30 tot 21.30 uur en zaterdag van 20.00 tot 20.30 uur. SCHIEDAM Woon zorg centrum Thurlede aan de Nieu we Damlaan 759 heeft voor ok tober de volgende activiteiten op het programma staan. Woensdag 11 oktober - Bingo; aanvang: 14.00 uur; toegang: 2,50. Zondag 15 oktober - Pianocon cert; aanvang: 14.00 uur; toe gang: 2,50. Woensdag 25 oktober - Bingo; aanvang: 14.00 uur; toegang: 2,50. Donderdag 26 oktober - Optre den dameskoor; aanvang: 19.30 uur; toegang: 2,50. Informatie via telefoonnummer 4093200. mm Robert Brouwer voor de klas Nieuwe reeks Schrijversavonden met Midas Dekkers en Rascha Peper In theater de Teerstoof speelt het theaterduo Diederik van Vleuten en Arie van der Wulp op vrijdag de dertiende 'De Moed der Wanhoop', over een verloren generatie toto: MARCEL DE RIJK Auteur Carolijn Visser komt langs op vrijdag 24 november Peter Hellemons in zijn atelier. Wie wint een schilderij van deze Schiedamse kunstenaar. Docent Henny van Leeuwen (uiterst rechts op de foto) met 'zijn kunstklas'

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 7