Her Der VI Medicijngebruik ouderen krijgt extra aandacht 'Afgestudeerde oogartsen zitten thuis, terwijl de patiënt op de wachtlijst komt Opleiding theaterontwerper Oosterschelde zeilt in boekvorm 'Woortblind' niet hetzelfde als dom V Vrijwillig(st)ers gaan naar Afrika WEEK 41 1001 De Culturele Raad Zuid-Hol land organiseert in samenwer king met De Kunst, het Centrum voor Amateurkunst Noord-Hol land, en de Amateurtheater school in Amsterdam een cursus voor mensen die opleidt tot vormgever voor het amateurthe ater. Tijdens de opleiding komen de cursisten in aanraking met alle aspecten van het theatervak. Het gebruik van ruimte, compo sitie, materiaal en kleur komen uitgebreid aan de orde. Ook de praktische kanten, zoals het om gaan met een beperkt budget en rekening houden met het ver voer van het decor, komen aan bod. Aan het einde van de cur sus zijn de deelnemers in staat een (theater)tekst om te zetten in een toneelbeeld. De cursus is opgebouwd uit zes blokken, drie per jaar. Elk blok bestaat uit tien lessen die op woensdagavond en zaterdag worden gegeven. Na elk blok werkt de cursist zelfstandig een ontwerp uit in een collage en een maquette. Een stage bij een thea tergroep, begeleid door een pro fessioneel ontwerper, en een cer tificaat sluiten de cursus af. Belangstellenden kunnen op woensdag 11 en woensdag 25 ok tober ('s avonds) en op zaterdag 14 oktober (de hele dag) deelne men aan de selectiedagen op de Amateurtheaterschool in Amster dam. Deelname aan de selectie kost 75,-. Voor opgave en info kan men bellen met de school (020-618 68 39, of de Culturele Raad Zuid-Holland (070- 362 49 61). De driemastschoener 'Ooster schelde' werd in 1917 gebouwd en heeft sindsdien als Neder landse, Deense en Zweedse koopvaarder de zeeën bevaren. In 1987 keerde het schip terug naar Nederland, waar het gron dig gerestaureerd werd. Sinds dien is het opnieuw in de vaart als het Rotterdamse zeilschip 'Oosterschelde'. In het boek 'De driemastschoe ner Oosterschelde', geschreven door Frits Loomeijer, worden de lotgevallen van het schip uit de doeken gedaan. Tevens wordt een beeld geschetst van 75 jaar Noordeuropese kustvaart. Het boek wordt op 23 oktober ten doop gehouden en zal daar na in de verkoop komen. Woordblindheid of dyslexie komt veel voor, naar schatting bij één op de tien tot twintig mensen. Gelukkig wordt in het onderwijs steeds attenter gelet op lees- en schrijfproblemen, maar vroeger werd van kinderen met lees- en schrijfproblemen al gauw gedacht dat ze dom of lui waren. Er zijn nogal wat volwassenen voor wie de lees- en schrijfpro blemen een flinke handicap zijn, mede door het taboe wat erop rust. In hun werk, bij het invul len van officiële papieren, bij het lezen van krant of tijdschrift on dervinden dyslectici problemen. De Vereniging 'Woortblind' biedt de volwassen dyslectici in- formatié, ondersteuning en ad vies door verschillende landelij ke en regionale activiteiten. De Vereniging 'Woortblind' wil informatie verstrekken over dys lexie bij volwassenen, de proble men van volwassen dyslectici be spreekbaar maken en haar regio nale activiteiten (zoals praat groepen en informatiemarkten) onder de aandacht brengen. Op vrijdag 13 oktober is er in Amsterdam een landelijk sym posium over 'Dyslexie en Ar beid'. Op de arbeidsmarkt heerst onbekendheid over dyslexie: on begrip bij de werkgever, frustra tie bij de dyslecticus. Het sympo sium moet de dyslecticus en de arbeidsmarkt samenbrengen. Tijdens deze dag worden erva ringen uitgewisseld, problemen van woordblinden aan de orde gesteld, en mogelijkheden en on mogelijkheden besproken, onder andere van begeleiding op de werkplek voor woordblinden. Voor meer informatie kan men contact opnemen met de Vereni ging 'Woortblind', afdeling Zuid-Holland, tel. 015-369 36 28. 'Mijn olifant kan op het kleinste krukje klimmen en is nooit bang in het donker. Hij durft en kan bijna alles,' aldus het prentenboek van Anke de Vries en Ilja Walraven. Oli fanten, maar ook honden, katten, konijnen, walvissen, vogels, ijsberen, varkens en zelfs vliegen komen ruim schoots aan bod in de Kinder boekenweek, die dit jaar duurt van 4 tot en met 15 ok tober. Het thema van de Kin derboekenweek laat zich dus raden: 'beestenboel'. De Kinderboekenweek is al aan de gang vanaf 4 oktober. Tot en met 15 oktober valt er voor de jonge lezers heel wat te beleven in de bibliotheken met tentoon stellingen, kleurplaten en voor- leesmiddagen. De Gemeentebi bliotheek Rotterdam sluit de Kinderboekenweek zoals ge woonlijk af in Theater Zuid plein. Dit jaarlijkse feest vindt plaats op zondag 15 oktober. Negen prominente schrijvers en illustratoren zullen deze dag in Theater Zuidplein aanwezig zijn op de Schrijversmarkt. Ted van Lieshout is op de markt van 10.30 tot 14.30 uur, Dagmar Stam, Henk Hokke, Sjoerd Kuyper en Bies van Ede zijn er van 11.00 tot 15.00 uur. Van 11.30 tot 15.30 uur zijn Robert van der Kroft, Rindert Krom hout n Ellen Tijsinger present en niemand minder dan Dick Bru- na is van 12.00 tot 14.00 uur op de markt. Er zijn ook optredens van enkele kinderboekenschrijvers en -illu stratoren. Dagmar Stam en Ted van Lieshout geven een optreden om 10.30 uur, om 11.00 en 13.00 uur is het de beurt aan Henk Hokke, gevolgd om 11.30 uur door Bies van Ede en Rindert Kromhout en Ellen Tijsinger is te zien en te horen om 12.00 uur. In de middag zijn er andere duo's: om 12.30 uur Dagmar Stam en Sjoerd Kuyper, 13.30 uur Eleln Tijsinger en Ted van Lieshout, om 14.00 uur Bies van Ede en om 14.30 uur Rindert Kromhout en Sjoerd Kuyper. Koos Wieman geeft een speciale dierenvoorstelling om 10.30, 11.30, 12.30, 13.30 en 14.30 uur. Voor kinderen tot zes jaar is er een poppentheater van John de Winter om 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 en 15.00 uur. Het voorleesprogramma biedt verhalen aan aan alle kinderen. Voor kinderen tot zes jaar wordt om 11.00 uur uit 'Drie kleine wolfjes en het vreselijk valse var ken' van Eugene Trivizas voor gelezen om 12.00 uur 'Knoop het in je slurf van Ken Brown, om 13.00 uur uit 'Gorilla' van Anthony Browne en om 14.00 uur uit 'Het beste beest' van Ka- rel Eykman. Kinderen vanaf zes jaar kunnen luisteren om 11.30 uur naar een verhaal uit 'De reuzekrokodil' van Roald Dahl, om 12.30 uur 'Ridder Schijte- broek' van Carry Slee en om 13.30 uur 'Tin Lin de reuzenvis' van The Tjong King. Toneelspelen Kinderen vanaf acht jaar kun nen om 10.15,12.15 en 14.15 uur zelf toneelspelen. Na repeteren onder leiding van dramadocent van de SKVR wordt er een heu se voorstelling in de Arlechino- zaal gegeven. Dieren kunnen verder uitgebeeld worden op kindergezichten met schminc- ken, in de knutselhoek komen origami dieren om de hoek kij ken en is er een kinderboeken ruilbeurs. Ook de mensen van de Dierenambulance Rotterdam zijn aanwezig om te vertellen over hun werk. Het kinderboekenweekfeest, be doeld voor kinderen tot 14 jaar, is van 10.00 tot 16.00 uur in Theater Zuidplein gratis te be zoeken. „Jonge afgestudeerde oogart sen zitten werkloos thuis, ter wijl de patiënt soms wel een half jaar moet wachten voor dat hij bij de oogarts terecht kan." Prof. Dr. B.C.P. Polak vindt dat de overheid hier niet langer de ogen voor mag slui ten. Zij is als oogarts verbon den aan het Oogziekenhuis in Rotterdam en is sinds enige maanden bijzonder hoogle raar diabetes in de oogheel kunde aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen. „Neder land heeft in Europa het laag ste aantal oogartsen per be volkingseenheid. Met het groeiende aantal diabeten en met de vergrijzing van de be volking een zorgelijke situa tie." Zij vindt het noodzakelijk dat diabetes-patiënten, ook al wijst niets op oogafwijkingen en is hun suikerspiegel goed ingesteld, jaarlijks een bezoek brengen aan de oogarts. Uit onderzoek is ge bleken, vertelt mevrouw Polak, dat bijna elke diabeet na vijftien jaren problemen aan de ogen krijgt. Het in een vroeg stadium onderkennen van retinophatie, de ziekte van het netvlies die elke diabeet vreest, kan veel leed voorkomen. „Ik raad elke diabeet aan regel matig naar de oogarts te gaan. Accepteer niet op een lange wachtlijst geplaatst te worden. Maak duidelijk dat er sprake is van diabetes", benadrukt ze. Ze verheft haar stem als ze zegt: „Preventie kan voorkomen dat diabeten blind worden. Het is toch te gek voor woorden dat controle en behandeling op tijd onmogelijk worden, doordat er een gebrek is aan oogartsen. Dat mag toch niet in deze moderne tijd!" In het Oogziekenhuis in Rotter dam, overigens het enige gespe cialiseerde oogziekenhuis in Ne derland, kunnen diabeten te recht voor 'transmurale diabe- tenzorg'. Dat wil zeggen dat de patiënt complete zorg gericht op die ziekte krijgt. De dienstverle ning houdt niet alleen een be zoek aan de oogarts in, maar ook een bezoek aan de internist, de diëtist, de diabetesverpleeg- kundige en de podotherapeut, een in voeten gespecialiseerde hulpverlener in de gezondheids zorg. Bij diabeten kunnen door 'suiker' wondjes aan de voeten ontstaan, die in het ergste geval tot amputatie kunnen leiden. De patiënt maakt in een paar uur het 'rondje', dat door de patiën ten ook wel 'grote beurt' wordt genoemd. Mevrouw Polak: „De vier- tot vijfhonderdduizend diabeten be horen in het hele land terecht te kunnen voor een 'grote beurt'. Ik zal mijn best doen om daar geld voor los te krijgen. Waarom moeten mensen onnodig blind of slechtziend worden als een be handeling dat kan voorkomen? Als bloedvaatjes in het netvlies gaan lekken en je bent er tijdig bij, dan kan door laser en of weg branden van deze bloedinkjes de gele vlek in het netvlies schoon gehouden worden en kunnen grote bloedingen voorkomen worden. De gele vlek is het meest gevoelige deel van het netvlies. Wordt die op welke wijze dan ook beschadigd, dan ga je min der scherp zien en treden er pro blemen op bij het lezen en kijken naar de televisie." Risicoloos is de lasertherapie niet, zegt mevrouw Polak eerlijk. Er worden zenuwvezels bescha digd, met soms gevolgen voor het gezichtsveld. Zoals bijvoor beeld het nog maar vaag of niets zien vanuit een bepaalde hoek. Maar, zegt ze: „Als je de keuze moet maken tussen blind wor den of een beperkt gezichtsveld hebben, dan kies je toch voor het laatste." Broodnodige oogartsen Van de lasertherapie stapt me vrouw Polak weer over op de vele oogartsen die werkloos zijn, terwijl ze volgens haar broodno dig zijn. „Ze zitten thuis op een vestigingsvergunning te wach ten. Duurt dat te lang, dan ver trekken ze naar het buitenland, dat onze goed opgeleide oogart sen met open armen ontvangt en ze in ziekenhuizen een vorstelijk salaris biedt. Het probleem kan worden opgelost door verrui ming van het landelijk budget voor de oogheelkunde en een uitbreiding van het aantal func tieplaatsen voor oogartsen. Jon ge afgestudeerde oogartsen kun nen dan aan de slag en de wacht lijsten kunnen worden verkort. En het toekomstbeeld voor dia betes-patiënten wordt zonni ger." SIW Internationale Vrijwilliger- sprojekten zendt jaarlijks jonge ren uit naar vrijwilligersprojek- ten in circa 10 verschillende lan den in Afrika. Doelstelling ach ter de projekten zijn culturele uitwisseling, stimuleren van lo kale initiatieven en het kweken van wederzijds begrip. De projekten duren 3 tot 6 we ken. Het werk bestaat meestal uit constructiewerk, bijvoor beeld scholen of community cen ters, herbebossings- of land- bouwprojekten. Om uitgezonden te kunnen wor den is het volgen van het oriënt- atie-progamma (10 avonden en 2 weekenden) verplicht. Tijdens deze oriëntatie komen onder an dere de Noord-Zuid relatie, Afrikaanse culturen, toerisme en ontwikkelingshulp aan bod. Het progamma staat ook open voor mensen die zich enkel in deze materie willen verdiepen. Het oriëntatie-progamma draait in ruim 10 verschillende steden van december tot mei. De inschrij ving sluit op 20 oktober 1995. Voor meer informatie kan men contact opnemen met SIW, Wil lemstraat 7,3511 RJ Utrecht, tel. 030-631 77 21. Ouderen gebruiken veel meer ge neesmiddelen dan jonge mensen. Onderzoek wijst uit dat 25 tot 30 procent van de in ons land voor geschreven medicijnen worden gebruikt door 65-plussers. Dat is 13 procent van de bevolking. Daarnaast is bekend dat senio ren gemiddeld 3 tot 4 geneesmid delen tegelijk gebruiken. Niet voor niets dus dat juist voor deze specifieke groep een speciale fol der (gedrukt met een goed lees bare letter) in de apotheek ver krijgbaar is. Want het op de juiste wijze gebruiken van ge neesmiddelen is van groot be lang. Uw apotheek helpt u daar mee zodat het beste resultaat voor uw gezondheid wordt be haald. Op verscheidene universiteiten wordt op dit moment onderzoek gedaan om in de nabije toe komst het geneesmiddelenge- bruik door ouderen nog beter te kunnen begeleiden. Tenslotte nog een tip voor senioren die regelmatig recept-geneesmidde len gebruiken: haal ook uw zelf zorg-medicijnen bij uw eigen apotheek en vraag of deze kun nen worden geregistreerd bij uw medicijn-informatie in de apo theek-computer. Want ook zelf zorg-medicijnen kunnen de wer king van een recept-medicijn be- invloeden. Is er leven na de auto? Mag deze vraag voor niet-autobe- zitters absurd zijn, een auto bezitter zal direct aanvoelen wat er bedoeld wordt. Hoe kom je van je auto af, als je dat wilt? Welk alternatief haalt je over de streep om dat probleem nu eens definitief aan te pakken. Met de auto rijden in de binnenstad kun je wel vergeten, dat is één grote irritatie. Je valt voortdurend ten prooi aan een ontmoedi gingsbeleid. De parkeertarie ven overtreffen verre de voor delen van het koopje dat je in de city denkt te halen. Hoe je je auto 's ochtends aantreft weet je nooit. En hij kost je geld. Veel geld. Jan Borghuis en Gijs van Looke- ren zijn op 21 juni het bedrijf Green Wheels gestart, het eerste Nederlandse bedrijf op het vlak van het zogenaamde 'car-sha- ring'. Zij menen een antwoord te hebben op tal van maatschappe lijke problemen die het autobezit meebrengt, zonder dat dat bete kent dat je jezelf alle genoegens van een auto moet ontzeggen. De Gemeente is enthousiast over het initiatief. Toen er in novem ber 1994 een motie in de Ge meenteraad aangenomen werd die aandrong op het starten van een soortgelijk fenomeen in Rot terdam waren Jan Borghuis en Gijs van Lookeren er klaar voor. Maandenlang hadden ze (beide bedrijfseconomen) gestudeerd op car-sharing en de resultaten in Duitsland, waar dit al langer bestaat, onderzocht. Afgestemd op behoefte Wat maakt Green Wheels nu zo bijzonder? Gijs van Lookeren: „Normaal als je een auto huurt moet je daarvoor naar een auto verhuurbedrijf. Deze liggen vaak buiten de dichtbevolkte wijken. Wij streven er naar overal waar veel mensen wonen, auto's bij hen in de buurt te zetten. Dat is een eerste verschil. Verder is het systeem van Green Wheels afge stemd op de behoefte van de gebruiker. Je bepaalt zelf de tijd dat je een auto nodig hebt. Dat kan al vanaf een half uur. Het tarief is 4,50 per uur en 45 cent per kilometer. Dit is inclusief de benzine en inclusief BTW. En je kan dag en nacht gebruik maken van het systeem. De centrale is 24 uur per dag bemand." Zoals gezegd is Green Wheels pas een paar maanden bezig. Er staan nu auto's in de parkeerga rages St. Job, Oude Haven en Jacobsplaats. In snel tempo moet het netwerk zich uitbrei den. Jan Borghuis: „Ons ideaal is een Green Wheels-auto in iedere straat." Vooralsnog wordt er gezocht naar plekken die in de buurt van tram of me tro liggen, of in dichtbewoonde wijken. Proefabonnement Green Wheels werkt met een abonnement. Eerst een proefa bonnement (33 gulden voor 3 maanden) en vervolgens een abonnement voor 365 gulden per jaar (om met de slogan van Green Wheels te spreken 'een piek per dag'). Abonnee's krij gen een chipkaart, waarmee ze uit een kluisje een autosleutel kunnen halen. Deze chipkaart maakt ook het starten van de auto mogelijk via een boord computer. Vervolgens rijden maar. De auto staat altijd schoon en afgetankt klaar. Wordt de sleutel teruggehangen, dan wordt dit automatisch gere- gisteerd. Twee weken later valt de afrekening door de bus. De ervaringen zijn goed. Veel mensen nemen kontakt op met Green Wheels omdat ze zelf van hun auto af willen. Mensen vin- den dat het niet langer door kan gaan zo. Van Lookeren: „Zelfs de files worden al niet meer ge meld, alleen de afwijkingen van de reguliere files." Onderzoek toont aan dat reeds 40% van de buitenruimte in beslag genomen wordt door auto's. Gek genoeg is het ook zo dat de auto gemid deld 23 uur ongebruikt voor de deur of in de garage staat. Het zijn natuurlijk ondernemers die wat willen verdienen, die twee jonge bedrijfseconomen. Maar het doet hen goed dat ze tegelijkertijd iets doen aan het milieu en de verstopping in de stad. Zelf heeft Van Lookeren een fiets voor de deur staan en ook nog een abonnement op het Openbaar Vervoer. Moet hij even op de Green Wheels plek ken zijn, dan pakt hij de fiets. „Dacht je dat ik met de auto nog door het centrum reed? Man, je lijkt wel gek!" Zijn er tien mensen in een straat of in een deel van een wijk die een abonnement af willen slui ten, dan is dat voor Green Wheels al voldoende er een auto neer te zetten. Green Wheels, 010 - 4762447. De 'Oosterschelde'. Foto: Uitgeverij De Alk Beestenboel in Theater Zuidplein Hoogleraar oogheelkunde hekelt 'blindheid' in gezondheidsbeleid door LIANNE VAN ECK Mevrouw Polak: 'Het is toch te gek voor woorden dat controle en behandeling op tijd onmogelijk worden, doordat er een gebrek is aan oogartsen. Dat mag toch niet in deze moderne tijd!' Foto JANSSEN DE KIEVITH yjfg' Bij de apotheker kunnen problemen met medicatie direct gesignaleerd worden. Een auto onder je kont voor 4,50 per uur door PIETER KERSTEN Foto: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 5