SCHIEDAM KANTOOR TAPIJT L Smakelijk record De self service Middenstanders met visie Het Sint Anthonisgilde viert het tweede lustrum JUTE RUG in 3 mooie kleuren Programma Filmhuis Orgelconcert in Stedelijk Helderziende waarnemingen Najaarsconcert Harpe Davids Inloopconcert in Grote Kerk 400 cm breed nu Belastingdienst HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 42-1442 Waar moet ik als startende ondernemer beginnen? Bij de Startersdesk van de Belastingdienst. Wie als startende ondernemer advies nodig heeft over alles wat met belastingen te maken heeft, kan voortaan bij een speciale balie terecht: de Startersdesk van de Belastingdienst. Bel voor meer informatie gratis de BelastingTelefoon voor ondernemers: 06-0443. SCHIEDAM— In Het Filmhuis in gebouw de Teer- stoof in de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 20 en zaterdag 21 oktober 'Even cowgirls get the blues' gedraaid. In deze film brengt de Amerikaanse regisseur Gus van 't Sant het hilarische verhaal in beeld van de mystieke en psychede lische tocht van de volleerde liftser Sissy (gespeeld door Uma Thurman). Zij is gebo ren met abnormaal grote dui men. De medici stonden machteloos en dus besloot Sissy haar 'handicap' maar ten volle te benutten. Liftend gaat ze op zoek naar de ultie me vrijheid. Hoogtepunt wordt haar verblijf in een commune. Aanvang: 21.30 uur op vrij dagavond en 20.30 uur op zaterdagavond. Toegang voor donateurs: 6,-. Dona teur worden kost 8,50 in clusief eerste film. U kunt nu met een Bank- of Europas met PIN-code, 24 uur per dag, zeven dagen per week en 365 dagen per jaar geld opnemen op ons ABN AMRO kantoor. Dankzij onze nieuwe geldautomaat. ABN AMRO De bank SCHIEDAM Humor is van alle leeftijden. Het VSB Clowns festival - van vandaag tot en met zondag 22 oktober in De Teer- stoof in de Nieuwstraat 12 - is dan ook een schot midden in de roos. Vaders, moeders, opa's en oma's kunnen deze herfstvakantie hun (groot)ouderlijke verplichtingen nakomen én zelf nog genieten ook. Het draaiboek biedt een gevarieerd aantal (familie)voor- stellingen, workshops en zelfs de enige echte strijd om De Gouden Neuzen Trofee. Clowns van alle rangen, standen, soorten en ma ten zullen het zoldertheater vijf dagen lang vullen met grappen, grollen, trucs en een lach en een traan. Het hooggeëerd publiek kan rekenen op vermaak op hoog niveau en een uitje van formaat. Het programma voor de komen de dagen luidt als volgt: Donderdagmiddag 14 oktober beleeft clown Zapp doldwaze avonturen in 'De Boer'. Deze voorstelling is bedoeld voor kin deren vanaf vijf jaar en begint om 14.00 uur. Bezoekertjes die nen echter een uur eerder aanwe zig te zijn om in stijl geschminkt te worden. Toegang: 7,50. Zowel donderdag als vrijdag kunnen circustalenten-in-de-dop deelnemen aan workhsops clow nerie en acrobatiek. Eén work shop bestaat uit drie dagdelen deelname kost 15 gulden. Deze 'bizarre' minicursussen worden afgesloten met een eindpresenta tie voor familie en vrienden. F amilievoorstellingen Fratelli Fiasco verzorgt vrijdag avond de 20ste een hartverwar mende familie-voorstelling. Fra telli is erop uit zijn toeschouwers in vervoering te brengen met dwaze evenwichtstoeren, zotte praatjes en mooie muziek. Ma rio Ludo zijn deze avond zijn gasten. Deze twee scouts maken er een dolle boel van maar zeg gen geen woord teveel. Des te sprekender zijn hun vaste ritue len: het hijsen van de vlag en het loeien van de yell. Zaterdag de 21ste staan Arno Huiberts en Patrice Verburg in De Teerstoof met het program ma 'En de achtste dag was er een clown'. Met een enorme geeuw GA MET HET HELE GEZIN NAAR DE FAMILIEVOORSTELLING EN MAAK GEBRUIK VAN DE FAMILIEKORTING! Dit weekend krijgt u een fikse korting op de twee clowns voorstellingen bestemd voor het hele gezin in Theater de Teerstoof Schiedam HET GAAT OM DE VOORSTELLINGEN: vrijdag 20 oktober om 19.30 zaterdag 21 oktober om 19.30 Fratelli Fiasco en Mario Ludo Arno Huiberts en Patrice Verburg (dubbelvoorstelling) met ..en de achtste dag was er een clown ALS DEZE BON MEENEEMT NAAR DE KASSA VAN THEATER DE TEERSTOOF ONTVANGT U PER KAARTJE EEN KORTING VAN ƒ2,50! BEL WEL EVEN NAAR DF. SCHIEDAMSE THEATERKASSA OM KAARTEN TE RESERVEREN: 010-4269563 kruipt mevrouw Uit een enorm fossiel ei, dat op het toneel staat opgesteld. De eerste die ze ziet is de man die macho en woest jaagt op vliegen, luizen en ander groot wild. Man en vrouw vinden el kaar en droppen tot hun verba zing ook een ei. Hun relatie le vert de nodige herkenbare situa- tisch op van trouwjurk tot ruzie, van verliefdheid tot jaloezie en van slagroomhoed tot afsnoe pen. De familievoorstellingen begin nen om 19.30 uur zowel vrijdag als zaterdag. Kinderen die ook geschminkt willen worden moe ten iets eerder om 19.30 uur aan wezig zijn. Toegang: 15,- (t/m 12 jaar: 10,-). De Strijd om de Gouden Neuzen Trofee zondag 22 oktober be looft een hele spannende te wor den. Maar liefst negen clowns uit het hele land dingen mee naar deze felbegeerde prijs. Toen mi nuten krijgen ze elk om te laten zien wat ze in hun mars hebben. Dat levert een flitsend schouw spel op. De presentatie van deze show-der-shows is in handen van Jan Willem de Boer. Aanvang: 14.00 uur; toegang: 5-. Reserveren kan bij de Schie- damse theaterkassa Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Een kiene middenstander leeft niet aleen bij de dag van vandaag, maar houdt ook rekening met de toekomst. De Hoogstraatwinkeliers blijken wat dat betreft over visie te beschik ken. Nu al proberen ze de klanten van straks aan zich te binden. Bij volwassenen komt het dan aan op begrippen als goede sfeer, uitstekende kwaliteit en lage prijzen. Kinderen vereisen echter eeö ander soort benadering. De kleur-en tekenwedstrijd die onlangs werd georganiseerd, was voor hen een schot in de roos. Het grote aantal inzendingen van ook nog eens opvallend hoog niveau stelde de jury echter wel even voor de nodige problemen. Uitein delijk lukte het toch drie winnaars te bepalen. Vorige week woensdag mocehten ze hun prijzen - geheel in stijl beschikbaar gesteld door Intertoys - komen afhalen bij Stof Studio Shop van Hoogstraatmiddenstander Michel Terheggen. Kimberly Peters (4 jaar) werd nummer één, Manon Tange (5 jaar) ging met de tweed? plaats strijken en Dionira Thomasa (6 jaar) werd derde. SCHIEDAM De Vrienden van het Stedelijk Museum orga niseren vrijdag 21 oktober een concert in de aula van het mu seum op de Hoogstraat 112. Eric Koevoets, dirigent-organist van de Antonius/Bonifatiuskerk in Dordrecht, bespeelt dan het or gel. Muzikale medewerking ver leent Jolanda Visser (hobo). Op het programma staan werken van onder anderen Böhm, Mo zart en Buxtehude. Aanvang: 15.00 uur. De toegang is gratis voor bezoe kers van het museum én voor leden van de 'Vriendenvereni ging'. Lidmaatschap daarvan kost 25 gulden per jaar. Dat geld wordt voor een belangrijk ge deelte besteed aan instandhou ding en uitbreiding van het mu seum. Als 'tegenprestatie' krij gen 'vrienden' uitnodigingen voor openingen in het Stedelijk en kunnen ze tegen gereduceerd tarief deelnemen aan excursies of lezingen bijwonen. Informatie over de vereniging via telefoon nummer 4263616. SCHIEDAM Spirituele vere niging Harminia houdt donder dagavond 19 oktober een bijeen komst in wijkcentrum 'Nieuw- land' op het Wibautplein. Ed van Roosmalen zal dan helder ziende waarnemingen doen aan de hand van geboortedata en initialen. Aanvang: 20.00 uur; toegang: 7,50. SCHIEDAM Christelijke muziekvereniging Harpe Davids organiseert woensdag 25 okto ber een najaarsconcert in de Dorpskerk. Het Harmonieor kest onder leiding van Cees Kra mer en het B-orkest (opleidings orkest) onder leiding van Tijn Kemps en Erik van Leeuwen verlenen hun medewerking aan deze avond. Het B-orkest van Harpe Davids speelt met de sa- menspelgroep van de muziekver eniging St. Radboud en brengt korte werkjes ten gehore bren gen. Het Harmonieorkest heeft in ieder geval twee concourswerken op het programma staan, name lijk Three Caprices van Henk van Lijnschoten en Images d'Ol- lioules van Serge Lancen. Het concert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Om de oriëntatiecursus trompet, trombone en bariton doorgang te doen vinden, kan de vereni ging nog een paar deelnemers gebruiken. Geïnteresseerden kunnen bellen met telefoonnum mer 4715959/2730721. SCHIEDAM Basisschool De Regenboog in de Warmoezenier- straat in de Woudhoek vierde het tienjarig bestaan met een feest dat maar liefst een hele week in beslag nam. Het programma bestond ondermeer uit het versieren - uiteraard in regenboogkleuren - van het hele gebouw, een trip naar de Efteling én verschillende toneeluitvoe ringen voor alle groepen apart. Spraakmakend onderdeel van het draaiboek was het spellencircuit met als hoofdmoot het Regenboog Record Festijn. Dit RRF zoals het al snel door alle betrokkenen werd genoemd bestond uit twee onderdelen: een sponsorloop én een zelf bedachte recordpoging. Vooral dat laatste was een aardig ideetje van de organisatoren van het jubileum. Er waren uiteraard leerlingen die de opdracht zeer serieus namen. Eén groep bijvoorbeeld probeerde om tien minuten stil te zitten. En dat is een vrijwel onuitvoerbare klus voor vijf- en zesjarigen. Tien minuten achter elkaar housen is ogenschijnlijk simpeler vol te houden vooral voor die leeftijdscategorie. Maar om energie goed te verdelen is weer een bepaalde wijsheid vereist die pas komt met de jaren. Snoepen is een bezigheid, waar de jeugd uiterst bedreven in heet te zijn. De 'Regenboogjes' die aankondigden het record 'kaakjes-eten' te gaan vestigen, speelden dan ook in feite op zeker. De gezamenlijke maaltijd waarmee de feestweek besloten werd, was alleen niet meer aan hen besteed.. SCHIEDAM Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk vindt plaats op zaterdag 21 oktober. Het concert wordt dit keer verzorgd door het christelijk gemengd koor Sanctus onder leiding van dirigent Everhard Zwart. De aanvang is om 15.00 uur en de toegang is vrij. Wel wordt in verband met onkosten een deurcollecte gehouden. stek. Het begon allemaal in '85. Mo len de Vrijheid bestond 200 jaar. Ter gelegenheid daarvan werd ondermeer een demonstratie ge geven van de werkzaamheden van de zakkendragers. Het op treden viel zo in de smaak bij publiek én 'spelers' dat herop richting van het Anthonisgilde een feit was. Deze maand viert de hechte 'he renclub' die zo'n 25 leden telt, het tweede lustrum. Het jubile um was aanleiding voor een be scheiden, maar wél klinkend feestje in eigen kring. „In de eerste plaats moeten we natuurlijk de sfeer in eigen gele deren goed houden. Het is mooi dat we succes hebben maar het gaat ons natuurlijk vooral om het plezier, dat we met elkaar hebben." Chris van der Tuijn die samen met onder andere Onno van der Lans een 'programmaat je in elkaar draaide voor de festi viteiten', heeft het niet zo op dikdoenerij. Hij is geboren en getogen Schiedammer, heeft het nodige ontzag voor haar historie en verbouwde samen met zijn broer een monumentaal pakhuis op de Lange Haven helemaal in stijl tot woonhuis. Van der Tuijn is ook gebombardeerd tot on- derhoudsman van het materiaal. In zijn eigen werkplaats maakt hij exacte copieën van allerlei dragersgereedschappen als hou- tentrappen en sleeën. Hoe gede gen hij dat soort zaken ook aan pakt, zijn filosofie luidt kort-en- krachtig: 'het moet natuurlijk wel een geintje blijven'. Alle huidige zakkendragers, hoe verschillend van pluimage ook, lijken diezelfde ongedwongen in stelling gemeen te hebben. Chris van der Tuijn: „Binnen ons gilde is eigenlijk niets verplicht. Alleen onze kleding die is authentiek. We komen één keer per jaar bij elkaar maar oefenen nooit. We hebben geen regels wel normen. Officieel mogen we niet vloeken maar verder doen we alles wat god verboden heeft. Een toela tingscommissie hebben we ook niet. Natuurlijk moet een nieuw komer eerst bewijzen een beetje De zakkendragers bijeen voor distillerderij Nolet power te hebben en dan bedoel ik eigenlijk mentaliteit. We hou den namelijk ervan elkaar af-en- toe flink in de maling te nemen. Dat tillen leer je vanzelf. Je hoeft echt geen boom van een kerel te zijn om een lading op je nek te nemen. Het is een slag die je alleen al doende onder de knie krijgt. Iedere nieuwe komt zich altijd eerst een keertje tegen. Hoogmoed komt natuurlijk juist bij dit soort werk voor de val, maar daar word je groot van. Kachelzwart Het Anthonisgilde mag dan kunnen bogen op een lange ge schiedenis, na de heroprichting hebben de hedendaagse zakken dragers de kneepjes van het vak zich weer helemaal eigen moeten maken. Onno van der Lans. „We hebben eigenlijk alles op nieuw uit moeten vinden. We hebben bijvoorbeeld met allerlei soorten lasten geëxperimen teerd. Kolen zijn zwaar en je wordt er kachelzwart van. Dat is wel leuk voor het publiek na tuurlijk. Graan is ideaal, maar schiet uit als het nat wordt. Dan moet je het weggooien en dat is kostbaar. Zout is lekker want je kunt er een deuk inslaan op maat van je schouder en als je verkouden bent, dan ben je er gelijk vanaf." De optredens - inmiddels zijn het er gemiddeld acht per jaar -wa ren aanvankelijk amateuristisch van opzet, maar zijn uitgegroeid tot professionele acts. „We zijn toch bezig er een stukje perfec tionisme in te brengen," vertelt Onno van der Lans. „Van het begin afaan liggen bepaalde han delingen natuurlijk vast. Net als vroeger smakken we eerst. Dat is het dobbelen wie aan het werk kan. Daarna lossen we een schip. Voor het vervoer maken we ge bruik van wagens, paarden en sledes. Op zichzelf oogt dat al spectaculair maar nu bouwen we de show toch uit met extra's. We hebben een vast lied, maar gaan bijvoorbeeld meer gebruik ma ken van levende muziek. En we betrekken het publiek er duide lijk bij. De mensen mogen bij voorbeeld meedobbelen voor één piek. Dat soort dingen slaan in als een bom." Zakkendragen mag dan anno 1995 in aanzien zijn gestegen, net als vroeger is het een weinig winstgevend beroep. „Rijk wor den we er absoluut niet van," geeft Chris van der Tuijn toe. „Als we de kosten hebben afge trokken houden we per jaar nau welijks voldoende geld over voor een etentje. Maar we hebben wel prachtige tripjes gemaakt en worden soms vorstelijk ont haald. In Hasselt, de Belgische jeneverstad, zijn we zelfs al drie keer geridderd. Het gaat ons dan ook niet om de poen maar om de leut onder elkaar. We veroveren ons publiek niet met spierballen. Het plezier, dat is onze kracht." Een scène uit de familievoorstelling 'En de achtste dag was er een clown', zaterdagavond 21 oktober in De Teerstoof. SCHIEDAM De zakken dragers die zich in 1486 in een eigen gilde verenigden, torsten in vroeger eeuwen een zware last op de brede schouders. Deze club spierballenjongens had het alleenrecht op het ver voer in de Brandersstad van alle vrachten die per schip binnenkwamen. De complete plaatselijke industrie was af hankelijk van de produkten als haring, koren, gerst, hout en turf die deze krachtpatsers versjouwden. De rug ge kromd, de ogen nederig op de grond gericht waren het de zakkendragers die de plaatse lijke economie generaties-lang draaiend hielden. Door de voortschijding der tech niek werden hun werkzaamhe den overbodig; het gilde werd opgeheven. De belangrijkste ge reedschappen van deze beroeps groep kwamen tezamen met de schilden en het vaandel in de 40- iger in het museum terecht. Anno 1995 echter vervult het Sint Anthonisgilde opnieuw een bescheiden maar niet onbelang rijke functie binnen een nieuwe industrie-in-opkomst: die van het toerisme. De eigentijdse zak kendragers opereren vooral bui ten de stads- en zelfs landsgren zen. Puur voor de show beoefe nen ze dit tot voor kort uitge storven vak op allerlei evene menten en festivals. Het zwierig optreden van deze kleurrijke ambassadeurs bezorgt het bran dersverleden brede aandacht en blijkt Schiedam-promotie bij uit- Chris van der Tuijn links op de foto) in zijn eigen werkplaats waar hij al het gildemateriaal onderhoudt. Naast hem mede-zakkendrager Onno van der Lans. STUNT rftapijtHoek lp» Burg. Knappertlaan 2 Nieuwe Haven 145B Schuin tegenover Schieland Ziekenhuis Telefoon: OIO - 426 75 70 Schiedam. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Rubensplein 2. Schiedam Telefoon (010) 473 31 33 Clownsfestival voor jong en oud moeten het in 1995 4 niet meer hebben van spierballen

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 15