KUNSTGEBITTEN Spaarbomenbos open Schulden voorkomen door nieuw project in Schiedam 3 Afscheid voorzitter CDA-vrouwenberaad Met Singer goed de winter door PARKET Reanimatie en Word Perfect Speelgoedbeurs Nieuwe topman bij milieudienst VERINGMEIER TANDTECHNIEK Bewoners boos over geluidsoverlast en parkeerproblemen Over ziekte in je hoofd Giro 86 Activiteiten in Blauwe Brug Yellow Rainbows in de prijzen Bewegingsleer en kookcursus Themamiddag over 'buren' Cursussen voor kinderen LAMINAAT In diverse kleuren Zakelijk bekeken vanaf yy HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 42-1443 SCHIEDAM In Klubhuis Zuid start woensdag l november een cursus Reanimatie. De cur sus beslaat drie woensdagavon den. De eerste bijeenkomst is een theorie-avond, de tweede avond wordt de praktijk geoefend en de derde avond is speciaal voor kin- derreanimatie. Hierna kunnen belangstellenden de cursus Le vensreddend Handelen volgen, die twee avonden duurt. Reani matie kost 37,50 en voor beide cursussen betalen deelnemers f 60,-. Tevens wordt wegens groot suc ces weer een cursus Word Per fect 5.1 voor beginners gegeven. De eerste bijeenkomst is woens dag 25 oktober van 19.30 tot 22.00 uur en de cursus kost 185,- plus 20,- voor het cursus boek. Geïnteresseerden kunnen bellen met Annelies de Groot, Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42, tel. 4267297 of 4270130. SCHIEDAM Speel-o- theek Ikkie aan de Churchill- weg 50 (achter flat 5 van het Bachplein) organiseert don derdag 26 en vrijdag 27 okto ber een speelgoedbeurs 'Prik kie'. Het inschrijfgeld is één piek. Het speelgoed (geen knuffelbeesten) moet heel, compleet en schoon zijn en kan maandag 23 oktober en dinsdag 24 oktober, liefst in zakken of dozen, worden in geleverd tussen 14.00 en 15.00 uur en 19.30 en 21.00 uur, op dinsdag ook van 9.00 tot 11.00 uur. Het speelgoed kan zelf ge prijsd worden. Niet geprijsd speelgoed -wordt geprijsd door de speel-o-theek. Ver der moeten losse onderdeel tjes in plastic zakjes worden gedaan. Een kwart van de opbrengst, met een maxi mum van 7,50 per stuk, wordt ingehouden ten gunste van Ikkie en maandag 30 ok tober wordt afgerekend. De verkoop zelf is op donderdag van 9.00 tot 15.00 uur en van 19.30 tot 21.00 uur en op vrijdag alleen van 9.00 tot 11.00 uur. WATERWEG De DCMR Milieudienst Rijnmond krijgt per 1 december een nieuwe direc teur. Drs. G.J. van Tongeren komt uit Den Haag en is de opvolger van ir. P.A.R. Post van der Burg. De 46-jarige Van Ton geren is sinds 1986 directeur van de dienst Welzijn, Economie en Bestuur van de provincie Zuid- Holland en heeft als zodanig een belangrijke bijdrage geleverd aan bestuurlijke vernieuwings processen. Daarnaast heeft hij deelgenomen in het project ROM Rijnmond dat ernaar streeft Rotterdam als 'mainport' te ontwikkelen en te werken aan verbetering van het milieu en leefklimaat. Bij de Milieudienst werken onge veer 380 medewerkers aan een goede milieukwaliteit in het Rijnmondgebied. In opdracht van veertien gemeenten en de provincie Zuid-Holland zet de DCMR hiervoor alle beschikba re instrumenten in. Het zwaarte punt ligt bij vergunningverle ning, handhaving en het meten van de milieukwaliteit. SCHIEDAM In het kader van de Wereld Spaarweek is maan dag het Spaarbomenbos geopend op het ABN-AMRO kantoor aan de 's Gravenlandseweg 598. De officiële opening werd ver richt door Directeur Particulieren van District Rotterdam-Noord, S.W. Koert, door middel van de welbekende 'Hopmanhoed'. Het Spaarbomenbos is een spaaractie en gedurende de eerste twee weken is het feest voor de jeugd. Jongeren die hun spaargeld storten op een jongerenrekening krijgen allemaal een kadootje. Ook kunnen zij meedoen aan een kleurwedstrijd om kans te maken op één van de vele prijsjes. Tijdens de Spaarbomenbos-actie krijgt iedereen die een Florijnen- vloot, Yourop- of Eurostyle-rekening opent en een eerste storting doet een extra kado. Voor de Florijnenvloot is dat een Heertje Spaarbeertje, voor de Yourop-rekening de grote Efteling-actiebox en voor de Eurostyle-rekening een flitsende fotocamera. In de herfstvakantie staan Bianca, Yvonne en Aad van het 'Boswach tersteam' dan ook klaar om nieuwe cliënten te helpen. Het gehele Bosseizoen door kan men worden geholpen door de adviseurs om het persoonlijke geldboompje te laten groeien. De actie loopt-van 16 oktober tot en met 1 december 1995 en de openingstijden van het Spaarbomenbos zijn maandag van 13.00 tot 16.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. SCHIEDAM Inde liften van de vijf flats aan het Bach plein was de afgelopen week flink wat irritatie te horen over geluidsoverlast en par keerproblemen. En dat was niet zo vreemd als men de chaos op het parkeer- en marktterrein bij het Bachplein in ogenschouw nam. Niet al leen werd het terrein voor flat 1 in beslag genomen door een circus en later in de week door een kermis, maar ook verdwenen daarmee tientallen parkeerplaatsen. Wie z'n auto kwijt wilde kwam vaak klem te zitten tussen de woonwa gens. Vooral op dinsdag na de markt was men afhankelijk van de goedwillendheid van de exploitanten van de kermis om 'bevrijd' te worden. Een gang van zaken die terecht de nodige ergernis opleverde. Vooral omdat ook het parkeer terrein bij Albert Heijn in de Hof van Spaland vanwege nieuw bouw, is verdwenen. Zowel over de ieder jaar terug kerende geluidsoverlast van de kermis als over de parkeerpro blemen was, zo bleek bij na vraag, bij de gemeente geen en kele klacht binnengekomen. Over de dikke soep aan geluiden die van drie uur 's middags tot ruim 11 uur 's avonds tussen de flats blijft hangen had men zelfs nog nooit een onvertogen woord gehoord. Maatregelen Een woordvoerder van burger zaken van de gemeente ver klaart, „dat elk jaar opnieuw wordt bekeken of een vergun ning afgegeven kan worden aan de kermisexploitanten. Daar over wordt advies gevraagd aan politie, brandweer en gemeente werken. Het is beslist niet zo dat een vergunning automatisch wordt verleend. Omwonenden die zich storen aan deze al jaren bestaande situatie kunnen ons dit laten weten, zodat er. even tueel maatregelen genomen kun nen worden. Overigens is het wel zo, dat het plein al vanaf het begin is bedoeld als plek waar activiteiten plaatsvinden." Ook de voorzitter van Bewo nersvereniging Bachplein J. de Vries, reageert verbaasd als hij hoort over de irritatie, van naar mag worden aangenomen, een groot aantal bewoners van de ruim 500 woningen rond het plein. „Maar dat komt mis schien omdat onze vereniging zich alleen bezig houdt met za ken betreffende de woning", ver klaart hij. „Lang geleden is er wel eens een probleem geweest omdat de exploitanten ongeoor loofd gebruik maakten van het water en elektriciteit vanuit de flats. Die kosten kwamen, als wij niet hadden ingegrepen, voor re kening van de bewoners." De Vries stoort zich niet aan de geluidsoverlast maar wel aan het huidige gebrek aan parkeer plaatsen en is van mening, dat mede door het wegvallen van de parkeerterrein aan het andere eind van het winkelcentrum naar een oplossing gezocht had moe ten worden. Herrie Waarschijnlijk is daar bij de af gifte van de kermisvergunning niet over nagedacht. Het komt wel meer voor dat de linkerhand niet weet wat de rechter doet. Voor wat de geluidshinder be treft kan men zich twee dingen afvragen. Vinden de huurders, 'de pest herrie' zoals een bewo ner het omschrijft inderdaad ge zellig of bestaat er een zwijgende meerderheid die de steeds terug kerende kermisgolf gelaten over zich heen laat komen. „Mis schien zijn we met z'n allen in de afeglopen twee jaar wel zo murw geslagen door de renovatie en de opbouw op de flats, dat die ge luidshinder er nog wel bij kan", reageert een bewoonster. „Ove rigens heb ik mij zondagnacht wel vreselijk kwaad gemaakt toen tot in de kleine uurtjes de kermis werd afgebroken. Dat ging er niet bepaald geruisloos aan toe." SCHIEDAM De wethou ders A. Kool (Welzijn) van Vlaardingen en A. Wiegman (Financiën) van Schiedam ga ven afgelopen vrijdag het startsein voor een bijzonder samenwerkingsproject. Beide gemeenten maken deel uit van het Schuldhulpverlening Pre ventie Ontwikkelings Team (SPOT). Dit door de overheid gesubsidiëerde team gaat bur gers helpen uit de schulden te blijven en onderzoeken hoe schulden beperkt kunnen blij ven. Els Steehouwer, medewerkster van SPOT, overhandigde de wethouders een informatiemap, die bedoeld is als handleiding voor schuldeisende en schuld- hulpverlenende instanties. Onge veer zestig vertegenwoordigers van instellingen en bedrijven, die te maken kunnen krijgen met schuldenproblematiek zoals de burgerraadslieden, woningcoör- peraties, Sociale Zaken en DSW, waren op het Vlaardingse stad huis aanwezig om uitleg te krij gen over de werking van het plan. Het is de bedoeling dat zij, aan de hand van onder meer de info-map, een waarschuwende en signalerende taak krijgen te genover hun cliënten, de bur gers. Er is gekozen voor benadering via de instanties, omdat het vol gens Linda Derwort van SPOT lastig is om de doelgroep in een vroeg stadium rechtstreeks te be reiken. „Er heerst een groot ta boe over schulden, mensen ko men daar niet makkelijk voor uit. Lokale instellingen merken vaak dat cliënten in financiële problemen zitten. Burgers kun nen steeds weer bepaalde reke ningen niet betalen of geven aan dat ze geldproblemen hebben. Instanties weten dan niet hoe ze daarmee om moeten gaan. Door hen voor te lichten met de info- map en desnoods via budgetcur sussen, kunnen zij op hun beurt de burgers raad en advies geven of doorverwijzen naar Schuld hulpverlening van de gemeente." Hoewel daar jaarlijks zo'n 500 mensen aan de bel trekken, ge beurt dat nog niet voldoende en niet snel genoeg. Schulden kun nen worden voorkomen als de problemen eerder worden gesig naleerd. De nadruk moet dus komen te liggen op het voorkó men van problematische schuld situaties in plaats van de proble men proberen op te lossen. De problemen worden eerst geïn ventariseerd. SPOT doet daar om onderzoek, bij de instanties zelf, naar hoe medewerkers den ken dat zij burgers het best kun nen helpen. Het project bedient zich bij de uitvoering van het plan van een aantal concrete aanbevelingen van de landelijke onderzoeks commissie 'Schuldenproblema- tiek' onder leiding van Professor Boorsma. Zo komt er, behalve het onderzoek en de info-map, ook een consultatiepunt voor de instanties. Dit telefoonnummer is bedoeld voor als de medewer kers van de instellingen het even niet weten of als zij concreet advies nodig hebben om een cliënt verder te helpen. Overkreditering Er is een aantal risicofactoren, dat meespeelt bij het ontstaan van schulden. Gebleken is dat er niet genoeg gebruik wordt ge maakt van voorzieningen zoals bijvoorbeeld huursubsidies. Ook de mogelijkheid tot teveel kre diet door banken en mede daar door een gebrekkig inzicht in de huishoudelijke administratie veroorzaken problemen. Ten slotte blijkt vaak dat de relatie tussen inkomen en vaste lasten niet in evenwicht is en dat het incassobeleid van schuldeisende instanties te wensen overlaat. Wethouder Wiegman was het eens met de commissie Boorsma, die vond dat in het kader van de armoedebestrijding, schuldhulp preventie een plicht is van de gemeente. Hij verheugde zich over de samenwerking met de haringstad en sprak zijn hoop uit over het plan. „Ik vertrouw erop, dat SPOT zal leiden tot een vermindering van het aantal problematische schuldsituaties in Vlaardingen en Schiedam." praat je liever niet Hersenstichting Nederland SCHIEDAM Binnenkort start in wijkcentrum De Blauwe Brug weer een aantal aktiviteiten. De cursus Bonsai voor beginners start woensdag l november van 19.30 tot 21.00 uur. De cursus kost 80,- voor 5 lessen inclusief lesmateriaal en een boompje. Voor jongeren van 12 tot 20 jaar begint een cursus Striptekenen op woensdag 8 november van 19.00 tot 21.00 uur. De cursus loopt tot 13 december en kost 48,-. Voor de andere activiteiten, zoals beatballet en toneelles voor de jeugd, kan men zich pas vanaf 1 januari 1996 opgeven. Voor informatie, inschrijving en betaling kan men terecht bij de receptie van De Blauwe Brug aan het Bachplein op werkdagen van 9.00 tot 12.15 uur en van 13.00 tot 16.30 uur, tel. 4701049. SCHIEDAM Twee twirl- teams van The Yellow Rain bows (de voormalige majorette- peletons van muziekvereniging Harpe Davids) vielen afgelopen zaterdag in de prijzen op het mars-, show- en majorettecon cours in Rijnsburg. Het punten totaal van het B-team van twirl- sters tot en met 12 jaar was goed voor een mooie tweede prijs. Het A-team van meisjes vanaf 12 jaar won de eerste prijs, waar mee de twirlsters ook de dagprijs binnensleepten en een promotie naar de eerste divisie. Beide teams treden ook op tij dens het mars- en showconcours op zaterdag 28 oktober in de Margriethal. The Yellow Rain bows trainen op de woensdaga vonden in het verenigingsge bouw De Tamboerijn aan het Faassenplein/Nijhoffplein in Schiedam-Noord, tel. 4705393. SCHIEDAM Jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar kun nen in Kluphuis Oost een kook cursus volgen op maandagen van 16.00 tot 18.00 uur. Na de cursus wordt er gezamenlijk ge geten en krijgt iedereen een kookboekje mee, met de recep ten waaraan gewerkt is. De cur sus kost 15,- voor zes lessen. Ook is er voor 55-plussers een cursus bewegingsleer, waar zij kunnen leren op een betere ma nier te bewegen: actief en dyna misch. De begeleider let erop dat er niets geforceerd wordt. Bewe gingsleer is iedere maandagmid dag van 13.30 tot 14.30 uur en kost 15,- voor zes lessen. Geïn teresseerden kunnen bellen met Kluphuis Oost aan de Galilei- straat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM Stichting Vluchtelingenwerk en Wijkcen trum De Erker organiseren don derdag 19 oktober een thema middag in het kader van de In terculturele Week met als thema Culturen als Buren. Na de inlei ding van Vluchtelingenwerk, waarin aandacht wordt besteed aan de achtergrond van vluchte lingen en asielzoekers, is er de mogelijkheid om het Asielzoe- kersspel te spelen om zo inzicht te krijgen in het leven van asiel zoekers. Natuurlijk is er ook gelegenheid om vragen te stellen. De middag begint om 13.00 uur en zowel de toegang als de koffie en thee is gratis. SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland start donderdag 26 oktober voor kinderen van 9 tot 12 jaar met een cursus Omgaan met de Computer. In twintig bijeenkomsten kunnen kinderen kennismaken met de computer en diverse programma's voor 70,-. Voor jongens van 13 tot en met 15 jaar start het buurthuis ook op 26 oktober met een jongensclub. Met de jongens wordt een programma samenge steld. Ze kunnen met hout werken, darten, videofilm kijken, sporten enz. De jongensclub kost 2,- per keer en op donderdag 19 oktober is een gratis clubavond. SCHIEDAM Tijdens een feestelijke bijeenkomst heeft het CDA-vrouwenberaad afdeling Schiedam afgelopen woensdag af scheid genomen van haar voorzitter mevrouw R. Smits-Borgers. Het vrouwenberaad vindt dat Smits-Borgers de afgelopen zeven jaar door haar persoonlijke inzet en creativiteit ertoe heeft bijge dragen dat een maatschappelijke en politieke verdieping over tal van onderwerpen binnen het CDA-vrouwenberaad heeft plaats gevonden. Nanda Gelderblom-Hupse gaat Smits-Borgers als voorzitter opvolgen. De afscheidsreceptie vond plaats op de eerste bijeenkomst van het nieuwe thema-jaar. Het thema van het jaar 1995-1996 luidt: 'Volkshuisvesting, meer dan een dak boven je hoofd!' In het kader hiervan gaf wethouder Reijnhout een lezing over zijn beleidsterrein. SCHIEDAM Singer behoeft bij de liefhebsters van 'doe-het- zelven' op het gebied van mode en handwerken nauwelijks meer introductie. De zaak, met filialen in de Oranjestraat en het Hof van Spaland, heeft sinds de ves tiging in het Schiedamse alweer 35 jaar geleden een grote reputa tie op dit toch brede hobby- en vakgebied weten op te bouwen. De winkels bieden een breed en uitgekiend assortiment, van sim pele naalden en professionele brei- en naaimachines tot fourni turen en patronen. De klanten kunnen bovendien rekenen op deskundig advies en informatie over de 'laatste nieuwe snufjes'. Eigenaar de heer Lucas al enige tijd terzijde gestaan door zoon Peter, zijn toekomstige opvolger, is waar het zijn eigen branche aangaat uitermate fanatiek en enthousiast. „Ik ben nog steeds niet uitgekeken op mijn vak. Ik stroop alle beurzen af en breidt de collectie regelmatig uit. De ontwikkelingen gaan razendsnel. Ik schep er een eer in om echt in alle opzichten up-to-date te blij ven net zoals overigens mijn zoon Peter. Wat dat betreft heb ben we dezelfde instelling." al dus deze actieve middenstander die ook het repareren van naai machines als geen ander in de vingers heeft. Nu de winter voor de deur staat heeft de Singer de brei- en handwerkafdelingen aanzienlijk uitgebreid. De heer Lucas: „We zien weer een ople ving in de belangstelling voor borduren en breien. Ik kan die groeiende populariteit goed be grijpen. Het doen is leuk en het resultaat natuurlijk ook." De Singer verkoopt alle bekende merken zoals DMC, Lanarte, Thea Gouverneur en Paco. Niet alleen gevorderden, ook begin ners zullen in de winkels alles van hun gading vinden en uiter aard worden ze met raad en daad terzijde gestaan. De zaken zijn de normale tijden geopend en gesloten op maandag. Drs. G.J. van Tongeren reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam 010-4261417 Ergernis over kermis Bachplein Eén op de vijf Nederlanders krijgt te maken met een hersenaandoening: van autisme tot dementie. Van jong tot oud. Maar wie praat daarover? Steun de HsN Korte Houtstraat 10 - 2511 CD's-Gravenhage - tel 070-360 48 16 x j'j - Voorzitter van het CDA-vrouwenberaad mevrouw Smits-Borgers links) nam afgelopen woensdag afscheid. Mevrouw Gelderhlom- Hupse is haar opvolgster. (oto A W KRIJGER De heer Lucas in de zaak op de Oranjegallerij. STUNT Burg. Knappertlaan 2 Nieuwe Haven 145B Schuin tegenover Schieland Ziekenhuis Telefoon: 010 - 426 75 70 Schiedam. Niet iedereen is even blij met het kermisvermaak op het Bachplein.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3