General Motors Bestelauto van het jaar Constante rijhoogte als unieke extra Tien miljoen Seats Occasions bij Toyota met extra zekerheden Ford Transit: 30 jaar van alle markten thuis PTT Post op stap met Suzuki Audi A4 quattro breekt Panamericana-record 50jaar in Nederland WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 42-457 Precies 50 jaar geleden startte General Motors in Nederland officieel zijn activiteiten. Kort na het oorlogseinde werd domicilie gekozen in een villa aan de Parklaan in Rotter dam, waar toen het za kelijke scheepvaart- hart weer begon te kloppen. Dat kwam goed uit, want alle au tomobielen uit Ameri ka, Engeland en Duits land werden per schip, een grote zeestomer of een rijnaak, aange voerd. Eerste activiteit van General Motors was het op de markt brengen van GMC Trucks, af komstig uit Ameri kaanse legervoorraden. Bijna 5.000 GMC 'Jim my's' vonden hun weg naar de burgerklant om daar een bijdrage te leveren aan het herstel van de mobiliteit in het verwoeste Nederland. Sprongen In eerste instantie ga ven de Nederlandse dealers om begrijpelij ke redenen de voorkeur aan Vauxhall en aan de Amerikaanse produk- ten. Maar al na enkele jaren groeide de popu lariteit van Opel met sprongen. General Mo tors Continental, toen nog een vestiging van GM Continental in Bel gië, groeide uit haar vil la-jasje en in septem ber 1958 werd een groot pand aan de Waalha ven in gebruik geno men. Hier is General Motors Nederland ruim 30 jaar gehuisvest ge weest. Sinds beginja ren '90 opereert GM, in middels omgedoopt tot Opel Nederland, vanuit een modern onderko men in Sliedrecht. Succesverhaal Onlosmakelijk verbon den met het ongeëve naarde succesverhaal van Opel in Nederland is de nummer 1 positie in de markt, die sinds 1969 onafgebroken door Opel wordt inge nomen. In de afgelopen 50 jaar heeft General Motor s/Opel Nederland enor me aantallen nieuwe auto's aan de man en vrouw gebracht. Om precies te zijn: Ameri kaanse General Motors modellen: 77.210; Vaux- hall/Bedford: 172.589; Isuzu: 12.847; Opel - houd u vast! 2.222.222. Totaal zo'n 2,5 miljoen General Motors voer tuigen. Opel Nederland heeft het 50-jarig jubileum inmiddels in huiselijke kring gevierd, met een oude GMC 'Jimmy' en een nagelnieuwe Opel Vectra als stralend middelpunt. De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: (070) 3190254, Fax: (070) 3952669 Dealers van topmerken leveren hun occasions af met een roy aal pakket aan zekerheden. BMW kent zijn Huisselectie, Ci- troën de Eurocasion, Ford de Al-Garantie, Mazda de Kroon-Ga- rantie, Mercedes de Ster-Garantie, Nissan de ABC-Garantie, Opel de OK-Garantie, Renault de Top-Garantie, enzovoort. Veel van deze regelingen bieden 3 maanden garantie met een optie tot verlenging. Toyota introduceert nu de 'Klasse Occa sions' met standaard één vol jaar garantie voor auto's vanaf 7500 gulden. Toyota bouwt de beste auto's ter wereld, zo blijkt regelmatig uit onderzoek door onder meer Amerikaanse, Engelse en Duitse on afhankelijke instanties. Bij die onderzoeken gaat het ook om mo dellen die al enkele jaren trouwe dienst achter de rug hebben. Een gebruikte Toyota biedt dus volop zekerheid van kwaliteit en betrouwbaarheid. Maar ook aan geselecteerde inruilauto's van andere merken durft de Toyota-dealer zijn naam te verbinden. Elke Klasse Occasion bij Toyota wordt afgeleverd met een pakket rustgevende zekerheden, dat recentelijk zelfs nog werd uitge breid. Het omvat één jaar garantie met de optie om deze te verlen gen tot driejaar; een uitgebreide afleveringsbeurt; een Nationale Auto Pas (dus gegarandeerde kilometerstand); een omruilgaran- tie van 14 dagen of 1500 km én een APK-keuring, die ook de jaren na aankoop gratis blijft als de Toyota-dealer de auto in onderhoud houdt. Bij Ford kan de vlag uit: de Transit viert zijn 30-ste verjaardag. Op 24 september 1965 rolde in het Belgische Genk de eerste Transit van de produktielijn. Sindsdien zijn er ruim drie miljoen Transits geproduceerd, in Ford-fabrieken in België, Engeland en Portugal. In deze drie de cennia was de Transit steeds een bestseller in zijn klasse. In som mige landen is het woord 'Transit' zelfs tot soortnaam geworden voor dit genre bestelwagens. Het succes van de Transit is goeddeels te danken aan zijn veelzij digheid, waardoor hij inzetbaar is voor alle mogelijke transport behoeften. Voorts liep de Transit technisch steeds voorop. Bijna iedere jaargang zijn er wel vernieuwingen en. verbeteringen aan gebracht, waarvan vele een wereldprimeur vormden. De huidige Transit, die in zijn basisvorm in 1986 verscheen, ^tel de met zijn vele technisch geavanceerde oplossingen een nieuwe norm voor de middenklasse bestelwagens. PTT Post heeft de honderdste Suzuki Super Carry in gebruik genomen. Vestigingsmanager J. Meyer van de PTT Post BV in Rijswijk nam de auto in ontvangst van C.A.M. Dickmann, sales manager van Suzuki-importeur B.V. NIMAG. Voor PTT Post is het de honderdste Super Carry die bij de organi satie 'in dienst' komt. Postbezorgers, die gebruik maken van de Super Carry's, waarderen vooral de praktische eigenschappen en de kwaliteit van de Suzuki's. Met name de dubbele schuifdeuren zijn bijzonder geschikt bij het dienst doen als post-besteller. Even belangrijk is de geringe spoorbreedte. Handig op de smalle polderweggetjes waar PTT Post Rijswijk de Super Carry vooral inzet. Na 23.298 km vanaf de start aan de Prudhoe Baai, het noorde lijkste punt van het Amerikaanse continent, was het zover. Gerhard Plattner, recordhouder van de snelste, zuinigste auto rit rond de wereld, parkeerde zijn in serie geproduceerde Audi A4 quattro voor het plaatsnaambord van Ushuaia, 's werelds zuidelijkste stad. Stralend van vreugde schudde hij zijn co-pi- loot Norbert Pöchmann de hand. Beide Audi-rijders hadden alle reden tot vreugde: in 20 dagen, 11 uur en 55 minuten hadden ze hét Amerikaanse continent, van het noordelijkste tot het zuidelijkste per auto bereikbare punt, door kruist. Hiermee verbeterden ze het oude record, dat was behaald met een GMC-Sierra K 3500, een echte terrein pick-up, met bijna 3.5 dag. Temperatuur- en hoogteverschil Deze Panamericana-rit van de Audi A4 quattro liep vanaf het startpunt in Alaska door Canada, de Verenigde Staten, Mexico, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica, Pana ma, Colombia, Ecuador, Peru en Chili, naar de finish in het Ar gentijnse Vuurland. Onderweg kreeg de A4 quattro heel wat te verduren: zoals tempe ratuurverschil van minus 9 gr. C. in Vuurland tot plus 48 gr. C. in de schaduw in Mexico en hoogteverschil van 86 meter onder de zeespiegel in Death Valley (USA) en 4120 meter erboven in Ecua dor. Opel Nederland zit weer in de prijzen. De Combo 17D is gekozen tot 'Bestelauto van het Jaar 1995/96'. De Com bo volgt de Iveco Daily op. In het klassement 95/96 eindigt de Ford Transit op korte af stand achter de Combo als tweede. De Mitsu bishi L300 legt beslag op de derde plaats. Kenmerk van deze Ne derlandse prijs is dat de jury de kwaliteiten van de 'kandidaten' be oordeelt in de harde praktijk van het veelei sende bestelwerk. Ove rigens is de Combo ook door het Engelse blad 'What Van' uitgeroepen tot Britse 'Bestelauto van het Jaar'. Kandidaten voor de ti tel 'Bestelauto van het Jaar' worden afgere kend op hun prestaties, die zoveel mogelijk cij fermatig worden vast gelegd. Daarom kent het reglement de bepa ling dat nieuwe bestel auto's 18 maanden op de markt moeten zijn eer ze voor beoordeling in aanmerking komen. Die tijd is nodig om een scherp inzicht te krij gen in de kosten van re paratie, onderhoud en banden, brandstofver bruik, kosten van scha- dereparatie, waarde in de gebruikte markt, storingsgevoeligheid, chauffeurstevreden heid. Nieuwkomers, zoals de Citroën Jumper, Peuge ot Boxer, Fiat Ducato en Mercedes Sprinter zitten nog in de 'wacht kamer'. In aanwezigheid van z.k.h. Prins Felipe van Asturias bouwde Seat eind vorige maand de 10 miljoenste auto met de Seat-badge op de neus. De eerste auto, een Seat 140OA, rolde in 1953 van de band, nadat de on derneming in 1950, nu 45 jaar geleden, was,op gericht. Ruim 30 jaar was Seat een dochter van Fiat Auto Spa; be ginjaren '80 werd het Spaanse automerk zelf standig, om eindjaren '80 bij de Volkswagen- Groep te worden inge lijfd. Prins Felipe reed de 10 miljoenste Seat, een Toledo TDi, zelf van de montageband. De twee volgende auto's, nr. 10.000.001 en 10.000.002, kregen beide een bijzondere bestem ming. Eerstgenoemde werd onder het Seat- personeel verloot, de tweede werd aan het Rode Kruis geschon ken. Kenmerkend stijlele ment van de Xantia Bre ak is de knik in de zij ruiten vlak voor de ach terste zijruit. Samen met de iets aflopende daklijn zorgt dit voor een scherp gesneden uitbouw. Het resultaat is een langgerekt, ele gant uiterlijk met royale beglazing. Dankzij het kwistige glaswerk valt er veel licht naar bin nen. Door de toegepaste vormgeving krijgt het koetswerk een zweem van beweging, levendig heid, 'lightness' en spor tiviteit. De achterklep is van kunststof. Op het bui tenpaneel zit een geïn tegreerde spoiler. Voor het derde remlicht, bo venaan de achterklep, vond Citroën een fraaie oplossing door het wat verhoogd te monteren in een aan de achterklep .aangepaste behuizing. De achterlichten zijn deels op de achterklep en deels op het koets werk geplaatst. Mist lampen, achteruitrij- lichten en reflector zit ten op de achterklep, terwijl de clignoteurs en de onderste remlichten op het koetswerk zijn gemonteerd. Doordat de ontwerpers de fijne raam stijlen van de voorruit alshetware doortrokken naar ach ter, oogt de Xantia Bre ak als één smaakvol ge heel. Ja, de vormgeving een knap staaltje werk. Wat ook blijkt uit het optisch effect: de Break oogt lager dan de con currentie, maar is het niet. Hij is 141, 6 cm. hoog. Door de uitbouw van achter is de Break 22 cm langer dan de ber line en 3 cm hoger. Hij is 466 cm. lang. Zijn ba gageruimte heeft, ge meten tot aan het dak, Altijd waterpas De unieke vering - hy draulisch in de 1.8i X en SX, 1.9 Turbo DX en SX, of hydractief in de 2.0i 16V SX, 2.0i SX Au tomaat en 2.0i Turbo CT VSX - staat garant voor een constante wagen hoogte, ongeacht de be lading. De veerkarakte- ristiek wordt stugger naarmate het gewicht van de lading toeneemt. Voor een break is dit de ideale vering. Door dit veersysteem is de Xan tia Break letterlijk en fi guurlijk een auto van constant niveau. Het comfort van de Xan tia Break is mede te danken aan de meestu- rende achteras, die de auto een uitstekende stabiliteit geeft plus een nauwkeuriger bestu ring. Verder zorgt de hoogteregeling voor ex tra gebruiksgemak on der alle omstandighe den. Met z'n magnifieke ve ring is de Xantia de ware opvolger van de Citroën BX Break, die destijds in de combi-markt veel aftrek vond door zijn al tijd waterpas blijvende wagenhoogte. Geen concessies Naast optimaal ge bruiksgemak en veel ruimte biedt de Xantia Break een rijcomfort en luxe dat overeen komt met dat van een berline. Alle versies hebben 15 inch wielen. Deze geven het model een extra dy namisch uiterlijk. Het interieur is, in lijn met de afwerking van het ex terieur, luxueus uitge voerd. Citroën levert de Break in zeven uitvoeringen op basis van drie uitrus tingsniveaus (X, SX en VSX) en vier motoren: drie benzinemotoren en een diesel. Citroën heeft met de Xantia een sterke troef in huis. Kijk maar rond en zie hoe de Xantia's overal in het straatbeeld op duiken. Ze zijn qua vormge ving minder Citroën-achtig dan bijvoor beeld de XM of de vroe gere model- en van het merk met de dubbele-che- vron, maar wel van verre her kenbaar. Omdat Citroën van oudsher massa's sta tioncar-rijders aan zich wist te binden, lag een combi-versie van de Xantia voor de hand. En zie: sinds een paar weken rijdt hij rond in Ne derland en de eerste verkooporders stro men al binnen. een inhoud van 1690 dm3 (liter). Met neerge klapte achterbank is de laadvloer 173 cm lang. Het laadruim heeft ex tra afsluitbare bergkast- jes aan de achterkant van de wielkasten. Dank zij de break-constructie ontstaat twee centime ter meer hoofdruimte achterin. Dit geeft extra hoofdruimte, dus extra comfort, aan de achter passagiers. BP Motorenöf General Motors verkocht de afgelopen 50 jaar in Nederland zo'n 2,5 miljoen voertuigen. Van de GMC Jim my' in 1945 tot de nieuwe Opel Vectra (rechts). Voor PTT Post vormen de bekende Suzuki-busjes een uitkomst. Vooral dank zij hun handige dubbele schuifdeuren en de geringe spoor breedte. Dit werd nog 'ns benadrukt bij de in gebruik name van de 100- ste Super Carry door PTT Post. Van links naar rechts: vestigingsmana ger PTT Post Rijswijk J. Meyer, account-manager commerciële zaken KPN Autolease BV G.J. Bodt en sales-manager van Suzuki-importeur B.V. NIMAG C.A.M. Dickmann. In 20,5 dag legde deze Audi quattro, bestuurd door Gerhard Plattner en Norbert Pöchmann de 23.298 km van Alaska naar Vuurland af. Winnaar Opel Combo. Opel Combo Citroen Xantia Break: ruimschoots genoeg Desgewenst gooit de Citroën Xantia Break zo'n grote klep wijd open. Je staat ver stelt wat er dan allemaal in kan. In de ontwerpstudio van Citroën werd de Xantia Break aangeduid als de 'happy-car' Zo ziet-ie er inderdaad ook wel 'n beet- uit.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 9