'Het komen en gaan van het water, dat fascineert' Een prachtig uitzicht Groots wandelgebied Het Natuurpad Hoek van jurp Holl and Overige wandelingen Natuurpaden in deelgemeente IJsselmonde r ER OP UIT PAGINA 3 VOORNE-PUTTEN: Een typisch Hollands polder landschap. Eenvoudig maar oh, zo mooi. LOPEN OP IJSSELMONDE IJsselmonde is bij uitstek een gastvrij gebied met ruime mogelijkheden voor een lek kere wandeling. U vindt er een compleet netwerk van -al dan niet- bewegwijzerde wandel paden. Door de Ehoonse en Carnisse Grienden bijvoor beeld, slingert zich een mooie route. Vooral op doorde weekse dagen is deze omge ving een oase van rust en schoonheid. Het natuurpad door het Oos terpark in Ridderkerk is een nieuwe wandeling die u wijst op de verrassende ontwikke ling van de natuur, die daar sinds enkele jaren weer haar eigen gang mag gaan. De Munnikedevel is een eldorado voor de rustzoeker. Dit is een klein, maar zeer aan trekkelijk wandelgebied rond de uitgegraven rivier De De- vel. Overigens leven hier zo'n 120 vogelsoorten, waarvan som migen voorkomen op de lijst van 'bedreigde' diersoorten. Jantien Smulders, 'fan' van de Grienden in IJsselmonde: 'Ze noemen de Oude Maas niet voorniets de groene nvier. Als je de wilgenbegroeiing in de Rhoonse en Carnisse Grienden ziet, dan snap je waarom. Het bijzondere van deze gebieden zit hem in de getijdewerking. Om dat de Oude Maas nog in verbinding staat met de Noorzee, is er hier sprake van een verschil tussen eb en vloed. Vroeger groe ven mensen buiten de dijken greppels en plantten zij op die stukken grond wilgen en rietbossen. Als je er nu doorheen wandelt herken je die structuur nog steeds'. OP PAD DOOR DE ROTTEMEREN De Rottemeren is een perfect wandelgebied. Zowel in het Lage Bergse Bos (bij Hille- gersberg) als in de Bleiswijk- se Zoom ten oosten van Bleis- wijk zijn aantrekkelijke wan delroutes uitgezet, die in leng te variëren van 4 tot 7 kilome ter. Gemarkeerde paaltjes wijzen u de weg in deze bos gebieden. U kunt natuurlijk ook de wan deling over de Rottekade kie zen, waarbij u een prachtig S uitzicht krijgt over de rivier de Rotte. Langs de oevers van de Zevenhuizer Plas loopt ook een wandelpad. Tot slot is in de Bleiswijkse Zoom een beschreven wan delroute uitgezet. Ook in de winter zijn de wandelgebieden van Groen Delta Rotterdam open voor bezoekers. LEERZAAM OP STAP MET RECREATIE ROTTERDAM Het Natuurpad Hoek van Hol land is een bewegwijzerde wandelroute door een uniek stukje natuur: u loopt door het gebied dat vlak achter de Hoekse duinen ligt, om te ein digen op het strand. Er is een aangepaste versie van deze wandeling speciaal geschikt gemaakt voor rolstoelers. Routebeschrijvingen met kaartje zijn verkrijgbaar bij de VW in Hoek van Holland. De wandeling is tevens te maken met een rugtasje met op drachtenmateriaal (o.a. kom- Alle wandelroutes op Voorne zijn verkrijgbaar bij de VW- Informatiekantoren op Voor ne. Het zijn beschreven routes met aanvullende informatie. Zo is er de Vestingroute, een wandeling tussen Brielle en Hellevoetsluis die u langs de oude vestingwerken en ver dedigingsforten voert. De IVN bus-tot-bus-route be gint en eindigt bij een bushal te. De route leidt u door een gevarieerd duingebied rond om Oostvoor ne. De IVN van paal-tot-paal-rou- te is een strandwandeling over de stranden van Rockan- je en Oostvoorne, met be schrijvingen van alles wat u daar kunt tegenkomen. De vele mooie plekjes van Briel le komen aan bod in een stadswandeling door de bin nenstad en over de wallen. De vogelboulevard leidt door de dorpskern van Oostvoor ne naar de vogelkijkhut 'De Bonte Piet' aan de Noordzee. Deze route voert u door natuurgebied met duinen, moerassen en slikken. De nachtegalenroute tenslot te, loopt door de duinen van Oostvoorne. Hier leven minstens de helft van alle Nederlandse planten en broedvogelsoorten. pas, schepnet, boomhoogte meter en diverse naslagwerk jes). Deze dient u even vooraf te reserveren bij de VW. Op natuurontdekking in het ge bied rond bos en duin van Hoek van Holland: zowel leer zaam als leuk. Het is dit jaar Europees Natuurbeschermingsjaar, dus Wandel maar mee! Zuid-Holland Groenservice organiseert dit najaar aantrek kelijke wandelroutes die zijn uitgezet in combinatie met een natuurexcursie. Ukunt kiezen uit afstanden van 5 en 10 kilo meter. Bij de kortste route worden -speciaal voor de kinderen-puz zelopdrachten gegeven. Starten kunt u tussen 11.00 en 15.00 uur. Om 14.00 uur begint steeds de natuurexcursie onder begeleiding van een ervaren gids. Deelname bedraagt NLG 2,- voor volwassenen. Kinderen t/m 13 jaar betalen NLG 1-. Iedere deelnemer ontvangt een speciale attentie. 15 oktober 1995 IJsselmonde/Oude Maas/Rhoonse Grienden Startpunt: Bezoekerscentrum Albrandswaard nabij jachtha ven Rhoon. 22 oktober 1995 Duinen van Voorne Startpunt: Hoflaan, tussen voormalig gemeentehuis Oost voorne en Rail Toy museum. 29 oktober 1995 Midden-Delfland/Broekpolder Startpunt: Watersportbrugbij voetgangersbrug over Vlaar- dinger Vaart naar wijk Holy. 5 november 1995 Rottemeren/Bleiswijkse Zoom Startpunt: Restaurant 't Zeeltje 12 november 1995 Reeuwijkse Plassen/Goudse Hout Startpunt: NS Station Goverwelle 19 november 1995 IJsselmonde/Ridderkerk/Oosterpark Startpunt: Kinderboerderij Oosterpark Voor meer informatie over deze wandelingen die door Groenservice Zuid-Holland worden georgani seerd, kunt u contact opnemen met telefoon (010) - 511 21 66. Lombardijen De deelgemeente IJsselmon- maken. Eén pad start bij Kin- dijk waar een echt stuk hol de heeft voldoende natuur om derboerderij De Kooi en loopt lands landschap in stand er een aantal interessante na- door Lombardijen. wordt gehouden door vnjwil- tuurwandelingendoordever- Deze wandeling voert o.a. ligers, schillende wijken te kunnen overde oude Smeetslandse- De Twee Heuvels Een ander pad start in het cen trale wijkpark van Groot IJs selmonde De Twee Heuvels en loopt vervolgens door de wijken Reyeroord en Hordij- kerveld. Deze wandeling voert u door parken en park jes met grote onderlinge ver schillen. In het wijkpark zelf wordt aan de oevers van de vijvers ge werkt om de natuur meer kan sen te bieden. De gedeelten langs het gras vormen een goede voedingsbodem voor allerlei insekten, Speciaal voor vleermuizen zijn in het park kasten opgehangen waarin zij de winter kunnen doorbrengen. Lopen kun je je gehele leven lang. Vervelen gaat het nooit, kijk maar eens goed om je heen! Groenenhagen/Tuinenhoven/Beverwaard Deze wandeling loopt door het parkje achter het Water oord waar de natuur al veel langer de kans krijgt om z'n ei gen weg te gaan. Dit kunt u zien aan de oevers die begroeid zijn met riet en lisdodde. Het pad start bij deelgemeentehuis De Klim mende Bever, loopt door de wijken Groenenhagen, Tui- nenhoven en de Beverwaard. De wandeling geeft inzicht in de structuren van groenstro ken die bij de bouw van Groot IJsselmonde zijn aangelegd. In de Beverwaard wandelt u voor een deel over de ge luidswal die is aangelegd om het verkeerslawaai van rijks weg 16 te keren. U treft er bomen aan als kas tanje, esdoorn en populier, maar ook de Gelderse roos en kardinaalsmuts. Vanaf de geluidswal heeft u een prima uitzicht over de Be verwaard: de singels zijn aan gelegd op de plek waar vroe ger de oude poldersloten lie pen, en zijn duidelijk waar neembaar. Het Eiland van Brienenoord Het vierde pad ligt in zijn ge heel op het Eiland van Brie nenoord, een onbekend stuk je natuur in de Maas aan de voet van de Van Brienenoord- brug. Via het Boterdiep kunt u op het Eiland komen. In de omgeving treft u ruigte-plan ten aan, zoals de braam met zijn bijna ondoordringbare stekels. Alle natuurpaden staan ingetekend op een plattegrond van de deelgemeente IJs selmonde. Deze kaart is gratis verkrijgbaar bij het deelgemeentelijk informa tiecentrum in de Klimmende Bever, bij de wijkwinkels in Groot IJsselmonde, Lombardijen en de Beverwaard, en bij kinderboerderij De Kooi. 42-1013 Mooi dichtbij T5SL-

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 23