Kijktips van deskundigen voor muzikale happening in Margriethal Stedelijk brengt Schiedams/Belgische dubbelexpositie Carl Friedman schildert joodse taferelen P Trompet voor Olifant Musiceren in de Stuurhut Britse week bij AH-Spaland Tita Schiespoordag Comedytrain in De Teerstoof Beurs en markt in Nieuwland Rock a billy in De Grote Markt Inloopconcert in Grote Kerk Politiek Forum Aquariumvereniginghoudt open huis Groeneveld Opticiens HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 43-1443 SCHIEDAM Modelspoor- vejeniging Schiespoor houdt za terdag 28 oktober Open Huis in haar tijdelijke ondekomen in de De Wildestraat 38 in de wijk Nieuwland. Bezoekers zien dan hog een modelspoorbaan wordt opgebouwd en er zijn schetsen vopr een nieuwe clubbaan te be zichtigen. De toekomstige rij- lengte van deze baan wordt maar liefst 7 meter groter dan voorheen! ook is er een ruilbeurs voor allerlei modelspoorartike len en men demonstreert het di gitaal Marlinrijden. Nieuwgieri- gen zijn welkom op de Schies poordag van 10.00 tot 16.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM Geestige en vlot van de tongriem gesne den stadgenoten krijgen don derdag 2 november in De Teerstoof de gelegenheid om te wedijveren met doorgewin terde cabaretiers. De Come dytrain die dan de foyer van het zoldertheater aandoet, is een bonte verzameling stand- up cómmedians. Deze dames en heren, adrem van profes sie, zoeken een sportieve ver bale strijd met toeschouwers die thuis de leukste zijn. Hoe geestiger het publiek, hoe be ter de avond. Aanvang: 20.30 uur: toegang: 19,50. Kaarten zijn te reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, tele foonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dins dag tot en met zaterdag tus sen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM In buurthuis Nieuwland aan het Willem Dreesplein 2 wordt vrijdag 27 oktober een kleding- en speel goedbeurs gehouden. Bellen voor een verkoopnummer kan tot en met donderdag 26 okto ber. Spullen dienen ingeleverd te worden, voorzien van prijs en nummer, op de 27ste tussen 9.00 en 9:45 uur. De verkoop is tus sen 10.00 en 12.00 uur. Meteen daaipp wordt 'afgerekend'. Twihtig procent van de op brengst is bestemd voor het Fos ter Parentsplan. Zatérdag 11 november wordt in het buurthuis een rommelmarkt gehouden tussen 10.00 en 14.00 uur. Een tafel huren kost 10,-. Informatie via telefoonnummer 4738671. SCHIEDAM In café de Gro te Mkrkt op het gelijknamige adreszal zaterdag 28 oktober voor het eerst in zes jaar tijd de legendarische formatie 'The Wildcats' te zien en te horen zijn. Het betreft een voorlopig een malig reünie-optreden. The Wildcats was jarenlang de rock band nummer één van Neder land en mocht als eerste niet Engelse formatie optreden tij dens het populaire Waymouth Festival. Het repertoire Zater dag bestaat uit oude covers uit de vijftiger jaren in een 'Wild- cats-jasje' gestoken en eigen nummers. Aanvang: 21.30 uur; toegang: gratis, maar vol is vol. SCHIEDAM Het inloopcon cert van zaterdag 28 oktober in de Grote Kerk belooft een bij zonder te worden. Het koor Mu- sica cocalis 'Scyedam' zal het requiem van Anero zingen. Diri gent is Johan Sonneveld. Aan vang: 15.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM In Buurthuis Nieuwland aan het dr. Willem Dreesplein 2, wordt dinsdaga vond 31 oktober een politiek fo rum georganiseerd. In het forum zitten leden van de commissie Welzijn. Aan de orde komt ondermeer de vn)ag, wat het beleid is geweest in :het scheppen van banen, een evenredige verdeling van arbeid en; woonruimte en het afstem men op elkaar van nieuwbouw en renovatie. Tenslotte wordt het beleid be sproken ten aanzien van de méést kwetsbare groepen. De zaftl gaat open om 19.30 uur en de avond begint om 20.00 uur. SCHIEDAM De plaatselijke muziekverenigingen laten regel matig van zich zien en horen bij tal van evenementen. Zonder hun enthousiaste inbreng zou den allerlei hoogtepunten - van de Sinterklaasintocht tot Konin ginnedagviering - heel wat min der gezellig zijn. De drumband en majorettenkorpsen, hoe on misbaar ook, dienen bij dat soort grote gebeurtenissen meestal als een luisterrijke om lijsting. Zaterdag 28 oktober echter staan ze zelf eens hele maal in de spotlights. Die datum wordt in de Margriethal het 'Drumband-, Majoretten- en Showconcours' gehouden. Daaraan doen behalve de com plete plaatselijke muziekwereld ook een aantal topkorpsen el ders uit den lande mee. De happening duurt van 's mor gens 9.30 tot 's avonds 21.00 uur. De entrée voor de hele dag kost slechts vijf piek; een stem peltje op de hand dient als toe gangsbewijs, zodat in- en uitlo pen mogelijk is. De organisator van het concours, het AMOS (Algemeen Muziek Overleg Schiedam), heeft de drempels voor het publiek bewust zo laag mogelijk gehouden. Vooroordeel Liefhebbers, familie, vrienden en bekenden komen altijd toch wel naar deze 'muzikale krachtme ting' die bekend staat om het hoge niveau. Voor minder inge wijde stadgenoten, valt er echter ook heel wat te genieten. „En juist die Schiedammers hopen we nu eens in huis te halen," zegt Erik van Leeuwen, afgevaardig de van Harpe Davids in de con courscommissie. „We hebben over populariteit in eigen stad niet echt te klagen. Toch leeft het misverstand nog steeds, dat drumbands slechts hoempapa- muziek maken. Een bezoek aan de Margriethal zaterdag helpt dat soort vooroordelen voor goed de wereld uit. Het repertoi re is afgestemd op de hits van vandaag de dag zoals bijvoor beeld Carmen en The Phantom. En ook de presentatie is uiterst eigentijds." In dit verband wil Jetty Vis, af gevaardigde van Gusto in de commissie, graag nog even kwijt, dat met name de majoret tes anno 1995 heel wat meer in hun mars dienen te hebben dan een leuk Figuurtje en dito smoel tje: „Majorettes brengen een rit mische mix van gymnastiek en ballet. Ze dienen uiterst lenig te zijn en over een goede conditie te beschikken. Er worden strenge eisen aan hen gesteld. Reken maar, dat het heel wat oefening vereist om de batons precies ge lijk de lucht in te krijgen en de meest ingewikkelde Figuren per fect uit te voeren. Majorettepele- tons zijn momenteel echte keur korpsen die topsport bedrijven. De leek kijkt er uiteraard met andere ogen naar, dan de ken ner. Maar zo'n show is echt voor iedereen een belevenis." Kijktips Het in totaal zes koppige organi satie team is desgevraagd best bereid enkele kijktips te geven. Met name het avondprogramma zaterdag, dat duurt van 19.00 tot 21.00 uur, belooft een feestelijk spectakel voort oog en oor te worden. Bij voorbaat staat al vast, dat ook het optreden 's morgens van Juliana uit Mar ken, in klederdracht, voor 'het gewone publiek' een absoluut hoogtepunt gaat worden. En ui teraard de drie Finale's, één na elk dagdeel: 'Dan zindert de spanning door de zaal. Dat is één kleuren- en klankenpracht.' Het Schiedamse concours mag zich bij de komende vijfde afle vering voorzeker verheugen in een bijna overweldigende be langstelling vanuit het wereldje zelf. Wat deelnemers betreft is de top bereikt; ditmaal moesten zelfs aanvragen geweigerd wor den. „Het ziet er zelfs naar uit, dat we de grootste worden," is is Joop Altorf van de Gusto duide lijk trots. „Het applaus van de ene editie is dan ook nog niet verstomd of we beginnen al met de organisatie van de volgende. Alle plaatselijke verenigingen steken daarvoor de koppen bij elkaar en dat is heel bijzonder. Vroeger was de onderlinge con- curentie zo groot, dat er zelfs soms instrumenten vernield wer- den. Nu zetten we gezamenlijk onze schouders eronder en dat werkt." Wat de goede reputatie betreft, zijn het juist de etra's die het doen, volgens Corine Standaart, afgevaardige van de gemeente in de commissie „De Margriethal is een ideale ruimte en aan de aankleding wordt de nodige aan dacht besteed. We hebben de beschikking over een uitgebreid team betrokken vrijwilligers waardoor alles op rolletjes ver loopt. Bovendien kunnen we fa ciliteiten bieden als goede klee druimtes. Dat zie je lang niet overal." Aan het concours is een wed strijd-element verbonden, maar het gaat om het spel niet om de knikkers. Willem Jongste. Harpe Davids: „Kijk de deelnemers hebben maanden geoefend voor een optreden van tien minuten. Het fatale moment is net zo ze nuwslopend als een examen. Toch is het winnen van een be ker niet het belangrijkst. We wil len simpelweg elkaar en het pu bliek een fantastische dag bezor gen." SCHIEDAM Zijn wie je bent en dat ook ten volle uit dragen. Dit begrip is voor kunstenares Marjo J.C. van Soest de kern van haar leven. Het kan dan ook niet anders, dat die gedachte is terug te vinden in haar tentoonstelling Transito die zaterdag 28 ok tober wordt geopend in het Stedelijk Museum Schiedam. Marjo werd voor deze exposi tie uitgenodigd door de mu seumdirectie onder voorwaar de dat ook zij een kunstenaar zou uitnodigen. Haar keus viel daarbij op de Belgische kunstenaar Patrick Merkaert wiens foto's haar zeer aan spreken. Het werk van Marjo van Soest vertoont de laatste jaren een op vallende verandering. Voorheen waren het vooral afstandelijke observaties van menselijke rela ties. Het leverde schilderijen op in sombere tinten van mannen en vrouwen die elkaar niets meer te zeggen hadden. Samen ver oordeeld tot een uitzichtloze ver houding. Deze benadering staat haaks op het werk dat zij tegen woordig maakt. Vanuit een di recte betrokkenheid in menselij ke en sociale verhoudingen geeft Marjo nu een werkelijkheid weer die emoties oproept. Het kleur gebruik is helder en de toeschou wer moet meer moeite doen om de achterliggende gedachten te begrijpen. - Het valt mij op dat je werk de af gelopen jaren zo 'n grote omslag heeft ondergaan. Het is warmer, emotioneler en poëtisch. Ervaar je dat zelf ook zo? „Ja inderdaad. Het is veel intu ïtiever, van binnenuit. Ik pro beer meer met de kwetsbaarheid van het leven zelf bezig te zijn. Hoewel dat vroeger ook wel aanwezig bezig was verwerk ik het nu in mijn schilderijen." -Het schilderij Little girl blue' dat op de tentoonstelling te zien zal zijn, is volgens mij een goed voorbeeld van je huidige uitgangs punt. „Het tedere van de titel zegt min of meer al wat ik ermee bedoel. De kinderhandjes die er op staan afgebeeld vormden tijdens het schilderen onbewust een pa troon op de achtergrond. En dat is voor mij het dubbele van het leven. De kwestbaarheid van die handjes en de blauwdruk die het eigenlijk al van het begin mee krijgt. Een patroon dat al vast ligt." -Dat wil je met de Piëta, die je in 1992, maakte eigenlijk ook al ver tellen. „Als kunstenaar wil je alles mooier maken dan het is. Als je dan constateert dat de realiteit van alledag dat tegenspreekt dan loop je als het ware met je kop tegen een muur. Met de Piëta laat ik zien dat ik als kunstena res alleen met mijn penselen aan de eindeloze spiraal van verdriet iets kan doen." -Is je kijk op de wereld dan zo deprimerend. "Nee juist het feit dat ik beel dend bezig ben en daar veel aan dacht aanbesteed, waardoor het lang duurt voordat een schilderij af is, is voor mij een positief teken. Het betekent dat niet al leen bij mij, maar in de gehele samenleving een veerkracht be staat zodat het leven voortgaat. Het is zeker niet hopeloos." - Als water dat zijn bron verlaat en in zijn stroom alleen maar water wenst te zijn'. Met deze laatste regel van je gedicht dat in de catalogus van Transito is opge nomen, wind je er geen doekjes om dat het kunstenaarschap de kern van je leven is. „Het uitgangspunt van mijn be staan is het volledig zijn wie je bent. Het gaat om de intensie waarmee je jouw leven inhoud geeft en het maakt niet uit of je nou kunstenaar bent of iets an ders." -Dat klinkt nogal spiritueel. „Met zaken als meditatie of der gelijke heb ik mij nog nooit bezig gehouden. Het gaat gewoon om zijn wie je bent. Leven vanuit je bron. Als je zo kan leven dan heb je je kern bereikt. Dan is de noodzaak van het zoeken naar een doel niet meer noodzakelijk en kan je je gelukkig voelen." - Wat was de reden om fotograaf Patrick Merckaert uit te nodigen deel te nemen aan Transito. Ging je belangstelling uit naar iemand die bezig is met fotografie. „Ik heb Patrick gevraagd omdat zijn werk me aansprak, niet om dat hij fotografeert." -Ik vind het opmerkelijk dat Pa trick net als Gerard, je echtgenoot die ook fotografeert, naar verstil ling en vervreemding in zijn werk zoekt. „Dat heb ik zelf nog niet zo gezien. Maar nu ik er over na denk bestaat er inderdaad een overeenkomst. Patrick toont in het museum foto's die gemaakt zijn van stilgezette televisiebeel den. Het zijn in feite momentop names van een groot vluchtig geheel. Ook Gerard richt zijn fototoestel op een detail maar dat is dan wel heel erg abstract. Het is gewoon toeval dat ik een fotograaf uitnodigde. Het gaat bij mij. net als bij Patrick uitein delijk om kunst om het leven en niet om kunst vanwege de kunst." Patrick Merckaert die tijdens het gesprek met Marjo aanwezig is, vertelt dat hij verrast was door de uitnodiging voor Transito. „Ik kende Marjo en haar werk niet." -Je maakt foto 's van televisiebeel den die je zodanig manipuleert dat ze een eigen leven gaan leiden. Kan je ook uitleggen waarom je zo werkt. „Ik ben al geruime tijd bezig met deze manier van fotograferen. Voorheen maakte ik abstracte foto's. Dat waren vergrote frag menten uit de wereld. Om pre cies te zijn waren het onder meer details van muren en gebouwen. Maar eigenlijk maakt het niet uit waar ik het onderwerp vind. Wel is het zo dat televisie een onder deel van onze wereld is gewor den die mede ons leven bepaalt. In mijn werk verander ik die beeldvorming door een frag ment, nieuwe energie te geven, zodat een ander beeld wordt ge vormd." - Wat wil je daar dan mee zeggen. „Mijn bedoeling is het beeld heel individueel te maken. De kijker vult het in. Die kan er in zien wat hij wil. De gezichten op de foto's zijn niet herkenbaar als manne lijk of vrouwelijk. Bij vorige in stallaties hield ik de ruimte rond om donker, waardoor de bezoe ker van de expositie zich direct betrokken voelde bij het beeld. Omdat het licht in het Stedelijk Museum Schiedam zo mooi is, heb ik besloten de foto's te plaatsen in een gele omgeving, die aan de bezoeker toch veel intimiteit verleent." De tentoonstelling Transito, ge organiseerd in het kader van de reeks 'Op uitnodiging' loopt van 28 oktober tot en met 26 novem ber. Voor de catalogus, verkrijg baar aan de balie, betaalt men vijftien gulden. SCHIEDAM Carl Friedman komt op vrijdag 27 oktober als eerste auteur in de nieuwe reeks Schrijversavonden naar Schie dam. Zij werd in 1952 te Eindho ven geboren en schreef tot nu toe een tweetal romans: Tralievader en Twee koffers vol. Friedman bracht een groot deel van haar leven door in Antwer pen. Van huis uit journaliste/ vertaalster debuteerde ze in 1991 met Tralievader, over een naoor logs gezin waarvan de vader ge traumatiseerd uit een concentra tiekamp is teruggekeerd. Dit de buut leverde Carl Friedman de nodige lovende recensies op. In '93 verscheen Twee koffers vol, over de 20-jarige, joodse Chaja die in Antwerpen als kin dermeisje bij een chassidische fa milie gaat werken om haar stu die Filosofie te bekostigen. Haar vader is op zoek naar twee kof- fers vol boeken en foto's die hij in de oorlog ergens in Antwer pen heeft begraven. Criticus Ca- rel Peeters noemde het boek in Vrij Nederland 'schitterend'. Twee koffers vol is inderdaad zeer moeite waard. Uiterst hel der en bondig (soms zou het zelfs iets wijdlopiger mogen) be schrijft Carl Friedman de weder waardigheden van Chaja: de twijfels over het joodse geloof, de verbondenheid met de kleuter Simcha en de gesprekken met de oude heer Apfelschnitt. Jammer is wel dat ook Friedman een zeer clichématig beeld schetst van Friedrich Nietzsche. Deze Duitse filosoof is de grote passie van Sophie, een vriendin van Chaja. En uiteraard wordt Sophie tenslotte ontmaskerd als een antisemitische jongedame. Een beetje gemakkelijk... De kracht van het boek ligt in de souplesse waarmee Friedman grote en kleine kwesties met el kaar verbindt en de trefzekere stijl die zij hanteert. Een frag ment over de vaderfiguur: „Hij was lang en lenig. Mijn moeder beweerde dat ze hem in een straat met honderd mensen kon herkennen aan zijn manier van lopen. 'Hij beweegt vanuit zijn heupen', zei ze trots. 'Andere mannen hebben dat niet, die ko men niet van de grond.' Hij maakte inderdaad een jongens achtige indruk. Wanneer hij zijn hand in broekzak stak, ver wachtte je dat er eindjes touw, wilde kastanjes en voetbalplaat jes uit tevoorschijn zouden ko men." De bijeenkomst met Carl Fried man vindt plaats in het filiaal van de Openbare Bibliotheek in de Blauwe Brug. Aanvang 20.15 uur, kaarten kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar bij de biblio theek aan het Bachplein en boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland (hier zijn ook passé partouts te koop voor 17,50, voor alle Schrijversavon den van dit seizoen). (BW) SCHIEDAM Voor de jeugd wordt zaterdag 28 oktober in De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 Trompet voor een Olifant' opgevoerd. In deze voorstelling, naar een boek van Max Velthuis, zijn Olifant en Krokodil buren. Krokodil is muzikant en oefent de hele dag op zijn viool, tot ergernis van Olifant. Olifant doet zijn beklag, maar Krokodil kan hier geen begrip voor opbrengen. Olifant heeft de oplossing; hij wordt ook muzikant, schaft zich een trompet aan en oefent ook de hele dag. Nu heeft Krokodil veel last van zijn buurman. Ze zijn beiden niet meer voor rede vatbaar en de zaak escaleert. In deze jeugdvoorstelling die geschikt is voor vier- tot negen-jarigen, wordt op speelse wijze tolerantie en vriendschap aan de orde gesteld. Aanvang: 14.00 uur; toegang: 7,50. Kaarten zijn te bestellen bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnum mer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Docenten van Muziekschool Annelies geven sinds het begin van dit jaar ver schillende muzieklessen in het verenigingsgebouw van Wijk- en Bewonersvereniging Woudhoek. Iedereen vanaf vier jaar kan zich aan melden voor piano, gitaar of keybordles. De lessen worden gegeven op vrijdagmiddag. Daarnaast is vorige maand een blokfluitgroepje gevormd waar van de jongste vier4jaar is en de andere kinderen tussen de zeven en negen jaar. Bij voldoende aanmeldingen zijn in overleg an dere dagen mogelijk. Voor groepsles keybord berekend de muziekschool 35 gulden per maand en voor privéles 57,50 per maand. Voor meer informatie Muziek school Annelies, tel. 4730858. SCHIEDAM De aquariumvereniging 'Natuurgenot in huis' houdt zaterdag 28 oktober open huis in het onderkomen aan de Vliegenstraat 70. Liefhebbers kunnen dan video's bekijken en infor matie inwinnen over zowel zoet- als zout-water aquaria én over vijvers. De open dag begint om 12.00 uur en de toegang en koffie zijn gratis. SCHIEDAM Om de enige, originele, echte Britse sfeer te proeven hoeven Schiedammers zich deze week geen duur retourtje Engeland aan te schaffen, liefhebbers van swinging Londen kunnen gemakkelij ker en veel voordeliger dichtbij huis een bezoek brengen aan de Albert Heijn in het Hof van Spaland. Die zaak staat momenteel helemaal in het teken van het koninkrijk waar queen Elisabeth de scepter zwaait. Alle medewerkers zijn helemaal in stijl gekleed, een doedelzakspeler zorgt voor passende achtergrondmuziek en de klan ten kunnen de favoriete lekkernijen proven van Lady Dy en haar landgenoten. Aan de Britse week is bovendien een prijsvraag verbon den waarmee een maar liefst een zesdaagse trip naar schotland te winnen valt. Gezien op tv! Op de foto van rechts naar links: Jetty Vis, Corinne Standaart, Erik van leeuwen. Joop Altorf en Willem Jongste. Zoektocht naar overzicht in door NANS WOLTERS chaos Tot nu toe heeft Friedman twee boeken gepubliceerd. een scène uit 'trompet voor een Olifant' (foto: Gerrit Serné). Dé trend van dit moment: de Titanflex, de meest buigzame bril ter wereld. U kunt er mee doen wat u wilt, de originele vorm is zó weer terug.Titanflex, ongelooflijk sterk en flexibel! De beste 2aak voof je ogen. SCHIEDAM, Hoogstraat 17.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 11