Realisering lage huren vraagt om extra inspanning NVM hypotheekshops houden open huis s !i f! atjL Onderzoek goedkoop bouwen in Zuid-Holland Extra geld voor vier grote stedei Een projekt van Aannemingsmaatschappij ABreur en Zn bv WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 4C-455 Het is momenteel vrij wel ondoenlijk om zon der subsidie woningen te bouwen waarvan de huurprijs is op te bren gen door de laagste in komensgroepen. Alleen kleine laagbouwwonin- gen voor senioren zijn in de meeste gevallen be taalbaar. Het realiseren van nieuwbouwwoningen met lage huren kan, maar vraagt om een ex tra inspanning van alle betrokken partijen. Dit blijkt uit het onderzoek 'Goedkoop bouwen in de provincie Zuid-Holland' dat de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting Rotterdam in samenwer king met het adviesbu reau Ter Haar Bouwad- vies uit Schiedam heeft verricht in opdracht van de Provinciale Commis sie Volkshuisvesting in Zuid-Holland. Het onderzoeksrapport werd 18 oktober aan de voorzitter van de Provinci ale Commissie Volkshuis vesting. de Zuidhollandse gedeputeerde Jaap Wolf aangeboden. De commis sie waarin onder meer alle regio's van Zuid-Holland bestuurlijk zijn vertegen woordigd. zal nader bezien hoe aanbevelingen uit het onderzoek in de praktijk gebracht kunnen worden. Zeker nu het rijk de ex ploitatiebijdragen voor so ciale huurwoningen heeft afgeschaft, valt het sterk te betwijfelen of huurwonin gen in de toekomst nog betaalbaar blijven. Betaal bare woningen zijn wonin gen waarvoor de huurders in voorkomende gevallen nog in aanmerking komen 8r OB voor individuele huursub sidie (de zogenaamde 700 gulden-grens). De Provinciale Commissie Volkshuisvesting heeft be gin dit jaar dan ook op dracht gegeven voor het onderzoek naar hel bou wen van goedkope wonin gen zonder subsidies. Cen trale vragen in het onder zoek waren onder welke condities hel gemeenten lukt om goedkope projec ten te realiseren en welk kwaliteitsniveau daarbij gerealiseerd wordt. Welke aanvangshuren zijn zonder subsidies te realiseren en voor welke doelgroepen zijn deze woningen vervol gens beschikbaar'? Senioren In totaal 22 sociale huur- en 5 sociale koopplannen uit I993 en I994. verdeeld over diverse soorten van gemeenten in Zuid-Hol land zijn in het onderzoek opgenomen. Er werd een onderscheid gemaakt tus sen laagbouw en meerge- zinsbouw. En binnen die twee catego rieën weer tussen gebrui kers: senioren of gezinnen. Het blijkt dat zonder sub sidies alleen kleine laag- bouwwoningen voor se nioren betaalbaar kunnen worden gebouwd. De tota le stichtingskosten van een heel eenvoudige senioren woning kunnen onder re delijk ideale omstandighe den 120.000 gulden bedra gen. De aanvangshuur is dan 670 gulden per maand. Goedkope laagbouw een gezinswoningen zijn te rea liseren voor 37.500 gulden. De huurprijs komt dan te liggen op circa 770 gulden. Onder gunstige omstan digheden bedragen de stichtingskosten van goed kope 3-, en 4-kamerwonin- gen in de meergezinsbouw 142.000 gulden. De grond- kosten zijn lager dan in de laagbouw. Daar staat te genover dal er meer bijko mende kosten zijn zoals hel architectenhonorarium en renteverliezen. De huurprijs bedraagt in het gunstigste geval 790 gul den. De huurprijs voor se niorenwoningen in meer gezinsbouw ligt iets lager: 735 gulden per maand. Uit het onderzoek blijt dat in de laagbouw meer woonruimte/gebruiks ruimte wordt geboden ten opzichte van de meerge zinsbouw. De aanneem- som wordt gedrukt door besparingen op materiaal gebruik en uitrustingsni veau. Bergingen worden soms niet onderheid. Duurzaam Duurzaam bouwen krijgt nog nauwelijks aandacht. Zolders worden niet inge richt. De versobering zoals bij de laagbouw komt bij de meergezinsbouw niet voor. Men bouwt dikwijks in gebieden waar nieuw bouw een meerwaarde voor de wijk moet opleve ren. Veel aandacht gaat derhalve naar de buiten kant van hel gebouw. Ook de gemeenschappelijke verkeersruimte moet er verzorgd uitzien ter voor koming van vandalisme en onveiligheid. Aanbevelingen De onderzoekers doen een aantal aanbevelingen om in de toekomst zo goed koop mogelijk te kunnen bouwen. Zij bepleiten een integrale aanpak van bouwplannen. Alle part ners in hel plan moeten de ambitie hebben om goed maar goedkoop te bou wen. Van de gemeenten wordt gevraagd de grond- prijzenpoliliek zodanig aan te passen dat efficiënt grondgebruik wordt gesti muleerd. Opdrachtgevers en ontwerpers moeten meer gebruik maken van reeds gemaakte ontwerpen en bestekken en van door aannemers ontwikkelde standaardtypen. Een huis kopen is een keu ze voor jaren, soms zelfs voor de rest van het leven. De financiering van een eigen huis is veelal afhan kelijk van een hypotheek. Maar welke hypotheek moet het worden? De keus is groot en daardoor niet zo eenvoudig. Want een hypotheek heeft grote in vloed op de manier van leven. Het is meer dan éen lening. Een hypotheek is een persoonlijk geldplan. Een deskundig advies is in dit geval geen overbodige luxe. Om op alle vragen over toekomstige en huidi ge hypotheken antwoord te geven, openen zaterdag 4 november bijna alle NVM Hypotheekshops in Nederland hun deuren. De laatste jaren is de hy potheekmarkt volop in be weging. Het aanbod van hypotheken is omvangrijk. In Nederland bestaan mo menteel zo'n 500 varian ten. Daarom hebben te genwoordig meer en meeer mensen behoefte aan goe de en vooral objectieve in formatie. Hoeveel geld kunnen we aan wonen uit geven'' Is de laagste rente nu wel hel meest gunstige? Kan ik mijn hypotheek tussentijds verhogen? Is het mogelijk de huidige hypotheek mee te nemen naar een nieuwe woning? Deze en nog veel meer vra gen dienen eerst duidelijk te worden beantwoord, voordal een keuze voor een hypotheek gemaakt kan worden. Niemand wil immers later onplezierig verrast worden. Een hypo theek moet exact iemands levenssituatie passen. Bij de keuze voor een hypo theek is pesoonlijk advies op zijn plaats. De adviseur bij de NVM Hypotheeks hop helpt u bij die keuze. Voor de berekening van zo'n persoonlijk geldplan maakt de NVM Hypop- theekshop-adviseur bo vendien gebruik van een geautomatiseerd hypo- theek-offerteprogramma: het NVM-Stappenplan. Advies Met behulp van dit pro gramma selecteert hij de voor u beste hypotheek- vorm. Het resultaat van de ene stap bepaalt de manier waarop de volgende ver loopt. Eerst wordt gekeken naar wat iemand wil betalen om te kunnen wonen. Daarbij houdt de adviseur reke ning met persoonlijk inko men. belastingvoordelen, aflossingswijzen. voor waarden en verslrekkings- normen. Uilgaan van het rentepercentage alleen is bij een hypotheekbereke ning niet voldoende. Het is belangrijk van tevoren te bepalen hoeveel iemand maandelijks aan lasten kan en wil betalen. Nu, maar ook in de toekomst. Zo wordt voorkomen dat deze klant over enkele ja ren geldproblemen krijgt. Iedere maand meer uitge ven dan het budget toelaat geeft geen woongenot. De volgende stap in hel advies is het berekenen van hel maximale aan aan biedingen van geldver- slrekkers. Deze selectie ge beurt onafhankelijk van banken en verzekerings maatschappijen. Zo krijgt de klant de meest gunstige en bovendien een op maat gesneden hypotheek. Het NVM-Stappenplan is niet alleen interessant voor ko pers van een nieuw huis. Ook mensen die willen na gaan of hun hypotheek in de huidige situatie nog wel zo gusntig is, kunnen er hun voordeel mee doen. Vrijblijvend Bij alle NVM Hypotheeks hops is hel advies dat u krijgt vrijblijvend en gra tis. Ook tijdens hel open huis op zaterdag 4 november. Vanaf 10.00 uur vindt u daar de adviseur die ant woord geeft op al uw vra gen. Inmiddels hebben .veel mensen die een hypo theek zoeken de weg welen te vinden naar de NVM Hypotheekshop. Bellen voor meer informatie of voor het maken van een afspraak kan ook naar de gratis infolijn 06-0767. De Europese Cormis- sie heeft 26 miljoen»ul- den toegekend oor Amsterdam, Roter- dam, Den Haag en Utrecht voor het rali- seren van hun Urian- -plannen. Deze gaden komen extra besoik- baar, bovenop de oor Brussel in juni ^toe gekende 20 miljoengul den voor Urban-iro- jecten in Amsteiiam (Bijlmermeer) en )en Haag (Schilderswjk). Dit heeft de proect- staatssecretaris groe-s- tedenbeleid mr. J. Kohnstamm tijden de behandeling van dtbe- groting van Binien- landse Zaken vtrige week in de TweedeKa- mer bekend gemaxt. De Urban-gelden tor- den door de vier gote steden gebruikt oor kleinschalige projeten op het gebied ran werkgelegenheid, sbo- ling, leefbaarheid en veiligheid in de wijlen. Deze 26 miljoen gullen worden in overleg net de vier steden en de Eu ropese Commissie op basis van projectvtor- steilen aan de stelen toegekend. Met deze extra onler- steuning geeft de Eiro- pese Commissie eensti mulans aan het Neler- lands grote-sledetbe- leid en dus de vitaise- ring van de gote steden. Veel geld voor meibels- Volgens het consunente- nonderzoek dal in op dracht van de Centrale Brachevereniging Wmen is verricht hebben we in I994 we 7,5 miljoen grote meubelstukken aange schaft, waaraan in totaal 6,l miljard gulder werd uitgegeven. 4 itJ Binnenkort start de bouw van 35 koopap partementen in de Dudok-Hav residentie in het centrum van Schiedam. Een markant pand waarvan niet alleen de gele kleur van de gevels opvallend is maar de hele uitstraling en architectuur van het gebouw bijzonder zijn. De karakteristieke gevels zullen bij de ver bouw dan ook geen wijzigingen onder gaan. Om de oorspronkelijke sfeer te handhaven zal de met marmer afgewerkte entreehal eveneens worden gehandhaafd. Voor het overige zal het gebouw binnen echter volledig veranderen. Er worden 35 luxe koopappartementen gebouwd met een koopsom vanaf 163.500.- v.o.n., waarvan 9 appartementen met eenmalige subsidie van 5000. De opzet van de appartementen is zeer gevarieerd. Dit geldt zowel voor de ligging, het uitzicht en de indeling. Spreekt het wo nen in een dergelijk sfeervol gebouw u aan en stelt u tevens prijs op de aanwezigheid van moderne voorzieningen als lift, eigen c.v.-installatie, videofooninstallatie, dan is dit voor u een uniek aanbod. Wij willen u graag (opnieuw) kennis laten maken met dit bijzondere projekt. Iedere zaterdag is het infocentrum in de entreehal aan de Gerrit Verboonstraat geopend van 11.00 uur tot 13.00 uur. Op donderdagavond 26 oktober a.s. is er tevens een speciale gelegenheid om een kijkje te komen nemen in het gebouw. Van 19.00 uur tot 21.00 uur geven wij u graag meer informatie. Bent u op beide tijdstippen verhindert? Bel ons dan voor meer informatie of de uitge breide brochure. Voor inlichtingen en verkoop: MAKELAARDIJ RUBENSPLEIN BV Rembrandtlaan 2 3117 VJ Schiedam tel.: 010-2731222 Atta Makelaars Haringvliet 82 3011 TG Rotterdam tel.: 010-4114644 35 KOOPAPPARTEMENTBIOUDOK-HAV DEMIE IN SCHIEDAMCEM iïïk

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 24