SCHIEDAM 't Sterretje straalt 1 or Feestdag De Erker brengt culturen bijeen KUNSTGEBITTEN Opbrengst aktie Wilde Ganzen valt tegen Scouts de lucht in Brandwonden Stichting Reformatie-herdenking BrilStudio Mosseltocht zeekadetten Introspace in museum Cursus over de gezondheidszorg Dansen en klussen Activiteiten voor ouderen Schiedams uiterlijk blijft mannenaangelegenheid VERINGMEIER TANDTECHNIEK Try out's Lebbis Jansen in De Teerstoof uitverkocht Zaterdag van 10.00 - 16.00 uur Dinsdag gesloten. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 43-1442 SCHIEDAM De kadetten van het Schiedamse korps heb ben hun zeilseizoen afgesloten met de traditionle Mosseltocht. Een groot deel van de vloot ging onder begeleiding van het vlag- geschip, de Van Versendaal, richting Zeeuwse wateren. Van uit de tijdelijke thuishaven in Bruinisse werd gezeild en geoe fend. Een echte 'man over boord' oefening scherpte de ideeën over veiligheid op het wa ter nog eens aan. De kadetten gingen zondagochtend mosselen plukken en eten. Aan boord van de Jules Verne op de Rotterdam se wateren vierde intussen het Zeekadetkorps Nederland haar 40-jarig bestaan met de sponsors en genodigden, waaronder staatssecretaris Erica Terpstra. SCHIEDAM Fantasti sche architectuur, vurige vlakten en een wenend eiland, dit en nog veel meer zaken die behoren tot de 'binnenwereld' van mensen zijn met ingang van 28 okto ber te zien in het Stedelijk Museum. Aan de expositie nemen tien kunstenaars deel, waaronder Anke Reevers, Gerhard Lentink en Ansuya Blom. De tentoonstelling draagt de titel Introspace, hetgeen een samentrekking is van de En gelse begrippen introspectie en space. Volgens de samen stellers van Introspace toont de expositie verschillende factoren die in discussies over kunst steeds weer boven tafel komen. Ten eerste toont het de speurtocht naar de kern van het individuele bestaan en voorts komen onderwer pen als 'ruimte in het heden daagse bestaan' aan de orde. De tentoonstelling is tot en met 26 november in het Ste delijk te zien. SCHIEDAM In november start in verpleeghuis DrieMaas- Stede een cursus van vijf bijeen komsten, waarin belangstellen den zich kunnen oriënteren op vrijwilligerswerk in de gezond heidszorg. De cursus wordt ge geven door (jocenten van Thuis zorg, het RIAGG, het maat schappelijk werk en het ver pleeghuis. De cursus behandelt thema's als omgaan met mensen met een lichamelijke ziekte of handicap, omgaan met sterven den en ernstig zieken en waar liggen de mogelijkheden en gren zen van de vrijwilliger? Geïnte resseerden kunnen een cursus folder aanvragen of een afspraak maken met Yvonne Scheper of Annemarie van Leeuwen, tele foon 4278123/4278177. SCHIEDAM Op de dinsdag middag van 14.00 tot 15.30 uur gaan voortaan de voetjes van de vloer in wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennestraat 32. Onder leiding van dansmeester Jan van Twist worden alle dan sen op een gezellige wijze door genomen voor zowel beginners als gevorderden. De kosten bedragen 9,- per maand. Om te kunnen starten met de cursus 'Klusjes in en rondom het huis', zijn nog enke le deelnemers nodig. De cursus kost 15,- per maand en wordt gehouden op dinsdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met De Erker, te lefoon 4267767. SCHIEDAM In dienstencen trum De 4 Molens aan de Nieu we Damlaan 766 organiseert Ouderenwerk zaterdag 28 okto ber een dansavond. De avond begint om 19.00 uur en de entree bedraagt 2,-. In de cursus 'Sehbonheidsverzorging' in Wijkpost-Zuid aan de Oude Maasstraat 22 wordt aandacht besteed aan het belang van schoonheid en haarverzorging op ouderé leeftijd. De cursus kost 5,- per bijeenkomst (inclu sief materiaal). Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de wijkpost, tele foon 47055003/ 4735764. SCHIEDAM Het beroemdste eetcafé van Schiedam, 't Sterretje, heeft sinds kort nieuwe eigenaren. Het trio Theo van der Graaf, Peter Heerden en Louis Mulder willen van het restaurant weer een uit gaansgelegenheid maken. Volgens Heerden moet de gezelligheid 's avonds terugkeren. „We organiseren daarom af en toe thema avonden, zoals met het Tarwebokbier, de mosselen of de Beaujolais Primeur. In het café is er op die avonden ook levende jazzy-muziek om de stemming er goed in te brengen." Het is de bedoeling van Heerden dat de klant zich te gast voelt in hun drink- en eetgelegen heid aan de Buitenhavenweg 180. Dat de bediening er netjes uitziet en te onderscheiden is van de klanten, hoort daar ook bij. Vandaar dat het 15-koppig personeel sinds kort gestoken is in een gestreepte blouse en donkerrode lange schort. In het café, dat al bestaat sinds 1859, worden acht soorten bier uit het vat getapt, waaronder Wieksche Witte, Murphy's (Ierse stout) en Amstel Malt. Het restau rant heeft een lange traditie in spare-ribs en satéh. 't Sterretje heeft naast de benedenverdieping, die altijd open is, ook boven twee zalen, die gereserveerd kunnen worden voor recepties, bruiloften en andere feesten. De één is ingericht als Mexicaanse gelegenheid compleet met cactussen, felle kleuren, sombrero's aan de muur en zeer veel planten. In een hoekje boven de smalle trap spelen twee met sombrero's getooide teddyberen op hun gitaren. In de andere receptiezaal, de heksenzolder, kijken drie grote en lelijke feeksen op hun bezemstelen vanuit de nok de ruimte rond. Hun tronies staan onvriendelijk, maar van de sfeer in 't Sterretje kan dat niet gezegd worden. Üü^PiT, SCHIEDAM Als het aan de leden van de onlangs in het leven geroepen nieuwe Wel standscommissie ligt, zal Schiedam in de toekomst er esthetischer uit gaan zien. Geen monotone huizenblok ken meer, maar architectuur die een groot deel van de be volking aanspreekt. Daarbij zal onder meer ook worden gekeken naar het kleur-(wan- )gebruik waarmee sommige gebouwen tegenwoordig zijn 'opgefleurd'. De huidige Welstandscommis sie is een samenvoeging van de al jaren bestaande Wel stands- en Monumentencom missies. Het gemeentebestuur besloot tot dit samengaan om daarmee krachten te bundelen die het uiterlijk van de stad een forse impuls kunnen ge ven. De taak van de werkgroep, om schreven in de nota 'Zorg voor het uiterlijk van de stad', gaat uit van zogenaamde welstandsre- gels. Initiator is wethouder Adri Reijnhout van onder meer stads en organisatievernieuwing. Zijn verwachtingen over de nieuwe commissie zijn hoog gespannen. Reijnhout: „Niet alleen uit effï- ciency-overweging maar ook om te vermijden dat er een kunstma tig onderscheid ontstaat tussen beide, aan elkaar verwante on derdelen (welstand en monu ment), kwam de samenvoeging tot stand. Bovendien werd het tijd dat commissieleden die ja renlang betrokken waren bij be oordelingen plaatst maakten voor anderen en dat heeft inmid dels zonder problemen plaatsge vonden." Samenstelling De wethouder zegt bijzonder ge- lukkig te zijn met de samenstel ling van de commissie. Een van de leden is restauratie-architect Peter van Velzen, die ruim acht jaar als Schiedamse ambtenaar direct betrokken was bij de Mo numentencommissie. Hij wordt in de Welstandscommissie even tueel terzijde gestaan door een adviserend groepje deskundigen. Van Velzen werkt tegenwoordig als zelfstandig restauratie-archi tect. Reijnhout: „Daarnaast zijn een aantal personen aangetrokken die dezelfde zienswijze, op het gebied van architectuur en wo ningbouw, delen met het ge meentebestuur. Dat betekent onder meer mooie architectuur op een menselijke maat waarbij de woonomgeving wordt betrok ken." Voorzitter van de Welstands commissie is de heer G. Schoen makers, vele jaren wethouder van Cultuur en Stadsvernieu wing in Middelburg. Adri Reijn hout steekt niet onder stoelen of banken dat hij van hem veel verwacht. „Schoenmakers was direct betrokken bij de vernieu wing en renovatie van het cen trum van Middelburg en zijn kennis kunnen wij goed gebrui ken voor het historische hart van Schiedam. Daarnaast was hij de initiatiefnemer voor enkele ten toonstellingen over hedendaagse kunst." Het derde lid, architect Henk Klundert, heeft zijn spoor nagelaten in een groot aantal ontwerpen. De laatste tien jaar bouwde hij een omvangrijk oeu vre op van grote utiliteitsbouw. Daaronder zijn winkelcentra en theaters. Ook ontwierp hij de Weenatoren, het Gemini ge bouw en de Boompjes in Rotter dam. Architect R. Ruoff is voor de nieuwe Welstandscommissie een oude bekende. Hij was na melijk al lid van de vorige werk groep en was bij het Gemeente lijk Adviesbureau Amsterdam verantwoordelijk voor de esthe tische kwaliteit van de ontwer pen. Plezier Het is volgens Adri Reijnhout de bedoeling dat de Welstandscom missie een discussie aanzwengelt met de Schiedammers, waarbij de vraag gesteld zou kunnen worden 'wat vindt u nou mooi in de stad en naar wat gaat de belangstelling uit.' De wethou der omschrijft 'bouwen in een menselijke maat' als het achter wege laten van hoogbouw, geen truttigheid, een andere benade ring van de architectuur en de woomomgeving. „Geen möno- tone rijen, wel op elkaar afge stemde bebouwen, zodat toch een zekere uniformiteit wordt bereikt. Kortom, het moet een plezier worden om in Schiedam te wonen." Uitgaande van het gegeven dat architectuur ook kunst is, is bij de samenstelling van de commis sie tevens een kunstenaar aange trokken. Reijnhout: „Onze keus viel daarbij op stadgenoot en beeldend kunstenaar Sjef Hen- derickx, naar mijn mening een uitstekende aanwinst." Evenals de stadsbestuurder blijkt ook Henderickx razend enthousiast te zijn over de sa menstelling van de groep. Naar zijn mening zal de nieuwe aan pak ongetwijfeld zijn vruchten SCHIEDAM In het kader 'Culturen als Buren' organi seerde wijkcentrum De Erker afgelopen zondag een intercul turele manifestatie. Behalve vele exotische hapjes en drank jes uit bijvoorbeeld Palestina, Marokko, Spanje, Kroatië en Senegal konden bezoekers ook genieten van diverse optredens, zoals dat van een Surinaams vrouwenkoor, een muziek- en dansgroep uit Portugal en een groep musici, die de sas (Turks instrument) bespeelden. In de verschillende workshops in het wijkcentrum aan de Jan van Avennestraat kon men deelnemen aan Grieks en Spaans dansen, panfluit bou wen en Afrikaanse ritmes leren op de djembé, een soort trom mel. Kofi Ayivor (55) uit Gha na gaf les in deze workshop. Hij start binnenkort een cur sus, waarvoor nog plaatsen be schikbaar zijn. Naast de djem bé bepeelt Ayivor meer dan vijftig trommels zoals bongo's, conga's, dumdum of de atshi- go, ook een Afrikaanse trom mel. Maar ,de djembé is zijn favoriet. „Ik ben verliefd op deze trommel. Hij is meer dan 80 jaar oud en ik kreeg hem eens van een compleet vreemde op de Dam in Amsterdam. Vier jaar lang oefende ik op het Centraal Station. Doordat mensen op mijn drumspel rea geerden, werk ik aangemoe digd om nog beter en gevari- ëerder te spelen." Ayivor is een ware drumkun stenaar. Van Hollandse mee zingers tot house, van dixie- landmuziek tot gospel: hij to vert met zijn vingertoppen, handpalmen en vlakke handen alle mogelijke geluiden uit zijn trommel, soms begeleidt door zijn hese stem. Toch denkt hij dat iedereen de djembé kan be spelen. „Als je maar ontspan nen bent. Om te drummen, moet je relaxed zijn. Daarom leer ik mensen eerst het ritme." In de muziek, is iedereen, vol gens hem gelijk. „Zwarten zijn niet beter dan blanken, of andersom. Ieder een heeft hetzelfde ritme. Mijn hart slaat hetzelfde als dat van een blanke. Zolang dat zo is, heeft iedereen gevoel voor mu ziek." afwerpen. „Vooral omdat er af spraken zijn gemaakt met ge meentelijke afdelingen die zich bezighouden met stedebouw. Op die manier worden krachten ge bundeld die ten goede komen aan de uitstraling van de stad, want daar gaat het tenslotte om. Overigens functioneren wij als commissie geheel zelfstandig. Het gemeentebestuur geeft ons alle vrijheid. Nieuw tijdperk Henderickx: „Ik ben geen archi tect en geen deskundige op het gebied van allerlei (bouw)proce- dures en juist daardoor kan ik vanuit mijn discipline onbevan gen deelnemen aan de Wel standscommissie. Ik hoop dat mede hierdoor een ontwikkeling opgang komt die kunst en archi tectuur laat samengaan en als ik mij niet vergis zitten we daar voor in het juiste tijdperk. Dat signaleer ik niet alleen bij stads bestuurders maar ook bij projec tontwikkelaars. Vooral bij de laatste categorie lijkt de gedach te dat het alleen maar om winst moet gaan enigszins te verande ren ten gunste van aantrekkelijk en leefbaar. Eigenlijk zouden zij dat moeten zien als een morele verplichting die zij hebben ten opzichte van volgende genera ties." Volgens Henderickx werd de be trokkenheid van alle partijen on langs al duidelijk tijdens de pre sentatie van het Spinhuispad- project. „De intentie het uiterlijk van de stad een beter image te geven is er. Alleen zal die veran dering niet van de ene op de andere dag zichtbaar zijn." Uitgaande van het gegeven dat het aantal vrouwelijke inwoon sters in Schiedam tot de meer derheid behoort, is het opval lend dat dit niet tot uiting komt in de samenstelling van de com missie. Het zijn anno 1995 toch weer mannen die voor de ko mende eeuw bepalen hoe de stad er gaat zien SCHIEDAM Ter ondersteu ning van Sahelprojecten bezocht stadgenoot Huub Stapel al ver schillende malen Mali. In het dorp Dankourou legde hij sa men met de plaatselijke bevol king een dam aan, waardoor het mogelijk werd de levensstan daard van de mensen daar aan zienlijk te verbeteren. Door het stuwmeer dat ontstond kan nu visteelt op gang komen en door het bevloeien van de grond kan landbouw worden bedreven. Tij dens het verblijf van waterbouw kundige Povel in Dankourou was het afzien. „De levensom standigheden zijn zeer primitief en de meest elementaire zaken ontbreken. De tot stand koming van de eenvoudige dam blijkt een geweldige stimulans voor de bevolking om onder meer pro ducten te gaan kweken die zij op de markt kunnen verhandelen. Bovendien zal de gezondheid van zowel de mensen als het vee toenemen. Niet alleen omdat er nu water is, maar ook omdat daardoor meerdere soorten groenten verbouwd kunnen wor den." Dorpshoofden van andere woongemeenschappen in de om geving van Dankourou waren zo enthousiast over de dam, dat zij Huub Povel vroegen er ook een in hun dorp aan te leggen. Ondanks de barre omstandighe den waaronder het stuwmeer tot stand was gekomen zegde dam- menbouwer Povel toe in Neder land te proberen aan het beno digde geld te komen voor nog twee dammen. Een dam kost on geveer 11.000 gulden. Het programma Wilde Ganzen van de IKON bood spontaan aan de giften die hiervoor wor den gedaan, te verdubbelen. Deze actie loopt ruim een maand en van het bedrag dat nu binnen is kan slechts een halve dam worden gebouwd. Daarom verzoekt Huub Povel Schiedammers die de afgelopen maanden het relaas over Dan kourou in het Nieuwe Stadsblad met belangstelling hebben ge volgd, alsnog voor 1 december) een donatie te storten op girore kening 40000 van Wilde Gan zen,Hilversum. Onder vermel ding Water voor Mali. SCHIEDAM Drie van de vier Schiedamse scoutinggroepen hebben het afgelopen weekend traditiegetrouw deelgenomen aan JOTA. Deze letters staan voor Jamboree On The Air en dat is een evenement waarbij scouts verspreid over de hele wereld de lucht ingaan via de korte en lange golf. De leden van de Tono- en Franciscus Lodewijkgroep logeerden voor de feestelijke gelegen heid van zaterdag op zondag bij de Van Haarengroep. De ruim 200 Schiedammers wisten met vereende krachten en dankzij de apparatuur die gratis ter beschikbaar was gesteld door plaatselijke zendamateurs contacten te leggen met scouts in on dermeer de Oekraïne, Rusland, Finland en zelfs Noord Afrika. Op het programma stonden verder ondermeer nog het districts- Jotaspel (waarbij Schiedam als derde eindigde) én Monopoly, maar dan met straten, lanen, havens en pleinen van de Branders- stad. WATERWEG De Neder landse Brandwonden Stichting houdt in de week van zondag 29 oktober tot zaterdag 4 november een collecte. De opbrengst wordt besteed aan brandwondpreventie, verbete ring van de zorg voor brand wond patiënten, ondersteuning van het wetenscahppelijk onder zoek en het beheer van de Natio nale Huidbank. De stichting is volledig afhankelijk yan vrijwil lige bijdrage zoals collectegiften. Daarom zijn nieuwe collectanten altijd welkom. Belangstellenden kunnen bellen met mevrouw Van Halen, 4731972. Wie meer schriftelijk informatie over de Brandwonden Stichting wil kan bellen met telefoon 0251-275555. SCHIEDAM In de Hoeksteenkerk op de hoek van de Burgemees ter Knappertlaan/Warande wordt vrijdagavond 27 oktober een Reformatie-herdenking gehouden. Spreker is ds. J. Koppelaar, hervormd predikant in Abbenbroek. Verder is er koorzang en samenzang. Er wordt gecollecteerd voor 'Friedenstimme'. De avond begint om 19.45 uur en de toegang is gratis. Het cabaret-duo Lebbis Jansen mag zich in Schiedam in een grote populariteit verheugen. De twee try out voorstellingen - getiteld 'Lange halen, gauw thuis' - die het tweetal geeft in zoldertheater De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 waren vorige week al helemaal uitverkocht. brillen en contactlenzen - Iedere Vrijdag, bij aankoop van een bril een OOgartSCOüSllIt gratis. - De gehele week zijn er oogmetingen mogelijk. - Monturen vanaf f 85,= 's-Gravelandseweg 612, 3119NA Schiedam, Tel 010-4270269 Openingstijden: ma t/m vrij van 09.00 - 17.30 uur. Welstandscommissie op bres voor schoonheid en kwaliteit door NANS WOLTERS De nieuwe Welstandscommissie gaat zich niet alleen buigen over bouwplannen, maar mag ook mede bepalen welke heelden een plekje krijgen in Schiedam. Dat Vrouwe Aleida (zie foto) terecht komt op het Stadserf staat overigens al vast Kofi Ayivor gaf zondag in wijkcentrum De Erker een voorproefje van zijn cursus Afrikaanse percussie reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam 010-4261417 Met vereende krachten wisten de scouts via de langegolf zelfs in Noord Afrika te komen

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 7