M Woonkeuzekrant voor Waterweggemeenten in aantocht r Hoe meer regels, hoe meer ontduikers! r. Klagen mag! Woningzoekenden krijgen ruimere keus huurhuizen Dringend om woonruimte verlegen Woningen die niet in de Woonkeuze- krant staan Wethouders MVS-gemeenten blij met Woonkeuzekrant Stichting Woonruimte bemiddeling Nieuwe Waterweg ADRESSEN VAN DE SOCIALE VERHUURDERS EEN UITGAVE VAN: STICHTING WOONRUIMTEBEMIDDELING NIEUWE WATERWEG Woonbon Voorwaarden "Ik ondersteun dit initiatief van harte!" "Woonkeuzekrant en samenwerking belangrijke stap" "Eigen woningzoeken den beschermen met een hekje" Nederlandse Woonbond stemt in met initiatief corporaties Aanbodsysteem Woningtekort Huursubsidie Plussen en minnen "Corporaties hebben bewezen dat zij goed kunnen samenwerken" DONDERDAG 2 NOVEMBER 1995 44-475 deWoonkeuzekrant Dit is een informatie pagina over huurwoningen in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. De eerste Woonkeuze- krant verschijnt op 9 november a.s. in De Maaskoerier, Groot Vlaardingen en Het Nieuwe Stadsblad. De woningen van particuliere verhuurders worden niet vermeld in de Woonkeuzekrant. Wie belangstelling heeft voor deze categorie huizen en nadere informatie wil, kan bij de zes sociale verhuurders een lijst met namen en adres sen krijgen van particuliere verhuurders. Evenmin in de Woonkeuzekrant worden wonin gen voor gehandicapten, aanleunwoningen en serviceflats genoemd. Wie voor een aangepas te woningen in aanmerking wil komen, dient een aanvraag in te dienen bij het ROG (Regionaal Orgaan Gehandicapten). Dit is gevestigd in het stadhuis van Maasluis, Koningshoek 93050, tel. 010 -59 23648. Het correspondentie-adres is postbus 234 3140 AE Maassluis. Bij het Centraal Meldpunt Ouderen kan men terecht voor aanleunwoningen en serviceflats. De adressen per gemeente zijn: Maassluis: De Vloot 72, tel. 010 - 59 21214 Schiedam: Van Swindensingel 40, tel. 010 - 4264022 Vlaardingen: Oosthavenkade 43, tel. 010 - 2485100 Voor de toewijzing van een ouderenwoning dient men in Maassluis contact op te nemen met de Indicatiecommissie, gevestigd in het Stadhuis Koningshoek 93050 tel. 010 - 19111. Woningzoekenden die klachten hebben over het systeem van de woonruimteverdeling moeten van hun hart geen moordkuil maken maar...hun mond opendoen. Of juister: een schriftelijke klacht indienen bij de Geschillencommissie Woonruimteverdeling. Een klacht moet gemoti veerd zijn. Een verzoek om een woning of een bepaald type woning is geen klacht in de zin van het reglement voor de behandeling van klachten over woonruimteverdeling. De schrifte lijke klacht kan worden opgestuurd naar de Geschillencommissie, Postbus 325 3130 AH Vlaardingen. Verder is het mogelijk om een klacht rechtstreeks aan een burgerlijk rechter voor te leggen. De zes sociale verhuurders in Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam geven vanaf 9 november a.s. geza menlijk een woonkrant uit. Deze krant, de Woonkeuzekrant genaamd, valt vanaf die datum wekelijks op donderdag bij iedereen in de arie waterweggemeenten in de brievenbus. In de Woonkeuzekrant staan alle vrijkomende huurwo ningen van de zes sociale verhuur ders (woningcorporaties) uit de drie gemeenten. Dat er een gezamenlijke krant kan verschijnen komt voort uit het feit dat met ingang van novem ber 1995 Maassluis, Vlaardingen en Schiedam dezelfde regels hanteren voor het verkrijgen van een huurwoning. (Formeel gezegd: de nieuwe woonruimteverdeling voor de MVS-gemeenten) Tot nu toe brachten de sociale verhuurders per gemeente een woonkrant dan wel woonpagina uit. Met de komst van de Woonkeuzekrant beho ren deze plaatselijke woonkranten enz. tot het verleden. Voor de woningzoekenden in de Waterweggemeenten betekent de Woonkeuze krant een ruimere keus daar waar het huurwo ningen betreft. Men krijgt niet uitsluitend meer informatie over het woningaanbod uit de eigen woonplaats; de blik kan nu tot over de gemeen tegrens reiken. Voor de zes sociale verhuurders, die zowel onder ling als ook met de drie gemeentebesturen uitgebreid moes ten overleggen over de toelatingsvoorwaarden en de samenwerkingsovereenkomsten, betekent de uitgave van de Woonkeuzekrant dat zij hun woningzoekenden letterlijk meer te bieden hebben. De Woonkeuzekrant verschijnt huis-aan-huis als bijlage in de Maaskoerier (Maassluis), Groot Vlaardingen (Vlaardingen) en het Nieuwe Stads blad (Schiedam). Wie interesse heeft voor een woning uit de Woon keuzekrant kan zijn keus vermelden op de zoge heten woonbon, die eveneens in de Woonkeu zekrant is opgenomen. Men mag maximaal drie woningen per woonbon noemen. Deze woonbon dient zo snel mogelijk maar uiterlijk de dinsdag na het verschijnen van de Woonkeuzekrant vóór 12.00 uur in het bezit te zijn van een van de zes sociale verhuurders. De woonbon kan ook worden opgestuurd aan de overkoepelende stich ting van de sociale verhuurders, de Stichting Woonruimtebemiddeling Nieuwe Waterweg (Postbus 325 3130 AH VLaardingen). Alleen volledig en correct ingevulde woonbonnen worden in behandeling genomen. Inzenders van een woonbon die niet voor de woning(en) die zij hadden opgegeven in aanmerking zijn gekomen, ontvangen hierover geen bericht. Uitsluitend met de inzenders die wel in aanmerking komen neemt één van de corporaties contact op met het verzoek om langs te komen voor een gesprek. In de Woonkeuzekrant staan per woning de voor waarden omschreven die van toepassing zijn. De belangrijkste voorwaarden zijn leeftijd, inkomen en huishoudgrootte. Hierbij staat ook vermeld of de woning bestemd is voor doorstromers (zij die al zelfstandig wonen) of voor starters (zij die zelf standig willen gaan wonen). Op basis van woon- duur (doorstromers en mensen die een schaarse woning achterlaten) en leeftijd (starters) wordt bepaald wie de woning krijgt toegewezen. In de Woonkeuzekrant staan iedere week de resultaten vermeld van de vorige woningtoewij zing. Daarbij wordt aangegeven hoeveel mensen per woning hebben gereageerd en op grond waarvan de woning is toegekend. Wie deze resulaten nauwkeurig bijhoudt, krijgt al na enige tijd een duidelijk beeld van welke wonin gen in trek zijn en welke woningen minder belangstelling wekken. Wie een beetje vaart wil zetten achter het verkrijgen van woonruimte, doet er dus goed aan niet uitsluitend op de meest gewilde woningen te reageren. De Woonkeuzekrant is een nieuw verschijnsel in de MVS-gemeenten. Zelf het initiatief te moeten nemen om een huurwoning te verkrijgen via de woonbon, bestond al langer binnen de drie steden. Dit houdt echter niet in dat de corpora ties er vanuit gaan dat alle woningzoekenden het systeem van woningaanbod via advertenties op hun duimpje kennen. Op grond hiervan staan de medewerkers van de corporaties dan ook graag met raad en daad bij als het gaat om het invul len van de woonbon en/of het uit de doeken doen van de spelregels om een woning te verkrijgen. De wethouders van volkshuisvesting van zowel Maassluis, Vlaar dingen als Schiedam zijn blij met de komst van de Woonkeuze krant. Bij de politieke besluitvorming ten aanzien van de nieuwe Woonruimteverdeling en de daaruit voortvloeiende Woonkeuze krant, stond het belang van de burgers centraal. De drie wethou ders maakten zich dan ook sterk voor hun voorstel zowel tijdens de commissie- als de gemeenteraadsvergaderingen. En niet zonder succes. (In Maassluis dient dit voorstel uitsluitend nog in de gemeen teraad te worden behandeld, red.) Hieronder volgen de persoon lijke reacties van de heren L. Timmermans (maassluis), A. Kool (Vlaardingen) en A. Reijnhout (Schiedam) op het verschijnen van één gezamenlijke woonkrant in de Waterweggemeenten. Wonen is een primaire levensbe hoefte. Geen wonder dat we daar veel mee bezig zijn en dat veel mensen zich tot dit terrein voelen aangetrokken. Daarom moeten wonen en de woonruimteverdeling op een juiste manier worden bena derd en in een breed verband worden gezien. Maassluis kent veel woningzoeken den. Dat is op zich niet verwon derlijk; Maassluis is meereen woon- dan een werkstad. Er zijn veel muta ties, veel mensen ver huizen en zijn op zoek naar een ander huis. De starters, de doorstromers en de mensen die een andere woning willen wegens veranderde gezinsomstandigheden, moeten in mijn beleving meer mogelijkheden hebben om een woning te vinden. Dat streven is goed realiseerbaar in een ruimere omgeving dan alleen in de gemeente Maassluis. Daarom hebben de drie waterweggemeen ten en de woningcorporaties de handen ineen geslagen. Nu de regionale woonkrant voor Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam het licht gaat zien, worden de keuze mogelijkheden voor de woningzoe kenden aanmerkelijkvergroot De Maassluis woningzoekende wordt nu een grotere markt voor sociale huurwoningen geboden en dat is meerwaarde. Vandaar dat ik als wethouder volkshuisvesting dit regionale initiatief van harte steun! Wethouder R. Timmermans (Maassluis) Vlaardingen heeft al sinds medio '93 een woonkrant waarin huurwo ningen voor woningzoekenden worden aangeboden. In de buur gemeenten Schiedam en Maassluis worden de woningen op een soort gelijke wijze gepubliceerd. Samen met de collega-wethouders woon ruimtezaken van Schiedam en Maassluis heb ik toen geconclu deerd dat een gezamenlijke woon krant voor de drie gemeenten wenselijk is; omdat dit efficiënter en dus goedkoper kan, maar vooral omdat dit voor de woningzoekende de keuze verruimt. Gebleken is bovendien dat wanneer iemand een woning zoekt, het meestal om een woning gaat die of in de eigen woonplaats of in een naburige gemeente ligt. En nu is het dan zover: Ik vind het een belangrijke stap die nu wordt gezet: ik heb het dan zowel over de samenwerking tussen de zes woningcorporaties van de drie steden als over de presentatie van een gezamenlijke Woonkeuzekrant voor Maassluis, Vlaardingen als Schiedam. Deze krant wordt huis-aan-huis verspreid. Zo krijgt u een goed over zicht van wat er aan huurwonin gaanbod is in alledrie de gemeen ten. De keuzemogelijkheden voor u zijn daarmee veel groter en over zichtelijk gepresenteerd. U zult uiter aard ook in de toekomst aan de gestelde voorwaarden moetn voldoen om voor de door u gewens te woning in aanmerking te komen. Mijn verwachting is dat met de nieu we Woonkeuzekrant veel actieve woningzoekenden sneller een passende woning zullen vinden - in hun eigen stad of daarbuiten. Wethouder A. Kool (Vlaardingen) Woonruimteverdeling: een onder werp dat nog steeds vele tongen losmaakt. Vrijwel iedereen heeft er een mening over. Dat is ook niet zo verwonderlijk: één van de eerste levensbehoeften van mensen is immers een woning. Woonruimte verdeling treft dan ook een grote groep mensen direct in hun belang. Het oude distributiemodel was voor veel woningzoekenden een zeer ondoorzichtige en frustrerende aangelegenheid. Kreeg je na jaren lang wachten een woning aange boden dan voldeed deze nauwe lijks aan je wensen. Een tijdrovend systeem dat leidde tot veel inschrij vingen: iedereen schreef zich in onder het motto baat het niet dan schaadt het niet. Het aanbodmodel is wat dat betreft een hele verade ming. De woningzoekende staat centraal. Kenmerkend zijn verder de zelfwerkzaamheid van de woningzoekenden, de openheid en de flexibiliteit. Over het aanbodsysteem zoals dat nu sinds I juli 1994 in Schiedam draait ben ik zeer tevreden. Het poli tieke draagvlak is groot en uit de rapportages van het team Woon ruimteverdeling blijkt dat het systeem al helemaal is ingeburgerd. Van de zijde van de woonconcu- menten en sociale verhuurders hoor ik vrijwel uitsluitend positieve gelui den. Ook de herhuisvesting van een grote groep stadsvernieuwingsur- genten is vrijwel vlekkeloos verlo pen. Ik vertrouw er op dat de subre gionale samenwerking hier geen verandering in zal brengen. Zeker ten aanzien van het laatste punt is dit belangrijk. Wat huisvesting betreft staat Schiedam nog voor een grote opgave ten gevolge van de bouw van de metro en de stadsver nieuwing. Tot slot wil ik nog een lans breken voor het 'hekje'om de drie gemeen ten. Subregionale samenwerking maakt dit mijns inziens mogelijk. Hiermee kunnen we onze eigen woningzoekenden tenminste enige bescherming bieden. Wethouder A. Reijnhout Schiedam) De zes sociale verhuurders in Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam hanteren dezelfde spel regels voor mensen die door bijzondere omstandigheden dringend (andere) huisvesting nodig hebben. Kortweg noemt men dit de urgentieregeling.Onder bijzondere omstan digheden moet men verstaan een noodsituatie. Te denken valt dan aan zeer ernstige sociale problemen. Het kan ook zijn dat door een licha melijke handicap de huidige woning niet meer geschikt is of dat men met zijn/haar kinderen, als gevolg van echtscheiding of het verbreken van de samenwoning, het huis moet verlaten. Om in aanmerking te komen voor de urgentie regeling geldt een aantal voorwaarden. Deze staan uitgebreid beschreven in een folder over de urgentieregeling. Verder treft men hierin nog tal van wetenswaardigheden aan over dit onderwerp. Deze folder is verkrijgbaar bij de zes sociale verhuurders in Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam. De Nederlandse Woonbond (belangenbehar tiger van de huurders) vindt het een goede zaak dat er iets verandert in de praktijk van de woonruimteverdeling. De traditionele syste men zijn voor woningzoekenden vaak frustre rend, weinig duidelijk en niet efficiënt. Er is bijna overal in het land sprake van een soort 'urgentie-inflatie'. Idereen spaart punten en verzamelt urgenties, waardoor het etiket 'urgent' eigenlijk niet zoveel meer zegt of iemand snel aan een huis geholpen moet worden. Voor wat betreft het oude systeem is nooit aangetoond dat dit systeem ook echt gewerkt heeft. In de afgelopen jaren vonden er wel eens merkwaardige zaken bij de woon ruimteverdeling plaats. Het ingewikkelde en centraal gestuurde distributiesysteem nodigde uit om regels te ontduiken. Hoe meer regels, hoe meer ontduikers! Het aanbodsysteem is nog vrij jong. Het zal zich in de praktijk moeten bewijzen. Belang rijk daarbij is of mensen het werkbaar en plezierig vinden om hun eigen woning in de krant te zoeken. Of kansarme groepen voldoende aan bod komen wordt ook een belangrijk toetspunt. En natuurlijk de vraag hoe wijken er qua samenstelling zullen uitzien over tien jaar, als niet meer de corporatie woningzoekenden in de wijk plaatst maar mensen zelf verantwoordelijk zijn. Het model mag niet leiden tot getto's. Degregatie mag niet het hoofdprobleem van de volskhui- svesting worden. He aanbodsysteem kan niet alle kwalen helen in de woningmarkt Het woningtekort wordt er niet mee opgelost De aanpak van het woningverdelingsvraag stuk mag niet worden losgekoppeld van de fundamentele oplossingen als: het inlopen van het woningtekort, investeren in de bestaande voorraad, het realiseren van betaalbare nieuwbouw en het realiseren van de gediffe rentieerde wijken. De zes verhuurders in Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam proberen nu woningen beschikbaar te houden en te krijgen voor de laagste inkomensgroepen en krijgen daarvoor onze steun. Inmiddels is onze eis dat in ieder geval de laagste inkomens niet door inperking van het gebruik van de individuele huursubsidie (IHS)beperkt mogen worden in hun keuzemo gelijkheden, ook gehonoreerd door de gemeenteraad van Vlaardingen. De Huurinko- mens-tabel dient zodanig te worden aange past dat woningen met een huur van f 700,- bereikbaar blijven voor de laagstbetaalden. De maximaal te verstrekken huursubsidie moet mogelijk blijven voor alle woningen. Dit alles binnen de regels van de wet op de IHS. Ook mensen met een lager inkomen dienen in een goed huis te wonen. Op dit gebied zijn wij wethouder Reijnhout van Schiedam erkentelijk voor zijn vastberadenheid. Nu Maassluis nog! De Woonbond zal deze zaken scherp in de gaten houden en alle onderzoeken kritisch volgen. Voorlopig zien wij meer pluspunten dan minpunten. Het systeem stelt woningzoekenden niet alleen in staat actief te zijn; het is gebaseerd op eigen activiteiten van woonconsumenten. Woningzoekenden kunnen het syteem makkelijk controleren. Het aanbodsysteem biedt meer garantie op effectiviteit. - Het doet recht aan het principe keuzevrijheid voor huurders. - Het maakt een redelijke snelheid binnen de verdeling mogelijk. - Voorkeuren vanwoningzoeken den worden duidelijk. - Het is eenvoudig, aantrekkelijk en consument-vriendelijk. - Er is geen ruimte voor willekeur: objectieve toewijzing. Wij zijn van mening dat de huurdersorgani saties meer betrokken moeten worden bij de procesbewakng en het doorzichtig houden van het systeem. De urgentieverklaring voor de laagstbetaalden dientgratis te blijven Ook op lokaal niveau dienen de huurders inbreng te hebben. De kwartaal- en jaarrapoortages dienen voorzien te worden van adviezen van de Huurdersraden. Over het indelen van cate gorieën dienen met de Huurdersraden nader afspraken te worden gemaakt. De onderhan delingen met de betreffende vertegenwoordi gers van de MVS-corporaties hebben ons voldoende vertrouwen gegeven voor nadere uitwerkingen. George Herders Nederlandse Woonbond Op 5 oktober j.l. werd officieel de Stichting Woonruimtebemiddeling Nieuwe waterweg opgericht. Deze overkoepelende stichting ondersteunt de zes sociale verhuurders in Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam. Zij verricht administratieve werkzaamheden om de voor verhuur beschikbaar komende woningen van de corporaties te kunnen aanbieden. Het bestuur van deze kersverse stichting bestaat uit mede werkers van de sociale verhuurders. Voorzitter van de stichting is directeur Hans Ploeg van de Woning Stichting Maassluis.Bij de nieuwe stich ting werken in totaal 1 1 mannen en vrouwen: een coördinator, een plaatsvervangend coördi nator, 2 woonmaatschappelijk werkers, 3 scre- tariaatsmedewerkers en 4 medewerkers die zich bezighouden met de Woonkeuzekrant. De stichting is verder verantwoordelijk voor onder meer het secretariaat van zowel het stich tingsbestuur, de Urgentiecommissie en de Geschillencommissie. De stichting heeft geen direct contact met woningzoekenden en kent dan ook geen bezoekadres. Woningzoekenden kunnen hier voor terecht bij de zes corporaties. "Het initiatief om te komen tot de uitgave van één gezamenlijke woonkrant is afkomstig van de drie wethouders volkshuisvesting uit Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam. Wij, de zes corporaties, waren hiertoe bereid maar wij wilden dan wel dat de 'spelregels' voor de de woningzoekenden in de MVS-gemeenten eensluidend zouden worden. Ik ben blij dat het is gelukt om de neuzen dezelfde kant op te krijgen. De corporaties hebben bewezen dat we bereid zijn met elkaar samen te werken en de verwachting is hiermee gerechtvaar digd dat we ook ten aanzien van andere processen en projecten, waarmee we als indi viduele corporaties te maken krijgen opnieuw een hoge samenwerkingsgraad zullen kunnen bewerkstelligen." Aan het woord is Hans Ploeg, voorzitter van de Stichting Woonruimteverdeling Nieuwe waterweg en directeur van de corporatie Woning Stichting Maassluis. De toekomst zal leren op welke wijze de woningzoekenden gebruik zullen maken van de Woonkeuzekrant en of er veel dan weinig zal worden verhuisd naar een andere dan de huidige woonplaats. "Er valt nog niet veel zinnigs over te zeggen maar ik meen dat mensen niet zonder gegronde reden in een andere stad gaan wonen. Dat zij nu een ruimer aanbod hebben om uitte kiezen is voor woningzoekenden toch alleen maar beter? Bovendien zij wij als corporaties bereid daar waar nodig bij te schaven en te verbeteren aan het aanbodsysteem en de Woonkeuze krant. Ik denk dat we met wat nu op tafel ligt, dezelfde spelregels en een Woonkeuzekrant voor drie gemeenten, een goede, nieuwe start maken in het belang van de woningzoeken den en de huurders. Door samenwerking zijn de coroporaties niet alleen sterker om hun doelstelling, het huisvesten van de minst Jlkracntigen, te realiseren maar kunnen aarnaast ook efficiënter werken." aldus draagk zijn Ja Hans Ploeg. Woning Stichting Maassluis P.J. Troelstraweg 6, 3144 CX Maassluis, 010-5930430 Patrimoniums Woningstichting Energieweg 16 - 17, 3133 EB Vlaardingen, 010-4352211 Woningstichting Samenwerking Stadhouderslaan 181 3136 BM Vlaardingen, 010 - 4747411 Stichting Woningbedrijf Vlaardingen Emaus 31 3135 JC Vlaardingen, 010 - 4350411 Woningstichting Noordvest Noordvest 18 311 1PH Schiedam, 010 - 4739166 Woningbouwvereniging Schiedam Kerklaan 33 3121 KC Schiedam, 010-2475888 Nieuwsgierig wordt de Woonkeuze krant bekeken door medewerkers van de corporaties

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 13