Het Midden- en Kleinbedrijf trekt nog te weinig profijt van afgestudeerden hoger beroepsonderwijs Logistiek management van belang voor ieder bedrijf OPEN DAGEN HR&O ZADK HlR MÖ COUPON Studenten moeten over grenzen eigen beroep kunnen heen kijken Pak de 2e instroommogelijkheid technische avond-opleidingen! o OPEN DAGEN Ton Berkel: "MBO-ers en HBO-ers weten wat een werkvloer is 'Goud Zilver ondergebracht bij Zadkine Contract Activiteiten B.V. Open dagen/voorlichtings bijeenkomsten: 'Loopbaanbegeleiding begint in de schoolbanken' 'Grensoverschrijdende' studievoorbeelden Zadkine College Rotterdam Economische opleidingen Educatieve opleidingen Lerarenopleiding VO Kunsten en Architectuur Academie van Bouwkunst 2e fase Architectuur en Stedebouwkunde Hogere Technische-, Nautische-en Laboratorium opleidingen Hoger Laboratorium Onderwijs Hoger Technisch Onderwijs Opleidingen Welzijn/Arbeid/ Gezondheid TEKSTEN: LIANNE VAN ECK-BOUMAN Zadkine College open dagen Zadkine Technische Opleidingen Zadkine Contract Activiteiten HES HES/O&O HR&O COWAG contractactiviteiten HR&O Wegener Sijthoff Weekbladen BV Antwoordnummer 1980 3000 BV Rotterdam MU V CF\ I UIMAL Onderstaande lijst met voorbeelden van 'grensoverschrijdende' stu die-activiteiten geeft slechts een kleine greep uit de mogelijkhede n die binnen een multisectorale hogeschool kunnen worden ver werkelijkt. Studenten, die zich met toegepaste kunsten bezig houden, volgen modulen bij de opleiding Small Business met het oog op de on twikkeling van hun ondernemerschap. Techniekstudenten volgen programma's over produktieproces- sen, informatica, logistiek. Talen- en cultuurprogramma's en programma's over presentatie technieken bij educatieve opleidingen. Aankomende docenten bij lerarenopleidingen volgen program ma's bij de verpleegkunde-opleiding in eerste hulp bij ongeluk ken. Programma's over overheidsbeleid en politieke processen in wel- zijnsopleidingen. Aanstaande architecten en stedebouwers volgen programma's over welzijnswerk. Studenten fysiotherapie en ergotherapie volgen programma's over binnenhuisarchitectuur. Studenten Facilitair Manage-ment volgen programma's over (bin nenhuisarchitectuur. Vanuit de lerarenopleiding basisonderwijs (PABO) volgen studen ten programma's over de multiculturele samenleving bij de ople iding(en) Welzijn. Studenten culturele een maatschappelijke vorming, gericht op vrijetijdskunde, volgen programma's op het terrein van stede- bouw. "Een student gaat eigenlijk niet voor een studie naar een Hogeschool, maar voor een loopbaan," zegt Jasper Tuytel, lid van het College van Bestuur van de Hogeschool Rotterdam Omstreken (HR&O). "Kijk, wij streven naar brede beroepsop leidingen, die afgeleid zijn van een herkenbaar beroepsprofiel. Maar studenten moeten ook over de grenzen van het eigen beroep kunnen heen kijken. En ze moeten ook goed kunnen communiceren met andere beroepsbeoefenaars uit diverse disciplines. Dat veronderstelt uiteindelijk dat ze breed inzet baar moeten zijn. En dus begin je tijdens je studie eigenlijk al met een loopbaan." Hiermee is de essentie neerge zet van de bedoelingen die de HR&O heeft met 'opleiden'. Binnen de Hogeschool worden op dit moment basisprogram ma's ontwikkeld. In die basispro gramma's moeten onder meer naast de vaktechnische kennis en vaardigheden ook algemene vaardigheden van sociaal-com municatieve aard aan bod komen. "Signalen vanuit de arbeidsmarkt leren ons," aldus Tuytel, "dat bij het verwerven van functies voor hoger opgelei den de persoonlijke kwaliteiten van studenten steeds meer een rol spelen." De HR&O wil deze 'extra' kwaliteiten in beroeps- overstijgende programma's bin nen elke opleiding opnemen. Het gaat dan bijvoorbeeld om probleemoplossend vermogen en zelfstandigheid, om sociale en communicatieve vaardighe den, maar ook om organisatie vermogen en talenkennis. 'Keuzegids' De Hogeschool wil met ingang van het studiejaar 1996/1997 beschikken een duidelijk over zicht van beroepsspecifieke en beroepsoverstijgende kenmer ken, die in programma's kunnen zijn opgenomen. Per opleiding moet het voor studenten moge lijk zijn keuzen te maken voor verbreding en/of verdieping van de studie. Daaraan moet het stu deren aan de HR&O zijn meer waarde ontlenen. Het beeld dat straks binnen de gehele Hogeschool moet gelden op een rijtje: beroepsspecifieke basis programma's differentiatiepro gramma's (verbreding en ver dieping op het terrein van het gekozen beroepenveld) vrije keuzeprogramma's en beroepsoverstijgende program ma's (samenwerking van facul teiten) Tuytel: "In het komend voorjaar moet er een HR&O-brede keuze gids verschijnen en komt er een soort 'modulenmarkt'. Iedere opleiding moet ruimte vrij maken voor modulen (zeg leer stofeenheden) vrije keuzepro gramma's. Tezamen moeten die vrije keuzeprogramma's binnen de opleiding van een gemiddel de student ongeveer vijf procent van het totale studieprogramma beslaan. Zo kunnen studenten uit een bepaalde opleiding dus op andere terreinen binnen de Hogeschool kennis en vaardig heden verwerven, die zij denken nodig te hebben voor de uitoefe ning van het door hen beoogde Vrijdag 02.02.1996 14.00 -21.00 uur Op diverse locaties Jasper Tuytel beroep. Het aanbod van keuze programma's moet je plaatsen in het perspectief van de carrière die een student wil gaan volgen. Tegelijkertijd ontstaat zo een aanzet voor een soort loopbaan begeleiding." Hoe benutten? Hoe kunnen studenten die vrije keuze mogelijkheden nu benut ten? "In de eerste jaren van de studie kunnen studenten bij voorbeeld werken aan verdere oriëntatie op hun verdere studieloopbaan, het verkennen van hun interes ses en mogelijkheden. Want het is natuurlijk belangrijk dat zij voor het verdere verloop van hun studie goede keuzen maken, bij voorbeeld om te dif ferentiëren." Tuytel wijst er op, dat studenten de keuzeruimte ook kunnen benutten voor het we gwerken van achterstanden (bijvoorbeeld wiskunde, talen), zodat ze studievertraging kun nen voorkomen. De keuzeruimte zal ook evenwic htig over de totale studietijd worden ver deeld zodat in er in het verdere verloop van de studie ook nog ruimte is om binnen andere opleidingen van de Hogeschool een graantje mee te pikken. "Goed onderwijs gaat ons uiter aard ter harte. Het belangrijkste aspect binnen het onderwijs vin den wij dat we de beroepsper spectieven voor later helder neerzetten en de student een zo breed mogelijke inzetbaarheid meegeven. Wie bij ons aan een opleiding begint, moet weten dat hij of zij van ons op dat punt een sterke opvang krijgt," aldus besluit Tuytel. ff "Het MKB zou meer HBO-ers moeten gebruiken en HBO-ers zouden meer moeten gaan .kij ken naar het MKB. Het MKB moet het profijt van een HBO-er gaan inzien. Al is het alleen al om het netwerk dat een HBO-er heeft. Een netwerk dat zich al ontwikkelt in de studententijd. Na de studie zwermen de ken nissen links en rechts uit het bedrijfsleven in. De contacten blijven en men raadpleegt elkaar. Waarom HBO-ers voorkeur geven aan multinationals is mij een raad sel. In een midden- en kleinbe drijf ben je als HBO-er geen nummer.en je kunt multidiscipli nair aan de slag. Ja, je zal dan misschien ook weieens aan de inpaktafel moeten staan, maar dat doet de directeur ook. Afgestudeerden MBO hebben geen netwerken. Daarentegen hebben MBO-ers en het MKB elkaar wel gevonden". Een har- tekreet? "Ja", zegt Ton Berkel, directeur van het Innovatie Centrum Rijnpoort. "HBO-ers zijn jonge, intellectuele mensen. Ze kunnen een klankbord voor het MKB zijn." Innovatiecentrum Rijnpoort is één van de negentien Innovatiecentra (IC-s) in Nederland. De IC-s volgen tech nologische ontwikkelingen, waar dan ook. Of dat nu bij grote onderzoeksinstellingen en bedrijven is, dan wel bij univer siteiten, het midden- en hoger beroepsonderwijs of adviesbu reaus. De IC-s initiëren en bege leiden de contacten tussen deze kenniscentra en het MKB. Het koppelt de technologische ken nis aan de praktijk. Vaak putten de Centra uit eigen kennis en ervaring. De samen werking binnen het netwerk is hecht. Te theoretisch Volgens Berkel is beroepsonder wijs onderwijs, dat afhankelijk van 'de tak van sport-, goed in elkaar zit. Zelf een academi cus, schroomt Berkel niet te zeg gen dat universitaire opleidin gen vaak te theoretisch zijn en mensen soms 'misvormen-, "Afgestudeerden weten soms niet wat een werkvloer is. MBO- ers en HBO-ers weten dat wel, omdat hun opleiding praktijkge richt is", is zijn mening. "MBO- ers", zegt Berkel, "kunnen al onder begeleiding van school of van eenadviseur van het Innovatiecentrum problemen oplossen in het MKB. Het zijn vaak leuke afgeronde projectjes. Ik raad MBO-ers altijd aan zich verder te ontwikkelen. Door een HBO-dagopleiding te volgen of door 's avonds naar school te gaan. Het getuigt van rugge- graat als je overdag werkt en 's avonds leert. Weet je wat er dan ook gebeurt? Je begint een netwerk op te bouwen en ik heb al gezegd hoe belangrijk dat is." Opleidingsinstituten moeten zich volgens Berkel nog meer richten op de toekomst. "In automatisering en toegepaste automatiseringssystemen zijn voor contractonderwijs gaten in de markt. Neem een afgestu deerde MBO-er Bouwkunde. Hij of zij weet wat CAD-tekenen is. Ontwikkel voor hen toegespitste cursussen gericht op het ombouwen van afgestudeerden op vraag uit de markt. Zorg dat de bouwkundige ook als CAD- tekenaar weg- en waterbouw bijvoorbeeld kan gaan werken. Het gebeurt al wel, maar te wei nig en bovendien worden stu denten te weinig gestimuleerd deze cursussen ter verbreding van hun kennis te gaan volgen", geeft Berkel een hint aan de onderwijsinstellingen. KIM Ruim twee jaar geleden startte Innovatiecentrum Netwerk het KIM-project. KIM staat voor Kennisdragers in Midden- en Kleinbedrijf. Met subsidie van het ministerie van Economische Zaken werden 54 HBO-ers in het midden- en kleinbedrijf geplaatst.. De bedrijven ontvin gen 25.000 gulden subsidie. De HBO-ers worden begeleid door het IC Rijnpoort en door het OBR. Het doel is om onderne mers en pas afgestudeerden HBO-ers of academici, als dra gers van de laatste technologi sche kennis, dichter bij elkaar te brengen. Om ondernemers in het midden- en kleinbedrijf meer te laten profiteren van de laatste technologie en inzichten. "Een succesvol project", vertelt Berkel. "Veertig hebben inmid dels een vaste baan in het mid den- en kleinbedrijf. Bij eender de van de bedrijven.is de werkgelegenheid op lager niveau uitgebreid." Berkel pakt de telefoon en belt met het gemeentehuis. Na het gesprek zegt hij met een brede grijns op zijn gezicht: "De gemeenteraad heeft gisteren avond tijdens de begrotingsbe handeling subsidie voor 15 KIM- ers gereserveerd. Omdat het project wordt gezien als een uit straling voor de werkgelegen heid. KIM-ers hoeven overigens niet altijd technische mensen te zijn. Afgestudeerden logistiek en bedrijfskunde komen ook voor het KIM-project in aanmerking." Voor sommige mensen is het vanzelfsprekend: vandaag wor den in een New Yorkse bloe menkiosk de tulpen verkocht die gisteren in Holland nog op het veld stonden. Alleen een uitste kend georganiseerd distributie systeem en een perfecte timing maken dat mogelijk. Uitgedacht door bijvoorbeeld een logisticus van de HES Rotterdam. Logistiek is een essentiële factor in het economische proces. Nationaal maar ook zeker inter nationaal. Bij de produktie, han del en distributie van goederen neemt het beheersen van de goederenstroom een belangrij ke plaats in. In vrijwel elke situ atie wordt de tevredenheid van de klant en daarmee de omzet in hoge mate bepaald door de logistiek. De dagopleiding Logistiek en Economie (LE) is ontstaan vanuit de internationale distributiefunc tie van Rotterdam: World Mainport Number 1 en het belangrijkste distributieknoop punt van de EU. De LE-studie is een opleiding van vier jaar en leidt op tot functies als logistiek manager, transportcoördinator en projectleider in de sectoren transport (vervoer/distributie), handel en industrie. Om in deze sectoren de kennis volledig up-to-date te houden heeft HES/Onderwijs en Onderneming de cursus 'Transporteconomie en Distributielogistiek' ontwikkeld. Deze cursus heeft als eerste doel inzicht te verschaffen in de ont wikkeling en plaats van de ver voersmodaliteiten. Ten tweede wordt ingegaan op ontwikkelin gen in de distributielogistiek. Hierbij wordt aandacht besteed aan de strategische en prakti sche invulling van aspecten als customer service, voorraadbe heer en logistiek binnen de detail- en groothandel. "Transporteconomie en Distributielogistiek" richt zich met name op functionarissen in de sectoren transport, handel en distributie (waaronder ook haven en expeditie), alsmede op ondersteunende diensten van deze sectoren, zoals het bank- en verzekeringswezen, consultants en de overheid. De cursus is bijzonder geschikt voor werknemers van bedrijven Door de fusie met 'de Vakschool Schoonhoven j.l. augustus, heeft Zadkine Contract Activiteiten (ZCA) de contractac tiviteiten die vanuit 'de Vakschool plaatsvonden als vierde sector in de organisatie van ZCA kunnen opnemen. Daarmee zijn de scholingsmo gelijkheden via ZCA weer verder toegenomen. Men moet hierbij denken aan opleidingen tot goud- en zilversmid, juwelier, uurwerkmaker en dergelijken. Tevens is er de mogelijkheid om een internationale kwalificatie op het gebied van edelstenen te behalen. Ook de opleiding tot beëdigd taxateur mag niet onge noemd blijven. Naast dit aan bod zijn er ook in deze sector de bedrijfsopleidingen 'op maat, zoals de opleiding voor verkoopmedewerk(st)er, welke specifiek op het betreffende bedrijf wordt gericht. Het Zadkine College biedt een meer flexibele mogelijkheid om avondopleidingen aan te vangen. Je bent nooit meer te laat om aan een opleiding te beginnen! Met ingang van het cursusjaar 95/96 is het mogelijk ook in janu ari met een Deeltijd MTO oplei ding aan te vangen. Doordat in het afgelopen jaar de structuur van de Deeltijd- opleidingen Techniek (Avond-MTS) is veran derd, is het nu mogelijk om zowel in september als in janu ari met de studie te beginnen. In eerste instantie gaat het om de basiscertificaten (leerjaar 1&2) en de certificaten Wis- en Natuurkunde (leerjaar 5). Door de nieuwe structuur is ook het verlenen van vrijstellingen voor bijvoorbeeld leerlingen met een HAVO vooropleiding beter te realiseren. Uit de praktijk bleek dat vrij veel leerlingen relatief laat in het jaar toch nog een opleiding wilden starten. Met het instroommoment in januari is dit mogelijk gemaakt. Ook voor leerlingen van de dag opleidingen die in een halfjaar lijkse stage zitten, zijn er nu weer mogelijkheden om de opleiding voor de landelijke exa mens voor wis- en natuurkunde te volgen. Aarzel niet langer en neem nu contact op met de ves tiging Zuid (telefoon: 010-484 31 55) of Prinsenland (telefoon: 010-202 13 99). die zich bezig houden met han del, distributie, op- en overslag, vervoer, expeditie en logistieke dienstverlening maar ook voor functionarissen in organisaties met een ondersteunende functie in de logistieke sector zoals ban ken en verzekeringsbedrijven. Kortom voor bedrijven en orga nisaties waarvoor het van belang is de ontwikkelingen in distributie en logistiek op de voet te blijven volgen. "Transporteconomie en Distributielogistiek" is een cur sus van 14 weken en gaat maan dagavond 13 februari 1996 weer van start. De cursus zal gegeven worden in het goed bereikbare gebouw van de Hogeschool voor Economische Studies aan de Kralingse Zoom 91 te Rotterdam. HES Rotterdam (dagopleidingen) donderdag 16 november 1995 van 19.00 tot 21.30 uur zaterdag 27 januari 1996 van 10.00 tot 14.00 uur ISER (International School of Economics Rotterdam) zaterdag 24 februari 1996 van 10.00 tot 14.30 uur HES/Onderwijs en Onderneming: -Toegepast Kwaliteits Management maandag 11 december 1995 van 19.00 tot 20.30 uur donderdag 11 januari 1996 van 19.00 tot 20.30 uur -Master of Business Administration part-time maandag 27 november 1995 van 19.30 tot 21.00 uur dinsdag 12 december van 19.30 tot 21.00 uur Het Hoger Economisch en Administratief Onderwijs is een van de vele vormen van het hoger beroepsonderwijs. De Hogeschool voor Economische Studies te Rotterdam leidt al ruim 27 jaar studenten op voor de hogere kaderfunkties in het bedrijfsleven en bij de overheid. Al 27 jaar slagen afgestudeer den erin om snel na het behalen van het diploma een baan te vin den om hun beroep uit te oefe nen. Het kan nog beter! Voor de toekomst streeft de Hogeschool voor Economische Studies te Rotterdam ernaar om de afgestudeerden meteen op de meest geschikte werkplek te laten beginnen. Het projekt 'Loopbaanbegelei ding begint in de schoolbanken' wordt uitgevoerd door HES/Onderwijs Onderneming en beoogt de studenten tijdens hun studie bewust te maken van hun toekomstige loopbaan. Naast de studieprestaties wor den andere vaardigheden, hob by's, wensen enz. nauwkeurig in kaart gebracht, waardoor tijdens de studieperiode geleidelijk het beroepsprofiel zichtbaar wordt. Gedurende de studieperiode wordt het profiel getoetst aan de praktijk door middel van stages, projekten en afstudeeropdrach ten. De toetsing richt zich voor namelijk op werkomgeving en funktie. Tegelijkertijd vindt de analyse plaats van de aangebo den vacatures die vervolgens op specifieke kenmerken worden opgenomen in het vacaturere- gister. Analyse, ervaring, inzicht en overleg zorgen ervoor dat de juiste student start op de voor hem of haar juiste werkplek! Leidt een dergelijke loopbaanbe geleiding tot een 100% baanga rantie? Het doel van het projekt is niet het garanderen van banen maar er voor zorgen, dat de student de ideale startpositie wordt verschaft om de loopbaan te beginnen. Tegelijkertijd wor den door loopbaanbegeleiding uiteraard de kansen op een baan aanzienlijk vergroot. Loopbaan-begeleiding blijft ook na het afstuderen de aandacht houden. Via de Rotterdamse HES-Federatie houdt de HES kontakt met haar alumni. Jaarlijks worden de oud-studen ten geïnformeerd over de moge lijkheden tot opfrissen en bij scholen. Jaarlijks worden leer gangen, trainingen, symposia en congressen door HES/O&O georganiseerd om de kennis op peil te houden. Tevens is gestart met het opzetten van een vaca turebank voor HEAO'ers met werkervaring. Nadat de afgestu deerden van de HES Rotterdam enige jaren werkervaring heb ben opgedaan kan met behulp van de loopbaanbegeleiding een snelle tweede stap in de car rière gezet worden. 'Loopbaanbegeleiding gaat door in de schoolbanken'. Ton Berkel. foto Janssen De Kievith Fotografie - Museumpark 40, Rotterdam - tel.: 010 241 44 00 Zaterdag 25 november 1995 Zaterdag 23 maart 1996 10.00-15.00 uur Lerarenopleiding Basisonderwijs - Kreeftstraat 44, Rotterdam Tel.: 010 455 57 00 - S.M. Hugo van Gijnweg, Dordrecht - Tel.: 078 617 3511 Donderdag 23 november 1995 Donderdag 21 maart 1996 9.30 uur (vast programma) Woensdag 8 mei 1996 - Wijnhaven 61, Rotterdam - Tel.: 010 4035600 Zaterdag 25 november 1995 Zaterdag 23 maart 1996 10.00-15.00 uur Woensdag 8 mei 1996 Academie van Beeldende Kunsten Stichting Academie Cursussen en Projecten - Blaak 10, Rotterdam - Tel.: 010 411 28 533 Zaterdag 18 november 1995 Zaterdag 3 februari 1996 10.00-16.00 uur - Overblaak 85, Rotterdam - Tel.: 010 413 05 54 Dinsdag 12 maart 1996 19.00-21.00 uur Hoger Technisch en Hoger Nautisch Onderwijs - G.J. de Jonghweg 4-6, Rotterdam - Tel.: 010 436 62 44 Zaterdag 25 november 1995 Zaterdag 23 maart 1996 10.00-15.00 uur Doe-dag Donderdag 8 februari 1996 14.00-17.00 uur - Kluyverweg 4, delft - Tel.: 015 261 00 31 Vrijdag 24 november 1995 15.00-18.30 uur Zaterdag 25 november 1995 10.00-15.00 uur Zaterdag 23 maart 1996 10.00-15.00 uur - Oranjelaan 262, Dordrecht - Tel.: 078 632 42 00 Vrijdag 24 november 1995 15.00-18.30 uur Zaterdag 25 november 1995 10.00-15.00 uur Vrijdag 22 maart 1996 16.00-21.00 uur - Museumpark 40, Rotterdam - Tel.: 010 241 44 00 Zaterdag 25 november 1995 Zaterdag 23 maart 1996 10.00-15.00 uur Rotterdam m Hogeschool Rotterdam Omstreken Stuur mij nadere informatie over de onderwijsinstelling(en): Naam: Straat: Postcode:Woonplaats:.. Vooropleiding Stuur deze coupon naar: Een postzegel is niet nodig

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 19