SCHEPEN UIT VERRE LANDEN Roeier, een beroep zo oud als de haven Voor het leven 1 Museum doorstaat eerste proef: ook met honderden gasten blijft het drijven! ^schepen uit verre landen Port of 111 iLiegGner sLjthoFF WEEK 47 Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 18.30 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant Dagelijks worden er in de Rotterdamse haven zeesche pen los- en vastgemaakt. Een karwei dat al honderd jaar door de roeiers van de Koninklijke Roeiers Veree- niging Eendracht gedaan wordt. Wat doet een roeier nu precies en is het gevaar lijk werk? Met wat voor soort boten wordt het werk verricht en hebben deze bo ten speciale voorzieningen? Het is een beroep voor het leven, hoe zit dat? Met tweede-voorzitter Jacques Schelle sta ik op het ponton bij het hoofdkantoor van de Ko ninklijke Roeiers Vereeniging Eendracht, dat is gevestigd aan de Heyplaatweg 7 in de Waal haven. Vaak wordt er nog gedacht dat de roeier zijn werk al roeiende in een bootje verricht. Niets is echter minder waar. Jacques: „Dat was vroeger wel het geval. Tegenwoordig varen we met kleine gemotoriseerde boten en Slechts zo'n 350 man in de haven van Rotterdam mogen zich roeier noemen. Een afwisselende en veelzijdige job van een man die dag en nacht actief is op het water in de grootste haven ter wereld. Ze zijn lid van de Koninklijke Roeiers Vereeniging Eendracht(KRVE). Een bedrijf op verenigingsbasis met een democratisch gekozen voorzitter, penningmeester en secretaris, ledereen kan roeier en dus lid van de KRVE worden, mits voldaan wordt aan een aantal voorwaarden om de interne opleiding te kunnen volgen. De KRVE bezet alle functies binnen de vereniging uit eigen gelederen. Jongelui tussen de 16 en 19 jaar kunnen zich aanmelden voor een twee-jarige opleiding. Zij krijgen de zekerheid dat bij slagen voor het bootliedendiploma na die twee jaar het zelfstandig ondernemerschap als lid van de KRVE op 21-jarige leeftijd volgt. Voorwaarde is dat ook het groot vaarbewijs behaald dient te worden. Gedurende de eerste tien jaar van het lidmaat schap wordt het benodigde werkkapitaal bijeen gespaard om zo deelgenoot te worden in de KRVE en mede-eigenaar van een vloot van ongeveer 60 schepen. En dat voor het leven! maken zeeboten los en vast in de Rotterdamse haven en het Moerdijk-gebied". De bemanning van een schip kan namelijk zelf niet aan de kant komen. Op het moment dat er iemand aan de kant no dig is, staan zij nog aan dek. Bovendien is de bemanning te genwoordig dusdanig uitge dund, dat voor het los- en vast maken aan de wal vaak geen kundig personeel aan boord meer over is. „Het is bij tijd en wijle een zeer gevaarlijk beroep. Je moet daarom altijd allert zijn en snel kunnen reageren". Het werk gebeurt niet op eigen initiatief. „De rederij bestelt ons via het agentschap. De loods op het schip geeft instrukties waar we het eerst een tros aan wal moe ten varen". Het totale werk wordt in de Rotterdamse haven met ongeveer 350 mensen ge daan. Naast het hoofdkantoor wordt er gewerkt vanuit de vestigin gen in de Botlek en in de Euro poort. „Bij het Nautisch Servi ce Centrum in de Botlek heb ben we een coördinatiepunt, dat het aantal benodigde men sen regelt. Als we bij één of andere post mensen tekort ko men, dan gaan zij kijken waar die mensen vandaan gehaald moeten worden. Hebben alle posten op dat moment werk, dan worden de benodigde krachten van huis gehaald". Er komen roeiers aangelopen die een schip in de Waalhaven op de boeien gaan vastmaken. Ze stappen in de KRVE 34. Ik stel voor om aan boord te gaan om alles eens van dichtbij te bekijken. Op de boei Terwijl het Russische schip de Waalhaven in komt varen, zet ten wij met de KRVE 34 koers richting boeien. „We brengen straks op het laatste moment de trossen van het schip naar de boei. Daarna kan het schip zichzelf tussen de boeien trek ken". Het zijn speciale boten, waar mee gewerkt wordt. Ze zijn on geveer vijf keer zo zwaar als een normaal jacht. Aan boord zijn speciale voorzieningen zoals de (veiligheids)klem. „Het schip laat een tros zakken, die wij in de boot nemen. We nemen daarbij een meter of vijf tros en zetten die vast in de klem. Daarna varen we naar de boei toe. Op dat moment hebben we onze handen vrij om die tros op die boei te brengen en hem vast te knopen". Om drijfvermogen te creëren zijn er speciale luchttanks aan boord. Wanneer door slecht weer of schroefwater van een sleepboot of zeeschip dc boot volgespoeld wordt, dan blijft de boot ddor die luchttanks drij- Rotterdam LU LÜGGkbLadGn ven. Naast deze boten heeft de vereniging nog loodsboten en multi-functionele boten varen waarmee goederen en mensen vervoerd kunnen worden. We komen in de buurt van het Russische schip. We varen langs de sleepboot en wachten op de instructies van de loods. De tros van het Russische schip wordt aan boord gehesen en in de klem vastgezet. „De stroom, het schroefwater van de sleep boot en het schroefwater van het zeeschip. Dat zijn de dingen waarop we moeten letten". De KRVE 34 vaart zo snel moge lijk naar de boei. Eén van de roeiers stapt op de boei en brengt de tros door het oog van de boei heen. „Daarna „naai en" we hem, zoals we dat in vaktermen noemen. Met een stuk touw van ongeveer twee meter wordt de tros vastge maakt, zodat hij niet meer los kan gaan". Het schip trekt zichzelf inmid dels tussen de boeien in. „Het gevaarlijke op dit moment is dat het schip de boei onder water kan trekken. Aangezien wij nog steeds aan die boei ge meerd liggen en bezig zijn om die andere trossen vast te ma ken, moeten we allert blijven. Wanneer we niet op tijd het touw laten vieren, worden we mee naar beneden getrokken". Over het algemeen zijn er twee voor- en twee achterboeien, waaraan een schip vastgemaakt wordt. Gebruikelijk is dat op elke boei drie trossen vastge maakt worden. Een karwei dat gemiddeld anderhalf tot twee uur in beslag neemt, afhanke lijk van de grootte van het schip en factoren zoals het weer. De klus is geklaard. We gaan terug naar het hoofdkantoor, want Jacques wil mij daar nog even wat laten zien. Op het binnenplein van het hoofdkantoor staat een roei boot. „Dat is het materiaal waarmee de Koninklijke Roei ers Vereeniging Eendracht be gonnen is. Een heel oude roei boot uit 1895 en nog in dezelfde staat zoals, hij in die tijd ge bruikt werd". Vroeger lagen deze roeiboten in Hoek Van Holland, waar toen de roeiersbedrijven gevestigd waren. Wanneer de roeiers in de verte een rookpluim zagen, sprongen ze in de roeiboot. Ze moesten ervoor zorgen vóór de concurrent op het schip te zijn. Met degene die het eerste aan boord kwam werd een contract afgesloten voor het los- en vast maken. Dat was op dat mo ment nog niet eens zo belang rijk. De mensen hadden voor maanden werk, want tijdens het laden en lossen van zo'n schip was er genoeg voor hen te doen. In die tussentijd moesten er havenarbeiders en beman ningsleden aan boord gebracht worden en het schip moest be voorraad worden. De mensen konden zo in een paar maan den tijd veel geld verdienen. „Het gevolg daarvan was dat die mannen de centjes op gin gen maken. Op het moment dat er dan schepen binnen kwamen waren er geen roeiers. Want ze hadden geen interesse om een boot los of vast te maken. Toen heeft de gemeente Rotterdam bepaald dat dit zo niet langer meer kon en is het vergunnin genstelsel in werking getreden. Wij zijn nu verplicht altijd men sen te leveren. Elke boot hoe klein of groot - of dat er veel of weinig aan verdiend wordt - daar moeten we gewoon naar toe. Wij garanderen het los- en vastmaken van zeeboten". Volgende week: Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam van huisvesting een schot in de roos. Het had echter heel wat voeten in de aarde voor deze oplossing zich aandiende. Hij prees Henk Klunder, samen met zijn architecten de stille, creatie ve kracht achter de behuizing, had het soms zwaar te verduren. „Diverse locaties en behuizingen werden bedacht en om evenzo- vele redenen weer verworpen. De lashbakken leidden tot het ontwerp van een uniek, drijvend museum én op een voortreffelij ke locatie", aldus Bakker. Hij merkte aan het begin van zijn speech - uitkijkend over enige honderden gasten - al op dat het ontwerp ook nog eens deugde lijk bleek: „We drijven wel met z'n allen!" De collectie bevat ondertussen vijftig scheepjes, waarvan er zo'n 35 in de huidige expositie zijn aan te treffen. De tentoonstel- De band tussen het museum en deze krant is hecht. Niet alleen is het Havenloods-bijkantoor Wijnhaven op de bovenverdie ping van het drijvende museum gevestigd, er is ook een traditie ontstaan waarin de directeur van Wegener Sijthoff Weekbladen te Rotterdam eveneens voorzitter is van de Stichting Schepen uit Verre Landen. Enige weken ge leden stond er in deze krant dan ook een bouwplaat waarmee le zers een sampan - één van de tentoongestelde scheepjes - in el kaar konden zetten. De mooiste inzendingen werden met prijzen beloond en voor alle inzenders waren er twee vrijkaartjes voor Diergaarde Blijdorp. In totaal werden er 750 sampans ingeleverd bij de afdeling Pro motie van deze krant. De eerste prijs, een tweepersoons rond vlucht van een uur boven de regio met Kroonduijf Air, werd gewonnen door Georgia de Vlaam uit Ridderkerk, die een schitterend, gedetailleerd bootje op het water maakte, compleet met een mooi werkverslag. De andere prijswinnaars waren me vrouw J. van Vugt, Tim (8) en Ilse (10) Kersbergen, Joukje Ro- zema (die Sinterklaas per sam pan liet aankomen) en de heer B. Fransen. De feestvreugde tijdens de ope- Zeven Rotterdamse heren hadden aan het eind van de ja ren zeventig een idee. Het zou leuk zijn om in Rotterdam, de stad met de grootste haven ter wereld, een verzameling sche pen uit alle windstreken bij el kaar te brengen. Op 13 maart 1979 legden zij het voornemen vast om te komen tot 'de ver werving van originele exoti sche schepen voor en door Rotterdammers'. Afgelopen vrijdag, meer dan zestien jaar later, werd hun wens eindelijk werkelijkheid, toen de Rotter damse wethouder Hans Kom brink de officiële opening van het Museum Schepen uit Ver re Landen verrichtte. Kombrink werd 'naar een exo tisch eiland gestuurd'. Hij liep dwars door een poster met palm bomen heen en kwam daardoor terecht in één van de vijf lash bakken die samen met het mid denponton het drijvende mu seum in de Wijnhaven vormen. Volgens Th. S. Bakker, voorzit ter van de stichting Schepen uit Verre Landen was deze manier ling is ontworpen door Mirjam de Lange, die daarbij onder steund werd door Suzy Shoress en Melanie van Ophem. Melanie is zelfs afgestudeerd op het mu seum. Het Museum Schepen uit Verre Landen onderscheidt zich van andere maritieme tentoonstellin gen, doordat de nadruk niet zo zeer bij de schepen ligt, maar bij de mensen die de scheepjes ge bruiken of gebruikten. Mirjam de Lange wil met haar expositie vooral laten zien hoe mensen over de hele wereld met het wa ter omgaan en hoe ze daarbij gebruik maken van de middelen die ze door de natuur ter plaatse worden aangereikt. Wethouder Hans Kombrink was erg gecharmeerd van de nieuwe aanwinst in het Rotterdamse museumbestand, hoewel hij wel even opmerkte dat een aanloop periode van zestien jaar niet erg Rotterdams was. „Maar", zo zei hij, „ik heb des te meer bewon dering voor diegenen die zich ervoor hebben ingezet." Hij benadrukte het feit dat het hier ging om een particulier initi atief. „Daar kan de stad niet zonder. Als alle dingen tot stand zouden moeten komen door subsidies, dan zou de stad er een stuk schraler uitzien." ning werd verhoogd toen in het water van de Wijnhaven onder luid tromgeroffel een echte dra- kebootrace gehouden werd. De roeiers scheerden over het on dertussen donkere water en wer den schaars verlicht door fluo rescerende arm- en hoofdban den. Binnen zorgde het Rotter damse dameskoor 'De Krijsende Krengen' voor vertier. In onver valst Rotterdams brachten zij liedjes als 'De schuit van blonde Arie' en 'Ketelbinkie'. Eens te meer werd duidelijk waarom dit museum in Rotterdam hoort. Het museum aan de Wijnhaven 20a is van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend. De toe gangsprijs voor volwassenen be draagt vijf gulden. Kinderen van zes tot zestien jaar en pashouders krijgen een gulden korting. Kin deren tot zes jaar en houders van een Museumjaarkaart mogen gratis naar binnen. Het museum ligt op vijf minuten lopen van de metrostations Blaak en Beurs. 47-215 artuigjes door RICHARD VAN SANTEN WERELDHAVEN R°T7™MM Schepen uit Verre Landen: naar het museum op z'n Rotterdams De roeiers waken de tros aan de boei vast. MÖ.GPUUÜMGEH Zo ging het vroeger, met een roeiboot. Foto's JANSSEN DE KIEVITH Groenenboom Trailer Reparatie Schepen uit Verre Landen gaat vooral over mensen uit verre landen. Foto: JANSSEN DE KIEVITH Wethouder Kombrink in een onderonsje met Mirjam de Lange, de ontwerper van de expositie. Foto JANSSEN DE KIEVITH Th. S. Bakker (links) met de heer A. Houweling van HEB, die de vlerkprauw op de achtergrond kocht van de Hemminga midden) en het scheepje vervolgens aan het museum schonk. Foto: JANSSEN DE KIEVITH Th. S. Bakker (tweede van rechts) met de hoofdsponsors. V.l.n.r. de heer R. de Vries OBR), C. van den Berg KPMG), /V. Pusey P&O), mevrouw E. Heeneman (BRN) en Henk Klunder. Foto JANSSEN DE KIEVITH De winnaars in de bouwplaat-wedstrijd. V.l.n.r. de heer Franssen, Joukje Rozema, Ilse en Tim Kersbergen en Georgia van Vlaam. Foto JANSSEN DE KIEVITH ater

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17