Skoda Felicia in twee versies: hatchback en combi Nederlandse verkoop begint medio volgend jaar Rijden met slecht weer Chrono-Service bij Citroen Honda's terreinwagen CR-V in 1998 naar Nederland VW TDI-motor met automaat SsangYong met 5 auto's in Granada - Dakar Rally WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 49-447 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: (070) 3190254, Fax: (070) 3952669 Met de nieuwe snelservice, genaamd 'Chrono Service', speelt een groot aantal Citroën-dealers in op de steeds duidelijker be hoefte aan snelle, vakkundige reparaties waarvoor geen af spraak nodig is. Deze nieuwe service-vorm omvat vijf V's: vlot, voordelig, vriendelijk, vakkundig en vaste prijzen. Voor de cliënt geldt als bijkomend voordeel dat hij voor alle werkzaam heden aan zijn auto bij één en hetzelfde vertrouwde adres te recht kan. 'Chrono Service' betreft reparaties waarop de cliënt kan wachten, zoals vervangen van banden, uitlaten, accu's, filters en bougies, de montage van accessoires, olie verversen, A.P.K.-keuringen, en reparaties van remmen, schokdempers/veerbollen en verlichting. Voor de vakkundige uitvoering van de reparaties - tegen vooraf vastgestelde prijzen - staat de Citroën-dealer garant, met speciaal opgeleid personeel, speciaal gereedschap en een assortiment spe cifieke onderdelen en accessoires. De aparte receptie, reparatieruimte en aangepaste openingstij den - ook op zaterdag - ondersteunen de nieuwe dienstverlening. Waar mogelijk is deze aangevuld met een Chrono-boetiek annex wachtruimte en een Chrono-Businessroom met eigen telefoon- en fax-aansluiting. Honda toonde op de onlangs gehouden Tokyo Motorshow veel nieuws. Inclusief de vierwielaangedreven CR-V. De afkorting CR-V staat voor Comfortable Runabout Vehicle. Hij hoort thuis in het segment van de 'off-the-roads', maar is tevens zo comfor tabel, stil en snel dat deze Honda zich op de begaande wegen gedraagt als een normale personenauto. Daarbij zorgt de per manente vierwielaandrijving voor extra goede rij-eigenschap- pen. Als men van de gebaande paden afwijkt, geeft de 4WD ex tra grip in ruw terrein. Honda ziet de CR-V als een sterke troef in een segment waarin dit hi-tech merk nu nog niet aanwezig is, dat van de vierwielaange dreven terreinwagens. Terwijl andere Japanse merken wel acte de présence geven in deze klasse. Slechte pad De CR-V is een ruime personenauto met 'cross-country' eigen schappen. Vijf personen vinden er ruim plaats. De permanente vierwielaandrijving wordt gekombineerd met de volautoma tische transmissie met stuurversnelling, bekend van de Shuttle, Honda's 6-persoons MPV. Deze combinatie van 4WD en automaat is vrij ongebruikelijk in het terreinwagen-segment. En geeft deze Honda-jeep iets unieks. Vanaf nu wordt de CR-V in Japan geproduceerd en geleverd. Vol gens importeur Honda Nederland wordt dit model in 1998 ook op de Nederlandse markt leverbaar. Volkswagen levert de direct ingespoten turbodieselmotor van de Golf TDI, Golf Variant TDI en Vento TDI nu ook in combina tie met een automatische versnellingsbak. De automaat is zo wel verkrijgbaar in de CL- als GL-uitvoeringen. Meerprijs voor deze transmissie 3200 gulden. VW's direct ingespoten turbodieselmotor (TDD kenmerkt zich door een zuinig brandstofverbruik en een geringe produktie van schadelijke uitlaatgassen. Volkswagen combineert z'n TDI-mo tor met de al langer bekende automatische versnellingsbak, die in april 1995 grondig is herzien. Veranderingen in de elektronica en het mechanische gedeelte resulteerden in een aanzienlijk be ter schakelcomfort. Tevens houdt deze versnellingsbak in het schakelprogramma rekening met het hellingspercentage en de belading. De Zuidkoreaanse fabrikant SsangYong, ook in ons land steeds meer bekend door de fraaie Musso 4WD met z'n Mercedes die selmotor, gaat op jacht naar de overwinning in de zware Gra nada - Dakar Rally '96, vroeger bekend als Parijs-Dakar. Het concern zet, samen met een Italiaanse partner, vijf Musso's in voor deze loodzware woestijnrally, die op 30 december start. Tot de overige kansrijke deelnemers worden ook de vier ZX Rallye Raids van Citroën gerekend. Door de professionele aanpak en eerdere resultaten met de Mus so als de 8e plaats in Granada - Dakar '95, een 2e overall en le in de categorie 4WD in de Pharao Rally, is SsangYong een serieuze kanshebber op eremetaal. Top vijf klassering In de Granada - Dakar Rally besturen drie Italiaanse coureurs, een Franse èn een Zuidkoreaanse rijder drie Musso's met benzi nemotor in de klasse T3 (prototypes), één Musso met dieselmotor ook in klasse T3 en een Musso E32 met zescilinder benzinemotor in klasse T2 (vrijwel standaard auto's). Deze vijf worden ondersteund en gevolgd door 4 Mercedes-Benz vrachtwagens en twee Musso's diesel, die bemand worden door journalisten. SsangYong streeft naar klasseringen in de top vijf van het algemeen en van het diesel-klassement. Sinds Volkswagen de scepter zwaait in de Tsjechische autofa- briek Skoda is de kwa liteit zienderogen en merkbaar vooruit ge gaan. Voorbij is de tijd van de Favorits; alles concentreert zich nu op de eerder dit jaar ge lanceerde Felicia. Deze onder VW-auspiciën ge bouwde compactcar kan de vergelijking met menig Westeuro pees automodel door staan. Onlangs kreeg hij gezelschap van de Felicia Combi. Zodoen de kan de automobilist bij Skoda nu kiezen uit twee vlot ogende, capa bele vierwielers. Volgens Skoda-impor- teur Pon Mobiel BV uit Voorschoten: „heeft het verhoogde kwali teitsniveau van Skoda personenauto's onver wachte gevolgen. De betere carrosserie-be scherming af-fabriek leidde al eerder tot zes jaar garantie tegen roest van binnenuit. Verder is nabehande ling van de auto voort aan overbodig. Hier door kan, ondanks het hogere kwaliteitspeil, de prijs van verschil lende Skoda-modellen worden verlaagd". De Felicia 1.3 LXi heeft nu een rijklaar-prijs (inclusief volle tank benzine) van 21.032 gul den. De onlangs gelan ceerde Felicia Combi LXi kost rijklaar (in clusief volle tank) 23.532 gulden. De laatste jaren maakt Skoda grote sprongen voorwaarts. Door de in tensieve samenwer king met Volkswagen voldoet de kwaliteit van de huidige Skoda's nu aan dezelfde, zware kwaliteitsnormen, die de VW Groep ook stelt aan Audi-, Volkswagen- en Seat-modellen. Te vens is er door de Tsje- chiseh-Duitse samen werking geld en know how beschikbaar voor de ontwikkeling van nieuwe modellen. Platform-politiek Insiders verwachten dat Skoda in de jaren 1996 en 1997 met enige nieuwe modellen voor de dag komt. Allereerst een model dat verwant zal zijn met de VW Golf/Seat Toledo, dus een slag groter dan de Felicia; en iets later een model dat verwant zal zijn met de VW Polo- /Seat Ibiza, dus even ongeveer even groot als de huidige Felicia. De toekomstige model- opbouw hangt nauw sa men met de 'platform- politiek' van de Volks wagen-groep. Hierbij gebruiken de diverse merken steeds dezelfde bodemplaten en krachtbronnen voor auto's die qua afmetin gen en motoriseringen verwant zijn. Nieuw tijdperk Bij Skoda stond in 1995 alles in het teken van de komst van de mo derne vijfdeurs 'Feli cia', als opvolger van de Favorit. Er zijn nu drie versies leverbaar: LXi met een 1.3 liter van 40 kW/55 pk, GLXi met een 1.3 liter motor van 50 kW/65 pk en SLXi met een 1.6 liter motor van 55 kW/75 pk. De verrassend veelzij dige, moderne vijf deurs Soda Felicia is opmerkelijk gunstig geprijsd. Hij luidt voor Skoda een nieuw tijd perk in. Nissan liet zijn ge heel vernieuwde Pri mera onlangs debu teren in Japan. In Eu ropa moeten we ge duld oefenen tot de tweede helft van 1996 voor deze twee de generatie Prime- ra bij de dealers ver schijnt. Overigens was de Primera, zo als hij in Japan stond, een auto met een hoog Europees gehalte. Zowel de voorstudies als het design en technische ontwerp zijn gewor teld in Europa. De vijfdeurs hatchback wordt zelfs van top- tot-teen in Europa gemaakt. De Japanse markt wordt daarom bediend via export uit Groot-Brittannië. Nissan noemt twee re denen voor de ruime Europese inbreng: ten eerste is de automarkt er van groot belang. Zo'n tweederde van de Primera's wordt hier verkocht. Van het huidi ge model, dat nog tot medio 1996 in produktie blijft, zijn er ruim een half miljoen verkocht in Europa. Ten tweede heeft de Ja panse consument een voorliefde ontwikkeld voor de Europese rijka- rakteristieken. Scherp stuurgedrag en een per fecte wegligging gecom bineerd met prestaties zijn de nieuwe trend. Het resultaat is een evo lutionair gevormde auto, die veel binnen ruimte biedt en nieuwe maatstaven zet qua rij- V,Y™ Es/ comfort en weggedrag. De Primera wordt lever baar als vijfdeurs hatch back en vierdeurs se dan. Over een Primera stationwagon wordt in de loop van 1996 beslist. De motorenrange be staat uit krachtiger en tegelijk zuiniger 1.6i en 2.0i viercilinder benzi nekrachtbronnen met zestien kleppen. Er komt ook een dieselmo tor, wellicht met turbo. De Primera wordt frac- tioneel groter dan z'n voorganger. Hij heeft geen uitbundig design, maar past in de trend van frisse, kernachtige vormgeving. De klant, zo wees onderzoek uit, prefereert veel binnen ruimte, compacte maten en een laag, sportief profiel. De wigvorm van de nieuwe Primera zorgt voor een lage Cw: hatchback: 0,32; sedan: 0,31; GT: 0,30. Functioneel interieur Centimeters meer ruim te voor hoofd en benen is het resultaat van een doordachte compositie van alle onderdelen. Voor optimaal zitcom fort is de zitting van de achterbank hoger ge plaatst, wat betere steun oplevert. De kofferruim te heeft een inhoud van 480 liter. Verder past Nissan bij het dashboard een nieu we ontwerpfilosofie toe. Zo zegt de vorm van de schakelaars iets over de functie. Daarbij staan alle knoppen perfect on der handbereik, het ge bruik is ook uiterst makkelijk. Voor het comfort zijn de stoelen van groot be lang. De bestuurders stoel is zo gevormd dat de rug de beste steun ondervindt, wat tijdens langdurig zitten ver moeidheid in de rug voorkomt. Maximale veiligheid Qua actieve en passieve veiligheid laat de Prime ra niets te wensen over. Zo zorgt de prima weg ligging voor een be heersbaar en betrouw baar weggedrag. Juist zoiets telt in bochten op nat wegdek of bij het rij den op hogere snelhe den. De perfecte ergo nomie draagt ertoe bij dat de berijder zich vol ledig op het sturen kan concentreren. Het hoge comfortniveau, zoals het ontbreken van trillin gen en bijgeluiden, voorkomt vermoeid heid, dus kan de be stuurder alert reageren op het verkeer. Ook een hoog gemonteerd derde remlicht draagt bij aan de actieve veiligheid. Computersimulaties lei den ertoe dat bij een aanrijding de carrosse riestructuur de botse- nergie opneemt en we gleidt zodat de inzitten den beschermd zijn. Dat gebeurt ook bij een zij delingse aanrijding. Dan verdelen extra dwarsverstevigingen de klap over beide zijden, waardoor de passagiers ruimte minimaal ver vormt. Een bestuurdersairbag is standaard, net als gor delspanners vóór. Een passagiersairbag is als optie leverbaar. Ook ARS is optioneel. „Autorijden leer je met de jaren", is een leus die veel kersverse rij bewijsbezitters te ho ren krijgen. Daar zit veel waarheid in. Hoe meer ervaring de chauffeur heeft, hoe be kwamer hij of zij aller lei situaties oplost. Toch is ieders rijge drag altijd nog voor verbetering vatbaar. Zoals er in veel secto ren 'bijscholingscur sussen' worden gege ven, zo kan het voor een automobilist geen kwaad eens een opfris singscursus te volgen. Zeker aan de voora vond van het 'slecht weer' seizoen is zo'n rij- vaardigheidscursus aan te bevelen. Pech met de auto of een auto-ongeluk hoopt nie mand te krijgen. Toch zit een ongeluk in een klein hoekje. Even niet opletten, te hard gere den, geen rekening ge houden met de glad heid, slecht zicht, mist, en zo zijn er tientallen oorzaken. Wie een rij- vaardigheidscursus heeft gevolgd, reageert ook in noodsituaties vaak beter, sneller en adequater waardoor de ongelukkans verkleint. Rij-adviezen Veilig Verkeer Neder land, ANWB, KNAC en Rijkspolitie geven al ja ren tips voor veilig auto rijden. Daaruit citeren we de volgende rij-ad- viezen. Wees alert als u ach ter het stuur zit. U kunt dan op tijd in schatten wat er kan gebeuren en uw rijge drag aanpassen. Zo kunt u noodsituaties voorkomen. Zeker bij ongunstige weersom standigheden is dat van levensbelang. Zorg dat u steeds op tijd wordt gezien on der alle weersomstan digheden, zowel 's nachts als overdag. Blijf altijd zo veel mo gelijk rechts rijden. Anders gezegd: rijd niet onnodig op de midden- of linkerrij baan van een snel weg. Geef anderen de ruimte en houd vol doende afstand. Haal niet plotseling in, maar ga geleide lijk naar links en na - - mmmm het inhalen weer ge leidelijk naar rechts. Voorkom snelle stuurbewegingen Hierdoor kan de auto in een slip raken. Schakel nooit in een bocht. En dus hele maal niet bij glad heid! Houd rekening met voetgangers, fietsers, spelende kinderen, dieren, enzovoort. Slecht weer Ook voor het rijden bij mist, regen, gladheid en sneeuw gelden bepaal de rij-adviezen. Houd bij slecht weer rekening met langere rijtijden. Vertrek op tijd. Let extra scherp op het verkeersgedrag van medeweggebrui kers. Op natte of gladde wegen is de remweg vaak langer. Rijd daar met aangepaste snel heid. Rem niet abrupt als u een mistbank binnen rijdt, verminder lang zaam snelheid en let ook op achteropko mend verkeer. Beheerst remmen vermindert het slip gevaar. Houd koplampen en achterlichten schoon. Verwijder sneeuw, de aanslag van wegen- zout, enzovoort. 's Ochtends en 's avonds moet u reke ning houden met plot seling opkomende gladheid door nacht vorst. Let vooral op bij bruggen en via ducten, op- en afrit ten, enzovoort. Gladheid kan ook op treden door ijzel of gevallen bladeren. Bel de ANWB Ver keersinformatie bin nenland (06 - 9622) of het Informatiecen trum voor actuele ver keersinformatie: 0343 - 532121. De ANWB organiseert deze winter diverse cur sussen, zoals de cursus 'Ken uw Auto', en rij- vaardigheidstrainingen voor meer of minder ge routineerde automobi listen. Informatie over deze cursussen is ver krijgbaar bij de afdeling Rijvaardigheidsoplei- dingen van de ANWB, telefoon: 070-3146468. Met de CR-V, standaard voorzien van permanente vierwielaandrij ving, treedt Honda in de wielsporen van andere Japanse automerken. Berijders van een VW Golf, Golf Variant en Vento kunnen profiteren van de nieuwe combinatie van de direct-ingespoten turbodiesel-motor met een automaat. V Skoda Felicia: opzienbarende troef in de compacte klasse. Achteraanzicht Skoda Felicia: de wagenbrede vijf de deur loopt tot op de bumper. Nieuwe Nissan Primera geworteld in Europa kdM 0 v-'/:''. 1 Zo stond de Nissan Primera te kijk op de Tokyo Motor Show 1995. Over een klein jaar is deze tweede generatie van de populaire Japanse middenklasser ook bij ons te koop. Lffffiêl Rijden onder slechte weersomstandigheden vereist extra aandacht. Een auto met aandrijving op alle vier wielen, zoals deze Subaru, maakt het overigens iets eenvoudiger

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 13