Twee fervente zwervers Kethelsche toestanden 'Ik cheet Lesya. Choe chêt jak Techniek blijft herenaangelegenheid SCHIEDAM BELOOFD: Activiteiten dienstencentra Ik ga sterven mijn zoon; ik sterf onschuldig1 Cursus over opvoeden van jongeren Vluchtelingenwerk naar Laan van Bof Es Kerstconcert met bekende trompettisten Mijlpaal voor Dierenbescherming Rommelmarkt en toneel in Oost WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 49-1443 Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM De verschillen de dienstencentra hebben voor de komende periode de volgende activiteiten op het programma staan. Dc De Woudhoek, Heijerman- spelin 35- zondag 10 december- kerstconcert door jeugdorkest van Wilton. Aanvang: 10.00 uur; toegang: gratis. Wijkpost Oost, galileïstraat 86- woensdag 13 december- voor lichtingsbijeenkomst over bo- tontkalking van de stichting Os teoporose. Aanvang: 10.00 uur; toegang: gratis. Dc De 4 Molens, Nieuwe Dam- laan 766- in de Yogagroep voor ouderen zijn nog plaatsen vrij. Iedere dinsdag van 14.30 tot 15.30 uur; kosten 4,- per keer. Aanmelden kan ook voor de cursus Ontspannen bewegen. Start eind januari 1996 op de woensdag van 13.30 tot 14.30 uur. Kosten: 6,- per maand. Opge ven voor deze activiteiten kan bij de receptie van De 4 Molens die is geopend op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM In wijkcentrum De Blauwe Brug op het Bach- plein wordt in de maand januri een cursus gegeven voor ouders van jongeren tussen de 12 en 18 jaar die experimenteren met al cohol en (soft)drugs. De cursus omvat vier bijeenkomsten en is wordt gegeven in samenwerking met de GGD. het Boumanhuis en de basiseenheid Noord van de politie. De vier avonden vallen steeds op de dinsdag en duren van 19.30 tot 22.00 uur. De kos ten bedragen 25 gulden; infor matie en inschrijven bij de Blau we Brug, telefoonnummer 4701049. SCHIEDAM De geschiedenis van het meest karakteristieke dorp binnen Schiedam mag zich in een grote populariteit verheugen. Vorig jaar zomer verscheen het boek 'Kethelsche Toestanden, herinnerin gen van een boerenzoon', geschreven door Arie Bijl. Enkele maanden later al was de nostalgische verhalenbundel, rijkelijk voorzien van sfeervolle foto's en grappige anecdotes, volledig uitverkocht. Vanwe ge dit succes besloot 'gelgenheids-uitgever' boekhandel Mercurius tot een herdruk die onlangs is uitgekomen. Arie Bijl schrijft klare taal doorspekt met - soms bijna vergeten - 'boerenuitdrukkingen'. Hij weet op aantrekkelijke wijze het dorpsleven in Kethel te schetsen. 'Kethelsch Toestanden' kost 24,90 en is te koop in Schiedamse en Vlaardingse boekhandels. SCHIEDAM De Stichting Vluchtelingenwerk verhuist, dankzij bemiddeling van de ge meente, naar een nieuw en rui mer onderkomen. Vanaf vandaag is het adres Laan van Bol'Es 11, 3122 AE in Schie dam. Het telefoon- en faxnummer blijft ongewijzigd 4700330. SCHIEDAM Grada en Yoeri behoren tot het type van de fervente zwervers. Grada is een gecastreerde kater van minstens acht jaar oud. Het meest opvallend aan hem, zijn zijn prachtige goudgele ogen. Woudhoekbewoners zagen hem wekenlang onbe heerd over straat zwerven en brachten hem - toen hij zienderogen begon te vermagern- naar de Hargahoeve. Danzij de goede zorgen daar is Grada die een echte kroelkat blijkt te zijn. inmiddels weer op gewicht. Zijn geluk zou compleet zijn als zijn eigen baasjes of eventueel liefhebbende nieuwe zich meldden. Yoeri was zo slim om half augustus onderdak te zoeken bij een kattenliefhebster. Zij ontfermde zich lange tijd over deze zwerver in de hoop de eigenaar te achterhalen. Dat lukte niet en nu logeert deze cypers/witte kat ook in het asiel. Hij is ongeveer driejaar en inmiddels gecastreerd. Zijn wilde haren is deze vrijgevochten vogel desondanks niet helemaal kwijt. Hij blijft belust op ommetjes buiten de poorten van het dierentehuis. Informatie over Grada, Yoeri en andere katten of honden bij Dierentehuis De Hargahoeve, Sportlaan 2, telefoonnummer 4714151. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM „Aanchenam, ik cheet Lesya. En jai, choe chêt jai?" Zo ongeveer klonk het re sultaat van de eerste les Neder lands aan de Oekraïnse gasten op scholengeenschap Schraven- lant aan de Hugo de Groot straat. Verder ging het over 'böttr, kaz en ee' (het Neder landse ei blijkt onuitspreek baar), want Amanda Pisters, do cente Russisch had over het on derwerp 'eten' een les voorbe reid. De 24 leerlingen van het Kiëv- Mohila College deden vorige week Holland aan op initiatief van de stichting Spoetnik, een Vlaardingse organisatie die zich al jarenlang inzet voor humani taire hulp aan de Oekraïne. Het Mohila College is een school voor getalenteerde kinderen van tien tot vijftien jaar. Het eeuwen oude instituut was tijdens de Sovjet-overheersing gesloten, maar werd onlangs door een ent housiaste groep ouders en do centen heropend. Bij een van haar bezoeken aan Kiëv kwam Beja Kluiters, een van de drij vende krachten achter de stich ting Spoetnik, in contact met het college dat nog kampte met ge brek aan meubilair en materiaal. Weer terug in Vlaardingen zette zij een hulpaktie op touw waar door de onderlinge band uiter aard een sterke werd. Het be zoek aan Nederland is het direc te gevol daarvan. Meisjesnaam Dat Schravenlant in het reis schema werd opgenomen is niet zo verwonderlijk. De aparte VWO-plus afdeling van deze Schiedamse school is een ver zwaarde opleiding waar het vak Russisch een van de extra's is. Tweede klassers hebben al vol doende basiskennis van die taal om een eenvoudig gesprek te kunnen voeren. Mark uit Kiëv (die eigenlijk Marian heette, maar al snel begreep dat dat hier een meisjesnaam is) moest wel hier en daar wat aan de uit spraak verbeteren. Zelf pikte hij het Nederlands ook vlot op. Hij kon tenminste meteen al duidelijk maken, dat hij liever cola dan thee dronk. Lerares Amanda Pisters was ui termate tevreden over het resul taat: „Ik was even bang, dat de gasten alleen het Oekraïns zou den beheersen. Het Russisch is daar echter zo lang verplichte voertaal geweest, dat het min-of- meer hun tweede taal gebleven is. Bovendien staat het nog als vak op het rooster." Ook de leiding van Schravenlant was in haar nopjes met het bezoek. Conrector mevrouw Koning: „Deze ontvangst was in de eerste plaats bedoeld om de kinderen uit Kiëv terwille te zijn, maar het mes snijdt natuurlijk aan twee kanten. Onze VWO-plus afde ling heeft met de extra talen Spaans en Russisch een interna tionaal karakter. Uitwisseling met het buitenland is een van onse doelstellingen. Onze leerlin gen met Russisch sprekende leef tijdgenoten in contact brengen is niet zo eenvoudig te realiseren. Dit was echt een buitenkans." Naast kennismakingsgesprek ken en een les Russisch-Neder lands stond op de scholenge meenschap ook een tekenles op het programma. Verwoed deden de Oekraïners pogingen om do cente Russisch Amanda Pisters in houtskool te vereeuwigen. Hun schetsen mochten ze mee naar huis nemen en dik kans dat de portretten van de Schiedamse lerares nu opgehangen zijn in de gangen van het Mohila College. De trip lijkt nog een gevolg te gaan krijgen. De tweede klassers van Schravenlant willen een hul paktie op touw zetten voor de Russische school. 'Die kinderen hebben het moei lijker dan wij. Sommigen zijn niet gezond als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl in '86. Nu we gehoord hebben, dat ze nog zoveel spullen nodig heb ben, zijn we vast van plan daar iets aan te gaan doen,' stelden de leerlingen enthousiast. Schie dammers die een steentje bij wil len dragen, kunnen contact op nemen met Schravenlant via te lefoonnummer 4736212. SCHIEDAM In de grote Kerk wordt woensdag 13 decem ber een feestelijk kerstconcert gehouden. Muzikale medewerking wordt verleend door het mannenkoor 'De IJsselzanger' en het ge mengd koor 'Sanctus', beiden onder leiding van dirigent Ever- hard Zwart. Piet Vliegenthart speelt piano, Gerard Breas koor orgel en Everhard Zwart hoofd orgel. Ook de bekende trompet tisten de gebroeders Brouwer zullen meespelen. Op het pro gramma staan kerstliederen, het publiek krijgt de kans mee te zingen. Aanvang: 20.00 uur; toe gang: gratis (wel wordt een col lecte voor het Rode Kruis ge houden). SCHIEDAM De Schiedamse Dierenbescherming heeft in 1995 een langverwachte mijlpaal ge haald. Ver vóór de jaarwisseling mocht de afdeling Schiedam van deze landelijke vereniging het duizendste lid inschrijven. De aanmelding was van mevrouw Schafer van het Koolwitjeshof. Als beloning werd haar een avondje uit naar keuze voor twee personen aangeboden. Zij sloeg dit aanbod echter af. „Ik word lid van de Dierenbescher ming voor de dieren. Ik ben niet van plan om dan op één avond tien jaar contributie op te ma ken," vond dit 'lot uit de loterij' gedecideerd. Als tegenprestatie is nu op haar naam bij het Dieren adoptieplan voor 1996 van de Hargahoeve een hondenkennel geadopteerd. Informatie over dit plan bij de heer Vaz Dias, telefoonnummer 4711295. getuigen van de onzekerheden die in deze jaren het leven be paalden. Die bewaard gebleven brieven en dagboeken, ook wel ego-documenten genoemd, stel len ons in staat om het persoon lijk leven van 200 jaar geleden binnen te stappen. Op een bij zondere manier komen we in aanraking met de emoties, het dagelijks bestaan en de spanning van die tijd. Een van de mooiste aanwinsten van het gemeentear chief op dit gebied is wel het door de heer Verhoef in langdu rige bruikleen aan het gemeente archief afgestane dagboek dat door een van zijn voorvaderen is gemaakt naar aanleiding van de reis die hij in 1812 als soldaat van Napoleon naar Rusland maakte. Het is een document dat op indrukwekkende wijze ver slag doet van het einde van deze chaotische periode waarin de grenzen tussen idealisme en machtspolitiek niet scherp wa ren. Henricus Theodorus Ver hoef was een van de in totaal 675.000 soldaten die door Napo leon uit totaal 20 landen werden gerecruteerd om Rusland op de knieën te krijgen. Zijn herinne ringen van deze periode ver trouwt hij vele jaren later toe aan het papier, verlucht met prachtige tekeningen van het Rusland aan het begin van de vorige eeuw. Het gemeentearchief Schiedam is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.00-17.00 uur. Iedereen kan de archieven die hier worden bewaard kosteloos raad plegen. Tot eind januari 1996 zal in de hal van het gemeentarchief een kleine expositie over het the ma vrijheid en mensenrechten te bezichtigen zijn. Gemeentear chief, Korte Haven 133,3111 BH Schiedanm, tel. 4266727. Olympe de Gouges was niet zo maar een vrouw, maar een van de eerste moderne feministen die met haar 'Verklaring van de rechten van de vrouw' de enkele jaren eerder verschenen en later zo geroemde 'Verklaring van de rechten van de mens' aan de kaak stelde, omdat die alleen betrekking had op mannen. Dit bracht haar tot de uitspraak 'De L vrouw heeft het recht het scha vot te betreden; zij dient tevens het recht te hebben op deelname aan politieke beraadslagingen'. Olynmpe de Gouges liet zich met opgeheven hoofd vermoorden en sprak vanaf de kar op weg naar het schavot de menigte nog toe. Beide verklaringen zijn in het gemeentearchief te bekijken. Uitsluiting Olympe de Gouges reageerde in vergelijking tol haar sexe-geno- ten elders in Europa erg vroeg op de uitsluiting van vrouwen uit de burgerrechten. In Neder land zou het bijvoorbeeld nog tot 1870 duren voordat in het pamflet 'Gelijk Recht voor Al len' tegen deze misstand werd geageerd. De Bataafs-Franse tijd (1795- 1813) was een rumoerige periode vol contrasten. In 1795 werd het vuur van de revolutie gedragen door idealisten die de samenle ving wilden veranderen. De Ver klaring van de Rechten van de Mens en Burger was daarvan een goed voorbeeld. In 1813 was weinig meer over van de hoogge stemde verwachtingen van enke le jaren eerder. Wat ooit als een omwenteling die uit idealisme werd geboren, begonnen was, eindigde in een ordinaire bezet ting door een vreemde mogend heid. De vrijheidsidealen kwa men hierdoor wel in een heel bijzonder daglicht te staan. Ver schrikkelijke oorlogen, waar door grote delen van Europa werden verwoest, maakten ver volgens definitief een einde aan deze periode. In het gemeentear chief van Schiedam is tot eind januari nog een kleine tentoon stelling te zien rondom het the ma vrijheid en mensenrechten. Bloedig Dit naar aanleiding van het feit dat 200 jaar geleden om precies te zijn op 21 januari 1795 de Verklaring van de Rechten van de Mens en Burger door Schie dam, als eerste stad in Neder land werd erkend. En ofschoon de revolutie van 1795 bij ons een stuk minder bloedig verliep dan die in Frankrijk van enkele jaren eerder zijn ook hier interessante documenten bewaard gebleven die ons inzicht geven in de ma nier waarop de mensen van toen die onstuimige tijd beleefd heb ben, wat ze voelden en dachten. Persoonlijke documenten van en aan Schiedammers zijn de stille SCHIEDAM Heren gaven de toon aan vorige week donderdag bij de feestelijke ingebruikname van het nieuwe proef- en demon stratiecentrum van gassenleve- rancier Hoek Loos aan de Ha venstraat. Burgemeester Scheer- es verrichtte onder grote manne lijke belangstelling de officiële opening. ECN-directeur prof. dr. ir. Van den kroonenberg gaf daarna zijn visie op het belang van kennisoverdracht voor tech nologische innovatie in Neder land. Het nieuwe centrum zal niet al leen een belangrijke rol vervullen in de onderzoeksactiviteiten op gastoepassingsgebied van Hoek Loos zelf. Ook opdrachtgevers en andere relaties van het bedrijf kunnen voor hun research ge bruik maken van de uiteenlo pende technische mogelijkheden die dit centrum biedt. Met de bouw ervan onderstreept Hoek Loos opnieuw zijn strategie waarin gastoepassingstechnolo- gie een centrale plaats inneemt, naast de produktie en levering van gassen en gasmengsels. Het nieuwe centrum beschikt over een tiental aparte, speciaal inge richte testruimten, over een alge meen laboratorium én over een goed-geoutilleerde ontvang struimte voor het houden van seminars en dergelijke. Hoek Loos, een van Schiedams meest snelgroeiende bedrijven, inves teerde ruim drie miljoen gulden in de bouw van het centrum. SCHIEDAM In clubhuis Oost in de Galileïstraat 96 wordt zondag 10 december een rom melmarkt gehouden tussen 11.00 en 16.00 uur. De toegang is gra tis. Maandag 11 december staat een toneelvoorstelling van het Rotterdams Wijkthetare op het programma in het Clubhuis, het verhaal gaat over acht vrouwen die elkaar kennen van een buurt huis en een weekend bij elkaar komen om een kamp voor kin deren voor te bereiden. Toe gang: 2,-; aanvang: 20.30 uur. Informatie en reserveren via te lefoonnummer 4735435. SCHIEDAM Op 3 no vember 1793 werd Marie Gouze, ook wel Olympe de Gouges genoemd, voor het oog van een grote menigte die op de Place de la Revolution in Parijs was samenge stroomd, onthoofd. Een dag eerder was ze ter dood veroor deeld, maar wist haar terecht stelling 24 uur uit te stellen zodat ze nog een laatste brief aan haar zoon kon schrijven. Deze brief is in de Parijse ar chieven bewaard gebleven en eindigt met de woorden: 'Ik ga sterven, mijn zoon, mijn geliefde zoon; ik sterf on schuldig. Ik laat het horloge van jouw vrouw achter, met het bewijsje van de bank van lening van haar juwelen, het flesje en de sleutels van de koffers die ik naar Tours heb laten sturen'... Woorden die ontegenzeggelijk indruk ma ken door hun eenvoud en hun definitieve klank. ISéÉSÉi - Grada De 'coupe Van Beurden' genoot in Kethel een zekere faam. Piet van Beurden en (later) zijn zoon knipten decennia lang de herenhoofden van het dorp in hun zaak aan de Kerk weg. Het tarief bleef al die tijd vrijwel ongewijzigd vastliggen op een riks Yoeri Tanya, Lila, Ola, Lena en Katja uit de oekraïene met hun portret van Amanda Pisters (lerares Russisch op Schravenlant Persoonlijke herinneringen uit de Bataafs-Franse tijd Een bladzijde uit het dagboek van Henricus Theodorus Verhoef

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 21