SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN Foutparkeerders krijgen 'bon1 van Groenlinks Kunstbeurs geeft de ruimte ÜJ~ Roze Prijs voor Coby de la Rie Info-bureau gezondheid Kunstveiling bij Hercules Spontane claxon wekt bewoners Standaardwerk houdt brandershistorie springlevend stuk?. Afstancfs 06-0694 VERINGMEIER TANDTECHNIEK Forse toename bevolking regio Kerstsfeer in Hof van Spaland Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 49-1441 ecembar WATERWEG Het aantal inwoners van de stadsregio Rotterdam neemt tot het jaar 2008 toe met 12,2 procent (landelijk 10,2 procent). Dit komt neer op een bevolkings toename met maar liefst ruim 138.000 personen. Dit blijkt uit een rapport van het Cen trum voor Onderzoek en Sta tistiek. In 2008 zal de stadsre gio 1.276.300 inwoners tellen. Het grootste deel van de be volkingstoename wordt ver wacht in de leeftijdsklassen 0- 14 jaar, 35-49 jaar en 50-64 jaar. In de categorie 25-34 jaar wordt daarentegen een daling verwacht. De ver wachte bevolkingsgroei is sterker dan in de afgelopen vijf jaar. Ruim de helft van de regiobe volking woont in de gemeen te Rotterdam. Overigens neemt behalve het bevol kingsaantal ook de woning voorraad toe. Vooral dankzij de VINEX-lokaties stijgt het aantal woningen tot 2008 van 496.400 tot 570.100. Met een bakfiets het centrum rond om te protesteren tegen de 'autoterreur'. SCHIEDAM GroenLinks hield afgelopen zaterdag in het centrum van de stad een ludieke actie met een opvoedend karak ter. Op een bakfiets toerde men rond om zo te protesteren tegen de 'autoterreur'. Om het publiek hierover te informeren werden ruim 400 pamflet ten uitgedeeld. Voorts werd door GroenLinks-activisten na een halfuurtje streng rondkijken aan 75 foutparkeerders een nep proces-verbaal uitgedeeld. De milieubewuste partij had met dit initiatief drie doelen voor ogen, namelijk de gemeente dwingen een actiever parkeerbeleid te voeren in de binnenstad, verkeerso- vertreders wijzen op de overlast die zij veroorzaken en voorts het voorlichten van het publiek. WATERWEG Bij het Infor- matie-Klachtenopvangbureau Gezondheidszorg kan men voor taan terecht met vragen over klachten over de gezondheids zorg en maatschappelijke dienst verlening. Het bureau Nieuwe Waterweg Noord kan helpen met advies, hulp, begeleiding en bemiddeling en is bereikbaar op maandag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en op dinsdag, donderdag en vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur, telefoon 474 57 86. SCHIEDAM De vijfde afle vering van de Kunstbeurs, het afgelopen weekend in het Stede lijk Museum, was er één zo'n jubileum waardig. Wat bezoe kersaantallen en verkoopcijfer betreft kwam deze editie niet als de allerbeste uit de bus. De sfeer zowel bij deelnemers als publiek was echter bijna traditiegetrouw perfect. En daarbij vergeleken is de macht van kille getallen toch beperkt. De vaste formule van de beurs was in grote lijnen gehandhaafd. Wederom presenteerde een 40- tal beeldend kunstenaars hun werk in een gevarieerde ver kooptentoonstelling. De aula van het museum vertoonde het vertrouwde beeld van de leukste kroeg van Schiedam. De nieuwe organisatie van het evenement - Marcel Warmenhoven, Louis Looijschelder en Aad Riep- saame (allemaal bestuurslid van initiatiefnemer de Stichting Kunstwerkt) - had echter wél het lef om niet alles bij het oude te laten. De selectieprocedure was dankzij de inbreng van twee gastconservatoren beduidend strenger met de bedoeling het niveau nog verder op te krikken. Gevestigde namen in het circuit, als de Rotterdammer John van 't Slot, plegen hun marktwaarde echter te gelde te maken en zijn dus onbetaalbaar voor de ge middelde portemonnaie. Ook waren ditmaal in de zalen van het Stedelijk weinig schotten neergezet, zodat de opstelling opener was. Het verlaten van de hokjesgeest werd niet door iedereen in dank afgenomen. Met name de incrowd vond het effect te museaal en elitair. Het merendeel- van de 'gewone be langstellenden' leek daar echter niet onder gebukt te gaan en juist te genieten van de ruimte om volop te kijken en vergelij ken. Het aanbod was qua varia tie een schot in de roos. Vrijwel alle deelnemers kregen één of meerdere stemmen bij de enquê te die gehouden werd onder het publiek. Niettemin rolde Frits Kloppers, een Schiedammer, als grote favoriet uit de bus. Hij presenteerde naast zijn 'oude' felgekleurde gipsen beelden, een nieuwe serie bronzen. 'Bijzonder krachtig en van een hoge kwali teit', 'Ze zijn zo vrolijk. Ik kan er uren lang naar kijken', waren enkele van de complimenten aan zijn adres. Kloppers uitverkie zing was goed voor een cheque van 3000 gulden, uitgeloofd door het VSB-fonds, dat ook nog eens 2000 gulden beschik baar stelde voor een door loting te bepalen lid van de 'publieksju ry'. De gelukkige werd een Rot terdammer die wél meteen met zijn prijs moest shoppen op de beurs en koos voor een werk van Peter Hellemons. Alle vakgeno ten leken Frits Kloppers, die grote investeringen had moeten doen omdat brons duur is, zijn succes te gunnen. En ook die collegialiteit zonder enige kinne sinne kan op het conto geschre ven worden van de beurs. De kunstkalenders die de Stich ting ter gelegenheid van het jubi leum had laten drukken, werden in rap tempo verkocht. Spijtop tanten en andere liefhebbers die nog een exemplaar hopen te kun nen bemachtigen van wat onge twijfeld een verzamelaars-item wordt, kunnen terecht bij Galerie Moesman op de Lange Haven 50 (openingstijden van woensdag tot en met zaterdag tussen 12.00 en 17.00 uur). De kalender kost 12,50 en een riksdaalder daarvan is voor Unicef bestemd. Bram Hardervoorzitter van de Stichting Kunstwerkt (links op de foto), en wethouder Luuh Hafkamp hij de officiële opening van de Kunstbeurs 1996. 1.300.000 010-4.699.911 010-4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 WATERWEG Zowel in Vlaardingen als Schiedam is het Netwerk in de Thuiszorg op zoek naar vrijwiligers. Dit net werk is een samenwerkingsver band van een aantal vrijwilliger- sorgansaties, die met elkaar ge meen hebben dat ze mensen be hulpzaam zijn in de thuissituatie. Het doel is het vrijwilligerswerk meer bekendheid te geven onder het motto 'Vrijwilligerswerk doe je niet voor niets'. De organisaties die deel uitma ken van het netwerk zijn De Op- roepcentrale. De Zonnebloem, Het Rode Kruis, de UW, de SPD (praktische thuishulp) en de Hulpdienst. Iedere organisa tie heeft haar eigen specialiteit. Daarbij kan worden gedacht aan het bezoeken van patiënten en eenzamen, boodschappen doen of een wandelingetje maken. Om meer bekendheid te geven aan het vrijwilligerswerk is een folder uitgebracht, zijn er televi siespots van SIRE en besteedt de AVRO er een televisieprogram ma aan. Wie meer informatie wilt over het werk in de thuissi tuatie of in het algemeen, kan contact opnemen met het Steun punt Vrijwilligerswerk Schie dam. telefoon 246 50 11 of de regionale coördinator praktische Thuishulp in Vlaardingen, tele foon 473 28 00. SCHIEDAM Veilingbedrijf Hercules (Nieuwe Haven 105) houdt maandag 11 en dinsdag 12 december om 19.30 uur een veiling van kunst, antiek en inboedels. De kijkdagen zijn op vrijdag 8 (19.00 tot 21.00 uur), zaterdag 9 (13.00 tot 17.00 uur) en zondag 10 december (11.00 tot 17.00 uur). SCHIEDAM Bewoners van de Van der Duijn Van Maas damstraat werden in de nacht van maandag op dinsdag ruw uit hun slaap gewekt door een toete rende vrachtwagen. De gealarmeerde politie consta teerde dat de truck uit zichzelf was begonnen te toeteren. Een zoektocht naar de bestuurder in de directe omgeving leverde geen resultaat op. Ook werden geen sporen van braak gevonden. Om de omwonenden een prettige nachtrust te bezorgen, besloten de agenten een snoertje door te knippen. Het lawaai hield op, waarna een ieder weer rustig kon slapen. SCHIEDAM In het Hof van Spaland is zaterdag 16 december weer gelegenheid tot 'moonlight shopping'. De winkels zijn dan geopend tot 22.00 uur. De kerstman is aanwezig en er wordt gratis glühwein geschon ken op twee terrassen. Het ge heel wordt muzikaal omlijst. De extra koopavonden voor de feestdagen zijn op 20, 21 en 22 december. RUILBEURS In dienstencentrum De 4 Molens (Nieuwe Damlaan 766) wordt zondag 10 december weer een ruilbeurs gehouden. Iedereen kan er terecht voor munten, prentbriefkaarten, postzegels, stripboeken, telefoon kaarten etc. Aanvang 13.30 uur, gratis toegang en taxatie. SCHIEDAM Jenever is soms even inspirerend als spi ritueel. De fameuze borrel heeft plaatselijk de creatieve dadendrang menigmaal tot ongekende hoogten doen stij gen. Op de stapel publicaties die dat al decennia lang tot gevolg heeft hadden tot op he den de mannen het monopolie. Nathalie Lans, geboren en ge togen in de Brandersstad, maakt korte metten met het vooroordeel dat schrijven over sterke drank niet weggelegd zou zijn voor het zwakke ge slacht. In haar boek 'Schie dam bouwt op jeneververle- den' - dat vorige week ver scheen - zet zij op verfrissen de, originele wijze de kleurrij ke brandershistorie op een rijtje. De Schiedamse, neerlandica en eigenares van FreeLans Tekst schrijvers op de Grote Markt, maakt in de rijk geïllustreerde bundel een denkbeeldige wande ling door het voormalig Zwarte Nazareth. Levendig verhaalt ze over de vele verdwenen en nog bestaande karakteristieke pan den die ze tegenkomt, maar vooral over de mensen die er wonen en werken. Zakelijke fei ten verweeft ze met puntige in terviews met de laatste nog le vende stadgenoten die hun dage lijks brood verdienden in een industrie waarmee de naam van de Brandersstad onverbrekelijk verbonden is. Nathalie Lans laat nadrukkelijk ook 'de kleine man' aan het woord die in de officiële geschiedschrijving nau welijks gehoord wordt. Dat is de grote kracht van wat nu al een standaardwerk genoemd mag worden. Bobo's Het waren dan ook niet de 'bo bo's' die het boek afgelopen za terdag ten doop mochten hou den. Tijdens een eenvoudige, maar feestelijke bijeenkomst bij Hosman Vins aan de Lange Ha ven reikte op Nathalie's uitdruk kelijk verzoek Victor DeCo- ninck het eerste exemplaar uit Nathalie Lans met Victor deConinck (links op de foto) en Leo Fontijnc. aan Leo Fontijne. DeConinck, ondermeer presentator van 'Al lemaal familie' een populair tv- programma van de TROS, groeide op in de Brandersstad in de vijftiger jaren. Met veel warmte wist hij een aantal sme uïge details uit zijn jeugd op te dissen. Ik zat op de Sint Jozef school in de Nassaulaan waar van broeder Edmundus me nog levendig voor de geest staat. Als zoon van een beeldend kunste naar (de bekende Octave DeCo ninck, red.) kon ik natuurlijk niet opconcurreren tegen het kroost van de jeneverbaronnen dat in de klas zat. Als de meester jarig was werden hun kadootjes pontificaal voorin op een aparte tafel tentoongesteld. Ik nam meestal een prent van mijn vader mee, toch een heel eigen present je. Dat mocht ik dan onuitge pakt achterin het lokaal zetten. Dat is eigenlijk mijn voornaam ste herinnering aan de jenever. Mijn vader was van origine een Belg bij ons thuis dronken we bier." Anno 1996 blijkt DeCo ninck niet echt gebukt meer te gaan onder het rangen- en stan- denverschil uit die dagen. „Als ik in de Gooise Matras moet vertel len waar ik vandaan kom. dan zeg ik nog steeds met gepaste trots: ik ben een Schiedammer." Kostbaar Ook de keus om Leo Fontijne nadrukkelijk bij de uitreiking te betrekken was geen toevallige. Hij mag zich een van de belang rijkste verzamelaars van voor werpen rond de jeneverindustrie noemen. Naar buiten toe is hij echter uiterst bescheiden en te rughoudend over zijn bijzondere collectie. „Hij is nu zo'n type, dat veel te vertellen heeft, maar zich altijd op de achtergrond houdt," zegt Nathalie Lans. „In eerste instantie moet je de woor den uit hem trekken en dan in eens komt er een schat aan gege vens los. Dat maak je zo dikwijls mee. Over jenever is al heel veel geschreven maar op een tamelijk technische manier. De inbreng van de Schiedammers zélf die miste ik. Ik had natuurlijk een bundel met louter volksverhalen kunnen maken, maar dan was ik incompleet geweest. Ik heb be wust gezocht naar een goede combinatie van zakelijke feiten - waarvoor ik uitgebreid onder zoek heb gedaan in ondermeer het archief en de bibliotheek - en persoonlijke herinneringen." Nathalie Lans drinkt zelf geen druppel. Haar belangstelling voor jenever komt voort uit haar enthousiasme over Schiedam. Ze kwam op het idee er een boek over te schrijven toen zij enkele jaren geleden de catalogus mocht samenstellen voor de ten toonstelling 'Wereldwijd ver breid' over in het Stedelijk Mu seum over het brandersverleden. „Ik had veel kostbaar materiaal, maar er was niet voldoende ruimte om dat te verwerken. Ik vond het zonde om dat onbenut te laten. Bovendien had ik nu nog de kans om met mensen te praten, die zelf in die industrie hebben gewerkt in de hoogtijda gen. Dat is een uitstervend ras. Het was dus nu of nooit." Drammerig Om het boek van de grond te krijgen had de Schiedamse meer nodig dan schrijftalent alleen. Ze wilde een luxe uitgave, die lang mee zou gaan en ook nog betaal baar zou blijven. Zonder spon sors is zo'n kostbaar project moeilijk van de grond te krijgen. Anderen zouden Nathalie Lans een doorzetter noemen, zelf houdt ze het minder complimen teus op 'drammerig'. Hoe dan ook aan die eigenschap is het te danken, dat het plan niet voor tijdig werd afgeblazen. Het was uiteindelijk in Rotterdam, dat zij de medewerking kreeg die zij zocht. „Iedereen die ik hier be naderde vond het allemaal heel leuk, maar als puntje-bij-paaltje kwam. was er geen geld-voor be schikbaar. Ik heb echt geboft dat ik in contact kwam met Bram Lamens van Ooms Makelaardij. Dat bedrijf had net een vestiging hier op de Broesvest geopend en zag het wel zitten om iets te doen voor de stad. Zonder die hulp bij het zakelijke gedeelte was het allemaal nooit gelukt." Ineens kwam er steun en bijval uit verschillende hoeken. Er werd een erecomité gevormd van klinkende namen als Coebergh en De Kuyper (distillateurs), Wiegman (wethouder) en Soe- tens (directeur van de Glasfa briek). Burgemeester Scheeres toonde zich bereid het voorzit terschap op zich te nemen. Toen ook ESI Sponsored Media, uit gever van ondermeer het blad Vivenda, aankondigde mee te willen doen, was de zaak beklon ken en kon begonnen worden met het eigenlijke werk. Daar moet niet te min over gedacht worden. Zelfs met ogenschijnlij ke bijzaken als de papiersoort werd zorgvuldig omgesprongen. Het resultaat is een schitterend boekwerk dat de historie ook voor toekomstige generaties springlevend houdt. 'Schiedam bouwt op het jeneververleden' zou nog wel eens een andere betekenis kunnen krijgen dan al leen maar die van puur een uit stekende geschiedschrijving. FreeLans Tekstschrijvers, Ooms Makelaardij en ESI Sponsored Media zijn van plan met de even tuele winst zelf een project te sponsoren. Ze denken dan aan bijvoorbeeld het feeëriek verlich ten van enkele bomen in het hart van de oude binnenstad bij de Grote Markt. Het jeneverboek kost 50 gulden (dat ligt ver beneden de eigenlij ke kostprijs) en wordt uitslui tend verkocht bij Posse Post op de Grote Markt 4 en bij OOMS Makelaars op de Broersvest 127. SCHIEDAM Coby de la Rie heeft de eerste Roze Prijs van de gemeente Schiedam gekregen. Vrijdag ontving zij uit handen van wethouder A. Wiegman een kunstwerk van de Schiedamse kuns tenaar Gerard van Soest. Wiegman prees De la Rie met name voor haar inzet bij de totstandkoming van het Ron Wichmanhuis, waar aidspatiënten worden ondergebracht. Het college van B&W besloot in mei van dit jaar om de Roze Prijs in het leven te roepen, op initiatief van de adviescommissie homo en lesbisch emancipatiebeleid. Met deze prijs spreekt het college haar waardering uit voor personen of organisaties die zich inzet ten voor de emancipatie van de homoseksuele medemens. D66-raadslid Coby de la Rie heeft zich de afgelopen jaren sterk gemaakt voor de komst van het Ron Wichmanhuis. In dit tehuis verblijven aidspatiënten uit de regio, vaak tezamen met vrienden en familie. De la Rie was de stuwende kracht achter het voorstel aan de Schiedamse gemeenteraad om subsidie aan het Ron Wichmanhuis te verstrekken. Verder werd het opvallend genoemd dat zij zich als bekend Schiedams politica niet laat leiden door de negatieve associaties die veel burgers en kiezers nog steeds ervaren zodra het onderwerp 'aids' wordt aangesneden. Wethouder A. Wiegman overhandigt het kunstwerk aan Coby de la Rie, geschikt voor bijna alle merken (bereikbaar tijdens kantooruren) reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam 010-4261417 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Jeneverboek was nu of nooit

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3