SCHIEDAM Geschiedenis glasindustrie op videofilms vastgelegd T Aanleg tweede Maasvlakte gaat miljarden guldens kosten Burgerlijke stand Milieuprijs voor Retourette Kerstpakketten naar Polen Boom gestolen Kerstinstuif voor peuters Flippo-ruilbeurs in Nieuwland Oud-wethouder weigert zich uit te spreken over fiasco op Stadserf Schiedamse Tirza Kouwenberg in eerste ronde Camel Trophy Kerstboomdieven aangehouden 'Goed advies over regelingen voor werkgevers en werk nemers vraagt veel deskundigheid.' WÊÊÈÊ&j mém Snelheidscontrole Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM Vanuit Schie dam vertrekken er de komende weekenden twee transporten richting Polen. Pakketten voor familie, vrienden en bekenden in dat land kunnen ingeleverd worden bij de familie Korpershoek, Beierlandsestraat 57 op vrijdag 8 december tussen 18.00 en 22.00 uur. Het maxima le gewicht van een pakket is 25 kilo. De kosten zijn 7,50 per pakket plus 2,50 per kilo. In formatie via tel. 4265941. SCHIEDAM Een 59-jari- ge Schiedammer heeft aangif te gedaan van een poging tot diefstal van een vier meter hoge en anderhalve meter brede boom uit zijn volkstuin aan de Schiedamseweg. Volgens de tuinier hebben onbekenden de boom afgelo pen weekend omgezaagd om mee te nemen, maar bleek deze te groot om te vervoe ren. Bij de buren van de Schie dammer was wel een boom gestolen, nadat deze was om gehakt. SCHIEDAM In basisschool De Notenkraker op het Bach- plein 583 wordt woensdag 13 december een kerstinstuif ge houden voor peuters en ouders uit Noord. Op het programma staan kerstactiviteiten. De in stuif duurt van 14.00 tot 15.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM Op de Mat- lingeweg heeft politie maan dagmorgen tussen 9.00 en 12.00 uur een snelheidscon trole gehouden. In totaal werden 1112 voer tuigen gecontroleerd, waar van er 157 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 92 kilometer per uur, terwijl slechts 50 kilometer is toege staan. SCHIEDAM In Buurthuis Nieuwland op het Willem Drees- plein 2 wordt zondag 10 decem ber een flippo-ruilbeurs gehou den tussen 13.30 en 15.00 uur. De toegang is gratis. Informatie via tel. 4738671. 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM De NV Veree- nigde Glasfabrieken Schiedam heeft het initiatief genomen om de geschiedenis van de glasin dustrie vast te leggen op twee videobanden. Bij de banden is tevens een begeleidend filmboek- je verschenen. Op de cassettes zijn elf films opgenomen die een duidelijk beeld geven van de technologische en sociale ont wikkeling in de Nederlandse glasindustrie. De NV Vereenigde Glasfabrie ken heeft drie vestigingen waar verpakkingsglas, tafelglas en mondgeblazen kristal wordt ver vaardigd. Het is het grootste be drijf (2000 medewerkers) in Ne derland dat continu draait. De jaar omzet in 1994 bedroeg 569 miljoen gulden. In 1918 werd in Glasfabriek Leerdam de eerste bedrijfsfilm opgenomen door Willy Mullens. Deze film laat het ambachtelijk blazen zien van onder meer gloeilampen, flessen en servies goed. Ook aan het verpakken van de artikelen in stro wordt aandacht besteed. De tweede be drijfsfilm werd in 1932 gemaakt door Otto van Neijenhoff en toont naast een aantal andere onderwerpen het eerste machi naal blazen van flessen. De schit terende documentaire (1958) van Bert Haanstra behoort eveneens tot de elf geselecteerde films op de videobanden. Voor deze, nog altijd spectaculaire film, ontving de maker een Oscar. Ruim dertig jaar later in respectievelijk 1991 en 1993 verschenen opnieuw twee films over de glasindustrie. Glas in welke vorm dan ook vervult nog altijd een bijzondere functie in bijvoorbeeld de indus trie en bij het vormgeven van allerlei kunstobjecten. Ook het produktieproces zoals het hete smeltbad van 1500 graden met vloeibaar gas, de opvallende me thode om glas te blazen en de automatisering van het produk tieproces spreekt menigeen aan. Bij al deze hoogstandjes blijft de technische ontwikkeling op mi lieugebied niet achter. Als verpakkingsmateriaal bezit glas eigenschappen die geen en kel andere materiaal kan leve ren. Sterk, doorzichtig en hygië nisch. De vorm draagt in hoge mate bij aan de herkenbaarheid van het daarin verpakte pro- dukt. Daarnaast biedt glas de mogelijkheid om opnieuw ge bruikt te worden als grondstof. Dit bespaart niet alleen grond stoffen maar ook energie. Ook zijn glasverpakkingen de afgelo pen tien jaar twaalf procent lich ter geworden. Nog steeds zoekt de glasindustrie naar wegen om het milieu zo min mogelijk te belasten. Vorig jaar nam Glasfa briek Leerdam een zogenaamde Oxyfuel oven in gebruik. Dit ap paraat verbrandt aardgas met zuurstof, waardoor bij verbran ding de uitstoot van stikstofoxy- den wordt beperkt. De NV Vere nigde glasfabrieken Maasstricht nam onlangs een oven in pro- duktie die de uitstoot terug dringt door de temperatuur zo laag mogelijk te houden. De twee videobanden met de elf historische films over de glas- produktie zijn te koop bij het Nationaal Glasmuseum, Linge- dijk 28, 4142 LD Leerdam, tel. 0345-612714. De kosten inclusief het filmboekje bedragen f159,-. SCHIEDAM Chris Zijde veld is helemaal terug van nooit weggeweest. Onlangs werd de oud-wethouder geko zen als PvdA-voorzitter van de afdeling Schiedam, hij reist de hele wereld rond voor con ferenties over milieuvraag stukken en komend voorjaar opent Zijdeveld een eigen pand op de Hoogstraat. „Nee, ik mag niet klagen", zegt hij. Vrije tijd heeft Zijdeveld niet veel. „Ach, wat is vrije tijd? Bij mij lopen werk en hobby door elkaar. Ik kan geen strikte scheiding aanbrengen tussen al mijn activiteiten. Ik doe vooral wat ik aardig vind, ook in mijn werk." Dus is de markante Schiedammer net terug an een bijeenkomst in Toror :o, was hij pas nog in Butarl en gaat hij binnenkort waarschijnlijk weer naar Hongarije. Momenteel is Zijdeveld druk in de weer met een project in het Hongaarse Pees. „In grote delen van het voormalige Oostblok wordt de stadsverwarming cen traal geregeld. In principe is dat een goed systeem; zo wordt de afvalwarmte van elektrische cen trales immers benut voor de ver warming van huizen en gebou wen. Probleem is echter dat men zelden meet hoeveel warmte door de bewoners wordt ver bruikt. Dus hebben die burgers geen enkel belang bij energiebe sparing. Radiatorkranen wor den, uit angst voor lekkages, niet gebruikt. Als het in huis te warm wordt, zet men liever de ramen open! In Pecs is nu een initiatief op gang gekomen om hier iets aan te doen. Bewoners van een flatgebouw in een wijk vergelijk baar met Nieuwland hebben ge- zamenlijk thermostaten en goe de kranen aangeschaft, en slaag den erin het energieverbruik aanzienlijk te doen dalen. Het gemeentebestuur van Pees wil nu proberen overal in de stad soort gelijke projecten van de grond te tillen. Er is een grote behoefte aan kennisuitwisseling. Daarom heeft Pees onlangs contact ge zocht met de gemeente Schiedam en Newcastle in Engeland. Ik ben pas nog in Hongarije ge weest en heb goede hoop dat het project doorgaat, waarbij de Eu ropese Gemeenschap voor de fi nanciële middelen zorgt." Toneelstukje Ook is Zijdeveld nog steeds poli tiek actief. Twee weken geleden werd hij gekozen als nieuwe PvdA-voorzitter van de afdeling Schiedam. Na een spannende strijd versloeg hij zijn opponent Jan-Willem Mennink met slechts één stem verschil. Niet het toon beeld van rust in de partij, zou je zeggen. Maar Zijdeveld ziet dat anders; „Nou was er eindelijk wat te kiezen en is het weer niet goed. Als een voorzitter bij ac clamatie wordt gekozen, vindt iedereen dat een toneelstukje. Bij de PvdA was er nu een open keuze, waarin de leden het voor het zeggen hadden. Mooier kan toch niet?" Volgens Zijdeveld is de rust wel degelijk weergekeerd, na alle perikelen van de afgelo pen jaren waarbij de Schiedamse PvdA onder curatele stond van het partijbureau in Amsterdam. „Wij staan nu weer volledig op eigen benen. We kunnen altijd aankloppen bij Amsterdam, maar varen een eigen koers." Zeer te spreken is Zijdeveld over het opereren van de PvdA-frac- tie in de gemeenteraad. „De wis selwerking in de fractie loopt prima", zegt hij. „Op commissie vergaderingen wordt uitstekend werk geleverd, ondanks het feit dat er zo veel nieuwe mensen (onder wie Zijdevelds echtgeno te. -red.) in terecht zijn geko men." Verzakkingen Over het college van B&W wei gert Zijdeveld zich daarentegen uit te spreken. „Nee, dat doe ik niet", antwoordt hij resoluut. „Ik ben zelf oud-wethouder en onthoud me daarom van com mentaar." Bijzonder tevreden over de bouwactiviteiten in Schiedam- centrum, weigert hij eveneens een oordeel te vellen over het fiasco van het Stadserf, waarbij het college verzuimde bijtijds een milieuvergunning aan te vragen waardoor de bouw geruime tijd stil kwam te liggen. „Ik ken niet alle details van die zaak", klinkt het enigszins obligaat. Gecon fronteerd met de enorme verzak kingen in Spaland, waar de eer ste woningen werden neergezet toen Zijdeveld nog verantwoor delijk wethouder was, zegt hij: „Daar moet de gemeente netjes mee omgaan. Het was onvoor spelbaar in welke mate die grond zou inklinken. Dat het deze om vang zou aannemen kon nie mand voorzien, daarom moet men daar in goed overleg tot een oplossing komen; een ruimharti ge oplossing in mijn ogen." En desgevraagd; „Ook achteraf vind ik niet dat we daar te snel zijn gaan bouwen. Nee, ik voel me niet verantwoordelijk voor de gerezen problemen. Ik zie het meer als een bedrijfsrisico." Tot slot zijn toekomstplannen. Nadat hij zijn werk tot nu toe verrichtte vanuit zijn woning in Tuindorp, opent Chris Zijdeveld komend voorjaar een pand op de Hoogstraat. „Daar ga ik mijn adviesbureau vestigen. Het is de bedoeling dat ik beneden een soort winkel cre ëer en boven kantoor- en verga derruimte. Ik wil er vooral infor matie geven over milieuvraag stukken en aanverwante zaken, zoals bijvoorbeeld energiebespa ring. Gericht aan klanten, maar wellicht ook via curssussen. Ik heb bewust voor de Hoogstraat gekozen, omdat de binnenstad van Schiedam weer volop leeft. Ik weet zeker dat ik het daar straks hartstikke leuk zal vin den." WATERWEG Minister Jor- ritsma van Verkeer en Water staat wil een nationale 'nut- en noodzakendiscussie' over het al dan niet creëren van een tweede Maasvlakte. De minister hoopt op die manier een maatschappe lijk draagvlak voor de kostbare en ingrijpende plannen voor ha ven en milieu (het 'ROM-Rijn- mond') te creëren, om proble men bij het project, zoals bij het plan-Betuwelijn, te voorkomen. Aanleg van de tweede Maas vlakte zou dé oplossing zijn voor het probleem dat de Rotterdam se haven rond het jaar 2000 vol gebouwd is. Uitgangspunt is aanleg op een nieuw opgespoten gebied voor de Zuidhollandse kust van tweeduizend hectare bedrijfsterrein en 750 hectare na tuurgebied. De kosten zullen naar schatting tussen de 5,2 en 8 miljard gulden bedragen. Over de dekking daarvoor kon de VVD-minister maandag tijdens de presentatie van de plannen nog geen duidelijkheid geven. „We gaan eerst met elkaar on derzoeken of we die Maasvlakte willen en welke functies daar no dig zijn. Dan regelen we de cen ten", aldus Jorritsma. Dat de uitbreiding nodig is staat voor de Rotterdamse havenwet houder R. Smit als een paal bo ven water. Distributie „Tegen de eeuwwisseling zijn we uitverkocht en kan er niets meer bij. De prognoses daarover zijn keihard. Willen we dat de haven met de vraag mee blijft groeien, dan kunnen we het ons niet per mitteren om hier lang bij stil te staan", aldus Smit. Hij wijst daarbij op het feit dat het bruto nationaal produkt van Neder land voor niet minder dan tien procent door de Rotterdamse haven wordt verdiend. Volgens voorstudies zal het ruimtegebrek met name door de snel uitbrei dende sectoren distributie, (pe trochemie en milieu-industrie in 2015 al zijn opgelopen tot 1300 hectare. Met aanleg van twee duizend hectare bedrijfsterrein zal volgens de prognoses de be hoefte van de Rotterdamse ha ven tot maximaal 2050 gedekt zijn. De daadwerkelijke aanleg van bedrijfsterreinen zou gefa seerd kunnen worden uitge voerd, waardoor ook de kosten van het miljardenproject kunnen worden uitgesmeerd over een -JU* langere periode. De toevoeging van 750 hectare natuurgebied aan het project zegt Smit als een plicht te beschouwen. „Je bouwt in de zee en neemt een maagde lijk gebied in. Dan moet je ook natuurwaarden toevoegen." Tijdens het bestuurlijk overleg van de ROM-Rijnmond zijn de betrokken partijen ook tot be sluiten gekomen over nieuwe groenvoorzieningen en infra structuur van de wegen in het Rijnmondgebied. Voor de finan ciering van duizend hectare ex tra groengebieden (kosten: 100 miljoen gulden) heeft de com missie-Brouwer afspraken ge maakt met de provincie (40 mil joen), Stadsregio (10 miljoen) en Rijk (25 miljoen). De resterende 25 miljoen wordt gezocht in pri vate financiering. Het is de be doeling dat extra groen komt op locaties langs het Brielse Meer, de Bernisse, het Spui en de Oude Maas, zodat een groene band ontstaat van oost naar west. De definitieve plannen zijn naar ver wachting over vier maanden ge reed. Beneluxtunnel Daarnaast staat een uitbreiding en verbetering van het wegennet op het programma. Hoofdpunt is een grondige aanpak van de Al5, van Maasvlakte tot Vaan plein, om de bereikbaarheid van de haven te vergroten. De Al5 moet een snelweg met meerdere rijstroken worden. Verder zijn gepland een Calandtunnel en een tweede Botlekverbinding. Minister Jorritsma maakte be kend dat plannen voor aanleg van een rijksweg A4-Zuid, vanaf Beneluxtunnel naar A29 ter hoogte van Klaaswaal, voorlo pig de ijskast in gaan. Afgewacht wordt welke beslui ten zullen vallen over ontwikke ling van bedrijfsterreinen in de Hoeksche Waard. Het is de be doeling dat de nationale discus sie over de tweede Maasvlakte in de eerste helft van 1997 wordt afgerond, waarna begin 1999 een vóorkeursalternatief op tafel zou moeten liggen. De eerste terrei nen zouden dan in het jaar 2002 beschikbaar zijn. DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 49-1475 Geboorteaangiften Schiedam 23 t/m 30 november 1995 Joey z.v. Bremer, Selim M.R. z.v. Aluc- Dijkshoorn, Niki z.v. Fokas - Barkeij, Lars z.v. Rook- v. Amersfoort, Dani 'elle Y. d.v. Visser - Richters, Aman d.v. Kreidi - Kalash, Damien z.v. Klootwijk - Beunk, Sara d.v. Fkiri - El Hanine, Jarvi z.v. Pe ters - Vlasveld, Daimy A. d.v. Rotteveel - Jonkers, Judith N. d.v. van der Knaap - Bakker, Jo 'el z.v. Renker - Hamerslag, Na- deem z.v. Khan - Begum Ondertrouwd te Schiedam: H.F. van de Blaak 57jr. en M.J. Kruithof 52jr., A.J. Coll ée 47jr. en J. Mosich 35jr„ M.E. Stewart 32jr. en M.E. Ketel 23jr., P. De- geling 40jr. en E.J. de Koning 32jr., A.J.M. groenendaal 33jr. en G.C.M. Timmers 38jr., A.J. Kleinjan 45jr. en M.J. de Zwart 45jr., J. Ouwens 38jr. en A. Veenstra 40jr. Getrouwd te Schiedam: J.F. Wammis 25jr. en P. van der Ree 26jr., I. Erokutan 24jr. en F. Durukan 19jr., D. van Beek 24jr. en L.M. van den Berg 2ljr., P.J.J, van Mil 38jr. en E.J. Bou- desteijn 27jr. Overleden: B.G.F.D. van der Velden man, 63jr., C. Ramp vr„ 63jr., echtge note van: D. Koster, C. van Net ten man, 83 jr., F.C. Marks man, 84jr., L.C. Bógers vr„ 84jr., ge- h.gew.met: M.A. Koens, H.G. Lafeber man, 54jr., G. de Reus man, 74jr., C. Christen man, 76jr„ M.L. Verhoeven vr„ 82jr., geh.gew.met: G. van Wieringen, J. Maan Voogd Bergwerf man, 84jr.„ B. Zandstra man, 79jr., P. verboom vr., 74jr., geh.gew.met: J. van de Pas, C.H. Rodenberg man. 94jr., M. Meulstee man, 88jr. SCHIEDAM Het is een spannend weekje voor Tirza Kouwen berg. De 24-jarige Schiedamse neemt komende vrijdag deel aan de eerste selectieronde voor de Camel Trophy, die in 1996 op het Indonesische eiland Kalimantan wordt afgewerkt. Schriftelijk hadden zich duizenden Nederlanders aangemeld voor de Camel Trophy. De voorselectie leverde honderd kandidaten op; Tirza Kouwenberg is er één van. Vrijdag zal zij op de Beekse Bergen in Hilvarenbeek haar kwaliteiten moeten tonen tijdens een sportief programma. Vooral op het gebied van de expeditie moeten veel opdrachten worden uitgevoerd, zoals het aanleggen van een brug en het bouwen van een traditioneel 'longhouse'. 's Avonds kiest de jury twintig deelnemers die op zaterdag de rest van het programma voor hun rekening nemen. Op zaterdagmid dag wordt bekendgemaakt welke tien deelnemers eind januari naar Engeland afreizen om mee te doen aan de volgende selectie ronde. Tirza Kouwenberg, die in het dagelijks leven bestuurskunde studeert, denkt een goede kans te maken. „Ik ben een echte allrounder", zegt ze. „En ook aan doorzettingsvermogen ont breekt het mij niet." De eventuele reis naar Indonesië heeft voor de Schiedamse nog een aardige bijkomstigheid. „Mijn vader is er geboren, vandaar dat ik erg geïnteresseerd ben in dat land." SCHIEDAM De afvalretour- winkel 'De Retourette' van de broers E. en W. de Block en het idee voor een grofvuil-ruildag van de heer H. Post zijn de win nende inzendingen van de Mi lieuprijs Schiedam 1995. De win naars hebben inmiddels hun prijs ontvangen uit handen van burgemeester Scheeres. De ge broeders De Block kregen een toepasselijk kunstwerk van de Schiedammer Diet Wiegman. Voor de heer Post was er een cheque ter waarde van 1000 gul den. Eervolle vermeldingen waren er voor automobielbedrijf D.B. Ba- ris bv en voor acht wijkteams uit Schiedam Zuid. De jury was unaniem van mening, dat de ge broeders De Block voor hun Re tourette de milieuprijs 1995 voor bedrijven verdienden. 'De afval- retour-winkel is een vernieu wend idee met een grote, positie ve uitstraling,' aldus de jury. De heer Post scoorde met zijn 'grofvuildag-grofruildag' in de categorie particulieren. Deze stadgenoot opperde het plan om alle bewoners aan het begin van de lente na de grote schoonmaak alle overtollige spullen tegelijk buiten te laten zetten. Iedereen zou dan bij elkaar kunnen kijken of er iets van z'n gading tussen zat. De jury vond het idee origi neel en goed uitvoerbaar. De Milieuprijs Schiedam werd in '93 door de gemeente in het le ven geroepen om mensen te sti muleren na te denken over de wijze waarop zij zelf een bijdrage kunnen leveren aan een beter milieu. SCHIEDAM Op de Laan van Bol'es heeft de politie dinsdag avond een 16-jarige Schiedammer en een 24-jarige Vlaardinger, aangehouden wegens diefstal van kerstbomen. De twee hadden diverse keren bomen weggehaald uit een bloemenzaak aan de Korte Dam en verkochten ze vervolgens door aan derden. Het duo kon worden aangehouden dankzij diverse tips na een grondig onderzoek. nva lid behaenk adviesgroep f~Ja ik wil graag 'n vertrouwd en persoonlijk advies Naam Pensi°enen I Plaats Administraties Geb.datum w w BEHAENK ADVIESGROEP Antwoordnummer 60 3140 WB Maassluis (geen postzegel nodig) WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS Zijdeveld reist hele wereld rond Oud-wethouder Zijdeveld terug in het centrum van de stad Er moet nieuw opgespoten gebied voor de kust van Zuid-Holland komen vindt minister Jorritsma I Levensverzekeringen 4 Adres ISchadeverzekeringen i 'P Financieringen I POStCOde Hypotheken Belastingen Telefoon Fiscaal-juridische I en economische zaken

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3