Consumentenbond: Japanse auto's meest betrouwbaar a Zesde generatie van succesvolle wereldauto Wees Koning Winter een slag voor Nissan Micra Challenge start in 1996 Vaste prijzen voor reparaties oudere BMW's Metamorfose Mégane Coupé ssisr- s&m mil WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 50-455 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: (070) 3190254, Fax: (070) 3952669 De Nederlandse rallywereld krijgt er per 1996 een nieuwe mer- kencup bij. Met de Nissan Micra Challenge biedt Nissan Motor Nederland, zowel beginnende als gevorderde rallyrijders een aantrekkelijk alternatief, waarin voor lage budgetten optimaal kan worden gereden. Aantrekkelijke details van deze rallycup zijn de razendsnelle, compacte bolide, aantrekkelijke startpre mies, de prima financieringsregeling en de grote prijzenpot. De Nissan Micra Challenge gaat in het Nederlands rallykampi oenschap het gat opvullen tussen de Fiat Cinquecento Trofeo en de veel duurdere Groep N en Groep A-klassen. Voor veel echte amateur-rallyrijders is die stap, vooral financieel, dikwijls te groot. Vanaf 1996 kunnen die rallyrijders terecht in de Micra Challenge. De auto die Nissan hiervoor speciaal in Engeland heeft laten ont wikkelen, is gebaseerd op de alom bekende Micra 1.3 16V. Deze compacte Nissan werd eind 1992 uitgeroepen tot 'Auto van het jaar 1993'. Het was de eerste Japanse auto die deze eer te beurt viel in het 30-jarige bestaan van deze Europese verkiezing. Enke le belangrijke wijzigingen aan de 1.3 liter krachtcentrale brengen het vermogen op ongeveer 72 kW/100 pk, zodat de 810 kilo wegen de kordate bolide razendsnel uit de voeten kan. Uiteraard zijn remmen en onderstel aan de veel hogere prestaties aangepast. Daarnaast staat natuurlijk de veiligheid centraal bij de races om de Micra Rallycup. Zo wordt de auto standaard afge leverd met een compleet veiligheidspakket, waarin alles zit; van een veiligheidskooi en een complete brandblusinstallatie tot een gevarendriehoek en een EHBO-kit toe. De complete rally-wagen wordt aangeboden voor een prijs van circa veertig mille. Voor reparaties aan de meeste BMW's van 1991 en ouder intro duceert BMW Nederland vaste, lage prijzen. Onderdelen als uitlaat, schokdempers, remschijven en -blokken gaan immers geen autoleven lang mee. Ook de koppeling, accu of ruitewisserbladen moeten wel 'ns worden vernieuwd. Idem dito banden en soms zelfs de ruiten. Voor twaalf mogelijke reparaties heeft BMW nu het couponboekje 'Reparatie a la carte' samenge steld, met voor elke reparatie een scherpe prijs. En de verplichte APK-keuring is het hele autoleven lang gratis mits de BMW bij de BMW-dealer in onderhoud is. Als reden waarom de vaste, lage prijzen juist aan bezitters van oudere bouwjaren worden aangeboden, noemt BMW Nederland dat „deze reparaties bij BMW's van recentere bouwjaren slechts sporadisch voorkomen. In het eerste jaar - de garantieperiode - worden onvolkomenheden immers kosteloos hersteld. De mees te aan slijtage onderhevige onderdelen zijn pas najaren aan ver vanging toe". Renault Sport heeft een nieuwe rallywagen ontwikkeld. Met deze Mégane Maxi, op basis van de Mégane Coupé 16V, wil het Franse automerk in 1996 in diverse Europese landen gaan strij den om het rallykampioenschap. In navolging van fameuze au to's als de R5 Turbo en de Maxi-versies van de Renaults 5 en Clio, heeft de Mégane Maxi een spectaculair uiterlijk en hoog staande techniek. Basis van de Mégane Maxi is de Coupé 16V die vanaf 19 januari 1996 op de Nederlandse markt te koop is. De Maxi wordt echter niet in de prijslijst van Renault opgenomen. Onder de motorkap van het nieuwe rallymonster staat een 280 pk-sterke tweeliter 16-kleppen motor. Van deze krachtbron zijn nog geen verdere specificaties vrijgegeven. Ongetwijfeld komen de prestaties overeen met wat het dynamische design van de Maxi doet vermoeden. Renault's nieuwe rallywagen is een kitcar, die voldoet aan de spe ciale rallysportreglementen. Zo heeft de auto een grotere spoor breedte; ophanging en vering zijn versterkt. De 16-inch wielen van de 'normale' Mégane Coupé 16V maken plaats voor fraaie lichtmetalen exemplaren met een diameter van 18 inch. Voor het benodigde contact met het asfalt zorgen Michelin Pilot-banden. Japanse auto's zijn de meest betrouwbare voertuigen op de Ne derlandse markt. On derzoek van de Consu mentenbond naar het aantal mankementen leert dat de produkten van Japanse makelij gemiddeld minder ge breken vertonen dan auto's met een andere herkomst. Voor dit onderzoek put de Consumentenbond uit de gegevens van het eigen autopanel. In dit kader worden van dui- zenden auto's nauwge zet de gegevens geno teerd over onder meer garagebezoeken, pech onderweg en manke menten. De conclusies zijn gebaseerd op infor matie, die is verzameld over de jaren 1990 tot en met 1994. Opvallend gegeven: in de Top-25 van auto's met gemiddeld het minste aantal manke menten staan 22 auto's van Japanse makelij. Pas op de 19e plaats staat een auto van een niet-Japanse fabri kant, namelijk de zuid- Koreaanse Hyundai Excel. Ook op de 22e en 25e plaats staan niet- Japanse auto's: de Ci- troëns BX 1.4i en de AX 1.0/1.1. Alle Japanse producen ten zijn ten minste met één type in deze TOP- 25 vertegenwoordigd. Toyota en Nissan zelfs met vier: de Toyota's Corolla 1.6, Starlet, Ca rina 1.6 en Corolla 1.3. en de Nissans Sunny 1.6, Sunny 1.3/1.4, Micra 1.0/1.2 en Primera 1.6. Mazda met drie: 323, 121 en 626. Evenveel als Daihatsu: Charade 1.0/1.3, Cuore en Ap plause 1.6. Honda, Su baru en Suzuki staan met twee versies in deze hitparade van meest betrouwbare au to's. Alleen Mitsubishi is met slechts één mo del aanwezig, namelijk de Colt en de daarvan afgeleide sedan, ge naamd Lancer. Mazda bovenaan Nadat Mazda met de 121, 323 en 626 al drie eerste plaatsen scoor de in de Duitse 'ADAC- Pannestatistik 1994' en daarmee als meest be trouwbare automerk op de Duitse markt naar voren kwam, voert de Mazda 323 nu ook de Nederlandse lijst aan van auto's met het laagste gemiddelde aantal mankementen over de periode 1991 tot en met 1994. De Mazda's 323 1.6 en 3231.8-versies scoorden totaal gemiddeld slechts 0,45 mankemen ten. Hiermee komen ze bij dit onderzoek als beste auto's uit de bus. De tweede en derde plaats (Daihatsu Cha rade 1.0/1.3 en Toyota Corolla 1.6) lieten ge middeld 0,70 en 0,71 mankementen zien. Conclusies De Consumentenbond constateert al jaren een lichte daling van het aantal mankementen. Ook in 1994 zette deze lijn zich voort. De 'ge middelde auto' had vo rig jaar last van 1,28 mankementen, terwijl dit in 1992 nog 1,44 was. Het onderzoek van de Consumentenbond wijst uit dat alle auto's in de Top-25 ver onder het gemiddelde aantal mankementen van 1,28 per auto blijven. w L Voor Honda Neder land kan 1996 - hoe wel dat jaar nog moet beginnen - ei genlijk nu al niet meer stuk. Ga maar na: met sinds kort de nieuwe Civic 3-deurs in de gelederen, be gin 1996 aangevuld met de Civic Sedan en vanaf maart 1996 met de in Amerika gebouwde Civic Cou pé erbij, zit het met de Civic-lijn wel snor. Bovendien komt begin volgend jaar de nieuwe Ac cord de modellen- reeks versterken, waarbij Honda dan tevens zijn lang ver wachte dieselmoto ren introduceert. De zojuist bij de dealers gearriveerde nieuwe Ci vic driedeurs is inmid dels de zesde generatie van Honda's meest suc cesvolle model. Honda monteert in de nieuwe Civic motoren, die aan de laatste stand der techniek zijn aange past. Ook de befaamde double-whisbone wie lophanging is dooront wikkeld voor extra sta biliteit en wendbaar heid. Andere verbete ringen betreffen de ver hoogde stijfheid van het koetswerk. Ook op vei ligheidsgebied staat de nieuwe Civic op een ho ger plan. Smaak Naast de ontwikkelin gen op technisch gebied wilde Honda bij de nieu we Civic inhaken op de zich wijzigende smaak van de klanten. Zo kreeg Honda bij de vori ge Civic kritiek op de volgens sommigen on praktisch gedeelde ach terklep en de gebruiks- onvriendelijke achter- Romantische plaatjes van sneeuwlandschap pen en leuke liedjes over 'winter-wonder- land' kunnen niet ver hullen dat Koning Win ter vaak onaangename verrassingen in petto heeft. Zodra de eerste sneeuw valt of vries- nachten ons deel zijn, blijken veel automobi listen zich onvoldoen de te hebben gewapend tegen winterse onge makken. Auto's, die met pech langs de weg staan, zijn evenzovele getuigen van nalatig heid. Hun bestuurders zijn door het winter weer overvallen. Laat het zover niet komen. Over het winterklaar maken van auto's be staan rare misverstan den. Zo denken sommi ge automobilisten dat het voldoende is de luchtinlaat voor het luchtfilter om te zetten van zomer- naar winter- stand en een dunne olie soort plus antivries te gaan gebruiken. Ge makshalve vergeten ze dan hoe zwaar bijvoor beeld de accu het bij temperaturen onder nul te verduren krijgt. Wat voor de accu geldt, is in zekere mate ook van toepassing op alle vitale onderdelen van die mooie, maar inge wikkelde machine, die auto heet. Als slechts éen klein schakeltje in J- bank. Deze 'euvels' zijn nu verholpen. Tegelijk met het verho gen van de veiligheid hield Honda bij het koetswerk-ontwerp re kening met de behoefte aan technisch verfijning om trillingen en geluid te verminderen. Mode Net als de smaak van de klanten evolueert ook de smaak van de auto ontwerpers. Opvallende trend zijn de grote kop lampen. Denk maar aan de huidige Ford Scorpio en de nieuwe Mercedes E-klasse. Werden de laatste jaren de koplam pen steeds kleiner, in eens vindt een stijl breuk plaats en ver«- schijnen er auto's met prominent priemende 'ogen' op de markt. Hon da haakt in op deze mo detrend en geeft de nieuwe Civic ook van die extreem grote 'kij kers' waardoor het licht- volume toeneemt met 40 procent. „Watje in een kleine auto 't meeste mist, is de ruimte van een grote auto...", zei een grapjas ooit. Honda heeft daar iets op gevonden. De nog steeds als een com pact-car beschouwde Ci vic is in al richtingen uitgedijd. Hij is 10,5 cm langer dan voorheen (nu: 419 cm) en 3 cm ho ger (nu: 137,5 cm), ter wijl de breedte onveran derd 169,5 cm bleef. De extra lengte resultaat in meer leefruimte, ook voor de achterpassa giers. Keus De Civic is leverbaar in 17 varianten met keus uit vijf motoriseringen, zes kleuren en vijf uit rustingniveaus: Stan daard, S, LS, ES en Vti. Elke Civic 3-deurs heeft in kleur gespoten bum pers en dakspoiler, der der remlicht, elektroni sche startonderbreking, wis/was op de achter- ruil, walk-in systeem op de passagiersstoel, in twee delen kantelbare achterbankleuning. Al leen het basismodel heeft geen stuurbe krachtiging, alle andere typen wel. Alle vijf motorversies hebben het aluminium blok en vier kleppen per cilinder gemeen. Hon da's geavanceerde PGM-FI computerge stuurde benzine-injek- tie zorgt voor de juiste dosis brandstof op het juiste moment. Een handgeschakelde Civic loopt gemiddeld 1 op 17. Een automaat nog altijd 1 op 15. Metamorfose Vergeleken met zijn voorganger is de nieuwe Civic een klasse geste gen. Dat geldt ook voor zijn rijgedrag: eveneens een klasse hoger. Pres taties, ook van de 1.4 li ter basismotor (55 kW/75 pk) laten niets te wen sen. Wegligging, sluur- karakler en bochtenge drag zijn zo verfijnd, dat de testrit gladjes over gaat in een plezierrit. Hoe het v/egdek ook is, en of je binnen of buiten de bebouwde komt rijdt, de Civic is een reisgezel, waarmee je al snel dik ke maatjes bent. De vanaf prijs van de nieuwe Civic begint net onder 30 mille. het grote geheel het be geeft. kunt u de auto langs de kant zetten en op de Wegenwacht wachten. Onderhoud Uit onderzoek blijkt, dat veel ongelukken voort komen uit technische gebreken aan de betrok ken voertuigen. Wie zijn auto op tijd laat nakij ken, kan ook de door langzame slijtage ver oorzaakte haperingen op tijd laten repareren. Erger wordt het als door achterstallig onderhoud grote gebreken ont staan, die de veiligheid in gevaar brengen. Vooral bij de plotselinge weeromslag blijkt ach terstallig onderhoud de grote boosdoener bij het stranden van auto's. Een andere categorie automobilisten die met open ogen in de val kan lopen, zijn de 'weinig rij ders'. Wie niet veel kilo meters maakt en de on derhoudsbeurten strikt naar de regels laat uit voeren, kan namelijk toch worden getracteerd op onverwachte proble men. Ineens blijken es sentiële onderdelen als V-snaren, waterslangen en banden het té bege ven, terwijl ze normaal gesproken nog duizen den kilometers voor de boeg hadden. Oorzaak: er wordt te weinig met de auto gereden en stil stand betekent nu een maal achteruitgang. Want wie meent, da't een auto, die weinig wordt gebruikt, ook weinig on derhoud behoeft, slaat de plank mis. Iedere auto moet van tijd tot tijd 'ns goed in aktie ko men. Ga daarom op ge zette tijden een flink stuk rijden met de wa gen. Dan komen motor en olie goed op tempera tuur, verbrandingska mers en bougies reini gen zichzelf enigszins, terwijl de dynamo de accu weer volledig op spanning brengt. Bovendien komen dan wellicht verborgen pro blemen aan het licht. Daarnaast moet de auto minstens eens per jaar een grote beurt krijgen. Bij auto-inspecties valt er vooral op de verlich ting veel aan te merken. Het merendeel van de ter keuring aangeboden auto's heeft verlich tingsproblemen, vooral aan de achterkant van de wagen. Er rijden voorts nogal wat auto's rond met slechts één goede koplamp of waar bij één of meer remlich ten de pijp aan Maarten gaf. Remmankementen sco ren eveneens hoog in de defecten- en ongeval lenstatistieken. Slechts de vakman kan beoor delen of de remmen nog voor hun taak zijn bere kend. Wat betreft ver lichting en remmen brengt de winterbeurt uitkomst over eventue le defecten. Geen overbodige luxe Hiervoor hebben we slechts summier aange geven wat er zoal fout kan gaan en mis kan zijn bij een auto die de zware wintermaanden voor de boeg heeft. Het is slechts een kleine greep uit de gigantische' berg problemen, die kunnen optreden. Het moge danook duidelijk zijn, dat een winter beurt - eventueel ge combineerd met de APK-keuring en of Vei ligheidsinspectie - be paald geen overbodige luxe is. Sportief spektakel verzekerd tijdens de negen wedstrijden, die in 1996 in de Nissan Micra Challenge worden verreden. Twaalf kortingcoupons voor evenveel mogelijke reparaties voor de oudere BMW. In de rally-racerij maakt in 1996 deze Renault Mégane Maxi zijn op wachting. spai Met deze vierde generatie 323, die Mazda van 1989 tot en met 1994 op de markt bracht, zet het automerk uit Hiroshima zowel volgens Duitse ais Nederland se pechstatistieken 'het minst pech-gevoelige autotype' op de weg. "•"S/W w Honda Civic in hogere sferen T; X* Bij de Civic Anno 1996 past Honda een grote achterklep toe.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 20