ütuk udtct oafatMnUfofaf U de KERST ROLLADE jL Holl. kalkoen Kalkoendijen Kalkoenfilet Kalkoenhaas Holl. tam konijn Konijnachterpoot Konijnruggen Konijnvoorbout Parelhoenders Tamme eenden Kwartels Duiven Haas Hazerug Hazebout Haasfilet Fazanthaan Fazanthen Wild konijn Wilde eenden Ree Reebout Reerug Reefilet >Hertebiefstuk 1Reebiefstuk Tamme eende borstfilet Struisvogelfilet 1965 VOOR AL UW VERSE WILD- EN KIPSPECIALITEITEN Uitgelezen... St. Liduinastraat 50 - Telefoon 4269884 - Broersveld 113 - Telefoon 4262583 1995Bedrijven en verenigingen speciale kwantumkorting. ie lllMI'lvjl' Ook voor uw naar Sluis, uw poelier Nu mild gekruide Wildrollade Kalkoenrollade Kiprollade Reerollade <BesteC tijdig om teCeurstetting te voorkomen HOLLANDSE TAM! KONIJNACHTERPOTEN W°°°sAn WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 50-447 Vanaf heden uit voorraad leverbaar ABCDEFGHIJKLMNO GEONIEMEN WOORDENBOEK po -• SLUIS Fotografische uitdaging voor schietgrage vingers Het maken van een mooie foto wordt met de dag ge makkelijker: eigenlijk hoeft u niet meer te doen dan goed te kijken, de ca mera op uw foto-onder werp te richten en op 't juiste moment te 'schie ten'. En wie zijn mooiste foto('s) instuurt voor de Nederland Foto Trofee maakt grote kans om daar het woordje 'winnen' aan toe te kunnen voegen. Iedereen die voor zijn plezier fotografeert, kan meedingen naar deze eervolle prijs die slechts eenmaal per jaar wordt uitgereikt. Want ook al speelt technische perfectie natuurlijk een rol bij de keuze van de foto die uiteindelijk de Nederland Foto Trofee gaat winnen, beoordeelt de jury de inzendingen vooral op origi naliteit. Wees dus niet bang om eens een beetje creatief te zijn. Want misschien maken leuke, gekke of ontroerende foto's meer kans dan u zelf denkt. Zorg er dus voor dat u de komende tijd de camera schietklaar bij de hand heeft; fotogenieke situaties komen soms onverwacht! Wie er oog voor heeft, raakt eigenlijk nooit uitgefotogra- feerd. Zo komt u zelfs in de stad veel aantrekkelijke foto- onderwerpen tegen. Want oude en moderne gebouwen, parken, standbeelden en mensen in de stad laten zich natuurlijk ook op de foto vast leggen. In de stad heeft u niet altijd evenveel ruimte om afstand te nemen om een mooi gebouw of prachtige fontein helemaal op de foto te zetten. Daarom Foto: Janusz Szpakowski is het handig als u een lens met groothoekbereik op uw camera heeft. Een ander voordeel van de groothoek lens is dat alles dat u in de stad fotografeert, van voor tot achtergrond scherp wordt weergegeven, dankzij de grote scherptediepte van dit type lens. Houd de stand van de zon goed in de gaten, wanneer u gebouwen fotografeert. Valt het licht in de lens van uw camera, dan worden uw foto's te donker. Neem daarom de zon bij voorkeur in de rug. En fotografeert u gebouwen die uit baksteen of ander ruw ma teriaal zijn opgetrokken, kijk dan eens of u een standpunt kunt vinden, waarbij het zon licht (bijna) evenwijdig langs de muur schijnt. Dit 'strij klicht' geeft een interessant spel van licht en schaduw waardoor zelfs de simpelste stenen muur een prachtig profiel krijgt. Moderne archi tectuur komt soms met ver rassende ideeën, waardoor ook moderne gebouwen bij zonder fotogeniek zijn. Pro beer eens een gedeelte van het gebouw te fotograferen en kies daarbij een minder ge bruikelijk standpunt. Let ook op spiegelingen in grote glas oppervlakken of probeer in uw foto de relatie tussen het gebouw en zijn omgeving vast te leggen. In parken en op pleinen staan vaak statige standbeelden. Zijn het grote beelden, foto grafeer ze dan ook eens vanuit de zogenaamde kikvorshou ding. Daarbij zakt u door uw knieën en richt de camera schuin naar boven. Het standbeeld zal door dit lage standpunt, mooi afsteken te gen de lucht, en komt door deze wijze van fotograferen bovendien groot en machtig op de foto. Heeft u een fraaie foto ge maakt en wilt u kans maken op de eerder genoemde Ne derland Foto Trofee (of één van de andere prijzen, zoals schitterende camera's, handi ge accessoires, uitgebreide filmpakketten en aantrekke lijk toeristische arrangemen ten)? Meedoen is bijzonder eenvoudig: u kunt maximaal drie zwarptoit- of kleurenfo to's inzenden (een afdruk van een dia mag ook, maar ver meld dit wel achter op de foto). De foto's mogen maxi maal 24 x 30 cm groot zijn en niet worden opgeplakt. Als u een aan uzelf geadresseerde en bovendien voldoende ge frankeerde envelop bijsluit, krijgt u uw foto's na afloop van de wedstrijd terug ge stuurd. Inzendingen kunt u tot uiterlijk 31 december 1995 sturen naar: Nederland Foto Trofee, Postbus 20130, 7302 HC Apeldoorn. Vergeet niet achterop elke foto uw naam, adres, woonplaats en het to taal aantal ingezonden foto's te vermelden. Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of vertikale regel. Ieder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijv. Al is 't raakpunt van regel A vert, en regel 1 hor., en is dus het le hokje op de le regel. Omschrijving horizontaal: 1 .zuignap-koe-zouteloos-delfstof 2.grond-niet-Mohammedaan-winters voertuig 3.soort boot-balksleutel (bouw)-wier 4.bloeiwijze (mv)-bontsoort-tegen 5.streep-buitendijks land-huisdier 6.bij-ongevuld 7.boom-omzet-groente 8.af- druk-meubilair 9.zwarte kleverige stof-toneelspeler-vogel 10.deel van gebouw- royaal 11 .zwaar-plaats in N.Br.-liefkozing 12.koraaleiland-niet dekkende verf- pas 13.plukje-keukengerei-vlaktemaat 14.insekteneter-wandeldreef (mv)-ge- wricht 15.familielid-deel v/h oor-Frans schrijfster. Omschrijving vertikaal: A.kaartspelterm-boom-klein broodje B.stel-gebergte in Europa-ambtskleding C.gewricht-kledingstuk-ent (mv) D.en dergelijke (afk)-afgunst-dwaas-militaire rang (afk) E.informatie F.vaatwerk-muzieknoot-godsdienst (afk)-schel G.plaats in Het Gooi-bedorven-gebergte in Rusland H.nadeel-onderscheidingsteken I.vervoermiddel-lofdicht-ambacht (dial.) J.zaak (Lat.)-uitroep-soortelijk ge wicht (afk)-vreemde munt K.op de voorgrond tredend persoon L.rund-soort vis- deel van strik-bijdehand meisje M.gewas-bedrag-hoofdtak van gewei N.verhar de huid-gedachteloos gebruik-lied O.spelleiding-bijwoord-zuigdop. Er ontstaat een gezegde wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: D2.D1-A13.A14.K10.J10.D6-O4.M4-J6.I9.K9- M9.H9.D10.I8.C14.C15. Dit is alweer het 16e jaar dat de VARA met het program ma Kinderen voor Kinde ren op de buis komt èn dat er een album verschijnt met de liedjes uit dat programma. Op dit album '16' worden de liedjes ingezongen door een koor en solisten die in de tv- show worden begeleid door Paul de Leeuw, die tevens is terug te horen op deze cd met '100 Hobby's'. Het album nr. 16 bevat veertien stukken en opent natuurlijk met de tune. Opvallend is dat het geboden materiaal qua doel groep steeds weer varieert. Het vorige album was m.i. voor een oudere leeftijdscate gorie dan deze '16'. Overi gens staan in de inlay alle teksten, dus meezingen is troef. Jacques Nachtegaal AND£RS Woorden die lijn Hoezo hebben de Neder landers geen belangstel ling voor hun taal? Taal spelletjes doen het uitste kend thuis èn op de buis. Het aantal abonnementen op het taaitijdschrift Onze Taal is de laatste jaren omhoog geschoten. Dis cussies over de nieuwe spelling leiden bijna tot moord en doodslag. Het groot, Nationaal Dictee kluistert vrijwel net zoveel kijkers aan hun toestel als de finale van de Cham pions League. Hoezo heb ben Nederlanders geen belangstelling voor hun taal? Ewoud Sanders, histori cus, journalist en lexico graaf ('woordenboekma ker') maakte eerder het Eponiemenwoorden boek over woorden die zijn afgeleid van histori sche pqrsonen. Onlangs verscheen van hem een ander, minstens zo inte ressant en goed leesbaar 'woordenboek': het Geo- niemenwoordenboek (uit geverij Nijgh Van Dit- mar, 34,90). Over ruim 400 woorden die zijn afgeleid van plaatsnamen schrijft San ders korte, o zo aardige verhaaltjes die het lezen meer dan waard zijn. Je krijgt er een echte geo- niemverslaving van! Casper Markesteijn

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 21