HER DER 1 Gospel is eerder een spirituele ervaring dan 'gewoon' concert 'Ik weet niet eens wat het is om man te zijn' 1 4 4 Diepste bas ter wereld Michèle Vreeswijk is een nuchtere Zakenvrouw van het Jaar) Hond zit veilig in wandelgordel Kerstsnoepjes Nederlanders leren salsa vóór ze Caribisch gaan Oeroude telefoonnummers Stars Belles presenteren Xmas in Harmony op CD 50-1001 Veel hondenbezitters gebruiken uit gewoonte bij het wandelen een riem met slipketting. Ze kun nen daarmee hun dier direct cor rigeren. Maar voor een rustige hond is die slipketting overbo dig. Aangelijnd aan een wandel- of speurtuig kan het dier vrij ademen. De banden lopen over borst en schouders en zorgen voor een gelijkmatige verdeling van de trekkracht. Moet de hond na het wandelen mee op de achterbank dan kan het dier worden vastgehaakt aan de drie punt gordel. Zo wordt voorko men dat de hond door het heen en weer springen achterin, de aandacht van de bestuurder af leidt. Ook bij een noodstop of een aanrijding wordt het dier niet gelanceerd. Een complete wandel/autogor del voor de hond kost f. 49.95, (Halfords), inlichtingen 010-4147244. De Don kozakken hebben Ne derland stormenderhand vero verd. Hun zang stond twee maanden lang bovenaan de klas sieke CD-Top Tien! Het be roemde koor bestaat uit zestien schitterende, indrukwekkende stemmen, waaronder de diepste bas ter wereld. Op het program ma staan onder andere het biechtgebed Pokajannaja Molit- wa o Russi en de Russische Kolj Slawjen, het beroemde Ich bete an die Macht der Liebe', naast liturgische en Russische folklo ristische liederen, a-capella ge zongen of met begeleiding van het Moskau Festival Ensemble. Het koor dat in 1921 werd opge richt door de legendarische Ser ge Jaroff zet de traditie van con certreizen door de gehele wereld voort. Na het overlijden van Ser ge Jaroff trad dit koor nog maar zelden op. In 1992 is echter het originele Don Kosakenchor Russland in Rusland heropge richt sinds 1993 onder leiding van de Nederlandse dirigent Marcel Nicolaewitsch Verhoeff die een geheel eigen klankwereld heeft geschapen uit de bulderen de bassen en de vertederende kopstemmen. De zes musici van het Moskau Festival Ensemble bespelen tra ditionele Russische instrumen ten waaronder een aantal balala ika's in verschillende grootten en stemmingen zoals de alt- en de indrukwekkende bas-variant en de accordeon. Ook het oudste Russische snaarinstrument de domra die lijkt op een luit met lange hals, speelt nog steeds zijn partij mee. Het woord Kozak is van Mongoolse herkomst en be tekent vrij mens. Door de hele Russische geschiedenis heen staat dit trotse, gepassioneerde steppenvolk dan ook op de bres voor de vrijheid. Van de elf ko zakken-gemeenschappen die nog in Rusland leven is die van de Don-kozakken het grootst. Hun nog steeds zeer levende traditie van muziek, zang en dans gaat terug tot de vijftiende eeuw. Theater Zuidplein, Rotterdam, 2e kerstdag, 14.00 uur. Tot en met 6 januari zijn onder meer de stations Vlaardingen- Oost, Dordrecht en Gorinchem in kerstsfeer gebracht en kunnen klanten meedoen met de kerst snoepjes-actie. Klanten ontvan gen bij aankopen bij winkeliers op het station snoepjes met op de binnenzijde van de wikkels kerst-letters. Met de kerstletters moet een zo leuk of origineel mogelijk woord over reizen ge vormd worden. De oplossingen kunnen tot en met 6 januari op het station worden ingeleverd. Deze produktie is meer dan een concert, meer dan een uitsteken de performance van de zwarte gospelsterren uit New Yorks Harlem. Het is een ode aan de gospel. Een gezongen epos over meer dan 100 jaar gospel dat in talrijke songs, die vaak klassie ke evergreens geworden zijn, de geschiedenis vertelt van de zwarte Amerikanen. De gospel is voortgekomen uit de negro-spirituals in de tijden van de slavernij waarin de sla ven van Afrikaanse origine door het zingen van zelfge maakte liederen hun gevoelens van vreugde, verdriet, wanhoop en vooral hoop op een betere toekomst kwijt konden. Die muziek was soms het enige hou vast voor de slaven. Na de burgeroorlog en het ein de van de slavernij ontstond de eerste zwarte gospelgroep, de Fisk Jubilee Singers. Het Din widdle Colored Quartet zette de eerste zwarte gospel op de plaat. De rol van de Baptistenkerk die de gospel tot bloei bracht de Blues en Singing Saints, de de pressie, de tijden van de gospel- -mothers zoals Mahalia Jack son aan wie een ode gebracht wordt. Daarna volgen The Gol den Ages of Gospel van 1945 tot 1965 met de Jackson Har- moneers, The Kings of Harmo ny, The Spirit of Memphis tot The Sensational Nightingales, The Original Gospel Harmo- nettes. Natuurlijk ondergaat men daarna de tranforpmatie van Gospel tot soul zoals bij Ruth Jones die uit de Sallie Martin-singers stapte en Dinah Washington werd. Ook The Franklin-superstars met Aretha worden tot leven gewekt en tevens maakt men kennis met de stijl van Vanessa Bell Armstrong, een van de meest expressieve gospelzange ressen van deze tijd. Gospel is meer dan zomaar een lied. Gospel is een ervaring die je tot het bot raakt. Gospel is blijdschap, verdriet, vreugde, verlangen en hoop. Het programma van deze swin gende Gospelshow vangt aan met een muzikale reis door de geschiedenis van de gospel. Hierin worden de verschillende stromingen binnen de gospel muziek belicht, te beginnen bij de oorsprong met de nego-spiri- tuals. Na de pauze wordt het een grote, muzikale happening met als thema Celebration. De emotionele gevoelens tijdens de viering van geboorte, huwelijk, begrafenis, kortom alle belang rijke gebeurtenissen in het leven zullen het publiek overspoelen in een daverend muziekspekta kel. Topsolisten uit Amerika waar onder Rhetta Hughes, ster uit Josephine en The Sound of Mo town, Michelle David, Tony Ward, Rufus Roberson, Biellie DeeLuewis, Bobby Gantt, Ty rone Stanley, Adriana Romyn en Patricia Balrak werken aan deze bijzondere happening mee. Buiten deze topsolisten is het gelukt de fameuze gospelzange res en big mama Jean Cheek te contracteren. Een origneel gospel-orkest zal voor waar vuurwerk zorgen. Mabel Robinson, onderschei den met een Tony Award en regisseur van The Sound of Mo town en talrijke gospelshows zal de artistieke scepter zwaaien. Musical Director is Fred Grip per, die reeds zijn sporen in de musicalwereld verdiend heeft en een expert is op gospelgebied. 1995 wordt het jaar van The Glory of Gospel. Een spetteren de happening die met recht een spiritual experience genoemd mag worden. Maandagmiddag 25 december De Doelen Rotterdam, aanvang 15.00 uur. Op vrijdag 2 decem ber komt het gezelschap naar de Kunstmin in Dordrecht en in maart op herhaling in het Luxor Theater Rotterdam. De kaartverkoop is reeds begon nen. Reserveren bij de kassa van De Doelen, tel. 2171717 van 190.00-18.00 uur. Bij de WW bespreekburo's en de Nationale Theaterkassa 06-9203 (7 dagen per week). Legaal of illegaal, de tele foonwinkeltjes die her en der als paddestoelen uit de grond schieten zijn voor menigeen 'n geschenk uit de hemel. Voor tarieven waaraan PTT Tele com lang niet kan tippen, leg gen de winkels - met namen als Phoneboot, Telehome, Vi atel en Belhome - vooral voor veel allochtone Rotterdam mers het contact met een ver thuisland. Tot een half jaar geleden was het Belhome aan de 1ste Middel landstraat nog een winkel in tro pische artikelen. Tegenwoordig zit eigenaar J.B. Malik, zo nu en dan geassisteerd door zijn zoons, achter een bureautje met een paar telefoons. Tussen het druk ke en veeltalige geredekavel met zijn klanten door valt nu en dan een stilte in het kleine kantoor tje, Malik spreekt enkele Engelse woorden in een telefoon en ver volgens wordt één van de wach tenden naar een telefooncabine verwezen: het contact is gelegd. Het systeem is vrij simpel. Van uit Rotterdam gaat een telefoon tje uit naar een contactpersoon in Amerika, die vervolgens via de goedkope Amerikaanse lijnen van telecommunicatie-bedrijven ('carriers') als IT T of MCA de verbinding legt met de gewen ste bestemming en terugbelt naar het Belhome ('call-back'). Extra korting op het tarief be dingen de winkels door belminu- ten in grote hoeveelheden te ko pen. „Je koopt, zoals dat heet, een volume op. Voor duizend minuten scheelt dat nauwelijks, maar als je bijvoorbeeld twintig duizend minuten koopt kan het behoorlijk wat goedkoper wor den," vertelt S. Singh van het concurrende Telehome, gelegen op een steenworp afstand van het Belhome. De familie Singh heeft inmiddels een florerend be drijf met twee vestigingen en nog enkele winkels in franchise. Kaaskoppen „Als je het slim aanpakt, speel je de verschillende carriers tegen elkaar uit, want er zijn dus meer mogelijkheden in Nederland dan de PTT alleen. De PTT wil ons graag hebben en we praten ook geregeld met ze, maar ze vragen ons keer op keer water in de wijn te doen, als we meer korting vragen dan ze bieden. Komen jullie zelf maar over de brug. krijgen ze dan van ons te horen, wij kennen andere wegen." De consument vaart er onder tussen wel bij. Met name mensen met Surinaamse, Marokkaanse, Pakistaanse of Antilliaanse ach tergrond (Singh: „Noem het maar op. U zou eens moeten weten hoeveel allochtonen hier wonen!"), maar ook echte kaas koppen met vrienden of familie in een ver land komen massaal naar de winkeltjes. Tarieven voor bestemmingen als Surina me, Pakistan en China zijn in zowel Telehome als Belhome f.2,50 per minuut, Aruba en Ma rokko liggen rond de twee gul den en de Verenigde Staten en Canada kunnen voor tarieven tussen de gulden en f.1,25 wor den gebeld. En de PTT? Die komt inmiddels over de brug, zij het schoorvoe tend. Van de hoge prijzen (voor beeld: Suriname bellen kostte tot voor kort nog vijf gulden per minuut) zijn een aantal dubbel tjes afgegaan. „Maar de PTT zit niet zo erg met die winkels, hoor," vertelt voorlichter T. Massar van PTT Telecom. „Concurrentie is een gezond ge geven en is goede zaak voor de klant. Het prikkelt ons om ons best te doen de verhouding prijs- -kwaliteit nog verder te verbete ren. Want wij willen graag tevre den klanten hebben. En ik denk dat we met de verlaagde interna tionale tarieven de meeste klan ten vasthouden. Want voor die extra lage prijzen moet je wel de straat op en in de rij staan bij zo'n winkeltje. Het gemak dat je met PTT thuis vanuitje luie stoel kunt bellen weegt daar voor de- 'meeste mensen tegenop." Zorgen over tariefsverlagingen van de PTT wuift Malik in zijn Belhome echter lachend weg. „Vanaf 1 januari komt op de PTTprijzen ook nog een een BTW-tarief van zeventien en een half procent, omdat de PTT ver zelfstandigd is. Dan winnen wij de slag nog steeds." PTT-monopolie Interessanter is wat dat betreft de intrede van andere 'carriers' op de Nederlandse markt, die inmiddels is begonnen met de komst van onder andere Libertel en locale telefooncircuits, waar van Rotterdam er waarschijnlijk ook één krijgt. Over twee jaar zal het PTT-monopolie voorts ver der afbrokkelen met de intrede van de grote buitenlandse maat schappijen. Grote bron voor on rust zijn voor Malik momenteel echter vooral de illegaal opere rende winkeltjes. „Dit was een mooie handel, maar de laatste tijd verpesten de illegale winkels de hele markt. Ze betalen geen BTW, ztfdoen geen aangifte en de winkels staan niet op naam van de eigenaars. Wij verdienen tien procent op ieder gesprek, de illegalen een veelvoud daarvan." De 'illegalen' zouden hun nering doen via operators in met name Spanje en Engeland en in som mige gevallen nog eens een gul den van zijn toch al lage prijzen kunnen afknabbelen. Het fijne wil niemand ervan kwijt. Weet Telehome - gewoonlijk drukker dan Belhome en met voor som mige bestemmingen duidelijk la gere tarieven - er misschien meer van? Singh: „Er zijn een paar winkels in Rotterdam die het illegale circuit gebruiken, maar wij zijn dat in ieder geval niet. Via dat circuit zijn alleen ge sprekken voor bepaalde tijd te regelen. En je kunt de consu ment niet dwingen bijvoorbeeld tien minuten te praten. Vragen mensen ons of ze een bepaalde tijd kunnen praten, zeg vijf mi nuten, dan kan dat. Een minuut voor tijd krijgen ze dan een waarschuwing dat het gesprek bijna voorbij is. Na afloop krijgt bij ons iedereen echter een fac tuur. En dat kan een illegaal opererende winkel niet." Ook de PTT blijft in het vage over het illegale circuit. „Ik zou mensen op een idee kunnen brengen," zegt Massar. „Maar van fraude-gevallen is ons be kend. In die gevallen heeft PTT Telecom in samenwerking met justitie maatregelen genomen." 'Eenzaam aan de top?, wel nee!", reageert de kerverse zakenvrouw van het jaar Mi chèle Vreeswijk nuchter. „Ik spreek altijd over wij, want zonder mijn medewerkers ben ik niets. Zouden wij met el kaar geen kwaliteitsproduk- ten en dienstverlening leveren, dan zou ADT zich niet onder scheiden." Michèle Vreeswijk is sinds 1978 als Algemeen Direkteur verant woordelijk voor de Nederlandse vestiging van 's werelds grootste beveiligingsbedrijf op het gebied van elektronische beveiliging en alarmcentrale dienstverlening. Maandag 4 december werd zij tot winnares van de 'Prix Veuve Clicquot' voor de Zakenvrouw van het Jaar 1995 uit 55 voorge dragen vrouwen uitgekozen. In haar werkkamer in het ADT- -kantoor in Capelle aan den IJs- sel prijkt op een kastje de gigan tische zilveren champagnekoe- Ier, die Michèle op 4 december van minister Dijkstal ontving. De Algemeen Directeur werkt dit jaar 25 jaar bij ADT. Een mannelijke medewerker van ADT droeg haar zonder dat ze van iets wist voor mee te dingen naar de titel Zakenvrouw van het Jaar 1995. Een telefoontje van de jury, die haar vertelde dat ze tot de drie genomineerden be hoorde, kwam dan ook als een donderslag bij heldere hemel. Brutaal Als 24-jarige begonnen als direc tie-secretaresse klom ze daarna door hard werken én, vertelt ze, door een enorme betrokkenheid bij het bedrijf, van office-mana ger tot Algemeen Direkteur op. „Ik was als secretaresse zo bru taal om in een weekend een busi ness-plan in elkaar te flansen. Ik zag dingen die goed waren, maar ook de dingen die verbetering behoefden. Ik pikte eruit waar mee ADT zich kon gaan onder scheiden in Nederland. Mijn baas bekeek vervolgens de plan nen en zei: 'Voer het dan ook maar uit'. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Ik ging aan de slag, bewees dat mijn visie juist was en werd tot office manager gebombardeerd", ver telt ze kort maar krachtig. In 1978 nam ze de plaats in van de Algemeen Direkteur, die die functie voor heel Europa ging vervullen. In de technische man nenwereld werd hierop nogal verbaasd gereageerd. Dat duur de niet lang, want Michèle werd al snel vanwege haar kennis en ervaring alom gerespecteerd. „Als je zelf vindt datje nadeel als vrouw ondervindt, moet je zo'n functie niet accepteren. Ik weet niet eens wat het is om man te zijn, dus waarom zou ik het als vrouw niet kunnen. Ik heb nooit ondervonden dat je als vrouw wordt tegengewerkt. Zolang je van jezelf weet dat je het kunt, dat je weet waarmee je bezig bent, dan maakt het niet uit of je nu man of vrouw bent", zegt Michèle geen tegenspraak dul dend. Al snel werd zé gevraagd voor functies binnen de diverse bran cheverenigingen, commissies en overlegorganen. Ze heeft de be- drijfsfundamenten van de huidi ge voorsprong in beveiliging -re search, training en development en vooral kwaliteit- altijd de lei draad laten zijn voor de groei van het bedrijf, ongeacht of het een groot geïntergreerd multi functioneel systeem of een bevei ligingssysteem voor een woning betreft. Samen met haar 165 me dewerkers werkt Michèle geest driftig aan het gestalte geven van het slogan 'ADT geeft veiligheid een persoonlijk karakter', waar bij de tevreden klant centraal staat met het 'oog' op de toe komst. Toekomst Michèle benadrukt dat haar branche altijd in beweging is: „Er is een toenemend gevoel van onveiligheid. Niet alleen de over heid moet maatregelen treffen, de burger zal dat zelf ook moe ten doen. De vraag naar woon huisbeveiligingssystemen zal enorm toenemen. Maatschappe lijk en zakelijk een belangrijke markt. Door de ontwikkeling van de technologie is elektroni sche beveiliging voor de particu lier haalbaar en betaalbaar ge worden. ADT is daar klaar voor. We realiseren ons dat de kwaliteit van de mensen in de organisatie de kwaliteit van het produkt bepalen. Dienstverle ning staat hoog in het vaandel." Ze ziet het als belangrijkste.taak om de doelstelling 'de tevreden klant' te realiseren in 'team work'. Een team dat gelooft in integriteit, een team dat weder zijds vertrouwen en respect met elkaar deelt en een team dat ge looft in communicatie. Een team dat de beste wil zijn en beseft dat de klant uiteindelijk bepaalt in hoeverre daarin wordt geslaagd. Privé! Is er nog tijd voor een sociaal leven? Lachend zegt de charmante Zakenvrouw van het Jaar 1995: „Jazeker. Ik zet er af en toe de rem op. Bovendien heb ik twee bouviers, waarmee ik eindeloze wandelingen maak. En, niets is lekkerder dan vroeg naar bed gaan met de televisie aan en tegelijkertijd werken aan een quilt. Ja, ik moet wel altijd iets te doen hebben. Lui achtero ver gaan zitten, daar ben ik het mens niet naar." Nu de kou werkelijk in de lucht zit, begint Nederland vakanties te plannen. De gure Hollandse wind brengt de gedachten dan snel op veel warmer streken en met de dalende vliegtarieven komt dan voor steeds meer men sen het Caribisch gebied in beeld, 't Blijkt dat de moderne toerist niet meer onvoorbereid naar verre streken afreist. De Caribean zijn de eilanden van het ritme, van felle en sensuele dansen. Toeristen in spe willen daarbij niet aan de kant staan. Dat merkt tot zijn eigen verba zing Frensel Doran van de dans school Salsa con Clase in Rot terdam. Doran: 'Je krijgt verzoe ken om korte intensieve winter- curusssen. De mensen willen sal sa en merenque leren voor ze op het vliegtuig stappen. Ik denk dat mijn collega's in den lande dezelfde ervaring hebben'. Do ran zelf van Antilliaanse af komst is daar dik tevreden mee. 'De tijden zijn veranderd. Ne derlandse toeristen gaan niet al leen maar op reis voor het strand en de zon, maar ook voor de mensen. Muziek en dansen zijn de ideale manier om echt com municatie te krijgen. Daarom organiseer ik met veel plezier die wintercursussen. We gaan in ja nuari meteen van start. Buiten de vorst, binnen de tropen'. Salsa con Clase houdt op 15, 17 en 21 december, steeds om 20.00 uur in het Rotterdamse Salsa Café, Westzeedijk 475 Rotter- dam-Delfshaven open avonden die uitmonden in een proefles. Daar worden ook demonstraties gegeven. Het danspaar Leo Martina - een van de docenten - en Monique Struch laten zien wat je met salsa en merenque allemaal kunt. Datzelfde toont Frensel Doran met zijn dans partner Saskia Platenkamp. Ze presenteren bovendien de wals en de danza, twee traditionele dansen die de moderne salsa hebben beïnvloed. 'Want', zegt Doran, 'De Caribische culturen zijn mengculturen, waarin Afri ka, Europa en zelfs een vleugje Azië elkaar ontmoeten en verrij ken met de Arikaanse ritmes als drijvende kracht'. Open salsa- en merenque avon den met gratis proefles, 15, 17 en 21 december, 20.00 uur en 21.00 uur in het Salsa Café, Westzee dijk 475 Rotterdam Delfshaven. Inlichtingen Salsa con Clase, tel. 010-4369647. Tiencijferige nummers, tiptoetsen, autotelefoons, nummergeheu gens - tachtig jaar geleden was daar nog geen sprake van. In januari 1915 werd door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie de Naamlijst voor den Telefoondienst uitgegeven. Van dit historische telefoonboek is onlangs bij De Groot Ontwerpers- Uitgevers een facsimileherdruk verschenen. Natuurlijk is dit geen boek dat je in één adem uitleest. Al bladerend wordt je echter wel een blik gegund in een verdwenen tijdperk. Wie telt er in zijn kennissenkring nog een ansjoviszouter? En zou de Haagsche Maatschappij tot het leveren van maand paarden nog bestaan? Softwarebedrijven of ergotherapeuten - u zult er tevergeefs naar zoeken. Maar de penningmeester van de provisorie en van wering van bedelarij had wel een ver-spreek-ap- paraat, evenals kousenaanbreierij De Tijdgeest. Wie hadden er eigenlijk een aansluiting in 1915? Zoals vandaag de dag een autotelefoon een statussymbool is, zo gold dat tachtig jaar geleden voor het wandftoestel met slinger. De notabelen waren er vroeg bij en ook het bedrijfsleven zag al snel het nut in van deze uitvindingen. Een wonder der techniek in een tijd dat onderne mers nog trots melden dat hun bedrijf over stoommachines beschikte. Voor stamboom-vorsers is dit boekwerk een waarde volle bron van informatie. Ieder ander met een beetje belangstel ling voor het verleden zal veel plezier beleven aan het snuffelen in dit historisch document. De officiële CD-presentatie van de acapellagroep Stars Belles heefl inmiddels al plaatsgevonden. Het eerste exemplaar van Xmas irt Harmony werd uitgereikt aan niemand minder dan jazz-zangeres. C Denise Jannah in Theatercafé Floor. Stars Belles bestaat uit vijf'V professionele vocalisten, die tijdens hun studie aan het Rotterdams Conservatorium het idee ontwikkelden om te zingen zonder orkest- banden, synthesizers of andere instrumenten. Vanaf 1989 treden Linda Bloemhard, Katinka Hartkamp, Noud Hell, Caspar de Jonge en Judith Olthuis elk jaar op met een gevarieerd a-capella Kerstreper-, Na 5 jaar van optreden hebben zij 16 eigen arrangementen op dé gevoelige plaat gezet. Op de CD Xmas in Harmony staan traditionele kerstliedjes zoals God Rest Ye Merry Gentleman, popmuziek van Stevie Wonder en nostalgisch Amerikaanse Christmas-Jazz van Peggy-Lee, Nat King Cole en ook de klassieker White Christmas van Bing Crosby ontbreekt niet. Hondje zit goed zo Zestien schitterende, indrukwekkende stemmen r*rr*Hnlftip ic mppr Han ppn Rlnpc prt ^ïncnna Saints de de- Het nropramma van d Rhetta Hughes Telefoonwinkeltjes zijn voor menigeen geschenk uit de hemel door EDO BEER DA Via de computer telefoneren kan heel lucratief zijn door LIANNE VAN ECK ''■■.'"in,.. Michèle Vreeswijk omarmt met liefde de gewonnen Prix Veuve Clicquot 1995 foto JANSSEN DE KIEVITH Altijd veel belangstelling voor de open avonden foto JANSSEN DE KIEVITH (Alblmmrdam, B«ln«.. C.p.ll. a/4. Uaul, Hlll.gfnb.r,, IJ „.Wond,, Klna.rtljk, Uv.r.Ci, Rotterdam. pfrn|t. Poortugaal, Ridderkerk, 10524 Rouw», G. II., Inspect, v. d. 9501 SwhMpvii.frt. woonh., Havenstr. 1*3... -*337 7B3U HnumiiD, G. R., Drukkerij, Bel- levoijt'.r 17a. 5173 3103 Duiinuu, I., woonh., Schoone- borgerweg 10a. 5708 GOH» Houmnii, Or. J.. Arts, Voor schoterlaan 15. 1412 Bouman, J. Meubelfabrik., UOGU Huephorttstr. 1616. (v. 712.30, 7-7). *'320 4366 Bouman, VI., Graanfaotor, Kor 4369 i te Wijnetr. 14. 10534 3731 llouman, Mr. W. 1». H., Sub stituut ollii'. v. Justitie, woonh 8-18 Walenburgerweg 61 3185 llouman A v. Schelven, Mrs., 8302 N.lv. proc., Wijiisli. 62. 8300 Uourgonje, II. II., Praktizijn 5838 en ondern. v. publ verkooplngen, Goudschetingel 129a. 1472 1753 Bourfiulgnon, E. J., Hoofdopi. b.d Gem werken, Westerslngel 7287 114n «873 llouruuifinon. J. M„ Bloemist, W. de WiUistr. 77a. 3889 HU50 Ilouter, A., Winkelinventarissen Lange Bunstr. 41. 8884 2877 llouter A Zn.. J. de, Comm. In elf., Wijnhoven N.Z. 356 8031 4286 lloutkan, L., Wacht- en schaft lok., Rechthulslaan 476. 8582 825 I Boutmy A Co., Cargadoors en 826 1 expediteurs, Callandstr. 388 5386 Idem, Walhuisje Leithboot, Schiehaven N.Z. 3132 2225 Douwens A Zn., H., in Hooi en etroo, Nieuwehaven Z.Z. 124. 2881 8373 Bouwen*, Joh., in Aardappe len, Bogaertsti 11. 1848 lli-uu', Bulter.I. Maclil- nehiür., Iioklnmi 22. Brnat Jr., A. F... 's-Graven- dljkwal 50. Braat Osselen, Wed. A. E., woonh. Diergunrdelaun -">16. Brarkel A Broerman, Heeren mode- en Hoedenmog., Hoofd- steeg 34. Brakel, G. J. v.. Café, Span- jaardstr. U 1 Brakel, J. Bouwkundige, Pr. Julianalaaii 69a. Brakke Jr., J. VI..woonh., Prins Hendriklann 45e. Brand, Mr. A„ Adv en Proc., kunt., Leuvehaven O.Z. 84a. Idem, xvoonh., Voorschoter laan 13 Brand, G. Th., Steenkolen, Burgem. Meineszluun 42a. Brand, H. II., Architect en kistenmaker, Koornstr. 5a. Hrunu-Uckker, Vlulwoo. Hobea et Manteaux. Admiraliteitskade 4151 Idem. lil Binnenweg 109a 449 Ilredemde, P., Expediteur, Wijn- str. 1496 8873 Bredewohl A Co., A„ In rund- vet, nieren en bhizep.l.nnge Bann er. 52. 8024 Rredlu*. P.. woonh., Mathe- nesserl. 333. 4808 Bree, J. J. W. v.. Koek- en Banketbakkerij, Boymansstr 4a. 4H7I Itreedvel.l, C., Eleclr. meubel- lubr., L. Torenstr. 06. 2248 Breedveld A Lambert, In Tabak. Nieuwe Haven N.Z. 13. 5864 Brcedvelt A v. Vellen, Timmer lieden en aannemers, Mauritistr. 6381 13a. Stalh., Ta- Breemnu, C. borstr. 63a 7567 Breemen A Wljtenhurg. v., Ameublementen, Stationsweg 2421 296. 776. H. B runde, 8. Effecten, Korte Wijnstr. 96 Brandei, lr.. Koopman en com missionair, Provemersslngel 45a. Brandei A Co., Fabr. v. Dames- kleeding, Oppert 158. Brandei v. Strlen, A., woonh., Schiakade O.Z. 1906. Brandei v. Strlen, Mevr. de Wed. R..woonh.. Delfschestr. 616 Braudru, Jenn v. d., Uuuinpjea 29. Brandenburg, A. C„ Poelier, Mauritsstr. 115a. Brandmeesters sociëteit, Col- Brccms, U. den, woonh.. Ha ringvliet Z.Z. 60. 1432 Brcen, A. J. v.. Imp. Chijisal- peter en exporth., Wijnstr 916. Idem, woonh., 's Graven- 8313 f 19 Breen Jr., M. L. v., Ingen., Scheepsbouw- en Werktuig kundig expert. Sri-led weg 194a. 2651 Brei)*, N.V. Holt. Transp. en VervoerMlJ. v/h C. L., Dir. A. x. Niekerk, Verhuizingen en Transporten, Boompjes 94. 2211 BreIJs. H. A., Intern Meubel transport, Goederenvervoer en Stalhouderij, Goudschesingel 4 l0003\Brrljs A Zonen, A. II., kant. en 10004) sullen, Dijkstr. 806. 6185 I Idem, Goederenvervoer, Bol- toire. Stars en Belles: voor verfijnde kerstmuziekjes

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 29