Volvo F4: Estate op S4-basis Twintig centimeter langer dan AX Leonardo da Vinci in Kunsthal Peugeot 306 in 33 maanden miljonair Amerikaanse autofabrikanten geven gas in Japan Toyota biedt wereldvoordelen WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 51-442 door HV Rijswijk Bij NedCar in Limburg is koud de produktie 1 van de nieuwe Volvo- middenklasser gestart, of de volgende debu tant dient zich al weer aan. Op basis van de S4 ontwikkelden NedCar en Volvo een Estate ge naamd 'F4'. Dit is het tweede model in de nieuwe Volvo-reeks, waarvan de S4 als eer ste in september op de autoshow te Frankfurt werd gelanceerd. De vijfdeurs F4, een toer- wagen met sportieve uitstraling, beleefde zjjn publieksdebuut be gin december op de au toshow van Bologna. Qua concept houdt de F4 het midden tussen een hatchback en een traditionele stationcar. Omdat de nadruk meer ligt op flexibiliteit en functionaliteit dan op pure laadruimte duidt Volvo de combi aan als 'F*. Toch is de F4 per fect geschikt voor het privé- en zakenvervoer van allerhande zaken, variërend van een PC, een surfplank of de in strumenten van een or kestje via de benodigd heden voor een ambu lante zelfstandige tot en met de vakantieba gage. Traditie t Technisch gezien zijn de S4 en F4 identiek; ook de voorzijde van de carrosserie is gelijk. Bij de F4 mondt de doorlo pende daklijn uit in een gebogen achterruit. Ondanks het nieuwe ontwerp weet de F4, net als de S4, de Volvo design-traditie te be waren. Bij de F4 klinkt de traditie van Volvo's eerdere ES-modellen onmiskenbaar door. De start van de produk tie van de F4 volgt kort op die van de S4. Ter wijl de S4 medio maart De redactie van deze autopagina wordt verzorgd Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 Telefoon: (070) 3190254, Fax: (070) 3952669 General Motors, Ford en Chrysler, bijgenaamd 'The Big Three', nemen in Japan de handschoen op: een keur aan nieuwe model len, waarmee zij Japan willen veroveren, stond onlangs te glim men op de Tokyo Motor Show 1995. De vraag is of het 'de grote drie' lukt de Amerikaanse auto's te verkopen in een land, waar ze - mede door importrestricties - ei genlijk nooit voet aan de grond hebben gekregen. Gewapend met het onlangs bereikte autohandel-akkoord tussen de VS en Japan, beantwoorden de fabrikanten deze vraag met een zelfverzekerd 'Yes'. Het is in ieder geval een serieuze poging om de Japanse automarkt binnen te dringen. Tijdens de Tokyo Motor Show probeerden de Amerikanen het traditionele beeld dat Japanse consumenten hebben, namelijk dat Amerikaanse auto's te dure, snel in elkaar geflanste schuiten zijn, te ontkrachten. De eerste reacties op de nieuwe modellen, voor de Japanse markt uitgevoerd met rechts stuur, lijken veel belovend. Aanzienlijke groei De 'grote drie van Amerika' hebben een aanzienlijke groei van hun marktaandeel voor ogen. Het grootste struikelblok voor de Amerikaanse fabrikanten is het uitbreiden van hun distributie netwerk. Zij zijn dan ook begonnen met het werven van bestaan de Japanse dealers. sten. Volvo levert al sinds mensenheugenis stationcar-versies van zijn Zweedse modellen. Het Zweedse merk duidt deze combi's aan als 'Estates'. Alleen van de in Nederland ge bouwde Volvo 400-serie bestaat geen Estate. Met de toevoeging van de F4 aan de S4-lijn le vert Volvo vanaf medio 1996 ook een stationcar in het segment tussen 40 en 50 duizend gul den. Voor combi-mo dellen is dit de popu lairste prijsklasse. Toyota biedt een all-round programma. Japans grootste merk is in elk segment van de automarkt present: van de compacte Starlet tot de Supra bij de super-sportscars en alles wat ertus sen zit, inclusief terreinwagens als de LandCruiser plus een MPV, genaamd Previa, terwijl de gemoderniseerde Hi-Ace ook prima als MPV door het leven kan gaan. De complete modellijn omvat smakelijke sedans, handige hatchbacks, ruime station cars, supersnelle sportwagens, sterke terreinreuzen, veelzijdi ge MPV's plus de aparte FunCruiser. Tot eind 1995 doet 'we reldmerk' Toyota z'n klanten diverse 'wereldaanbiedingen'. Sinds begin 1995 kunnen Toyota-rijders voor een bliksemsnelle reparatie terecht bij één van de ruim 200 Nederlandse Toyota- dealers, die de Toyota Direct Service aanbieden. Toyota Direct Service is de nieuwste vorm van dienstverlening aan Toyota-rij ders. Voor kleine reparaties of montage van onderdelen kunnen zij, zoals de naam al aangeeft, direct bij hun dealer terecht, zonder vooraf een afspraak te maken. Voor alle Toyota-modellen geldt sinds jaar en dag: drie jaar bum per tot bumper garantie (maximaal 100.000 km), 3 jaar Toyota Eu- roCare (Toyota's internationale hulpdienst) en zes jaar carrosse riegarantie. Corolla-Nieuws Voor modeljaar 1996 heeft Toyota zijn absolute bestseller, de in middels 23-miljoen voudig geproduceerde Corolla op enkele punten verbeterd. De wijzigingen zijn niet spectaculair, omdat daar geen aanleiding toe was. De kleine, fijne veranderingen ma ken van de Corolla wel een nog prettiger rijdende auto. Ander recent Toyota-nieuws betreft de exclusieve Celica Conver tible, de 4,5 liter 24-kleppen benzinemotor voor de LandCruiser Customwagon, de nieuwe, superzuinige 1,8 liter lean-burn (arm- mengsel) motor in de Carina E. Ook de vijfdeurs versie van de FunCruiser, die je zou kunnen aanduiden als de 'Family-FunCruiser', is inmiddels te koop. 1996 bij de Volvo-dea- lers staat, volgt de F4 een maand later. In eerste instantie le vert Volvo de F4 enkel met de twee 16-kleppen viercilinders, van 1,8 en 2,0 liter (85 kW of 100 kW), die zijn afgeleid van de succesvolle vijf- cilinder krachtbron uit de Volvo 850. De 1,9-li- ter dieselmotor komt later beschikbaar. Volgens Volvo vormt de F4 een logische aanvul ling op de S4, ondanks de veie overeenkom- Starlet 'Comfort' Toyota's basismodel Starlet is thans als speciaal actiemodel 'Comfort' leverbaar. Met de 'Comfort' kan de Starlet-rijder reke nen op hoge prestaties, lage onderhoudskosten en sportieve kilo meters. Nieuw in het Toyota-gamma is de Carina E 1.8 GTSi Stationwa gon. Hij combineert een attractieve uitrusting met een sportief uiterlijk, volop praktische ruimte en een geavanceerde, zuinige, schone 16-kleps 'lean-burn' motor. Volgens Toyota is een ver bruik van één op 20 haalbaar, maar ook een sprint van stilstand naar 100 km/u in net 11 seconden. 4 sensoren, enzovoort), terwijl de uitrusting (zo als airbags voor be stuurder en passagier, veiligheidsgordels met pyrotechnische gordel spanners en een extra stevige kooiconstructie) een doeltreffende be scherming biedt. In de deuren zijn kreu- kelzones aangebracht met progressieve wer king, die berijder en in zittenden tegen zijde lingse botsingen be schermen. Deze be scherming wordt ge completeerd door de versteviging van het passagiersverblijf ter hoogte van het dak. Op alle uitvoeringen is een derde remlicht stan daard. Al deze veilig heidsvoorzieningen ma ken de Saxo tot een auto met een hoog bescher mingsniveau. Standaard zijn alle Saxo's weelderig aange kleed met onder meer getint glas, vijfbak, ach- terwisser, uitzetbare achterzijruiten op de 3- deurs en een achter bank met geïntegreerde hoofdsteunen. Verder, standaard of als optie: stuurbekrachtiging, ABS, airco, airbags, anti-startcode, elek trisch bedienbare zijrui ten vóór, centrale ver grendeling, in het dash board geïntegreerde au toradio, mistlampen, lichtmetalen velgen, derde remlicht, enzo voort. Fraaie, comfortabele stoelen bieden een pri ma lendensteun en zij delingse steun. De op- bergmogelijkheden zijn ruim bemeten: het dash boardkastje is extra diep. Er zijn opbergvak- ken in de deuren. Op 28 november, 33 maanden na zijn lancering, werd de miljoenste Peugeot 306 gebouwd. De 306 kent vier carrosserie-varianten: 3- of 5-deurs hatchback, 4-deurs sedan en cabriolet. Per dag rollen 2050 exemplaren van de 306 van de band. Het succes van de 306 is internationaal. Van de tota le produktie wordt 60 procent geëxporteerd, waar van 57 procent wordt afgezet op de Europese markt. In Nederland is de 306 de meest verkochte Franse auto. Binnen het segment van de compacte mid denklassers, de grootste sector van de Nederlandse markt, staat hij op een respectabele vierde plaats. Rijker uitgerust De miljoenste 306 is een 306 'Style' 5-deurs Diesel. In ons land wordt deze uitvoering 'Belfort' ge noemd. Dit zijn 306-versies, die rijker zijn uitgerust dan de huidige 306-modellen. Het klantenvoordeel varieert hierbij van 770 tot 1835 gulden. Er is al een 306 Belfort 1.4 XN vanaf 29.995,-. Citroën zal met veel fanfare in maart zijn 'Saxo' lanceren. Dit nieuwe model in de compact-klasse is vanaf mei leverbaar op de Nederlandse markt. Citroën bena drukt dat de Saxo 'een toontje hoger' aanslaat dan de AX, die voorlopig ook nog in het programma gehandhaafd blijft. Door zijn rijke uit rusting, met stan daard stuurbekrach tiging, twee airbags, automatische trans missie als optie, kan de Saxo van meet af aan een prominente rol spelen in zijn klasse. Volgens Ci troën wordt hij de nieuwe norm in het B-segment: compact, maar volwassen. Citroën levert de Saxo in eerste instantie als driedeurs type. Kort na de introductie zijn ook de vijfdeurs en de die selversie beschikbaar. Van de nu als Saxo aan geduide nieuwe Citroën werd lange tijd gedacht dat dit de beoogde op volger van de AX zou zijn. In de ontwikke- lingstijd droeg dit mo del de codenaam 'SA'. Dat ie nu dus Saxo ge worden, een model waar muziek in zit. Tot medio maart 1996 is in de Rotterdamse Kunsthal een over zichtstentoonstelling te zien van uitvinder, wetenschapper en kun stenaar Leonardo da Vinei. Ruim 230 ten toongestelde voorwer pen geven een vrij vol ledig overzicht van het leven en werk van deze 'L'Uomo Universale', deze universele geleer de, die zijn tijd in di verse opzichten een paar eeuwen vooruit was. Veel van zijn tech nische visioenen zijn pas in onze eeuw gerea liseerd. De in het plaatsje Vinei, nabij Florence in het Italiaanse gewest Tosca ne geboren Da Vinei leefde van 1452 tot 1519. In die periode schilder de hij ondermeer de 'Mona Lisa' en ontwierp hij bruggen, wapens en de voorloper van de eer ste auto. Het unieke van dit laatste ontwerp was de aandrijving via veer kracht. Op de tentoon stelling in Rotterdam is hiervan een model te zien, gemaakt op basis van schetsen van Da Vinci. In de Kunsthal is ook een replica aanwe zig van de eerste door Karl Benz in 1885 ge bouwde auto. Nadere beschouwing van beide voertuigen leert dat Benz zich bijna zeker liet inspireren door Da Vinei. Schaalmodellen De tentoonstelling be gint in de grote daglicht hal. Hier worden 20 mo dellen van uitvindingen getoond, nauwgezet lossing voor een mecha nisch probleem te schetsen. Voor tiental len uitvindingen, die pas in de afgelopen 150 jaar zijn gedaan, had De Vinci in feite eeuwen ge leden al een schetsje klaarliggen, zoals van de fiets, auto, fotocame ra, parachute, deltavlie ger, helicopter, peilerlo- ze brug, gevechtstank en stalinorgel. Het informatieve karak ter van dit deel van de tentoonstelling wordt vergroot door 16 beeld en geluidcomputers. Bezoekers kunnen hier via een touch-screen verschillende interactie ve programma's raad plegen over het leven en werk van Leonardo, over de Renaissance, over Leonardo als inge nieur en architect en over zijn anatomisch onderzoek. Vier kwis- computers onderwer pen de bezoeker vervol gens aan een test waarin de algemene kennis over het genie uit Vinei wordt getoetst. Naast computergigant IBM en IWC Internatio nal Watch Company uit Schaffhausen is ook au toproducent Mercedes- Benz AG uit Stuttgart hoofdsponsor van de ex positie, die na Rotter dam nog in Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en Japan te zien is. Openingstijden ten toonstelling Leonardo da Vinei: dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur; zon- en feestdagen van 11-17 uur, eerste kerstdag en 1 januari gesloten. Naast het riante uitrus tingsniveau besteedde Citroën bij het Saxo- ontwerp grote zorg aan totale veiligheid, groot gebruiksgemak en com fort. Met als resultaat een moderne, stille, zui nige personenauto die goed presteert en pret tig rijdt. Z'n motorvermogen va rieert van 50 tot 120 pk, terwijl wegligging én comfort in de traditie van Citroën passen. Deze combinatie van ei genschappen maakt de Saxo tot een auto die zich in alle omstandig heden thuis voelt, zowel in de stad als op de snel weg. Het ontwerp van de Saxo is afkomstig van het Centre de Création Citroën. De voorkeur ging uit naar klassieke, ronde vormen, die goed passen in het huidige leefmilieu. Met 13 hel dere, levendige carros- seriekleuren komt Ci troën aan alle smaken tegemoet. Geheel in lijn met de nieuwe identiteit die Ci troën bij de presentatie van de modelwijzigin gen in de zomer van 1995 onthulde, vertoont de voorzijde van Saxo duidelijke familietrek ken. Deze voorkant drukt degelijkheid en veiligheid uit en biedt de inzittenden een uit stekende bescherming in geval van een bot sing. Het moderne, strakke interieur wekt een com fortabele, veilige in druk. Bescherming Qua weggedrag en be scherming van de inzit tenden zet de Saxo de lijn van de overige Ci- troën-modellen voort. Met als basis de traditio neel sterke punten van Citroën, beschikt de Saxo over een vering die hem een veilig weg gedrag verleent (stabili satorstangen, ABS met vervaardigd naar teke ningen van Leonardo. Deze houten schaalmo dellen staan overzichte lijk in themagroepen opgesteld. Ze maken Leonardo's visionaire uitvindingen op vier ge bieden: bruggenbouw, tijdsmeting, oorlogsvoe ring en aërodynamica, letterlijk tastbaar, want het publiek mag ze aan raken en in beweging zetten. De vijfde groep modellen bestaat uit ap paraten en machines met uiteenlopende functies, zoals de springveerkar (de al ge noemde voorloper van de auto), een munten- pers en een wegmeter. Geniale denker Bij de uitvindingen wor den ruim 100 schetsen en tekeningen van Leo nardo getoond in de vorm van hoogwaardige reprodukties. Deze ge ven een goed inzicht in de geniale denk- en werkwijze van Leonar do. Vaak wist hij met een paar krabbels de op- Citroen Saxo: daar zit muziek in twee mille meer dan een vergelijkbare S4. Dit bete Toyota Starlet 1.3 XLi 'Comfort': gebruiksvriendelijk dank zij stuurbe krachtiging, elektrische raambediening, centrale deursluiting en meer van dergelijke gemakszaken. Modeljaar 1996 staat bij Toyota deels in het teken van de verbeterde Corolla. Zowel de techniek als uitrusting zijn op een iets hoger peil ge bracht. Uiterlijk kenmerkt de verjongde Corolla zich door andere lak- kleuren en vernieuwde wieldeksels. Volvo F4: deze in Nederland gebouwde 'Estate' kost kent een vanafprijs van 45.500 gulden. Met de Carina 1.8 GSTi Stationwagon brengt Toyota een rijk uitge ruste, gunstig geprijsde combi op de weg, die dank zij de 'lean burn' motor zuinigheid paart aan vlijt. Middenjaren '90 krijgt autorijden steeds meer een au reool van plezier en recreatie Citroën vormt met zijn nieuwe Saxo geen uitzondering op deze regel Swingen met de Saxo, begeleid door zwoele of scheurende geluiden; als dat geen supersoon genoegen wordt.... Peugeot 306 Belfort: standaard hebben deze versies onder meer een startcode, gescheiden neerklapbare achterbank en, afhankelijk van de luxe-gradatie, nog meer extra's. Gedistingeerd is de Citroën Saxo ook. Zijn front vertoont familie-gelijkenis met de andere typen van het merk met de dubbele chevron. Karl Benz liet zich bij het ontwerpen van de eerste auto inspireren door schetsen van Leonardo Da Vinei.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 11