Burgerlijke stand 2e kerstdag geopend KUNSTGEBITTEN SCHIEDAM Bronzen boompjes als straatmeubilair van 10.00 - 17.00 uur. VERINGMEIER TANDTECHNIEK Verrassend zwemmen 'De zwarte vaas' uitkomst voor ouders bij kerstdrukte Bommel-aktie valt in de smaak bij brein- en bovenbazen Threnody in Podium Animatie toppers in Het Filmhuis Feestprogramma Radio Schiedam Kerstsamenzang in Grote Kerk Kerstballentocht in Beatrixpark MEUBE LSTAD Vlaardingen, Haringbuisweg 33 - 010-4359800 SCHIEDAM Threnody is za terdag 23 december voor het laatst te beluisteren in de huidige bezetting tijdens een optreden in café Podium aan de Lange Ha ven 28. Naast gitarist Erik van de Belt vertrekt ook drummer Richard van leeuwen. Nieuwe drummer van Threnody is nie mand minder dan Marcel Goot jes (Henderickx-project) die ook al een Europese tour met de band heeft gedaan. Met toetse nist Martijn Spierenburg (Voya ge) is de bezetting weer op volle sterkte. Vast staat wel dat de formatie op muzikaal gebied nieuwe wegen zal gaan bewande len. Aanvang optreden 22.00 uur: toegang: gratis. SCHIEDAM— In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof in de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 22 en zaterdag 23 december de 'Aardman collectie' gedraaid, een serie animatie-toppers. De in Bristol gevestigde Aardmanstudio die drijft op het creatieve collectief rond om Peter Lord en Nick Park, won in de afgelopen vijf jaar tweemaal de Oscar voor de beste animatiefilm. Begrijpe lijk, want deze studio maakt producten die geestig, vin dingrijk en bizar zijn. Zes filmpjes uit de collectie zijn nu in roulatie gebracht. Hoogtepunten zijn ongetwij feld 'Creature Comforts' - waarin beesten worden geïn terviewd over hun benarde omstandigheden in de dieren tuin - en 'The wrong trousers' over de komische perikelen van het uitvindersduo Walla ce en (hond) Gomit. Aanvang: 21.30 uur (vrijdag) en 20.30 uur (zaterdag). Toe gang voor donateurs: 6,-. Donateur worden kost 8,50 inclusief eerste film. STADSBLADKORTING De lezers van Het Nieuwe Stadsblad kunnen gebruik maken van een unieke kortingsactie! Op zaterdag 23 december organiseert de Scbiedamse Theaterkassa een Theatertrip naar het WERELDKERSTCIRCUS in CARRE AMSTERDAM Als u zin heeft om te genieten van een keur aan internationaal befaamde circusartiesten, kunt u met ons mee. U stapt bij ons in de bus die vertrekt vanaf het station Schiedam/Rotterdam-West, en u reist vanzelfsprekend ook weer met ons mee terug. Speciaal voor lezers van het Nieuwe Stadsblad geven wij een fikse korting. In plaats van ƒ55,- betaalt u slechts ƒ47,50. U kunt nu kaarten reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa: 010-4269563 SCHIEDAM De kerstvakantie staat weer voor de deur. Om de overtollige energie van alle lekkere feestmaaltijden kwijt te raken, organiseert de dienst Sport en Recreatie tussen 27 en 31 december in Zwembad Zuid allerlei aktiviteiten voor de jeugd. Zo is er sponsorzwemmen voor het Wereld Natuur Fonds en worden een Berenochtend en een Hawaï Casino Party gehouden. Alle schoolkinderen kunnen meedoen aan het sponsorzwemmen; het bezit van tenminste één diploma is wel vereist. De deelnemers kunnen maximaal tien banen zwemmen van 25 meter. Ze kunnen zich laten sponsoren door buren, familie en vrienden. Hoe hoger het bedrag per baan, hoe meer geld voor het Wereld Natuur Fonds dat op vrijdag 29 december het totaalbedrag krijgt aange boden. Vrijdagochtend 29 december tussen 10.00 en 12.00 uur staat in het teken van beren. Kinderen kunnen liedjes zingen, zich laten schminken, zwemmen, spelen, foto's laten maken, kijken naar videofilms en op bezoek gaan bij de berendokter. De entree bedraagt 5,-. Begeleiders mogen gratis mee. Nutricia zorgt voor warme chocolademelk, koeken en een verrassing. De feestweek in Zwembad Zuid wordt afgesloten met een Hawaï Casino Party. Tussen 10.00 en 14.00 uur kan iedereen, jong en oud, deelnemen aan diverse activiteiten én natuurlijk een gokje wagen. Entree kost 10,-; inschrijven vantevoren bij de cassière voorkomt teleurstellingen, want het aantal deelnemers is beperkt. SCHIEDAM In zoldertheater De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 staat zaterdagmiddag 23 december een voorstelling voor de jeugd op het programma. 'De zwarte vaas' biedt ouders de kans rustig hun kerstboodschappen te doen, terwijl hun kroost feeste lijk onderdak is. De voorstelling wordt gespeeld door Cor Poelman die al bijna 30 jaar met kinderen werkt, aanvankelijk als balletdocent, later als acteur en regisseur. 'De zwarte vaas' gaat over een wat oudere man die het huis van zijn onlangs overleden moeder bezoekt. Het huis blijkt bijna leeg te zijn. Er staat alleen nog een tafel met daarop een zwarte vaas. In deze vaas stonden vroeger nooit bloemen. Als kind bewaarde hij zijn dierbare spulletjes en schatten erin. Zijn broers en zusjes mochten nooit aan de vaas komen. Dat deden ze ook niet, want er blijken nog allerlei voorwerpen-van- vroeger in te zitten. Aan elk ding, dat de man uit de vaas haalt, zit een verhaal vast. Deze vertel-voorstelling is geschikt voor kinderen tussen vijf en negen jaar. Aanvang: 14.30 uur; toegang: 7,50. Reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoon nummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 51-1442 Geboorteaangiften Schiedam I t/m 7 december 1995 Raymond z.v. Pelle - van der Dusse, Redouan z.v. El Bozidi - Bagouri, Firdaouss d.v. El Mi- mouni - Asdoufli, Sem L z.v. ten Wolde - Saikhamdee, Constan- tia d.v. Kruiswijk - Barends, Sanne d.v. Beeren - Krabben dam, Tara A. d.v. Verhaeg - Grömig, Ana d.v, Pavicic. Fay- Ashira E. d.v. Vernerk - Kerk hof, Jelmer E.J. z.v. Liebe - Bootsma, Lara d.v. Mol Ondertrouwd te Schiedam: J. Huijgen 62 jr. en J.P. von Beers 48 jr.. J.H. KOk 31 jr. en M.H. Luijten 30 jr., A.G.J. Le Pair 35 jr., en C.W.G. Griep 36 jr.,R. Nijgh 34 jr. en M.J. Hesse- link 35 jr., C.M.H. Pors 54 jr. en J.M. Leerentveld 45 jr., C.J.C. Vredenbregt 32 jr. en J.C. Heis- tek 27 jr. Getrouwd te Schiedam: J.M. Timmers 36 jr. en A.C. Pasztjerik 28 jr., R.M.O. ter Plegt 25 jr. en A. Klienjan 27 jr., I.D. van der Goes 35 jr. en E.H. van Nierop 31 jr., M.J. Roos 37 jr. en L.M. Böger 39 jr. Overleden: M.A. Roos vr., 84 jr. geh.gew- .met: A.C. Mariek, F.C. Witte- veen man, 76 jr., J. Bronseman man, 79 jr., H.C. den Brinker man, 75 jr., L.J. de Jomg vr„ 73 jr., echtgenote van: J.J. Sparla, P.E. Durant man, 36 jr., J. de Vries man, 75 jr., R.J. Sonius man, 62 jr., G. Muller vr., 72 jr., M.B. Nosengo vr., 72 jr., H.A. Wolfs vr„ 74 jr. SCHIEDAM Tijdens de feestdagen zit Radio Schiedam volop in de lucht met een luister rijk programma. Dat ziet er als volgt uit: Zondagavond 24 december - 21.00 tot 23.00 uur - kerstmis verzorgd door Gospelchannel Eerste Kerstdag 25 december - 10.00 tot 18.00 uur - gevarieerd kerstprogramma Tweede Kerstdag 26 december - idem Woensdag 27 tot en met vrijdag 29 december - 'de hele dag Radio Schiedam' Zaterdag 30 december - tussen 12.00 en 18.00 uur - de Schie damse top-honderd Zondag 31 december - tussen 13.00 en 18.00 uur - Oudejaars- show vanuit bar-bistro 'Het Sterrebos' SCHIEDAM Muziekvereni ging Harpe Davids organiseert zaterdag 23 december een Kerst samenzang in de Grote Kerk. Het harmonie-orkest van Harpe, onder leiding van Cees Kramer, zal enkele werken ten gehore brengen, waaronder 'Christmas fantasy' van Jan de Haan en 'Nu daagt het in het Oosten' in be werking van Meindert Boekei. het publiek krijgt de kans een aantal traditonele kerstliederen mee te zingen. Muzikale mede werking aan de samenzang wordt verleend door het Kethel- koor onder leiding van Martin Stroetinga. Het interieur van de Grote Kerk zal sfeervol verlicht worden met kaarsen. Aanvang: 19.30 uur; kerk open om 19.00 uur. Toe gang: gratis. SCHIEDAM Bobo's, yup pen en andere statuszoekers hebben er in het algemeen goudgeld voor over. Ze hullen zich in snelle carrière-pakken, schaffen zich imposante boli des aan en wonen in residen ces of penthouses. Maar al draagt een aap een gouden ring, het is en blijft een lelijk ding. Adeldom is nu eenmaal niet te koop. Dat i\X in de ge nen. Namaak en echt zijn in de moderne welvaartsmaat schappij echter moeilijk van elkaar te onderscheiden. Vooral voor de jeugd - toch de hoop op de toekomst - is al dat eigentijds uiterlijk vertoon natuurlijk uiterst verwarrend. Het kan dan ook bijna geen toeval zijn, dat juist nu een initiatief van de grond is ge komen om Ollie B. Bommel in brons te vereeuwigen. Het nobele conterfijtsel van deze heer van stand bij uitstek was al op het dorpsplein van zijn naam plaats Den Bommel op Goeree Overflakkee te bewonderen. De tand des tijds heeft dit zachte stenen beeld, ooit gemaakt door stadgenoot André Henderickx in opdracht van een Leidse studen ten-jaarclub, behoorlijk aange tast. Betrokkenheid De gelijkenis met wat gerust een van de laatste vertegenwoordi gers van een uitstervend ras ge noemd mag worden, is inmiddels ver te zoeken. Zo ontbreken een pink, twee jaspanden en een teen. Voorwaar een ontluisteren de situatie. Het idee om voor een meer weer- en-wind bestendige én waardig opvolger te zorgen is afkomstig van de Schiedammer Chris Kemps. De collectie-registrator en -beheerder van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat start te de aktie 'Een heer verdient brons' en wist daarmee 'een gro te betrokkenheid in heel Neder land te mobiliseren', zoals hij het zelf uitdrukt. „Het eerste boek dat ik van Toonder las heette 'Tom Poes en de blikken man nen'. Mijn moeder gaf het me als klein jongetje cadeau in de oor log. Het ging over een boze pro fessor die de hele wereld met robots wilde beheersen. Buiten marcheerden op dat moment de rijen Duisters als mechanische poppen voorbij. Die link met de realiteit heeft me toen waar schijnlijk onbewust geïntrigeerd. En vanaf dat moment ben ik Bommel-verzamelaar. Ik heb nu ontdekt, dat ik niet de enige ben. Honderden andere mensen blij ken ook gegrepen door het werk van Toonder. Ik heb ontstellend veel spontane reacties gehad." Bommel blijkt niet alleen warme gevoelens op te roepen bij klein (vanwege zijn hoge knuffelbe ren-gehalte), maar ook bij groot vanwege zijn gevleugelde uit spraken. Minkukels Kommer-en-kwel en tegenwer king van onsympathieke minku kels bleven Chris Kemps be spaard. Hij hoefde zelfs amper op de bedeltoer. In het circuit van 'brein- en boven-bazen', zo als Ollie B. graag de elite mag omschrijven, was de bijval na melijk van meet-af-aan onge kend groot met alle financiële gevolgen van dien. Burgemeester Reinier Scheeres bijvoorbeeld was bereid om voorzitter te worden van het of ficiële Genootschap, dat werd opgericht ter verwezenlijking van de plannen. Striptekenaar- /vormgever Harr Wiegman (ook Schiedammer) aanvaardde de eervolle opdracht om naar voor beeld van het origineel een nieuw beeld te ontwerpen. Marten Toonder gaf zijn goedkeuring aan het project. Diverse akties, waaronder het verkopen van speciale oorkondes, brachten geld in het laadje. Deze maand maakte de gift van twee Bom- mel-fans het benodigde bedrag van 30.000 gulden in één keer rond. De heer den Boer, eigenaar van een gelijknamig beton-bedrijf in Nieuw Lekkerland, zegde de schenking toe van een stijlvolle sokkel. Abraham van Eesteren, aannemer in ruste, besloot het vervoer en plaatsen van het voet stuk voor zijn rekening te ne men. „We hebben nu zelfs wat geld over om de onthulling in Den Bommel in 1997 het nodige reliëf te geven met bijvoorbeeld muzikale optredens", aldus een tevreden Kemps. En om het heu glijke feit te vieren genoot hij geheel in Bommelstijl van een eenvoudige, doch voedzame maaltijd in het goed gezelschap van enkele geestverwandten. SCHIEDAM Het lijkt erop dat beeldend kunstenares Yvon Koopman sterk wordt tegengewerkt door duistere krachten. Want wat de afge lopen veertien dagen ook werd er ondernomen in verband met haar kunstwerken die een aanzet zijn om het troosteloze uiterlijk van het Willem Dreesplein op te fleuren, het liep allemaal mis. Zelfs de fo tograaf van deze krant die op het juiste adres en tijdstip aanwezig was voor de foto ging onverrichter zake naar huis. Dat gold overigens ook voor Yvon die op de afgespro ken tijd present was. „Ja het loopt niet zo lekker als ik wel zou willen", reageert Yvon Koopman laconiek, „maar dat zal, naar ik aanneem wel veranderen." De Schiedamse kunstenares is op een breed terrein in haar vak werkzaam. Zo dreef vorig jaar in het kader van de Kunstestafette bij de Heijermansflat een grote biedermeier van Yvon Koop man in het water en kort geleden maakte zij in opdracht van een oudercommissie voor de nieuwe openbare basisschool De Violier een collage bestaande uit oud bouwmateriaal afkomstig van de inmiddels verlaten Woudhoek- school. Van een geheel andere orde was weer haar performance tijdens een kunstveiling in het Stedelijk Museum toen zij als papieren object onder de hamer kwam. In de artotheek liggen op het moment 'draagobjectjes' van haar. Onlangs kreeg zij (in het kader van de 1 procentsregeling) opdracht voor een groot object in Kijkduin bestemd voor een school voor geestelijk gehandi capten kinderen. Het kunstwerk is een soort kijkdoos en heeft van de kinderen de naam 'elfen bankje' gekregen. Yvon Koopman is duidelijk van heel veel markten thuis en de 30 kunstobjecten die binnenkort gaan functioneren als parkeer- paaltjes op het Willem Drees plein onderstrepen dat nog eens. „De dienst gemeentewerken spreekt echter niet van kunst werken maar van straatmeubi lair, dus houdt daar alsjeblieft rekening mee als je het artikel schrijft", vraagt ze lachend. Belangstelling De bronzen parkeerpaaltjes zijn 90 centimeter hoog en hebben de vorm van een kleine boom met een zijtakje. Schiedam is de eer ste gemeente in Nederland die ze gaat plaatsen. Een aantal andere gemeenten waaronder Rotterdam en Am sterdam toonden grote belang stelling voor het ontwerp van Yvon Koopman. De interesse voor de (kunst)boompjes is zelfs zo groot dat de kunstenares in middels een bedrijf in de arm heeft genomen om de zakelijke kant af te handelen. Bovendien is het ontwerp gedeponeerd bij het Merkenbureau Rijswijk. Het ontwerp is een vervolg op een idee dat de Schiedamse twee jaar geleden in Leerdam uitvoer de. Toen ging het om parkeer- boompjes van rubber. „Dat ma teriaal is echter geen lang leven beschoren, vandaar dat ik nu voor brons koos. Wel jammer want ik voel me sterk verbonden met natuurlijke materialen. Ik heb één paaltje in brons laten gieten en ben daarmee naar de gemeente Schiedam gestapt. En eigenlijk waren de medewerkers de verkeerde kant. Vervolgens ontdekte ik, toen ik ging kijken bij de werkzaamheden op het Willem Dreesplein, dat de afde ling bestrating de gaten waarin ze moeten komen veel te diep heeft uitgegraven." De uitvoering in brons maakt de parkeerpaaltjes volgens Yvon Koopman in de loop van de tijd mooier. „Niet alleen door de weersomstandigheden maar ook door honden die er ongetwijfeld tegen aan zullen plassen. Daar door zal de kleur van de boomp jes versterkt worden." Wanneer de bronzen objecten van Yvon Koopman de grond in gaan is op dit moment nog niet duidelijk. Wel zullen ze in ieder geval op een speelse wijze aanto nen hoe functioneel kunst in de openbare ruimte kan zijn. van de dienst gemeentewerken direct verliefd op mijn ontwerp. Nou iets mooiers kun je je als kunstenaar niet wensen." Verliefd Het was de bedoeling dat de 30 bronzen parkeerpaaltjes, be stemd voor het Willem Drees plein, al in de grond zouden zit ten, maar door allerlei misver standen is dat nog niet gebeurd. Yvon Koopman: Je kunt alles nog zo goed van te voren voor bereiden en dan nog blijkt het fout te kunnen gaan. De paaltjes worden met een ijze ren pin verankerd in de bodem en onderling zitten zij een meter onder de grond ook nog eens aan elkaar vast. Een constructie bedrijf zou gaten boren om de boompjes met elkaar te kunnen verbinden. Voor de zekerheid liet ik de medewerkers een voor beeld zien hoe het moest wor den. Maar ze wisten het wel. Dat bleek een misvatting want alle dertig paaltjes kregen gaten aan SCHIEDAM— De afdeling Natuurontwikkeling van de ge meente organiseert van woens dag 27 tot en met zaterdag 30 december een kerstballentocht in het Beatrixpark. Zowel volwas senen als kinderen kunnen dage lijks tussen 11.00 en 15.00 uur vanaf kinderboerderij 't Hoef- bald de wandeling lopen. De kerstman geeft woensdag 27 de cember het starschot. De route duurt ongeveer één uur en is eón speurtocht langs grote kerstballen die hoog in de boom hangen. Bij iedere kerstbal hoort een natuurvraag. De antwoor den leveren steeds een letter op van een woord. Voor kinderen tussen zes en twaalf jaar is een prijs aan de tocht verbonden. Informatie via tel. 2465521 (af deling Natuurontwikkeling) of 4707844 (de kinderboerderij). Sanders reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam 010-4261417 door NANS WOLTERS foto Clemens Boon Voetstuk voor heer van stand Cor Poelman in 'De zwarte vaas' Van links naar rechts op de foto Harr Wiegman, .4. den Boer, Chris Kemps en de heer Van Eest eren Yvon Koopman met een bronzen boomstam

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 9