Laat ijs en sneeuw u onderweg niet verblinden Wintertips- en hulpjes Sneeuwkettingen verplicht Lange latten het dak op Winterhand niet alleen voor in de sneeuw Als sneeuw voor de zon IRS 95-260 Vorst en sneeuw doen 's winters een aanslag op de ver keersveiligheid. Bovendien krijgen onder barre om standigheden veel auto's het extra zwaar te verduren. Wees daarop bedacht. Neem op tijd voorzorgsmaatre gelen. In Oostenrijk en Zwitserland zijn sneeuwkettingen verplicht. Ter plaatse waar sneeuw ligt staat duidelijk aangegeven dat u kettingen moet gebruiken. Vaak bent u duurder uit als u ket tingen in het wintersport gebied nog moet huren. Bent u van plan vaker naar de wintersport te gaan dan kunt u ze het beste nog thuis kopen. Blijft het bij een eenmalig uit stapje naar de sneeuw, dan doet u er verstandiger aan sneeuw kettingen (bij u in de buurt) bij dealer of accessoirehandel te huren. Klop de sneeuwlaag van uw schoenzolen voor u instapt. Anders glijdt uw voet gemakkelijk van het rempedaal. Smeltende sneeuw zorgt bovendien voor beslagen ruiten. Moet uw auto buiten in de vrieskou overnach ten, dek dan de schone voorruit 's avonds af met anti-ijsdek folie of een vuilniszak. Leg onder de ruitewissers een wasknij per dan vriezen ze niet vast. Bij vochtig weer en vorst vriezen direct de sloten vast. Behandel ze vooraf met grafietpoeder of grafïetolie, dan wordt u 's morgens niet snel verrast. Als u toch bent buitengesloten, bieden een slotontdooier op bat terijen of ontdooi-sprays uitkomst. Talkpoeder en vaseline werken prima tegen het vastvriezen van portier- en kofferbakrub- bers. Hulpjes die erg han dig zijn om de winter- problemen bij het weg rijden of pech-onderweg aan te pakken zijn: - Een plankje voor onder de krik als u een band moet verwisselen, - Een stuk tapijt om op te knielen, - Keggen of een paar stukken steen voor ach ter de wielen om het wegglijden van de auto bij het opkrikken te voorkomen, - een goede hefboom- wielsleutel om de wiel- moeren los te draaien, - een anti-slipmat of wat zand als u van een glad stuk terrein moet weg rijden, - een paar werkhand schoenen. redactie service weekbladen wegener Wie binnenkort weer met de auto naar de win- tersport gaat, denkt nu al na over de veiligste en Meer keuze in meest praktische manier om de lange latten op winterhanden 0f in de auto mee te nemen. Bij winterhanden denken velen nog aan sneeuwbanden. Voor een weekje wintersport worden dergelijke banden niet aangeschaft. Sneeuwkettingen zijn immers een goedkoper alternatief. Toch kan een winterhand ook voor u interessant zijn. De moderne winterhanden zijn veel meer all-round banden dan pure sneeuwbanden. Immers niet alleen het profiel, ook het materiaal waar de band van gemaakt wordt, is aangepast aan de winterse omstandigheden. Daardoor bieden winter handen bij sneeuw, maar ook bij lage temperaturen, ijs of een nat wegdek meer grip op de weg dan een zomerband. Onlangs werd bovendien de regelgeving aangepast. Dit maakt voor de automobilist een grotere keuze uit het inmiddels uit gebreide assortiment winterhanden mogelijk. Wie kiest voor transport op het dak heeft in de meeste gevallen een lastdragersysteem met twee liggers nodig. Let erop dat de liggers op slot kunnen zodat een dief niet alles van uw autodak tilt en ermee vandoor gaat. Ski-boxen zijn meestal ruim genoeg voor drie tot vijf paar ski's met bijbehorende stokken en schoenen. Let ook hier op veiligheidssloten. U kunt ook kiezen voor opklapbare en afsluitbare ski-houders. Daarin klemt u de ski's vast tussen een rubberprofiel. Ook zijn er magnetische ski-houders voor op het autodak verkrijgbaar. Daarbij heeft u geen lastdragers nodig. Zodra u de houders op het metalen autodak legt, zitten ze vast. Op plaats van bestemming haalt u ze weer gemakkelijk van het dak en kunt u ze opbergen in de kofferbak. De koude periode van het jaar is niet het meest gun stige jaargetijde voor de auto. De weersomstandig heden zorgen ervoor dat de motor moeilijker draait, terwijl veel men sen de auto juist bij regen en kou vaker voor korte afstanden gebruiken. De moderne techniek maakt het allemaal gelukkig wat eenvoudiger dan vijftien jaar geleden. Toch heeft het zin om een aantal za ken in het oog te houden. De motor in uw auto draait het soepelst wanneer deze op bedrijfstemperatuur is. Deze ligt tussen de 90 en 95 graden. Hoe kouder de buitentempe- ratuur, des te langer duurt het voordat de motor 'warm' is. Zolang de motor nog koud is, heeft hij meer brandstof no dig. In de huidige auto's ge beurt dat veelal automatisch. Oudere auto's zijn vaak nog voorzien van een choke. U bent verplicht rondom goed zicht te hebben. Alle ruiten (ook uw buitenspiegel!) dienen daarom sneeuw en ijsvrij te zijn. Ijs op de ruiten kunt u te lijf gaan met een krabber. Ook kunt u de ruiten ijsvrij maken met een ontdooi-spray. Er zijn een heleboel krabbers te koop, sommige zelfs met een gevoerde handschoen. Handig zijn krabbers met een messing plaatje. De messing rand is hard en scherp genoeg om elke ijs laag - zonder krassen op de ruiten -weg te werken. Bij sneeuw moet u de motorkap, het dak en het kofferbakdek sel voor u wegrijdt helemaal vrij maken. Alles wat op de auto blijft liggen, komt los zodra uw auto op temperatuur komt. Vroeg of laat klapt die sneeuw tegen uw voorruit of waait te gen een auto van een ander. Maak voor u wegrijdt ook uw kentekenplaten sneeuwvrij. Wanneer de politie u ziet met een onleesbare kentekenplaat, riskeert u een bekeuring. Zo'n choke zorgt ervoor dat het mengsel van brandstof en lucht, dat in de motor tot ont branding komt, meer brand stof bevat. Nadeel is, dat de extra brandstof de motorolie verdunt, waardoor de sme ring minder goed is en de slijtage in de motor dus gro ter. Bovendien wordt het ex tra rijke brandstofmengsel door de lagere temperatuur niet volledig verbrand. Daar door komen verontreinigende stoffen via de uitlaat in de buitenlucht. Het is daarom van belang de choke niet lan ger te gebruiken dan nodig is. Bij een koude motor lopen de verschillende onderdelen nog niet goed langs elkaar. Er zit wat speling tussen, waardoor Als het hard vriest heeft u zodra u achter het stuur zit aan de binnenkant al weer een ijslaag op uw voorruit. Tegen het beslaan van de ruiten zijn anti-condens- doeken en sprays verkrijgbaar. Draai de zijruit op een kier om het ontwasemen te versnellen. Veeg in ieder geval niet met uw handen (huidvet) de ruiten schoon. Daar heeft u later weer last van. Extra vermoeidheid tijdens lange autoritten op weg naar wintersport ontstaat vaak door het gespannen turen in de zon. Zelfs kan bij een lage zonnestand plotselinge verblin ding optreden. Een ruimzicht zonnevenster, bevestigd aan de anti-verblindingsklep, geeft de bestuurder rust. Met één hand draait u het venster in de gewenste stand op ooghoogte en heeft u geen last meer van hinderlijke schittering. het brandstofverbruik hoger komt te liggen dan normaal. Bovendien is de motorolie nog koud, waardoor de sme ring niet optimaal is en de motor meer weerstand onder vindt. Het is daarom belang rijk tijdens de eerste twee ki lometer niet te veel toeren te maken. Wacht tot de motor 'warm' is. Dat gebeurt het snelst tijdens het rijden. Het is dus niet zinvol eerst minu tenlang stationair 'warm te draaien'. Bij diesel- of LPG-auto's ligt het anders. Het kan juist ver standig zijn een dieselmotor extra voor te gloeien, dan komt de motor sneller op temperatuur waardoor de verbranding beter is. De motor is niet het enige zorgenkindje in de winter. Ook de accu heeft het tijdens de winter extra zwaar te ver duren. Zorg dat er voldoende vloeistof in zit. Maar ook de rest van het elektrische circuit Het is een kleine moeite om ook in de winter verstandig met de auto om te gaan én het milieu in de gaten te houden. moet in orde zijn: de polen van de accu en de ontste kingskabels (naar de bougies) moeten schoon en droog zijn, om de inwerking van vocht en daardoor spanningslekkage tegen te gaan. Gebruik liefst antivries in het koelwater en 'het ruitensproeier-reservoir die het milieu zo weinig mo gelijk belast. •JI IwUW kettingen >n somt i dg© tanden ver- Tijdens koud weer heeft uw auto het extra zwaar te verduren. Zorg dat u en uw auto er op voorbereid zijn. Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Reacties op of informatie voor deze pagina toezenden aan: Postbus 1830, 3000 BV Rotterdam Tel. 010-4.699.725, fax. 010-4.699.362 j oan 00**5 Zetj ezelf niet in de kou r Een goede krabber is tijdens de winter on misbaar. Niet stationair Een zonnevenster neemt hinderlijke schittering weg. Accu

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17