I Op deze feestelijke dag Pas* de boulevard precies in je straatje. Tussen 10.00 en 17.00 uur bent u van harte welkom op de... verrassingen :-showsl Brugman wam IHENKIIARTOG HH DE KLERK Rotterdams hart m Wegener sy thoFf uueekbLacJen LANGS DE RIJKSWEG ROTTERDAM - GOUDA, CAPELLE A/D IJSSEL - ALEXANDERPOLDER (AFSLAG 16) KEUKENS ALS HET OM WONEN GAAT internationaal wonen SLAAPKAMERS WEEK 51 51-216 Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 18.30 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant In het riante nieuwe pand aan de Hofboek 22 in Poor- tugaal - waar sinds enkele weken scheepsagent Burger Zoon gevestigd is - wordt ik ontvangen door André Seltenrijch. Hij is de verant woordelijke man voor de agenturen. André: „Een scheepsagent is de vertegenwoordiger voor de rederij. Wij treden op als spil tussen de reder, de verla der en de ontvanger. Wan neer bijvoorbeeld een verla der zaken heeft gedaan met een ontvanger ergens in een ver land, vaart een rederij daar met een schip naar toe. Wij zorgen er voor dat de la ding van Rotterdajn naar die bepaalde bestemming komt". Een scheepsagent brengt dus de partijen bij elkaar. Volgens André is het voor een reder handig om met een scheepsagent te werken. Hij moet er niet aan denken dat een kapitein van een schip alle instanties waar hij mee te maken heeft zelf zou moe ten aflopen. De belangen die Burger Zoon behartigt kunnen onder verdeeld worden in commer cieel, administratief en fysiek. „Wat het commerciële betreft moeten we er voor zorgen dat er lading is wanneer een reder hier een boot neerlegt. Boven dien moet de lading afgeleverd en aangenomen worden. De administratieve begeleiding be staat uit het verzorgen van de manifesten. Daarin staan de ge gevens over wat er aan boord van het schip geladen is. Verder maken we ook de connosse- menten op, de waardepapieren die de goederen vertegenwoor digen tijdens de zeereis. Wan neer een boot de haven binnen komt wil de kapitein graag ie mand van ons zien. We hebben daarvoor een kapiteinskamer. Die mensen gaan fysiek aan boord Ik stel voor om eens in die kapiteinskamer te gaan kij ken. Kapiteinskamer Op de eerste verdieping lopen we de kapiteinskamer binnen. De ruimte is gesplitst in twee delen: rechts de lijnvaart en links de wilde vaart. „Lijnvaart wil zeggen dat een reder een regelmatige dienst onderhoudt met vaste aanloophavens. De wilde vaart kenmerkt zich door reders die boten verhuren en niet in een vast patroon varen". In het gedeelte van de lijnvaart wordt veel contact gehouden met de kapiteins. Daar ligt het contact met de schepen. Zodra de schepen aangemeld zijn moeten er veel dingen geregeld worden. Allerlei spullen moe ten er aan boord gebracht wor den. „Van de post tot aan het schone wasgoed toe". Ook wordt er contact gehou den met alle personen aan wal die nodig zijn om het schip te laden, te lossen en weer verder te helpen. „Dat zijn onder an dere de loodsdiensten, de stu wadoor en de douane". De mensen van de kapiteinska mer zijn 24 uur per dag bereik baar. „Dat wil niet zeggen dat ze hier 24 uur pier dag op kan toor aanwezig zijn, maar dat ze altijd te bereiken zijn. Er kan van alles gebeuren, allerlei cala- Burger Zoon is sinds 1872 gevestigd in Rotterdam, tot voor kort nog in het Scheepvaartkwartier. De scheepsagent is één van de oudste - zo niet de oudste - lijnagent in de Maasstad. Er zijn wel vestigingen in Amsterdam en Antwerpen, maar Rotter dam is de thuisbasis. Het is een bedrijf met een puur Rotter dams hart. Traditiegetrouw verzorgt Burger Zoon het vervoer van de grote kerstboom, die ieder jaar op de Coolsingel voor het stadhuis geplaatst wordt. André: „Voor ons een heel leuk en traditioneel vervoer. Ongeveer veertig jaar geleden schonk de bevolking van Oslo een grote kerstboom aan de bewoners van Rotterdam als een teken van saamhorigheid. Er is altijd een bepaalde relatie geweest tussen beide steden. Onze rederij - Fred Olsen Lines - vervoert die boom geheel belangeloos". De kerstboom wordt ieder jaar door een delegatie van de gemeente Rotterdam in Oslo uitgekozen en gekapt. Daarna wordt de boom naar Rotterdam vervoerd en een week voor Kerstmis officieel voor het stadhuis geplaatst. miteiten kunnen zich voor doen. Dan moeten wij als agent natuurlijk bereikbaar zijn". Met schepen die regelmatig - bijvoorbeeld drie of vier keer per week - in Rotterdam bin nenkomen, wordt zo'n tien uur van tevoren contact gezocht. Schepen die uit een ver land komen'zullen zich over het al gemeen eerder aanmelden. Er blijkt een verschil te zijn tussen enerzijds de schepen die van een verre bestemming komen en anderzijds schepen die uit Europa komen 7 Adré stelt voor om dat in het gedeelte van de kapiteinskamer te bepreken waar veel schepen uit verre lan den komen, namelijk de wilde vaart. In de ruimte van de wilde vaart gebeurt in principe hetzelfde als bij de lijnvaart. Ik vraag André wat nu het verschil van behan delen is met een schip dat uit Koeweit komt en een schip uit Skandinavië. „Je hebt natuur lijk te maken met cultuur- en taalverschillen. Iemand uit Koeweit heeft andere eetge woonten dan iemand uit Skan dinavië. Wij moeten dan vaak provianderen en zorgen dat het voedsel aan boord komt. Daar moet je dan allemaal rekening mee houden. Wat het zakelijke aspect betreft moet je bij Skan- dinaviërs het vertrouwen echt winnen. Heb je dat vertrouwen, dan kun je honderd jaar met ze omgaan. Voor een Arabier daarentegen moetje altijd op je hoede zijn. Dat zijn meer za kenmensen". De mensen die in de kapiteins kamer werken zijn specialisten. Ze werken al jaren met veel nationaliteiten en mensen en weten daar mee om te gaan. Het verloop op de afdeling is vrij klein, hetgeen de contacten ten goede komt. Burger Zoon is constant in de weer om klanten binnen te krijgen. „We hebben een slogan in het bedrijf dat we investeren in mensen en systemen. Wij maken geen produkt, maar le veren een dienst. We proberen door de kwaliteit van. de men sen die we in huis hebben en de kwaliteit van de computersyste men de klanten te interesseren in de diensten die wij kunnen verlenen. Kort geleden hebben we nog een geheel nieuw com putersysteem in gebruik geno men. Een investering van een paar miljoen gulden. Bovendien is het vaak zo dat wij door de kwaliteit van onze service vaak naar voren ge schoven worden als zijnde een goede agent. Ook door de ver laders. Daarbij is het netwerk belangrijk. Het lijkt een hele grote wereld de haven, maar hij is vrij beperkt". Terwijl we verder het pand doorlopen praten we over de concurrentie. „Ik denk dat er in Rotterdam zo'n 250 scheepsa genten zijn, variërend van groot tot klein. Net zoals wij doen zij er ook van alles aan om klanten binnen te krijgen. We komen elkaar geregeld te gen bij de rederijen. Wanneer een reder op zoek is naar een agent, dan hoeft hij maar ach terover te gaan zitten en de agenten komen wel. De concur rentie' is vrij fors. Zakelijk, maar wel gezond". Ten opzichte van vroeger is er wel het een en ander veranderd. „De schepen worden steeds groter. Dat houdt in dat je meer lading in één keer krijgt. Vroeger had je een grotere spreiding van de aanvoer van de lading". Wat het werk betreft zou het in deze tijd van computers en communicatiemiddelen wat makkelijker moeten kunnen, maar dat blijkt niet zo te zijn. „Denk bijvoorbeeld aan de re gelgeving die momenteel geldt voor allerlei schepen die bin nenkomen. Als agenten heb je daar allemaal mee te maken". Burger Zoon heeft de laatste jaren een aantal bedrijven over genomen om voor de toekomst sterker te staan. „Mensen en- 'systemen zijn het enige wat wij kunnen leveren. Wij denken dat we op de goede weg zijn om de toekomst vol vertrouwen te gemoet te kunnen zien,,. Volgende week: Booy Port Ser vices. Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam MOOIE MEUBELENAéÓOR MINDER GELD r- WFRFI DHA VEN R?]JERDAM De scheepsagent als spil De kerstboom uit Oslo wordt van het schip gereden. De kapiteinskamer, waar alle contacten onderhouden worden. Met leuke deZukWSter DE BOULEVARD DIE PRECIES IN JE STRAATJE PAST ^*pè^EA®l488EL M E U B EICENTER •Vv I

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 5