SCHIEDAM Stichting Digitale Stad weert aanbieders van kinderporno ANWB houdt verlichtingsactie op Hemaplein Burgerlijke stand De wens van Wim in De Teerstoof Koninklijk Mannenkoor laat er geen gras over groeien Salsa in De Erker Liefdesleed in Filmhuis Activiteiten Blauwe Brug Expositie in Filmhuis Klussen en dansen in Oost Vertrouwd en toch spannend HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 10 JANUARI 1996 2-1442 SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker in de Jan van Avenne- straat gaat een cursus Salsa en Merengue van start op de woensdagavonden. Op 17 janua ri is er een gratis open les tussen 21.00 en 22.00 uur voor liefheb bers die willen kennismaken met deze temperamentvolle dans vorm. De cursus wordt gegeven door dansdocente Roos Crama, bestaat uit tien lessen en kost 135 gulden per persoon (voor een koppel 220,-). SCHIEDAM In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof in de Nieuwstraat 12, staat vrijdag 12 en zaterdag 13 januari 'Como agua para chocolata' op het program ma. De film gaat over Tita, de jongste dochter uit eern familie waarover een buiten gewoon strenge matriarch, Mama Elena, de scepter zwaait. Volgens de familie traditie mag Tita niet trou wen, omdat de jongste doch ters voor hun moeders moe ten blijven zorgen, dit wordt een levensgroot probleem wanneer Tita verliefd wordt op buurjongen Pedro. Wan neer Pedro besluit om met haar zus Rosaura te trouwen - zodat hij in de buurt van zijn geliefde kan blijven - ne men de problemen alleen nog maar toe. Het scenario is ge baseerd op Laura Esquivels succesroman 'Rode rozen en tortilla's'. Aanvang: 21.30 uur (vrijdag) en 20.30 uur (zaterdag). Toe gang: 6,- voor donateurs; donateur worden kost 8,50 inclusief eerste film. SCHIEDAM In wijkcentrum De Blauwe Brug op het Bach- plein gaat aan het begin van 1996 een hele serie activiteiten van start. Deze maand is gele genheid tot inschrijven voor de cursussen 'Zelfverdediging voor meisjes', 'Workshop DJ voor meiden', 'Bridge', 'Bloemschik ken' en de 'Kinderkookclub'. In formatie bij de receptie van De Blauwe Brug, telefoonnummer 4701049 op werkdagen tussen 9.00 en 12.15 én van 13.00 tot 16.30 uur. SCHIEDAM In Het Film huis in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, is tot en met 20 januari een expositie te bezichti gen van werk van de Vlaardingse kunstenares Lily Kloots-Tou- wen. Zij werd in '26 in Yogja- karta geboren en verhuisde in 1946 naar Nederland. Schilderen en oog voor de bijzondere kan ten van 'alledaagse dingen', kreeg ze naar eigen zeggen van haar vader mee. Lily Kloots schildert (met tussenpozen) het grootste deel van haar leven. Sinds 1985 werkt ze bij Atelier De Duig in Vlaardingen. Haar techniek omschrijft ze zelf als 'realistisch met een persoonlijke visie'. De verfsoorten die ze ge bruikt variëren, al werkt ze de laatste tijd voornamelijk met olieverf. In Schiedam laat ze een selectie zien van haar werk bestaande uit stillevens en landschappen. De tentoonstelling maakt een be zoek aan Het Filmhuis extra de moeite waard en is te bezichtigen op vrijdagavond tussen 20.30 en 21.30 en op zaterdag van 20.00 tot 20.30 uur. SCHIEDAM In Buurthuis Nieuwland aan het Willem Dreesplein 2 wordt een 'Klus- senclub' opgestart op de dinsda gen tussen 13.15 en 15.15 uur. De kosten bedragen 15,- voor vijf bijeenkomsten. Ook op de dinsdagen maar dan tussen 10.00 en 11.00 uur wordt een cursus 'Polynesisch dansen' ge geven. Docente is Rita Lieuw, de kosten bedragen 15,- per maand. Opgeven en informatie bij Christine Pauw, telefoon nummer 4738671. SCHIEDAM 't Hoofd is één van de schilderachtigste plekjes van Schiedam. Het uitzicht over de Nieuwe Waterweg, toegangs poort tot 'swerelds grootste ha ven, is ronduit fabelachtig bij iedere lichtval en in ieder jaarge tijde. En waar valt Rotterdams spraakmakende skyline beter te bewonderen, dan vanaf dat stuk je kade aan de rand van de Gor zen bij de oude vissersbank. Voor de goede verstaander is het turbulente verleden van dit ka rakteristieke stukje Branders- stad nog wél voelbaar. Maar tastbare bewijzen, dat ooit tal van bloeiende bedrijven - zoals scheepswerven en een kaarsenfa briek - én een rijk kroegleven de sfeer bepaalden in deze buurt, zijn er niet meer. Die geschiede nis komt ruimschoots aan bod in de tentoonstelling 'Het Hoofd en omgeving' die nog tot en met 21 januari te bezichtigen is in het Stedelijk op de Hoogstraat. De expositie in woord en vooral beeld, samengesteld door Cees van der Geer, is dan ook een must voor liefhebbers van de plaatselijke historie. Tegelijkertijd biedt het museum de vele wandelaars die graag een rondje Maasboulevard doen een uitgelezen gelegenheid om lekker warm binnen een spannende ontdekkingstocht langs ver trouwde plekjes te maken. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling is een speciale map uitgege ven met een tekstboekje en een twintigtal losse afbeeldingen waarvan vier in kleur. De map kost 25 gulden en is te koop bij het museum en bij de Schiedam- se boekhandel. Het Stedelijk Museum is ge opend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 11.00 en. 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. De entrée is gratis op woensdagmiddag. Toegang kost de overige dagen 3,- voor volwassenen en 1,50 voor kinderen vanaf 13 jaar en pas-houders. Kinderen tot en met twaalf jaar hebben altijd gratis toegang. SCHIEDAM Schiedam wordt binnenkort een digitale stad. Inwoners kunnen infor matie inwinnen over allerlei zaken; willen ze weten wie er optreedt in de theaters of wel ke boeken er beschikbaar zijn in de bibliotheek dan is één telefoontje genoeg. Het bellen gaat echter in dit geval via de computer. „Een digitale stad is een zogeheten community- network en geeft toegang tot bestuurlijke en maatschappe lijke informatie, biedt een platform voor elektronische discussies en geeft de moge lijkheid tot het versturen en ontvangen van elektronische post", melden de bestuursle den Ed Eggermont, John Knieriem en Ludo Baauw van de net opgerichte stichting 'Digitale Stad Vlaardingen- /Schiedam'. Iedereen heeft inmiddels wel eens gehoord van Internet. Met een simpele tekstverwerker (PC) en een modem kan men te weten komen wat men maar wil. Een discussie thuis over de geboorte datum van Napoleon en geen naslagwerken in de buurt? Inter net of Free-Net geeft meteen het antwoord. „Als stichting leveren wij de software", zegt voorzitter Ed Eggermont. „En we zullen het a-technische mensen duide lijk maken hoe het systeem werkt. Wij zijn een soort inter mediairs. Het systeem is gratis toegankelijk, een abonnement voor Vlaardingen en Schiedam is kosteloos. Je betaalt natuur lijk wel zelf je telefoonkosten voor de computerlijn. Nationale of internationele informatie via dit systeem kost dertig gulden per maand. De stichting werkt kostendekkend en heeft geen winstoogmerk." Ontmoetingsplaats Centraal in de digitale stad staat een krachtige Unix-computer, waarop informatie over en uit de gemeenten Vlaardingen en Schiedam beschikbaar wordt ge steld. Het is een elektronische ontmoetingsplaats voor particu lieren, overheid en bedrijven. Een platform waar burgers zelf informatie kunnen aanbieden en opvragen. „De centrale compu ter is aangesloten op Internet", vervolgen de drie bestuursleden. „De digitale stad maakt daar door deel uit van dit wereldwijde computernetwerk. Dat maakt het mogelijk informatie van bij voorbeeld andere digitale ste den, ministeries en bedrijven op te vragen. Omgekeerd zullen ook de op de digitale stad opge slagen gegevens wereldwijd ver spreid kunnen worden. Wij ver binden ongeveer veertig miljoen mensen met elkaar." Sexfoto's Actueel is de discussie over het aanbieden of opvragen van kin derporno of andere sexfoto's. Als iedereen vrij toegang heeft tot het systeem, wie controleert dan of dat inderdaad gebeurt. De Duitse overheid heeft on langs besloten dat dit verschijn sel verboden moet worden en dus mensen geen toegang mogen hebben tot deze plaatjes. Hoe zit dat in Vlaardingen en Schiedam? „Kinderporno wordt gewei gerd", zegt Ludo Baauw. „Dat bewaken we enigszins. Daar ko men we snel achter en dan word je als abonnee geschrapt. De controle is inderdaad achteraf en ja, dan is het kwaad al ge schied." Adverteren kan ook via de digi tale stad. „Daar moet wel voor worden betaald", legt Egger mont uit. „Voor commerciële activiteiten moet men extra geld op tafel leggen. Daar kunnen we onze inkomsten uit halen, zodat we kostendekkend kunnen werken. We hebben ook contact gelegd met de VOS (de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap voor basisvorming - red.). In het onderwijs hadden wij vroeger nooit te maken met computers. Wij willen leerlingen met het sys teem bekend maken om een tweedeling in de maatschappij te voorkomen; mensen die wel uit de voeten kunnen met een com puter en zo kennis vergaren en anderen die dat niet weten. Wer ken met een computer wordt steeds normaler en daarom zijn we er nu mee begonnen." Werkt de gemeente Schiedam ook mee. is de vraag. „Dat is nog niet helemaal duidelijk", zegt Baauw. „We hebben wel met de afdeling Stadsontwikkeling contact ge legd. Bekeken moet nog worden of er in Schiedam op dit moment al dergelijke initiatieven als de onze bestaan. Wij vermoeden van niet, maar ons contact met de gemeente verkeert nog in een pril stadium. Deze week verga deren we verder", aldus Baauw. SCHIEDAM De ANWB houdt donderdag 18 en vrij dag 19 januari een verlich tingsactie op het Hemaplein. Automoblisten en motorrij ders kunnen gratis laten con troleren of alle lampen van hun voertuig nog naar beho ren functioneren. Ook het eventueel opnieuw afstellen is kosteloos evenals het checken van de electrische aansluitin gen van de stekkerdoos van een trekhaak. De ANWB hoopt de weggebrui kers met de actie niet alleen be keuringen te besparen. Uit on derzoek is gebleken, dat goede verlichting letterlijk van levens belang is zeker in de winter, als het eerder donker is en de weers omstandigheden slecht kunnen zijn. De ANWB startte de actie in 1964 en sindsdien maakten meer dan drie miljoen automobi listen gebruik van deze 'service'. Ruim 80% van alle gecontroleer de wagens vertoonde één of meer 'gebreken'. Verkeerd afge stelde koplampen kwam het meeste voor, maar ook defecte of onjuist gemonteerde lampen en zelfs verroestte koplampref- lectoren. Uit de praktijk blijkt, dat veel aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan onjuiste verlichting. De ANWB vervangt de 18de en 19de januari op verzoek ook normale lampen voor de zoge naamde Perfolampen van Phi lips. Dankzij een ingewikkeld technisch procédé hebben die een tweemaal zo lange levens duur. De kosten van de gemon teerde nieuwe lampen worden uiteraard wél in rekening ge bracht. Het techmobiel van de ANWB staat donderdag de 18de op het Hemaplein tussen 9.00 en 19.00 en vrijdag de 19de van 9.00 tot 17.00 uur. Geboorteaangiften Schiedam 15 t/m 22 december 1995 Ilse M. d.v. van den Berg - van Dijk, Yunus E. z.v. Demir - De- mir. Rachel d.v. Kok - de Haan, Timothy z.v. van der Hout - Verdel, Hestia E. d.v. van de Vooren - Pater, Nayab d.v. Ba ker - Bhatty, Rubab d.v* Baker - Bhatty, Ilias z.v. Bouhannouche - Bouhannouch. Bauan z.v. Sha- vani - Shavani, Frederik R. z.v. Miedema - Emde, Rianne d.v. Frederik - Pieterse, Nikki d.v. Frederik - Pieterse, Iris R. d.v. van der Made - de Wild, Jordh D. z.v. Kleinendorst - Blomen. Siham d.v. El Marzquioui - El Fallahi, Amalia S.W.M. d.v. Jurriëns - Waltman, Jhamylla E.L. d.v. Kok - Löke Geboorteaangiften Schiedam 22 t/m 28 december 1995 Sabine d.v. de Winter - Swaans, Mitchell z.v. Kalabogias - Stra- ver. Davey R. z.v. Prins - Ver dam, Sioux d.v. van Stigt Thans - Wijshijer, Lena D. d.v. Dijk shoorn - van der Weg, Joran M. z.v. de Vet - Wolzak, Alexandra d.v. de Ronde - Spitter, Kerim z.v. Gumus - van Baarle, More no z.v. van Soest - van Ginkel, Damian z.v. van Soest - van Ginkel, Sumaja d.v. Qumane - Kasin, Dominique I. z.v. de Vries - Burger, Quinten z.v. Ooms - Huihoven, Michael z.v. van Leeuwen - van Ettinger. So- fie d.v. Rohde Veltman. Kim d.v. Ejomburg, Özlem d.v. Öna- lan - Önalan, Pascal z.v. Verheil - Brussè. Max Q. z.v. Eckhardt - Brussé, Sehriban d.v. Yilmaz - Yilmaz, Sharona d.v. Kortekaas - Wichers, Annerieke N. d.v. Jansen - van Wijngaarden, Is mail z.v. Kichouhi - El Quakili Ondertrouwd te Schiedam: 15 t/m 21 december 1995 J.P.A. van Gulik 26 jr. en G.W.M. Roeling 21 jr., F. Lan der 31 jr. en CA. Seip 25 jr., E. van Leeuwaarden 29 jr. en M. Duchenne 28 jr., P. A G. Lips 28 jr. en S.M.E. van Buren 24 jr., B.J. Oude Aarninkhof 27 jr. en M. Vercauteren 26 jr., R.W. Roest 36 jr. en A.H. van der Laan 34 jr., M. Verwaal 23 jr. en J.P. Haanskorf 32 jr. Getrouwd te Schiedam: R. de Lange 32 jr. en C. ten Voorde 31 jr., J.N. van der Graaf 29 jr. en J. van Petersen 33 jr., A.E.S. Sy-A-Foek 30 jr. en Y. Koenderman 28 jr., H.F. van de Blaak 57 jr. en M.J. Kruithof 52 jr., J.E. Jansen 46 jr. en A. Schaper 37 jr., J. Huijgen 62jr. en J.P. von Beers 48 jr., Jhr. F.C. Meijer 41 jr. en Y. d'Anjou 36 jr.. J.M. de Jager 53 jr. en E.M.A. Huffmeijer 29 jr. Overleden: 15 t/m 21 december 1995 H. verdam vr., 71 jr. A. Korpo raal man, 60 jr. H. Butter man, 73 jr. T.E.M. Hallman vr., 84 jr., geh.gew.met: A.J.Zijleman, E. de Ligt man, 90 jr., J. Timmer mans vr.. 77 jr., geh.gew.met: J.H.G. Riekwel. J.E. Ottolini vr., 95 jr., geh.gew.met: A.A. Meijer, A. de Vries man, 88 jr., M.A. Patist vr., 58 jr., echtgeno te van: W.G. Born, J.J. Vermeer vr., 87 jr., geh.gew.met: A. Ab- bink. G. Bothof vr., 90 jr., ge h.gew.met: L.Goos, P.M. Gast man, 74 jr., G.A. Meeuwissen vr., 95 jr., geh.gew.met: J.M. Dumond Overleden: 22 t/m 28 december 1995 B. van der Weiden vr., 70 jr., H.J. Bart man, 78 jr.. A. Lager- veld man, 84 jr., N. Vos man, 79 jr., A.W. van Berkel vr., 90 jr., geh.gew.met: W.P. Smits, J. Droog man, 66 jr., A. Groen in 't Woud vr., 89 jr., geh.gew.met: C. Veldboer, A.M. Melchers vr., 84 jr., M. 't Gilde man, 88 jr., M.E.M. Collignon vr., 94 jr., geh.gew.met: T.W. van der Hoe ven, S. Novakovic man, 78 jr., J.H. van der Sluis man, 76 jr., R. Voois man, 23 jr., D.A. van Beem vr., 40 jr., echtgenote van: H.E. van Halen, M.C. van der Moezel vr., 86 jr., geh.gew.met: M.J. Suiker, K.A. Meijer vr., 74 jr., geh.gew.met: J. Schipper, T.F.C. Kattestaart vr., 86 jr., geh.gew.met: H. Frijlink, A. Bouman man, 98 jr., J.C. Oor schot vr„ 67 jr.. echtgenote van: J.P.J. Moonen, H.J. Eijken- broek man, 83 jr., M. Blommen- dal vr., 73 jr., geh.gew.met: T.A. Kooijman, J. van Wieringen vr„ 70 jr., echtgenote van: P. Valk. L. van der Leek man, 81 jr. SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orp heus liet er begin 1996 geen gras over groeien en maakte meteen één van de belangrijkste goede voornemens waar. Tijdens de nieuwjaarsreceptie vorige week dinsdag in gebouw De Rank werden niet alleen de beste wensen uitgewisseld, maar ook in één moeite dóór vast alle jubilarissen gehuldigd van het komend jaar. Maar liefst zes leden van de zoetgevoisde herenclub werden in het zonnetje gezet wegens trouw 'dienstverband'. De zangers Ton Heuchemer, Pierre de Veth. Toon Heggelman en Aad Mak maakten bij Orpheus de kwarteeuw vol. Dat leverde hen niet alleen erkenning op in eigen kring, maar ook het insigne van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. Deze onder scheiding hebben P. Smit en Jaap Leentvaar al lang in hun bezit. Zij zijn inmiddels respectievelijk 45 en 35 jaar verbonden aan het koor; een mijlpaal die uiteraard ook een feestelijk toost waard was. Na deze uitgebreide viering in eigen gelederen richt Orpheus zich uiteraard weer op andere serieuze zaken des levens. Het spreekt vanzelf dat Schiedam weer veel van het Koninklijk zal horen. SCHIEDAM In theater De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 staat zaterdag 13 januari 'De wens van Wim' op het program ma. Deze jeugdvoorstelling gaat over Wim. Hij wil een winkel met een etalage. Op een dag koopt hij van zijn spaarcenten het kleinste winkeltje van de wereld. Het staat midden in het bos en er loopt zelfs geen voetpad naar toe. Als Wim bij de winkel aankomt, blijkt die bewoond te zijn door een egel, een spin en een rups. De dieren hebben geen zin om te verhuizen. Maar in een winkel is niets gratis, dus moeten ze wer ken voor de huur. Wim besluit knoopsgaten te verkopen. De rups moet gaan knagen. De spin moet garen spinnen en de egel moet haar stekels afstaan. Met de stekels en de draad werkt Wim de gaten die de rups maakt netjes af. Maar Wim laat de die ren zo hard werken, dat ze er bijna aan sterven. De spin en de egel bedenken een plan om hem uit zijn winkel te krijgen. En zo gaat Wim's wens in vervulling. De voorstelling is geschikt voor kinderen tussen de vijf en tien jaar. Aanvang: 14.30 uur: toe gang: 7,50. Kaarten reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer: 4269563. De openingstijden zijn van dins dag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Schiedam gaat binnenkort elektronische snelweg op door PETER BRAAD Twee bestuursleden van de Stichting Digitale Stad Het afstellen van de koplampen is een nauwkeurig werkje

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 13