SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN VERINGMEIER TANDPROTHETICUS ORANJE Nuttige verplichting 'ontaardt1 in een vrolijke happening Meer geld nodig voor Poldervaart route dwars door Schiedam Actieve ridder uns Rodin in beeld Dieven in kraag gevat Aquasporten in Zuid Burgemeester op WD-vergadering Kaptein wil snel opheldering over financiële gevolgen bouwstop Stadserf Klankschalep bij Harmonia Ruilbeurs Vrouw houdt handtas vast Het Nieuwe Stadsblad OPENINGSTIJDEN MILIEUSTATION GEWIJZIGD HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 10 JANUARI 1996 2-1441 SCHIEDAM In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat wordt donderdag 11 januari een lezing gehouden over de Rodin naar aanleiding van de tentoon stellingen van werk van deze beeldhouwer in Den Haag en Laren. Ria Freijssen en Julia Snikkers zullen een toelichting verzorgen over beide exposities. De lezing is speciaal bedoeld voor deelenemers aan de excur sie naar de Rodin-tentoonstel- lingen op vrijdag de 12de, maar ook andere liefhebbers zijn wel kom. Aanvang: 20.00 uur; toe gang: gratis. SCHIEDAM De politie heeft maandagmiddag drie winkeldieven aangehouden. Het gaat om twee vrouwen van 34 en 35 jaar en een 47- jarige man, allen afkomstig uit Den Haag. Personeel van een warenhuis aan de Kreupelstraat zag het drietal diverse kledingstuk ken meennemen en waar schuwde twee surveillerende politiemensen. Zij zetten de achtervolging in en konden de dieven op het St. Janshof aanhouden. Het trio is in verzekering ge steld en zit nog vast op het politiebureau. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM Het weer was zaterdagavond dermate slecht, dat een mens zelfs zijn hond niet naar buiten zou sturen. Het was bitter koud en guur. IJzel maak te het wegdek spekglad en het donker viel al vroeg in. Kortom, omstandigheden waarbij het lek ker zappen is onderuit op de bank, de versnaperingen binnen handbereik, met de kachel hoog en de gordijnen dicht. En toch was het ongekend druk in de Korenbeurs op de nieuwjaarsre ceptie van het stadsbestuur. Af gemeten aan het aantal belang stellenden en de feestelijke kledij - terwijl moonboots toch eigen lijk iets praktischer geweest zou den zijn dan naaldhakken en een wolletje iets warmer dan een col bert - mag de bijeenkomst zich in een ongekende populariteit ver heugen. Politiek, het culturele-, verenigings- en bedrijfsleven én de middenstand waren rijkelijk vertegenwoordigd. En daarmee tegelijk natuurlijk de 'gewone Schiedammer' van wie altijd zo driftig beweerd wordt dat hij het juist bij dit soort gelegenheden af zou laten weten. De receptie is één van die vaste tradities waarvan zelfs de meest trouwe aanhangers nauwelijks toe durven geven dat ze het diep- in-hun-hart wel leuk vinden. Liever wordt met een zuinig toe geknepen mondje gesproken van 'zo'n verplichting waar je niet omheen kunt'. Geanimeerd en nuttig zijn in het algemeen de meest complimenteuze omschrij vingen die ervan afkunnen voor dit initiatief van gemeentewege. En dat is niet terecht. Jan Brou wer, chef de kabinet van de bur gemeester en als zodanig organi sator van de receptie, weet zorg vuldigheid uitgekiend te combi neren met inventieve creativiteit die niet des ambtenaren heet te zijn. De Korenbeurs als locatie legt hem zo z'n beperkingen op. Live-muziek van een rustig strijkje bijvoorbeeld, toch altijd lekker aL binnenkomer, is vol strekt uit den boze vanwege klachten van omwonenden over geluidsoverlast. Het gebouw op zich is natuurlijk prachtig, maar niet echt sfeervol. Het zijn hin dernissen die Brouwer dankzij een onconventionele aanpak met verve weet te nemen. Niet de een of andere standaard cateraar, maar de firma Diezijner - een ontwerpatelier in de voormalige Vionoliaflat aan de Nieuwe Ha ven - werd opnieuw aangetrok ken om de aankleding van de beurs te verzorgen. Ondanks de wat helle verlichting, was het re sultaat een sprookjesachtig de cor dat bijna ongemerkt de stemming positief beïnvloedde. En nu het juk van het Zwarte Nazareth is afgeschud probeert de Brandersstad niet roomser te zijn dan de paus. Er kon niet alleen van fris, maar ook van ondermeer champagne en de plaatselijke borrel worden ge nipt. Het vijf heren tellende Col lege van Burgemeester en Wet houders heeft het ook niet zo op overdreven vlagvertoon, maar houdt meer van ongedwongen en doe-normaal. Alle ingrediën ten waren er en Schiedam greep haar kans: de officiële start van '96 was bruisend, vol elan en voor herhaling vatbaar. SCHIEDAM In Zwembad Zuid gaat deze maand een cur sus 'Aquasportief van start. Deze cursus duurt twaalf weken en bestaat uit een afslankpro- gramma in combinatie met voe dingsadviezen. Het aanpassen van de eetgewoontes krijgt daar bij meer aandacht dan het vol gen van een dieet. Een 'sessie' duurt drie kwartier en kost 7,50. Informatie via telefoon nummer 4261682. SCHIEDAM De VVD afde ling Schiedam houdt donderdag 11 januari om 20.00 uur haar ledenvergadering in het Prove- niershuys. Na het officiële ge deelte zal burgemeester Scheeres (PvdA) een lezing houden over de ruimtelijke ontwikkelingen van bedrijfsterreinen in Schie dam. SCHIEDAM De nieuwe fractievoorzitter van het CDA belooft er flink tegenaan te gaan. B. Kaptein, die vorige week als eerste man werd ge kozen, voorziet een trend breuk met het recente verle den. Hij wil geen kwaad woord horen over zijn voor gangers Baart en Gelderblom, maar belooft op voorhand het college van B&W harder aan te pakken. „Ik ben nu een maal anders gebakken", zegt hij. Vooral wethouder Haf kamp (VVD) moet het ontgel den. „Ik vind hem niet sterk. Te vaak hoor ik dat hij nog iets moet uitzoeken of dat hij het 'meeneemt'. Denk maar aan het Parkeerplan Binnen stad of de invulling van het Hemaplein." Verder wil Kap tein op korte termijn duide lijkheid over de meerkosten van de bouwstop op het Stad serf. „Als ik snel reken kom ik op een bedrag tussen een half en één miljoen gulden." Het kan raar lopen in de poli tiek. Namens D66 bekleedde Kaptein begin jaren zeventig de post van wethouder van Sociale Zaken. Later liet hij het lidmaat schap van die partij bewust ver lopen. „Ik vond D66 niet geloof waardig meer", zegt Kaptein. „Die partij was opgericht om het politieke systeem grondig te ver anderen, te laten ontploffen. Toen dat niet lukte, bleef toch iedereen gewoon op zijn politie ke zetel zitten." Daarna was Kaptein tien jaar lang vrijwel onzichtbaar, tot hij halverwege de jaren tachtig werd gevraagd over te stappen naar het CDA. In de vorige raadspe riode maakte hij voor de chris ten-democraten zijn rentree in de Schiedamse gemeenteraad. En nu is de 55-jarige Kaptein, die een onderwijs-wachtgeldregeling geniet, plotsklaps fractieleider van het CDA (de grootste oppo sitiepartij in de raad). Wespennest Toch kijkt Kaptein met zeer ge mengde gevoelens terug op de achterliggende periode, waarin het CDA meer op een wespen nest dan op een politieke partij leek. Aanleiding was het inmid dels beruchte whisky-incident in Zweden rondom CDA'er Th. Schoenmakers. Kaptein ontkent ten stelligste dat hij destijds de fles drank van Schoenmakers heeft afgepakt. „Ik vond het zeer onverstandig dat Theo op straat whisky schonk", zegt Kaptein. „Daar om heb ik hem toen gevraagd mij die fles te overhandigen. Na enig aandringen heeft hij dat ge daan. Van afpakken, zoals in het Rotterdams Dagblad stond, is dus geen sprake. Voor Theo's bestwil heb ik die whisky op mijn kamer gezet en een dag later aan hem teruggegeven." Kaptein benadrukt echter dat dit incident ook voor hem de druppel was die de emmer deed overlopen. „Natuurlijk was er veel meer aan de hand. Theo Schoenmakers functioneerde niet goed in de fractie. Toen Nanda Gelderblom en ik zijn gedrag tijdens dat raadsbezoek aan Zweden aan de kaak stel den, dachten wij echt dat Theo de eer aan zichzelf zou houden en zou opstappen." Maar dat gebeurde niet; zoals ook de poging om de affaire binnenskamers te houden gran dioos mislukte. Wekenlang kon Schiedam 'smullen' van alle CDA-capriolen, waarbij raads leden elkaar uitscholden, het partijbestuur stuurloos was en niemand de zaak meer in de hand had. Er kwam een zware commissie onder voorzitter schap van oud-minister C. van Dijk, die een bindend advies moest uitbrengen. Fractieleider Baart wenste zich daar niet bij neer te leggen, noemde Schoen makers een 'gevaar voor het stadsbestuur' en stapte op. Na dat de commissie-Van Dijk had geadviseerd alle strubbelingen met de mantel der liefde te be dekken, trad ook de volgende fractievoorzitter Gelderblom af. Vorige week werd Kaptein, die zijn tegenkandidaat Van Man- sum versloeg, tot nieuwe fractie leider gekozen. Metrokeerlus Tot veler verrassing mocht Schoenmakers zijn post als se cretaris weer oppakken en neemt hij samen met Kaptein zitting in de zware raadscommissie Alge mene en Economische Zaken. Kaptein benadrukt evenwel dat nog niet alle plooien zijn recht- gestreken. „Theo en ik gaan bin nenkort nog eens rond de tafel zitten. In de persoonlijke sfeer zijn een paar dingen gezegd, die mij niet zinnen. Daarop wil ik Theo aanspreken." Dan de poli tieke toekomst. Kaptein windt er vooralsnog geen doekjes om: de stijl van het CDA zal veran deren. „Ik ben anders gebakken dan Daan Baart en Nanda Gel derblom. Ik wil het college van B&W gerichter en scherper aan pakken. Daar zijn zeker moge lijkheden voor. Vooral het op treden van wethouder Hafkamp vind ik tot nu toe niet sterk." Kaptein denkt hierbij niet alleen aan het Parkeerplan Binnenstad (dat nogal wat commotie ver oorzaakte en dat het CDA hel der wil evalueren) en de invulling van het Hemaplein (waarvoor Hafkamp een stadsdebat wil or ganiseren), maar ook aan de sloop van de flat aan Plein 40-45 (waar een metrokeerlus is ge pland). „Naar die bewoners toe had de wethouder veel correcter kunnen optreden", meent Kap tein. „Er had eerder duidelijk heid moeten ontstaan over de afkoopsommen. Nu heeft Haf kamp de bewoners te lang in het ongewisse gelaten." Tenslotte het Stadserf. De nieu we CDA-fractievoorzitter kon digt nu reeds aan op korte ter mijn opheldering van het college te verlangen. „Die bouwstop ligt al weer een paar maanden achter ons en nog steeds weet niemand hoe hoog de extra kosten zullen uitvallen. Daar moeten toch berekeningen over zijn gemaakt!" Zelf komt Kaptein op een bedrag tussen een half en één miljoen gulden. „En hoe wordt dat gedekt? Dat zou ik weieens willen weten." SCHIEDAM Het begin van de Poldervaartroute is een feit. Eind vorig jaar gaf wethouder Hafkamp het startschot voor deze recreatieve fietsroute. Toch is er nog veel geld nodig om straks een complete fietstocht langs de slingerende Poldervaart te kunnen maken. In het kader van het ROM-project is dit jaar een subsidie beschikbaar gesteld voor een vijftal lokale projecten, gericht op verbetering van het woon- en leefmilieu. Hiervan ging 31.500 gulden naar de Pol dervaartroute. De gemeente streeft in eerste instantie naar verbetering van de recreatieve mogelijkheden rond de oude sluis in de Poldervaart. Het is de bedoeling dat in de loop der tijd in Schiedam een route ontstaat, waarbij fietsers doorlopend zeer dicht bij de Poldervaart kunnen blijven. Deze route moet op ter mijn (als de tweede Beneluxtun- nel gereed is) deel uitmaken van een regionale fietsroute. Deze begint in Voorne Putten, gaat langs de Poldervaart en eindigt via Midden-Delfland in het Groene Hart. Naast de aanleg van deze fietsroute wordt bij de oude sluis langs de Poldervaart een rustplek gecreëerd. „Hier kunnen wandelaars en fietsers straks genieten van een rustige, natuurlijk omgeving", zegt groentechnisch medewerkster C. Kolner namens de gemeente. „Bovendien wordt men door middel van een informatiebord geïnformeerd over de natuur bij de Poldervaart en over de histo rie van Vijfsluizen." Kolner benadrukt dat er nog be hoorlijke bedragen nodig zijn om de Poldervaartroute door heel Schiedam te voltooien. „Waarschijnlijk zal de route de komende jaren stukje bij beetje tot stand komen", zegt ze. Ove rigens gooide het winterse weer enigszins roet in het eten bij de openingshandeling door wet houder Hafkamp en raadslid Houtkamp. Waar de genodig den hadden gerekend op een boottochtje door de Polder vaart, moesten ze het - vanwege de ijsgang - doen met een ritje met de paardetram. SCHIEDAM Toonkunste naar Danny Becher geeft don derdagavond 11 januari een le zing over en demonstratie met klankschalen tijdens een bijeen komst van spirituele vereniging Harmonia in wijkcentrum Nieuwland op het Wibautplein 165. Becher onderzoekt al jaren de kracht van de harmoniseren de klank en heeft samen met Lisa Borstlap het instituut voor klank en vorm opgericht. Becher beheerst ook de techniek van het boventoon zingen. In zijn lezing komt ondermeer aan de orde hoe men klankschalen zelf kan gebruiken. Aanvang: 20.00 uur: toegang: 7,50. SCHIEDAM In dienstencen trum 'de 4 Molens' aan de Nieu we Damlaan 766 wordt zondag 14 januari een ruilbeurs gehou den voor munten, postzegels, eerste dag-enveloppen, stripboe ken en telefoonkaarten. Aan vang: 13.30 uur. Toegang en taxatie: gratis. SCHIEDAM Ridder in de Orde van Oranje Nassau is een onderscheiding die niet dikwijls wordt uitgereikt. Alleen gegadig den met een bijzondere staat van dienst komen er voor in aanmerking. Daar kan de heer W. Dirkzwager, de Schiedammer van geboorte die donderdag deze met recht Koninklijke medaille kreeg opgespeld, dan ook zondermeer op bogen. Sinds maart 1958 is hij stuwende kracht, directeur en president directeur (de laatste 25 jaar) van Distilleerderij Dirkzwager een bloeiend plaatselijke bedrijf. Daarnaast was hij ook actief op verschillende terreinen in het sociaal leven. De heer Dirkzwager was ondermeer bestuurslid van de inmiddels opgeheven golfclub Riverside Schiedam en van tennisclub SLV en is dat nog steeds van het VSB fonds Schiedam-Vlaardingen. Ook zette hij zich bijzonder in voor de promotie en ontwikkeling van Schiedam als jeneverstad en van de jeneverindustrie in het alge meen. De uitreiking van de ridderorde door burgemeester Scheeres viel sman met een afscheid. Met ingang van 1996 heeft de heer Dirkzwager zijn functie als directeur van de gelijknamige firma neergelegd. SCHIEDAM Een onbekende man heeft maandagmorgen op de Singel geprobeerd de handtas van een 24-jarige Schiedamse te stelen. De vrouw, die zich verzette, kreeg daarbij enkele klappen en schoppen. De dader kwam vanaf het Em- maplein en viel het slachtoffer in de rug aan. Vervolgens is hij zonder buit in de richting van de Singelkerk gevlucht. De politie stelt een onderzoek in. Vanaf maandag 8 januari gelden de volgende openingstijden voor het Milieustation: maandag t/m vrijdag van 8.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.00 uur tot 15.00 uur. Milieustation ONS Van Heekstraat 15 Schiedam AUTOSCHADE DRIES SPAANSEPOLDER reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdags volgens afspraak. Nieuwe Haven 131Schiedam S 010 - 4261417 SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12flessen -jfi Crt per literI O» JU per liter 16.95, bij 12 flessen -Iff CA per literI O.üU U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694)/J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS Een drukte van belang in De Korenbeurs Nieuwe fractievoorzitter CDA zal college van B&W harder aanpakken Kaptein: 'Ik heb die fles tvhisky nooit afgepakt' A 4V A - Wethouder Hafkamp VVDen D66-fractieleider Houtkamp onthullen een informatiebord Autoschade Wij herstellen vakkundig, veilig, en snel. Geven twee jaar FOCWA garantie. Vervangend vervoer beschikbaar. En leveren ongekende service. Daar zijn we FOCWA Garantiebedrijf, classificatie 1 voor. Ook voor caravanreparatie en -onderhoud. n Nieuw! Alternatief caravanwandherstet. Voordeel 40%-60%. 7J Bokelweg 100, Schiedam. Tel. 4154540. Fax 4620623 GAMNVBBMJF

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3