Mist: verraderlijker dan veel autorijders denken Leverbaar met maar liefst keus uit 112 kleuren VW Caravelle als Treintaxi Brits bureau voorspelt prijzenslag ruimtewagens Opel Calibra 'Black Magie' Jaguar met automatische piloot Op herhaling: Scorpio Platinum Miniatuurauto van het jaar WOENSDAG 10 JANUARI 1996 2-444 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: (070) 3190254, Fax: (070) 3952669 Met de levering van de eerste Volkswagen Caravelle in trein taxi-uitvoering aan een taxibedrijf in Arnhem is de experimen teerfase met een aangepaste Caravelle afgerond. De Caravelle Treintaxi is zowel geschikt voor groeps- als gehandicaptenver- voer. Hij is even luxe en comfortabel als een personenauto, maar ruimer en praktischer. Treintaxi-service startte in 1990. De treintaxi werkt anders dan een gewone taxi. Voor een rit is een Treintaxibiljet nodig. Dit kan op vertoon van het treinkaartje of een abonnement bij het NS- loket worden gekocht voor de vaste prijs van 6 gulden. De Treintaxi rijdt alleen in een gebied rondom het NS-station. Ook wordt de auto gedeeld met andere passagiers. Hierdoor kan er sprake zijn van maximaal 10 minuten wachttijd en omrijtijd. Momenteel is de Treintaxi te vinden op 82 NS-stations. Vanaf fe bruari 1996 zijn dat er ruim 100. Proefperiode Om de auto optimaal aan de wensen van de valide en invalide passagiers aan te passen, heeft de Caravelle één jaar proefge draaid bij station Ede-Wageningen. Als basis dient een Caravelle met korte wielbasis. Via een elektro- hydraulisch knielsysteem is de auto toegankelijk voor de rolstoel gebruiker. Het achterste zitgedeelte bestaat uit een deelbare achterbank. In een handomdraai zijn beide delen weg te klappen zodat zelfs voor de meeste brede rolstoel genoeg ruimte ontstaat. De rolstoel wordt met gordels vastgezet. Na het wegklappen van het achterste zitgedeelte is er nog plaats voor enkele passagiers. Volgens een Brits on derzoeksbureau wor den er in de nabije toe komst steeds meer lich te bedrijfsauto's ver kocht. Rond de eeuw wisseling ligt een ver koopvolume van 2,27 miljoen voertuigen in het verschiet, een groei van ruim 20 procent. Tot deze categorie au to's worden ook de ruimteauto's (MPV) ge rekend. Juist hier zijn de verwachtingen hooggespannen. Het aanbod neemt echter eveneens sterk toe, als gevolg waarvan het bu reau overproduktie en een daarmee gepaard gaande prijzenslag voorspelt. Als de prognoses van het onderzoeksbureau DRI/McGraw-Hill uit komen, verdubbelen de verkopen in het MPV- segment de komende vijf jaar vrijwel: van 247.500 in 1995 tot 453.000 in 2000. Hier mee wordt vanaf 1996 het segment van d^ 'space-wagons' belang rijker dan de 4 x 4 markt. De DRI-analisten defi niëren lichte bedrijfs wagens als voertuigen met een eigen gewicht tot 6 ton, die niet tot de conventionele perso nenauto's behoren. Hierdoor zijn zowel vans, MPV's als 'off- roads' in de voorspel lingen opgenomen. DR1 geeft twee verkla ringen voor de aan po pulariteit winnende ruimtewagens: Het enorme modellenaan- bod bij de fabrikanten nu vrijwel iedereen zich in deze 'niche markt' heeft gestort en de tanende belangstel ling voor terreinauto's. Overproduktie Het aanbod van ruim te-auto's neemt thans zo'n hoge vlucht dat DR1 vreest dat het pro- duktieniveau in het jaar 2000 ongeveer 100.000 eenheden bo ven de voorspelde vraag van 453.000 stuks komt te liggen. Als deze overproduktie inder daad plaats heeft, voor zien de onderzoekers dat de markt tegen die tijd wordt gekenmerkt door agressieve marke ting en scherpe prijs concurrentie. Opel presenteert in dit kersverse jaar een speciale versie van de Opel Calibra. Auto's die uit zichzelf het midden van de rijbaan aanhouden, zelf standig obstakels ontdekken én ontwijken plus afremmen en stu ren om afstand tot andere auto's te bewaren - een beeld uit een science-fiction-film? Nee, zeker niet. Jaguar Cars Ltd ontwikkel de samen met hooggekwalificeerde technici uit de luchtvaartwe reld deze 'automatische piloot', die in 1998 op de markt komt. Ex perts verwachten dat dit systeem al kort na de eeuwwisseling tot de standaard in de auto-industrie gaat behoren. Wegens groot succes herhaalt Ford een aanbieding die in 1994 veel kopers liet zwichten voor de charmes van de Scorpio. Deze Scorpio 'Platinum' is een puike aanbieding, gebaseerd op de Scorpio GLX. Hij beschikt over veel speciale extra's, plus over een krachtige 2,9 12V zescilindermotor, die standaard gekoppeld is aan de comfortabele automatische transmissie van Ford. De Scorpio Platinum kost 59.990 gulden wat gezien het gebodene zonder meer een scherp aanbod mag heten. Voor hetzelfde be drag is ook een Scorpio 2,9 12V met handgeschakelde vijfbak, of een Scorpio 16V met automaat verkrijgbaar. In beide gevallen be tekent dit een fikse besparing vergeleken met het prijspeil van enige tijd geleden. Tevens zijn de Scorpio Ghia 16V Automaat en 2,9 12V zojuist beduidend in prijs verlaagd. Mist is verradelijker als het slechts spora disch voorkomt. Dan hangen alleen boven enkele weilanden mist banken. Veel automobi listen rijden dan van uit weggedeelten met vrij zicht met onver minderde snelheid een mistbank in. Staat hier een auto stil, dan zijn de gevolgen van de ket tingbotsing niet te overzien. Het eerste gebod wan neer er mist opduikt is dus: snelheid aanpas sen aan het zicht. Bij het .remmen moet u 'pom pen' met het rempedaal en de remlichten rit misch laten oplichten, zodat u achterop ko mende bestuurders waarschuwt. Ga in dich te mist nooit aan uw voorganger 'kleven' om zijn achterlicht als rij dend baken te gebrui ken. De afstand wordt daarbij al gauw te klein. Veilig autorijden op i mistige dagen begint so wieso met het ontsteken van de verlichting. Wat talloze Nederlanders ge woontegetrouw na het instappen al direct doen. Mistlampen vóór mogen al worden ont stoken als regendrup pels of ielige mistflar den het zicht belemme ren. De mistlampen ver lichten de rijstrook vóór de auto over een breed vlak: zijkanten, midden- strepen en dergelijke zijn hiermee veel beter zichtbaar. Mistachterlicht Bij minder dan 50 meter zicht moet u uw mist achterlicht inschakelen. Hoe ver is 50 meter? Op de autosnelweg en op de grote provinciale wegen is dit de afstand tussen twee afstandspalen. En zonder die afstand spalen? Als u in een rij achter elkaar rijdt en de derde auto is slechts vaag zichtbaar, dan is het zicht minder dan 50 meter. Is het zicht slechts 50 meter, dan moet u niet harder dan 50 km/u rij den. Conclusie: met een ingeschakeld mistach terlicht dient u niet har der dan 50 km/h te rij den. Ook bij zware sneeuwval - maar niet bij regen! - mag u uw mistachterlamp(en) ont steken. Het aantal computerge stuurde verkeersrege- lings-installaties, dat waarschuwt bij gevaar voor mist, wordt steeds verder uitgebreid. Met succes: wanneer be stuurders zich aan die beperkingen houden, neemt het aantal onge vallen zienderogen af. Het is levensgevaarlijk als u in de mist blijft ste ken door een aanrijding of ander ongeval. Als dit gebeurt, moet u zo snel mogelijk de rijstrook vrijmaken en de auto op de vluchtstrook rijden. Is dit onmogelijk, dan de waarschuwings-knip- perlichten inschakelen en eerst de inzittenden in veiligheid brengen: uit de auto, achter de vangrail, of zo ver moge lijk in de berm. Probeer vervolgens het achterop komende en het eventuele tegemoet komende verkeer te waarschuwen door het met een uitgeklapte ge- varendriehoek tege moet te lopen. Massale kettingbotsin gen eisen steeds weer veel slachtoffers, omdat mensen discussiërend op de rijbaan bij elkaar gaan staan, in plaats van het overige verkeer te waarschuwen. Deze 'Black Magie' brengt een vleugje magie van de befaamde DTM-races binnen handbereik van de sportieve automobilist. Voorzien van de kenmerkende BBS wielen en een verlaagd on derste! laat de sportieve uitstraling van deze ravezwarte Calibra niets te wensen over. De Calibra 'Black Magic' is leverbaar met 85 kW/115 pk tweeliter motor en de 16-kleppenversie hiervan, met een vermogen van 100 kW/136 pk. Werkelijk topvermogen levert de Turboversie (150 kW), terwijl de V6 uitvoering (125 kW) voorziet in de kracht en de souplesse van een zescilinder. De prijslijst begint met 63.950 gulden voor de 2.0i, wat de meer prijs voor de 'Black Magie', vergeleken met een overeenkomstige versie, op slechts 2.700 gulden brengt. Er is overigens al een Cali bra 2.0i voor 56.640 gulden. Uit Italië komt de laatste tijd een stoet nieuwe, fraai gelijn de automodellen. Met deze oogstrelen de wagens doen de Italiaanse stilisten de reputatie van 'Bel la Italia' als baker mat van het betere auto-ontwerp alle eer aan. Gelukkig is het eind nog niet in zicht. Sterker: het kan kennelijk nog mooier. Dat blijkt uit de nieuwe Lancia Ypsilon, die weldra in ons land ver schijnt. Andermaal steekt een stylist zijn nek uit met een even gewaagd als ge slaagd ontwerp. Lan- cia's nieuwe Ypsilon is een lust voor het oog, zit voortreffelijk in elkaar en loopt als een zonnetje. Lancia-importeur Fiat Auto Nederland levert de nieuwe Ypsilon van af februari 1996. Wijs ge worden door de kritiek op de 'oude' Ypsilon, die vergeleken met z'n con currenten gewoon een paar duizend gulden te duur was, geeft de im porteur de nieuwe Ypsi lon een normaler prijs peil. Het basismodel Y 1.2 LE kost/24.450,-. De duurste wordt de 1.4 LX met 29.450,- op het prijskaartje. Nog niet eerder zagen we bij een model in de sub-compact klasse zo'n tot in het uiterste door gevoerd lijnenspel. Chef-designer Enrico Fumia combineerde bij de nieuwe Ypsilon oude Lancia-waarden met avantgardistische idee ën. Hij nam hierbij het Lancia-logo, dat bestaat uit drie elkaar snijden de krommen, als uit gangspunt en liet het al dus ontstane ovale fi guur overal aan de bui- ten- en binnenkant van de Ypsilon terugkeren. Met als resultaat een spraakmakend ontwerp met een herkenbare De DAF 95 500 Superspacecab van Herpa is miniatuurauto van het jaar geworden. De leden van de Nederlandse Miniatuur Auto Club (NAMAC) hebben deze truck gekozen tot meest ge slaagde, in 1995 verschenen miniatuur. De geselecteerde Daf truck is momenteel het vlaggeschip van de Daf-fabrieken. Zij zijn ermee het topsegment van de zware be drijfsauto's binnengetreden en hebben tevens de magische ver mogensgrens van 500 pk doorbroken. De cabine behoort tot de ruimste in deze klasse met meer dan twee meter inwendige sta- hoogte en zeer veel opbergruimte voor de chauffeur. Herpa is er in geslaagd van deze truck een fraai schaalmodel te maken. De verkiezing heeft plaats in zes categoriën. Winnaars van de an dere groepen waren een BMW van Detail Cars, Daf 75/85 van Lion Toys. Daf YBZ legerkraanwagen van VH Modelbouw, Opel Tigra van Herpa en Mercedes C-klasse van UT/Pauls's Model Art. netje. Zeker voor ons vlakke kikkerlandje zijn ze goed op hun taak berekend. Besturing en bediening van de vijf- bak gaan van een leien dakje; hoewel we een enkel kraakje in de transmissie niet kunnen voorkomen. Het zitcom fort laat evenmin iets te wensen over. We zijn buitengewoon gecharmeerd van deze Lancia Benjamin. Hij is good-looking, waardoor hij bij de doelgroep ze ker in de smaak valt. Terwijl ook zijn andere waarden, zoals rijge drag, wegligging, pres taties en comfort van het te verwachten hoge Lancia-niveau zijn. Heel bijzonder is verder het uitgebreide acces- soirespakket dat Lancia voor de Ypsilon heeft sa mengesteld, terwijl de auto in de loop van 1996 eerst leverbaar wordt in 12 basiskleuren, later aangevuld met het maar liefst 100 tinten omvat tende Kaleidos-kleuren- programma. Totaal is er straks dus keus uit 112 kleuren. Om 'n peu ner- veux van te worden. Lancia-identiteit. Met z'n lengte van 372 cm en breedte van 169 cm is de nieuwe Ypsilon zo'n 29,7 cm langer en 18,3 cm breder dan zijn voorganger. Van buiten - en daardoor ook van binnen - is de nieuwe ling dus aanmerkelijk royaler dan de oude Yp silon. Opvallend aan het bin- nengebeuren is het cen traal geplaatste meter- blok, zoals ook de Re nault Twingo heeft. Voor de chauffeur is het even wennen voor zijn- /haar blik vanzelf naar die plaats gaat als hij/zij iets wil weten over het wel en wee van zijn/haar machine. Voor de bijrij der is het een leuke bij komstigheid dat hij/zij extra goed kan meele ven met de gang van za ken aan boord. Tijdens de testritten met de nieuwe Ypsilon valt me op dat in de ver sies met zonnedak nogal wat hoofdruimte verlo ren gaat door het schuif- dak-mechanisme. Voor lang uit de kluiten ge wassen Nederlanders leidt dit regelmatig tot storend plafond-con tact. Nieuwe 12-klepper Lancia levert de Y in drie uitrustingsniveaus (LE, LS en LX) en met keuze uit twee benzine motoren. Door zijn kracht en grote souples se behoort de Lancia Y 1.4 naar verwachting ook wat prestaties be treft tot de top in zijn klasse. Voorts is er keus uit drie transmissies: handge schakelde vijf- en zes versnellingsbak en een elektronisch geregelde continu variabele trans missie (CVT). Rijden met de nieuwe Ypsilon is pure verwen nerij. De auto is een schatje om te zien. (Aan mijn woordkeus merkt u al dat ik het vooral een dames-auto vind). De 1.2 en 1.4 liter motorise ringen staan hun man- «lmumW" Volkswagen en Ford bouwen in Portugal hun ruimtewagens: Ford Galaxy en VW Sharan. VW-dochter Seat maakt tevens Alhambra. Mercedes-Benz blaast vanaf medio 1996 ook zijn partijtje mee in het MPV-seg- ment met deze Viano. Nieuwe Lancia Ypsilon: even gewaagd als geslaagd ontwerp Ravezwarte outfit, BBS-velgen en een verlaagde sport-onderstel ma ken van deze Calibra een begeerlijke verschijning. De winnende modellen rond de 'Miniatuurauto van het jaar'. Vergeleken met zijn nogal hoekige voorganger is de nieuwe Lancia Ypsilon qua design een stuk mooier. Kenmerkend voor de nieuwe Ypsilon is - eigenlijk net als voorheen - z'n afgeknot te, vrij steile achterwand, maar dan wel in een modern colbertje gestoken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 9