HER DER Met wat extra aandacht kan men ook in de wintertijd prima fietsen Trekdieren worden ter plekke geholpen in ontwikkelingslanden UEtEEK\ $ABV IS, v/e^TëL HêTDA^ MieTaau M'jrt - worn1- DOKTE Vogels kunnen wel weer wat extra's gebruiken John Cleese is ook gestopt Jaar van de natuur Gehandicapt en toch op vakantie Inschrijving voor OV Plus Prijs officieel geopend m 02-1001 Komende jaren zullen de Open bare Bibliotheken van Neder land gezamenlijk van zich laten horen. Daartoe is gekozen voor een themajaar met twee zoge naamde campagneweken waarin het publiek niet alleen via de bibliotheken zelf, maar ook door publiciteit via landelijke media geconfronteerd wordt met de activiteiten in het kader van het themajaar. In 1996 is het thema Natuur (en Milieu). De actieweken vallen in mei en no vember. In mei 1996 is Staatsbosbeheer de actiepartner. In alle bibliothe ken van Nederland wordt hier over dan informatie verstrekt, er worden lezingen gehouden door boswachters, excursies verzorgd en tentoonstellingen ingericht. In november is het ministerie van VROM de partner en ver zorgen de bibliotheken een speelse variant op de campagne 'Een beter milieu begint bij je zelf. Verder rijdt de Bibliotheek Na- tuurbus het gehele jaar door het land. Iedere dag staat zij bij een andere bibliotheek. Handicap informatie advies, het informatiecentrum van SPD en VGR, heeft de Vakantiekrant 1996 uitgegeven. Deze krant geeft een overzicht van tientallen organisaties die vakantiemoge lijkheden voor mensen met een handicap bieden. In Nederland en in het buitenland. Het aan bod is gericht op mensen met een lichamelijke handicap, chronisch zieken en verstandelijk gehandi capten. In de Vakantiekrant staan adres sen en telefoonnummers van aangepaste bungalows, kam peerplaatsen en groepsvakan- ties. Verder worden er een aantal speciale reisorganisaties ge noemd, die vakanties op het wa ter houden, 'outdoor' vakanties organiseren, bedevaartreizen re gelen, of speciaal voor ouderen vakanties verzorgen. Tijdens de zomerperiode is er de mogelijkheid tot jeugdopvang en gastgezinnen om jongeren met een handicap toch op vakantie te laten gaan. De Vakantiekrant besluit met een aantal klachten nummers en een overzicht van fondsen die financieel kunnen ondersteunen. De Vakantiekrant is gratis af te halen bij het informatiecentrum aan de Schiedamse Vest in het centrum van Rotterdam, telefoon 010-282 11 12. Toezenden kan ook, maar kost 1,50 per exem plaar. Deze week is door de juryvoor zitter van de OV Plus Prijs, de heer P.A. Nouwen (hoofd-direc- teur ANWB), het eerste exem plaar van de prospectus van de OV Plus Prijs overhandigd aan de minister van Verkeer Wa terstaat, mevrouw A. Jorritsma. Daarmee is officieel de inschrij ving voor deze prijs geopend. De OV Plus Prijs heeft tot doel bre dere bekendheid te geven aan mogelijke oplossingen ter verbe tering van de mobiliteit van ouderen en gehandicapten. De prijs, een kunstwerk van een bekende Nederlandse kunste naar, wordt in 1996 voor het eerst uitgereikt aan het beste sys teem van aanvullend openbaar vervoer voor deze gebruikers groepen. De inschrijftermijn voor de prijs sluit op I maart 1996. De bekendmaking van de winnaar en de prijsuitreiking vindt plaats in mei 1996 door de minister. Ouderen en mensen met een handicap zijn meer dan anderen op het openbaar vervoer aange wezen. Vanwege de beperkte toegankelijkheid van het open baar vervoer zijn aanvullende openbaar vervoer voorzieningen echter noodzakelijk. Sinds I april 1994 ligt de verantwoorde lijkheid hiervoor bij de gemeen ten. Met deze prijs worden hun oplossingen in het spotlicht ge zet. De fiets vraagt in de winter extra bescherming. Sneeuw en strooizout op de weg kunnen het stalen ros aantasten. Een winterbeurt door de fietsen maker garandeert veilig en plezierig fietsen. De fietsen maker kijkt bij een winter beurt alles na en repareert en vervangt zonodig onderdelen. Wie zelf zijn fiets een winter beurt wil geven kan bij de fietshandel terecht voor com plete schoonmaakpakketten. Fietsen in de winter vraagt om extra warme kleding. Warm on dergoed en warme sokken zijn een eerste vereiste om warm te blijven op de fiets, een winddich- te winterjas houdt de koude wind tegen. Als een winterjas niet winddicht is, kan dat opge vangen worden door er een re genjas over aan te trekken. Re genkleding beschermt niet alleen tegen regen en sneeuw, maar ook tegen de koude wind. Om de voeten en schoenen te beschermen zijn er kunststof of plastic overschoenen. Deze bie den bescherming tegen opspat tend strooizout en houden de koude wind tegen. Deze over schoenen zijn al voor rond de vijf gulden bij de fietshandel ver krijgbaar. Kind mee op de fiets Wie een kind meeneemt op de fiets, moet er rekening mee hou den dat het kind stilzit en het daardoor sneller koud krijgt dan degene die fietst. Een skipak is dan lekker warm, evenals water dichte, bontgevoerde laarsjes. Als het kind in een voorzitje zit, is het raadzaam om een wind scherm te gebruiken. Ideaal voor peuters is de fietsmand achterop, hier kan een peuter namelijk met wandelwagenzak en al in. De huid van een klein kind is gevoe liger dan van een volwassene, vet daarom het gezicht van het kind in. Fietspaden moeten net als de straat ijs- en sneeuwvrij zijn. Te vaak worden fietspaden bij het strooien overgeslagen. Bij veel sneeuw eindigt of begint een fietspad nog al eens met een berg sneeuw, aficomstig van de rij weg. Als het fietspad wordt overgeslagen bij het strooien kan men dit melden aan de gemeen te. Als u op de gewone weg moet fietsen, omdat er teveel sneeuw ligt op het fietsgedeelte, dan wil een telefoontje nog wel eens hel pen. Sneeuw op de weg Een versmalling van de weg door sneeuw is gevaarlijk voor fietsers. Auto's rijden dan te dicht langs de fietser, waardoor dze moet uitwijken en in de sneeuw terecht kan komen. Ook een fietser heeft recht op een ongehinderde doorgang. Als het sneeuwt tijdens het fietsen, is de weg of het fietspad glad. Door pompend te remmen kunt u een slippartij voorkomen. Het Brooke Hospital for Ani mals is relatief onbekend bij de dierenliefhebbers in ons land. Deze organisatie is er voornamelijk voor één soort animal: het paard. In ontwik kelingslanden dan wel te ver staan. Wat doet het Brooke Hospital voor de paarden en ezels, waar opereren ze en wat gebeurd er met de giften? Het Hospital ontleent zijn naam aan Dorothy Brooke, die in 1930 in Cairo met lede ogen aanzag hoe de voormalige oorlogspaar den van de Britse cavalerie ge bruikt werden als trekdieren in de straten van de Egyptische stad. Ze was diep geschokt; de dieren waren sterk vermagerd, vermoeid en verwond. Ze be sloot een brief te schrijven over deze toestand naar de Engelse Morning Post. Deze enkele brief bracht onmiddellijk een groot bedrag op. Ze kocht de overge bleven 5.000 van de 12.000 oud- calaveriepaarden op. De mees ten van de overlevenden waren meer dood dan levend en moes ten afgemaakt worden. De ande re paarden brachten hun laatste dagen in alle rust me met alle zorg door. De taak van Dorothy Brooke was kennelijk volbracht. Toch niet, want 62 jaar na haar actie bestaat het Brooke Hospi tal for Animals nog steeds. De klinieken in Egypte, Jordanië, Pakistan en India zijn nog altijd KSS&iB vol, en nog steeds is het Brooke Hospital afhankelijk van giften. Deze komen voornamelijk uit het geboorteland van Dorothy Brooke, Engeland. Maar ook in Nederland krijgt de organisatie meer bekendheid. Sterven in het harnas Het is voor de Nederlandse paardenliefhebbers moeilijk om zich voor te stellen hoe de paar den in derde wereldlanden twaalf uur per dag moeten wer ken in de brandende zon. De eigenaars van de paarden daar zijn merendeels straatarm en hebben de grootste problemen om rond te komen. Hun paar den zijn hun enige middel van bestaan. Als deze dieren oude worden, verlamd raken of een ongeluk krijgen, kunnen de meeste eigenaars het zich niet permitteren om naar de dieren arts te gaan. Het gevolg is dat veel paarden letterlijk sterven in het harnas. Het Brooke Hospital for Ani mals helpt niet alleen de dieren, maar ook hun eigenaars. De' trekdieren worden gratis behan deld. Als een paard of ezel een paard dagen in de kliniek moet verblijven om op krachten te ko men, krijgen de eigenaars een 'onderhoudstoelage' zolang ze zonder middel van bestaan zijn. Niet alle paarden kunnen nog worden opgelapt, soms zijn de dieren zo aan het eind van hun krachten dat er maar één ding op zit: inslapen. Het paard wordt van de eigenaar gekocht en krijgt nog een paar dagen rust in een schaudwrijke omgeving in met behoorlijk eten. De dierenartsen komep met hun behandelwagen op de markten of bij de plaatsen waar de dieren werkzaam zijn, zoals de mijnen in India of de vuilnisbelten in Cairo. De eigenaars krijgen naar een gratis consult en medicijnen ook advies en richtlijnen. Lang zamerhand weten de eigenaars de weg neer de klinieken zelf te vinden. Beslagen op straat Het beleid van het Brooke Hos pital for Animals is dan ook gericht op vrijwilligheid. Op die basis worden de dieren gratis behandeld. Geen enkel dier ver laat de kliniek zonder nieuwe hoefijzers. Veel van de verwon dingen worden veroorzaakt door slécht passend tuig. Ook daarbij helpt het Brooke Hospi tal for Animals. Merries die in de kliniek zijn opgenomen om veulens te wer pen, blijven daar vier weken na de geboorte. Het fundamentele onderdeel van het werk blijft het de voorlichting aan de eigenaars over de zorg van de dieren. Het Brooke Hospital for Ani mals bestaat van de giften. Wie donateur wil worden kan geld storten (streefbedrag is f25,-, maar minder mag ook) op giro rekening 5568671 of bankreke ning 492441294 van het Brooke Hospital for Animals, De Erven 12 in Broek in Waterland. Nederland staat bekend om z'n grote ramen, waarvoor de gordijnen zelden sluiten. We hebben blijkbaar weinig moei te met nieuwsgierige blikken van voorbijgangers. Tot op zekere hoogte, natuurlijk. Sommige dingen zijn nu een maal niet bestemd voor ander mans ogen en oren. Wat pri vacy betreft heeft iedereen zijn eigen grenzen. Vooral als het gaat om privacy in de ge zondheidszorg. Een aantal al gemene regels hiervoor zijn vastgelegd in de Wet Genees kundige Behandelingsovereen komst (WGBO). In deze wet staan de spelregels waar hulp verlener en patiënt zich aan moeten houden. Eén van die regels is dat u onder zocht en behandeld wordt zon der dat anderen dit kunnen zien of horen. Daarom zal het vaak in een aparte kamer gebeuren. Soms is dat niet mogelijk. Bij voorbeeld als u in een ziekenhuis op zaal ligt. Toch moet uw pri vacy ook dan zoveel mogelijk gerespecteerd worden. In elk ge val moeten de gordijnen rond het bed gesloten worden. En de arts of verpleging zal zoveel mo gelijk met gedempte stem spre ken. Want aan gesloten gordij nen heb je natuurlijk niet veel als er keihard gepraat wordt. Het is niet de bedoeling dat anderen kunnen meeluisteren. Om uw persoonlijke levenssfeer te beschermen zijn bij uw behan deling of onderzoek ook niet meer mensen aanwezig dan strikt noodzakelijk. Voor de aanwezigheid van mensen die niet direct betrokken zijn, moet men vooraf uw toestemming vragen. Denk bijvoorbeeld aan studenten of stagiares. De mees te mensen hebben hier overigens geen problemen mee. de leerlin gen moeten het vak immers ook leren. Wanneer u juist prijs stelt op de aanwezigheid van een spe ciaal iemand -uw partner, een familielid of een vriend- kunt u dit gewoon zeggen. Net als nie mand vreemd zal opkijken als u voor een vertrouwelijk gesprek met uw behandelend arts om een aparte ruimte vraagt. Geheimhouding gegevens Privacy in de gezondheidszorg houdt nog meer in. Onder ande re dat al uw medische gegevens vertrouwelijk zijn. Alleen de art sen of andere hulpverleners die u behandelen zijn op de hoogte van uw situatie. Zij moeten die informatie voor zichzelf houden. Zonder uw toestemming mogen zij niets aan anderen doorgeven. Zelfs niet aan uw partner, fami lie of vrienden. Soms zijn uw gegevens nodig voor weten schappelijk onderzoek. Als het niet mogelijk is om de gegevens anoniem te verstrekken, zal om uw toestemming gevraagd wor den. Hier mag alleen van afge weken worden onder strikte voorwaarden. Meer weten? Meer over dit alles kunt u lezen in de gratis brochure 'Uw rech ten als patiënt', die u schriftelijk kunt aanvragen bij de afdeling publieksvoorlichting van het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), post bus 5406, 2280 HK Rijswijk, faxnummer 070-3406251, onder vermelding van FP 4. Voor meerdere exemplaren kunt u bellen met PCi Distributieservi ce, telefoonnummer 03405-70072. Er mag dan een dooi-offensief in de lucht zitten, maar voor de vogels is het nog altijd winter. De vogels die 's winters in ons land overblijven krijgen het moeilijk. Ze hebben zo hun truc jes om de vorst het hoofd te bieden - zo schakelen mezen bij voorbeeld van het eten van in secten over op zaden - maar om warm te blijven zouden ze eigen lijk meer moeten eten, terwijl de dagen daarvoor te kort zijn. De vogels rondom de behuizing kunnen wel wat extra's gebrui ken. Wie daar aan bij wil dragen, kan een verscheidenheid aan voedsel gebruiken. Etensresten als klokhuizen, kaaskorsten (zonder plastic), rot fruit en oud brood zijn prima geschikt voor de merels en de spreeuwen. Broodkruimels worden liefdevol opgeruimd door de mus en het winterkoninkje, terwijl de mezen dol zijn op vetbollen met vogel zaad en pinda's aan een touwtje. Niet alleen de vogels zijn blij met hun extra hapje, ook de gever wordt beloond door het leuke tafereel van de etende vogels in de tuin of op het balkon. Vooral als er wat bijzondere soorten bij zijn. Een aantal regels moeten wel in acht worden genomen. Wie gebruik maakt van een voe dertafel dient die regelmatig schoon te maken om te voorko men dat de vogels elkaar via hun uitwerpselen met ziektes besmet ten. Er mag niet gevoederd wor den met voedsel waarin zout ver werkt is. Houd tijdens het voe ren rekening met katten in de buurt. Niet alleen de vogels in de tuin hebben last van de kou. Ook watervogels als reigers en roer dompen hebben het moeilijk. Zij worden meestal verzorgd door lokale vogel werkgroepen. Voor dit werk is echter wel geld nodig. Wie een bijdrage wil leveren kan storten op gironummer 65.65.00 t.n.v. Stichting Fonds Winter- voedering te Zeist. Ongeveer een derde van de ro kers wil stoppen, maar schuift het stopmoment voor zich uit. Op het lijstje met goede voorne mens voor 1996 stond stoppen met roken wederom op de eerste plaats. De Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro) geeft rokers met goede voorne mens een duwtje in de goede richting met een speciale stop- pen-met-roken-actie in de eerste twee maanden van dit jaar. Tijdens de actie wordt vooral gekeken naar de directe voorde len van stoppen met roken: meer zelfrespect, meer lucht, betere smaak en reuk en een fitter ge voel, vooral in de ochtend. Daarnaast wordt de stopper met onder andere stoppen-met-ro- ken-cursussen begeleid in het ontwennen van de verslaving. De slogen 'Kom op stop' is over al te zien en te horen. Op televi sie wordt gebruik gemaakt van een aantal zeer succesvol geble ken humoristische Engelse com mercials, waarin John Cleese (Monty Python) de hoofdrol speelt. Voor de stoppers is er een nieuwe brochure (onder andere verkrijg baar bij Thuiswerk/Kruiswerk en GGD's) en een telefoonlijn voor directe adviezen: 06-350 120 22 (20 cent per minuut). Mevrouw Jorritsma en de heer Nouwen. -I- - A Is hel zó glad is, is er op de fiets en lopend geen doorkomen aan. Maar een telefoontje naar de gemeente kan de komst van de strooiwagen versnellen. Foto LEUNIS VERLINDE Brooke Hospital for Animals ruim zestig jaar op de bres voor paarden SSSKv-AIB s> Op adem komen in de kliniek van het Brooke Hospital for Animals Wat houdt recht op privacy in? Koude voeten voor de vogels. Foto COR VOS Foto DE FOTOGRAAF

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 27