HER DER Ml Geen behandeling zonder toestemming X ,Als Surinamers van onze muziek kunnen genieten, dan moet iederéén dat kunnen' Klassieke gitaarmuziek in de Engelse Kerk Cursussen voor beeldende en toegepaste kunst Double Rock15-koppig winnaar van Kleurrijk talent, hoopt op grote doorbraak Wie werkte er ook in het 31 ste B-Hospitaal Medan? Vers uit de Maas zoekt kandidaten Reizende Papoea's in Nederland Aanzien van 1995 uesr U - i- rA-" A c ROTTERDAM Beginnende bands kunnen optreden bij Via Ritmo. Vanaf 7 maart is er tien donderdagavonden gelegenheid op te treden op het Vers uit de Maas festival. Er is plaats voor dertig bands en de optredens van een half uur worden door een deskundige jury beoordeeld. Vers uit de Maas 1996 is van 7 maart tot en met 17 mei. De beste band van elke avond mag 23 mei optreden in Plan C; van deze avond maakt Stadsradio opnamen. Van de nummers van de tien overgebleven bands wordt een cassette gemaakt die wordt verstuurd naar zaken, bla den en radiostations. Demos's en werkopnamen kun nen met een biografie en foto worden gestuurd naar Muzikan tencentrum Via Ritmo (Vers uit de Maas 1996), Boompjeskade 10-14, 3011XE Rotterdam. Meer informatie is te krijgen via telefoonnummer 412 51 53. Op zondag 28 januari vindt bij Via Ritmo aan de Boompjeska de 10 een demonstratie plaats over componeren via de PC. Muziek uit de digitale wereld van de computer wordt via de programma's Cubase, Cubasis Audio en Score toegankelijk voor muziekliefhebbers die geen instrument bespelen maar toch willen componeren. Bestaande muziek kan gekopieerd, be werkt, geplakt en geknipt wor den. De demonstraties duren van 13.00 tot 17.00 uur en worden verzorgd door Via Ritmo en Keyboardsound. In het Museum voor Volken kunde te Rotterdam is vanaf 27 januari de reizende tentoonstel ling 'Papoea's in Nederland' te zien. De expositie toont de emancipatie van verschillende generaties Papoea's in Neder land. 'Papoea's in Nederland' is geproduceerd door het Museum voor Volkenkunde Rotterdam, in samenwerking met de Stich ting Papoea Volken (PAVO). De tentoonstelling toont door middel van bijzondere voorwer pen, foto's en teksten zowel de expressieve culturele rijkdom als de overlevingskracht van papoe- avolken en hun vertegenwoordi gers in Nederland. 'Papoea's in Nederland' is tot en met 21 april te zien in het Mu seum voor Volkenkunde, .Wil lemskade 25 in Rotterdam. Daarna reist de expositie langs diverse filialen van de Gemeen tebibliotheken in Rotterdam. [wiö f; Voor de één zal 1995 in de herin nering voortleven als het jaar waarinb de natuur zich hevig roerde. Het jaar begon al met overstromingen in Nederland en België. Tienduizenden mensne moesten uit laaggelegen polder gebieden geëvacueerd worden. Er vielen geen doden, maar er was wel veel commotie. Bij over stromingen elders, zoals in Chi na, en bij ander natuurgeweld, zoala aardbevingen, hittegolven en orkanen vielen veel slachtof fers te betreuren. Voor een ander was het jaar 10995 een jaar van sporiteve suc cessen: Ajax at alles won wat er te winnen viel, Rintje Ritsma die in Europa en de werled heerste op de schaats en Danny Nelissen die wereldkampioen werd bij de amateur-wielrenners. Ook politiek was het een roerig jaar: de vrede in Bosnië, de be ëindiging van de Algerijnse bur geroorlog en zowel in Amerika als Israel aanslagen gepleegd door en op het eigen volk. In Israel werd Rabin vermoord en uiterst rechtse nationalisten blie zen een overheidsgebouw in Ok lahoma City op. Wie het allemaal nog eens na wil lezen, kan terecht in 'Het Aan zien van 1995'. Het boek dat al meer dan 30 jaar een jaarover zicht geeft van de wereldgebeur tenissen. Het kost 27,50 en is te koop in de boekhandel. Stelt u zich eens voor: u fietst rustig op straat wanneer er plot seling een automobilist zijn por tier opengooit. U wijkt uit en wordt aangereden door een an dere auto. Door uw val bent u bewusteloos geraakt. Er is snel een arts ter plekke om u te hel pen. Deze aarzelt geen seconde en start de behandeling. Logisch zult u denken, een arts moet doen wat het beste voor de pa tiënt is. Op zo'n moment gaat de arts, of een andere hulpverlener niet eerst vragen of het goed is dat hij de behandeling start. Hij kan dat niet eens, want u bent im mers bewusteloos. Gelukkig bent u in de meest andere gevallen waarin u de hulp van een arts nodig hebt wel bij uw positieven en is er meer tijd. Bijvoorbeeld om te praten over de mogelijkheden van on derzoek en behandeling. Daar voor is uw toestemming van be lang. Het gaat tenslotte om uw lichaam en uw gezondheid. Nie mand anders dan u zelf mag daarover beslissen. Om dit soort zaken goed te kun nen regelen bestaat tegenwoor dig de Wet op de Geneeskundi ge Behandelingsovereenkomst (WGBO). Die legt de spelregels vast waar patiënt en arts zich aan moeten houden. Als u een behandeling nodig hebt, moet u uiteraard wel we ten waar u 'ja' tegen zegt. De arts of andere hulpverlener moet goed uitleggen wat de be handeling inhoudt. Hij kan u ook vertellen of er nog andere mogelijkheden zijn. Misschien begrijpt u de uitleg niet in één keer of wilt meer weten: vraag dan gerust om meer informatie. Als alles duidelijk is, kunt u voor uzelf beslissen wat u wilt. De arts zal alleen als de behan deling ingrijpend is in zoveel woorden uw toestemming vra gen. In overige gevallen gaat hij daar stilzwijgend vanuit. Uw toestemming moet dan wel uit andere dingen blijken, bijvoor beeld uit uw gedrag. Als u uw mouw opstroopt en uw arm uit steekt, blijkt daaruit dat u met de behandeling, een injectie, in stemt. Het is overigens niet: eens toe stemming gegeven altijd toe stemming gegeven. U kunt altijd weer op uw beslissng terugko men. alleen als een behandeling al is gestart, kan deze niet altijf onmiddellijk weer worden ge stopt. Soms is het voor uw eigen gezondheid nodig een behande ling nog even voort te zetten. Meer hierover kunt u lezen in de gratis brochure 'Uw rechten als patiënt', die schriftelijk te be stellen is bij de afdeling Pu blieksvoorlichting van het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), Post bus 5406, 2280 HK Rijswijk, faxnummer 070-340 62 51, on der vermelding van FP 2. Voor meerder exemplaren kan men bellen met PCI Distributie service, tel. 03405-700 72. 3-1001 DE IS: HAD U IöESTeMMIUé; CÏEqEVEU? 'UUSIO- De leden van Double Rock zijn voor de liefhebbers van Surinaamse kawina muziek oude bekenden. Hun affiche prijkt praktisch op iedere lan tarenpaal van Rotterdam en wekelijks laten ze hun publiek dansen tot het erbij neervalt. Toch zal de naam Double Rock buiten het Surinaamse clubcircuit bij weinig mensen een belletje doen rinkelen. Daar moet verandering in ko men. Onlangs won de band in een bomvol Rotown de finale van Kleurrijk Talent, een ta lentenjacht voor wereldmu ziek. Met de bedoeling om niet-westerse muziekstijlen meer onder de aandacht van het grote publiek te brengen. Double Rock teil vijftien band leden waaronder twee 'reserve spelers'. „Voor het geval iemand zijn stem verliest of anders uit valt", legt Errol die de skratie (basedrum) bespeelt uit. Het Double Roek-verhaal be gint in 1992 toen enkele jongere leden van de band Lolliepop voor zichzelf begonnen. „Onze eerste cd was meteen al een hele knal. We krijgen dan ook regel matig optredens aangeboden in zalen als Space Ball en Impe rium. Maar dat zijn allemaal Su rinaamse tenten. We zouden graag eens buiten die scene op treden, de muziek meer versprei den. Als Surinamers ervan kun nen genieten moet iedereen dat kunnen." Nu Double Rock als winnaar uit de finale van Kleurrijk te voor schijn kwam, is de eerste stap op die weg gezet. Want onderdeel van de gewonnen prijs is een optreden op verscheidene grote re festivals. „Daar gaan we in ieder geval heel erg ons best voor doen", zegt iniatiefnemer Paul Marijnissen. „Optreden is voor dit soort bands veel nuttiger dan een geldprijs van bijvoorbeeld tienduizend gulden. Dat bedrag jagen ze er toch in een weekeinde doorheen." Errol knikt bevestigend: „We hopen nu echt op een grote doorbraak." Feestje Double Rock heeft de gewoonte van haar optredens een feestje te maken. Kawina muziek is om op te dansen en niet om met een glas wijn naar te luisteren. Op een swingende beat spelen zan ger en koor een vraag- en ant woordspel. Double Rock schrijft de meeste nummers zelf. „Over dingen die gebeurd zijn of hoe mensen denken", vertelt Hugo, één van de zangers. Over geld bijvoorbeeld. Als je geld hebt staat iedereen achter je. Maar zodra je blut bent sta je weer alleen. „Errol vult aan: „Het is ook een soort boodschap. Over sommige dingen wordt niet ge praat terwijl dat eigenlijk wel zou moeten." Traditioneel is in, vertelt Marij nissen. „Als reactie op al het elektronische in de muziek is er een tegenbeweging ontstaan die weer back to the roots gaat." Ook de leden van Double Rock hebben de traditionele kawina muziek verkozen boven rap of soul, terwijl daar waarschijnlijk meer roem mee te behalen valt. „Soul of disco kom je overal tegen, kawina niet, dat heeft nog iets eigens", verklaart Hugo. Marijnissen sluit aan met: „Het verbaast me dat festival-organi saties van wereldmuziek, zoals Racisme Beat it, grote sommen geld op tafel leggen voor buiten landse artiesten terwijl Double Rock gewoon in Nederland rondloopt." Terugkerend evenement Kleurrijk Talent werd aange kondigd als een talentenjacht voor wereldmuziek. „Wereld muziek is alle muziek die niet valt onder de Anglo-Amerikaan- se muziekstroom. Zo is dat een keer wetenschappelijk ingekap seld. Sommige mensen zijn het niet eens met die definitie. Die zeggen het is gewoon muziek. Maar de term is handig in het gebruik", legt Marijnissen uit. De talentenjacht werd op zijn initiatief georganiseerd door World Productions, een evene mentenorganisatie die jaarlijks ook het Afro-Caribe festival voor haar rekening neemt. Maar de bedoeling is dat Kleurrijk Ta lent vanaf volgend jaar een eigen organisatie krijgt die de Stich ting Talent gaat heten. „Wereldmuziek verdient meer aandacht", vindt Marijnissen. Vooral in Rotterdam is het vol gens hem droevig gesteld. „Am sterdam heeft de Melkweg en Paradiso maar Rotterdam heeft eigenlijk geen groot podium voor wereldmuziek. Terwijl er toch veel buitenlandse mensen rondlopen. Hier heerst meer een rockcultuurtje. Kijk maar in de programmabladen Paul Marijnissen liet zich inspi reren door het Franse festival Les Decouvertes waarop alleen niet Westerse muziekstijlen aan bod komen. „Dat is een geweldig succes. De president van Mali reist er zelfs voor af om de finale mee te maken. Zoiets wilde ik ook in Nederland doen." De organisatie van Les Deeou- vertes deed hem graag een paar tips aan de hand en hij kreeg de Rotterdamse Kunststichting en thousiast genoeg om subsidie te verstrekken. Alleen door de mu sici van wereldmuziek zelf werd maar matig enthousiast gerea geerd. „We zijn niet over stroomd met cassettebandjes", geeft Marijnissen toe. „Het is ook een ware kunst om ze te bereiken. Allochtonen komen in ons land doorgaans aan hun in formatie 'van horen zeggen'. Die halen ze niet zo snel uit een blad." Toch kijkt Marijnissen niet ontevreden terug. De talen tenjacht was een kleurrijke ver tegenwoordiging van nationali teiten. „We hadden Hindoesta nen, Antillianen, en er waren kandidaten uit Senegal, Brazilië, Kaap Verdië en Zaïre", somt hij op. „Een heleboel mensen waren aangenaam verrast. Het was even eens een hele andere tour." Het bouwproces is afgerond, het pand is opgeleverd, spon sors leverden hun bijdrage en er zijn al twee voorstellingen gespeeld. Het werd dus wei eens tijd dat het RO THEA TER (het gebouw, met hoofd letters), de nieuwe behuizing van het RO Theater (het ge zelschap, met kleine letters), officieel geopend werd. Afge lopen donderdag, op 11 janua ri, gebeurde dat dan ook met de onthulling van de sponsor muur. Op deze manier sloeg men twee vliegen in één klap: er was een originele openings handeling en de bedrijven en particulieren die 'hun steentje hadden bijgedragen' werden voor hun inspanningen be dankt. De sponsorwerving voor de ver bouwing en aankleding van het voormalige Leger des Heils- pand aan de William Boothlaan, in het centrum van Rotterdam, verliep onder het motto 'Draag uw steentje bij aan het RO THEATER'. De sponsors kre gen namelijk in ruil voor hun bijdrage een tegeltje met hun naam. De tegeltjes werden ver volgens in de muur in de hal gemetseld. Het RO Theater laat echter weten dat de muur nog niet vol is en dat sponsors die eeuwige roem willen, nog altijd contact op kunnen nemen. Het RO Theater, dat voorheen aangewezen was op de Rotter damse Schouwburg, heeft het pand aan de William Boothlaan op 6 mei van dit jaar al in ge bruik genomen met de succes volle voorstelling Angels in America. Nu het gezelschap een eigen locatie heeft, ziet het mo gelijkheden om vaker in Rotter dam te spelen, toppers langer te laten draaien en andere projec ten en activiteitne te ontplooien. Daarnaast blijft het RO Theater de vaste bespeler van de Rotter damse Schouwburg. De voor stellingen die dit voorjaar in het RO THEATER gepland staan, zijn: Drie Kluchten, Vaderlanders en Weiger nooit een dans. Laatste voorstellingen Om tegemoet te komen aan de grote belangstelling voor de voorstelling Oedipus/ Antigone heeft het RO Theater besloten om, na de eerder aangekondigde prolongatie in januari, nog drie extra voorstellingen te program meren. Onder de titel Oedipu s/Antigone worden achtereen volgens Koning Oedipus, Oedipus in Kolonos en Antigone gespeeld. De drie tragedies van Sophokles zijn 'hertaald' en bewerkt, waar door een voorstelling van een normale speelduur is ontstaan, waarin evenwel de drie afzon derlijke tragedies herkenbaar blijven. De allerlaatste voorstellingen vin den plaats op 25,26 en 27 januari. Eerder zijn er nog voorstellingen op 10,11, 12,13,17,18,19,20 en 21 januari. Laatstgenoemde is een matinee en begint om 14.30 uur. De andere voorstellingen be ginnen allemaal om 20.15 uur in het RO THEATER, William Boothlaan 8 te Rotterdam. Het telefoonnummer van de kassa is 010-404 70 70. De Haarlemse gitarist Rob Westerik geeft een recital in de Engelse Kerk te Rotterdam. Westerik, die steeds vaker gevraagd wordt voor concerten, heeft een gevarieerd programma samengesteld dat bestaat uit barokke, klassieke, Spaanse en Argentijnse gitaarmuziek. Com ponisten zijn onder anderen Bach. Kellner, Ponce. Aguado, Moreno- Torroba en Piazzola, de koning van de tango. Het concert vindt plaats op zaterdag 20 januari om 20.00 uur en de Engelse Kerk is te vinden aan de Pieter de Hoogstraat in Rotterdam. De reüniecommissie van het 31ste B-Hospitaal is op zoek naar adressen van de Rode Kruis- VHK-, VK- en KNIL-verpleegsters alsmede doktoren, verplegers en andere personeelsleden, die tus sen maart 1948 en eind april 1950 in bovengenoemd hospitaal in Medan (aan de OOstkust van Sumatra) in Indonesië hebben gewerkt. Reacties bij Joop Kerkhof, Goudenregenstraat 16, 3442 HG te Woerden. Bellen kan ook, op telefoonnummer 0348-413413. v- De Vrije Academie Rotterdam stelt op zondag 21 januari van 13.00 tot 16.00 uur de deuren aan de Schonebergweg 45 in rotterdam open voor iedereen die belangstelling heeft voor cursussen op het gebied van de beeldende en toegepaste kunst. Cursisten in spé kunnen kennis maken met tekenen, schilderen, beeldhouwen, maar ook interieur- en tuinarchitectuur, edelsmeden en keramiek. Het nieuwe seizoen start op 29 januari. In de afgelopen periode zijn veel cursisten aan de slag gegaan met het thema 'Hoofdzaken Kopzorgen'. De resulataten daarvan worden tijdens de open dag tentoongesteld. Er worden demonstratielessen gegeven en er zijn docenten aanwezig om informatie te geven. Meer informatie via tel. 010-4775297. door MARK KIVIT Rotterdams eigen stadsgezelschap betrekt officieel zijn eigen theater De directeur spreekt. Foto: LEUNIS VERLINDE Ron H esterik r— it

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15