KUNSTGEBITTEN VERINGMEIER TANDPROTHETICUS UJ~ Taal en Gezondheidszorg Briljanten bruiloft Onveilig? situaties rondom Maasboulevard Turkse cultuur in Schiedams theater Geuzenpenning 1996 toegekend aan Harry Wu Boekenmarkt nieuw talent Geen après-ski xonder pre-sun! Hemapleit 'hot itemtijdens eerste stadsgesprek Klappen in het verkeer Alcoholcontrole op Horvathweg Comedy-Train Gespreksgroep nabestaanden na zelfdoding Contactgroep Eenoudergezinnen Het Hieuwe Stadsblad SCHIEDAM Een taxichauf feur uit Rotterdam is donder dagmorgen op de Parkweg mis handeld door een onbekende au tomobilist. De automobilist remde plotse ling en parkeerde zijn wagen dubbel. De taxichauffeur, die achter hem reed. sprak de man daarop aan. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de emoties zo hoog opliepen dat de taxichauffeur enkele klappen kreeg. Het gevolg was enige schaafwonden in zijn gezicht en rugletsel. De verdachte is na de mishandeling direct weggereden. SCHIEDAM De politie hield in de nacht van donderdag op vrijdag een alcoholcontrole op de Horvathweg. Er werden circa 125 wagens gecontroleerd. Twee bestuurders kregen een geldboe te van 320,- aan hun broek, omdat zij onder invloed van al cohol achter het stuur waren ge kropen. Het promillage lag onder de 0,80; daarboven is een geldboete niet mogelijk. SCHIEDAM De Comedy- train, een bonte verzameling stand up comedians, doet don derdag 18 januari De Teerstoof aan in de Nieuwstraat 12. Het publiek krijgt de kans om de verbale strijd aan te gaan met scherp van de tongriem gesne den cabaretiers. Puur theater, maar dan wel in een vorm die zich wat sfeer betreft meer leent voor een café, dan voor een zaal. De comedytrain wordt dus ge houden in de foyer van De Teer stoof, waar ook hapjes en drank jes geserveerd kunnen worden. Aanvang: 20.30 uur; toegang: f 19,50. VWO+, ialgo para ti? 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 WATERWEG Riagg Rijnmond Noord West en het Algemeen Maatschappe lijk Werk starten in maart een nieuwe gespreksgroep voor nabestaanden na zelfdo ding. Tijdens de bijeenkomsten spreken de deelnemers over de gevoelens en vragen, waarmee ze zijn achtergeble ven. Wederzijdse ervaringen worden gedeeld. De bedoe ling is steun en begrip voor deze gevoelens te creëren. Er worden tien bijeenkom sten gehouden. De eerste vindt plaats op maandag 11 maart, van 13.30 tot 16.00 uur, aan de Nieuwe Binnenweg 35a te Rotter dam. Deelname is gratis. Voor meer informatie kan men bel len met Denny Kayser, tele foon 4453496. WATERWEG De Chinese vrijheidsstrijder Harry Wu krijgt dit jaar de Geuzenpenning uitgereikt. De Stichting Geuzenverzet 1940-1945 heeft hiertoe unaniem besloten. Harry Wu, als weten schapper verbonden aan het Hoover Institute van de Universiteit van Stanford in Amerika, krijgt de onderscheiding omdat hij volgens de stichting 'sinds I960 onvermoeibaar de onderdrukking van mens en cultuur door de Chinese machthebbers heeft bestre den en aan de kaak gesteld. Met andere dissidenten heeft hij ervaren dat een samenleving, die de waarde van het individu ontkent, haar eigen waarde teniet doet. Harry Wu's geschiedenis is er een van moed en doorzettingsvermogen en toont aan dat ook de enkeling in woord en daad kan vechten tegen onmenselijkheid'. De Geuzenpenning 1996 wordt op woensdag 13 maart uitgereikt tijdens de traditionele plechtigheid in de Grote Kerk. Harry Wu ontvangt de penning uit handen van mr. Max van der Stoel, Hoge Commissaris voor de Minderheden. SCHIEDAM De heer en mevrouw Roes-Van Dooren waren zondag 7 januari op de kop af 65 jaar getrouwd. Uiteraard kwam burgemeester Scheeres hen met die mijlpaal feliciteren. Het 'bril janten-feest' werd in de intieme familiekring gevierd met uiteraad ook de twee zoons, hun partners en de vier kleinkinderen. Pierre Jozeph Roest werd geboren in 1910 in Schiedam en hij werkte ruim 40 jaar als werkmeester bij de RDM Waterweg. Daarvoor werd hij in '72 onderscheiden met de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. Hendrika van Dooren is ook een geboren (1911) en getogen stadgenote. De zorg voor gezin en huishouden was bij haar in bekwame handen. Het paar gaf elkaar het jawoord in 1931 voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in de Brandersstad. HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 17 JANUARI 1996 3-1441 WATERWEG Alleenstaande ouders en eenoudergezinnen, die behoefte hebben aan ontspan ning, gezelligheid en aanspraak, kunnen zich melden bij de Con tactgroep Eenoudergezinnen. Deze groep organiseert wekelijks allerlei leuke activiteiten in de weekeinden, waaraan de eenou dergezinnen met hun kinderen kunnen deelnemen. Deelname aan deze activiteiten vergroot bovendien de kans op nieuwe sociale contacten. De Contactgroep Eenouderge zinnen houdt regelmatig, meest al op de zondag, uitstapjes naar bijvoorbeeld de dierentuin, kin derboerderij of speeltuin. Wie hieraan wil deelnemen hoeft zich ook niet te verplichten aan een lidmaatschap. Voor meer infor matie kan men bellen met Han- neke Seip (tel. 4701707), Aad Verbeek (tel. 4267754) of Rob W. Beets (tel. 4344398). SCHIEDAM Volgens de le den van Literair Café van het Filmhuis Schiedam komt het steeds vaker voor dat beginnen de schrijvers en dichters hun pennevruchten in eigen beheer uitgeven. Om deze debutanten de helpen de hand te bieden organiseert de literaire vereniging zaterdag 20 januari een boekenmarkt waar men haar/zijn werk te koop kan aanbieden. Tevens zullen de schrijvers voordragen uit eigen werk. Voor belangstellenden een leuke gelegenheid in contact te komen met nieuw talent. De zaal van het Filmhuis aan Nieuwstraat 12, is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. WATERWEG De Kern, aca demie voor de gezondheidszorg, start eind deze maand een cursus 'Taal en Gezondheidszorg' voor allochtone vrouwen uit Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. De cursus is bedoeld om de kan sen van deze vrouwen op de ar beidsmarkt te vergroten. De cursus duurt twee keer twin tig weken en omvat drie lesda- gen per week (maandag, dinsdag en donderdag). De lessen wor den gegeven in Schiedam en deelname is gratis. In de eerste twintig weken staat de Neder landse taal centraal, daarna wordt vooral aandacht besteed aan werken in de gezondheids zorg. Na afloop van de cursus kunnen de deelneemsters sollici teren of een vervolgopleiding gaan volgen. Voor meer informatie kan men bellen met Nel Meijer, telefoon (010) 4093445. SCHIEDAM Meötal moet er eerst iets ernstigs pkatsvinden voordat'een gevaarlij e situatie nader wordt onderzoht. Dit is bijvoorbeeld het gevtl op de Maasboulevard. Dze weg wordt volgens omronenden vaak gebruikt als testlaan voor het doen van remproeen en het controleren van het stiurgedrag van personenauto's. Dat dit leidt tot gevaaiijke situ aties schetsen de oudes van de jonge Kimberly, die despeeltuin aan de Maasboulevarduitrende en geschept werd dooreen auto die met hoge snelhefl kwam aanrijden. Het meise werd zwaar gewond. Zij lag naanden in het gips en na revaliatie gaat het nu weer redelijk ped met haar. Haar ouders hetoen deze onveilige situatie gemed bij de gemeente en aangedragen op maatregelen. De dienst gemeen tewerken heeft nu een 'vertra gend hek' geplaatst, mar dat is volgens ongeruste buirtbewo- ners beslist onvoldoende. Zo vinden zij het noodzakelijk dat de ingang van de speeltuin wordt verplaatst en voorts dat er stren ge verkeersmaatregelen van kracht worden voor dit aantrek kelijke stukje Schiedam, waar veel mensen komen kijken naar de schepen. Ook doordat op het grasveld veel activiteiten als voetbal, honkbal en picknicks plaatsvinden pleiten de betrok kenen voor een snelheidsbeper king. GemeenteBelangen erkent dat de situatie op de Maasboulevard levensgevaarlijk is en wil bij het gemeentebestuur aandringen op maatregelen. Bovendien ergert de politieke partij zich aan de situatie aan het Hoofd waar steeds vaker hoge en grote bin nenvaartschepen aanleggen. Hierdoor is het voor kleine bo ten niet mogelijk af te meren en daarmee is volgens Gemeente- Belangen de 'bootjeskijkplaats' verdwenen. 'Leg een paar goede steigers met water en stroom aan in de Wilhelminahaven en de grote binnenvaartschepen kun nen daar afmeren. De kosten voor de aanleg worden via ha vengeld en kosten voor water'en energie zo weer terugverdient', stelt GemeenteBelangen. Ook wordt gepleit voor een betere beveiliging bij het water, 'zodat auto's niet zo makkelijk meer te water raken'. SCHIEDAM De dilke Van Dale hanteert streige taalnormen. Een 'nieuwko mer' moet wel erg ingehir- gerd zijn in de volksmoid, wil het een kansje maken t< wor den opgenomen in dit goot woordenboek. De Pitbul- smoking, het glimmend* uni- joggingpak dat volgens ten ners ook het plaatselijk straatbeeld bepaalt, schjnt een plekje te hebben gelregen in de nieuwste uitgave. De kloof tussen burger en p»li- tiek, toch een vaststaanc ge geven op de kaart van d< Ne derlandse samenleving, vordt niet met naam en toenaan vermeld. Het ligt natuurijk ook wat gevoelig dat zelts de slimste pr-bobo's met de meest geavanceerde comnuni- catiesnufjes als referenda op iniepeilingen en stapels luxe folders er niet in slagen cm een bruggetje te slaan. Schie dam lijkt het - waar zovel hogere overheden faalder - nu wél te gaan lukken, met een vinding die even simpel isals het wiel: praten en luisteren. In het oude stadhuis op de Grote Markt werd vorige week wjens- dag een eerste zogeheten 'ronde tafelgesprek' gehouden op initia tief van wethouder Haflamp (VVD en verantwoordelijk voor grote binnenstadsprojeden). Een twintigtal stadgenoten van verschillende pluimage Ireeg daarmee de kans in ontspainen sfeer 'opvattingen en zierewij- zen' te spuien over het cent-um. De deelnemers - van midden standers en horecamensen. tot makelaars, kunstverzamehars en 'gewone bewoners' - maakten dankbaar gebruik van de jele- genheid eens recht voor zijn aap hun ideeën op tafel te kunnen leggen. De wethouder fungeerde bereidwillig als de kop van jut. Wél stelde hij duidelijk bij voor baat 'de eventuele uitkomsten in zijn beleid mee te zullen nenen, maar er vooralsnog geen directe conclusies aan te willen verbin den'. Het was moeilijk vasthou den aan dit standpunt. Want na afloop van de eerste discussie (donderdag volgt een tweede 'ronde tafelgesprek', daarna wordt nog een serie 'stadsge sprekken' in groter verband ge organiseerd) stond één ding als een paal boven water: het Hema plein moet zoveel mogelijk open gehouden worden. Als het stadsbestuur volhardt in haar plan om het stuk grond zo goed mogelijk te gelde te maken en dus vol te zetten met massale hoogbouw, dan gaat ze lijnrecht in tegen de heersende mening van de Schiedammers. Alle aan wezigen (zonder uitzondering) stelden dat het laatste kostbare open plekje in het centrum een zorgvuldige en uiterst spaarzame invulling verdient. Scepsis De uitnodiging voor het ronde tafelgesprek wekte aanvankelijk enige scepsis op. Zo'n bijeen komst zou tenslotte makkelijk kunnen ontaarden in het zoveel ste onderonsje van de 'incrowd'. En was het niet juist die kliekjes geest die breedgedragen kritiek tot op heden met succes wist te verbannen uit de ivoren bestuur- storen en wist te degraderen tot 'gespreksonderwerp op verjaar dagsfeestjes van het gepeupel'? De angstige voorgevoelens wer den niet bewaarheid. Wethouder Hafkamp wist precies de juiste toon te zetten. Het gezelschap was goed gemêleerd van samen stelling en de leden waren aan elkaar gewaagd. Het oude stad huis - stijlvol en toch gemoede lijk - bleek het ideale decor voor zo'n ontmoeting. De borrel en maaltijd om het ijs vooraf te breken waren simpel gehouden. Maar de soep smaakte naar een goede keuken en de Franse ka zen als beleg waren net een tikkie anders dan anders. De bodes die het serveren voor hun rekening namen, waren uiterst snel en se cuur en straalden tegelijk een fikse dosis informele vrolijkheid uit. Obers van een feestelijk vijfs- terren-restaurant hadden het hen niet kunnen verbeteren. Hans Dulfer De deelnemers wisten met veel elan de meest voor-de-hand lig gende valkuil te vermijden. Ze spraken wél vanuit hun eigen ervaringen in het Schiedamse, maar maakten zich niet schuldig aan het preken voor eigen paro chie. Zelfs de café-eigenaar, die eerder op de dag Hans Dulfer af had moeten bellen omdat zijn live muziek-vergunning voor de zondagmiddag ineens door de DCMR werd ingetrokken, had de klasse zijn persoonlijke grie ven voor zichzelf te houden. Dat leverde een interessante discussie op waarin, onder de vaardige leiding van ir. R. Klein Breteler (architect en Lange Havenbewo ner), klare taal gesproken werd. Met diverse bestuurlijke beslis singen uit het verleden werd ron duit de vloer aangeveegd. Het stadskantoor bijvoorbeeld kreeg het etiket 'architectonische mis kleun'. Ook de kiosken op de Koemarkt moesten het ontgel den: 'Hebben we een prachtig opgeknapte Passage, kun je hem niet zien door de patatwalmen. Natuurlijk voorziet zo'n frites kraam in een behoefte. Hij had alleen wél ergens anders moeten staan.' Ook de inrichting van de Broersvest werd op de korrel ge nomen. 'Daar heeft toenmalig wethouder Zijdeveld ooit de lan delijke verkeersveiligheidsprijs mee gewonnen. Logisch, dat er geen ongelukken gebeuren. Je staat er constant in de file.' Het parkeerplan verdiende volgens de meeste aanwezigen ook de schoonheidsprijs niet: 'We heb ben dan wel garages, maar die zijn voor een buitenstaander niet te vinden. Die bewegwijzering is alleen begrijpelijk voor degenen die goed zijn in het oplossen van cryptogrammen.' Kanonskogel Andere kritiekpunten die op ta fel kwamen waren het kwalita tief slechte winkelaanbod, de verpauperde aanblik van de Hoogstraat en de doodse sfeer 's avonds en 's zondags in het cen trum. 'Je kunt er dan een ka nonskogel afschieten. Dat be vordert natuurlijk wél de veilig heid op straat.' Ondanks de negatieve geluiden, was de teneur van de discussie toch een positieve. De deelne mers offerden duidelijk hun vrije avond op omdat hun stad hen na aan het hart ligt en ze er zelfs diep van binnen heel trots op zijn, bijvoorbeeld op de karakte ristieke grachtengordel, de Nieu we Passage, de molens en het toekomstige Nationaal Gedistil leerd Museum. De vergelijkin gen met toeristische toppers als Maastricht en zelfs Nancy waren dan ook niet van de lucht. 'Schiedam gaat boomen, let maar op. De potentie is er. Als ze het goed aanpakken, dan groeit het centrum op winkel-, woon-, cultureel- en uitgaansge bied uit tot het middelpunt van de regio', leek één van de aanwe zigen na afloop aller mening te vertolken. SCHIEDAM Theater De Teerstoof stond afgelopen zon dag helemaal in het teken van Turkije. Vrijwel alle aspecten van de Turkse cultuur kwamen aan bod: dans, kindertheater, muziek, toneel en uiteraard heer lijke Turkse hapjes. „Het toneelstuk over de tweede generatie Turken in Nederland, gespeeld door jongerentoneel- groep Ikinici Nesil, was indrik- wekkend", zegt Daniëlle Her mans van De Teerstoof. „Deze toneelgroep gaat voortaan in ons theater repeteren en hoogst waarschijnlijk gaat het volgend seizoen een stuk van hen bij ons in première." De Turkse band Semih Arikan sloot de dag af met een spette rend optreden. „Al met al een zeer geslaagde bijeenkomst, waar een kleine honderd mensen op af kwamen. Zeker voor her haling vatbaar", aldus Hermans. De organisatie was in handen van de stichting Schiedamse Theaters, Medelanders van Overal en Nergens en de Turkse Vereniging Schiedam. SCHRAVENLANT havo, atheneum en VWO4 zie de advertentie elders in dit blad reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdags volgens afspraak. Nieuwe Haven 131Schiedam 010 - 4261417 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegbner NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS Schiedam Hoogstraat 160b i tel. 2730476 Openingstijden Maandag t/m Vrijdag 08 00 - 22.00 Zaterdag: 08.00 - 20.00 Zondag 10.00 - 20.00 zonder afspraak Er kan ook prima worden gerecreëerd op deze lokatie 'Schiedam gaat nu echt boomen' Bij een goede voorbereiding op uw wintersportvakantie hoort ook een zonnekuur Begin er vandaag nog mee en geniet straks extra! Ook thuisblijvers zien er deze winter goed uit dankzij AYK Suncentre Wij adviseren u graag over de beste methode, tijdsduur frequentie en verzorging voor uw type huid. Topservice op ieder gewenst moment Bruinen met resultaat! De invulling van het Hemaplein zou wel eens hét politieke onderwerp van 1996 kunnen worden Jongerentoneelgroep Ikinici Nesil zorgde voor een sterk optreden

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3