De Thinfuella, de modernste bunkerboot ter wereld Groot Rotterdam *2 Opfriscursus basisonderwijs Open dag H R Voorbereidings cursus toela tingsexamen "Geef ons onderwijsgeef ons een kans! irh M n ROTTERDAMSE |-://| SNIJSCHOOL H R Vrijdag 19 januari 11996 Zaterdag 20 januari 1996 'idhce Giro 194800 1 Luegener sythoFF weekbladen Nima-B fancni86 t 3-218 WEEK 3 Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 18.30 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant Vanuit het kantoor van Cee- trans - gevestigd aan de Pan- nerdenstraat 17 in de Waal haven - vertrek ik met direc teur Henk Claassen naar de Frisohaven. Daar aangeko men gaan we aan boord van de Thinfuella, de modernste bunkerboot ter wereld. Henk: „Alle schepen varen over het algemeen op stook olie, diesel of gasolie. Stook olie is in diverse soorten aan wezig. Dit schip laadt zware stookolie en een lichte blend- component en maakt daar van ieder gewenste viscosi teit (dikte). Een proces dat volledig computer gestuurd gebeurt. Dit is de enige bun kerboot ter wereld die een dergelijke blendinstallatie aan boord heeft." De andere bunkerboten heb Ceetrans bestrijkt het havengebied van Groot Rotterdam. Er wordt niet alleen aan zeeschepen geleverd, maar ook aan de binnenvaart. Daarvoor varen er in Rotterdam twee bunker bootjes en staat er in de Dordtse Kil een bunkerstation. Vanaf dat bunkerstation wordt de binnenvaart en de kleine handels vaart van brandstof voorzien. De totale vloot bestaat uit negen schepen, variërend van 50 tot 1600 ton. Bij Ceetrans zijn ongeveer 25 mensen werkzaam, die volgens het systeem week op - week af werken. Op elk schip zitten twee kapiteins die elkaar af kunnen lossen en één of meerdere matrozen. Alhoewel het bunkeren het grootste deel van het bedrijf vormt, worden er nog andere diensten verleend. Wanneer daar behoefte aan is kan de scheepvaart ook van diverse scheepsbenodigdheden voorzien worden, zoals smeero lie, vetten, schoonmaakmiddelen en dergelijke. ben niet zo'n installatie aan boord. Zij laden een kant en klaar produkt bij de raffina derij of doen een soort bar- geblending en brengen het produkt vervolgens naar het te bunkeren schip. In de scheepvaart wordt er over 'bunkeren' gesproken, terwijl we op het land over 'tanken' spreken. Daar zit een stukje geschiedenis aan vast. In de tijd van de stoomschepen waren er bunkers aan boord. Daar zaten de kolen in, die er aan de bo venzijde in gingen en aan de onderzijde uitgehaald werden. Die term is altijd zo gebleven. We varen de Beatrixhaven bin nen en zien bij ECT het contai nerschip de Australian Venture liggen. Dat schip gaan we voor zien van 950 ton olie, met een viscositeit van 40. „De schepen gebruiken niet allemaal dezelf de soort olie. Elk schip heeft een olie die aangepast is aan de vaaromstandigheden of voor geschreven door de machinefa brikant." Er zijn schepen die op diesel of gasolie varen. Dat zijn meestal de kleinere schepen zoals bij voorbeeld de coasters. Benzine komt niet meer voor. We meren aan bij het grote containerschip, dat wel 250 me ter lang is. Met een lier wordt de slang naar de Australian Venture gebracht en aangekop peld. Blendinstallatie Met Henk sta ik halverwege het dek van de Thinfuella. Daar staat de blendinstallatie, de kracht van het bedrijf. „Via twee meters komen de twee stromen - de zware en de lichte component - bij elkaar. Op de plaats waar de stromen bij el kaar komen zit een regelklep. Daarna gaan beide produkten door een installatie die het ho mogeen maakt. Uiteindelijk gaat de dunne stookolie - met een viscositeit van 40 - het zee schip in." Terwijl we op het dek staan te praten, zie ik één van de men sen van Ceetrans het container schip op gaan. „Die man gaat een aantal dingen regelen. Al lereerst gaat hij afspraken ma ken met de machinist. Hoe hard er gepompt kan worden, waar de olie naartoe moet en of de machinist de olie kan heb ben. Hij heeft de specificaties bij zich van het produkt dat geleverd wordt. Dan weet de machinst hoe hij met de olie om moet gaan. Er wordt gevraagd wie de bunkerwacht is. Die krijgt de noodstop, want als er bij hem wat gebeurt dan kan hij het proces onmiddellijk stop zetten. Tenslotte worden de bunkerchecklisten ingevuld." Wanneer alles in orde is krijgen de mensen op de Thinfuella het sein dat met het bunkeren be gonnen kan worden. Twee mannen met een helm op en een oranje jack aan lopen ons voorbij. Het zijn de man nen van een controlebureau, die de kwaliteit van het pro dukt komen controleren. Zij handelen in opdracht van de rederij of de charteraar. Een procedure die niet standaard is, maar wel regelmatig gedaan wordt. Om te voorkomen dat er olie lekt of dat er iets overloopt zijn er verschillende voorzorgs maatregelen getroffen. „Zowel aan boord van het zeeschip als aan boord van de Thinfuella bevindt zich een noodstop, waarmee het hele proces direct gestopt kan worden. Op diverse plekken aan dek van de bun kerboot kan de zaak stopgezet worden. Gebeurt er dan toch nog wat, dan hebben we oil- booms aan boord. Dan kunnen we de olie die overboord loopt inkapselen en het door de RO- TEB laten weghalen. Daardoor wordt de schade aan het milieu beperkt tot datgene wat zich tussen die booms bevindt." In de stuurhut van de Thinfuel la bevindt zich de controleka mer. We gaan eens kijken wat daar precies gebeurt. Controlekamer Schipper Ad Schroot bewaakt in de controlekamer het proces nauwkeurig. Ad: „Ik ben be gonnen met de hoeveelheid olie die de machinist besteld heeft in de computer te zetten. Daar na heb ik de viscositeit inge bracht. Vervolgens zijn de pompen buiten opgestart. In het begin moet ik even de juiste snelheden van de twee stromen componenten vinden. Dat doe ik met de hand. Na ongeveer vijf kuub is de verhouding goed. Ik zet hem dan op auto matisch en de computer houdt de rest in de gaten. Het enige wat ik nu nog moet doen is het in de gaten houden van de vis cositeit." Ook moeten er wat administra tieve zaken geregeld worden. Een bunkerverklaring voor de douane, in verband met de ac cijnzen. Een afleveringsbon met daarop de juiste hoeveel heid. Er worden een aantal monsters genomen, waarvoor voor ontvangst getekend moet worden. Papieren die door Cee trans ingevuld moeten worden. „Wij zijn gecertificeerd met het ISO 9002. In onze handboeken staat het allemaal omschreven en daar werken we naar." Er staat een tweede computer waarmee de administratie bij gehouden wordt. De tijden, de hoeveelheden die geladen en gelost worden en de boekvoor- raad worden genoteerd. Na ruim drie uur bunkeren volgt het afsluitende gedeelte voor Ad. Hij geeft aan z'n col lega's buiten het sein om de pompen te stoppen. Na een druk op de knop verschijnt er een print, met daarop de exacte hoeveelheid geleverde olie. Ad zet die hoeveelheid op de afle veringsbon en gaat naar de ma chinist van het zeeschip, die de bon zal aftekenen. Nadat Ad weer opgestapt is, varen we te rug naar de Frisohaven. Terwijl we de Beatrixhaven uit varen, praat ik nog even in de stuurhut met Henk over het laboratoruim dat zich aan boord bevindt. „In het labora torium kunnen we een aantal «t Ceetans dingen nauw controleren. Het soortelijk gewicht, de viscosi teit, de stabiliteit en de compa tibiliteit van het produkt". Bij zonder is de volautomatische druppelaar, die aan dek naast de blendinstallatie staat. Een apparaat dat monsters maakt en op tijd en hoeveelheid afge steld wordt. „Dan hebben we een keurig monster, dat repre sentatief is voor de hele proce dure." Ceetrans werkt nu vijf jaar met de blendinstallatie aan boord van de Thinfuella. „Zo langza merhand begint het in de markt door te dringen dat er wel dege lijk verschil is tussen het ene produkt en het andere. Dat het belang van een homogene, sta biele brandstof vaak belangrij ker is dan een klein prijsver schil. Al met al staan wij garant voor een goed produkt." Volgende week: Douane-inspec tie aan boord. Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam geeft al 70 jaar dag- en avondcursussen door ervaren en bevoegde leerkrachten. In februari starten weer de volgende cursussen voor een erkend diploma Patroontekenen Praktijk vervaardigen van kleding, coupeursopleiding m/v) Herencoupe Vervolgcursus tekenen Rotterdam: Heemraadssingel 166 Tel. 010 - 4257402. Dordrecht: Halleyweg 293 O Tel. 078 - 6172658 - 01659-3799. Inl. ma. t/m vr. vanaf 08.30-12.00 uur. Hogeschool Rotterdam 8c Omstreken HET RODE KRUIS: VOOR DE LICHTPUNTJES Komend voorjaar start HES/0&0, onderdeel van de Hogeschool voor Economische Studies Rotterdam, wederom met de opleiding Deze opleiding is bedoeld voor diegenen die vanuit hun (toekomstige) functie verantwoordelijke commerciële beslissingen moeten nemen. De opleiding wordt gegeven gedurende 14 bijeenkomsten in de avonduren. U doet examen in juni. Modules: marketingplanning, doelstellingen en strategie, externe en interne analyse, marktonderzoek en statistiek, consumentengedrag, bedrijfseconomische analyse, dienstenmarketing, industnële marketing, verdieping marketmgmix en examentraining. Start: donderdag I februari 1996 Indien u meer informatie wilt over deze opleiding, dan kunt u onderstaande coupon invullen en in een open envelop portvrij versturen naar: HES/0&0 Antwoordnummer 91811 3009 WB Rotterdam Stuurt u mij meer informatie over Nima-B Naam:m/v Adres: Woonplaats: Telefoon overdag: SCHEEPVAART EN TRANSPORT COLLEGE Voorbereidend Beroeps Onderwijs (VBO) Middelbaar Beroeps Onderwijs (MBO) Leerlingstelsels (werken en leren, BBO) Cursussen en bedrijfsopleidingen Havens (VBO, MBO, BBO) Wegtransport logistiek (MBO) Japarastraat 4 3029 NA Rotterdam Tel: 010 - 477 6811 Zeevaart (MBO) Baggerbedrijf (MBO, BBO) Scheepsbouw (MBO) HUem Buytewechstraat 45 024 BK Rotterdam 'el: OIO -476 40 00 Wegtransport logistiek (VBO, BBO) Rijn- en binnenvaart (VBO, MBO, BBO) Baggerbedrijf (VBO) Waalhaven Z.Z. 18 3088 HH Rotterdam Tel: 010 - 429 02 66 Visserij (MBO) Deltahaven 4 3251 LC Stellend Tel: 0187 - van 19.00 tot 21.00 uur van 10.00 tot 14.00 uur Informatienummer: 01 0 - 477 66 77 Frans Taal Cultuur Instituut Rotterdam Nieuwe cursussen vanaf 22 januari a.s. tel. 010-4360421 Westersingel 14 - 3014 GN Rotterdam FACULTEIT WELZIJN /ARBEID GEZONDHEID [WAGj Een wens van derde-wereldkinderen met een handicap: UNESCO Centrum Nederland WERELDHAVEN R277ER£MM Schipper Ad met de controleurs aan dek hij de blendinstallatie. Met een lier wordt de slang aan boord van het zeeschip gebracht. I ACll III I i i) i c 111 i on l 11)i i U wordt met open armen ontvangen als leerkracht in het basisonderwijs als u aan de PABO-Dordrecht de opfriscursus heeft gevolgd. Doel van de cursus: vergroten van de mogelijkheden van herintreders (reeds in het bezit van een bevoegdheid voor het basis onderwijs). De cursus biedt: io collegedagen cursus op donderdag van 9 tot 4, incl. lunch 4 stagedagen met praktijkbegeleiding aandacht voor onder- en bovenbouw problemen oriëntatie op kaderfuncties sollicitatietraining De cursus wordt gegeven in de maanden februari, maart en april. Het Ministerie van Onderwijs neemt de cursuskosten voor zijn rekening. Kom langs of bel voor informatie met de PABO-Dordrecht, S.M. Hugo van Gijnweg 6, 3317 jm Dordrecht. Telefoon (078) 617 35 11. Onverschilligheid, discriminatie, ge weld. Het Rode Kruis laat zien dat het ook anders kan. Het steekt de handen uit de mouwen en probeert l't'ltAê ;i~ een Positieve bijdrage te leveren. Of het nu gaat om mensen die ten gevolge van een ramp of conflict contact met familie verloren hebben of verdreven zijn van huis en haard. Of dat het gaat om mensen die be hoefte hebben aan een gewillig oor of een helpende hand bij het aankleden of die alleen op vakantie kunnen als er verzorging geregeld is. Het Rode Kruis is er en het helpt ROTTERDAM Operationele bedrijfsopleidingen Havens (VBO, BBO) 3088 CR Tel: OiO 4291 Centrale Directie en Administratie: Japarastraat 4, 3029 NA Rotterdam Echt Frans spreken leert u door Franstalige docenten algemeen Frans op alle niveaus conversatiecursussen lessen in kleine groepen individuele cursussen dag- en avondcursussen korte en intensieve trainingen Het toelatingsexamen: Het toelatingsexamen is bedoeld voor mensen die een voltijd- of een deeltijdopleiding willen volgen, maar niet beschikken over de vereiste vooropleiding (havo, vwo, 3-jarig mbo). Wie zi jaar of ouder is kan deelnemen aan een toelatingsexamen. Dit toelatings examen geldt voor de volgende HBO-opleidingen van de Hoge school Rotterdam 8c Omstreken, Faculteit wag: Ergotherapie Fysiotherapie Verpleegkunde Logopedie Culturele en Maatschappelijke Vorming, gericht op vrijetijdskunde Maatschappelijk Werk en Dienstverlening Sociaal Pedagogische Hulpverlening Personeel en Arbeid Oriënterend propaedeutisch jaar hsao en hgzo. De voorbereidingscursus: Als je in het bezit bent van een diploma mavo, een diploma lbo aangevuld met één of meerdere cursussen of een vergelijkbaar diploma kun je een voorbereidingscursus volgen. Voor het examen in juni 1996 wordt de cursus gegeven op maandag avond van 18.00 uur tot 22.00 uur en bij voldoende belang stelling op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Start: 5 en 9 februari 1996. Degenen die geen onderwijs in Nederland hebben gevolgd kunnen kiezen voor een cursus met extra begeleiding. Deze cursus wordt twee keer per week gegeven op dinsdag- en woensdagavond van 18.00 uur tot 22.00 uur. Start 6 februari 1996. Het examen vindt plaats in juni 1996. Cursusduur: 14 weken Cursusplaats: Museumpark 40, Rotterdam-centrum Kosten: f 180,- Informatie over de opleidingen, de voorbereidingscursus en het toelatingsexamen is verkrijgbaar bij Studievoorlichting Faculteit wag, telefoon (oio) 2 41 44 00. Hogeschool Rotterdam 8c Omstreken Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 27