C\ Camry best getest Bolhoed af voor Mazda Nieuwe Toyota Starlet ziet er gezond uit Renault Next: origineel concept Suzuki voor politie Renault introduceert Laguna Van ■frjp V er00r2 <34 kt r WOENSDAG 24 JANUARI 1996 4-449 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem, van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Renault heeft opnieuw een experimentele auto ontwikkeld: de Next. Het is een auto voor de volgende generatie. Aan het voer tuig ligt een origineel concept ten grondslag. De Next heeft een verbrandingsmotor voorin de auto en twee elektromotoren bij de achterwielen. Een elektronisch brein regelt automatisch welke krachtbron wordt ingezet voor de aandrijving. Afhankelijk van het benodigde vermogen wordt continu de meest ideale aandrijving gekozen. Dit kunnen de elektromotoren zijn öf de verbrandingsmotor öf een combinatie van beide krachtbron nen. Door deze keuzemogelijkheid vervallen alle beperkingen van het gebruik van elektrische motoren, terwijl het brandstofverbruik aanzienlijk vermindert. De Next verbruikt slechts 3,4 liter benzi ne per 100 km, ofwel: 1 op 29,4. Bij optrekken vanuit stilstand en bij snelheden tot 40 km/u wordt de Next aangedreven via de elektromotoren. Bij een hogere rijs nelheid neemt de verbrandingsmotor de aandrijving over. Gelijk tijdig laadt deze conventionele motor de batterijen weer bij. Zo nodig regelt het elektronisch brein ook bij lage snelheden dat de accu's worden bijgeladen. Als alleen de benzinemotor is ingeschakeld, bedraagt de topsnel heid 147 km/u. Worden ook de achterwielen aangedreven, dan haalt de Next maximaal 167 km/u. Bij het afremmen versterken de elektromotoren het remmen op de motor en worden de accu's bijgeladen. De bij het remmen vrij komende energie wordt zo teruggevoerd in het elektrische sys teem. Terwijl James Bond nog steeds de voorkeur geeft aan z'n Aston Martin en soms een blokje omrijdt in zijn nieuwe BMW Z3, ont dekken steeds meer automerken de surveillance-, opsporings- en beveiligingsbranche als doelgroep. We maakten de afgelopen weken al melding van een Chrysler Neon en Opel Vectra in politie-uniform; in de kelders van Renault Nederland zagen we onlangs diverse Renault-produkten in poli tiepak; nu probeert ook Suzuki de aandacht van de politie en be veiligingsdiensten te trekken met een auto en motorfiets in poli- tie-uitvoering plus een buitenboordmotor, die ook geschikt is voor politiewerk. Suzuki heeft een vierdeurs Baleno en een Suzuki motorfiets een 'politiejas' aangetrokken. Met de Suzuki Baleno 1.6 GLX sedan in politie-uitvoering denkt de importeur een serieuze kandidaat voor het veeleisende politiewerk in huis te hebben. De Suzuki all- road motorfiets DR650RSE is licht van gewicht en uiterst wend baar. Dit is een groot voordeel in de stad. Daarbuiten leent de mo torfiets zich voor elk terrein en elk gebruik. Derde Suzuki-troef is de krachtige viertakt buitenboordmotor van 15 pk. Deze buitenboordmotor is sterk, zuinig en stil; eigen schappen die de politie te water prima van pas komen. Renault Nederland heeft zijn aanbod in het bedrijfsautoseg ment uitgebreid met de Laguna Van. Deze Laguna Break op grijs kenteken heeft een geheel vlakke laadvloer, verhoogd dak, geblindeerde zijruiten achter en een tussenschot van 30 cm achter de voorstoelen. Met de verhoogde daklijn, die fraai in de carrosserie is geïntegreerd, is de Laguna Van één van de mooiste grijs-kenteken-breaks in zijn klasse. Sinds de Nederlandse overheid zo'n twee jaar geleden aanzien lijk strengere eisen stelde aan het grijze kenteken, zijn veel men sen voor de keus gesteld om öf over te stappen op een auto met geel kenteken öf te kiezen voor een 'normale' bestelwagen. De nieuwe Laguna Van biedt hen een aantrekkelijk alternatief. Renault levert de Laguna Van in acht versies met drie motoren. Een automatische versnellingsbak is leverbaar in combinatie met de 2,0-liter motor. Alle versies zijn verkrijgbaar in RN- en RT-uit- rusting met standaard stuurbekrachtiging, zonwerend glas en centrale portier- en achterklepvergrendeling met afstandsbedie ning. De Laguna Van is leverbaar vanaf 29.695,- exclusief BTW. Bij de Renault Laguna Van is nauwelijks zichtbaar dat het dak is verhoogd. Toch voldoet de auto aan de Nederlandse Van-eisen. AUTOSCHADE DRIES SPAANSEPOLDER Hyundai-importeur Greenib Car zag de verkoop van zijn mo- dellijn in 1995 in een stroomversnelling raken. De scherp ge prijsde, goed ogende Excel was volop le verbaar, het succes van de H 100 bestel wagen ging onver minderd door („Die staan we gewoon uit te delen, zoveel ko pers zijn daar voor", zegt een Hyundai- dealer), terwijl in eind 1995 zowel de nieuwe Lantra Se dan als de Lantra Stationwagon hun opwachting maak ten. Verder verschijnt in de loop van 1996 een nieu we Coupé op Lantra-ba- sis, als opvolger van de Scoupé. Gezamenlijk zullen deze drie Lantra- varianten de Hyundai- afzet extra impulsen ge ven. Zodat het grootste automerk van Zuid-Ko- rea het jaar 1996 onge twijfeld met dik 10.000 registraties beëindigt. Ovale lijnen De nieuwe Lantra sedan is een rasechte midden klasser. Door Hyundai's eigen studio modern ge stileerd. Hyundai's jongste telg maakt een royalere indruk dan zijn voorganger. Belangrij ker dan de grotere bui tenmaten is echter het ruime passagiersver- blijf. Stuurbekrachti ging is standaard, naast een luxueus ingericht, compleet interieur. Opvallend zijn de aman- delvormige koplampen, het ovale lijnenspel, de harmonieus in het koetswerk opgenomen, in de wagenkleur gespo ten bumpers en de roya le, andermaal ovale ach terlichten. Ook binnen in vormden ovale lijnen een design-element. Het meterblok omvat een toerenteller, snel heidsmeter en wijzer tjes voor koelvloeistof en brandstof. Stuurwiel en koplampen zijn in hoogte regelbaar. De voorstoelen bieden een prima pasvorm en zit ten lekker stevig. De hoofdsteunen zijn hoog genoeg om whiplash te voorkomen. In de Lantra maken de nieuwe Beta-motoren hun opwachting. In de ontwikkeling van deze Toyota meldt de komst van een nieuwe Starlet. De vernieuwde versie van Toyota's succesvol le, meest compacte mo del beleeft zijn wereld debuut begin maart op de Autosalon in Genè- ve. Later dit voorjaar staat de kersverse Star let tegen nog nader vast te stellen prijzen bij de Nederlandse Toyota-dealers in de showroom. Volgens Toyota-importeur Louwman Parqui valt de auto op door zijn hoge kwaliteit, een herkenbare vormge ving en een hoog veilig- heidspeil. Toyota geeft z'n nieuwe Starlet een aantrekkelij ke combinatie van lij nen, die bij veel mensen in de smaak zal vallen. Daarbij geven diverse stijl-elementen deze compact-car een her kenbaar gezicht. Met zijn wielbasis van motoren stak Hyundai zo'n 500 miljoen US-dol- lar. Voorlopig heeft de koper keus uit een 1.6 li ter en 1.8 liter 16-klep- per. In een later stadium komen daar een ge spierde tweeliter 16- klepper en een zuinige, maar sterke 1.9 liter die selmotor bij. Prettige indruk We voelden de laatste tijd enkele Lantra-ver- sies aan de tand. Tel kens liet de auto een prettige indruk achter. Bij een kritische prijs- kwaliteit beoordeling scoort deze Zuidko- reaan hoog. Dat komt omdat hij prijstechnisch in de compactklasse zit, maar qua formaat, rijge drag, ruimte, aankle ding en comfort een klasse hoger thuishoort. Hij is geknipt voor koopjesjagers. Neder landers zijn gek op aan biedingen waarbij je weinig hoeft uit te geven om veel te krijgen. De Lantra is zo'n aanbie ding. Twee minpunten con stateren we bij de Lan tra: windgeruis bij snel heden vanaf 140 km/u, terwijl er voor de schar- nierbeugels in de koffer bak een betere oplos sing denkbaar is. Stevig geschoeid Topsnelheden van bei de versies liggen ver bo ven wat in Nederland mag. Op de Autobahn komt de snelheidsnaald van de 1.6 liter op 200 km/u (op de teller), de 1.8 liter laat 210 km/u noteren. Officieel haalt de 1.6 een top van 193 km/u, en zet de 1.8 liter 230 cm en lengte van 3,74 meter valt hij in het belangrijke marktseg ment van compacte au to's, waarvan in Europa jaarlijks zo'n 3,2 miljoen stuks worden verkocht. Toyota gaat z'n nieuwe Starlet leveren als 3- en 5-deurs, met een 1,3 li ter zestienkleps benzi nemotor. Verder kan men kiezen tussen een handgeschakelde 5-bak en een automatische transmissie. Optimale veiligheid is een andere kenmerk van de nieuwe Starlet. Zo is de actieve veilig heid prima voor elkaar, door een uitstekende er- Het testteam van het gezaghebbende Ameri kaanse automagazine 'Car and Driver' heeft de Toyota Camry V6 Automaat onlangs als beste gewaardeerd in een vergelijkingstest met de Chevrolet Lumina LS, Dodge Intrepid ES, Ford Taurus LX, Honda Accord LX V6 en Nissan Maxima GXE. Opvallend is dat behalve de Toyota alle auto's recent zijn uitgebracht. In de vergelijkingstest scoorde de Camry het hoogst op een groot aantal punten, waaronder aandrijving, remmen, handelbaarheid, com fort, afwerking en rijplezier. De geteste Camry is vrijwel identiek aan de Camry 3.0i V6 GX automaat, die in ons land 81.090 gulden kost. gonomie, goede accele ratie, prima zicht rond om en groot comfort. Dank zij de meest gea vanceerde ontwerp- en testmethoden is het koetswerk solide en toch zo lichLmogelijk geconstrueerd. Grote kreukelzones ver werken de botsenergie langs geprogrammeer de banen. Dubbele bal ken in de deuren zorgen voor maximale beveili ging bij zijdelingse bot singen. Met het oog op botsingen aan de ach terzijde is ook de achter bank opvallend sterk geconstrueerd. Standaard heeft de Starlet een bestuurders airbag èn gordelspan ners. ABS en een passa giersairbag zijn als optie leverbaar. Sinds de komst van de eerste Starlet-generatie in 1973, zijn er van dit model wereldwijd ruim 2,8 miljoen stuks ver kocht. zo'n 196 km/u op de klokken. Wat besturing aangaat, lijkt de Lantra op een Japanner: licht, maar niet gevoelloos, soepel in de stad, stevig op de buitenweg. Afgezien van de basisversie GL zijn alle Lantra's stevig geschoeid met een ban denmaat 195/60 VR14. Mede hierdoor zit de wegligging in de catego rie 'koersvast en be trouwbaar'. Ook de rondom onafhankelijke wielophanging draagt bij aan het levendige, lo venswaardige rijplezier dat de Lantra biedt. Iets duurder Per 1 januari 1996 heeft de Hyundai-importeur de prijzen van de Lantra Sedan met duizend gul den verhoogd. Hierdoor is de vanafprijs van de Lantra Sedan 1.6 GL nu 30.950,-. Duurste ver sie is de van alle gemak ken voorziene Lantra Sedan 1.8 GLS, waar voor de prijs nu net door de 40 mille grens is heengeschoten. Mazda heeft afscheid genomen van 't bolhoedje. Want zo heette in de volksmond de kleinste Maz da, de 121. Het leek een bolhoedje op wielen en was zeker bij z'n introductie enkele jaren geleden enorm populair. Het stralende aanzicht van de nieuwe Mazda 121. Na een positieve ontvangst bleek het autootje slechts voor een relatief kleine trendgevoelige groep kopers aantrekkelijk te zijn. Die kopers zullen op termijn weinig spijt krijgen van hun aanschaf, want het bolhoedje heeft dankzij z'n ongewone uiterlijk alles in zich om straks een heus collectors-item te worden. Mazda introduceert dezer dagen z'n opvolger. Voor het eerst in de geschiedenis wordt deze nieuwe Mazda niet in Japan maar in het Engelse Dagen ham gebouwd. Hij is niet meer zo trendy als z'n voorganger. Het ontwerp is vooral functioneel en lijkt sterk op de recent verschenen kleinste Ford, met wie in de produktie nauwe verwantschap be staat. Kenmerkend voor de boreling is de gedistingeerde chromen grille en stijlvolle motorkap. Met stan daard stuurbekrachtiging en een aantrekelijk, com pleet interieur kent de 121 de keus uit twee benzine motoren waaronder een nieuwe 1.25 liter met zes tien kleppen. In april volgt nog een 1.8 liter diesel. De nieuwste Mazda is verkrijgbaar met drie of vijf deuren vanaf 22.500 gulden. Met het prototype 'Next' - de auto voor de 'next century' en de 'next generation' - haakt Renault in op de vraag naar schonere, zuinigere, kortom milieu-vriendelijkere automobielen. De Baleno en een motorfiets in politie-uitmonstering. 1"5 Ja t Autoschade Rechtstreeks naar Autoschade Dries Spaansepolder. Die herstellen vakkundig, veilig, en snel. Geven twee jaar FOCWA garantie. Vervangend vervoer beschikbaar. En leveren ongekende service. Ze zijn niet voor niets FOCWA Garantiebedrijf classificatie 1 Ook voor caravanreparatie en -onderhoud. LJ Bokelweg 100, Schiedam. Tel. 4154540. Fax 4620623. BARAmBBtHUF o ft M Met z'n nieuwe Lantra Sedan wil Hyundai ook hoge ogen gooien in de 'business-class' Hyundai Lantra: veel auto voor weinig geld Op een plaatje ziet de Hyundai Lantra er al gelikt uit; in werkelijkheid is hij nog mooier.Met z'n ovalen vormen en harmonieus in het koetswerk opgenomen bumpers oogt de Hyundai Lantra als een 'afgerond geheel'. Nieuwe, door Hyundai zelf ontwikkelde Beta-motoren met inhouden van 1.6 en 1.8 liter vormen de inspiratie bronnen van het lustige Lantra-leven. Mazda 121 ...i i - Voor de Lantra-rijder schiep Hyundai een overzichte lijke en complete cockpit, waar de chauffeur het voertuig met vaste hand kan leiden De nieuwe Starlet heeft een sprekend uiterlijk, on dermeer dank zij de slanke neus met afgeplatte kop lampen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19