KUNSTGEBITTEN VERINGMEIER TANDPROTHETICUS ORANJE UJ Onzekere dame zoekt tehuis Groengids Zuid-Holland Nationale Straatspeeldag Informatie over voeding Vlaardingse musicus maakt cd voor ij kankerbestrijding ij 'Moeder' neemt afscheid Afzonderlijke vestigingen blijven gehandhaafd Erepenning voor penningmeester Geen geweld in Nieuwe Passage Van Os snelste Schiedammer Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 24 JANUARI 1996 4-1441 SCHIEDAM Penningmees ter A. Aalsma van Woning bouwvereniging Schiedam heeft de erepenning in goud van de Nationale Woningraad ontvan gen. Na 35 jaar in diverse bestu ren te hebben gewerkt, legt Aals ma zijn functie neer. Hij werd geroemd vanwege zijn grote in zet gedurende deze periode. SCHIEDAM - Volgens de politie bleef het afgelopen donderdag tijdens koop avond rustig in de Nieuwe Passage. Wel werd een aantal bekeuringen uitgedeeld. De afgelopen weken hielden zich op donderdagavond steeds groepen jongeren op in het Schiedamse winkelhart, die zich hinderlijk en provo cerend gedroegen. Het leidde onder meer tot een massale vechtpartij op 11 januari, waarbij 'vier gewelddadige jongens werden aangehou den. „Afgelopen donderdag hebben zich gedurende de koopavond echter geen inci denten vorgedaan", zegt poli- tievoorlichtster C. Willems. „Door middel van affiches werd iedere bezoeker van de Nieuwe Passage op de hoogte gebracht van de daar gelden de regels. Een aantal jonge ren dat hier blijkbaar moeite mee had, is door de politie bekeurd. Vechtpartijtjes of provocaties bleven verder uit." Jonge jenever Oranje Vieux Oranje 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM Fonnie is een gesteriliseerde teef van vijf jaar oud. Deze hond kwam in dierentehuis Hargahoeve terecht omdat zij problemen heeft met langdurig alleen zijn. Een uurtje of vier kan wel, langer niet. Met kinderen en katten kan Fonnie niet goed overweg, andere honden vormen geen probleem. Ze kan goed tegen autorijden en is zindelijk. Wie geeft deze wat onzekere dame een nieuw onderkomen? Dierenhuis Hargahoeve. Sportlaan 2, is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Hargahoeve is bereikbaar op tel. 4714151. WATERWEG De Stichting Het Zuidhollands Landschap heeft onlangs de 'Groengids Zuid-Holland' uitgegeven. De gids is een praktische wegwijzer door de natuur van deze provincie en bevat naast interessante informatie over landschap, flora en fauna een keur aan gegevens over de diverse natuurgebieden. In de Groengids staan ook tal van excursies vermeld, waaraan men op vertoon van de gids met korting of zelfs gratis kan deelnemen. Dit kan nog tot en met februari. De excursies staan ook vermeld in de folder 'Op excursie met de Groengids', die gratis verkrijgbaar is bij de vele VVV-kantoren en in bezoekerscentra van de stichting. Wie nu lid wordt van de Stichting Het Zuidhollands Landschap, ontvangt bovendien de Groengids als geschenk. Een lidmaatschap kost 35,- per jaar. Voor meer informatie kan men bellen, telefoon 4135045. WATERWEG De Stichting Kinderen Voorrang organiseert woensdag 5 juni voor de zevende maal de Nationale Straatspeel dag. Op deze dag kunnen ouders en vooral kinderen hun protest laten horen tegen de verkeerson veiligheid en het gebrek aan speelruimte in hun eigen woon omgeving. Op veel plaatsen in de stad is spelen vrijwel onmogelijk gewor den, omdat auto's hard voorbij rijden en geparkeerde auto's alle ruimte in beslag nemen. De Straatspeeldag is een uitstekende gelegenheid om dit probleem bij de gemeente aan te kaarten. In het verleden hebben de acties tijdens de Straatspeeldag al meermalen tot maatregelen ge leid. De formule is heel eenvoudig. De deelnemende organisaties sluiten in overleg met de ge meente een ochtend of middag een straat in hun buurt af voor alle verkeer. Zo is de straat voor één keer het domein van de spe lende kinderen en wordt de ge meente met de neus op de feiten gedrukt. Ouders of organisaties, die aan de Nationale Straat speeldag willen meedoen, kun nen zich aanmelden via telefoon nummer 020-6826322. werkdag geopend van 10.00 tot 14.00 uur. Vier van de vijf Nederlanders'eé) te vet, meestal zonder zich daar van bewust te zijn. Vet is volojj aanwezig in margarine, botert olie, kaas, vleeswaren, volle; melkprodukten, gebak en choT colade. In de informatie van de Gezondheidswijzer wordt op deze problematiek uitvoerig in gegaan. WATERWEG De Vlaardingse musicus Ben van der Linden en zijn Vlaamse muzikale partner Delia Bosiers hebben op verzoek van de BRTN-Televisie een lied geschreven voor Cédric Hele, een I7T jarige terminale kankerpatiënt uit België. Het nummer 'Er is nog zoveel te doen' is inmiddels op cd verschenen en werd onlangs live op televisie uitgezonden tijdens een speciale avond ter gelegenheid van de actie 'Kom op tegen kanker'. Cédric was hierbij aanwezig en werd volledig verrast door het lied. De cd bevat naast 'Er is nog zoveel te doen' ook een instrumented nummer van Ben van der Linden, getiteld 'Cédric', waarop ook de fameuze celliste France Springuel is te horen. De cd is voor tied gulden in Vlaardingen verkrijgbaar bij Boekhuis Den Draak aan het Veerplein. Men kan deed ook bestellen bij Big Ben Records, telefoot) 4356190. De opbrengst van de cd gaat naar de kankerbestrijding. SCHIEDAM De Gezond heidswijzer van de GGD Nieuwe Waterweg Noord besteedt in de maanden januari en februari ex tra aandacht aan het thema 'voe ding en hart- en vaatziekten'. Een uitgebreid informatiepakket hierover is gratis verkrijgbaar bij de Gezondheidswijzer van de GGD, aan de Van Hogendor- plaan 501 in Vlaardingen (naast station Vlaardingen-Oost). De Gezondheidswijzer is iedere SCHIEDAMKoos van Os liep tijdens de halve marathon van Maassluis een persoonlijk record van 1.20.48. Hij was daarmee tevens direct de snelste van de groep Schiedamse atleten van de Vlaardingse vereniging Fortuna. De Maassluise halve marathon was de zesde wedstrijd in de Zui derster-serie. Winnaar werd Niels Koole in 1.07.20, een nieuw parcoursrecord. De tijden van de overige twaalf Schiedammers: Leen Barendregt 1.22.40, Joep Versluis 1.23.00 (PR). Karei Leeuwangh 1.23.25, Oskar van Rijswijk 1.25.27, Ba rend de Reuver 1.30.05, Nico de Vries 1.30.06, Willem Koning 1.35.59, Pim Koning 1.35.59, Pim Broeren 1.38.49, Anne de Bruijn 1.45.40, Mieke Ketelaars 1.50.33 en Flip de Jong 1.55.11. SCHIEDAM - Mevrouw Verkaik, informatrice van 'Moeders voor Moeders' zet na ruim 25 jaar een punt achter haar werk. Vrijdag 19 januari bood de stichting haar ter gelegenheid van dit afscheid een receptie aan in Novotel. Mevrouw Verkaik is een kwart eeuw geleden min of meer bij toeval in haar job terechtgekomen. „Ik was wel op zoek naar een baan, maar wist niet precies in welke richting ik die moest zoeken, bovendien vond mijn man dat een vrouw beter thuis kon blijven. Ik was op een dag bij een vrouwelijk familielid die net bezoek kreeg van een informatrice van 'Moeders voor Moeders'. Deze mevrouw werkte onder hoge druk en dat was voor mij aanleiding mijn diensten aan te bieden voor dit goede doel." In de 25 jaar dat mevrouw Verkaik werkzaam was in Schiedam is zij een begrip geworden in de stad. Niet alleen zwangere vrouwen, maar ook artsen en verloskundigen hadden contact met haar. Via verlos kundigen kon zij zwangere vrouwen wijzen op de mogelijkheid in de eerste zestien weken van de zwangerschap urine af te staan. Uit een hormoon dat zich daarin bevindt kan een eisprongstimulerend medi cijn worden geproduceerd dat kan helpen bij de behandeling van echtparen die ongewenst kinderloos zijn. Ook dames boven de 55 jaar werden door mevrouw Verkaik benaderd. De urine van een vrouw na de overgang bevat namelijk eveneens een hormoon dat de eirijping stimuleert. „Voorlopig moeten die beide groepen nog steeds worden aangevuld", aldus mevrouw Verkaik. De organisatie van 'Moeders voor Moeders' betreurt het dat informatrice Verkaik er mee stopt, maar kan haar besluit wel begrijpen. „Zij heeft zich altijd met veel enthousiasme ingezet voor deze zaak, omdat zij zich bewust was van de noodzaak van het inzamelen van urine. Binnenkort neemt haar opvolgster het van haar over en naar wij hopen met dezelfde inzet." WATERWEG Ze functio neerden allebei goed, de Stich ting Maatschappelijk Werk Schiedam (SMWS) en het Inter kerkelijk Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening (ICMD) Vlaardingen/Maass- luis. Desondanks zijn ze per I januari toch één organisatie ge worden. „De samenleving stelt steeds meer vragen aan het maatschappelijk werk. De twee organisaties waren te klein om daarop altijd een antwoord te geven. Maatschappelijke Dienst verlening Nieuwe Waterweg, zo als de nieuwe organisatie heet, biedt grotere mogelijkheden", verklaart Mieke van Gorcom, die tot directeur is benoemd. Zij wijst naast efficiëntie op speciali saties, op het bedienen van nieu we doelgroepen. Langdurig werklozen zijn zo'n groep. „We komen niet op het terrein van de sociale diensten of van het Arbeidsbureau, maar we zijn daarmee wel in gesprek. Onze hulpverlening ligt op het psychosociale vlak. Mensen kunnen problemen hebben die hen belemmeren werk te vin den", aldus Van Gorcom, die nog enkele nieuwe doelgroepen aansnijdt waarvoor Maatschap pelijke Dienstverlening zal klaarstaan. „Wanneer vluchte lingen hier een tijdje zijn geves tigd, kunnen trauma's naar bo ven komen. De tweede generatie van de migranten kent haar eigen problemen." Het werkgebied van de nieuwe organisatie beslaat de gemeenten SCHIEDAM Voor stad genoten die nu eens precies willen weten waarom de ene boom wel en de andere niet door de zaag te lijf wordt ge gaan heeft de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur een folder uitgebracht. In de brochure staat omschreven hoe de 'bomenploeg' van de gemeente het bomenbestand (30.000 stuks) verzorgt en on derhoudt. Ook staat erin waarom kappen noodzakelijk is. Bas Steenks van de afdeling aanleg en beheer van de ge meente: „Zo worden deze week vier abe len in de Prof.Keesomstraat in Oost gerooid. Voordat echter met het kappen kon worden be gonnen zijn er heel wat discus sies gevoerd met de omwonen den. Een handtekeningenactie van de bewoners heeft uiteinde lijk de doorslag gegeven voor het kappen. Al jaren klaagde men onder meer over beperkte lich tinval in huis. De bomen zijn gewoon te groot geworden voor deze kleine straat en worden ver vangen door een kleiner for maat." Steenks vertelt dat het steeds va ker voorkomt dat plannen met betrekking tot het ingrijpen in het bomenbestand moeten wor den bijsteld omdat omwonenden zich daar mee bemoeien. „Dat kwam onlangs duidelijk naar vo ren in de Van Heuven Goedhart straat. De afdeling groenvoor ziening had het plan vijf bomen te kappen. Dat voornemen heb ben wij moeten laten varen om dat de buurt daar protest tegen aantekende. Wij waren van me ning dat de bomen te dicht op elkaar stonden en zo belemmerd werden in hun groei. De bewo ners vonden dat geen argument om te kappen, 'omdat in een bos de bomen ook op elkaar staan'. In goed overleg hebben we afge sproken dat er nu slechts een zieke boom wordt neergehaald. Wij waren wel verrast over die weerstand, omdat er ook verzoe ken binnen waren gekomen om deze bomen te verwijderen." Volgens Steenks is het overigens wel zo dat de dienst niet alles van te voren kan gaan peilen door middel van enquetes. „Dan is het eind zoek. Wel proberen we enigszins in te schatten of het al dan niet kappen bij omwonen den problemen oplevert. Kap pen blijft hoe dan ook noodza kelijk. Afgelopen donderdag werden twee reuzen geveld bij Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De drie vestigingen van het bureau voor algemeen maatschappelijk werk blijven ge handhaafd, inclusief de ope nings- en spreekuurtijden. Be staande lokale projecten behou den hun plaats, zoals het Schie damse antidiscriminatiebureau en het Maassluise sociaal-consu- lentenwerk. Voor het in Schiedam al zeven jaar draaiende project schuld hulpverlening is ook in Vlaar dingen en Maassluis belangstel ling. Van Gorcom: „Vooral wo ningcorporaties geven signalen af dat mensen met schulden zit ten. We hebben geen zak met geld, maar we kunnen wel zoe ken naar de oorzaak, naar een antwoord op de vraag hoe je het met weinig geld kunt redden. We kunnen bemiddelen bij de Kre dietbank. Aan de andere kant is het een belangrijke functie voor het maatschappelijk werk om signalen af te geven naar instan ties of de politiek als iets niet goed functioneert." Bedrijven Een poot van het werk die de grenzen van de drie gemeenten soms overschrijdt, is het bureau bedrijfsmaatschappelijk werk, dat contracten afsluit met bedrij ven. Van Gorcom verwacht dat dit bureau, dat zonder subsidie draait, kan worden uitgebouwd. „Door de nieuwe Ziektewet Maatschappelijke Dienstverle ning Nieuwe Waterweg telt 47 medewerkers. Van hen zijn er 29 in dienst van het algemeen maat schappelijk werk: 7 in Maassluis, 9 in Vlaardingen en 13 in Schie dam, waar Gerard de Weerd te- amhoofd is. Tijdens een drukke receptie in de Ridderhof te Maassluis nam Sandra van der Meer, interim-directeur van het ICMD Vlaardingen/Maassluis, vrijdag na twee en een half jaar afscheid. Scholengemeenschap Spierings- hoek en vrijdag ging er een tegen de vlakte bij het Schieland Zie kenhuis." In ieder geval is het beleid van de afdeling groenvoorziening en natuur er opgericht zoveel mo gelijk bomen te behouden. Als het mogelijk is worden grote waardevolle bomen verplant. Als dat niet lukt dan komt er voor elke gekapte boom elders een nieuw exemplaar. Voor wie alles wil weten over het dunnen, kappen, snoeien en zor gen voor bomen is de brochure een duidelijke handleiding. Men kan de folder en andere nieuws brieven aanvragen via tel.2465521, vragen naar Marcel Scheefhals. neemt de behoefte toe, omdat bedrijfsmaatschappelijk werk hulp biedt tegen ziekteverzuim." De 'I' van het vooral in Maas sluis gewortelde Interkerkelijk Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening is uit de naam verdwenen. De nieuwe organisa tie is niet aan een kerkelijke in stantie of levensbeschouwing ge bonden. „Dat wil niet zeggen dat levens beschouwelijke aspecten uit het werk zijn verdwenen", bena drukt Marijke de Wolf. die als hoofd van de twee teams in Vlaardingen en Maassluis in dienst is getreden. „Iedere werker neemt 'in het hulpverleningsproces de normen en waarden mee die bij een be paalde levensbeschouwing of cultuur horen. En wanneer de eigen grenzen zijn bereikt, zijn er collega's met gespecialiseerde kennis, zoals de migrantenwer kers. Bovendien werken we sa men met de pastors van kerken en de imam van de moskee." reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdags volgens afspraak. Nieuwe Haven 131Schiedam S010-4261417 SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12flessen HO C.f\ per literI O.OU per liter 16.95, bij 12 flessen Crt per literI O.OU U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 WEGENER S1JTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282 694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS Fonnie Mevrouw Verkaik kreeg in Novotel een receptie aangeboden Maatschappelijke Dienstverlening nu regionaal in één organisatie Waarom sneuvelt de ene boom wel en de andere boom niet De restanten van een neergehaalde 'joekel' in de omgeving van het Schieland Ziekenhuis Mieke van Gorcom is directeur van de nieuwe organisatie Maatschappelijke Dienstverlening Nieuwe Waterweg

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3