SCHIEDAM Werk Van Eyk terug in Stedelijk Museum 'Het Maskeral vijftig jaar op de planken Burgerlijke stand Kinderboerderij op Zuid? School in 't nieuw Adviesgroep Behaenk zit nu ook in Maassluis Activiteiten Blauwe Brug De specialiteit van Segers Offset Schiedam CLP Leuke middag met schrijver kinderboeken Filmkaartjes nu bij theaterkassa Wie exposeert in De Erker? Biggen in bieb Inzameling kledingstukken Huiswerk maken onder toezicht Bloemenseance Kwalitatief hoogstaand drukwerk en vakgerichte educatieve uitgaven HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 24 JANUARI 1996 4-1442 SCHIEDAM Auteur Sjoerd Kuyper, onder andere bekend van het VPRO-programma 'De Freules' en van het verfilmde verhaal 'Het Zakmes', komt za terdag 27 januari naar De Teer- stoof. Aan zijn jeugdige toehoorders vertelt hij over zijn werk, hoe hij een boek schrijft en hoe hij aan zijn ideeën komt. Niet alleen komt de Limonade Ober langs met een drankje en een lekker hapje, maar ook schrijven de kinderen het droevige of vrolijke einde van een verhaal van Sjoerd Kuyper. Voor kinderen tussen de vijf en negen jaar die al redelijk kunnen lezen en schrijven wordt het een hele leuke middag. Aanvang 14.00 uur, entree 7,50, theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa, tel.4269563. SCHIEDAM Vanaf he den kunnen toegangsbewij zen voor films in het Film huis (gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12) worden ge reserveerd bij de Schiedamse Theaterkassa. Daar kunnen de kaarten ook worden afge haald op de avond van de film. De theaterkassa (Brede Marktsteeg 3) is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur, tel. 4269563. SCHIEDAM De jaarlijks druk bezochte kunst- en knutsel- markt, georganiseerd door wijk centrum De Erker, vindt ditmaal plaats op zondag 25 februari. De kunst- en knutselmarkt voert dit jaar het thema 'multicultureel'. Zo worden de verschillende cul ture invloeden waaraan kunst onderhevig is extra belicht. Schiedamse hobbyisten en ama teur kunstenaars krijgen op deze markt de gelegenheid hun crea tieve produkten te tonen aan het publiek. Ook wordt de mogelijk heid geboden demonstraties te geven. Bovendien krijgen zan gers, dansers en muzikanten de kans deze dag hun talenten ten volle te benutten door op het podium een optreden te verzor gen. Belangstellenden dienen zich ui terlijk 11 februari aan te melden bij De Erker, Jan van Avennes- straat 32, tel. 4267767. SCHIEDAM Nog tot het eind van deze week is in de Jeugdbibliotheek de tentoonstel ling 'Biggetjes' te zien. Varkentjes zijn een dankbaar onderwerp voor kinderboek schrijvers. De beesten zijn bijna altijd lief, vertederend en dom. Met hun kraaloogjes, krulstaart en neus die op een stekker lijkt, wachten ze in de Jeugdbiblio theek op hun jeugdige fans vanaf vier jaar. De tentoonstelling kan gratis worden bezichtigd tijdens de openingsuren van de Jeugdbi bliotheek aan Korte Haven 129. SCHIEDAM Stichting Beter Milieu houdt op de woensdagen 24 en 31 januari een kleding-inzamelactie in Schiedam. Doel hiervan is het hergebruik van zoveel mogelijk kledingstukken, die dus buiten de afvalovens blij ven. De opbrengst van de kleding gaat naar Greenpeace. Op 24 januari zijn West, Nieuw- land, Bijdorp, Bomen en Vo- gelbuurt, Groenoord, Woud- hoek en Spaland aan de beurt; de andere wijken vol gen op 31 januari. Vooraf gaand aan deze data krijgt een ieder een zak in de brie venbus, die op de dag zelf op de stoep kan worden gezet. De opgehaalde kleding wordt verkocht aan recyclingsbe- drijven of is bestemd voor Afrika en Oost-Europa. SCHIEDAM Oud-directeur van het Stedelijk Museum Schie dam, Hans Paalman, nam vele jaren geleden het initiatief een solotentoonstelling in te richten van het werk van Jan van Eyk. Het was de eerste eenmansexpositie van de kunstenaar (1927- 1988), die voornamelijk geïnspireerd raakte door het familieleven. Zijn eigen vrouw, kinderen en ouders werden regelmatig door hem geportretteerd. Van Eyk schilderde graflegggingen, moeder en kind, figuren in een landschap en het gezin. Gedurende zijn hele kunstenaarsloopbaan hield hij zich bij hetzelfde onderwerp. Wel veranderde in de loop van de tijd zijn kleurgebruik en stijl. De doeken van Van Eyk zijn herkenbaar aan de geheel eigen wijze waarop hij licht-donker contrasten in aardkleuren gebruikte. Een nieuwe tentoonstelling van Van Eyk wordt zaterdag 27 januari om 15.00 uur geopend door Hans Paalman en is te bezoeken tot en met 10 maart. Bij de tentoonstelling is een door de Stichting Jan van Eyk uitgegeven monografie 59.50) verkrijgbaar. SCHIEDAM Controle op het maken van huiswerk is soms nodig. Daarom biedt wijkcen trum De Erker aan scholieren uit het basis- en voortgezet onder wijs de mogelijkheid onder bege leiding huiswerk te maken. Op dinsdag en woensdag van 16.00 tot 18.00 uur kan er onder deskundig toezicht geblokt wor den. De kosten bedragen 11 gul den per maand. Aanmelden of meer informatie aan de balie van het centrum aan de Jan van Avennnesstraat 32, tel. 4267767. WATERWEG Toneelver eniging 'Het Masker' bestaat op vrijdag 2 februari vijftig jaar. Dit viert de vereniging die avond met een fantasti sche jubileum-toneelvoorstel ling - zeer eigentijds aange vuld met de elementen dans en muziek - in de Stadsgehoor zaal. Uiteraard zullen enkele 'leden van het eerste uur' bij de voorstelling als ere-gast acte de présènce geven. In 1946 werd de 'Rotterdamse Ontspannings Vereniging Shell' opgericht, een personeelsvereni ging zoals er meer waren in die tijd, maar dan wèl een met een heuse 'Tooneelvereeniging'. Hoe serieus de zaken werden opge pakt, blijkt uit de aangetrokken regisseurs van toen: Herman Claussen, bijgestaan door Frits Butzelaar, Bert Dijkstra, Willy Ruys en Willem van der Loos, die eind jaren '60 werd opge volgd door een nog piepjonge, maar heel enthousiaste Jan Kruijk. Met een kleine onder breking is hij in totaal ruim 22 jaren - en vanaf 1982 tot op heden onafgebroken - verant woordelijk voor de regie. Geen rolletje De huidige voorzitter, Frits Jor- dans, die ook een rol speelt in het jubileumstuk 'Het Dieven- bal', vertelt geamuseerd hoe hij 'pas' vijfentwintig jaar geleden bij de toneelgroep binnenkwam, maar van regisseur Kruijk op dat moment mooi geen rolletje kreeg: „Als je naar een toneel vereniging gaat, wil je natuurlijk direct toneelspelen. Veel erva ring had ik helaas nog niet, maar na enige tijd vond men mij ken nelijk toch goed genoeg voor een rol in een 'absurdistische' éénak- ter. Het was niet één keer het zelfde. Ik moest steeds weer im proviseren. Zo'n ervaring kan je in één keer 'genezen', maar het kan ook zijn, dat je daardoor juist voorgoed verslaafd aan het toneel raakt." Dat laatste was bij Jordans dus het geval en inmiddels is hij al vele malen met bijzonder veel genoegen in de huid van iemand anders gekropen. „Om een per soon, die je tot dan alleen maar kent van de tekst en een beschrij ving van de auteur, tot een ge loofwaardig personage te maken is een uitdaging. Het is net een soort 'beeldhouwen met je ge voel en levenservaring'." Comedie-ballet Het Masker telt momenteel circa 25 leden, die ieder op de één of andere wijze te maken heeft met het Shell-concern (en daar valt bij navraag trouw tanken bij een Shell-bezinestation niét onder). Jan Kruijk denkt graag terug aan de vele successen die de to- neelgroep in de achterliggende jaren heeft behaald. Het jubi leumstuk mocht dan ook niets minder dan dat worden en daar om viel zijn keus op het bijzon dere theaterstuk van de bekende Franse toneelschrijver Jean Anouilh: 'Het Dievenbal'. De auteur zelf noemt het een 'Co medie-ballet, een lichtvoetig, wervelend en vrolijk carnaval- spel, waarin wel de harde en zachte ondertonen van de wer kelijkheid meespelen'. Het blijkt vooral een heerlijke komedie met een verrassend plot. „Dit stuk heeft inderdaad zo'n beetje alles in zich: romantiek, speelsheid, spanning, muziek, dans...kortom, écht amusement zonder een moeilijk te verteren inhoud", aldus Kruijk. „Er ko men veel kleurrijke personages in voor, de kostuums zijn verras send, ook qua stijl en de spelers konden naar hartelust stoeien met baarden, snorren, maskers en hoeden." Behalve de romanti sche kostuums zijn ook de prachtige decors binnen het eigen kader van 'Het Masker' vervaardigd. De unieke samenwerking met de Vlaardingse Balletschool, onder leiding van Annabel Judels, als mede met de muzikanten Mick de Winter en Arend Boer, blijkt een schot in de roos. Het Masker speelt 'Het Dievenbal' op vrijdag 2 februari, aanvang 20.15 uur, in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg. Er zijn nog plaatsbewijzen verkrijgbaar aan de kassa. Geboorteaangiften Schiedam 5 tot en met 12 januari 1996 Eda N. d.v. Geneer - Geneer, Nina d.v. van Oordt - Zwennes, Jasper J. z.v. van der Meulen - den Boogert, Gazi z.v. Ayhan - Ayhan, Gazie z.v. Ayhan - Ay han, Arzu D. d.v. Bülbiil - Bül- bül, Janneke d.v. ter Eist - ter Haar, Charley J. d.v. Gordijn - Jago, Marwan z.v. Abu Ayyash - Sasaoui, Selwin z.v. Draaijer - Egbertsen, Michael I. z.v. Vos - Voorbraak, Joey z.v. Vos - Voorbraak, Larissa d.v. Baren- dregt - Kinds, Sjoerd z.v. Smith - van der Bie Ondertrouwd te Schiedam: P. Feddema 27jr. en A. Gerrets 24jr„ M.J. Kluin 3ljr. en D.A. Spiering 19jr., J.L.P. Lansber gen 32jr. en C. de Korte 30jr., T.J. van der Sluijs 24jr. en M. Timmers 22jr. Getrouwd te Schiedam: C.J.C. Vredenbregt 32jr. en J.C. Heistek 27jr„ A.J. Buijs 58jr., en N.G. Gogotova 37jr„ E.J. Strac- ke 40jr. en M.G. Buijteweg 41 jr. Overleden: C.M.J. Schlüter vr„ 99 jr., ge- h.gew.met: A.P.A. Hendikx, L.J. Kerklaan man, 83jr., A.O. Hen- drison man, 5ljr., R. Vellinga man, 57jr., J. van Wagtendonk vr., 85jr., geh.gew.met: de Vis ser, S.D. Landman man, 79jr., W.A.S. de Vette vr., 75jr., ge h.gew.met: A. Brugmans, A. Veldgheer vr., 62jr., echtgenote van: T.C. Glansbeek, C.W. Balkhoven vr., 72jr., geh.gew .met: C.T. Bertou, P.J.C. Rube- ling vr., 93jr., geh.gew.met: J, Fens, A.W. Zagwijn vr., 82jr., geh.gew.met: W. van der Lugt, P. van 't Hof vr., 23jr., J. Leer- entveld man, 87jr., M.A. van Son vr., 88jr., geh.gew.met: J.H. Harteveld. SCHIEDAM Het Wijkbeheer Overleg Schiedam-Zuid onder zoekt de mogelijkheden om een kinderboerderij van de grond te krijgen. Hoewel in andere wijken iets dergelijk al geruime tijd functioneert, bestaan in Zuid twijfels of dit wel haalbaar is. 'Dat lukt nooit', en 'het wordt toch zo weer vernield', zijn veel gehoorde kreten. Naar de mening van wijkcoördinator Peter de Jong zijn dit veel te negatieve opmerkingen, „want stak Schiedam- Zuid niet met kop en schouders boven Rotterdam uit tijdens de Opzoomerdag in 1994?" Veel wijkbewoners zien een kinderboer derij wel zitten en gaan er vanuit dat kinderen daar veel plezier aan kunnen beleven. „Met een eenvoudige opzet, goed toezicht en een zorgvuldig geplande positieve uitstraling naar de omgeving moet het lukken", verwoordt De Jong de gedachten van de wijk. „In Zuid wonen nogal wat dierenliefhebbers waarvan een aantal graag mee wil helpen bij de verzorging van de beesten op de boerderij. Bovendien werkt een flink percentage wijkbewoners in de bouw en kunnen weieens wat 'ritselen'. Als die nu mee willen helpen met de bouw van bijvoorbeeld hokken dan zijn we al een aardig eind op weg. Natuurlijk moet er ook een vereniging worden opgericht die het beheer gaat regelen." Mensen die dit initiatief wel zien zitten kunnen vrijblijvend bellen met Bewoners vereniging Schiedam-Zuid, tel.4730503 of met de wijkcoördinator tel. 2465562. Op donderdag 25 januari kan men bovendien ideeën en suggesties naar voren brengen op de bewonersavond (aanvang 20.00 uur). „In een wijk die zo eigenwijs is en van aanpakken weet, moet dit plan gewoon lukken", aldus Peter de Jong. SCHIEDAM Het onderwij zend personeel en het bestuur van de gefuseerde Christelijke Basisschool Kethel verkeert in een opperbeste stemming. Eind februari wordt namelijk het ver nieuwde en uitgebreide school gebouw aan de Vlaardingsewe- g/Lindeijerstraat in gebruik ge nomen. Voor de ruim driehon derd leerlingen en twintig leer krachten zijn twaalf lokalen beschikbaar. Zeven bestaande klaslokalen ondergingen een in grijpende onderhoudsbeurt en daar bleef het niet bij. In het nieuwe gedeelte zijn onder meer een personeelskamer, een speel lokaal, speelhal, documentatie centrum en twee lichtstraten on der gebracht. Voorts krijgen de jongste leerlingen een eigen ge deelte met zandbak en speelhuis- je. Zakelijk bekeken WATERWEG Een verzeke ring voor reizigers die in het bui tenland slachtoffer worden van een geweldsmisdrijf, de 'Ajax- rekening' van ABN Amro en de weer lagere hypotheekrente. En kele actuele gegevens, die direct zijn verwerkt in de computer programma's van Behaenk. Deze adviesgroep is sinds kort gevestigd aan de Zuidvliet in Maassluis en vormt een gastvrij oord voor iedereen die een finan ciële verbintenis wil aangaan met een bank of verzekerings maatschappij. Voor ondernemer of particulier. „Eén bank kan niet objectief ad viseren." Dat is zo ongeveer de boodschap van Behaenk en van het succes erachter. „Probeer het maar, het werkt", zegt algemeen directeur Peter Blok. „Wij heb ben volmachten of een rekening- courantverhouding met 85 ban ken en maatschappijen. Zonder overleg met de bank kunnen we een hypotheek tot 600.000 gul den afsluiten." Sterke punten van Behaenk zijn de automatiseringsprogramma's en de persoonlijke aandacht van de medewerkers voor iedereen die binnenstapt met een vraag over pensioenregelingen, ziekte kostenverzekering, financierin gen en leningen, woningen en hypotheken en nog veel meer financiële zaken met haken en ogen. De 65 medewerkers, die Be haenk verspreid over het hoofd kantoor in Delft en de zes servi cekantoren telt, zijn aangetrok ken op hun specifieke deskun digheid of hebben de eigen oplei ding gevolgd. „Er zijn in ons bedrijf regelmatig cursussen om de kwaliteit scherp te houden. We zijn heel kritisch op fouten", zegt Blok. De medewerkers pa ren hun deskundigheid aan een groot enthousiasme. Avond- en weekendgesprekken met cliënten thuis zijn eerder re gel dan uitzondering. In een mum van tijd verschijnt op het beeldscherm van een computer hoe groot de verschil len zijn tussen de premies voor een autoverzekering van de ene en de andere maatschappij. „Het blijft niet bij die constatering. Daarna volgt op basis van wat de klant wil ons persoonlijk ad vies over het produkt", zegt Pe ter Dessens, lokaal directeur van het nieuwe servicekantoor Maassluis. „Soms is het verstandig voor kwaliteit iets meer te betalen." Hij demonstreert een diapro gramma en een berekening van de fiscale voordelen van de spaarloonregeling. „Het rende ment kan tot 62 procent oplo pen. Kom daar eens om als je je spaargeld bij een bank onder brengt." De buitenwerkers bezoeken met hun draagbare computer de mensen zonder kosten thuis. Vanuit het nieuwe kantoor in Maassluis worden ook Vlaardin- gen en Schiedam bestreken. „We zitten gunstig in Maassluis, zo heeft een uitgebreid onderzoek uitgewezen. In de binnenstad. Bovendien een gratis parkeerter rein achter de deur", zegt Blok. Het pand liet ruimte over voor een 'Wall Street Corner'. Deze staat vanaf acht uur 's morgens open voor ondernemers, die voordat hun winkels opengaan een kopje koffie willen drinken of de krant lezen. Zaken doen met Behaenk kost niets. De ad viesgroep ontvangt haar geld van de banken en maatschappij en waarvoor zaken worden ge daan. SCHIEDAM In wijkcentrum De Blauwe Brug is een aantal cursussen gestart waarvoor men zich alsnog kan opgeven. Zo kunnen mensen vanaf 20 jaar deelnemen aan badminton op woensdagavond, aanvang 19.00 uur. De kosten bedragen 45 gulden voor achttien lessen. Bij voldoende belangstelling kan op vrijdagavond worden deelgeno men aan beatballet voor de jeugd. Op dezelfde avond wordt ook een cursus toneelspelen voor kinderen georganiseerd. Ook Jjngeren die de biljart-techniek enigszins onder de knie willen krijgen kunnen zich aanmelden. De drie laatst genoemde cursussen omvatten twaalf lessen. De kosten bedragen 30 gulden. De biljarters beginnen om 19.00 uur en de jeugd voor toneel en beatballet een half uur eerder. Inschrijven of meer informatie aan de receptie van de Blauwe Brug, aan het Bachplein, tel. 4701049. SCHIEDAM Op de weke lijkse bijeenkomst van Spiri tuele Vereniging Harmonia op donderdag 25 januari houdt mevrouw Van de Waal een bloemenseance. De spirituele avond in wijk centrum Nieuwland, Dr. Wi- bautplein 165 begint om 20.00 uur en bezoekers wor den verzocht bloemen mee te nemen. De toegangsprijs be draagt 7.50. SCHIEDAM - Drukkerij/uitgeverij Segers Offset Schiedam is voor zowel grote als kleinere bedrijven in Nederland een ver trouwd adres voor tot in de puntjes verzorgd drukwerk. Drukkerij/uitgeverij Segers Offset Schie dam is al ruim 18 jaar gevestigd in het pand met de opvallend fraaie gevel aan Nieuwe Haven 71De heer J. van Etten voert samen met zijn echtgenote de directie. Het bedrijf levert allerlei soorten druk werk, van eenvoudig tot gecompliceerd, aan klanten die afkomstig zijn uit het ge hele land. Daaronder zijn firma's met zeer bekende namen. De opdrachten die Segers Offset ontvangt beslaan een breed terrein, zoals handelsdrukwerk, ketting- en bestelformulieren maar ook brochures en periodieken in full-colour. Elk gewenst formaat en oplage is moge lijk. Ook worden opdrachtgevers die affi ches in het formaat 60x84 wensen op hun wenken bediend. „Wij hebben bewust ervoor gekozen om klein te blijven", vertelt de heer Jan van Etten. „Dat is de enige mogelijkheid om direct contact te houden met onze klan ten. Onze doelstelling blijft gericht op het leveren van vakwerk en ouderwetse ser vice. Door mijn jarenlange ervaring kan ik onze relaties goed adviseren en dat wordt, zo heb ik ervaren, zeer op prijs gesteld." Educatieve uitgaven De uitgeverij van Segers Offset heeft zich gespecialiseerd in uitgaven die specifie ke onderwerpen beschrijven. De boeken zijn bestemd voor het voortgezet- en la ger beroepsonderwijs en behandelen maatschappelijke en godsdienstige kwesties. De 'Handleiding vertrouwens- groep kindermishandeling en seksueel misbruik', geschreven door deskundi gen, biedt vertrouwenspersonen van het Riagg, onderwijs, politie, GGD enz. een onmisbare leidraad bij de aanpak van gesignaleerde misstanden. Ook het boek 'Machtsmisbruik op school', met een voorwoord van de loco secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen is de aan schaf dubbel en dwars waard. De boe ken (respectievelijk 28,85 en 36,00 exclusief verzendkosten) kunnen worden besteld bij de uitgeverij. Segers Offset Schiedam, drukkerij/uitgeverij Nieuwe Haven 71 c 3166 AA Schiedam Telefoon 010-426 09 00, fax 426 14 19. Press Service 0546-576525 Kop I, uit 1961 van Jan van Eyk 'Toneel is een verslaving' door MAYA GEERST Er is veel afgelachen tijdens de repetities in het clubgebouw in het Shellpark 'De Vijfstuizcn'Nu gaat het erom spannen: vrijdag 2 februari komt toneelvereniging 'Het Masker' voor het voetlicht met 'Het Dievenhui' ADVERTORIAL

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 9