c\ Opel handhaaft koppositie Vlotvolwassen, veilig en verleidelijk BMW 725tds: eerste diesel in BMW's topklasse «- .vV Autorijden en stress Vrijetijdsauto van Mercedes Airbag in de auto: kinderen naar de achterbank 0 [worden VAN dT kindertelefoon ^°RT/25,ofm^7 I DONATEUR OP GIRO 6543 WOENSDAG 31 JANUARI 1996 5-452 Stress is een natuurlijke, fysieke en mentale reactie van de mens op zijn belastingssituatie. Wordt die belasting te groot, dan kunnen foutieve waarnemingen, handelingen of beslissin gen het gevolg zijn. Dat we hiermee tijdens onze deelname aan het (snel)verkeer een vergroot risico lopen, is duidelijk. Onder zoek heeft aangetoond, dat deelname aan het verkeer tot stress-situaties kan leiden. De bloeddruk stijgt, de handen worden klam, de hartslag versnelt, terwijl de concentratie adrenaline in het bloed zich kan vertienvoudigen. En dat ter wijl het menselijk organisme in het verkeer sowieso al hoog wordt belast! Volgens deskundigen zijn de volgende factoren in ieder geval 'stress-bevorderend': te dicht op elkaar rijden, te laat richting aangeven, onnodig wachten voor rood licht, lawaai van de autora dio, te veel verkeersborden, files en vertraging, hoge snelheden, rijden met onaangepaste snelheid (bijvoorbeeld 80 waar 70 mag), lichtsignalen van tegenliggers, onnodig blokkeren van de linker rijstrook op snelwegen. Hoe meer van deze verschijnselen gelijktijdig optreden, des te groter is de kans op foutieve reacties. Kleine oorzaken kunnen dan 'rampen' veroorzaken. Stress vermijden Wat kunnen we doen om stress te vermijden? Kruip in elk geval nooit direct na een ruzie achter het stuur. Pro beer eerst tot andere gedachten te komen. Neem de tijd. Jaag uzelf niet op. Een paar minuten extra inplan nen voor een rit leidt tot meer ontspannen autorijden. Zorg voor voldoende rust, ook in de auto. Zet de radio minder hard. Stop om een telefoongesprek te kunnen voeren, of schakel tijdens drukke verkeersomstandigheden de autotelefoon zono dig uit. Laat u niet afleiden, ook niet door medepassagiers. Vraag desgewenst om stilte. Eet tijdig, voldoende en gezond. Las rustpauzes in. Zorg voor vol doende nachtrust. Train uzelf in veiligheid. Voor een goed inzicht in uw eigen ge drag en dat van uw voertuig is het aan te bevelen een rijvaardig- heidstraining c.q. verkeersveiligheidstraining bij een erkend ver- keersinstructiecentrum te volgen. Zodat u veilig en verantwoord aan het verkeer kunt blijven deelnemen. iiittËÉÉ Op de Motorshow in Detroit die vorige maand werd gehouden, onthulde Mercedes-Benz als studiemodel een nieuwe vrijetijds auto met permanente vierwielaandrijving. De naam van deze 'Sport Utility Van' (de grote rage in de USA) is 'All Activity Vehi cle' (AAV). De definitieve versie van de AAV wordt vanaf 1997 ge produceerd in een nieuwe fabriek in het Amerikaanse Tusca loosa, Alabama. Vanaf 1998 is deze Mercedes 'jeep' ook bij ons te koop. Voor het ontwerp gebruikte Mercedes elementen van de A-Vi- sion, een studiemodel voor een 'Baby-Benz'. Dit concept werd ge combineerd met terreinwagen-elementen. Mercedes slaat met de AAV nieuwe wegen in. Met zijn opvallende vormgeving en hoog waardige terreineigenschappen biedt deze nieuwkomer goede perspectieven. Steeds meer auto's hebben een airbag in het stuur inge bouwd. Zo'n 'superballon' of 'plofzak', zoals onze zuiderbu ren zeggen, wordt bij forse botsingen explosief snel (in enkele duizenden van een se conde!) opgeblazen om te voorkomen dat de bestuurder het stuur in zijn lijf krijgt of door de voorruit schiet. Ook een bijrijders-airbag wordt steeds meer vaste prik in mo derne auto's. Die kan proble men geven als op die plaats een kind in een kinderzitje zit. Meestal zit dat kind achterste voren, waardoor het achteruit rijdt, met het hoofdje vlak voor de airbag. Als die plofzak bij een aanrijding explodeert, wordt het kind tegen de stoel geperst met verstikkingsge vaar als gevolg. De Consumentenbond bepleit te al in 1994 in internationaal verband dat autofabrikanten voldoende informatie moeten geven over de airbag en waar schuwen voor de risico's. Vol gens de Consumentenbond is de aanwezigheid van een air bag in de auto vaak te onopval lend vermeld. Dit moet veran deren. Ook voor de reddings werkers, die soms iemand uit een auto moeten halen waar van de airbag nog niet is opge- blazen. Dat kan alsnog gebeu ren met alle gevaren van dien. Inmiddels worden auto's steeds vaker voorzien van een sticker, die de aanwezigheid van een airbag kenbaar maakt. Verder staat dit 'van nature' al op het stuurwiel en het dash board vermeld. Ook op kinderzitjes staat te genwoordig een waarschuwing voor de risico's. Terwijl in een auto's met een bijrijdersairbag een extra sticker erop wijst dat het kinderzitje maar beter niet op de voorstoel kan worden ge plaatst. Verder werkt de autobranche nu aan een systeem dat de bij rijdersairbag automatisch uit schakelt als daar geen volwas sen zit. Dit kan via een sensor worden vastgesteld. Het ver stikkingsgevaar voor kinderen is dan van de baan. Bijkomend voordeel is de kostenbespa ring. Stel dat de auto na de bot sing weer in orde gemaakt wordt, dan hoeft één airbag minder te worden vervangen. In het als lastig om schreven autojaar 1995 wist Opel Nederland marktleider te blijven. Opel gaat in Nederland nu sinds 1969 onafge broken aan kop, dat is 27 jaar op rij. Een uniek record. Ondanks de steeds fellere concur rentie hield de Duitse dochter van General Motors ook vorig jaar z'n rivalen op afstand. Opel verkocht in 1995 in Nederland 62.867 au to's, goed voor 14,1 pro cent marktaandeel (1 op elke 7 in Nederland verkochte anto's is een Opel). Nummer 2, Volkswagen, bracht 48.196 auto's aan de man/vrouw, goed voor 10,8 procent marktaan deel. Ford, nummer 3, leverde 38.009 perso nenauto's af, ofwel 8,5 procent marktaandeel. Voor 1996 mogen we een nog spannender strijd om de ereplaat sen verwachten dan in 1995. Opel zal ook zijn leiderschap wel hand haven. Daar zorgen, naast de Corsa en Astra, de nieuwe Vee- tra sedan en stationwa gen voor, plus - vanaf najaar '96 - de ruimte wagen 'Sintra'. VW doet vanaf nu zijn Sha- ran in de verkoop en heeft facelifts van de Golf en de Passat op komst. Dus die tweede plaats kan het concern uit Wolfsburg niet ont- faan. Blijft de vraag of e kloof tussen VW en Opel kleiner of groter wordt? Strijd Om plaats drie kon wel 'ns een hevige strijd losbarsten tussen Ford en Renault. Ford wil met de nieuwe Fiesta en Galaxy in de gelede ren opstomen naar 19 procent marktaandeel (in 1995: 8,5 procent). Renault heeft grootse plannen met de Méga- ne, die vanaf nu in di verse varianten lever baar is, met nog meer versies op komst. Maar ook de Sport Spider maakt dit jaar zijn op wachting, terwijl er voor de Clio en Safrane facelifts zijn aangekon digd, En vergeet de La- guna Break niet Dringen „Het wordt steeds meer dringen op onze automarkt", aldus Rob de Leeuw, sinds decem ber 1995 algemeen di recteur Opel Neder land. „De totale markt groeit nauwelijks en er komen steeds nieuwe automerken bij. Dit vertaalt zich in een hef tige concurrentie, waarbij Opel als groot ste merk steeds mid den in de belangstel ling staat". „Toch is Opel Neder land tevreden over de prestaties in 1995. Zo behield de Astra zijn ereplaats als meest ge kochte automodel van Nederland. Met totaal 29.992 stuks werden er 372 Astra's meer ver kocht dan in 1994. Ster speler in het team is zonneklaar de Station wagon, die ruim één derde van de Astra-af- zet voor zijn rekening nam". „Spraakmakend was de introductie van de Tigra. Sinds februari vorig jaar zijn er 2875 exemplaren van deze flitsende sportcoupé in Nederland verkocht, waarmee Opel het be staande marktsegment in zijn eentje bijkans verdubbelde. Ook Opel's Benjamin, de Corsa, bleef ondanks heftige concurrentie van de VW Polo leider in zijn klasse met een totaal van 14.466 ver kochte exemplaren. Even knap was de pres tatie van Opel's topmo del Omega. In het eer ste volle produktiejaar werden er in Nederland 4922 stuks verkocht, waarvan 37 procent Stationwagons". „Voor 1996 verwacht Opel een vlakke auto markt, met een afzet van zo'n 450.000 perso- nenauto's. Toch heerst er bij Opel Nederland optimisme, vooral door de enthousiaste ont vangst van de nieuwe Vectra. Sinds begin no vember 1995 zijn er ai bijna 10.000 orders voor deze 'business-bolide' genoteerd", aldus Opel Nederland. Kleine auto's hebben een grote toekomst. Ze zijn stil, zuinig - dus milieuvriende lijk - en makkelijk wendbaar in het als maar drukker wor dende verkeer. Bin nen de Ford-model- lijn neemt de Fiesta al jaren de honneurs waar in de compact- klasse. De nieuwe Fiesta staat inmid dels in vele smaken bij de Ford-dealers. En trekt daar veel bekijks. Terecht, want de Fiesta Anno 1996 is een plaatje om te zien. Hij oogt vlot en verleidelijk. Verder is deze auto's uitgerust met Ford's nieuwe Zetec-SE mo tor en voldoet aan de strengste veilig heidsnormen. Technisch is de 'new- look' Fiesta zijn tijd ei genlijk vooruit. Zo kwa men de ingenieurs na ja renlang sleutelen en ontwikkelen tot een bij zonder geavanceerde wielophanging, een nieuwe stuurinrichting en een nieuw remsys- teem. Omdat ook binnen de Fiesta-doelgroep de smaken uiteen lopen, koos Ford voor een drie sporen beleid. Zodoen de omvat het Fiesta- gamma drie versies: Studio, Techno en Ghia. Gemeenschappelijke kenmerken van alle drie varianten zijn het aan trekkelijke uiterlijk met zijn afgeronde design en ovale details. Zo lijkt de grille een uitvergroot Ford-embleem. Hij wordt geflankeerd door amandelvormige kop lampen. Bij de vorm van de achterruit en de ach terlichten koos Ford eveneens voor een vriendelijk overkomen de, afgeronde vormge ving. Lekker lang zitvlak Ook bij het passagiers- verblijf haakt Ford in op de trend van meer auto fabrikanten om via ova le vormen een prettig aandoende ambiance te creëren. Het meterblok is gehuisvest in een langgerekt dashboard. Ventilatieroosters, deur grepen en de hoofdsteu nen zijn zoveel mogelijk rond van vorm. BMW draait op volle toeren: in enkele jaren tijd is de hele modellijn van 3-, 5- en 7-serie ver nieuwd. Er kwam een fraaie 3-serie touring (stationcar) bij, terwijl weldra de spraakma kende nieuwe Z3, het 'speeltje' van 007 in de nieuwe James Bond film 'GoldenEye', in de showrooms arriveert. Daarnaast presenteerde BMW zijn 2,8 liter zesci linder lijnmotor, die we inmiddels in alle model reeksen tegenkomen. Nu breidt BMW zijn 7- serie uit met de 725tds. In de machinekamer van dit topmodel staat de 2,5 liter turbodiesel motor, die we al kennen uit de 3- en 5-serie. Zo'n 15 jaar geleden was het nog ondenkbaar dat een BMW werd aange dreven door een diesel motor. Maar de tijd dat een diesel synoniem was aan traag, herrie en stank ligt al lang achter ons. Zelfs uitvinder Ru- dolf Diesel (1858 - 1913) heeft nooit kunnen be vroeden dat zijn vondst zo'n hoge graad van per fectie zou bereiken. Qua prestaties doet de mo derne turbodieselmotor nauwelijks onder voor een benzinemotor, ter wijl het verbruik veel günstiger uitpakt. In z'n 3- en 5-series levert BMW al geruime tijd dieselmotoren. In Ne derland is de 725tds le verbaar vanaf april. Prijs vanaf 130.000,-. v De voorstoelen zitten uiterst comfortabel wat mede te danken is aan het lekker lange zitvlak. Dank zij hun verstelba re hoogte zijn de hoofd steunen voor mensen met een postuur tot 1,85 meter 'whiplash'-be- stendig. Ook de achter bank is voorzien van hoofdsteunen. Met de voorstoelen in de ach terste stand blijft er voor de achterpassagiers nauwelijks beenruimte over. Via een drukknop op de 'tunnel' kunnen we de achterklep van binnen uit openen. Dit geldt niet voor het benzine tankklepje. Dit wordt van buitenaf geopend, waarbij de tankdop met de autosleutel moet worden ontsloten. Nieuwe stamvader Alle Fiesta-versies zijn uitgerust met de nieu we, geavanceerde Ze- tec-motoren. Deze nieu we krachtbronnen van Ford zijn ware hi-tech 16-kleppers, waarbij dubbele bovenliggende nokkenassen de beade ming van de cilinders regelen. De Zetec-moto- ren zijn pittig en toch zuinig, hebben veel soeplesse, wat zorgt voor voldoende trek kracht bij lage toeren tallen en vergen mini maal onderhoud. De voornaamste onderde len zijn van aluminium. Naast deze Zetec-SE motoren brengt Ford la ter dit jaar ook nog een verbeterde versie van de oude 1300 motor uit. Deze achtklepper is aan gepast aan de moderne milieu-eisen. Ford noemt deze motor de 'Endura'. Zuinigheid met vlijt Wat is je eindoordeel als je in een paar dagen tijds zo'n 650 km onder de wielen van de nieuwe Fiesta Ghia heb laten doorglijden? Dat het een genot is om met dit kordate karretje te kun nen rijden. Omdat Ford ervan uitgaat dat kleine auto's minstens zo vei lig moeten zijn als grote re modellen en de Fiesta dus over alle denkbare veiligheidsvoorzienin gen beschikt, voel je je heel gerust en aange naam in deze jongste Ford-telg. Bovendien is de Zetec- SE motor een wondertje van techniek. Hij is heel soepel met veel trek kracht in de onderste toerenregionen. Bij ge middelde toerentallen is hij vrijwel fluisterstil. En hij blijkt een vriend van je portemonnee. Want hoewel we er tij dens de testdagen stevig aan trokken, kwam er toch een laag gemiddeld verbruik uit de bus van 1 op 12,2. De nieuwe Fiesta kost vanaf 23.990,- voor de driedeurs 1.3i 16V Stu dio. De duurste Fiesta is de vijfdeurs 1.4i 16V Ghia van 29.790,-. Met zijn hoogwaardige terreineigenschappen laat de Mercedes AAV zich niet snel uit het veld slaan. ft Een kinderzitje in een auto met bijrijdersairbag: kans op verstik kingsgevaar. Met de nieuwe Vectra Sedan kan Opel Nederland erop rekenen ook dit jaar het grootste automerk van ons land te Mijven. Ford Fiesta een kordate kanjer in de kleine klasse Zoals de naam Fiesta (Spaans voor feest) al aangeeft, is het rijden met Ford's nieuwe Benjamin een waar genoegen. Rijplezier in optima forma met de verjongde Ford Fiesta. BMW's huisstijl met ronde 'klokken', zoals we die al sinds mensenheugenis kennen in de BMW-modellen, vinden we ook in de cockpit van de 725tds. A Logisch en lovenswaardig: BMW monteert zijn ge waardeerde 2,5 liter zescilinder turbodiesel nu ook in de 7-serie. Hier zorgt hij voor een levendig, economisch ge drag. 'Kilometervreters' kunnen nu ook dieselen met de BMW 7-serie voorzien van de 2,5 liter tds-motor.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 17