Raad uit de Regio Wat recht is en krom Dons: lekker en duurzaam Gerrit Wim van Veelen is raadslid voor de fractie van de SGP/RPF/GPV in de gemeenteraad van Vlaardingen. ^n daaruit vertegenwoordigt hij sinds kort die gemeente in de Regioraad van de Stads provincie. Vermeer de regioraad praat over on derwerpen die thuis horen in de Thuis-aan- Huis-Krant, dan meldt Gerrit Wim van Veelen ze u direct in deze column. VOOR HET EERST Daar zit ik dan achter mijn tekst verwerker. Voor de eerste keer een column vullen. In een nieuw blad dat voor de eerste keer uitkomt. Omdat ik voor het eerst in de Regioraad benoemd ben, zei de redacteur de eerste teer. Voor het eerst een huis- aan-huisblad dat alles in en om het huis gaat behandelen Vin het eerste huis met al die ha ringkoppen tot aan het laatste huis met een jeneverlucht voor dat je Rotterdam binnengaat Nu is de Thuis-aan-Huis-Krant eigenlijk niet het eerste blad dat over huizen gaat We kennen natuurlijk de Woonkeuzekrant al. Maar daarin kan je alleen maar huurwoningen vinden en dat tellen we natuurlijk niet mee. Maar wat weet ik eigenlijk van de onderwerpen af? Natuurlijk net zo veel of net zo weinig als iedereen Alles moet je tenslotte voor het eerst doen, nietwaar. Voor het eerst je eigen kamer of huis krijgen, die voor het eerst zelf inrichten, voor het eerst behangen, voor het eerst verf afbranden of een plafonnetje witten, voor het eerst vloerbe dekking uitzoeken en leggen, voor het eerst meubelen uit zoeken, voor het eerst je plantenbakken vullen, voor het eerst de ramen zemen, voor het eerst stofzuigen, voor het eerst een column schrijven, voor het eerst uw reacties afwachten, voor het eerst... Zo zie je maar, alles is voor het eerst best moeilijk. Maar na die eerste teer gaat het misschien wat gemakkelijker. Krijg je wat ervaring. En als je het fout hebt gedaan, wordt het je voor de eerste teer wel op een vriende lijke manier gezegd. Voor deze eerste column wil ik u de eerste teer vragen: wilt u mij helpen met ideetjes? Wilt u mij helpen mijn foutjes te ver beteren? Stuur uw eerste reacties maar gewoon aan de eerste redactie van de eerste Thuis-aan-Huis- Krant in de eerste regio aan de Wkterweg. Ik zal ze de eerste teer zeker lezen. Zo, deze eerste column is gevuld. Dat viel de eerste teer toch wel mee, vindt u ook niet? Gerrit-Wim van Veelen 00#L*0#F*0#N leder mens heeft zijn eigen slaapgewoonten en iedereen heeft zijn of haar eigen voorkeur en wensen als het om de nachtrust gaat Vföar de een direct als een blok in slaap valt, daar ligt de ander eerst een uur te woelea Daar zijn verschil lende oorzaken voor aan te wijzen, maar met een paar sim pele richtlijnen kun je de omstandigheden in ieder geval zo optimaal mogelijk makea VOCHT Frisse lucht is bijvoorbeeld noodzakelijk en het mag in de slaapkamer dus niet te warm zijn. Een temperatuur tussen de 15 en 18 graden blijkt het beste te zija Voor de koukleumen onder ons: maak je geen zorgen, want ook in een koud bed heb je na twee minuten een behaag lijke temperatuur. De luchtvoch tigheid kan tussen de 40 en 45 procent liggen. Vvkt de dekbedden betreft er zijn enorm veel soorten te koop en dat maakt de keuze er niet eenvoudiger op. Over het alge meen kunnen we kiezen uit wol, dons en synthetische mate rialen Wol heeft het voordeel dat het goed vocht opneemt, maar het ook lang vasthoudt Daarnaast is een'wollen dekbed wat zwaar der en verliest het sneller zijn volume, waardoor het weer minder lang warm blijft Synthetische dekbedden heb ben het voordeel dat ze goed koper in de aanschaf zijn dan een donzen. Daarentegen zijn ze eerder 'op' en zijn de over trek en de vulling vaak van min dere kwaliteit ISOLATIE Wie bereid is om een lange-ter- mijn-investering te doen, maakt al snel een keuze voor dons, want dan ben je verzekerd van eigenschappen als comfort, kwaliteit en een levensduur van zo'n vijftien jaar. Dons is erg veerkrachtig, en hoe groter de veerkracht van het vulmateriaal, hoe minder gewicht er nodig is om de gewenste isolatiewaarde te bereiken. Het is namelijk vooral de 'stilstaande' lucht tussen het dons die zorgt voor de isolatie. Donzen dekbedden zijn in diverse uitvoeringen bij veel Ne derlandse fabrikanten verkrijg baar, zeker als ze zijn aangeslo ten bij de Vereniging van Dons en Veren Produkten Wak geven die fabrikanten gedetailleerd aan om welke donssoort, kwaliteit en warmteklasse het gaat Bin nenkort komt er zelfs een stan daardiseringwaarbij de etiketten alle belangrijke informatie bevat ten Tot die tijd kunt u zich bij de vak- handel uitvoerig laten voorlich ten over de diverse dikten en bijbehorende warmteklassen van de dekbedden. ONDERHOUD Een zorgzame behandeling van uw dekbed verlengt zonder meer zijn levensduur. Het beste kunt u uw dekbed dagelijks luchten en opschudden Vervolgens kan het het beste de hele dag uitgespreid op bed blij ven liggen, zodat het opgeno men vocht makkelijk kan ver dampen. U kunt een donzen dekbed overigens zonder risico zelf was sen: in een 5kg-machine op zes tig graden en met een fosfaatvrij wasmiddel. Vervolgens kan het bed zo in de droogtrommel. Misschien een heel werkje, maar een donzen dekbed heeft dan ook maar één wasbeurt per vier jaar nodig. Is uw dekbed toch wat plat geworden, dan doet een beurt in de droogtrommel wonderen. Het maakt het volimuneus, waardoor het weer functioneert als de beste. Niet in de laatste plaats kunt u bij aanschaf van een dekbed proberen te achterhalen in welk land het dons van de gans is geplukt Kiest u daarbij voor een 'diervriendelijk' land. MaricWeststrateis advocaat bij Kernkamp Advocaten in Rotterdam. Voor deze krant zal hij u per editie informeren over wat recht is en wat krom. Mij is gevraagd om u vanaf deze plek tweewekelijks enig inzicht te verschaffen in de juridische aspecten van wonen en werkea Ik doe dat graag. V\fel merk ik ter inleiding op dat de problemen en geschillen op deze gebieden divers zijn en over het algemeen feitelijk van aard. Een pasklare oplossing is vaak niet te geven en er is dan ook een omvangrijke en sterk gevarieerde recht spraak. Dit alles betekent dat ik mij bij de behandeling van onderwerpen uit bijvoorbeeld het huurrecht, burenrecht en arbeidsrecht in de regel zal beperken tot de hoofdlijnen Deze eerste teer heb ik een voorbeeld uit het huurrecht. Een dame van wat hogere leef tijd bewoont het bovenhuis van een pand, dat in eigendom toe behoort aan een particulier. Deze verkoopt het huis, en de nieuwe eigenaar wil het gehele pand met zijn gezin gaan bewo nen en gaat over tot opzegging van de huurovereenkomst met bedoelde dame. Kan dit zomaar? Nee! Eigen gebruik is weliswaar een grond voor opzegging, maar opzegging en een eventueel daaropvolgende vordering tot beëindiging van de huurover eenkomst bij de Kantonrechter, eist in ieder geval daraan de vol gende voorwaarden is voldaan: - het eigen gebruik moet drin gend zijn en wel zó dringend dat van de verhuurder niet ver wacht kan worden dat hij de huurovereenkomst verlengt. Het komt hierbij aan op afwe gingen van belangen en be hoeften van huurder en ver huurder; - er moet passende vervangende woonruimte voor de huurder beschikbaar zija De huurder kan hierbij overigens niet rustig afwachten, maar zal ook zelf enige actie moeten onder- nemea Ook kan het zijn dat een kleiner en/of duurder huis als passend wordt be schouwd; - er moet in beginsel een tege moetkoming in de verhuis- en inrichtingskosten aan de huur der worden betaald; - in het geval van een nieuwe pjgpnaar kan opzegging boven dien pas plaatsvinden drie jaar nadat de eigendomsovergang schriftelijk aan de huurder is kenbaar gemaakt; - de verhuurder moet tot slot over een woonvergunning beschikken, indien deze voor de betrokken woonruimte ver plicht is. Het voorgaande leert al dat veel afhangt van de omstandigheden van een geval. Bij een huurzaak zoals hier omschreven komt er bij weigering van de huurder om te vertrekken zelfs een( oordeel van de kantonrechter in een pro cedure tot beëindiging van een huurovereenkomst. Mr. M.H.L Weststrate Gemiddeld brengen we een derde deel van ons even slapend, of in ieder geval in bed, door. Reden genoeg om daar eens even bij stil te staan. Behalve het juiste bed en het juiste matras speelt de keuze van het dekbed een belangrijke rol. Kies je favoriete dekbed: Ook adverteren? OIO - 435 14 28 De Kindertelefoon 06-04 32 (gratis) Dierengilde Wigwam 010 - 435 97 07 De Thuis-aan-Huis-Krant is een uit gave van B&S MEDIA en wordt twee wekelijks huis-aan-huis verspreid in Schiedam en VTaartinggn. Redactie: Ron Boers Vormgeving: Frans van Schaick Advertenties: Stationsstraat 126 3131FV Vlaardingen TÈL/fax: 010-435.14.28 Redactie: Nassauiaanl9 3135 ZH Vlaardingen Tel: 010-43436.40 Fax:010-234.09.03 Fotografie: Edwin Nieuwstraten Grafisch medewak»: Columnisten: fepijn Gunneweg, Sasida van Joottngen, Gerrit Wim van Vfeelen, MarkVlfeststrate Druk: Janssen Bets, Gennep Verspreiding; Netwerit V5P Oplage Schiedam: 33.947 Oplage Vlaardingen: 35.686 Ntetsu&dezeutt&vemagoperigeile) wpe nomen overgenomen zonder xhrf DE THUIS AAN HUIS KRANT

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 23