6 pflMmrnrnimfflHfflt... Wie kent de Wijnstraat? I IM cl e i (door Peter Blokdijk) Peter Blokdijk is barkee per in een eetcafé, maar bar1 staat bij hem net zo goed voor bijzonder atletische reporter1, want hij gaat voor de Thuis-aan- Huis-Krant een column verzorgen over het onder werp fitness en voeding. Met zijn jarenlange erva ring op dat gebied vertelt hij u elke twee weken alles over het gezond houden van lichaam en geest Het zal je maar gevraagd worden om als barkeeper een column te verzorgen over...fitness! Veel mensen zullen in eerste in stantie hun wenkbrauwen op trekken en al fronsend zich achter de oren krabben Vvhnt dat lijkt net zoiets als een begrafenisondernemer vragen om iets over geboortebeperking te schrijven; een vegetariër een artikel te laten verzorgen over het smakelijk bereiden van door regen speklapjes, of zo u wilt een Feyenoord-supporter te vra gen een positief stukje te schrij ven overnou ja, u weet wel. lijkt', zei ik nadrukkelijk, want waarom zou het eigenlijk niet kunnen? Barkeeper is immers niet het beroep waarvoor ik ben opgeleid en fitness beoefen ik met vallen en opstaan al ruim elf jaar. Trouwens, onze kwistig met natte zoenen strooiende ex- zwemkampioene Erica Terpstra is ook al weer een tijdje staats secretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, terwijl zij toch niet bepaald oogt als iemand met een groot sportverleden. Het onderwerp fitness moet overigens wel heel breed wor den opgevat. Er valt veel te melden over de gezondheids rage die hele volksstammen schijnt bezig te houden. Je hoeft tegenwoordig je TV maar aan te zetten en de vele fitprogramma's Wegen je om de orea De aan prijzingen op Super Channel en de RTL-zenders zullen u on getwijfeld al zijn opgevallea de Minimaxen, Bowerwalkers en Abdominizers zijn niet van het beeldscherm te branden! Overigens is het ongelooflijk wat ze op deze kanalen allemaal dur ven bewerea Ik wil me niet voordoen als een autoriteit op fitnessgebied, maar je moet wel eig naiëf zijn als je werkelijk denkt dat het gebruik van een van deze Amerikaanse fitnessge drochten jou binnen afzienbare tijd afhelpt van je puddingbuik, bierbuik, slappe borsten, zwem banden, zijtassen, dubbele kin nen, zwangerschapsstrepen, handvatten, sinaasappelhuid en blubberbillen. Want daar komt wel wat meer bij. kijken. Bijvoorbeeld een ver antwoord dieet en bovenal een betere zelfdiscipline. Oh, en ehh, by the way, over vooroordelen gesproken, ik mag dan misschien een ietsje atle tischer zijn gebouwd dan de gemiddelde cafébezoeker: ...Ik kan lezen en zelfs sgreifen... SWFIT! Er zijn straten waar u dagelijks komt, maar als men u vraagt naar de verklaring van de straat naam, moet u het ant woord schuldig blijven. Als het hard vriest zet u thuis uw thermostaat wat hoger. Maar hoe isoleerde men twee eeuwen gele den zijn huis? Het zijn een paar van de vragen die archeoloog Jeroen E ter Brugge u elke twee weken in deze krant zat voorschotelen, en het antwoord krijgt u er direct bij. Eén van de oudste, maar tegelijk ook meest onbekende straten van Vlaardingen is de Wijnstraat Slechts weinig Vlaardingers we- Woensdag 31 januari Carillonconcert Door Addie de Jong. Aanvang: 14.00. Gratis. In de Grote Kerk, Markt Vlaardin gen. Laura Fygi. Een dame met fluwelen stem banden voor wie zelfs Sinatra door de knieën zou gaan. Zij werkte samen met Toots Thielemans en Clark Terry. Aanvang: 20.15. Toegang: f 30,-Stadsgehoorzaal, Vlaar dingen. Donderdag 1 februari Raul's Jazz and Blues Café. Paul Degenkamp presenteert een 'sesjun' met Arnoud Gerritsen en zijn mijn muzikale vrienden. Fhuls Jazz en Blues café. Aanvang 20.00. Gratis. Theater Schuurkerk, Maassluis. Jamsessies (blues/rock) vanaf 21.30 in Café Grote Markt 17, Schiedam. Marten Putman Festival. Derde voorronde van het Vlaardings Songfestival. De fina le-avond is op 9 februari.' Aanvang: 20.00. Toegang: f 10,- Stadsgehoorzaal Vlaardin gen. Lezing'100 Jaar Nieuwe Haven' door Peter Zuidgeest. Aanvang: 20.00. Gratis. Delta Hotel, Maasboulevard, Vlaardingen Nachtelijke sfeer voortreffelijk vastgelegd door onze fotograaf Edwin Nieuwstraten ten waar deze straat te vinden is en dat is op zich niet zo vreemd. Het is een smal straatje, eigenlijk meer een steeg. Met uitzondering van een paar panden grenzen hier alleen ach tergevels aan. Winkeltjes of uit gaansgelegenheden zoekt men hier tevergeefs. Bovendien is de straat, als gevolg van deze eigen schappen, een achterafstraatje geworden met alle kenmerken daarvan. Als u door de Wijnstraat loopt, zult u zien dat dit ten onrechte is. Er zijn hier diverse aardige, oude gevels te ontwaren en de kleinschaligheid verraadt de oude oorsprong. De huizen zijn hier dicht opeen gebouwd, waardoor er geen ruimte over bleef voor tuintjes of binnen plaatsjes. Dat het ruimtegebrek zo groot was bleek in de af gelopen zomer tijdens een kort stondig archeologisch onder zoek. De waterkelder van het pand Westhavenkade 10 (Ta veerne d'Ouwe Haven) bleek in de 18e eeuw onder de klinkers van de Wijnstraat te zijn aan gelegd. De Wijnstraat loopt van de Dayer, naast fietsenhandel Vin Ree, tot aan de zogenaamde Zalmsteeg, die haaks op de Westhavenkade staat De straat loopt hiermee parallel aan de Vleersteeg, die in een latere co lumn nog aan de orde zal komea Zowel Wijnstraat als Vleersteeg liggen op de tokheuvel', de grote nederzettingsterp van Vlaardingen, die in de 12e eeuw ontstond. Of de oorsprong van de Wijnstraat al in deze vroege tijd ligt is niet bekend, maar hij bestond in ieder geval al in de late middeleeuwen, zoals op de oudst bekende kaart van Vlaardingen van circa 1650 te zien is. Vin oorsprong stond de straat bekend onder de naam het Slop'. Een slop is een andere benaming voor steeg, toen nog zonder de negatieve bijklank die nu aan deze benaming kleeft Op 10 december 1879 besloot de gemeenteraad dat een her- noeming van de straat zou plaatsvinden. Zo veranderde het Slop' per 1 januari 1880 in Wjnstraat'. In de straat had de koopman, scheepsboekhouder en reder Sebastiaan Schadd na melijk een pakhuis voor wijn ingericht De naam laat zich hiermee verklaren. Jeroen R ter Brugge Met dank aan H.J.Luth (Stadsarchief) en LBuijnsters. In de volgende Thuis-aan-Huis- Krant is er een column over de Kreupelstraat in Schiedam. Lunchconcert. Door organist Aad Zoutendijk. Vin 12.45-13.15. Gratis. Grote Kerk, Markt, Vlaardin gen. Vrijdag 2 februari Sir 5. Groovy (wereld muziek). De muzikanten komen uit aller lei landen en dat is te horen. Hun muziek komt uit verschil lende stijlen: groove-, jazz-, funk- en wereldmuziek met veel sax en percussie. Aanvang: 22.00. Gratis. Podium, Lange Haven 28, Schiedam. Koen Nicolette en Clous van Mechelen'. Het cabaretduo Koen Franse (uit Herenleven) en Nicolette te Bosch (uit Duet Singlet) samen met Clous van Mechelen belooft een afwisselend, ko misch en bijzonder muzikaal programma te worden Aan vang: 20.30. Toegang: f 17,50. Stadsgehoorzaal Vlaardingen Carington. Film over een homosexuele kunstschilder die een pla toni sche verhouding krijgt met een vrouw. Hoe zit dat? Aanvang: 21.30. Toegang: f 8,50. Filmhuis van De Teerstoof, Schiedam. The Treble Spankers (surfmuziek). Aanvang; 21.00. Toegang: f 5,- Fhndemonium, Vlaardingen. Zaterdag 3 februari Mieke van de Gigantjes met Arthur Ebeling in café De Mal, Vlaardingen. Aanvang: 18.30. X-Night met DJ's Andrew and Djed (Nighttown). Entree: f 10,- leden f 5,-. Aanvang: 22.00. Podium X, Vlaardingen. Vlooienmarkt 09.00 -16.00 Lijnbaanhallen, Vlaardingen. Toegang: f 2,- Voorronde Marten Putman Festival 'Miniplayback.' Song festival De voorronde van het Vlaardingse Miniplayback festi val belooft een spannende mid dag voor de kinderen te wor den. Aanvang 14.00. Toegang: f 8,-. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Carington. Film. Zie 2 februari. Postbankkleinkunstfestival. Het is weer feest in de Teer stoof! Vijf jonge kleinkunsttal- enten maken zich op voor het concours om de Wim Sonneveld-prijs, dat in maart wordt gehoudea Deze cabaret- mara-thon is volgens de pers 'momen-teel het meest interes sante kleinkunst-evenement'. Wellicht zit er een nieuwe Freek of Karin tussen! Het the aterbuffet kost f 27,50. Aanvang: 20.30. Toegang: f 19,50. Theater de Teerstoof, Schiedam. Beelden en installaties van Ian J. Pieters. Nieuwe exposi tie in het Stedelijk in Schiedam. Tot en met 17 maart een muse um vol bronzen beelden, banaal materiaal zoals plexiglas ver mengd met kleuren en een bij zonder beeld genaamd '1 Hor loge du temps perdu'. Toegang: f 3,-. Hoogstraat 112, in Schie-dam. Have Mercy, rockband. Aanvang: 22.00 in Podium, Schiedam. Nero, rockband. Aanvang: 21.00. Toegang: f 2,50. Fhn- demonium, Vlaardingen. Zondag 4 februari Nico Christiaanse (Livin' Hues) met Swamp Music. Gratis entree. Aanvang 17.00. Café van Diggelen, Schiedam. Stripboekenbeurs. 10.00 - 16.00. Lijnbaanhallen, Vlaardin gen. Toegang: f 3,- Rondleiding onder deskundi ge begeleiding. Visserijmuseum, Vlaardingen. Woensdag 7 februari Museumconcert. Liederen uit Latijns-Amerika en Spanje door GEfEhOTEE NIET" DE GEBC VAN |E MIEU Kijk HOU, "DE OOlEVftM IS GELRklü) BIJ HET Huis van "RflmmELkat WE ZULLEN./ HEM WEL ■FeLic/te^em' XlND? NEE HOC f DB THUIS AAN HUIS KRANT

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 26