SCHIEDAM Terugblik op werk van kunstenaar Ian J.Pieters KUNSTGEBITTEN VERINGMEIER TANDPROTHETICUS Aanleg Slimme Watering ligt voor op schema 'Opmaat' organiseert voorspeelavonden Talent in Teerstoof Clubhuis Schiespoor nu nog groter en mooier Speuren in de heemtuin Dansen zonder heer is ook mogelijk Verslavingsreus kan overal aan de deur kloppen Modellen gezocht Blind typen in Klubhuis Proefblazen bij Harpe Davids Beheerder voor buurthuis gezocht Ballon ver weg Dansen in Zuid 'Duivelshaar' voor kinderen HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 31 JANUARI 1996 5-1442 Detail uit L 'Horloge du temps perdu 1993/94), van Pieters. SCHIEDAM Voor cursisten die in Kluphuis Oost een kap perscursus volgen is men op zoek naar modellen. De behan delingen worden uitgevoerd door cursisten die daarbij des kundig worden begeleid. Model len betalen voor een knipbeurt 5 gulden, watergolven kost 7,50 gulden en blitzen 10 gulden. Ook kan men een afspraak maken voor permanenten van zowel kort (17,50 gulden) als lang haar (20 gulden). Belangstellenden dienen vooraf een afspraak te maken (tel.4735435) op dinsdag- of donderdagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur. SCHIEDAM Bij voldoende deelnemers start in Klubhuis Oost op 6 februari een cursus typen. De tien bijeenkomsten vinden eenmaal in de twee we ken plaats en beslaan anderhalf uur. Van de cursisten wordt ver wacht dat zij dagelijks een half uur oefenen. Wie niet over een typemachine beschikt kan deze huren. De lessen worden afge sloten met een officieel examen. De lessen vinden plaats op dins dagmiddag van 13.00 tot 14.30 uur.De kosten bedragen 125,-, voor het cursusboek betaalt men 20 gulden. Inschrijven in het kluphuis aan de Galileistraat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM De oriëntatie cursussen die muziekvereniging Harpe Davids vorig jaar organi seerde voor het leren bespelen van klarinet en koperen blaasin strumenten waren een groot suc ces. Dit jaar wordt dit initiatief voortgezet. De cursussen be staan uit acht lessen en worden gegeven op maandag- en vrij dagavond van 17.30 tot 18.30 uur en starten half februari in het verenigingsgebouw De Tam boerijn, Faassenplein/Nijhoff- plein 22. De kosten bedragen 50 gulden. De instrumenten wor den door de vereniging gratis ter beschikking gesteld. Aanmelden en meer informatie via tel. 2730721/4705393. SCHIEDAM Het jongeren werk van Stichting Nieuwland zoekt met spoed vrijwilligers die bereid zijn de jongerenruimte te beheren. In de ruimte vinden op donderdagavond en zondagmid dag activiteiten plaats voor tie ners in de leeftijd van 13 tot en met 15 jaar. Vrijdag- en zater dagavond maken jongeren tus sen de 16 en 21 jaar gebruik van de lokatie. Personen boven de 22 jaar die zich goed kunnen inle ven in de gedachtenwereld van deze groepen worden verzocht zich te melden bij jongerenwerk ster Jolanda van der Lubben, tel. 4738671. SCHIEDAM Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van wijkcentrum De Erker werd op 17 november '95 een ballon wedstrijd gehouden. Leerlingen van de basisscholen De Wieken en Annie M.G. Schmidt deden hieraan mee. Er gingen ongeveer zeshonderd ballonnen de lucht in. Sommige ballonnen hebben een flinke reis afgelegd. Zo werden er aangetroffen in Brabant en Limburg. De ballon die het verst kwam landde zelfs in Duitsland, in de plaats Windeck. Deze ballon werd opgelaten door Nicky uit groep 8 van de Annie M.G.Schmidtschool. Hij kan een prijs ophalen bij De Erker. SCHIEDAM - De familie van een een drugsverslaafde wordt er vaak op aangekeken dat het met hun partner, broer of dochter fout is gelo pen. De omgeving zoekt een zondebok en zet de familie in de beklaagdenbank; ouders zijn te meegaand geweest of juist te streng. Zo'n veroorde ling komt hard aan. De Lan delijke Stichting Ouders Van Drugsverslaafden (LSOVD), een organisatie van en voor ouders en andere familieleden of relaties van drugsverslaaf den, richt zich op die groep 'stille slachtoffers'. Ook familieleden van verslaaf den uit Vlaardingen en Schie dam hebben via de telefonische hulpdienst van de LSOVD aan geklopt om steun en deelname aan de praatgroepen. „Maar lang niet iedereen weet dat we bestaan en wat we doen," beseft een ouder die inmiddels zelf ac tief meedraait in de organisatie. "En dat is jammer, want als we alleen al uitgaan van het aantal geregisseerde drugsverslaafden in Nederland, zo'n 25.000, dan weten we dat minimaal 40.000 a 50.000 ouders direct met de ge volgen daarvan worden gecon fronteerd. In het kwartaalblad Info van de LSOVD schrijft ze: „Zelfs je vrienden of mensen waarvan je veronderstelde dat er gevoelens van vriendschap voor jou bestonden, waren lang niet allemaal even begripvol. Alsof je als ouder zoiets afschuwelijks zelf hebt uitgezocht. Een soort aankoop: 'Doet u mij maar zo'n drugssnoepertje, lijkt me wel spannend.' Zo zit het niet. En óók is het niet zo dat we bewust Er wordt in Noord nog volop gewerkt. hebben bijgedragen aan de ellen de van die zoon of dochter die ons toch zo dierbaar is. Mis schien hebben we teveel gegeven, te weinig eisen gesteld. Of juist teveel eisen. Wie zal het zeggen?" Vriendschap Ook de keuze van vriendschap pen kan een rol spelen. De 'we tenschap' van de drugsversla ving is nog niet zo ver om daar een onderbouwd en sluitend oordeel over te kunnen geven. „Over de maatschappelijke oor zaken van verslaving is helaas nog heel weinig bekend. Rookt u? Drinkt u weieens een wijntje of zelfs een borrel. Is uw huwe lijk uitgelopen op een scheiding? Was uw verslaafde kind de oud ste, de middelste, de jongste? Al lemaal kennelijk redenen voor een mens in wording om zich af te kunnen zetten. Tegen dat on genuanceerde oordeel van de buitenwacht moeten we ons wa penen, want het lost, zéker in het verslavingsstadium, niets op. Ik ben blij dat ik de weg naar de LSOVD heb gevonden. Aanvan kelijk als hulpzoekende. Ik kon de leidster van mijn gespreks groep in de regio in het begin wel schieten. Ze vertelde me dingen die ik helemaal niet wilde horen. Hoe erg het nog kon worden en rijden ontstonden in oktober tij dens de spitsuren verkeerspro blemen. „Daarom is met man en macht gewerkt om zo snel moge lijk én rijstrook te asfalteren en in ieder geval een gedeelte van de weg voor verkeer in twee richtin gen open te stellen. Dankzij deze maatregelen zijn de ergste ver keersproblemen op de Slimme Watering in de loop van novem ber en december opgelost", al dus Langstraat. Als het weer geen spelbreker is kan binnenkort de oude ver keerssituatie voor het autover keer weer helemaal zijn hersteld en kunnen fietsers beschikken over veilige vrijliggende fietspa den. Door bouwwerkzaamheden en werk aan kabels en leidingen zal slechts een klein gedeelte van het fietspad later worden opgele verd. Overigens moet de deklaag nog worden aangebracht. Dit ge beurt in de zomerperiode aange zien de asfaltlaag tijdens de ver werking kwetsbaarder is voor af koeling dan de onderlagen. De komende zomer zullen de weg werkers daarom nog voor een korte periode terugkeren en zul len opnieuw verkeersmaatrege len moeten worden genomen om de uitvoering van het werk mo gelijk te maken. SCHIEDAM In een periode van veertig jaar maakte beel dend kunstenaar Ian J. Pieters (Rotterdam, 1925) een groot aantal beelden en installaties. Naar aanleiding van het zeven tigste geboortejaar van Pieters toont het Stedelijk Museum Schiedam een retrospectief van deze eigenzinnige kunstenaar. Pieters vervaardigde in het be gin van zijn loopbaan voorna melijk bronzen beelden. Zijn waardering voor dit materiaal werd steeds minder, het was te esthetisch en hij stapte over op het 'banale' plexiglas. Pieters is van mening dat originaliteit in de kunst overgewaardeerd wordt. Het wordt gehecht aan hoe ik me - zonder verlies van liefde - moest wapenen tegen de terreur van de verslaafde. Met mijn kind zou dat toch niet ge beuren? Hij was alleen maar 'even' aan de drugs. Maar het gebeurde wél. En... ik was gewa pend. Met liefde, maar ook met striktheid, met regels stellen. Na tuurlijk heb ik tóch fouten ge maakt, maar in 'de groep' werd me dan verteld hoe ik deze zaken een volgend keer beter zou kun nen oplossen." Weerbaar Ze vertelt: „Die verhoogde weer baarheid bleek óók in het belang WATERWEG— Muziekcen trum 'Opmaat' (voorheen de Streekmuziekschool) organi seert in de maand februari di verse voorspeelavonden. Do centen en leerlingen van de muziekschool bespelen ver schillende instrumenten en brengen muziek in uiteenlo pende stijlen, van Bach tot popmuziek. De voorspeelmaand wordt vrijdag 2 februari geopend met de uitvoering 'Docenten in concert', die om 20.00 uur van start gaat in theater De Schuurkerk, aan de Schuur- kerkhof 142 in Maassluis. Het wordt een avond met onder meer klassiek gitaarspel, een SCHIEDAM Zes jonge klein- kunst-artiesten bereiden zich voor op het concours om de Wim Sonneveldprijs. De laatste selectieronde vond onlangs plaats op Texel. De zes finalisten zijn: Geert Hautekiet, Eric Ko- les, Tom Sligting, Het Blauwe Uur, Ernst en de cabaretgroep N'mbusi. Deze talenten laten za- het ene individu terwijl naar zijn mening in werkelijkheid het veeleer iets is dat ontstaat door de wisselwerking in een groep. De kunstenaar verwerkte ver schillende motieven en gebeur tenissen uit bijbelse, mythologi sche en literaire teksten. Vaak is de metamorfose het inhoude lijke thema. Zo is op de tentoonstelling het beeld L'Horloge du temps per- du te zien. Het object heeft de vorm van een antieke staande uurwerk. De wijzerplaat ontbreekt en is vervangen door een guillotine achtige klok. Toch tikt de klok genadeloos de tijd weg. Het van mijn verslaafde kind te zijn. Bovendien ontdekte ik dat drugsverslaving niet alleen voor komt in zogenaamde 'ontwrich te gezinnen' zoals zo vaak en zo graag wordt gesteld, maar dat de 'verslavingsreus' aan vele deuren belt. Pas als we weten wat zijn kracht is, kan hij een kopje klei ner worden gemaakt. En dat geldt uiteraard voor alle versla vingen. Maar dan zal eerst nog veel onderzoek moeten worden verricht naar de maatschappelij ke oorzaken van verslaving." Op een gegeven moment werd deze moeder een 'actieve' en ging ze 'nog midden in de ellende' een bescheiden steentje bijdragen aan de activiteiten van de LSOVD. Ze leerde relativeren en, indirect, meehelpen andere ouders weerbaarder te maken en leren uit hun isolement te ko men. „Ik vind dat belangrijk, omdat hoe groot je deernis ook is, verslaafden er geen baat bij hebben als hun ouders als zieke vogeltjes in een hoekje lijden. Het schuldgevoel dat bijna iedere verslaafde tóch al heeft, wordt er alleen maar groter door en dat wordt dan vaak weer ge blust met drugs." Jammer vindt ze het dat het de LSOVD, on danks een subsidie van het mi nisterie van Volksgezondheid en Welzijn en ondanks incidentele donaties van sympatiserende or ganisaties, aan financiële midde len ontbreekt om op grotere schaal haar bestaan (sinds 1980!) te melden. Het adres van het secretariaat van de LSOVD is: Rozenhoflaan 38, 7201 AW Zut- phen. De telefonische hulpdienst is bereikbaar via tel. 072- 5152244 van maandag tot en met vrijdag 17-24 uur en in het weekend van 9 tot 24 uur. bijzondere combinatie van dwarsfluit en marimba en een optreden van de band 'Elffe- rich Four'. De toegangsprijs bedraagt 10,-, kinderen beta len 7,50. Vanaf zaterdag 3 februari is het de beurt aan de leerlingen van Muziekcentrum 'Opmaat'. Op locaties in Vlaardingen (Meidoornstraat 30), Schie dam (De Blauwe Brug) en Maassluis (Koningshof) laten zij horen wat zij in de afgelo pen tijd hebben geleerd. Voor meer informatie kan men bel len, telefoon 4269680 (op werkdagen van 14.00 tot 17.00 uur). terdag 3 februari op het podium van De Teerstoof zien wat ze waard zijn. Ieder verzorgt een optreden van ruim twintig minu ten. De performances worden afgewisseld met muzikale optre dens. Aanvang 20.30 uur, entree 19,50 gulden. Kaarten reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa, tel. 4269563. jeugdportretje van de kunste naar onderstreept dat nog eens. Hein van Maaren, ai.directeur van het Nederlands Architec tuur Instituut Rotterdam, opent zaterdag 3 februari om 15.00 uur de tentoonstelling. Voorts wordt aansluitend (16.30 uur) bij Galerie Moes man, Lange Haven 50 aan dacht besteed Ian J. Pieters. Bij de tentoonstelling, die loopt tot en met 17 maart, verschijnt een monografie van de kunste naar. Entree drie gulden, kinde ren vanaf 13 jaar, CJP en Pas65 betalen 1,50 gulden. Woensdag voor iedereen gratis toegang. SCHIEDAM In dienstencen trum De Woudhoek aan het Heijermansplein start binnen kort dansles voor dames. Dan sen is plezier voor twee en als een mannelijke danspartner ont breekt hoeft dat tegenwoordig niet meer te betekenen dat het feest niet doorgaat. Onder des kundige leiding van Greetje van Herk worden de deelnemende SCHIEDAM De duivel, een beeldschone prinses en een jonge held beleven zaterdag 3 februari in theater De Teerstoof de span nendste avonturen. 'Duivelshaar' is een dans-, mu ziek- en poppenvoorstelling die wordt verzorgd door Theater Sirkel. Het optreden is gebaseerd op het sprookje De drie gouden haren van de duivel, geschreven door de gebroeders Grimm. De hoofdpersoon in het verhaal SCHIEDAM Dansen is in. Dat heeft de organisatie van klubhuis Zuid de laatste maan den goed gemerkt. Daarom wordt beatballet voor de jeugd en tieners uitgebreid met dansles voor volwassenen. Dames die willen deelnemen kunnen zich op woensdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur uitleven op het ritme van de beat. De kosten bedragen 15 gulden per maand. Aanmelden bij de balie van het klubhuis aan Dwarsstraat 42, tel. 4267297. AEROBIC Onder deskundige lei ding vinden iedere donderdagavond om 20.30 uur in Kindercentrum De Triangel (voorheen Trefpunt Oost) aerobiclessen voor vrouwen plaats. Hoewel het gevarieerde programma bijzonder geschikt is voor jonge vrouwen kunnen ook wat oudere dames aan de lessen deelnemen. Kosten: ƒ15,- gulden per maand. De Triangel is gevestigd aan Celcius- straat 2, tel. 4621066. dames onderricht in Engelse wals, foxtrot en Latijns-Ameri kaanse dansen. De eerste les kan men vrijblijvend bijwonen. Nu afloop kan men zich inschrijven. De kosten bedragen 6 gulden per maand. Meer informatie aan de receptie van het dienstencen trum tussen 9.00 en 12.00 uur, of via tel. 4709555 (vragen naar Ti neke de Bel). is een jongen die op zondag dè dertiende geboren is en dat bete kent dat hij in zijn leven altijd geluk zal hebben. Hij gaat zelfe trouwen met een prinses. Maar zo eenvoudig als het lijkt is het niet en hij komt voor heel wat problemen te staan. De voorstel ling is bestemd voor kinderen vanaf zes jaar, aanvang 14.00 uur. Een toegangskaartje kost 7,50 gulden, reserveren op tel. 426 95 63. Sfifc -:p 'V Stille getuigen van drugsgebruik op straal. SCHIEDAM Het werk aan de Slimme Watering vordert goed. Ondanks de vorstperiodes liggen de werkzaamheden volle dig op schema. „Als de weers omstandigheden gunstig blijven zal het waarschijnlijk zelfs moge lijk zijn om het werk eerder af te ronden dan gepland. We dach ten aanvankelijk in de loop van maart 1996 de weg weer geheel te kunnen openstellen voor tweerichtingsverkeer. Maar mo gelijk zijn beide rijbanen al eind februari gereed", zegt voorlich ter van de Dienst Gemeentewer ken. In september 1995 is gestart met de aanleg van de Slimme Wate ring. De noodbestrating van deze belangrijke wijkontslui- tingsweg wordt vervangen door een definitieve inrichting, met twee geasfalteerde rijbanen voor het autoverkeer en vrijliggende voet- en fietspaden. Tijdelijk eenrichtingsverkeer is ingesteld om het werk zo efficiënt moge lijk te kunnen uitvoeren en tege lijkertijd de bereikbaarheid van Spaland te kunnen waarborgen. Omdat aanvankelijk alle auto's in één richting over de moeilijk begaanbare noodweg moesten TAROTKAARTEN BIJ HARMONIAHelderziende Paul den Uyl ver zorgt donderdag 1 februari een avond bij spirituele vereniging Harmonia. Hij maakt bij zijn waarnemingen gebruik van tarotkaarten. Aanvang in wijkcen trum Nieuwland is 20.00 uur, toegang 7,50 gulden. Tijdens de officiële opening was er meteen vee! bekijks voor de nieuwe baan. SCHIEDAM Wethouder Wiegman heropende vrijdagmiddag het clubhuis van modelspoorwegvereniging Schiespoor aan de Westerkade 21Het onderkomen dat vorig jaar in de nacht van 23 op 24 juli voor een deel in vlammen op ging, is niet alleen herbouwd maar nam in omvang toe. Schiespoor heeft nu de beschikking over een grote zaal, een ruime 'kleine' zaal, een grote werkruimte voor het grove werk en een luxe keuken om al de leden en bezoekers van koffie te kunnen voorzien. Voorts werden nieuwe toiletgroepen geplaatst en de entree van het gebouw werd verbreed. De financiën voor al deze aanpassingen zijn afkomstig van onder meer het VSB-fonds, het Anjerfonds en een aantal bedrijven. Op zaterdag 27 januari houdt Schiespoor van 10.00 tot 16.00 uur open dag. Het nieuwe baanontwerp wordt dan uitgelegd en er zijn videoreportages over de herbouw van het clubhuis. De toegang is dan gratis. SCHIEDAM De hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur houdt op zondag 4 februari de heemtuinexcursie 'Speuren naar sporen' voor het hele gezin. De activiteit begint om 14.00 uur op de kinderboerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark en eindigt om 15.30 uur in de heemtuin. Onder leiding van heemtuinmedewerker Hans Buisman gaan de deelnemers op zoek naar dierensporen. Hij start in de tentoonstel lingsruimte van de kinderboerderij. Hier staat de tentoonstelling „sporen", waar deelnemers een overzicht krijgen van de direnspo- ren die er zijn. Bovendien kunnen kinderen hier zelf een gipsaf druk laten maken van een dierenspoor. Later gaan de deelnemers naar buiten voor de echte speurtocht. Als er sneeuw ligt is het spoorzoeken het gemakkelijkst. Veel pootafdrukken zijn dan goed te herkennen. Maar ook wanneer het niet gesneeuwd heeft zijn er veel sporen te vinden, zoals vraatsporen van muizen of konijnen of de lege slakkehuizen die een zanglijster heeft achtergelaten. Ook tiksporen van spechten zijn goed waar te nemen, net als de sporen van insecten. Goed zoeken is heel belangrijk. Wie vragen heeft over de heemtuinex cursie, kan contact opnemen met Marcel Scheefhals van de hoofafdeling groenvoorziening en natuur, tel 2465521. Familieleden van drugsverslaafden komen vaak in isolement terecht reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdags volgens afspraak. Nieuwe Haven 131Schiedam S 010 - 4261417 k "U" ■- 'i ■S, -

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 7