iSii De Detroit Motor Show is in de agenda's van de autotentoonstellingen in de wereld altijd de eerste omdat deze gehouden worden in de eerste helft van januari. Natuurlijk voeren Ford, Chrysler en General Motors hier de boventoon. Maar de Japanse merken en in toenemende mate de Europeanen spelen er een rol van belang. Dit jaar beperkte het nieuws zich vooral tot auto's die alleen in de USA leverbaar worden. Chrysler Twee prototypes toonde Chrysler die zomaar de opvolgers kunnen zijn van de huidige Vision en New Yorker. De Dodge Intrepid ESX is een sportief gelijnde vierdeurs sedan met een totale lengte van 4,95 meter en met een wielbasis van 2,87 meter. Het meest op vallend is de bijna vlak geplaatste achterruit, die haast onzichtbaar in de bagageklep overloopt. In ieder geval is het cab-forward concept van menig moderne Chrysler in bijna overdreven vorm in deze Intrepid ESX verwerkt. De car rosserie is volledig uit alominium opgetrokken, waardoor de auto in z'n geheel veel lichter is geworden. Dat heeft weer zijn gunstige invloed op het brandstofverbruik in vergelijking met een vergelijkbare auto uit staal. Wat betreft voort stuwing gaat het hier om een hybride auto met een diesel/electri- sche aandrijving. Alhoewel het interieur van de rode auto futuris tisch is ingericht, hebben de ontwerpers toch gekozen voor relatief behoudende vormen. De Chrysler LHX is met zijn lengte van 5,44 meter met recht een full- size Amerikaan. De auto heeft de ophanging gemeen met de huidige Vision en New Yorker. In het de nieuwe 6 liter VI2 motor van zijde zijn zeer rechthoekig. Lincoln weet deze lijnen bij haar prototype nog eens extra te benadrukken met chromen biezen. Typisch een auto die je meteen heel fraai vindt of direct verfoeit. De ontwerpers willen erop wijzen dat dit zo genaamde 'New Edge' ontwerp geen retro-stijl genoemd mag worden. Het is een toekomstvisie op design, maar een visie die een hommage brengt aan het verleden. In de grille zullen liefhebbers deroemrijke Lincolns uit de jaren veertig herkennen. De auto staat op 20 inch wielen en is met een lengte van 5,54 meter enkele centimeters korter dan de huidige Town Car. Ford. Bij de Indigo is deze motor een onderdeel van het dragend gedeelte. Verder zijn het chasis en de carrosserie gemaakt uit lichte materialen zoals koolvezel, alu minium en glasvezel. Daardoor bleef het gewicht beperkt tot 1041 kg. De wielophanging is rechtst reeks van de Indycar-racers over genomen. De koplampen zijn in de buitenspiegels opgenomen, terwijl de achterlichten in de spoiler hun behuizing vinden. Wel bedoeld voor de Amerikaanse burger is de nieuwe Ford Escort en daarvan afgeleide Mercury Tracer. De auto lijkt in niets op het Europese model en komt beschik- Hummer De Hummer van AM General werd vooral bekend tijdens de Golf-oor- log, toen deze vierwielaangedreven Voorin ligt de vertrouwde 3,8 liter V6 met een vermogen van 205 pk. Daarnaast is er de Park Avenue Ultra met een supercharger die het brengt tot 240 pk. De voorwielen worden aangedreven via een elec- tronisch geregelde viertraps auto maat. Verder zijn er verbeteringen doorgevoerd aan het ABS en de stuurbekrachtiging, terwijl in de wielophanging diverse aluminium componenten worden gebruikt. Middenklassers Tijdens de Detroit Motor Show begin januari onthulde maar liefst vier merken uit de General Motors- stal hun nieuwe middenklassers: Pontiac Grand Prix, Oldsmobile Intrigue, Chevrolet Malibu en Buick Century. Alle vier de auto's ontwerp zien we duidelijk over eenkomsten met de Intrepid ESX, zoals de korte neus en grote wielen. De achterkant is echter langer en ook de wielbasis nam in vergelij king toe. De auto heeft de bekende 3,5 liter V6 van 250 pk en is dus motorisch minder vooruitstrevend dan de Intrepid. Ford Het Ford Indigo prototype zal dit stadium waarschijnlijk nooit ontgroeien, vanwege de zeer extreme vormen. De tweezitter met V!2-motor is geïnspireerd door de diverse Indy-bolides. Wel zullen diverse technieken uit dit show exemplaar in de nabije toekomst in personenauto's worden toegepast. De Indigo wordt aangedreven door baar als sedan en wagon. De auto vertoont onderhuids veel overeen komsten met de vorige generatie, maar heeft een meer aërodyna mische vorm gekregen en sterkere motoren. Het onderstel is straffer geveerd. De auto is iets groter dan zijn voorganger en biedt daardoor meer binnenruimte. Het dashboard is helemaal nieuw van vormgeving en volgt een beetje de lijn die we kennen van onder meer de Mondeo. Lincoln De meest luxueuze Ford-divisie Lincoln toonde Sentinel, een prototype wars van ronde vormen. Het is een full-size, vierdeurs sedan met achterwielaandrijving. De spatborden, het front en de achter- terreinreus dagelijks over tientallen miljoenen TV-schermen voorbij trok. Daardoor ontstond een enorme vraag van particulieren of deze auto niet in een burgerversie geleverd kon worden. Inmiddels is deze auto al weer enkele jaren te koop en zal binnenkort ook in Nederland leverbaar zijn vanaf zo'n f. 175.000,- op geel kenteken. Nieuw is de 6,5 liter V8 turbo dieselmotor met een vermogen van 190 pk. Deze krachtbron komt net als de 170 pk 6,5 liter natuurlijk aanzuigende diesel en de 5,7 liter V8 benzinekrachtbron van 190pk van General Motors. Buick De enige Buick die de afgelopen jaren officieel in ons land werd geleverd, was de Park Avenue. Dit model heeft in de Verenigde Staten een opvolger gekregen die in de loop van het jaar leverbaar wordt. De nieuwe Park Avenue is geba seerd op het voorgaande model, maar heeft een totaal nieuwe, veel stijvere carrosserie. De wielbasis is verlengd om meer binnenruimte te verkrijgen. De bagageruimte heeft hierbij iets moeten inleveren. hebben een eigen uitstralingen moet ondanks hun technische over eenkomsten vier verschillende kopergroepen aanspreken. De Malibu vervangt de Chevrolet Corsicaen is daarom iets kleiner dan de overige drie. De nieuwe Pontiac Grand Prix werd vorig jaar op in Detroit als prototype getoond. Aston Martin De nieuwe Aston Martin DB7 Volante maakt in de VS zijn debuut. De toevoeging Volante staat bij dit exclusieve Engelse merk altijd voor een prachtige cabriolet. Motorisch is de Volante identiek aan de coupé: een 3,2 liter V6-motor met supercharger en een vermogen van 335 pk. Er kan worden gekozen uit een vijf versnellingsbak of viertraps auto maat. Een dubbele airbag is standaard evenals ABS en een rijke specificatie. De afstemming van het onderstel is voor de Coupé en Volante gelijk. GM EV1 De General Motors EVl zal later dit jaar in de Amerikaanse showrooms verschijnen. De auto zal voorlopig via een geselecteerd aantal Saturn-dealers worden verkocht. Het is de eerste personen auto die de naam General Motors als merknaam draagt, terwijl het ook de eerste auto is die volledig als model nieuw op de markt komt met elektrische aandrijving. De EVl is een sportcoupé met plaats voor twee personen en bagage. De auto heeft standaard twee airbags, ABS, cruise-control en een CD- speler. De EVl is vooral geschikt voor woon-/werkverkeer en ritjes rond de stad, want de actieradius is nog steeds beperkt tot 110 km in de stad en 150 km op de snelweg. Wel is de EVl snel met een acceleratie van 0 tot 100 in slechts 9 seeonden. De topsnelheid is elektronisch afgeregeld op 128 km/u. De elec- tromotoren leveren een vermogen van 137 pk. De carrosserie is met 4,31 meter redelijk van lengte en heeft een normale breedte van 1,76 meter. Het gewicht is beperkt gebleven tot 1350 kg, terwijl de Cw-waarde van 0,19 uitermate gunstig is. GM verwacht de EVl later dit jaar te gaan verkopen voor 35.000 dollar, wat bij export naar Nederland op zo'n honderdduizend gulden zou neerkomen. Detroit Motor Show met vooral Amerikaans nieuws t

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 37