Ommeren Open Dag Agenda^£|j Sr W Arbeidsvoorziening Rijswijk m g« Grootste chemieterminal ter wereld m m Een opleiding met een grote kans op een vaste baan Rijnmond Een nieuwe kans op een baan als aankomend verkoopmedewerker in de detailhandel iii ujegener sLjthoFf weekbladen februari WEEK 6 6-216 Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 18.30 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant Met algemeen directeur Dirk van Slooten van Van Ommeren Tank Terminal Botlek BV - gevestigd aan de Welplaatweg 115 - loop ik tussen de opslagtanks. Van Slooten: „Van Omme ren exploiteert hier een heel groot tankopslagbedrijf. Een bedrijf dat lege opslagtanks verhuurt aan eigenlijk ieder een die dat wil, meestal aan de industrie". De soorten produkten die op geslagen worden kunnen in drie grote groepen verdeeld worden. In de eerste plaats de minerale oliën zoals benzine, diesel en stooklolie. De tweede groep - ongeveer 250 produkten - zijn de chemicaliën. De eetbare oliën, zoals zonnebloemolie en palmolie, vormen de derde groep. Ze worden gebruikt voor de produktie van bijvoor beeld margarine en zeeppoeder. „Wij zijn een bedrijf dat we reldwijd deze opslag doet. Ik denk overigens dat veel mensen ons beter kennen als Matex. Van Ommeren is één van de drie grootste onafhankelijke tankopslagbedrijven van de wereld, met 35 terminals en een opslagcapaciteit van 12 miljoen kubieke meter. In het Rotter damse havengebied heeft van Ommeren drie terminals. In Europoort voor minerale oliën, in Botlek voor chemie en in Vlaardingen voor eetbare oliën. In totaal zijn er 500 mensen werkzaam. Van Ommeren Tank Terminal Botlek is de grootste chemieter minal in de wereld, met een opslagcapaciteit van 1 miljoen kubieke meter. Op jaarbasis wordt 8 miljoen ton op- en overgeslagen, verdeeld over 320 tanks. Er is constant beweging op de terminal. Ongeveer 1500 zeeschepen, 3000 lichters en 20.000 tankauto's doen de terminal jaarlijks aan. In totaal zijn er 270 mensen werkzaam bij het bedrijf in de Botlek Tachtig jaar lang hebben wij Matex geheten, pas de laatste drie jaar Van Ommeren". Het bedrijf fungeert niet als tussenpersoon of groothande laar. „Wij verhuren alleen lege tankruimte. Op het moment dat we in de produkten zouden gaan handelen, zijn we een par tij van de markt. Dat willen we juist niet. We willen een onaf hankelijk bedrijf zijn, dat te vergelijken is met een hotel of een vliegtuig. We proberen lege bedden of lege stoelen te verko pen". Van Slooten stelt voor om eens bij een opslagtank te gaan kijken, waar alcohol in zit. Opslagtank Terwijl we bij de opslagtank met alcohol staan, vraag ik me af hoe Van Slooten weet dat hier alcohol in zit. De tanks lijken namelijk allemaal op el kaar. „Allereerst houden we een goede administratie bij. Maar op de tank staat een bordje met „ethylalcohol" er op. Dat is alcohol die je in principe zou kunnen drinken. Bovendien geven de kleuren op het bordje aan of het produkt brandbaar of gevaarlijk voor de gezondheid is". Iedere tank is wit om te voor komen dat het zonlicht te veel invloed krijgt op de tempera tuur van het produkt. Eigenlijk om het produkt koel te bewa ren. Wanneer alcohol met water ge mengd wordt dan verdunt het. De alcohol in deze tank is 98%. Als daar tweederde water bij gedaan wordt, ontstaat er een soort genever. „Dat gebeurt ook in werkelijkheid, maar dat doen wij niet. Bij ons is het belangrijk dat het 98% alcohol blijft en daar moeten we heel goed op passen. Vandaar dat zo'n produkt in een tank opge slagen wordt met een vast dak. Dan kan het in ieder geval niet inregenen". De aanvoer van deze alcohol komt uit Brazilië. Uit de suiker wordt alcohol gewonnen en ge zuiverd tot 98%. Per schip wordt het naar Europa ver voerd. Vanaf de terminal gaat de alcohol met tankauto's naar afvulbedrijven. Die maken er bijvoorbeeld wodka van voor de Russische markt. Ook wordt de alcohol gebruikt om op te mengen in benzine zoals in on gelode benzine. Dan wordt er gesproken van industriële, niet drinkbare kwaliteit. Op een terminal waar zoveel verschillende produkten opge- slagen'liggen - die zeker brand baar maar mogelijk ook giftig zijn - zijn allerlei voorzorgs maatregelen genomen. „Ieder produkt is tot in detail bekend en ook de maatregelen die er genomen moeten worden voor veilige en goede opslag. Boven dien hebben we een uitgebreide brandweer. Mocht er ooit iets gebeuren, dan zij wij in staat - de gehele bemanning is daar voor ook getraind - onmiddel lijk op te treden". Zoals gezegd lijken de opslagtanks veel op elkaar, maar toch wil ik nog wel een tank zien met een ge heel ander produkt er in. We lopen naar een opslagtank, die kleiner is dan de meeste andere tanks. „Hier zit TDI in. Een bijzonder produkt dat in kleine hoeveelheden gemaakt en verwerkt wordt. Het is het een gevaarlijk produkt. Wan neer je TDI zou inademen, krijg je onmiddellijk geplastifi ceerde longen. TDI wordt na melijk hard als er vocht bij komt". Boven op de tank loopt een leiding, waardoor een beetje stikstof stroomt. Daardoor wordt de TDI van de buiten lucht afgeschermd, zodat het produkt niet met de vochtige buitenlucht in aanraking kan komen. „Bij het aan- en afkop pelen van slangen en verpom pen van de TDI dragen de men sen veiligheidskleding en een speciaal masker. Alle mensen die in dit bedrijf werken wor den uitgebreid getraind om het produkt zorgvuldig te behan delen'. Hoe lang een produkt in een opslagtank blijft is moeilijk te zeggen. De gemiddelde tank wordt drie tot vier keer per jaar gevuld en leeg gehaald. „TDI bijvoorbeeld gaat in tankauto's weg naar de industrie. Wanneer er een heel klein beetje polyol bijgedaan wordt, dan wordt het een schuim. Dat schuim wordt gebruik voor stoelen of dash boarden voor auto's. Wat hier nog een gevaarlijk produkt is, is na de volgende stap een pro dukt dat wij dagelijks in onze handen hebben'. Dirk stelt voor om nog even bij de steigers te gaan kijken, waar de produkten aangevoerd wor den. Steiger Op de steiger staan we waar parcel-tankers laden en lossen. Dat zijn grote zeeschepen, die dertig tot veertig verschillende tanks hebben. Daardoor kun nen ze meerdere produkten te gelijkertijd vervoeren. „Dat schip komt hier aan en moet dan gelost en/of geladen wor den. Ook hier geldt hoe vlug ger, hoe beter. Daarom zie je hier een steiger met 120 leidin gen, die allemaal naar verschil lende tanks gaan". Aan de bui tenkant van het schip ligt een binnenvaartlichter, die produk ten meeneemt de Rijn op naar Duitsland. Het grote verschil met de in dustrie is dat in de tanks op deze terminal steeds verschil lende produkten kunnen zitten. „Wanneer de tank leeg is wordt hij schoongemaakt en gaat er een ander produkt in. De opslagtanks staan in putten met een wal er omheen. „De tanks staan zover van elkaar dat wanneer er één leegloopt de put groot genoeg is om het pro dukt op te vangen". Eetbare oliën worden volstrekt geschei den gehouden van de chemica liën. Die vindt je hier dus niet, daarvoor hebben we een gespe cialiseerde terminal in Vlaar dingen. Wat de toekomst betreft is Dirk optimistisch. „De chemi sche industrie is bezig om ver der terug te gaan naar de eigen produktie. Met name de opslag en distributie wordt steeds'va- ke;r uitbesteed aan specialisten. En tot die specialisten behoren ook wij, vandaar dat ik de toe komst met vertrouwen tege moet zie.' Volgende week: Elf Autochem Rotterdam. Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam Verkoper mlv in de witgoed/bruingoedbranche Arbeidsvoorziening Rijnmond start in maart 1996 in samenwerking met het Interven College en het Zadkine College een opleiding tot verkoper in de wit goed/bruingoedbranche. Deze opleiding is fulltime en duurt 40 weken (inclu sief vakanties). De opleiding sluit af met het diploma Verkoopmedewerker BVE en enkele IMKO-certificaten. Bij gebleken geschiktheid krijgt u aan het eind van de opleiding een arbeidscontract aangeboden van minimaal 24 uur per week. De opleiding omvat de volgende onderdelen: Theorie - verkooptechniek - etaleren/presenteren - personeelsmanagement - vakkennis witgoed/bruingoed Praktijk De praktijkcomponent omvat een stage van totaal tachtig dagen. Wekelijks neemt het aantal stagedagen toe naarmate de opleiding vordert. Tijdens de stage zal uw geschiktheid voor de functie van verkoper blijken. Gezien de aard van het beroep van verkoper vinden de stagewerkzaamheden regelmatig plaats op zaterdagen en koopavonden. T oelatingseisen - stressbestendigheid - overtuigingskracht - goede presentatie - aantoonbare interesse in detailhandelverkoop - affiniteit met de verkoop van huishoudelijke elektrische apparaten - afgeronde MAVO-opleiding op D-niveau - toestemming van het arbeidsbureau van inschrijving. Procedure Als u aan de gestelde eisen voldoet en belangstelling hebt voor de opleiding, kunt u uw schriftelijke sollicitatie tot uiterlijk 16 februari 1996 zenden aan: Arbeidsvoorziening Rijnmond afdeling Scholing, sector Economie t.a.v. dhr. F. van den Oever Postbus 70300 3000 LX Rotterdam. De selectiegesprekken vinden plaats tussen 19 en 23 februari 1996. bedel OPEH DAG 22 februari la Bezoek onze open dag 17 februari 1996 van 10.00-15.00 uur Rotterdamsch Lyce um je werken met kinderen een uitdaging vindt! I mg t M« ...kom dan naar Paba Thomas Mare Open dag gemist? Bel: 010-4373322 VaPro A, B, C Centrum Vakopleiding Flensmonteur/WA IA/VA II Ringersstraat 21 Schiedam RSG HAVO/VWO voor Muziek en Dans Wilt u adverteren in deze rubriek? Bel dan: 010-4699316 voor een verrassend aanbod! Arbeidsvoorziening Rijnmond zoekt kandidaten die willen werken als Aankomend verkoopmedewerker mlv in de detailhandel. Dit project wordt georganiseerd in samenwerking met de Stichting Regionaal Samenwerkingsverband Midden en Klein Bedrijf (MKB) Rijnmond. Wij bieden een opleiding van vier maanden waarin u wordt voorbereid op het werken in de winkel, het leren omgaan met klanten, het beheersen van kassa- werk, vakpresentatie, ontvangen en verwerken van goederen en het prijzen van artikelen. De opleiding start in maart 1996. Selectie Als u voor de opleiding en functie in aanmerking wilt komen, moet u in ieder geval aan de volgende criteria voldoen: - leeftijd vanaf 23 jaar - ingeschreven staan als werkzoekende bij het arbeidsbureau - woonachtig in de regio Rijnmond/Drechtsteden - één jaar werkloos vanaf juni 1995 - uitkering sociale dienst - minimaal LBO-niveau - niveau Nederlands: Cito 5 - representatief - enige ervaring in de detailhandel strekt tot aanbeveling maar is niet ver plicht - naast een voorlichtingsbijeenkomst maakt een gesprek met een vertegen woordiger van de Stichting deel uit van de selectieprocedure. Contract Na de opleiding wordt u voor de duur van zes maanden tot één jaar gedeta cheerd via de Stichting MKB Rijnmond bij een van haar relaties, als aanloop naar een vast dienstverband. Sollicitatie Wilt u graag aan de slag in deze branche en voldoet u aan de genoemde voor waarden, stuur dan uw curriculum vitae (CV) voor 16 februari 1996 naar: Arbeidsvoorziening Rijnmond, afdeling Scholing, t.a.v. dhr. F. van den Oever, Postbus 70300, 3000 LX Rotterdam. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer F. van den Oever, telefoon 010-4037538 of mevrouw N. Fillekes, telefoon 010-4037534. tl/FRFf DHAVF.N ROTrE<<DAM De steiger waar produkten aan- en afgevoerd worden. Van Ommeren Tank Terminal in de Botlek. ICHTHUS faculteit EDUCATIE Spirea 3 Dordrecht Opl. leraar basisonderwijs donderdag 15 februari 09.00 uur. ICHTHUS faculteit GEDRAG MAATSCHAPPIJ Pinasplein 4 Rotterdam Voorlichtingsavond dinsdag 13 februari 13.30 uur. ICHTHUS faculteit ECONOMIE Vasteland 70 Rotterdam opl. Communicatie-Creatief dinsdag 27 februari 19.00 uur. ICHTHUS faculteit EDUCATIE Binnenrotte 85 opl. leraar basisonderwijs Rotterdam donderdag 15 februari 09.00 uur. li Lokatie Maassluis: VORMING EN OPLEIDING VOOR 16 tot 19 JARIGEN v van 15.00-17.00 uur en van 19.00-21.30 uur. De Vloot 207, Maassluis (010) 5 91 35 10 college «I R.-K TECHNISCHE HOGESCHOOL RIJSWIJK Lange Kleiweg 4, Rijswijk tel. 070-3401500 v'-' OPEN V Technische Bedrijfskunde HUIS vrijdag 16 februari M Technische Natuurkunde tussen 13.30- JsJ Elektrotechniek Trainingscentrum Waalhaven OZ 51 Rotterdam VOORLICHTINGSAVOND donderdag 15 feb. 1996 (aanvang: 20.00 uur) OPEN DAG zaterdag 24 feb. 1996 (van 10.00-15.00 uur) Pieter de Hoochstraat 29 - 3024 CP Rotterdam-Delfshaven HROdf Pabo Thomas More INFORMATIEDAGEN Stattonssingal so, 3033 HJ Rotterdam donderdag 15 februari - donderdag 18 april '96 Telefoon: 010 4 65 70 66 van 14.00 -16.30 uur Informatie studie Dans: 17 februari 19%, 09.00-15.00 uur gebouw Rotterdamse Dansacademie, Tandwielstraat 1,3083 AV Rotterdam Informatie studie Muziek: 17 februari 1996, 10.00-15.00 uur, gebouw Rotterdams Conservatorium, Pieter de Hoochweg 222,3024 BJ R'dam. Zaterdag 10 febr. 10.00-14.00 uur RPOC Regionaal Praktijk Opleidings Centrum Rotterdam Haven nr. 2117, bereikbaar met buslijn 67. Tel.: (010) 429 52 44. Toestel 205

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 5